mam tfbjmLW Uüdcé voordracht van rtclor L. P. M. Hester voord drama begraven II Scherp lAfflEfl Wijlen de heer P. de Bruin herdacht VMJUAG 27 SEPTEMBER 1957 DE LEIDS^ FAU1NA 2 Mogelijkheden en moeilijkheden voor de Nederlandse emigrant Gisteravond opende de Katholieke Middenstandsbond afd. Leiden in „Het Gulden Vlies" zijn wintersei zoen met een bijeenkomst waarop rector L. P. M. Vester een causerie met lichtbeelden verzorgde, getiteld: Ik was bij de emigranten. De voor zitter, de heer J. C. J. Lambermont, opende de avond met in het bijzon der rector Vester van harte welkom te heten. Hij vond het ook prettig, dat het aantal aanwezigen zo groot was. De heer Lambermont gaf spoe dig het woord aan rector Vester, die wellicht heel wat te vertellen zou hebben. Deze verwachting is in genen dele beschaamd. Rector Verster gaf als in leiding een beschouwing over het begrip emigratie. Een duur woord, dat pas na de oorlog in zwang is ge komen; voor die tijd was het altijd gewoon: volksverhuizing. Dit ver schijnsel van trekken van het ene land naar het ander is eigenlijk niets vreemds voor ons. Wij stam men zelf van emigranten af. de Ba tavieren. Waar de lucht voor de mensen te benauwd wordt trekken ze weg. Dit is in West-Europa wel bijzonder het geval. Zo komen er in Canada 15 of 16 verschillende nationaliteiten voor. Allen zoeken daar het geluk en de armslag, welke ze thuis niet konden vinden, doch dit gaat met grote moeilijkheden gepaard. Canada stelt zijn eisen en volgens de Canadees zelf voldoet de Nederlandse emi grant hieraan het best en is in Ca nada de meest graag geziene emi grant. Aan de hand van enkele cij fers gaf rector Vester, die verschei dene malen in opdracht van de re gering de oceaan is overgestoken om de Nederlanders ginds te bezoeken en besprekingen met de autoriteiten aldaar te houden en die in zijn ge hele inleiding blijk gaf van een gro te deskundigheid op dit gebied, een beeld van de noodzaak tot emigre ren in ons door bevolkingsoverschot nog stegjds toenemend aantal zielen. Was het aantal inwoners van Ne derland in I860 3 miljoen, in 1910 was dit 6 miljoen, in 1940 9 miljoen en nu in '57 tellen wjj reeds meer dan 11 miljoen Nederlanders bijeen op dit kleine stukje grond. Het is, zoals spr. het uitdrukte, onzin te be weren, dat wij elkaar op de tenen trappen, wij kunnen er niet eens naast trappen, wij zitten op elkaar. Van het geboorteoverschot in de ja ren 1946—50 dat 860.000 personen bedroeg emigreerden er 57.000. Per jaar komen er zo 160.000 mensen bij. Kunnen wij deze aanwas opvangen? Volgens berekeningen zal het in 1960 mogelijk zijn 100.000 personen op te vangen, waar moet de rest blijven? De regering heeft thans gezien, dat emigratie werkelijk een volksbelang is, en dat is goed gezien. Sprekend ever de moeilijkheden betreffende de emigratie bij sommige bevolkings groepen stelde rector Vester de land bouw en de middenstand als voor beeld. Bij deze groepen is wellicht de zucht naar zelfstandigheid het grootst en deze drang is meegegeven aan onze kinderen, die soms tegen emigreren geweldig opzien. Zij kie zen vaak een ander vak, doch kun nen hierin geen bevrediging vinden en blijven altijd ondergeschikte het geen een belemmering is voor hun geluk. Spr. wilde bij het streven naar welstand een groot onderscheid maken tussen welstand en welzijn. Het is zeer belangrijk hieraan te den ken. Om iets op te bouwen en zelf standig te zijn is hier in Nederland voor velen heel moeilijk en dikwijls zelfs onmogelijk' wij wórden hier vaak geleefd. Dit is het grote gevaar van de overbevolking. Rector Ves ter wilde geen propaganda maken voor de emigratie, doch wanneer een jongen of meisje of eventueel oudere personen met het idee rondlopen, te emigreren, laten zij dit eerst eens grondig overwegen en alle moeilijk heden. welke zeer groot zijn, onder ogen nemen. Staat hun besluit een -maal vast, dan, zo zei rector Ves ter, moeten zij gaan. Wees tot het brengen van grote offers bereid en ga, want er zijn mogelijkheden te over. Het zwaarste offer van de emi grant, wanneer hij op de boot staat op punt van te vertrekken, is niet het afscheid nemen van vader moeder, nee, het grootste offer brengt hij als hij tussen de boot en de wal het water ziet verschijnen, dat hem van een stuk leven scheidt. Dan valt de gemeenschapswaarde weg, dan blijven op het land achter de taal, het milieu, de werkkring, de familie en eigen omgeving; dan scheurt er komst. De R. K. Middenstandsbond iets los waar men altijd steun aan had het met deze buitengewone cau- heeft gehad. Het enige dat blijft is I serie niet beter kunnen treffen. dan nog slechts de persoonlijkheids- waarde en dan komt de onzekerheid los. Legio is het aantal imegranten, dat op de boot bij de geestelijke ver zorgers met al die problemen komt. Rector Vester gaf vervolgens aan de hand van de mooiste kleuren foto's welke men zich kan denken een voorstelling van zulk een verre reis naar Canada. Het ene beeld na het ander trok aan het oog voorbij in mooie, levendige kleuren, waarbij spr. onder ademloze spanning zijn commentaar leverde. Hij vertelde over het leven aan boord, gevechten met zeeziekte (en de middelen daar tegen), orkanen op zee, de aankomst in de nieuwe wereld enz. Spr. gaf een inzicht in de mentaliteit en de ge woonten van de Canadees en van de aanpassing van de Nederlandse emi grant hieraan. Wij kregen een indruk van het leven daarginds, van de moeilijkheden en vooral ook moge lijkheden. Wij zagen beelden en hoorden verhalen van en over Ne derlanders, die daar in enkele jaren iets bereikt hebben, dat hier als bijna onwerkelijk voorkomt, mensen, die na hard ploeteren de zelfstandigheid hebben verworven waarvan zij altijd gedroomd hadden. In de uren van de uitermate boeiende voordracht van rector Ves ter, de toehoorders hingen als het ware aan zijn lippen heeft men veel kunnen leren en een dieper in zicht kunnen krijgen in dit zo be langrijke verschijnsel en ook volks belang. De rector heeft ons aange toond dat de Nederlandse emigrant, wanneer hij uit het goede hout is ge sneden, van hard aanpakken weet en bovendien spaarzaam is, in dat land Canada enorm veel kan bereiken. Het liep tegen middernacht toen de voorzitter rector Vester namens alle aanwezigen hartelijk dankte voor deze verrijkende avond. Van de gelegenheid tot het stellen van vragen werd druk gebruik gemaakt en na enkele huishoudelijke medede lingen en de rondvraag, waarvoor wegens het late uur geen animo be stond, sloot de voorzitter de bijeen N00RDWIJK AAN ZEE ?>onMn(fni Gisterenmiddag om drie uur heeft in alle stilte op de begraafplaats „Rhijnhof" de ter aardebestelling plaats gehad van de vier slachtoffers van het gasvergiftigingsdrama te Noordwijk aar Zee. Ds. Lekkei kerker uit Oegstgeest hield aan de groeve een sobere toe spraak. Iedere kist was met een krans bedekt. Behalve de familie van de slacht offers waren ook enkele andere ge nodigden bij de begrafenis aanwezig. POTLOOD en GEEST él KINDERBESCHERMINGSFILM VOOR DE SCHOOLJEUGD. Van woensdag 25 september tot en met dinsdag 1 oktober worden des morgens telkens tweemaal de films van het Nederlands Comité voor Kin derpostzegels vertoond aan de school jeugd en wel in het Luxor-theater. Na de kleurenfilm „Rhapsodie in fruit" volgt dan de Kinderbescher mingsfilm „Die Anderen....", die duidelijk laat zien, hoe belangrijk het is, dat meer en meer kinderzegels worden verkocht. KORAALZANGERS OEFENDEN VOOR 3 OKTOBER. In het waaggebouw werd gister avond de eerste repetitie gehouden voor de Koraalmuziek, die in de vroe ge ochtend van 3 oktober in het Van der Werffpai'k ten gehore zal worden gebracht. De zangers werden wel kom geheten door de heer Herman Stenz. De grote belangstelling stelde hij zeer op prijs. Daarna werd ijverig gereperteerd begeleid op de piano door mevr. Stenz. In het algemeen werd er goed gezongen. Voor de aan het standbeeld van Van der Werff te hangen krans werd een collecte ge houden. Maandag 30 september wordt deze repetitie herhaald, maar dan met be geleiding van 22 koperblazers van de Chr. Muziekvereniging „Concordia". De zanggeressen en zangers ontvin gen een plaatsbewijs voor het geres- veerde gedeelte voor de deelnemers Koraalmuziek in het Van der Werff- KOKEND WATER OVER LICHAAM De 6-jarige Boudewijn den Outer heeft gisteravond in de keuken van de ouderlijke woning aan de Aloëlaan een ketel met kokend water over het lichaam gekregen Het jongetje liep ernstige brandwonden aan rug en linkerarm op en moest door de EHD naar het Academisch ziekenhuis wor den vervoerd. No. 509. Horizontaal: 1. latwerk, 4. slaapt men op, 6. verfstof, 9. land bouwwerktuig, 11. ik (Lat.), 12. dam langs een water, 13. muzieknoot, 15. rivier in Italië, 16. medehelper van voorname personen, ook trawant, 17. spil van een wiel, 18. geheel de uwe (afk. Lat.), 19. bijwoord, 20. familie lid, 22. welaan, 24. dunne, buigzame houtreep, 26. vermoeid, 27. vogel. Verticaal: 1. stok, 2. lengtemaat (afk.), 3. Europeaan. 4. afkorting van berylium, 5. spoedig, 7 water in Friesland, C. in oprichting (afk.), 10. adellijke titel, 12. overdekt rijtuig, 14. gravure, 15. katoen ener lamp of kaars, 19. bergweide, 20. voorzetsel, 21. water in N. Brab. 23. vis, 24. af korting van selenium, 25. heden. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 508. Horizontaal: 1. nabob, 5. pal, 6. Nül, 8. do, 9. tot, 11. et, 13. Est, 15. air, 16. ander, 17. dom, 19. man, 21. er, 22. ora, 24. Lt, 25. kam, 27. rem, 29. satan. Verticaal: 1. na, 2. alt, 3. ont, 4. bij 5. pos, 7. lei, 8. derde, 10. order, 12. trant, 14. tam, 15. arrr, 18. ork, 20. alm, 22. oma, 23. ara, 26. as, 28. en. TUINBOUWCURSUSCOMMISSIE VAN DE KON. NED. MIJ VOOR TUINBOUW EN PLANTKUNDE TE LEIDEN. Na een op donderdag 23 september gehouden examen voor het diploma 2e Knecht Bloemist-Hovenier, zijn de volgende heren geslaagd: C. L. A. M. Mulder te Leiden, P. F. v. d. Poel te Valkenburg Z.-H., J. de Winter te Warmond, M. Bon te Noordwijker- hout, D. v. d. Kraats te Leiden, J H. Lekx te Koudekerk a d. Rijn, A. G. F. Borst. Zoeterwoude, A. Paauw, Leiden, F. J. v. Leeuwen, Warmond, F. J. Oostermann, Alphen a. d. Rijn, J. Tukker, Sassenbeim. J. B. F. v. d. Holst, Wassenaar, G. Smit, Voor schoten, P. Staffeleu, Leiden, N v. Keeken, Alphen a. d. Rijn, B. D. de Wit, Sassenheim, A. C. Kouwenhp- ven, Alphen a. d. Rijn. R. Voskuil, Leiden. P. Vink, Oegstgeest. Eén kandidaat moest worden af gewezen. De heer A. Wetselaar te Leiden behaalde te Amsterdam het diploma „Bloementeelt" van de Kon. Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde. Examens. Geslaagd aan de Rijkskweekschool1 te 's-Gravenhage voor de akte van volledig bevoegd onderwijzer de he ren M. Beekman en J. van Halderen te Leiden. Rectificatie. Gisteren werd ge noemd als geslaagd voor de akte vol ledig onderwijzeres mej. L. Hoeks. Dit moet zijn mej. R. Hoeks. Modeshow bij V en D Waren het vórige week de kleuren waarover we schreven, gisteren viel tijdens de V. en D.-show, waarbij andermaal een en ander uit de col lectie van de firma aan het talrijke publiek werd getoond, de meeste aan dacht op vlotte, gezellige japonnen, jumpers, blouses en rokken, die voor. al voor de werkende vrouw van be lang zijn. Er waren blousende ruggen en nauwe rokken, maar dikwijls toch waren de rokken wijd en geplooid. Het klassieke doorknoopmodel met revers en wijde plooirok oogstte veel succes. Het staat vlot en is geschikt voor meisjes en vrouwen die hun werk buitenshuis hebben. Een pret tige dracht is ook de overhemd blouse, die behalve in poplin ook wordt vervaardigd van gestreept en geruit flanel. De terlenkarok brengt uitkomst in het wasprobleem aange zien deze rok naar men verzeker- gewassen kan worden zonder dat de plissé er uit gaat. Ook de camelmantel waarbij de manne quin een paarsblauwe baret droeg is voor de jonge vrouw een prettig bezit. Ruiteiy in beige en bruin en blauw en bruin lenen zich voor spor tieve japonnen met brede ceintuurs. Voor het schoolgaande meisje wa ren er de eenvoudige tinneroy japon netjes met wijde gerimpelde rok, strak lijfje, en een brede ceintuur, liefst in afstekende kleur. Voor mantels en ook voor door- knooprokken zagen we een stof, die veel wegheeft van een gebreid kabel- patroon. Slankmakend en elegant is het effect van deze stof. De enziaan- blauwe mantel van dit materiaal was gecompleteerd door een witte baret- vormige hoed. Meermalen vond men trouwens de combinatie enziaan- blauw met wit in de collectie terug. Onder de cocktailtoiletjes was een zwart velours-chiffon model met brocaatdessin. Van de geklede japon nen noemen we een zwart zijden jersey model in de vogelstaartlijn, die gevormd werd door een geplis- seerde lap, over het rugpand vallend. De mannequin droeg hierbij een rode hoed met zwarte pluimveer. Van de bruid, die traditiegetrouw de show besluit, had men nu eens veel werk gemaakt. De mannequins verschenen alle vier in een witte bruidsjapon; twee in een zevenacht ste en twee in een lange. Een .even achtste model was van nylon met horizontale garnering de andere wa ren vervaardigd uit kant met tule, satijn of batist. Veel succes by het publiek had het witte kroontje, waaronder de sluier langs het hoofd van de mannequin tot even onder de taille naar beneden viel. Opleiding in het bedrijf Ambachtsschool reikte diploma's uit Aan 77 leerlingen, die na het be halen van het Ambachtsschooldiplo ma een tweejarige opleiding in een bedrijf genoten, werd woensdag avond in de Leidse Ambachtsschool een diploma uitgereikt. Alvorens hier toe werd overgegaan wees de vice- voorzitter van de vereniging „De Am- bachtsscshool", de heer P. Herfst, op de betekenis van deze opleiding, waarvoor de belangstelling groot was. Konden een vorige maal 56 di ploma's worden uitgereikt, thans zijn dit er 77. Helaas moesten zeven leer lingen worden afgewezen, terwijl er vier niet opkwamen voor het exa men. Het diploma werd hierna aan de volgende leerlingen ter hand gesteld: Timmeren: A, Baars, A. v. d. Blom, J. A. L. Bouter, B. van Buuren, P. v. Dijk, H. J. Groen, L. J. Gijsman, J. de Haas, P. Hazenoot, J. Heemskerk, B. Horsman, J. J. Houps, F. H. J. de Jong, J. Kokshoorn, P. Laros, J. B. Nagtegaal, R. v. d. Pol, W. van Pola- nen, A. de Roode, W. Noor, J. J. v Schie, P. Staffeleu, J. Taverne, J. de Vogel. Bouwkundigtekenen: J. J. van Atten,, P. Verschoor. Schilderen: D. A. van Driest, C. J. van Duyvenbode, J. C. van Gent, J. v. d. Meer, P. Meijer, H. Th. Schrijver, J. J. van Tongeren. Fijnbankwerken: P. C. Blonk, A. van Leeuwen. Electrotechniek. M. v. d. Boon, F. C. C. Maarsseveen, J. Regeer, Slootweg. Betontekenen: F. Verbiest. Machinebankwerken: G. H. van Barneveld, D. Beekman, H. W. Beu tick, C. J. Botermans, W. van Burik, J. H. Deegenaars, A. Devilee, A. de Geus, A. P. van Ginkel, P. W. L. Groenveld, J. G. J. Hilgerson, A. J. v. d. Kamp, A. P. Klein, Th. Kramp, C. de Lange, J. D. Roest, J. Vos kuil, D. de Wagt, M. Wassens, T. v. d. Zeeuw. Constructieteenen: T. Rietveld. Machine-tekenen: P. Verhoeven. Draaien A. Barends, K. C. Boeff, J. Th. v. d. Burg, A. vom Hofe, J. Petiet, J. G. de Ruiter, J. Wasse naar. Constructie-bankwerken: J, ten Have, G. P. Honders, H. de Jong, A Kapaan, Ch. Looy, R. G. v. d. Mey- den, D. v. d. Reyden, J. G. C. Ver haar. Na deze uitreiking dankte de heer erfst het Gewestelijk Arbeidsbureau, dat er zorg voor droeg, dat de jon gens op een juiste plaats in de be drijven terecht kwamen en de con troleurs en de examencommissie voor het aandeel, dat zij in deze opleiding hebben gehad. Voorts wees spreker op het belang, dat werknemers heb ben bij het volgen van een studie. Tenslotte wenste spreker de gediplo meerden geluk met it behaalde re sultaat. De voorzitter van de examen commissie, ir H. E. Kruyt, en de di recteur van de Ambachtsschool, de heer C. Brilman, wezen eveneens op de betekenis van een voortgezette studie. Dr P. G. Hendrix hoogleraar te Leiden Bij Koninklijk Besluit van 23 sep tember 1957 is met ingang van de dag, waarop hij zijn ambt zal aanvaarden, benoemd tot gewoon hoogleraar in de faculteit der letteren en wijsbe geerte aan de Leidse Universiteit, om onderwijs te geven in de Griek- taal- en letterkunde en de cul tuurgeschiedenis van de oud-christe lijke, de Byzantijnse en de nieuwe tijd. dr. P. G. J. A. Hendrix, thans rector van het Stedelijk Gymnasium te Dordrecht. Dr. P. G. J. A. Hendrix zal de tot toe vacant gebleven leerstoel van mej. prof. dr. S. Antoniades bezet ten. De nieuw benoemde hooglefaar, die op 25 januari 1896 te Halsteren (N.- B.) geboren werd, studeerde aan de Leidse Universiteit in de klassieke letteren. In 1926 promoveerde hij op een proefschrift: „De Alexandrynse hae- resiarch Dasileides". Dit werk wordt in bevoegde kringen nog steeds als de beste monographie over deze gaos- ticus beschouwd. Voorts verschenen van zijn hand de werken „Russich Christendom" en „Het schone Pa scha". Indrukken van het Russisch- orthodoxe Paasfeest". Ook publiceer de hij korte artikelen van zijn pa- tristische studiën van de Oostere Kerk o.a. „De .Paasvreugde in de Russiche Orthodxie" in Vox Theolo- gica en „Modernismen en traditie in Rome" in het Nederlands Theo logisch Tijdschrift. Burgerlijke Stand Geboren: Ebo, zn v. J. v. d. Laan en M. J. P. D. Boekestijn; Willy dr v. W. v. 't Oever en de Jong; Ma ria, dr v. P Stoof en A. M. Hanno Hendrik David, zn v. J. de Jonge en W. G. Koele A-ijn; Eric Jan Robert zn J. J. Berendsen er H. A. van der Horst; Joht-.n Erik, z» v. 7". H. Vode gel en W. v. d. Plaat; Christina Ma ria, dr v. II. de Graaf en T. Mulder; Dirk, zn v. A. Currie en J. J. H. Op- gelder; Petrus zn v W. F. Smit en W. S. Vavier. Maria Johanna dr v. G. Bloem en H. C. Selier. Overleden: A. S+ikkelorum 76 jr, man; D. J. Wolbers, 67 jr man. Gehuwd: J. C. van de Weerd en A. M Sinteur; G. J. Koot en M. M. St'k- voort; G. L. van Loon en W. M Ouwerkerk; H. J. D"e?' er L F. Voor neman; J. C. Laterveer en H. Pot; A Slingerland en W Stouten; W. F. H van Es en M. KromhoutH den Oude en E. J. Nooi Jermeer; L. C. Schutte en M. M. de Roo; J S nit en A. Kette- nis; J. W. L. v. d. Dop en J. Bodijn; J. Dusoswa en H. G^essie. Leidse Agenda (Kath. verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch. en Cult Overleg, W J Kriek, Hooigracht 12. tel 20018) VRIJDAG 27 SEPTEMBER Leidse Smalfilm Liga. Vertoning films. Cantine Röntgen-apparaten- fabriek Smit, Herengracht 34, Aan vang 8 uur nam. ZATERDAG 28 SEPTEMBER St. Antonius-clubhuis. Uitvoering van „De Rebel'' door Ons Toneel, aanvang 8 uur nam Plaatsbespreken van 2 tot 3 uur aan de zaal. Oud-Hortuszicht, Witte Singel. Al gemene ledenvergadering van de Vereniging van Gerepatrieerden voor Leiden en omstreken. Aanvang 8 uur nam. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door: apotheek Doeza, Doezastraat 31, tel. 21313: apotheek Nieuwe Rijn, Nieuwe Rijn 18, tel. 20523; apotheek Oegstgeest Wilhelminapark 8, tel. 26274, Oegst geest. Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 27 September 1857. 's-Gravenhage. Een zonder ling proces wacht eerlang den Staat der Nederlanden. Als eischer daarin treedt op een verdrijver van zekere bruin ge kleurde beestjes (zoogenaamde engelse infanterie)die zich in de Oranjekazerne der grena diers en jagers alhier, in zoo sterke mate schijnen te verme nigvuldigen. dat een aantal er van gereaeld met de manschap pen meegaat paraderen, defile ren en ook te Waalsdorp zeker in het vuur zal komen De kun stenaar had twee kribben zeer goed gereinigd en wilde nu 3600 voorhanden exemplaren reinigen a 1.per stuk. Het Dep. van Oorlog zou daar genoegen mee hebben genomen, indien de kunstenaar de door hem gebruikt wordende be standdelen aan een onderzoek had willen onderwerpen, om te ontdekken of ze schadelijk voor de gezondheid waren. Hierin wilde de man niet treden, en eischt nu voor de 2 gereinigde kribben f 200, terwijl men hem slechts f 10.wil toestaan. Pracht handen ruw of schraal BIOSCOPEN. De films in de week van 27 septem ber tot 4 oktober zijn door de Kath. Film Centrale als volgt gekeurd: Casino: „Moulin rouge", volwasse nen. Lido: „Hare Hoogheid is ver liefd", alle leeftijden. Luxor: „De graaf van Monte Cristo" 14 jaar. Trianon: „Wenn der weisse Flieder wieder blüht", 18 jaar. „Gangsters van 18", 14 jr. Gemeenteraadsvergadering van Katwijk Brede discussie over uitbreidingsplannen Gisteravond kwam de raad van Katwijk in openbare vergadering bij een. Na opening doet de voorzitter mededeling van het overlijden van de heer P. de Bruin, in leven voor zitter van de Stichtingscommissie Zeehaven Katwijk. Namens de ge meente is een schrijven van deel neming gezonden en de burgemees ter en secretaris hebben de gemeen te vertegenwoordigd bij de begrafe nis. Daarna hebben de burgemeester en sgpretaris persoonlijk deelneming betuigd en dank gezegd voor wat de heer De Bruin voor de gemeente heeft gedaan. Naar aanleiding van het ingeko men adres van diverse tuinders wij zen de heren Grimbergen, A. Was senaar, H. Haasnoot en C. v. Beelen en de heer Overdijkink er op, dat het de aandacht van b. en w. moet hebben om de tuinbouwgronden zo veel mogelijk te sparen. De voorzit ter antwoordt, dat b en w. voor deze aangelegenheid steeds de meeste aandacht hebben en zullen blijven hebben. Ingevolge art. 8 der woonruimte- wet 1947 moeten de leden van ad vies voor de vordering van woon ruimte jaarlijks worden benoemd Dit zal voor 1 oktober moeten ge beuren. Bedoelde commissie fun geert tevens als commissie voor de huisvesting. Voorzitter is wethouder D. C. van Leeuwen, verder hebben zitting in de commissie de heren H A. Dijksman, H. J. Grimbergen, J N. Ouwehand, J. van der Plas en A Verdoes. Alle heren worden her- kozem De algemene uitkering aan de ge meente uit het gemeentefonds heeft als basisbedrag 29. Hieraan komt de gemeente tekort. Hoewel b. en w. niet in bijzonderheden kunnen treden moet toch als vaststaand wor den aangenomen dat het begrotings tekort (in 1957 aanvankelijk ge. raamd op ƒ58.000) zeer aanzienlijk ir zal liggen voor 1958. Het i: zeker, dat zonder 'n belangrijke ver hoging van het basis-bedrag der al gemene uitkering de middelen van de gewone dienst voor 1958 in aan zienlijke mate ontoereikend zullen zijn om de onderscheidene taken der gemeente op verantwoorde wijze uit te voeren. Op het verzoek om ver hoging voor 1957 is totdusverre nog geen antwoord ontvangen wat de samenstelling voor de begroting '58 nog moeilijker maakt B. en w. stel len daarom voor de minister van buitenlandse zaken te verzoeken een spoedige beslissing op het verzoek tot verhoging van het basis-bedrag der algemene uitkering uit het ge meentefonds voor 1957 te willen be vorderen en daarbij tevens het jaar 1958 te betrekken. De heer Haasnoot zegt het een vreemde geschiedenis te vinden dat hierop nimmer geantwoord is, het geen de voorzitter met de heer H. Haasnoot eens is. Het voorstel wordt aangenomen met algem. stemmen. (Slot volgt) DE KWAKEL UITVAART Mgr. NOORDMAN. Het stoffelijk ov '-schot van mgr Noordman, oud-herder van deze pa rochie, zal zondagmiddag in de kerk worden opgebaard .'s Avonds om 7 uur zal het rozenhoedje worden gebe den, (vrijdag- en zaterdagavond om half acht) terwijl maandagmorgen om half 10 de La. den v-orden gezon gen. Om 10 uur volgt de plechtige H. Mis van R^.quem, waarna bijzet ting zal plaats vinden in het pries tergraf. VOORSCHOTEN Serie-diefstal opgehelderd Bij de IKI, kunsthoornfabriek hier ter plaatse waren de laatste tijd herhaal delijk diefstallen gepleegd. De poli tie, die in de zaak gemoeid was, is er tenslotte in geslaagd de hand te leg gen op de dader, A C. v. V. uit Ha- zerswoude, een der leden van het be- drijfspersoneel. Laatste Berichten TWEEDE SLACHTOFFER VAN ONTPLOFFING TE ROTTERDAM OVERLEDEN. In het Zuiderziekenhuis te Rotter dam is gisteravond laat overleden de 35-jarige monteur D. L. van de Dreef te Rotterdam. Hij werd, zoals gemeld, zaterdag j.l. ernstig gewond, toen zich in het onderstation van het gemeente energiebedrijf aan de Put- selaan een ontploffing vc yrdeed. Scbeo^Seri-kten ALDERAMIN 26 sept te Rotterdam: HISSPAN1A 26 sept, v Rotterdam naar Onton: STRAAT SINGAPORE 26 sept. van Rotterdam (proeftocht). ALKAID 26 sept v. Abadan n. Ban dar Shapour; AMPENAN 27 sept. te Se- marang: BAT.ONG 26 sept te Penang; BILLITON 26 sept. v Tandjong Priok n Singapore- CALTEX DELFT (t.) 26 sept. v. Bombay n. Bahrein: CALTEX NEDERLAND (t.) 26 sept 45 mijl ten zuiden van Cyprus n. Rotterdam; CAL TEX ROTTERDAM (t 26 sept t. d.w. Bougie n Port Said: CELEBES 26 sept v. Cowes n. Amsterdam: CRADLE OF LIRF.RTY (t.) pass 26 sept. Ras al Hadd n. Philadelphia; ESSO NEDER LAND <t.) pass 26 sept. Ouessant naar Port Said: HERA 26 sept. te Puerto Ordaz: KARATON 26 sept. v. Ambon n. Raha: LOOSDRFCHT 26 sept. van Damman n. Mena al Ahmadi; MERWE- LLOYD 26 sent v Tandiong Priok n. Semarang; MOORDRECHT (t.) pass. 26 sept ten zuiden van Kreta n Ba- nias: OVER1JSEL 26 sept v. Hamburg te Bremen: ROER!AH 26 sept te Port Said: SID A JOE 26 sept, v Surabaja n. Padang: STAD ROTTERDAM 26 sept, van Birkenhead n. Kirkéness; TJILU- WAH 26 sept v Surabaja n Bali: STAD VLA AR DING EN 26 sept v. Narvik n. Emden: TOMORj 26 sept, aankomend te Hoek van Holland v, Antwerpen n Rotterdam: BAT.JAN 26 sept te Phila delphia: R1NTANG pass 26 sept Sa- bang n Basrah: CALTEX THE HAGUE (t.) 26 sept v Bahrein n Los Marques: CALTEX (TTRFCHT <t).26 sept Perim gepass. n. Suez; CAMEROUNKUST 26 sept. v. Pointe Noire n. Freetown: HEEMRKP-RK 27 sept te Port Swetten. ham; NIAS 25 sept, te Abadan; RO. TULA (t.) 28 sept, te Soerabaja verw SAIDJA (t) 27 sept te Pulu Bukom; SALATIGA 27 sept te Penang: SA- ROENA (t.) 27 sept te Pulu Bukom: TABIAN 27 sept, te Penang; TEXEL 27 sept, te Singapore. Marktberichten LEIDEN, 27 sept Vee. Aanvoer 4 stieren, 25 melkko ien 400 vette koeien, 36 vare-koeien, 26 graskalve ren; 61 vette kalveren, 22 nuchtere kalveren, 100 vette schapen, 400 fok schapen, 1838 vette lammeren, 38 var kens (zeugen), 153 schrammen, 612 biggen, 2 paa ien, J veulens, 14 gei ten. Totaal 3733 stuks. Noter.ng: melkkoeien f 850—1050, vette koeien p. kg sch. gew. 2.40 2.90, vare koeien c00800, gras kalveren p kg sch. gew. f 2.60—3.10, vette kalveren p. kg. lev. gew. 2.40 —2.70, nuchtere kalveren p. kg. lev. gew. 1.40—1.70, .ette schapen SO OS, fokschapen 85 -125, vette lam meren 7095, drachtige zeugen 250325, schrammen 55—90, big gen 31 —40. Handel: voor melkkoeien matig, vette koeien en varekoeien lui, gras kalveren traag, vette en nuchtere kal veren vlug, vette schapen en fok schapen matig, vette lammeren goed, zeugen, schrammen en biggen stug. Kaas. Aanvoer 37 partijen Goudse en 7 partijen Leidse kaas. Notering: Goudse extra kwaliteit tot 2.55, Goudse eerste kwaliteit 2.30 2.35, Goudse tweede kwaliteit 2.24 —2.29. _eidse eerste kwaliteit 2.16. Handel traag.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2