Vijfde faculteit der Katholieke Universiteit te Nijmegen geopend 4-voudige bestrijding van pijnen en griep! ChefariaeA Mgr. Alfrink: Geduld, Vertrouwen en Voorzichtigheid Subdiakonaats-wijding bij Montfortanen Commandant trok van leer tegen de melkkwaliteit VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 Vier werkelijk betrouwbare middelen helpen elkaar endoen wonderen I De 4 geneesmiddelen van Chefarine „4" worden in de hele wereld op grote schaal gebruikt. Tezamen in één tablet verenigd werken zij bijzonder snel, krachtig en weldadig, zelfs wanneer andere midde len falen. m r Tegen pijnen en griep. Geschikt voor de gevoeligste maag, wan! die wordt beschermd door hel bestanddeel Chelaroi Advertentie In de aula van de r.-k. Universiteit Nijmegen vond gistermiddag een of ficiële zitting plaats ter gelegenheid van de opening van de faculteit der wis- en natuurkunde en de ingebruikneming van het provisorium, waarin liet onderwijs in de biologie zal beginnen. Aanwezig waren vele hoge autoriteiten onder wie de aartsbisschop van Utrecht, mgr dr B. J. Alfrink, de minister van O. K. en W. mr J. Cals, de staatssecretaris van O. K. en W., mr R. Höppener en vele vertegenwoor digers van andere universiteiten. Eerste spreker was mgr prof. dr R. Post, voorzitter van de Raad van Bestuur van de St. Radboudstichting. Prof. Post bracht dank aan de regering en allen die hun medewerking hebben ver leend bij de opbouw van de faculteit der wis- en natuurkunde. zijn gebleken gekerstend te kunnen worden. Raakpunten met het geloof zijn er wel wrijfpunten, naar het schijnt, minder. Wetenschap, geloof en Kerk In de rede, welke Mgr. Dr B. J. Al- fring, aartsbisschop van Utrecht; ter gelegenheid van de opening van de vijfde faculteit der Nijmeegse Univer siteit hierna uitsprak, zeide de bis schop, dat de geschiedenis, speciaal ook de geschiedenis van de natuurwe tenschappen uitwijst, dat iedere nieu we tak van wetenschap moeite kan hebben om de aansluiting bij geloof en Kerk te vinden. De vreugde om nieuwe ontdekkingen doet soms de voorzichtigheid uit het oog verliezen en kan er toe verleiden als vaststaan de conclusies naar voren te brengen wat nog slechts een voorlopige schets zou mogen heten, die door verdere situatie moet worden uitgewerkt en waargemaakt. Van de andere kant kan het geloofs inzicht soms moeite hebben om te zien hoe nieuwere resultaten van de wetenschap met het overgeleverde geloofsgoed in harmonie zijn te bren gen. Alhoewel de tijd in deze geval len altijd de oplossing brengt, zou men toch wensen, dat bij dergelijke conflicten of schijnbare conflicten tussen nieuwere inzichten van de we tenschap en de van ouds in de Kerk levende opvattingen geloofsgenoten onder elkander zo lang mogelijk el kanders goede bedoelingen blijven veronderstellen. Naar beide zijden heeft de christelijke liefde hier een zeer delicaat operatie-terrein. Het kan zo gemakkelijk voorkomen dat een theoretisch verschil van in zicht gaat leiden tot een tegen stelling in het persoonlijk vlak. Hoe merkwaardig het ook mag schijnen, waar verschil van ge loofsinzicht in het spel is, schijnt de christelijke liefde een moei lijk bestaan te leiden. Toch zou juist bij het zoeken naar de waarheid de liefde geen geweld mogen lijden. Wij hopen, aldus de aartsbisschop, dat de Kerk bewaard mag blijven voor een hernieuwde te genstelling van integralisten en mo dernisten, al doet deze gistende tijd soms vrezen, dat alle voorwaarden voor een heropleving vervuld zijn. Het leergezag in de Kerk heeft de taak te waken over de zuiverheid van het geloof en de geloofsbeleving en het zal daarom altijd weer het nieu we dat naar voren gebracht wordt, moeten toetsten aan de werkelijke in- j houd van het geloof. Dit kan een zeer pijnlijke taak zijn; De Kerk is echter niet gediend met verdachtmaking, lichtvaardige ver oordeling of liefdeloosheid van de in dividuele gelovigen onder elkander. Wie zich bezorgd maakt over de rein heid van het geloof, heeft altijd de mogelijkheid zich te wenden tot de lokale hiërarchie, die de dichtstbij zijnde vertegenwoordigers zijn van het leergezag in de Kerk. Wat deze tijd nodig heeft, is geduld, vertrou wen en liefde, maar ook voorzichtig heid en prudentie. De tijd dat de natuurwetenschap pen, die in de nieuwe vijfde faculteit beoefend gaan worden, sterk gevaar liepen in werkelijke of gewaande bot sing te komen met het geloof en de Kerk, ligt naar het schijnt wel in het verleden. De zon is al eeuwen- INTER UNIVERSITAIRE SAMEN WERKING. Hierna voerde het woord de minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, Mr J. Cals. Voor de jonge wis- en natuurkun dige faculteit ligt hier een prachtige kans omdat ze onder bekwame en dynamische leiding haar programma en werkwijze geheel overeenkomstig de inzichten van onze tijd kan opzet ten, aldus Mr Cals. De nieuwe facul teit van de R.K. Universiteit zal daar bij een open oog moeten hebben voor de noden en behoeften van het maat schappelijk leven, maar toch voorop stellen, dat het allereeist gaat om het wetenschappelijk peil. De minister wees op de noodzaak van een hechte inter-universitaire samenwerking, waarbij inzichten worden uitgewis seld. Verkorting van universitaire op leiding zonder verlies van het weten schappelijk peil lijkt slechts bereik baar wanneer de beperking van de stof gepaard gaat met verdieping van de studie. In de grote aula van de Kath. Univer siteit te Nijmegen is tijdens een of ficiële zitting de nieuwe wis- en na tuurkundige faculiteit geopend en is tevens het provLorium in gebruik genomen. Op deze foto de aartsbis schop van Utrecht, mgr. dr. B. J. Al frink, voorzitter van de Sint Rad- boudstichting. Op de voorgrond (der de van links) mr J. M. L. Th. Cals, de minister van Onderwijs Kunsten en Wetenschappen. HISTORISCHE GEBEURTENIS. De president-curator, Dr J. P. A. Hoefnagels, clie n; minister Cals sprak, benadrukte het grote belang van de nieuwe faculteit voor het ge hele nationale leven van ons land. De rector magnificus, prof. Dr W. K. M. Grossouw, sprak van een his torische gebeurtenis voor de univer siteit, nu na 34 jaar de universitas is bereikt. Een contact tussen de ver- schiltende faculteiten kan niet anders dan vruchtbaar zijn voor het zoeken naar de waarheid terwille van haar zelf, aldus prof. Grossouw. De voorzitter van het interfacultair overleg, prof. Dr J. A. C. van Pink steren, sprak namens de zusterfacul teiten van de andere universiteiten en bood zijn gelukwensen aan, nu uit breiding wordt gegeven aan een tak van onderwijs welke voor ons gehe le land zo dringend nodig is. Prof. Dr A. M. G. van Melsen, voor zitter van de faculteit voor wis- en natuur! unde, sprak tot slot een dank^ woord. Onbevooroordeeld zullen wij1 ons wijden aan de wetenschap in wis selwerking met d andere faculteiten. In vriendschap en liefde hopen wij samen te mogen .verken, ook met de faculteiten van Nederland. Ons bindt d. liefde voor de waar heid, aldus spreker. Een receptie op Heij endaal sloot de bijeenkomst. Mgr. W. P. A. M. Mutsaerts, bis schop van 's-Hertogenbosch zal op zondag 29 september 't subdioaknaat toedienen aan de volgende Fraters Montfortanen in het Scholastikaat te Oirschot: Alfons Melz, Jozef Rühs, Jacobus Sijm, Gerard Schrama. Jasques Schrama, beiden uit Voor schoten, Jozef Braken, Jan van Loo, Jan Even, Charles Voncken, Piet Out. Prijs f 2.- Verkrijgbaar bij elke drogist! Mimi gaat vooruit De tügerin Mimi in Burgers Die- noodzakelijk voor de Kerk. renpark te Arnhem, die onlangs werd verlost van twee dode jongen door middel van de keizersnede, maakt 't naar omstandigheden goed. Ook in het buitenland heeft de medische in greep belangstelling getrokken en enkele directeuren van dierenpar ken zijn naar Arnhem gereisd om Mimi in levenden lijve te zien. Naar wij reeds berichtten, slaagde de operatie goed, doch de wond scheurde weer open. toen de 41/2- jarige tijgerin van haar kooi naar een vangkooi werd overgebracht waar haar injecties moesten worden toege diend. Aanvankelijk was de wond on geveer twintig centimeter lang, nu is zij nog ongeveer vijftien centimeter lang en tien centimeter breed. De tij gerin houdt de wond zelf schoon, maar men spuit er bij tijd en wijle au iwt v«..u.uw.. ook een bepaalde vloeistof in ter be- lang let* onweersproken middelpunt vordering van de genezing, die, naar van het heeal, de leeftijd van het gehoopt wordt, zonder nieuwe hech- mensdom meten we niet meer met ting kan geschieden. Mimi voelt zich eeuwen; en ook evolutie-theorieën!blijkbaar niet meer ziek en eet goed. Wanneer zaterdag de Velser tun nel voor het verkeer wordt openge steld, zullen tegelijkertijd langs de toegangswegen bijna 200 nieuwe of gewijzigde ANWB—richtingsborden, -vóór richtingsborden en -wegwijzers worden „onthuld" en hun functie gaan vervullen. Voor de ANWB is hieraan een maandenlange voorbereiding vooraf gegaan. In totaal bleken er 68 nieuwe rich- tings- en vóórrichtingsborden nodig te zijn, een 20-tal moest worden ge wijzigd. Op 78 wegwijzers waren veranderingen nodig en er kwa men 19 nieuwe wegwijzers. NEDERLANDSE NABESTAANDEN GAAN NAAR ENGELAND. Sedert de bevrijding heeft het Ne derlandse volk, door haar medewer king aan de jaarlijkse Klaprooscollec te, voor vele duizenden Britse nabe staanden de mogelijkheid geopend om het graf van vader man, zoop of broer te bezoeken op één der oorlogs kerkhoven in ons land. Om uiting te geven aan de grote waardering en dank, die het Britse volk hiervoor heeft, zal „The British Legion" (de grote Bri';e vereniging van oud-strijders en nabestaanden der gevallenen) een aantal Neder landse nabestaanden van in Groot Brittanië ter aarde bestelde oorlogs slachtoffers, in staat stellen om, heel zonder kosten, de graven van hun familieleden in het Verenigd Ko ninkrijk te bezoeken. Morgen zal dit grafbezoek aanvan gen. Op die datum vertrekt de eerste groep Nederlandse nabestaanden naar Engeland om daar tot en met 2 ok tober te blijven. In die tijr zullen de graven op de begraafplaats Mill-Hill te Londen-Paddington worden be- bezocht. De organisatie van deze reizen be rust bij het Nederlands Oorlogsgra ven Comité (dat uit de opbrengst van de Klaprooscollecte elk jaar weer de bezoeken der Britse nabestaanden aan ons land regelt) in nauwe samen werking met de Oorlogsgravenstich ting. Door deze beide instellingen zullen de tochten zó worden georga niseerd, dat ook aan de heen- en te rugreis voor de deelnemers geen kos ten zijn verbonden. Kort geding wegens smaadschrift De N.V. „Hollandia" melkfabrie ken te Bergen op Zoom heeft de gar nizoenscommandant van Bergen op Zoom, luitenant-kolonel J. H. en diens echtgenote in kort geding van middag "Voor de rechtbank van Breda doen dagvaarden wegens smaadschrift. Overste H. heeft in een in West- Brabant verschijnend dagblad op 2 september in een ingezonden stuk de melk zoals die in Bergen op Zoom wordt verkocht, beneden peil en slechter van kwaliteit dan elders ge noemd. De directie van de fabriek oor deelt, dat door dit mgezonden stuk ernstige schade aan haar goede naam is aangericht, en vraagt de recht bank aan de overste en aan zijn vrouw een verbod op te leggen tot het schrijven van dit soort ingezon den stukken op straffe van een dwangsom van 10.000, Het ingezonden stuk was onderte kend met de volle naam van overste H. Tevoren waren in hetzelfde dag blad reeds meer ingezonden stukken over de melk in Bergen op Zoom op genomen. Een daarvan was getekend: „Een huismoeder". De directie van de N.V. „Hollandia" meent zeker te we ten dat deze „huismoeder" mevrouw H., de echtgenote van de overste is geweest. De rechtbank te Breda zal deze zaak vanmiddag behandelen. GEVANGENISSTRAF GEëlST TEGEN INKOPER. „Hy kocht uit duistere bronnen wat men hem maar aanbood. Ieder k,on bij hem terecht", zei de officier van justitie bij de Haagse rechtbank in de zaak tegen een Leidse inkoper. Voor opzetheling vorderde de offi cier een jaar gevangenisstraf met aftrek en ontietting uit het beroep van opkoper voor de tijd van vijf jaar. Verdachte had o.a. stukken koper en brons gekocht, dat later ont vreemd bleek te zijn by de Amster damse verwarmingsmaatschappij, welke werken uitvoerde bij het Aca demisch Ziekenhuis te Leiden. „Als het gestolen is heb ik het gekocht zonder dat ik het wist", zei verdachte, die gedurende ongeveer anderhalf jaar in de zaak van zijn schoonvader werkzaam is. Hij geeft toe dat het een systeem was het op- koopregister niet goed bij te houden. Dergelijke zaken zyn zeer moeilijk voor de politie. De onderzoekende brigadier heeft een soort tentoon stelling van materialen gehouden cm te trachten er uit te komen", al dus de officier van justitie, die voorts releveerde dat verdachte al vaker was veroordeeld. Mr. J. v. d. Plas, de raadsman van verdachte, vond dat men niet te veel op de lei van zijn cliënt moest schrij ven. De voorstelling van de officier van justitie vond hij overdreven. Pleiter meende dat er van opzet geen sprake was. Hij is slordig ge weest en beheerste het vak niet vol- deende. De verdediger vroeg een voorwaardelijke straf. Uitspraak 10 oktober. KONINGIN BEZOEKT HAAGS Wllfr I I 1AÏurpfptl GEMEENTEMUSEUM. "lil U ïeiS Wel H.M. de Koningin heeft gisterter- middag een particulier bezoek ge bracht aan een tentoonstelüng van Perzische miniaturen uit de keizer lijke collectie te Teheran in het ge meentemuseum te Den Haag. Bij K. B. is met ingang van 16 ok tober 1957 benoemd tot burgemeester der gemeente Venlo mr. dr. L. de Gou, met gelyktydig eervol ontslag als burgemeester van Steenbergen. Deze laatste functie heeft hij be kleed sinds 16 juli 1946. De heer de Gou is lid der Eerste Kamer voor de K.V.P., rechter- plaatsvervanger in Breda, lid van het parlement der Navo-landen te Parijs en van het parlement der West-Euro- pese Unie. Ook bekleedt hij het lid maatschap van de raadgevende ver gadering van de Raad van Europa, te Straatsburg. Dit jaar vallen 27 en 28 december op vrijdag en zaterdag. Verscheidene bedrijven willen de arbeid op deze dagen stop zetten en het verlet laten inhalen. Teneinde dit mogelijk te maken, heeft de staatssecretaris van sociale zaken aan hoofden of bestuurders van fabrieken of werkplaatsen en/of pakhuizen een algemene vergunning verleend, de verzuimde uren tot een maximum van 14 uur onder bepaalde voorwaarden door arbeiders van 16 jaar of ouder te laten inhalen in het tijdvak van 1 nov. tot 15 jan. a.s. 8e Firato gesloten De 8e Firato te Amsterdam in het RAI-gebouw gehouden, die gister avond half elf voor het publiek is ge sloten, heeft in totaal ruim 154.000 bezoekers getrokken, dat is 30.0Cv' meer dan in 1956. Tijdens deze Firato is zeer veel verkocht, zowel voor de Nederlandse markt als die voor het buitenland. De vraag naar televisietoestellen was het grootst, maar ook de radio toestellen waren in trek, evenals bandrecorders en platenspelers. PRIJS VAN BACONVARKENS VERLAAGD. Gezien de ruime aanvoeren van slachtvarkens en de daarmede ge paard gaande daling van het prijs peil, heeft het bestuur van het pro- duktschap voor vee en vlees besloten de prijs voor baconvarkens waar van bij de berekening van de toe slag op uitgevoerde bacon word uit gegaan met 5 int pet kg. te ver lagen. Met ingang van maandag 30 sep tember 1957 zal derhalve de prijs voor baconvarkens van 63 t.m. 70 kg., in de kwaliteitsklasse 1 t.m. 4 resp. ƒ2.19, 2.15, ƒ2.11 en ƒ2.07 per kg. koud geslacht gewicht bedragen. AUTOBUS VIEL VAN DIJK 7 GEWONDEN Gistermiddag is een autobus, waar in 66 arbeiders uit Steenbergen en Halsteren op weg waren naar Rot terdam, bij de „Blauwe Schuit" tus sen Steenbergen en Kruisland van de hoge dijk gestort. Het ongeluk ge beurde, doordat de bus, eigendom van de fa. L. uit Bergen op Zoom, uit moest wijken voor een tegenlig ger. De bus raakte in de zachte berm kantelde driemaal zijwaarts de dijk af en kwam in de polderschoot te recht. Zeven van de inzittenden werden min of meer ernstig gewond. Zij werden naar een ziekenhuis in Steen. bergengebracht, vanwaar vijf van hen, na verbonden te zijn, weer huis waarts konden keren. De andere twee verblijven nog in het zieken huis. Vraag mevr. H. D. Betreft uw vraag over sigarettenzending naar Ned. Nieuw-Guinea. Antwoord: Uw brief Is onvolledig. Wij kunnen er althans niet uit opma ken, of het hier een geheel parti culiere verzending betreft of niet. Wij raden u aan, met uw verzoek naar het postkantoor te uwent te gaan, men kan u er volledig inlich ten. Invoervrije bepalingen gelden v.z.v. wy weten, alleen voor lieafda- digheidsinstellingen. Overigens, be halve de gewone port, van een pak ketje ad 1,komt er aan lucht recht voor een pakket van b.v. pre cies 500 gr 5.50 luchtrecht op, 501 g. kost dan f 8.25 extra en natuurlijk de ƒ1,—. H. J. P. Stelt een belasting- vraag. Antwoord: Per jaar omgerekend verdient u met uw beiden dus 4680,per jaar. Hier gaat af 200 verwervingskosten, zodat er een belastbaar inkomen overblijft van 4480,—. Aan inkomstenbelasting is hierover verschuldigd (per geheel jaar) f 375,waar af gaat de reeds ingehouden loonbelasting, die voor de echtgenote nihil is en voor de man 67.75 (gehuwd, geen kinderen), zodat er te betalen blijft aan inkom stenbelasting een bedrag van f 307.25 per jaar. De man, als vrijgezel be taalt nu per week 6.12, dat maakt ƒ318.24 per jaar, zodat u, als gehuwd paar, wel enig vordeel hebt. Aetherklanken TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 12.30—13.30 Opening Velser Tunnel. VPRO: 17.00 Voor de kinde ren. NTS: 20.00 Jo'urn. er weeroverz. AVRO: 20.15 Een beeld van een stad: Rotterdam. 22.00 Einde. HILVERSUM I. 402 M. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nws. 8.10 Gram. 9.00 Voor de vrouw. (9.359.40 Waterst.). VP RO: 10.00 Tijdelyk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Pianopalet. 11.00 Buitenl. week- overz. 11.15 Instr. kwint. 11.35 Gram. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Nieuwe gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Hawaiian muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Favo riete songs. 14.25 Meer werkers en meer water! streekuitz. 14.50 Ham- mondork. 15.15 Van de wieg tot het graf, caus. 15.30 Concertgebouwork. 16.20 Boekbespr. 16.35 Gram. 17.05 Instr. kwint. 17.30 Act. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Dansmuz. 18.50 Gram. 19.00 Artistieke Staalk. VPRO: 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Ge var. progr. 20.40 Weense muz. 21.00 Gevar. progr. 21.45 Soc. comm. 22.00 Opsporing verzocht. 22.45 Stok paardjes in de lichte muz. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n. 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Koorzang. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. i0.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Opening Velser Tunnel. 13.0C Nws. en kath. nws. 13.20 Gram. 13.30 Dans muz. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Gram. 14.40 Boekbespr. 14.50 Gram. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.50 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Dansmuz. 17.40 Lichte muz. 18.00 Journ. overz. 18 10 Gram. 18.15 Van het Binnenhof. 18.25 Gram. 18.45 Re- geringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aange sloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nws. 19.10 Comm. op 't nws. 19.15 Gram. 20.15 Lichtbaken. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 2(.50 Gevar. progr. 22.10 Lichte muz. 22.35 Wij luiden de zondag in, avondgebed en lit. ka! 23.00 Nws. 23.15 Nws. in Es peranto. 23.2524.00 N^uveauté's. Medetr.andA Achip, bij Manbang ap de bu&t gestagen De Engelse kroonkolonie Hongkong werd geteisterd door een wervelstorm, die de naam Gloria kreeg en een snelheid van ruim 180 km per uur ontwikkelde. Een van de slachtoffers van de wervelstorm was het 8249 ton metende Nederlandse vrachtschip „Tjibantjet", dat tijdens de storm trachtte de haven binnen te lopen en op de kust werd gesmeten waardoor er een gat in de romp van het schip kwam. De foto geeft een beeld van de „Tjibantjet" op de kust van Leymun Pass, Hongong.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9