Zilveren professiefeest zuster Bibiane in het St. Elisabeth-ziekenhuis te Leiden Ontploffingin een schakelstation Stille gang langs dodencel 601 Gebrek aan huishoudelijke hulp grote noodtoestand Aambeien? HEMOTABS Croter vraag aan einde van exportseizoen Kroonprinses opende het St. Godelievehuis MAANDAG 23 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 Feestcomité zorgde voor regen van geschenken Het was zaterdagmiddag een druk te van belang op kamer 1 in het St. Elisabeth-Ziekenhuis. Ter gelegen heid van het 25-jarig professiefeest van zuster Bibiane was er tussen 4 en 5 uur een receptie, waar de vele patiënten, die zuster Bibiane in de 20 jaren, dat zij in Leiden bij de wijkverpleging en het Wit-Gele Kruis werkzaam is, bezocht heeft, eindelijk eens de gelegenheid kre gen haar openlijk voor haar steun en zorg te bedanken en haar geluk te wensen op dit feest .En, ondanks de regen, die uit het dichte wolkendek op Leiden plensde, hadden velen de tocht naar het ziekenhuis gemaakt om van deze gelegenheid gebruik te maken. Zuster Bibiane kreeg het druk met handen geven en geschen ken aannemen. De vele patiënten, oud-patiënten en doktoren maakten het zuster Bibiane wel duidelijk, dat zij onmisbaar is geworden voor vele gezinnen in Leiden, katholiek zow^l als niet-katholiek. Zo waren naast de vele oud-pa tiënten aanwezig het voltallige be stuur van het Wit-Gele Kruis (met een prachtig cadeau), de deken van Leiden en vele andere geestelijken, wethouder S. Menken namens b. en w., afgevaardigden van het zieken transport Lourdes, distrikt Leiden; evenals van de Nat. Bedevaart Den Bosch, en een groot aantal dokters. Nadat velen de zuster de hand gedrukt hadden, kreeg de heer B. M. Pols het woord om het gezamenlijk cadeau van allen, die tot de patiën tenkring behoren of hebben behoord, aan te bieden. Hij memoreerde, dat zuster Bibiane op 17 september j.l. in het Moederhuis te Breda al in de bloemetjes was gezet, maar vele Lei- denaars wilden deze feestdag toch niet zó voorbij laten gaan. Daarom was een feestcomité opgericht, be staande uit mej. G. M. A. Noordman en de heren B. M. Pols en H. Men- tink, en dit comité had allen via een circulaire opgeroepen een bijdrage te geven voor een schenk. Zo was er een groot bedrag bijeengekomen en daardoor was de heer Pols thans in staat een tafel vol prachtige ge schenken aan te bieden namens al degenen, die ooit wel eens van Zus ter Bibiane's liefdevol werk hadden geprofiteerd. De geschenkenregen bestond uit: een plastic regenjas, een parapluie, een paar overschoenen, een aantal zakdoeken, een koffer, een boekwerk, een vulpen en een LEVENSONDERHOUD WEER DUURDER. Voornamelijk door de stijging van de woninghuren per 1 aug zijn de kosten van levensonderhoud in de periode 15 juli15 augustus met twee punten gestegen van 121 op 123. De hogere kosten van levensonder houd deden ook de belastingkosten toenemen. De tegenover deze verho gingen staande verlaging van de voedingskosten door de flinke daling van de post aardappelen, groente en fruit voorkwam een grotere stijging van de kosten van levensonderhoud. De heer H. C. Fisser is vandaag 50 jaar bij het „Gas" van de Stedelijke Lichtfabrieken. Hier wordt de jubi laris gelukgewenst door de hoofdinge nieur van de afd. Gas, ir. T. Lente link. horloge, terwijl ook de bloemen niet vergeten waren. De heer Pols ves tigde voorts de aandacht op het vele werk, dat mevrouw Lalau en de heer en mevrouw F. V. Weber hadden verricht om deze actie te doen sla gen. Hij besloot met de wens uit te spreken, dat de jubilaresse nog vele jaren van deze praktische geschen ken zou mogen profiteren. Zuster Bibiane dankte allen ont roerd voor dit prachtig huldeblijk. Maar er stond haar nog een ver rassing te wachten. In een persoon lijk schrijven wenste mgr. Jansen haar geluk en liet zijn grote waar dering voor haar werk blijken. Nadat de grootste drukte voorbij was, kwam ook haar 84 jaar oude va der meedelen in dit geluk. De oude heer was zichtbaar ontroerd, dat zijn dochter (die nog een zuster in het klooster heeft) zoveel eer te beurt viel. Zuster Bibiane wist niets meer te zeggen dan dat zij dit alles niet ver diend had. Op onze vraag of zij eens iets meer kon vertellen over haar werk in al die 20 jaren, was het antwoord, dat zij elke dag 's ochtends vroeg op de fiets gestapt en er 's avonds weer vanaf gestapt was» maar daarmee Een dode en een zwaargewonde In het transformatorhuis aan de Putselaan bij de Pretorialaan te Rot terdam zijn zaterdagmorgen twee monteurs ernstig gewond, toen na een hevige ontploffing brand uitbrak. Een van de slachtoffers, de 34-jarige B. J. H. de Boom, is aan zijn brand wonden overleden. De toestand van de 36-jarige D. Lammers is ernstig. De twee monteurs waren aan het werk, toen plotseling een schakelaar ontplofte. Het geluid van de explosie was tot ver in de omgeving te ho ren. Met wagens van de G.G.D. zijn de slachtoffers naar het ziekenhuis overgebracht. De brandweer had de brand spoedig bedwongen. Door de ontploffing werd de elek triciteitsvoorziening aan de linker- Maas-oever ernstig gestoord. Het tramverkeer en de treineneloop Rot terdamDordrecht werden gestag neerd. Op het moment van de ontploffing naderde een tramwagen van lijn 12 het transformatorhuis. De bestuur der zag een geweldige, ongeveer 25 meter hoge, steekvlam op de tram afkomen. Hij trok aan de noodrem. Toen men zich uit de wagen be- if, zag men twee mannen gillend en schreeuwend met brandende kle ren uit het transformatorhuis vluch ten. De conducteur en de bestuurder snelden op hen af en wierpen hun jassen op de in brand staande man nen. De oorzaak van de ontploffing is nog onbekend. Namens het feestcomité biedt de heer B. M. Pols aan zuster Bibiane ge schenken aan. niets meer dan haar plicht had ge daan. Uit de opmerkingen van haar medezusters was echter wel op te maken, dat zij vaak, door weer en wind haar patiënten bezoekend veel meer dan haar plicht had gedaan. Het is te hopen, dat zuster Bibiane (die op 24 september a.s. nog haar feest in de familiekring heeft), na die dag nog vele jaren als wijkver pleegster haar moeilijk, maar, zoals zaterdag wel bleek, dankbaar werk mag doen. Oud-gevangenen, autoriteiten, offi ciële vertegenwoordigers en andere belangstellenden trokken zaterdag in alle stilte, terwijl de vlaggen half stok hingen langs dodencel 601 in het „Oranjehotel" te Scheveningen. Hier mede herdachten zij de duizenden die hier in de tweede wereldoorlog gemarteld en gedood zijn om de vrij heidsstrijd voor het vaderland. Ook werden er bloemen gelegd aan de „muur" van de gevangenis, terwijl een strijkkwartet passende muziek speelde. De voorzitter van de stichting „Oranjehotel" prof. mr. P. Cleveringa had tevoren in zijn openingsrede ge sproken over de heiligheid die deze grauwe plaats heeft gekregen door de zuivere offers die de talloze vrij heidsstrijders gebracht hadden voor God en voor het Vaderland. Prof. Cleveringa verwelkomde min. Algera en andere leden van het kabinet en maakte melding van telegrammen die door H. M. de Koningin, Z. K. H. prins Bernhard en H.K.H. prinses Beatrix gestuurd waren. Namens H. K. H. prinses Wilhelm in a was aan wezig haar particulier secretaresse mej. J. C. M. M. Geldens. Aan het slot van zijn rede bad prof. Cleveringa het Onze Vader, daarna zongen allen het Wilhelmus. Zaterdagmiddag is op de Planta ge Middellaan bij de Hortusbrug te Amsterdam de 19-jarige wielrijdster mej. L. Heiman uit Amsterdam ge recht waar zij door een uit tegenover- slipt. Zij kwam op de tramrails te- gestelde richting komende autobus werd aangereden. Mej. H. werd in zorgwekkende toestand naar het Wil- helminagasthuis vervoerd. Bij aan komt aldaar was zij aan haar verwon dingen bezweken. Vergadering Kath. bond voor het gezin te Enschede De afgevaardigden der tien krin gen van de katholieke Bond voor het Gezin zijn zaterdag en zondag bijeen geweest voor de centrale raadsver gadering te Enschede, waar de plaat selijke afdeling haar veertigjarig be staan vierde. In zijn openingsrede bepleitte de voorzitter, dr. J. H. Gilissen, bezits vorming voor het gezin. „Een gezin zonder eigen huis en zonder erfdeel is als een koninkrijk - zonder grond gebied en zonder eigen zelfstandig heid", aldus de voorzitter, die waar schuwde voor socialisering van gezin en gezinsleven. De voorzitter van de jubilerende af deling, drs. J. F. Grijpsma, klaagde in zijn begroetingswoord over het moeizaam bestaan, dat de bond in Nederland leidt in tegenstelling met zijn afdeling, die met haar 1300 leden bloeit en overal in het organisatiele ven in Enschede erkenning vindt. Hij weet het moeizame voortslepen van de bond in Nederland onder meer aan het feit, dat het hoofdbestuur er niet in geslaagd is de medewerking van de pers te verkrijgen. Grote aandacht besteedde de raads vergadering aan een rapport van een commissie over de huishoudelijke hulp, welk rapport opgesteld is onder voorzitterschap van mr. J. N. Metz uit Tilburg. De vergadering was algemeen de mening toegedaan, dat de allende van het gebrek aan huishoudelijke hulp een even grote noodtoestand heeft geschapen als het gebrek aan huis vesting. In een toelichting op het rapport toonde mr. Metz zich, even als dr. Jos de Boer, hoofdbestuurs lid, voorstander van een verplichte dienstverlening aan de gezinnen. tDe wggezet heewl lueei enige dagen in Qtevenfricflt Heftige discussie ontlokten de sta tutenwijzigingen, vooral ten aanzien van de in sommige kringen levende wens tot stichting van een gezins beweging. Definitieve besluiten wer den niet genomen; de statuten la ten de mogelijkheid tot een gezins beweging echter open. neem Hemotabs. de nieuwe behande ling van binnen uit. Een simpel vrijwel smakeloos tabletje plus een glas water ls alles wat U nodig hebt om pijn en ongerief van aambeien te verlichten. Hemotabs werken weldadig tegen Uw pijn en ongemak. Zalf en zetpillen zijn overbodig. Met hun werking van binnen uit, doen Hemotabs de zwellingen slin ken en bevorderen zo de genezing. Ze zijn bovendien zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies herstellen, zo belangrijk voor volkomen herstel en langdurige vrijwaring van pijn. 'n Complete kuur 1.47 Bij Apotheker en Drogisten. Advertentie. DE BOLLENHANDEL Zaterdag is het jaarlijkse vrijgezellencongres in Grevenbicht weer begonnen. We zien hier hoe de stichter van het congres, ex-vrijgezel G. Greyn, een van de vrij gezellenpoppen, die met een bootje over de Maas naar Grevenbicht werden gebracht, in ontvangst neemt. H.K.H. Prinses Beatrix heeft za terdagmiddag te Goirle het kinder dorp „St. Godelieve", een hoofdge bouw met zes bijgebouwtjes waar 84 kinderen kunnen worden onder gebracht, geopend. Toen de hofauto om half drie het laantje naar het kinderdorp indraaide stond daar de kinderharmonie .Jeruzalem" uit Til burg klaar om de auto vooraf te gaan tot aan het koloniehuis. De kroonprinses werd welkom ge- eten door de commissaris der ko ningin in Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay. Verder waren nog aan wezig de burgemeester van Goirle en de voorzitster van het bestuur van het R.-K. B-koloniehuis St Go delieve. Voor bet hoofdgebouw ston den de „Scotjes", een kinderharmonie met doedelzakken uit Tilburg met echte „Kilts" aan. De acht-jarige Daantje Smiers uit Den Helder overhandigde hierna de Prinses een schaar, waarmee zij het lint voor het hoofdgebouw doorknip te zodat het kinderdorp officieel ge opend was. Zij onthulde in de hal van het hoofdgebouw een plaquette die aan deze plechtigheid zal blij ven herinneren. De kroonprinses be zichtigde nog een van de zes huisjes welke de naam droeg „Bambi" en gebruikte de thee met de genodig den. Tijdens de thee bood mevr. Van lersel (de voorzitster) Prinses Bea trix een merklap aan, waarop een gekroonde B en een voorstelling van spelende kinderen, bloemen, bomen en dieren waren geborduurd. Tot slot van haar bezoek aan dit kindertehuis overhandigde de Prin ses de kinderen een jong zwart dwerggeitje dat weldra „Hannibal" gedoopt werd. In dit kindertehuis worden opge nomen, kinderen wier ouders niet langer bestand blijken tegen de pro blemen van de opgroeiende jeugd, want nu zich in Nederland geen on dervoeding meer voordoet is men meer aandacht gaan besteden aan het geestelijk welzijn van ons volk. In dit tehuis kunnen de kinderen naast rust, begrip en liefde een on derdak vinden die de vergelijking met een gezin kan doorstaan. Dank zij samenwerking van. particulier initiatief en overheid kon tenslotte dit St. Godelieve-huis ontstaan. Nadat H. K. H. Prinses Beatrix za terdag het R.K. Koloniehuis „Sint Godelieve" officieel had geopend bood zij de kinderen van het tehuis een jong zwart dwerggeitje aan, dat spoedig met aller instemming „Han nibal" wérd gedoopt. We zien de prinses hier na de aanbieding van „Hannibal" in gesprek met de kinde ren van het tehuis. Drie gewonden door gesprongen autoband Doordat een band van zijn auto sprong, verloor gisteren de heer P. R. uit Willebrord op de Wouwse- straatweg te Bergen op Zoom de macht over het stuur. De wagen vloog tegen een boom, waardoor de 1S "et nu gebeurd Het kan raar lopen in de bollenwe- reld. Terwijl het geluid dat men over de handel moest laten horen nu al we ken aan één stuk in mineur was ge stemd, is de kooplust de afgelopen week toegenomen en op de veilingen draai den procentsgewijze beduidend minder door dan de laatste weken het geval is geweest. Zelfs werden nog verschil lende partijen bollen, die enige tijd ge leden waren doorgedraaid en dus in .,de opslag" stonden door exporteurs weggehaald. In de vergrote vraag heeft ongetwij feld ook de export naar Frankrijk de hand. De uitvoer naar het land van Ma rianne is eigenlijk pas een goede week op gang en als men het verloop nagaat, dan mag men concluderen, dat de ex porteurs op Frankrijk maar héél weinig voorgekocht hadden. En daar zijn de omstandigheden dan ook naar geweest. Men weet met dit land niet zo héél j gauw waar men aan toe is. In het totaalbeeld is uiteraard niet pveel veranderd. Bij de enkele vroege I tulpen bleven Brilliant Star, Couleur Cardinal, Ibis, Generaal Joffre, Mon Trésor en Pink Beauty duur om niet te zeggen: zéér duur! De dikke bollen j van de dubbele vroege tulpen zijn na j een hoopvol begin op een uiterst laag niveau gekomen en daar kwamen ze de afgelopen week ook niet af. Bij de nar cissen is het vooral de toch al vrij oude gele trompet Golden Harvest, die gre tig aftrek vindt. Mooie „enen" brach ten grif boven de f 20.per 100 op. Voor het plantgoed van tulpen kwam ook meer belangstelling en zo heeft het er momenteel de schijn van alsof het seizoen toch niet zo'n zwartgallig einde zal hebben, als men aanvankelijk vreesde. OVERZICHT BLOEMENHANDEL (Veiling Flora, Rijnsburg) De bloemen gingen de afgelopen week nu niet bepaald voor een prikje van de hand. Integendeel: de goede kwaliteiten waren zelfs zéér duur. We hebben bijv. en nog wel in het be gin van de week! van de chrysan ten enkele partijen Shirley van de hand zien gaan voor f 1 tot f 1.20 per bos en zó'n opbrengst mag men toch rus tig als een curiositeit beschouwen. Trouwens, als men Chatsworth kan snijden voor f 0.80 tot f 1, dan schiet er vermoedelijk ook nog wel een ap peltje-voor-de-dorst van over en wat te zeggen van f 1.25 tot f 1.50 voor een bos September White. Het waren er dan ook de bossen naar best en zwaar maar niettemin zijn dit toch onge kend hoge opbrengsten. Dat kan men ook zeggen van White Hope, die zelfs nog tot f 1.90 per bos gingen. Wat vuur pijlen vroeger een artikel, dat bij massa's werd aangevoerd en als gevolg daarvan ook voortdurend in de goot lag wat de opbrengst betreft brachten f 0.15 per stuk op. Met de gladiolen wat men van bestuurder en een mede-inzittende, de heer P. de B. uit Etten, er uit wer den geslingerd. Een buurjongetje van de heer R., de zesjarige A. B., raakte bekneld. Alle drie werden naar het zieken huis te Roosendaal gebracht. Het jon getje is zeer ernstig gewond. aster nog aanvoert is meestal ook niet veel moois meer. Iris Imperator van bollen die geremd waren voor het zui delijk halfrond ging van de hand voor f 1.65 per bos. Geplozen chrysan ten werden graag gekocht voor flinke prijzen. We doen een greep: Millersdale tot f 26, White Joy tot f 32, Day Dream tussen f 20 en f 25, Migoli idem, Me daillon rond f 25, Champion rond f 34 en Yellow Corona rond f 23 per 100.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8