in Leiden de bollen knipperen 't Ontslag van 27 televisie-kijkende arbeiders in Alphen aan den Rijn GRIEP? Diploma-uitreiking K.A.B.- cursus te Roelofarendsveen Eerste huisjes van „Hofwijck" te Oegstgeest 1 dec. in gebruik VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAO IN A S Q Voetganger geen vogelvrijverklaarde meer Q Werknemers houden vol verlof gevraagd te hebben E.V.C. kreeg geen kans Zoals wij donderdag reeds hebben bericht heeft de directie van de Scheepswerf „Alphen" van G. de Vries Lentsch te Alphen a. d. Rijn, met ingang van donderdagmorgen 26 september aan een groot aantal van haar personeelsleden, dat in verschil lende afdelingen werkzaam was en waarvan er meerderen een groot aan tal jaren aan genoemd bedrijf zijn verbonden geweest, op staande voet ontslag verleend. Het aantal ontslagen werknemers is in de loop van de donderdag terug gebracht tot 27. Gebleken is namelijk, dat een aantal hunner onverdiend een ontslagbrief had ontvangen. Zij zijn weer in het bedrijf opgenomen. De overige 27 man had zich donder dagmorgen eveneens op het bedrijf willen melden, doch hun werd de toegang tot de werf door de directie ontzegd. Nauwgezet werd hun ook elk kontakt met de werkende colle ga's onmogelijk gemaakt, voorzover deze zich op het bedrijfsterrein be vonden en in arbeidstijd waren. Ook een kontakt met de kernleden werd niet toegestaan. Een groot deel van de ontslagenen verbleef gedurende de morgenuren in de nabijheid van de scheepswerf, in afwachting van de komst van vertegenwoordigers van de respectievelijke bonafide vakbon den in de metaalnijverheid. Reeds vroeg op de donderdagmor gen heeft een ter plaatse wonende E.V.C.'er zich bij de ontslagenen ge voegd en met alle inspanning van zijn overredingskracht getracht het op een algemene staking in genoemd be drijf aan te sturen, toen vóór de aan vang van de werktijd, de buiten het conflict staande werknemers de kwes tie met hun ontslagen collega's be spraken. De E.V.C.'er slaagde er evenwel niet in om ook maar enig succes te boeken. Men verleende er nauwelijks oor aan zijn propaganda voor de idea len van de EVC. De man, die per mo tor was gekomen droop weldra op de zelfde wijze af en liet zich verder op geen enkele wjjze horen of zien. Zienswijze van de arbeiders. De oorzaak van dit arbeiderscon- flikt is gelegen in het feit, dat de ge noemde werknemers woensdagmid dag om viei uur het bedrijf hebben verlaten om naar de televisie- of ra diouitzending van de voetbalwed strijd NederlandOostenrijk te gaan zien of te luisteren. Men had hier voor verlof gevraagd en naar wij van de zijde der arbeiders vernamen ook gekregen. Het lag in de bedoe ling om dit bijzondere verlof te ver rekenen met de z.g. snipper-verlof- dagen. Deze aangelegenheid was vol gens de betrokken werknemers be sproken met de onderscheiden werf bazen, die gewoonlijk over soortge lijke verzoeken beslissen. Van hen had men de nodige toestemming, in elk geval op generlei wijze een wei gering gekregen. De directie evenwel was het ach teraf met deze gang van zaken geens zins eens; er was in elk geval hier van tevoren geen kennis gegeven aan het personeel. In de nog dezelfde woensdagavond bij de betrokkenen thuisbezorgde ont slagbrief motiveert de directie haar krasse maatregel o.m. met er op te wijzen, dat bedoeld verlof voor ge meld doel niet nodig was omdat juist de arbeidersorganisaties het wa ren, die ten behoeve van hun leden, de televisiestichting be eid hebben gevonden om des avonds een heruit zending van de voetbalwedstrijd te verzorgen. Voorts is de directie van mening, dat het verlof op onrechtma tige wijze is genomen en dat de ge wraakte handelwijze in strijd moet worden geacht met de C.A.O. in de grootmetaalnij verheid. Het«gewestelijk arbeidsbureau. Het gewestelijk arbeidsbureau, op wie de ontslagen werknemers don derdagmorgen een beroep hebben ge daan, acht zich niet bevoegd in dit conflikt bemiddelend of beslissend op te treden, omdat de ontslagen op staande voet zijn verleend en de di rectie haar standpunt baseert op de voren omschreven feiten. Mochten de vakbonden van .le arbeiders, met of zonder invloed van de patroonsbon den in deze sector, geen reële over eenstemming bereiken, dan zal, in dien men een oplossing beslist wil zien, de kantonrechter de enige in stantie zijn, die tot een beslissende uitspraak competent is. Donderdagmiddag hebben de dis trictsbestuurders van de katholieke, de algemene en de christelijke me taalbewerkersbonden, respectievelijk de heren H. A. Bode van het district Rotterdam, M. Zondervan het district 's-Gravenhage en D. Nederveen, even eens van het district 's-Gravenhage, een reeks van besprekingen gevoerd met de directie van Scheepswerf „Al phen", de kern van het bedrijf en de betroldcen arbeiders. De eerste ronde heeft, als wij goed zijn ingelicht, niet het gewenste re sultaat opgeleverd. De directie blijft op haar standpunt om de ontslagen te handhaven, terwijl de ontslagen werknemers eveneens op hun voet stuk zijn blijven staan, dat zij verlof hadden gekregen, in elk geval dat de toestemming niet is ge ,?igerd, en dat de directie als gevolg hiervan on rechtmatig en ongegrond bedoelde maatregel heeft getroffen. Vanzelfsprekend hebben de bonds- bestuurders zich niet kunnen uitlaten over de vaag welke van de twee partijen volgens hun indruk het recht aan hun zijde heeft. Dit konden zij vooral niet doen om dat er hedenmorgens omstreeks half elf een bespreking heeft plaatsgevon- Snoekaart, voorheen pastoor aldaar den tussen de werknemers en de pa troonsbonden in meergenoemde sec tor. Na afloop hiervan worden de be sprekingen te Alphen a. d. Rijn voort gezet, al of niet in tegenwoordigheid van de patroonsbondbestuurders, met de scheepsbouwwerf-directie en de betrokken werknemers. Men hoopt tegen de avond zover met de affaire te zijn gevorderd, dat men weet of deze al of niet op een procedure zal uitlopen. Een en ander zal uiteinde lijk afhangen van het feit of de be treffende wèrknemers zullen volhar den in hun verlangen in dit bedrijf te worden heropgenomen, dan wel dat zij een andere werkkring als uit weg zullen verkiezen. Als het gerucht een grond van waarheid heeft dan is een klein deel van de betrokken metaal-arbeiders reeds van ander werk voorzien. Wij vernamen voorts ook, dat het personeel van een andere scheeps werf te Alphen a. d. Rijn, dat de wens daartoe te kennen had gegeven, wél in het genot van enkele vrije uren op de bewuste woensdagmiddag is ge steld voor hetzelfde in deze affai re omstreden doel. Ondanks onze poging daartoe moch ten wij er niet in slagen de directie van Scheepswerf „Alphen" voor het onderhavige geval te benaderen. Zij wenste ons niet te ontvangen, noch wilde zij enige mededeling verstrek ken. Historische vereniging. De inzet van het seizoen was voor de histori sche vereniging voor Aphen aan den Rijn en omstreken een heel goede De belangstelling was heel groot en de heer P. Kroeger uit Rijnsater- woude bleek een prettig verteller, wat men van een hoofd onderwijzer moeilijk anders verwachten kon. En voorts bleek de geschiedenis van Rijn saterwoude wel belangwekkend. De avond werd ingeleid door de voorzitter, de heer A. J. Dekker, die o.m. burgemeester Cammenga van Leimuiden-Rijnsaterwoude en ds T. van Soest, Ned.-Herv. predikant al daar verwelkomde. Spr. wees er voorts op dat historische bijdragen belangstelling wekken voor de streek en waardering voor elkaar als ge meenten. De grepen uit de geschiedenis van Rijnsaterwoude, die de heer Kroeger hierna gaf, handelden over een pe riode van negen eeuwen. Spreker stond eerst stil bij het naamprobleem. Hij verwierp enkele hypothesen om zich aan te sluiten bij de dissertatie van mr. dr. J. v. d. Linden. In een streek met veende rijen veeal bezet dor Friezen was ook een „zate" van bewoners uit de Rijnstreek. Zo werd de naam gebo ren: Rijnsaterouwe; maar de wou den zijn verdwenen. Spr. gaf aan, dat het een welva rende streek was en dat deze de fi nanciële basis vormde voor het graafschap Holland. Is er van dit oude Rijnsaterwoude nog iets over? Spr. herinnerde aan de opgravingen bij de kerk, waarvoor ds. van Soest zich zo beijvert en de vondsten daar gedaan, waarvoor in de pauze veel belangstelling voor bestond, toen ge noemde predikant een explicatie gaf. Rijnsaterwoude en de reformatie hadden vervolgens de aandacht. De ligging aan de heirweg werkte die in de hand en als eerste gemeente in de omgeving had Rijnsaterwoude in j 1573 reeds een predikant, Joost I Een derde greep uit de geschiedenis was Rijnsaterwoude in de patriotten tijd. Tegenover het anti-oranjegezinde Woubrugge met zijn exercitiegenoot schap stond Rijns, onder de baljuw Antonie van Maurik aan de kant van Oranje. De Pruisische invasie, die in Leimuiden stopte (de vrouw van Willem was immers Anna van Pruisen) passeerde de revue. Tenslot te schonk spr. aandacht aan de strijd tegen het water, in 1878 definitief beslist, toen Katwijk zijn stoomge maal kreeg. Na de pauze illustreerde spr. zijn belangwekkende causerie met plaat jes. Aanrijding. Vermoedelijk door een plotselinge verkeerde manoeuvre van een bespannen wagen, welke be stuurd werd door de heer G. de R. uit Koudekerk aan den Rijn is mevr. B., eveneens te Koudekerk aan den Rijn wonend, donderdagmiddag in de Gnephoek te Alphen aan den Rijn met haar rijwiel tegen deze wagen opgereden. Mevr. B. kwam te vallen en liep, behalve enkele lichte ver wondingen een zware hersenschud ding op. Zij werd overgebracht naar een der Leidse ziekenhuizen. Haar kind, dat achter op de fiets zat, kwam met de schrik vrij. Bridgeclub. Clubkampioenschap Alphense Bridgeclub le ronde. Groep A: 1. v. d. HorstWalraven 59 pet., 2. v. d. HelmNoordenbos 54 pet., 3. HartingStraver 53 pet., 4. Cars- jensv. Oort 51 pet., 5. v. Beest mevr. Straver 49 pet., 6. SmitVer wegen 34 pet. Groep B: 1. mej. de Roonv. Wan rooi 56.35, 2. en 3. Bos-Meirik 54.76, 2. en 3. v. d. Leedenmevr. Seppen 54.76, 4. Blutmanv. Winkel Jr. 53.97, 5. v. Heiningende Vos 53 00, 6. BroekmanOttens 49.21, 7. de JongLeeuwenhoek 47.62, 8. Koren Oskam 42.06, 9. DomburgVink 41.27, 10. KromhoutMeier Groep C: 1. BahlmanDriehuis 57.29, 2. echtp. v. Wijk 57.29, 3. van SprangZaal 56.35, 4. Blomv. d. Hulst 56.25, 5. JansenRijnsburger 52.08, 6. SeppenZijerveld 51.04, 7. Tuinv. Winkel Sr. 46.88, 8. Joha mevr. de Klerk 45.83, 9. mevr. v. d. HelmSluis 42.71, 10. Bouman Tranger 40.63, 11. echtp. Starren- burg Feronalia. De heer M. v. Nierop is geslaagd voor het tweede deel vak examen post-, telefoon- en telegraaf dienst. AARLANDERVEEN Schaken. Uitslagen van de door de schaakclub gespeelde wedstrijden van gisteravond als onderdeel van haar onderlinge competitie: A. Ro denburgJ. Kroon 10; M. v. Dijk John van 't Riet 10; G. V; Doorn G. v. Rijswijk 10; B. OskamTh. Leliveld 01; J. KroonB. Oskam 01; J. KroonJoh. van 't Riet. 01. ZEVENHOVEN GemeenteraadDe gemeenteraad vergadert hedenavond te 8 uur. Agenda: Crediet aanleg van water leiding in onrendabel gebied. Maandag a&, 30 september, gaan in Leiden de knipperbollen branden en zal de voetganger bij de zebra- oversteekplaatsen waar dergelijke lichtbakens in de „zee" van het moderne, razenddrukke wegverkeer staan opgesteld een grotere bescherming geboden worden dan tot dusver het geval was. Dat evenwel deze getroffen maatregelen geen garantie bieden tot elke prijs om nu maar „eens lekker te gaan oversteken" en dat voorzich tigheid nog immer een noodzakelijk vereiste is heeft het Verbond voor Veilig Verkeer ertoe gebracht een serie „stripverhaaltjes" :»et leven te doen zien om ook de voetganger de nodige verkeersdiscipiine bij te bren gen. YVij zullen een aantal van deze plaatjes met leerzame tekst publiceren en wij hopen, dat u, Leidse voet gangers nu er ook meer aandacht a-n wordt jesteed zult bijdragen tot een grotere verkeersveilig heid. ïtgangersregeling KNIPPERBOLVOORLICHTING VAN „VEILIG VERKEER" Een voetganger heeft bijzondere bescherming op een, voetgangersoversteekplaats als deze wordt aan geduid door zogenaamde zebrastrepen met aan weers zijden een oranje bol, die aan-en-uit knippert. Bestuurders van voertuigen en trams mogen deze zebra-oversteekplaatsen alleen met matige snelheid naderen en wel zo dat ze als het nodig is kunnen stoppen. Ze mogen de beschermde voetgangersover steekplaats alleen passeren, als ze de voetganger, die er gebruik van maakt, niet hinderen. Stilstaan op een zebra-oversteekplaats is voor het rijverkeer verbo den; hij moet worden vrijgehouden. Voetgangers moeten zoveel mogelijk rechtshouden en in groepjes oversteken. Uw extra aandacht hiervoor s.v.p.: de zebra-over steekplaats is alleen dan beschermd als er knippe rende knipperbollen bij staan. (Wordt vervolgd) LET OP VOETGANGERS! VOEmGANGERS, LET OP! Komende winter twee één-jarige leergangen In het K.A.B.-gebouw heeft op enigszins feestelijke wijze de diplo ma-uitreiking plaats gehad aan de cursisten van de 2-jarige eenvoudige cursus van de K.A.B. Bij afwezig heid van de voorzitter sprak de se cretaris P. de Koning een kort wel komstwoord, inzonder tot pater dr Alfred O.F.M. Cap., dioc. leider van de ontwikkelingscentrale alsmede tot de beide docenten van de cursus pastoor F. A. Bernefeld en pater Ularic Houtsma, O.Carm. Voorts zei- de spr. het te betreuren dat door al lerlei omstandigheden nu pas tot uitreiking van de diploma's kon wor den overgegaan. Hierna verkreeg pater Alfred het woord, die deze late diploma-uitrei king juist een mooi aanloopje noem de om nu reeds weer de aandacht te vestigen op het nieuwe seizoen. Zich tot de cursisten wendend, zeide spr., bewondering te hebben voor het feit dat deze na een drukke dagtaak toch nog kans zagen, de cur sus met zijn vaak droge stof, tot een goed einde te brengen. Hij feliciteer de hen met het behaalde succes, en reikte hierna de diploma's uit aan de dames mevr. A. Dobbev. d. Hoorn en mevr. J. Hoogenboomv. 't Hart, en de heren J. H. de Koning, J. Th. de Koning, Jac. Hoogenboom en F. van Velzen. Met "AKKERTJES" j bent U zó beter! (Advertentie). 1 December a.s. is het zover dat de eerste 18 woningen van het bejaarden centrum Hofwijck alhier in gebruik zullen kunnen worden genomen. En daarna zal het niet zo heel lang meer duren of de ingebruikneming van de overige 38 afzonderlijke woninkjes zal kunnen volgen. Het pension-tehuis dat ruimte biedt aan 108 bedden vraagt nog wel een jaartje voor dit gereed zal zijn gekomen. Vanaf maandag tot zaterdag d.a.v. heeft het Stichtings bestuur een maquette ter bezichtiging gesteld bij de fa Buurman zodat de burgerij nader kan kennis nemen van het grootse werk wat hier tot stand wordt gebracht. Een werk weliswaar geholpen door de garantieverlening voor de aan te gane geldlening, maar overigens geboren en uitgevoerd door particulier initiatief, wat de burger deugd doet. achtertuintje, dit om de activiteit der bewoners te bevorderen die dit tuintje zelf moeten onderhouden. Het bestuur zorgt voor de glasgor dijnen maar laat de toekomstige be woner overigens geheel vrij in de verdere inrichting van het huisje op dat ieder de sfeer kan scheppen die deze verlangt. De inhoud van de woonkamers va rieer van 16 y2 tot 17^ m3; de slaap kamers 11 m3 en de praktijk heeft Modern plan kost 3 miljoen De huur der afzonderlijke wonin gen zal variëren van 112,50 tot 130,per maand terwijl huisves ting in het pension-tehuis op een 225,per maand zal komen. De bewoners van de afzonderlijke wo ningen krijgen elk een voor- en geleerd dat de meeste behoefte be staat aan één-persoonskamers, zodat slechts 9 tweepersoonskamers zullen worden ingericht. Alle kamers wor den centraal verwarmd, ofschoon elke kamer toch een schoorsteen be vat zodat, wanneer daaraan behoefte bestaat, een kachel kan worden ge stookt. Het zou uiteraard te ver voeren de gehele indeling der woningen na te gaan, maar wij hebben wel de in druk dat het stichtingsbestuur aan schier alles gedacht heeft. Zo heeft men o.m. het plan om, wanneer alles bezet is, een busje te laten lopen, waarmede de bewoners b.v. naar de kerk kunnen worden gereden. Er zal een grote conversatiezaal komen, waarvan alle bewoners gebruik kun nen maken, een biljartzaaltje, een bibliotheek, enz. Ten gerieve van een nuttige vrije tijdsbesteding is er een werkplaatsje waar naar harte lust kan worden geknutseld. Wan neer het gehele object zal zijn uit gevoerd zal hiermede een bedrag ge moeid zijn van 2^ a 3 miljoen gul den. Hier wordt inderdaad iets groots tot stand gebracht! Na het gebruik van een verver sing, bood F. van Velzen namens de cursisten de beide docenten een doos sigaren aan. Vervolgens gaf pater Alfred een korte uiteenzetting over de twee nieuwe cursussen van de K.A.B. Nu geen twee-jarige cursus meer, omdat dit niet geheel voldeed, maar 2 één jarige cursussen. De eerste cursus, „Algemene Vorming", omvat de vak ken godsdienst, Nederlandse taal, re kenen en administratie. De cursus vraagt 30 lesavonden van elk twee uur en kan dus in één winter wor den afgewerkt. De tweede cursus „Sociale Vor ming" omvat 32 lesavonden elk van 2 y2 uur. De vakken zijn verdeeld in maatschappelijke stromingen, de Ne derlanders en hun land, inrichting van Staat en Maatschappij, en ge schiedenis van de arbeidersbewe ging. Ook deze cursus kan dus in één winter worden afgewerkt Pater Alfred sprak de wens uit dat, gezien de grote belangstelling voor deze cursussen in den lande, ook de afdeling Roelofarendsveen er in zal slagen een voldoende aantal cursis ten te vinden om minstens een van de twee leergangen te kunnen laten doorgaan. Nadat ook beide docenten hun ge lukwensen hadden uitgesproken, bracht de heer De Koning hen dank voor het werk in het belang van de K.A.B. verricht en gaf aan pater Alfred de verzekering dat het be stuur alles zal doen om in oktober met een nieuwe cursus te kunnen starten. NIEUWVEEN Aanrijding. Gistermiddag tegen zes uur, had op de Oude Nieuwveen- seweg alhier, een aanrijding plaats tussen de moto.rijder M. C. v. K. wonende te Ter Aar en een brom fietser W. G. H. wonende te Amstel veen. De bromfietser veranderde plotseling, zonder voldoende op het verkeer te letten van richting met het gevolg dat hij werd aangereden door de motorrijder. Beiden kwamen te vallen, maar liepen geen lichamelijk letsel op. Het motorrijtuig en de bromfiets werden licht beschadigd. Nic. Boys. A.s. Zondag speelt het eerste elftal thuis tegen Bergam bacht. Aanvang half drie. De reser- ven staan voor een zeer lastige op gaaf. Ze spelen om half drie in Noor den tegen NSV 1. Deze opgaaf zal wel te zwaar voor hen wezen. Vertek per fiets om half twee. De junioren spe len zaterdagmiddag thuis tegen de junioren van Sportlust. Aanvang uur. De Chr. Nat. school wegens griep gesloten. In verband met het gro te aantal zieke leerlingen (de klas sen waren voor meer dan de helft absent) is de school gesloten. Houtrust Den Haag 27 september t/m 8 oktober Geopend: 1317 en 1923 uur ('s zondags gesloten) Entrée f 1.25 Zwitsers Centrum met gratis reizen naar Zwitserland. Electronen-klokken en Broderie Minicare 777. Morgenmiddag en -avond: DE TWENTSE DANSERS Maandagochtend: TECHNISCH CONGRES Electronische tijdmeting. (Advertentie). Chr. Kleuterschool is ook gesloten daar de opkomst der leerlingen zeer gering was. Biljarten. De uitslagen van de woensdag- en donderdagavond ge speelde wedstrijden om het persoon lijk kampioenschap van de biljartver eniging Dito luiden als volgt: Groep A: G. LentingJ. v. Eijk 2 0; L. KestingG. I. v. d. Berg 02 H. LeliveldG. Keijzer 0- -2; Th. No tenboomJ. v. d. Berg 2—0; H. de FrankrijkerA. J. v. Trigt 0—2. Groep B: E. v. AmerongenFr. Lenting 20; C. HoogervorstJac. v. d. Hoorn 20; J. UijtterwaalA. Schoorl 20; J. PietersenA. Schoorl 2—0. Geboren: Cornelis W. zn van A. M. van Dongen en P. D. Lammerink. Ondertrouwd: Th. N. P. Kooyman 25 j., te Woerden, en J. A. E. de Graaf 22 j.; M. Veerhuis 27 j., te Mijdrecht, en M. C. Th. de Boer 26 j.; J. A. A. Janszen 24 j., te Rotterdam, en A. H. Janmaat 23 j L. C. M. van der Arend 48 j., te Berkel. en Ro denrijs, en H. M. Hartveld 43 j.; P. Bruggeman 64 j.. te Alphen a d. Rijn. en M. J. J. Nieuwland 45 j. Gehuwd: J. J. V. Verhorst. te Al phen aan den Rijn. en T. T. de Geus. Overleden: M. C. Togni 74 j.. wed. van H. Stouten; T. Bcnnemeer 64 j., ongehuwd. ZOETERIG «ER FEESTA OND DWO. De r.-k. Voetbalvereniging DWO gaf gisteravond in Ons Genoegen een feestavond voor haar leden en dona teurs. Zeer terecht wil DWO deze jaarlijkse feestavond handhaven om de band tussen leden en donateurs te verstevigen. Jammer v/as het daar om, dat de A-griep, die momenteel zich duchtig in Zoetermeer doet ge voelen, velen heeft verhinderd deze avond mede te maken. Na het openingswoord door de heer C. Havenaar jr. voorzitter van de feestcommissie, was he'. woord aan een cabaretgezelschao, onder leiding van de heer J. van Iterson. Het gebo- dene was van goede kwaliteit, waar bij we speciaal willen vermelden het optreden van het slangenmeisje Tar- zanrita, die werkelijk fabelachtige staaltjes van acrobatiek ten beste gaf. Het optreden van de muzikale clown was verbluffend, waarbij het alleen te betreuren viel, dat niet alle instrumenten afgestemd waren op de begeleidende piano. Dt opgevoerde schets viel wat uit de toon cn deed afbreuk aan het geheel. Ook de Mic key Mouse Players hebben zich danig geweerd. Het publiek heeft zich kos telijk vermaakt, hetgeen voor een groot deel ook te da ken was aan de conferencier, die danig van de tong riem gesneden bleek. Pastoor J. A. Voorham en kap. H. Banning gaven bluk van hun belangstelling. Na afloop van de feestavond was er gezellig samenzijn, dat eveneens ver zorgd werd door The Mickey Mouse Players.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5