DE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS Sparta en ADD, leiders Eredivisie weer voor moeilijke opgave Rusland behaalde wereldtitel bij schaakkamp te Emmen Toch noq 2 gouden medailles voor Nederlandse rijders DE DODEN ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Gehandicapt UVS naar Hilversum Het programma voor morgen staat op het ogenblik dat we dit schrijven althans onder gunstiger voortekenen dan dat van de afgelopen week. De ere-divisie bevat weer tal van veelbelovende wedstrijden, waarbij in de eerste plaats de verwachtingen uitgaan naar de ontmoetingen van Sparta en ADO, wharbij ieder zich zal afvragen of beide clubs hun ongeslagen record zullen handhaven. Wij geloven het niet, want BW en Fortuna, de resp. tegen standers, raken bij verlies steeds verder achterop en zullen zich dus wel terdege inspannen de koplopers in bedwang te houden. Het is daarbij niet onmoge lijk, dat Rapid JC door een zege op GVAV weer dichter aan de kop komt. Ook ElinkwijkAjax vraagt de aan dacht, waarbij een gelijk spel niet on mogelijk lijkt. In de tweede divisie A trekt UVS naar Hilversum met enkele invallers. Cor Verhoogt werd vorige zondag in de wedstrijd tegen Zeist uitgeschakeld en Cor van der Zeeuw verloor deze week door een bedrijfsongeval de wijs vinger van zijn rechterhand, zodat ook hij wel" enkele weken niet zal kunnen spelen. Hilversum heeft o.i. de beste kansen op 'n zege, maar wie weet waartoe de nu reeds door pech achter volgde Leidenaars in staat zijn? Voor de rest is het maar weer afwachten? Na enkele schermutseling afgelopen zondag in de amateur-afdelingen van de KNVB hopen we morgen op de af werking van het volledig programma, waaronder enkele markante wedstrijden, j In de 2e klasse B bijv. de derby ILFCLugdunum. Ook in de vorige competitie kwamen beide clubs, maar toen aan de Haarlemmertrekvaart, te gen elkaar uit en Lugdunum begon met een 40 overwinning. We kennen de krachtsverhoudingen op het ogenblik nog te weinig om een uitslag te voor- spellen, doch we geloven toch aller minst, dat de groen-witten weer tot 'n dergelijke prestatie in staat zijn. Ook Wassenaar heeft zijn derby in de ont. moeting WassenaarBlauw Zwart, weer verrichtingen jl. zondag lijnrecht tegen- over elkaar stonden. Dat kon wel eens een tegenvaller worden voor BI. Zwart l en we geloven, dat de Blauw-Zwarters j alle krachten zullen moeten inspannen I om tot een nieuwe overwinning te ko- men. 1 De vierde klasse A heeft weer een Fr. Goddijn GEDIPLOMEERD SPORTMASSEUR Cosijnstr. 7, Leiden (Eindpunt tram Hoge Rijndijk) Voor hen, die zich niet fit gevoelen is Sportmassage aan te bevelen Behandeling volgens afspraak Leidse Voetbalbond De Leidse Voetbalbond, die vorige week het gehele programma door de slechte terreintoestand zag weggevaagd, komt morgen met een nieuw program ma vol verwachtingen voor de dag. In Afdeling I begint Altior de com petitie met een thuiswedstrijd tegen LDWS, dat reeds een overwinning op haar naam heeft. Bedriegen we ons niet, dan zal dit voor de spelers van Altior juist een aansporing zijn zich extra te geven en dan kon een kleine zege wel het resultaat zijn. Rouwkoop en DOSR ontmoeten elkaar in Voorschoten. Beide clubs wonnen de eerste wedstrijd en een puntenverdeling lijkt ons hier niet onmogelijk. Weteringse Boys startte uitstekend dit seizoen, zodat we geloven, dat zij ook tegen het bezoekende Oranje Groen een goede kans maken. Alphense Boys ontvangt Rijpwètering, waarvan we menen, dat een Alphense overwinning het meest voor de hand ligt, terwijl de wedstrijd VTLSt. Ber- nardus de beste kan voor de thuisclub biedt. In Afdeling II staat VNA bovenaan door de grootste overwinning op de eerste competitiedag. Ook tegen de Leid se Boys hebben de leiders gelegenheid Zich te handhaven. Hetzelfde mogen we verwachten van SJZ tegen Unitas en van UDO tegen ZLC. VNL kan de pun tjes op WOA thuishouden, maar KRV mag met een nieuwe puntenverdeling, thans tegen MMO, al tevreden zijn. interessant programma, waarbij men slechts kan raden naar de- uitslagen. Vooral nu we nog zo aan het begin van de competitie staan, valt er moei lik iets te voorspellen. We noemen nog even het programma: ASCTeylingen, WarmundaSJC, Concordia—SVLV, ForeholteDocos en LisseTHB. OOSTENRIJKS ELFTAL SCHOOT BAAK: 16—1 Het Oostenrijks voetbalelftal heeft in Wenen een oefenwedstrijd volgens de ..Hongaarse methode" gespeeld. Zoals ook de Hongaren in hun oefen campagne gewend zijn te doen, werd een zwakke sparringpartner gezocht om de Oostenrijkse bondscoach Joseph Ar- gauer, de gelegenheid te geven nog eens verschillende opstellingen te beproeven. De opzet slaagde: het elftal van Schwarzweiss Westbahn werd door "de Oostenrijkers met 161 onder de voet gelopen. Vijftienduizend toeschouwers waren getuigen van dit schuttersfeest. Dienst scoorde vijf maal, Kaerner vier maal, Senekowitsch trof drie maal doel even- i als Haummer. Een maal werd de bal door een Westbahn-man in eigen doel gewerkt. De ploeg speelde in de volgende op stelling (tussen haakjes de vervangers): Schmied (Zemann)Kozlicek (Halla) en Hasenkopf; Hanappi, Happel en Koller; Halla (Kozlicek), Dienst, Koerner, Se nekowitsch en Haummer. Buzek was ziek. Hij heeft koorts en is onder medische behandeling. Swobo- da was weer fit, maar onthield zich nog van activiteiten op het veld. Voor. zover het met de geringe tegenstand mogelijk was dit te beoordelen, klopte het samenspel uitstekend. Vooral toen na rust Halla en Kozlicek van plaats waren verwisseld. Koerner was op de plaats van Buzek de man, die de aan val meesterlijk dirigeerde. De beslissing is gevallen. De Russi-1 sche speelsters hebben het wereldkam pioenschap behaald. Liefst zes landen I kwamen gisteravond nog in aanmerking voor de ereplaats en de belangstelling van de toeschouwers, die de Danlon- kantine tot in alle hoeken vulden, richt te zich voornamelijk op de match Bul garijeRusland. Maar het werd een teleurstelling. Schaakmeester-secondant Konstantino- polsky had natuurlijk allang uitgere kend dat. al verloor zijn ploeg een punt en behaalde Roemenië de volle winst, Rusland toch door matchpunten- voordeel nummer één zou zijn. De beide Russinnen namefi daarom geen enkel risico en Olga Rubtsova bood Assenova reeds bij de 18e zet remise aan, hetgeen werd geaccepteerd. Zvoro- kyna, die met de andere Bulgaarse in een Spaanse partij was gewikkeld, bood eveneens remise aan, maar dit werd in eerste instantie geweigerd. Even later nam zij na overleg met de Bulgaarse captain Minev toch het remise-aanbod aan. En met deze beide salonremises was het zeker dat Rusland de titel had gewonnen. De Roemeense dames speelden uitste kend tegen hun Zuidslavische tegen standsters. Zij kwamen uit de opening reeds met belangrijk voordeel tevoor. schijn. In achttien zetten moest Stadler tegen Teodorescu reeds opgeven. Pogo- rievici kwam tegen Timofejeva tot een eindspel met een pion voorsprong, het geen, indien zij het tot winst zou we ten te voeren (vandaag wordt hierover De internationale motorzesdaagse Er was vreugde gisteravond onder de Nederlanders in het Tsjechische stadje Spindleruv Mlyn, dat deze week het middelpunt is geweest van de 32ste in ternationale motorzesdaagse. Vreugde over het voor onze landgenoten zo gun stige slot van deze uiterst zware wed strijd. Het is nauwelijks weer te ge ven, wat de rijders hebben doorge maakt: ritten over slechte wegen, in duisternis, regen en mist Maar alle ont beringen waren vergeten, toen bekend werd. dat Nederland twee gouden me dailles (Priem Rozenberg en Frits Sel ling), één zilveren medaille (Rob Sel ling) en vijf bronzen „plakken" had gewonnen. Het „goud" danken onze landgenoten aan twee beslissingen van de interna tionale jury. Donderdagnacht om 3 uur besloot de jury "hl. twee gedeelten van de vijfde rit op donderdag te neutra liseren. Dat betekende, dat het straf- punt van Priem Rozenberg verviel en dat de overige Nederlanders eveneens een aantal strafpunten kwijtraakten. Dat was de eerste verheugende me dedeling. De tweede kwam na de speed- test, op het 7,5 kilometer lange circuit tussen Martinice en Jitemnice. De vier strafpunten van Frits Selling, die hij maandag incasseerde, werden kwijtge scholden. De jury beschouwde hem als de meest onfortuinlijke rijder, omdat hij elke dag als laatste vertrok en dus de grootste moeilijkheden had onder vonden. De beslissing werd reeds maan dagavond met grote meerderheid van stemmen genomen, onder de restrictie, dat Frits Selling in de volgende dagen zonder strafpunten zou bliijven. Dat is geschied. De enige zilveren medaille kwam In het bezit van Rob Selling. Gisteren ver speelde hij zijn kansen op „goud", door dat hij een nieuwe ontstekingskabel moest monteren. Dat kostte hem twee strafpunten; het totaal, waarmee hij de wedstrijd besloot. Brons werd toegewe zen aan Martien den Haan, Jan Markus, Theo Witberg, Ton Witberg en Piet van der Mispel. Tot zover op het ogenblik bekend is, hebben slechts 22 van de 246 rijders, die voor de wedstrijd hadden ingeschre ven, de ritten zonder strafpunten af gelegd. De prestaties der Nederlanders waren dus geenszins ongunstig. De uitslag van de wedstrijd om de internationale trophy was: 1. West- Duitsland 0 strafpunten; 2. Tsjechoslo- wakije 700 strafpunten; 3. Italië 1616 strafpunten en Rusland 2208 strafpunten. Winnaar van de Zilveren Vaas werd de A-ploeg van Tsjechoslowakije' met 205 strafpunten. bij de hervatting beslist) voldoende ls voor de tweede plaats. De Nederlandse dames kwamen tegen het relatief zwakke West-Duitsland tot een 11 gelijkspel. Mevr. Roodzant won haar partij op fraaie wijze; maar mevr. Van Veen overschatte haar goed staande partij en zette een voorbarige aanval in. Na de weerlegging moest zij opgeven. Hoewel het uitvallen van mevrouw Heemskerk in de tweede ronde een ge duchte verzwakking voor de Neder landse ploeg betekende, werd, nadat het team zich voor de finale had geklas seerd. toch een betere plaats verwacht dan nu is bereikt: de laatste. Weliswaar is de negende plaats in dit tournooi, waaraan door 21 landen werd deelgenomen, niet onverdienstelijk, maar daar staat tegenover, dat deze plaats enigszins geflatteerd is door de fortuin lijke wijze waarop Nederland in de finale kwam. De landenploegen van Po len, Tsjechoslowakije en Amerika wa ren o.i. in dit tournooi z?ker sterker dan de Nederlandse dames. De resultaten van de negende en laat ste ronde van de finale poule waren: BulgarijeRusland 1—1, Engeland— Hongarije 01 plus 1 afgebr. partij; RoemeniëZuldslavië 10 plus 1 af gebroken partij; West-DuitslandNe derland 1—1. De stand luidt thans: 1. Rusland 10\A punt; 2. Oost-Duitsland 10; 3. Roemenië 914 pnt. plus 1 afgebroken partij; 4. Hongarije 8 pnt. plus 1 afgebr. partij; 5. Bulgarije 8 pnt.; 6. Zuidslavië IV pnt. plus 1 afgebroken partij; 7. Enge land 6V punt plus 1 afgebroken partij; 8. West-Duitsland 6 pnt.; 9. Nederland 4 punten. WIELRENNEN Morgen wordt de eerste rit van de najaarscompetitie gereden. De afstanden zijn: A en B-klasse 82 km.; C-klasse 58 km. en D-klasse 42 km. Start 10 urn- te Oude-Ade. TOUB DE FRANCE-PRIJSVRAAG IN STRIJD MET LOTERIJWET? In Limburg zal een dagbladuitgever terecht staan wegens het, in de afge lopen zomer, organiseren van een Tour de France-prijsvraag voor de lezers van het blad. Het betreft een vervolging door de officier van justitie te Maastricht van ie directeur van een Limburgs dagblad Heerlen, de heer A. J. H. H., die zich dinsdag 24 september moet ver antwoorden voor de rechtbank te Maas tricht terzake overtreding van de Lo- terijwet. Hem wordt ten laste gelegd, dat hij 23 maal een dagelijkse tourprijsvraag liet houden in het Heerlense blad, dat als er meer dan één goede in zending was uit die goede inzendingen naar willekeur werd getrokken voor het bepalen van de prijswinnaars. Hierdoor wordt de aanwijzing van prijswinnaars, naar het oordeel van de officier van justitie, gedaan door een kansbepaling, waarop de deelnemers geen overwegen de invloed konden uitoefenen, terwijl voor deze loterij niet de vereiste toe stemming was verleend. VOLLEYBAL PROMOTIE HOOFDKLASSE NEVOBO Gisteravond werden te Leiden de laat ste wedstrijden gespeeld voor de dames hoofdklasse van de Ned. Volleybalbond, waaraan werd deelgenomen door de da- mesploegen van Professorenwijk, die in één poule speelden met Die Raeckse en Amstelland. Zowel Die Raeckse als Pro fessorenwijk wisten van Amstelland te winnen en daar er twee ploegen uit elke poule overgingen was de laatste wedstrijd slechts een formaliteit. ARGOS IN OVERGANGSKLASSE De Leidse volleybalvereniging Argos !s ingeschreven voor de door de afdeling Rotterdam gevormde Overgangsklasse voor dames. ZWEMMEN OPNIEUW EEN MACCABIAH- RECORD Tijdens het Joods sportfeest, de Mac- cabiah, heeft het 13-jarige Nederlandse zwemstertje Kitty Wagenaar gisteren in het bad Ramat-Gan, nabij Tel Aviv, op nieuw een Maccabiah-record gevestigd. Kitty Wagenaar zwom in de series de 100 meter rugslag in 1 minuut en 19,9 seconde. PAARDENSPORT HARDDRAVERIJ VERENIGING „LISSE EN OMSTREKEN" Dinsdag 24 september a.s. des avonds om 7 uur zullen de jaarlijkse feesten in Lisse een aanvang nemen met het openstellen van het Lunapark op het terein achter Hotel „De Witte Zwaan". Woensdagmiddag en -avond en ook donderdag de gehele dag zal het Luna park geopend zijn, zodat vooral woens dagmiddag de jeugd van Lisse kan ge nieten. Donderdagmorgen om 9 uur zal op de Veldhorststraat bij voldoende deel name de traditionele ringrijderij plaatsvinden, waaraan alleen door leden van de Vereniging kan worden deel genomen. Er zijn voor de ringrijderij, evenals voor de amateursversieringen, weer mooie geldprijzen beschikbaar ge steld. Donderdagmiddag om 1 uur wordt op de gezellige baan van de heren Gebr. Vreeburg de internationale kortebaan- draverij gehouden, waarvoor door alle beste kortebaanspecialisten is ingeschre ven. Dit jaar zijn er maar liefst 34 paarden ingeschreven. Het totaal te verrijden prijzenbedrag is 2250. Voor wat de ingeschreven paarden betreft het volgende. Princes Zora, Tourterelle. Quirinus, Partout, Rita B.H., Ronny Zora hebben dit jaar reeds één of meerdere eerste prijzen behaald. Voorts zijn er een 5-tal paarden ingeschreven van 3 en 4 jaar oud. Zelfs twee paarden, welke nog nooit op de 300 meter-baan gestart zijn o.a. Q. Bascom en Tommy Mars, welk laatste paard vorige week in Hilversum de allerbeste Nederlandse, ja zelfs bui tenlandse paarden heeft verslagen. Het zal dit jaar zeer zeker niet gemakkelijk zijn uit zo'n veld van paarden de win naar te kiezen. Ook de totalisator is weer aanwezig en wel aan beide zijden van de baan met 4 loketten. Voor wat het spelen op de totalisator betreft nog het volgende. Dit jaar kunnen er vanaf de eerste om loop stalweddenschappen worden geslo ten, met anaere woorden, als u een paard van een stal neemt en een ander paard van diezelfde stal wint, dan wordt ook op uw paard uitgekeerd. Dit geldt slechts bij winweddenschappen. Daar wij voor donker klaar willen zijn, moet met zo'n groot aantal paarden De grote liefde. Miep: „Zeg Ans, bij welke gelegenheid heb jij je man leren kennen?" Ans: „Een half jaar na ons trou wen toen ik hem om geld voor een nieuwe japon vroeg." Tandarts: „Geld heb ik niet maar als u even in mijn spreekkamer wilt komen zal ik u gratis een kies trek ken". Behulpzaam. Vader wilde weten of zijn drie kleinen zich goed had den gedragen terwijl hij op zijn kan toor was. ,En óf", antwoordde Miesje, de oudste, „ik heb de vaat gewassen." „En ik heb afgedroogd", zei Klaar- tje. „En wat deed jij?", vroeg vader aan Paultje, de jongste. „O", antwoordde de driejarige, „ik heb de scherven opgeraapt" op tijd begonnen worden, zodat u wanneer u wenst te spelen tijdig op 'e baan aanwezig moet zijn, daar de totalisator wordt gesloten, zodra de eer ste start valt. Alle werkzaamheden zijn dit jaar vroeg, zodat u allen de gelegenheid heeft deze sportmiddag als ontspanning mee te maken. Wij hebben dit jaar al veel slecht weer gehad, zodat wij met vertouwen de dag— voor wat het weer betreft tegemoet zien, daar de regen nu toch wel eens plaats zal gaan maken voor mooi nazomers weer. Voor verdere bijzonderheden verwijzen wij naar de advertentie, voorkomende in dit blad. NEDERLAND LEIDT TE BAD SEGEBERG Na de eerste dag van de internatio nale samengestelde wedstrijd voor lan delijke ruiters welke te Bad Segeberg in Duitsland wordt gehouden, heeft de Nederlandse ploeg met 216,8 punten de leiding vóór Denemarken (164,2 punten), Duitsland (163,5 punten), Zweden (152,2 punten) en Zwitserland (99,4 punten). Op deze eerste dag werden twee num mers afgewerkt: een wedstrijd voor ploegen bestaande uit vier man en een dressuurpoef. Na het eerste onderdeel leidde Nederland reeds met 71,8 punten. 1620 september 1957. vrijdag 20 sept. Laagste hoogste laatste koersverschil koers koers tijdvak t.o.v. 13 sept. Alg. Kunstzijde Unie 164 171 3/4 164 5 1/4 Van Berkel's Patent 191 3/4 192 Van Gelder Zonen 178 180 1/4 179 1/2 2 3/4 Kon. Ned. Hoogovens 285 288 285 3 Ned. Kabelfabriek 265 270 265 1 262 3/4 271 264 3/8 1 1/2 376 1/2 394 1/2 380 2 1/8 Wilton-Fijenoord 213 1/2 211 1/2 5 1/2 Kon. Petroleum 198,70 206,40 199,30 ƒ9,— Holl.-Amerika Lijn 152 156 153 1 1/4 Kon. Ned. Stoomboot Mij 130 135 1/2 131 1/2 1 3/4 Ned. Scheepvaart Unie 140 3/4 149 142 1/4 4 3/8 Van Ommeren 208 228 1/2 211 3/4 13 1/4 Amsterdam Rubber 66 1/4 71 66 1/4 2 1/2 H.V.A 111 1/4 117 1/2 111 1/4 4 3/4 Ver. Deli Mijen 77 81 1/2 77 1/8 3 3/8 3X Staffellening 1947 82 5/8 85 82 21/32 1 7/32 3 Invest, cert. Ned. 89 90 3/4 89 3/4 3 Nederland 1962-64 87 13/16 89 3/8 87 15/16 7/8 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Aandelen 7.440.606 Obligaties 10.260.720 Deze week (voorl.) Aandelen 6.398.215 Obligaties 9.827.170 A.N.P.-C.B.S. Beursindices 1953 100: Internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken Indonesische fondsen Algemeen vrijdag 13 sept. 311,03 141,21 137,60 109,66 91,67 211,77 vrijdag 20 sept. 301,99 138,7." 133,22 109,17 89,73 206,28 Kantoorbezigheden. „Zo. m'n jongen, ben jij de nieuwe jongste be diende? En hebben ze je al verteld wat je zoal te doen hebt?" „Ja meneer, de boekhouder heeft me gezegd, dat ik hem direct moest wakker maken, als u binnen kwam!" Dinergesprek. „Wij artsen", zei een chirurg zelfingenomen aan een diner tegen zijn tafeldame, „hebben heel veel vijanden in deze wereld, vrees ik." „O,a ja, maar veel meer in de vol gende wereld", antwoordde de dame vinnig. Diplomaat. Pietje was van een kinderpartijtje thuis gekomen en zijn moeder vroeg: „Pietje, je hebt Jan tjes moeder toch niet om nóg een stuk taart gevraagd?" „Nee, mam", antwoordde het ventje, ,maar toen ik voor u het re cept vroeg, gaf zij me zelf nóg een stuk taart." LichtDe ene fietser tegen de andere: „Als je lamp niet brandt, moet je afstappen." Antwoord: „Heb ik al geprobeerd, maar dan brandt ie ook niet." Met opzet. Een goede klant was op bezoek bij de firma Willemse en merkte tot zijn verwondering op, dat reeds drie van de kantoorbedienden, waarmee hij kennis had gemaakt, Jansen heetten. „Meneer Willemse", vroeg hij hier op, „vertelt u me eens, heten al uw kantoorbedienden Jansen en is dat een toeval of niet?" „Alle zes de heren op mijn kan toor heten Jansen en die hebben we extra uitgezocht. U moet eens zien, wanneer ik naar binnen roep: „Zit niet zo te luieren, Jansen!" hoe ze allemaal aan het werk gaan. Ieder voor zich denkt, dat het op hem slaat." De galante politie-agent. Kindervraag. Vader is met Jan tje in het aquarium en bij een basin met grote vissen, zegt hij: „Deze vissen, Jan, leven voorna melijk van sardientjes". Waarop kleine Jan verwonderd vraagt: „Hoe krijgen ze die blikjes dan open, Pap?" Niet zo bedoeld. „En kinderen", zei de onderwijzeres, de mooie school foto's, die pas waren genomen, aan prijzend. „Denk eens hoeveel ple zier je er later van zult hebben. Dan kunnen jullie zeggen: „Dat is Tom, die is nu rechter. En dat is Rita, die is nu dokter en dat is Jan, die is nu minister." „En dat is de onderwijzeres, die is nu dood", zei kleine Piet. Eendagsvliegen en regen. Meneer en mevrouw Jansen zijn met vacan- tie en op een roeitochtje op het meer, zegt meneer: „Al die vliegjes zijn ééndagsvliegen, die leven maar één dag." Waarop mevrouw meewarig haar hoofd schudt en zucht: „Arme beesten als ze dan nog een regendag treffen, hebben ze helemaal niets aan hun le ven!" door RIE VOLLEBREGT 18) Er is niets te vertellen. Ten minste: van mijn kant niet. Wie is er naar mij komen vragen? De Leeuw. En zei hij niet, waarover het ging? Neen, daarom dacht ik, dat jij er alles van af zou weten, antwoord de zijn vrouw teleurgesteld, nu de rollen van vraagster en verteller ble ken te zijn omgekeerd. Ik weet nergens van af. Mis schien gaat het over een ongeluk, dat gisteren op de kermis plaats had. Mevrouw Vader rook nieuws, zeer tot misnoegen van haar echtgenoot. Ze opende een snelvuur van vragen op hem. De arme man gaf zijn voor nemen eerst nog een kopje koffie te drinken op en ruimde het veld. Hoe dichter hij het bureau naderde, hoe trager zijn stappen werden. Het kostte werkelijk zelfoverwinning, het gebouw binnen te gaan. Daar hij echter hinderlijk gevraag bij voor baat wilde ontlopen, ging hij regel recht naar de kamer van de inspec teur. Deze had juist een ijlgesprek met het bevolkingsbureau in Rotterdam aangevraagd om inlichtingen te vra gen omtrent Herbert van der Gijp, die volgens het paspoort aldaar ge boren was. Nagtegaal hoopte nauw keurige inlichtingen omtrent de man te verkrijgen en in verbinding te kunnen komen met zijn nagelaten betrekkingen, die er zeker moesten zijn, gezien het ontbreken van de distributiestamkaart in de porte feuille van de dode. Hierna vroeg hij een der agenten de portefeuille die nog steeds in de brandkast lag, even boven te bren gen. Nauwelijks was hem die ge bracht, of er werd geklopt. De in specteur schoof de portefeuille ter zijde en riep: Binnen! Aha, Vader! Ik zit al een hele tijd op je te wachten. Ik maakte een wandeling, ver ontschuldigde de agent zich. Pas toen ik thuis kwam Het verwonderde hem zeer, dat Nagtegaal alleen was. Het kwartet van de dodenbaan was dus blijkbaar al uitgehoord en weer vertrokken. Nu dat was geen slecht teken, vond hij. Goed, goed, wuifde Nagtegaal deze verklaring weg: Ik wilde je even spreken over die zaak van gister avond. Denk er aan wat ik je vertel len ga blijft tussen ons. Niemand mag er voorlopig iets van weten. Ik heb zojuist de journalisten van de plaatselijke bladen persoonlijk ont vangen en hun een en ander over hetehgeval van de doden baan meegedeeld, met het verzoek, er zo weinig mogelijk ruchtbaarheid aan te geven en de naam van de ker mistent niet te noemen. Vader knikte. De inspecteur was wel bijzonder welwillend jegens Ak kerman dacht hij en hij mompelde ook iets dergelijks. De inspecteur schudde echter na drukkelijk het hoofd: Het gaat er niet om, Akkerman te sparen, maar juisthem te vangen!, zei hij. Vader hield wel van hersengymnas tiek, mits ze niet al te moeilijk was. De orakeltaal van de inspecteur ging hem .echter boven zijn pet. Te vangen? Er steekt meer achter deze ge schiedenis dan we aanvankelijk dach ten, Vader, onthulde de inspecteur. Heeft Akerman iets bijzonders verteld?, vroeg de agent kinderlijk. Neen. De man is helemaal niet hier geweest. Hij is er vandoor. Er is geen sprake van een ongeluk, Vader, maar van.... moord! Agent Vader sprong op, alsof hij door een adder gebeten werd. Moord?, stamelde hij. Zo is het!, knikte de iijspecteur gewichtig. Maar.... ik heb geen wond of.... iets dergelijks gezien. Dat klopt. Er was een spelde- prik op de rechterarm van de dode. Een injectie met vergif dus. Vader huiverde en keek onwille keurig naar zijn eigen rechterarm, alsof hij bang was dat hij zelf ge prikt was. Hij snapte nog niet erg veel van de geschiedenis, maar Nag tegaal was er de man niet naar om grapjes te verkopen. In het kort legde Nagtegaal hem de ontdekking van dokter Engels uit, knoopte hier de zeer bezwarende ver dwijning van Akkerman en Dirk aanvast en completeerde de hele ge schiedenis met een kort verslag van de door het echtpaar Van den Bergh verkregen inlichtingen. Nu, Vader, besloot hij zijn ver haal: Wie is volgens jou de moorde naar? Vader slikte een paar keer en ant woordde: Akkerman of Dirk. Mis. schien hebben ze samengewerkt. Juist, zeer juist, prees Nagtegaal de schrandere oplossing van dit overigens niet heel moeilijke raadsel: Het gaat er dus om, zo spoedig mo gelijk beide kerels op te sporen. Ik heb je hier laten komen om je een nauwkeurig signalement van allebei te laten opgeven. Van Akkerman heb ik een voorlopig signalement laten rond seinen, dat ik met jouw gegevens wilde aanvullen. Het kostte Vader moeite, een zucht van verlichting te onderdrukken nu bleek, dat hij geen standjes kreeg, maar enkel inlichtingen moest ver strekken. Maar toen de inspecteur hem vroeg, ook nadere gegevens over Dirk te geven, kreeg hij koude ril lingen van schrik: hij was immers vergeten Dirk te ondervragen en wist niet eens de achternaam van de man. Hij stotterde een beetje, maar tot zijn vreugde klonk de bel van de te lefoon. Rotterdam was aan de lijn en Vader kreeg enige bedenktijd die echter niet veel meer was dan uitstel van executie. Nagtegaal legde de ambtenaar uit, .dat hij inlichtingen wenste omtrent Herbert van der Gijp. Uit het rap portje, dat Vader gisteravond had af gegeven, las hij de gegevens voor: fabrieksarbeider, geboren 29 novem ber 1907 te Rotterdam. De ambtenaar vroeg een ogenblik geduld, dan kon hij de karthoteek even nazoeken. Binnen enkele ogenblikken was hij weer terug en hij herhaalde alle ge- f[evens, er aan toevoegend: de man s dood. Nagtegaal vroeg zich af, of hij soms met een telepaath te doen had. Hoe kon de man nu al van het overlijden van Van der Gijp afwe ten? De bevolkingsbureaux waren wel héél erg snel, maar zó snel.... neen, dat was niet mogelijk. Hoe weet u dat?, vroeg hij. De man aan de andere kant van de lijn lachte: Nu, het is voor mij niet zo heel moeilijk om dat te weten Het staat op de kaart die ik in mijn handen heb.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9