S)e Ccid<ie6oti4cmt Negertjes van Little Rock onder militair geleide naar school STUDEREN j Gehaald en gebracht door parachutisten Moskou verlengt zijn vijfjarenplan Directeur: C. M. v. HAMERSVEIJj. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDA^. iu „-.TEMiit... J/ 48ste JAARGANG No. 14219 onder MILITAIR TOEZICHT BUREAUX: PAPENGRACHT 32 N Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Enige onbeduidende incidenten Onder bescherming van federale troepen is woensdagochtend een groep negerscholieren de centrale middelbare school van Little Rock binnenge gaan. De negerkinderen werden met auto's gebracht. Toen zij uitstapten, stelden parachutisten zich rondom hen op en zo werden zij in de school geleid. Voordien hadden 350 parachutisten bij het schoolgebouw de wacht be trokken. Anders dan maandag, toen zich ongeveer duizend mensen bij de school hadden verzameld, stonden er woensdag maar enkele nieuwsgierigen Ook in de gangen van de school stonden soldaten opgesteld. sen samenschoolden. De militairen bevalen hen door te lopen. De man, die de bajonetsteek opliep, had kennelijk niet snel genoeg gerea geerd op een bevel tot doorlopen. De blanke die werd neergeslagen, had getracht een soldaat zijn geweer uit de handen te rukken. De militair sloeg hem met de kolf van zijn weer. Toen de soldaten de menigte spreidden, riep een blanke jongen: „Tinnen soldaten, waarom gaan jullie niet naar huis?". Iemand anders zei: „Laten ze maar doen wat zij w^lenl Zij kunnen die soldaten niet altijd hier houden. En zodra ze de benen hebben geno men Een leraar zei: „De negers schijnen heel goed met de andere leerlingen te kunnen opschieten. Er zijn geen moeilijkheden." De rachutisten begeleidden niette- BLANKE KINDEREN LIEPEN WEG. Toen de negen negerkiuderen zes jongens en drie meisjes bin nenkwamen, verlieten verscheidene blanke kinderen de school. Ongeveer 750 van de 2000 leerlingen waren woensdag afwezig. De bevelhebber van de federale troepen, generaal Walker, zei tot de blanke scholieren: „Jullie hebben niet van de soldaten te vrezen. Ik heb bevel gekregen dit te doen en ik ben van plan deze bevelen uit te voe ren." Later ontstonden voor de school botsingen, waarbij een volwassen blanke een bajonetsteek in de arm opliep en een andere werd geslagen. Voordat de negerkinderen bij de school aankwamen, dreigden de sol daten met het geweer, zodra er men- LITTLE ROCK PRESIDENT EISENHOWER heeft lang geaarzeld om in te erijpen in de toestanden te Little Rock, maar toen hij het eenmaal deed, deed hij het goed. Hij stuurde er soldaten op af en stelde de z.g. nationale garde van de staat Arkansas (bij ons te vergelijken met de plaatselijke poli tie) onder het bevel van de federale commandant, zodat zij onttrokken was aan het bevel van gouverneur Faubus. Zo stonden er gisteren weer sol daten rondom en zelfs in de „High School" van Little Rock, maar nu om er voor te zorgen, dat de negei kleine negertjes ongestoord naar school konden gaan. Dat is 0 gebeurd en afgezien van een paar onbetekenende klappen zijn er geen incidenten voorgevallen. Het ziet er dus wel naar uit, dat het hele relletje, dat zoveel stof heeft doen opwaaien en de Ameii kaanse naam in het buitenland beslist geen goed heeft gedaan, voornamelijk op rekening komt van de gouver neur. Deze heeft zijn optreden ge rechtvaardigd met de bewering, dat hij de orde moest handhaven, maar in plaats van tevens het recht te be waren, zoals zijn plicht was geweest meende hij de orde te moeten be waren door het recht te verkrachten. Hij had de uitspraak van het Opper ste Gerechtshof dienen te handhaven, volgens hetwelk een scheiding van blank en zwart op de scholen onwet tig was verklaard. In verschillende plaatsen in het zuiden was dat al tijd nog een dode letter geblevép men stoorde er zich niet aan. Bij de opening van het nieuwe schooljaar hebben de negers in diverse plaat sen van hun recht gebruik trachten te maken, wat hun veelal zonder moeite gelukt is. Alleen in Little Rock is de zaak op de spits gedre ven, dank zij het optreden van gou verneur Faubus, die zich waarschijn lijk populair heeft willen maken in Arkansas, waar bij velen de verach ting voor de negers nog vanouds diep geworteld is. De zuidelijke bevolking blijkt maar niet te kunnen vergeten dat de voorvaders van deze negers als sla ven, geboeid in ketens, in Amerika zjjn gebracht om de plantages te be werken in de streken met een warm klimaat en minderwaardig werk te verrichten. Al is de slavernij jaren geleden afgeschaft, de herinnering hieraan leeft bij de bevolking voort. Het feit, dat de zuidelijke staten in ontwikkeling ten achter staan bij de noordelijke staten, zal hier niet vreemd aan zijn. Het lijkt ons dan ook wel begrij pelijk, dat president Eisenhower zo lang geaarzeld heeft om met de ster ke arm in te grijpen. Een wet handhaven, waarvan het rechtsbeginsel niet verankerd ligt in de opvattingen en het rechtsbe wustzijn van de bevolking, is altijd een hachelijke onderneming. Met ge weld bereikt men vaak het tegen deel van datgene wat men wil berei ken. Gelukkig is het niet de gehele be volking in Arkansas of zelfs maar in Little Rock, die zich tegen de z.g. integratie van de negerbevolking verzet. Het grootste deel der bevol king keurt het optreden van de herriemakers evenzeer af als men dat doet in de noordelijke staten en in de hele wereld. Misschien zal later nog blijken, dat de negerbevolking gouverneur Fau bus eigenlijk dankbaar moet zijn, want wat in Little Rock gebeurt, is als het ware een proefproces. Als het Eisenhower gelukt om daar volledig de baas te blijven, is de kans groot, dat de gelijkstelling van de negers met de blanke bevolking niet alleen theoretisch maar ook praktisch een heel eind vordert. Deze telefoto laat zien hoe n®ger- leerlingen onder het toezicht van zwaarbewapende parachutisten de central high school in Little Rock binnen gingen. min de negers, als zij voor andere lessen naar een ander lokaal moesten. Na schooltijd werden de negen ne gerkinderen, onder de hoede van de parachutisten weggebracht. Er zijn daarbij geen incidenten voorgevallen. Woensdagavond .werden de feder Ie troepen bij de centrale „High School" door eenheden van de natio nale garde van Arkansas vervangen, welke laatste thans ook onder fede raal beval staan. OVERLEG MET GOUVERNEURS. Op een conferentie van democrati sche gouverneurs van zuidelijke sta ten te Sea Island (Georgia) zijn twee resoluties ingediend. Gouverneur Hodges van Noord- Carolina vraagt in zijn resolutie aan president Eisenhower het aan gou verneur Faubus over te laten de or de in Arkansas te herstellen en de wet daar uit te voeren. Gouverneur Clement van Tennes see dringt in zijn resolutie aan op i stelling van een speciale commissie van gouverneurs van de zuidelijke staten, die dan met president Eisen hower de toestand te Little Rock moet bespreken. Beide resoluties, waardoor men wil bereiken, dat de federale troepen uit Little Rock worden teruggetrokken, hebben de goedkeuring gekregen van de zes democratische gouverneurs, die aan de conferentie deelnemen. Twee republikeinse gouverneurs steunden het standpunt van Eisenho wer. Eisenhower heeft laten bekendma ken, dat hij in het begin van de vol gende week met een commissie van gouverneurs der zuidelijke staten een bijeenkomst zal organiseren om over leg te plegen over de crisis in Little Rock. Deze bijeenkomst zou of te Washington of te Newport, Rhode land, plaats hebben. De bladen van de Noordelijke Amerikaanse staten hebben voor het grootste deel hun steun gegeven aan Eisenhowers besluit oir geregelde troepen naar Little Rock te sturen. De kritiek hierop kwam in hoofdzaak van de Zuidelijke bladen. De democratische senator John McLellan, afkomstig uit Arkansas, twijfelde eraan of de stap van Eisen hower wel wettig is. Gouverneur Mc- Keldin van Maryland meende, dat de president geen andere keus heeft ten zij hij wil aftreden. De bekende jazz- trompettist Louis Armstrong ver klaarde na Eisenhowers rede voor de radio, dat hij per slot van rekening misschien toch nog naar Moskou zal gaan. Zoals bekend heeft hij na de relletjes in Little Rock gezegd, dat hij niet naar Moskou gaat. De reis wórdt gemaakt onder auspiciën van de Amerikaanse regering. Armstrong zond een telegram aan Eisenhower, waarin hen zegt: „Als u besluit met de kleine gekleurde kinderen de school binnen te gaan, neem mij dan mee, vadertje. God zegen u". Negerscholieren mogen dit jaar niet voetballen met blanke jongens in het openbare stadion van Houston, aldus heeft een ambtenaar van deze stad in de Amerikaanse staat Texas woensdag medegedeeld. Dit besluit is genomen naar aanleiding "vaneëïi desbetreffende verzoek van verschei dene directeuren van scholen, die van oordeel zijn, dat er rassenschei ding op het voetbalveld moet blijven, zolang die in de scholen nog niet is opgeheven. Vorig jaar, toen neger- en blanke scholieren wel tezamen mochten voetballen, heeft zich geen enkel in cident voorgedaan. Een gemeentelijke middelbare school te Corpus Christi in Texas heeft medegec eeld, dat haar sport ploegen, waarvan ook icgers deel uit maken, alleen tegen schoolploegen uit Houston zullen spelen, indien alle leerlingen aan de wedstrijden mogen deelnemen. Uitbreiding met nieuwe industrieën De Sovjet-Unie heeft bekend ge maakt, dat zij vor '.emens is het lo pende vijfjarenplan te verlengen om de grote nieuwe ondergrondse Rijk dommen, en energiebronnen, die in het land ontdekt zijn, tot ontwikke ling te brengen. Deze verlenging werd ook nodig om rekening te kunnen houden met de onlangs ingevoerde re-organisatie van de industrie zo wordt in een mededeling van radio-Moskou ge zegd. Een en ander maakt het mo gelijk de richtlijnen, die twee jaren geleden werden gegeven, toen met het plan werd begonnen, uit te brei den en aan te vullen, aldus de mede deling. Op het twintigste congres van de Sovjet-Russische communistische par tij. waarop Kroestsjef Stalin aan klaagde, werd tevens een machtig programma voor de ontwikkeling van de Sovjet-Russische economie ontworpen. De uitvoering van dit programma zou een grote vooruit gang verzekeren op de weg naar de uitvoering van de voornaamste eco nomische taak van de Sovjet-Unie: het gelijkkomen met en inhalen van de meest ontwikkelde kapitalistische landen in een historisch kort tijds verloop bij de produktie per hoofd der bevolking. De nieuwe richtlijnen bepalen, dat De ramp met de „Pamir" Een der Amerikaanse vliegtuigen, die aan het zoeken naar overleven den deelnemen, heeft woensdag tal rijke wrakstukken verspreid over een gebied van vijf zeemijl, waar genomen, doch geen overlevenden. Het zoeken wordt nog steeds voort, gezet. het nieuwe plan moet voorzien in een nieuwe krachtige campagne voor het ontwikkelen van alle sectoren van de nationale economie, waarbij voor rang moet worden verleend aan de vervaardiging van produktiemidde- len. Het nieuwe plan moet de natuur lijke hulpbronnen van de oostelijke gebieden van het land helpen ont wikkelen, de woningbouw aanzien lijk uitbreiden en de agrarische pro duktie vergroten. Nieuwe grote lagen van diverse grondstoffen en energiebronnen zijn de laatste jaren door geologen ont -dekt. Op basis van deze hulpbron nen bestaan mogelijkheden voor de oprichting van nieuwe ondernemin gen en van nieuwe industriële centra, welke niet opgenomen waren in de richtlijnen voor het zesde vijfjaren plan. De drie resterende jaren van het lopende vijfjarenplan zijn hier voor niet voldoende en er zouden niet minder dan 5 tot 7 jaren nodig zijn voor het volbrengen van der gelijke grote taken. Dronken leidekker in zendmast Monteurs, die bij Flensburg in een nieuwe zendmast van de Noordduit- se radio-omroep klommen om ver der aan de bouw van dit 170 meter hoge gevaarte te werken, troffen bo ven aangekomen tot hun grote ver bazing een stomdronken leidekker aan. die zijn roes zat uit te slapen. De 32-jarige leidekker kon met veel moeite naar beneden getakeld worden. Hij heeft later tegenover de politie verklaard, dat hij 's nachts, van een feestje op weg naar huis, tangs de zendmast was gekomen en de verleiding om erin te klimmen niet had kunnen weerstaan. De man had een fles bij zich, waaruit hij zich onderweg moed had ingedronken. Eenmaal boven aan geland, was hy in slaap gevallen. Laatste eer aan overleden In de kapel van het Koninklijk Paleis te Oslo heeft men wijlen Koning Haakon VII van Noorwegen opgebaard en stelt men de bevolking in de ge legenheid de laatste eer te bewijzen aan hun overleden vorst. In lange rijen staan de Noorse burgers voor het paleis (foto boven) waarin de chapelle ardente is ingericht. Van 't griepfront De griep heerst op het ogenblik in geheel Engeland en Schotland. In Edinburgh liggen 13.000 van de 66.000 kinderen en 200 onderwijzers en onderwijzeressen in bed. In Huil zijn meer dan 20.000 kinderen van sehool thuis gebleven. In Belgrado zijn ongeveer 10.000 gevallen van griep, geconstateerd; drie scholen zijn gesloten. In Boedapest en ook in andere de len van Hongarije is griep onder de schoolkinderen uitgebroken. Ook Griekenland wordt door de j Aziatische griep geteisterd. In de Griekse provincies heeft meer dan 45 percent van de bevolking griep. De meeste gevallen zijn goedaardig, in Athene zijn echter 2 mensen aan de griep overleden. In Italië zijn tot nu toe 17 mensen aan de Aziatische griep overleden. Het aantal griepgevallen in het ge hele land wordt op circa 300.000 ge schat. De lagere en middelbare scho len in Milaan en Rome zullen voor lopig nog minstens drie weken ge sloten blijven. In het Italiaanse le ger zijn tot nu toe 37.000 griepge- Het regenrecord gebroken De regen van de afgelopen nacht heeft de hoeveelheid die tot nu toe in september in De Bilt is gevallen, van 187 op 193 mm gebracht. Daarmede is de grootste hoeveel heid, die sedert het begin der waar nemingen in 1848 ooit in september in De Bilt was gevallen, (189 mm in 1918) overschreden. Hoewel het land-gemiddelde van de regen uiteraard nog een voorlopig karakter moet dragen, omdat nog niet alle gegevens bekend zijn, kan toch nu reeds worden gezegd, dat het er alle schijn van heeft, dat ook dit getal het record van de laatste honderd jaar in d^ schaduw stelt. Dit geldt zeker voor het tijdvak dat de maanden juli, augustus en september tezamen beslaat, dit tijd vak is gemiddeld over het gehele land genomen, in tenminste honderd jaar nooit zo nat geweest. Droger weer Een opvullende storing verplaatste zich in de afgelopen 24 uur van Zuid-Ierland naar Noord-Frankrijk. De regenzone van de storing passeer de in de nacht het midden en zui den van het land. Plaatselijk vielen er weer flinke hoeveelheden regen Van woensdagavond tot donderdag ochtend werd op het vliegveld Zuid- Limburg 17, Eindhoven 16, Volkel 15 en Ypenburg 13 mm regen afgetapt. In het noorden van het land bleef het droog. In de ochtend trok de re genzone met de bewolking in zuid oostelijke richting weg. Morgen komt ons land onder in vloed van een gebied van hogere luchtdruk, waarvan het centrum ten westen van Schotland is gelegen. Af gezien van enkele buien, die van zee hier en daar de kuststreken kunnen binnendrijven, ?al het weer droog blijven met flinke opklaringen. In verband daarmee zullen de komende nacht de minimumtemperaturen nog. zijn. 1 vallen geconstateerd. Zes militairen zijn overleden. In Rome liggen on geveer 20.000 mensen met Aziatische griep in bed. Britse vrachtboot gestrand De Engelse vrachtboot „Hilde- brand" is gisteren bij mistig -weer ten zuiden van Kaap Raso U'orlu- gal) op de rotsen gelopen. Alle passagiers zijn aan land ge bracht en voorlopig in Cas:a:s on dergebracht. Alleen de bemanning is aan boord gebleven. Men probeert het schip vlot tc krij gen, hoewel twee ruimen zijn onder gelopen als gevolg van een gat in de romp. Dit nummer bestaat uit 14 pagina's weert (Geldig van donderdagavond tot j vrijdagavond. Opgemaakt te 3 11.15 uur). s KOUDERE NACHT j Zonnige perioden en op de meeste plaatsen droog weer. Vannacht kouder, morgen over- g dag ongeveer dezelfde tempera- turen als vandaag. Overwegend matige noordelijke wind. 27 Sept. zon op 6.36; onder 18.30; maan op 11.22; onder 20.24. Hoogwaterstanen 27 Se^t. v.m. 5.25; n.m. 5.45. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA onbew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. geh. bew. regen regen zwaar bew. onbew. geh. bew. regen regen regenbui geh. bew. geh. bew. regen zwaar bew. zwaar bew. niet ontv. 10 C. 12 12 12 18 13 13 18 23 24 22 13 12 14 20 24 25 15 18 27 26 Korreltje Vrijheid betekent verantwoorde- (i '"«eid. Da-trom zijn de meeste men- wii er bang voor. G. B. Shaw.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1