^ei^2ia6e(S<HiAcmJ: In Little Rock is het thans rustig geworden De laatste uren van de „Pamir Gebruik van federale troepen ongerechtvaardigd? Minister Luns in Algemene Vergadering Neefje van gouveneur Faubus heeft geen rassenhaat Pogingen om Syrië te weerhouden a M VRIJDAG 27 SEPTEMBER 1957 M M Ar A| 48ste JAARGANG No. 14220 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN - J Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ1.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 11 et. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Faubus: „Wij zijn nu bezet gebied" De negen negerleerlingen van de middelbare school te Little Rock, in de Amerikaanse staat Arkansas, hebben donderdag voor de tweede maal, on der bescherming van militairen, de school bezocht. Er hebben zich geen incidenten voorgedaan. De kring soldaten om de school is iets wijder gemaakt, zodat de militairen uit het gezicht van de scholieren staan. In alle zuidelijke staten stonden gisteren speciale legereenheden paraat om aan mogelijke gewelddaden als gevolg van de rassenintegratie het hoofd te bieden. Minister Brucker heeft gisteravond deze order ingetrokken. FAUBUS AAN HET WOORD Gouverneur Orval Faubus heeft er donderdagavond bij de bevolking van Little Rock op aangedrongen rondom de centrale middelbare school van de stad haar kalmte te bewaren. Faubus zei in een radio- en tele visietoespraak: „De federale autori teiten, met inbegrip van de federale troepen, hebben de macht in handen. De toestand ligt in hun handen en wij kunnen er niets aan doen". Hij zei te weten, dat zodra het Ameri kaanse volk beter met de toestand op de hoogte is, het het federale be'- stuur het ongerechtvaardigde gebruik van federale troepen zal verwijten. „Wij zijn nu bezet gebied", zo ging hij voort. Hij drong er bij de bevol king op aan bij de aanpak van haar problemen de wet te eerbiedigen. „U zult zich herinneren, dat het rus tig was in Parijs tijdens de Duitse bezetting en dat het nu rustig is in Nieuw proces tegen Djilas Djilas, de vroegere Zuid-Slavische vice-president, die een gevangenis straf uitzit wegens „vijandige propa- gada" zal op 4 oktober voor de rech ter moeten verschijnen om zich te verantwoorden voor zijn anti-commu nistische boek „De nieuwe klasse", dat in New Vork is gepubliceerd Hij zal terechtstaan voor de recht bank te Sremska Mitrovica, 80 km. van Belgrado, waar hij in de gevan genis zit. Djilas is in december tot drie jaar gevangenisstraf veroordeeld omdat hij kritiek had geleverd op de Rus sische politiek ten aanzien van Hon garije en het Zuid-Slavische stand punt ten aanzien van de politiek. Djilas is 46 jaar. Hij is afkomstig uit Montenegro. Van 1940 tot 1954 is hij lid van het politieke bureau ge weest. In januari 1954 werd hij uit alle partij functies ontzet wegens „anarchisme", „reformisme", „klein burgerlijk liberalisme" en omdat hij onder de invloed van het westen "ge komen zou zijn. Vóór zijn val heeft men lang gedacht, dat hij een moge lijke opvolger van president Tito was. Volgens buitenlandse waarnemers zal het besluit van de Zuid-Slavische regering om Djilas wegens zijn boek te vervolgen, zeker een nadelige in vloed op de betrekkingen van Tito's regime met de westelijke socialisti sche partijen hebben. Zij brengen het komende proces in verband met de nieuwe toenadering tussen Tito en het Kremlin. Boedapest. Het wordt altijd rustig onder een militair bestuur", aldus Faubus. Hij beloofde te zullen blijven wer ken en stryden voor het recht van zijn mensen him eigen problemen op vreedzame wijze op te lossen. INCIDENT IN PHLADELPHIA In de middagpauze is het donder dag tussen blanke en negerleerlln* gen van een middelbare school in de Amerikaanse stad Philadelphia (Pen- sylvania) tot vechtpartijen gekomen, waarbij een blanke jongen verwon dingen aan het gezicht opliep die in een ziekenhuis moesten worden be handeld. Later werden in dezelfde stad de leerlingen van een katholieke school voor meisjes een half uur na school tijd vast gehouden, terwijl de politie een groep volwassenen en jongelin gen voor het gebouw uiteendreef. Het gerucht ging, dat negerjongens twee blanke meisjes wilden mishandelen voor elke mishandelde negerjongen. Tegeu blokvorming De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, heeft donderdag, in een toespraak tot de Algemene Vergadering der Verenigde Naties over internationale vraagstukken, verklaard dat, wan neer de verschillende, binnen de vol kerenorganisatie bestaande groepe ringen in „blokken" zouden worden omgevormd, dit de bestaande ge schillen zou accentueren en verster ken. Minister Luns maakte onderscheid tussen regionale groepen, die hij nut tig achtte, en blokken, die z.i. ge vaarlijk zouden kunnen zijn. „Wanneer deze groepen dienen om inzichten en politiek van haar leden te coördineren, kunnen zij een heil zame invloed hebben. Indien zij ech ter worden aangewend om de ge schillen, die tussen gebieden in ver schillende delen der wereld bestaan, te verscherpen, kan dit leiden tot vergroting der reeds bestaande tegenstellingen. En dit gebeurt, indien een groep zich in haar geheel achter een be lang of eis van één harer leden stelt, zonder in te gaan op het wezenlijke van de zaak, waar het om gaat. Op dit punt wordt de groep een blok. Een dergelijke ontwikkeling zou ge vaarlijk zijn en wij moeten allen Koning Haakons begrafenis Negen en twintig vorsten zullen dinsdag de begrafenis van koning Haakon van Noorwegen bijwonen, zo meldt de Noorse pers. Tot hen be horen de soevereinen van Denemar ken en Zweden, de koning der Bel gen, koningin Juliana en prins Bern- hard, Groot-hertogin Charlotte en prins Felix van Luxemburg en de hertog van Gloucester, als vertegen woordiger van koningin Elisabeth van Engeland. Verder melden de Noorse kranten, de komst van de Finse en IJslandse president en van generaal Norstad, opperbevelhebber van de Navo- De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken maakte deze opmer kingen in een kritische bespreking van hetgeen hij noemde „gebreken in het werk der Verenigde Naties". „Sommige aan de volkerenorgani satie voorgelegde geschillen vallen buiten haar beoordelingsgebied en in bepaalde gevallen zou een oplossing mogelijk buiten de V. N. bereikt kun nen worden", verklaarde de heer Luns. „Het komt voor, dat herhaalde be sprekingen van eenzelfde onderwerp en het aanvaarden van resoluties hierover meer kwaad dan goed uit richten. Het zou verkeerd zijn, in dien de Verenigde Naties teveel zou den willen doen of zouden willen voorgeven, dat zij alleen rechtvaar dige regelingen tot stand kunnen brengen". Secretaris van kard. Mindszenty In Oostenrijk heeft men vernomen, dat pater Egon Turcsanyi, de vroe gere secretaris van kardinaal Minds zenty, die in een communistische ge vangenis te Boedapest vertoeft, naar lichaam en ziel geknakt is tengevol ge van mishandelingen en onder vragingen, welke de communisten tij dens een voor-gerechtelijke zitting hem hebben doen ondergaan. Pater Turcsanyi werd vlak na de Hongaarse opstand van oktober 1956 gearresteerd en er van beschuldigd meegeholpen te hebben aan de plun dering van het regeringsbureau voor religieuse zaken. Ook zou hij gehei me documenten naar kardinaal Mindszenty overgebracht hebben. Zijn arrestatie wordt nog steeds beschouwd als een antwoord van de regering Kadar op het protest van de Verenigde Naties inzake het gewa pende ingrijpen van de Russen tij dens de Hongaarse opstand. Daar pater Turcsanyi in deze toe stand niet terecht kan staan, zijn de rechtzittingen, waarop hij met 15 andere priesters en leken zou wor den berecht, uitgesteld. De Russische raketten Het Japanse dagblad „Mainitsji" heeft vandaag een telegram gepubli ceerd van zijn correspondent te Lon den, volgens hetwelk een vooraan staande Japanse vakbondsleider heeft gezegd, dat hij te Moskou heeft ho ren zeggen, dat de Sowjet-Unie een tweede geslaagde proef met een in tercontinentale ballistische raket heeft genomen. Volgens de vakbondsleider heeft de Russische vice-premier Mikojan hem deze mededeling over de tweede proef gedaan. Ook had Mikojan hem me degedeeld, dat de Sowjet-Unie reeds over een raket beschikt voor middel grote afstanden. Rust door dreigende wapens hersteld 99 Storm sloeg de zeilen stuk De laatste uren van de „Pamir", de Duitse viermaster, die bij de Azoren is vergaan, worden geschilderd in een rapport, dat door ue opperbevelheb ber van de Amerikaanse marine- strijdkrachten voor het oostelijk deel van de Atlantische Oceaan en de Mid dellandse Zee te Londen is ontvan gen van het Amerikaanse transport schip „Geiger", aan boord waarvan zich vijf overlevenden van de ramp bevinden. De overlevenden verklaren hierin o.a. het volgende: de „Pamier" ont ving zaterdagochtend om acht uur het eerste bericht over de orkaan, die het schip naar verwachting twee uur later zou treffen. De bemanning kreeg opdracht zich op de storm voor te be reiden. Een uur later werd de wind zeer strijdkrachten. Ook president Heuss I krachtig. Er werd opdracht gegeven van West-Duitsland en de Ameri- de zeilen te reven. De wind was ech- kaanse vice-president, Nixon, zou- ter zo sterk, dat de mannen niet in den zich naar Oslo begeven. I staat waren de zeilen van de voor- Twee beelden uit Little Rock, de hoofdstad van de Amerikaanse staat Ar kansas, welke door de strubbelingen in verband met de opheffing van de rassenscheiding op de scholen zo lang voorpagina-nieuws van droeve aard levert. Boven: een lange rij Amerikaanse parachutisten vormt een af zetting voor de Central High School van Little Rock, het centrum van vele ongeregeldheden. Onder: twee Amerikaanse parachutisten, met grimmige gezichten, drijven volwassen blanken weg van de Central High School, de bajonetten op de gevelde geweren. Bitar wil met Dulles praten op het ogenblik kennelijk pogingen om Syrië ervan te weerhouden zich als vazal te laten gebruiken door de Sovjetunie. Deze landen zijn Saoe- disch Arabië en Irak. Het eerste land staat sterk onder Amerikaanse in vloed, Irak is als lid van het Verdrag van Bagdad nauw aan het Westen verbonden. In Damascus zijn gisteren bespre kingen begonnen tussen de regerings leiders van de drie landen. Koning Saoed van Saoedisch Arabië heeft gisteren urenlang overleg gepleegd met de Syrische president Koewatly, die later in conferentie ging met de Iraakse premier Ali Jawdat. Ook de Syrische premier Sabri al Assali is bij het overleg betrokken. Intussen heeft ook het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken gisteren een poging gedaan de Syri sche machthebbers van gedachten te doen veranderen. Minister Dulles zou zeker bereid zijn een ontmoeting te hebben met de Syrische minister van i buitenlandse zaken Bitar, zo werd 1 verklaard. Bitar heeft dezer dagen In de derde klas van de Georgia Brownschool te Paslo Robles in de Amerikaanse staat Californië zit Albert Faubus (rechts), een neef van de gouverneur van de staat Arkansas. Hij trekt zich weinig aan van rassen verschillen want zijn plaats op de school is naast de negerscholier George Alexander (links). Zijn enige commentaar op de door zijn oom gesteunde relletjes te Little Rock is een brede grijns. mast binnen te halen, zodat deze door de storm werden weggevaagd. Dit gebeurde vervolgens met de andere zeilen. Door de druk van de wind tegen het schip ontstond een slagzij naar bakboord van 30 graden en tenslotte van 40 graden.- De dekken werden overstroomd en de mannen waren ge dwongen zich aan de bovenste rand van het schip vast te klampen. Bij een slagzij van 35 graden gaf de ka pitein bevel de zwemvesten om te doen en hij liet rantsoenen sigaretten en alcohol uitdelen. Men was slechts in staat een klein rubbervlot te wa ter te laten. De reddingboten werden echter later door het water van het schip losgeslagen. Omstreeks 11.45 uur kantelde de „Pamir" geheel en zonk, waarbij de mannen die in de touwen en de tuigage vastzaten, mee in de diepte nam. Golven van 10 M. hoog. Golven van tien meter hoogte en een door de storm veroorzaakte dich te waternevel maakten het ademhalen voor de overlevenden, die in het ter dreven, moeilijk. Twee reddingbo ten werden zwaar beschadigd. Een andere was echter intact gebleven en hierin klommen 25 mannen. An dere overlevenden zwommen naar de beschadigde DOten, die vrijwel onder water waren verdwenen, maar nog drijvend waren. Vele mannen lagen 24 uur zonder eten of drinken tot hun nek in het water. Vijf schipbreukelingen stier ven of sprongen uit een der boten on danks de pogingen der anderen om hen tegen le houden. In de eerste twee nachten kwa men verscheidene scnepen in de na bijheid, maar de mannen werden door de storm niet gehoord. De vijf overlevenden werden ten slotte maandag vlak voor het don ker door net Amerikaanse schip Saxon" opgepikt. Zij vet keren thans in goede welstand op de „Gei ger". Een der overlevenden meldde nog, dat er geen paniek is geweest op de „Pamir" en dat alle bemanningsleden zich gedisciplineerd hebben gedragen. Men hielp elkaar en was er niet up uit alleen zichzelf in veiligheid te brengen. Het zoeken wordt voortgezet. De Amerikaanse luitenant-kolonel Bresson, die het zoeken naar overle venden van de Duitse viermaster „Pamir" door Amerikanse vliegtui gen leidt, heeft dc ampton verklaard, dat het zoeken zal worden voortgezet. Hy geloofde wel niet, dat nog overlevenden ge vonden zouden worden, maar „men kan nooit weten hoelang een mens het uithoudt", zei hy. In West-Duitsland heeft men alle hoop nog niet opgegeven. De regering Mensenkennis verwerft men niet in Bonn heeft de Amerikaanse auto- door te trachten de mensen te beoor- ritieten donderdag verzocht het zoe- .delen, doch door te proberen hen te ken voort te zetten. i begrijpen. gezegd dat hy bereid zou zyn naar Dulles toe te gaan. Het moet mogelijk zijn de twist tussen Syrië en Amerika bij te leg- I gen, zei hij toen. De premier van Sy- Twee Westers gezinde landen doen rië is op het ogenblik in New York waar hij de vergadering van de As semblee der Verenigde Naties bij woont. Dit nummer bestaat uit 16 pagina's Hammarskjoeld herkozen De Veiligheidsraad heeft donder dag met algemene stemmen Dag Hammarskjoeld aanbevolen voor een tweede ambtstermijn van vijf jaar als secretaris-generaal van de V. N. De Algemene Vergadering van de Verenigde Naties heeft daarop de herbenoeming van Hammarskjoeld bekrachtigd met 80 stemmen voor en één ongeldig. Plaatselijk regen Op de oceaan ten zuidwesten van de Britse eilanden ligt een hoge drukgebied met een luchtdruk in het centrum van 1034 mb. Een uitloper van dit hoge drukgebied reikt tot Midden-Europa. Onder invloed daar van kwamen gisteren in ons land flinke opklaringen voor. In de nacht werden echter weer wolkenvelden aangevoerd van een depressie, die voor de kust van Noor. wegen is gelegen. Achter deze depressie om stroomt polaire lucht in de richting van de Noordzee. gen leidt, heelt donderdag'in 1 hrt frOTt dtrt deze lucht be- amDton verklaard dat W êreunst. komt een regenzone voor, die zich naar het zuiden verplaatst. Daardoor neemt in ons land de kans op wat regen weer toe. (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond, opgemaakt te 11.15 uur.) PLAATSELIJK ENIGE REGEN Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enige regen. Van nacht hogere temperaturen en morgenmiddag dezelfde tempe- raturen als vandaag of iets S lagere. j Matige tot krachtige en langs de kust krachtige tot harde wiyd tussen west en noordwest. 28 Sept. kon op 6.37; onder 18.27; maan op 12.29; onder 21.10. Hoogwaterstanden 28 Sept. v.m. 6.10; n.m. 6.30. Het weer in Europa ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE FRANKFORT ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME onbew. 8 C. regen 12 zwaar bew. 12 geh. bew. 11 geh. bew. 16 regen 14 half bew. 14 half bew. 15 zwaar bew. 18 zwaar bew. 20 onbew. 22 zwaar bew. 12 motregen 18 zwaar bew. 20 half bew. 15 onbew. 14 zwaar bew. 17 ,i licht bew. 25 Korreltje 'Oor Falcon regenjassen NAAR NOLET HAARLEMMERSTRAAT 200 BOTERMARKT 8—9 Prijzen reeds vanaf ƒ45.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1