EN KORT TEZAMEN OVERPEINZING Schoolkinderen en televisieprogramma's Voor f2037.- opgelicht Wat h weer enig! 3Wij.tw.aag. Met de Cent, de laan uit Mode-nieuws uit West-Berlijn En nu: Lieve-vrouwebedstro m ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 DE i.Finii? roinoAMT PAGTOA 4 (VOOR DE ZONDAG) GEEN RANG OF STAND IN DE KERK /"\NDANKS de plaatsengelden en de trouw- en rouw in de eerste, ^tweede en derde klasse, is de Bijenkorf der Heilige Roomse Kerk een genootschap, dat geen rang of stand kent. Iemand mag rijk zijn of hooggeplaatst en dientengevolge overal een streepje vóór hebben voor hem gelden toch precies dezelfde voorwaarden als voor Jan Pet, om aan de Tafel des Heren aan te zit ten en zijn hart uit te storten in de biechtstoel. En wanneer het rijke lijk boven aarde staat wordt er geen wijwa ter of schepje wierook méér aan besteed dan aan een arme. Ook wordt er geen onderscheid gemaakt, of iemand rechte of schele ogen heeft, of hij blank, bruin, zwart of rood van huid is. Dat kan de Kerk niets schelen, gelijk onlangs de bisschoppen van Zuid-Afrika bij de rassenstrijd aldaar in het (voor ons) grappige Suid-Afrikaans fier hebben verklaard: Vergeten kan zij, de Katholieke Kerk, immers nooit, dat haar Stichter een arm man was en haar eerste bisschoppen bijna alle arme, ongeletterde mensen. Vergeten kan zij nooit, dat het Koninkrijk Gods zeer moeilijk te veroveren is voor in hun rijkdom genietende of in hun kennis opgeblazen mensen. De vreugde van het Koninkrijk Gods in dit en het andere leven is uitdrukkelijk weggelegd voor de „eenvoudigen van harte", met een speciale voorkeur van Jezus voor armen en bedroefden: „Ik dank U, Vader, Heer van hemel en aarde, omdat Gij deze dingen voor wij zen en verstandigen hebt verborgen en aan kleinen geopenbaard. Ja, Vader, zo is uw welbehagen geweest." Enquête van schoolartsendienst in Dordrecht De schoolartsendienst van de ge meente Dordrecht heeft naar aanlei ding van klachten over slaperigheid van sommige leerlingen van lagere scholen een enquête gehouden over het vraagstuk „televisie en school kind". Het onderzoek heeft zich uit gestrekt over verscheidene lagere scholen in deze stad. Men komt in een thans verschenen rapport tot de conclusie, dat het hebben van een televisietoestel thuis een verleiding vormt, vooral voor de grotere kin deren. Het is wel zeker, dat in ge zinnen, waarin kinderen huiswerk moeten maken en 's avonds stude ren, er grote kans bestaat dat het huiswerk wordt verwaarloosd. Verantwoordelijkheid, ligt bij de ouders De zo noodzakelijke rust in het gezin als achtergrond voor de arbeid op school wordt door de televisie be slist bedreigd. Bovendien heeft tele visie een nadelige invloed op het toch zo noodzakelijke buiten spelen van kinderen. Voorts heeft het vol gen van min of. meer sensationele programma's in de avonduren een funeste invloed op de nachtrust van de kinderen. Opmerkelijk wordt genoemd dat er in iedere schoolklasse wel enkele leerlingen zijn, die opvallend slaperig zijn tengevolge van het volgen van televisieprogramma's in de avond uren. Het merendeel van de Dordtse on derwijzers acht hét televisie-vraag stuk nóg niet zó ernstig, dat een systematische bestrijding nodig is, hetwelk in het rapport ook wordt onderschreven. Het rapport zegt: „het is inderdaad twijfelachtig of de school hier een taak heeft, het is een aangelegenheid van het gezin". Hierin ligt dan ook het nut van de gehouden enquête, dat de ouders ge wezen worden op hun verantwoor delijkheid. ANIMO BIJ DE KINDEREN Het rapport van de Dordtse school artsendienst bevat voorts tal van cijfers betrekking hebbend op de animo van de schoolkinderen om televisieuitzendingen te volgen. Gebleken is, dat het bezit van een televisietoestel niet gebonden is aan een bepaalde welstandsklasse. Van de kinderen, wier ouders een tele visietoestel hebben, bleken in de schoolklassen 1 tot en met 6 tachtig procent regelmatig naar de televisie te kijken. Het middagprogramma is het meest populair bij kinderen, die in de derde klas zitten. Öp oudere leeftijd is er meer interesse voor de avondprogramma's, waarbij bleek, dat de meeste kinderen de uitzendin gen van zaterdagavond volgen. Naar de aard van de programma's geeft van het onder de enquête val lende aantal kinderen de voorkeur aan sensatie, 22% aan niet-sensatie 37% kijkt naar alles. VOORKEUR BIJ STIJGENDE LEEFTIJD De voorkeur voor sensatie stijgt met de leeftijd: in de zesde klas is het aantal kinderen dat sensatie- programma's het mooist vindt, dub bel zo groot als in de eerste klas. Het rapport waarschuwt er in dit opzicht dringend voor, dat het noodzakelijk is dat de kinderen hun nachtrust krijgen. Deze wordt niet bevorderd als zij voor het naar bed gaan op windende uitzendingen hebben ge volgd. In 64 klassen van de in de enquête betrokken scholen bleken 195 leer lingen opvallend slaperig te zijn. Het aantal alles-bekijkers en niet sensa- tie-belusten bleek het hoogst m de klassen 3 en 4. Girobiljet vervalst Een handelaar in rijplaten deed onlangs bij 'n Rotterdamse firma een bestelling tot een bedrag van 25.000 aan materialen, welke uit het buiten land moesten worden ingevoerd. Na enige tijd kwam de Rotterdamse handelaar bij zijn Delftse opdracht gever met een stortingsbewijs van ƒ2037.75, een bedrag dat hij als in voerrechten zou heben betaald. Hij verzocht hem dit bedrag vast als voorschot te betalen, waaraan de Delftenaar voldeed. Toen echter de zending materialen uitbleef kreeg de Delftse handelaar argwaan; hij waar schuwde de politie. Een onderzoek wees uit, dat de Rotterdammer slechts 75 cent had gegireerd en aan het stor tingsbewijs 2037 had toegevoegd. Hij is aangehouden en zei bij zijn ver hoor financiële moeilijkheden te heb ben gehad. Hij dacht het geld te ge bruiken om zijn schuldeisers tevre den te stellen. VOL KLEUREN! Liefst 144 pagina's! Met o.a. deze week: Libelle gaat droomwensen vervullen Heel Engeland op zoek naar Miss Doorsnee Italiaanse mode voor vandaag en iedereen COO^O0OOOOOOOiXxX>««<5O0O<,^O0<>OO0\V5<><K>OOOOO\>O00O0O0OO<ii In tegenstelling tot vorige week, toen wij ons niet konden voorstel len, dat er met het raden van het onderwerp moeilijkheden zouden rijzen, hebben wij er dit keer een hard hoofd in. We zullen ons be palen tot de mededeling, dat dit rustieke plekje in de omgeving van Leiden ligt. Erg duidelijk, nietwaar beste speurders? Enfin, wij laten u aan uw lot over, zoekt u het zelf maar uit.... De vorige week Inderdaad, zoals wij zeiden: het was vorige week toch wel weer buitengewoon probleemloos, de op gave. Stapels brieven en allemaal dezelfde oplossing. Wij schamen ons eigenlijk ervoor nog te schrij ven ook. wat de foto voorstelde: zo eenvoudig was het. Het waren Huize Pius en de St. Agathakerk te Lisse. De waardebon werd na loting toegekend aan mej. Bocxe, Voorweg 101 te Nieuwe-Wetering. Zij ontvangt dus ƒ5. Wat U moet doen Schrijft O gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puxzlere- dactle van onze courant welk plekje 11 in deze foto meent te herkennen En verreet 4C vooral niet Uw brief In te staren onder het motto: „Met de lens de laan uit" Het spaart de redactie moeilijkhe den en O behoedt U «elf voor de teleurstelling dat uw Inzending niet meeloot De Inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. Op een grote modeshow in W.-Berlijn werden o.m. deze drie creaties ge toond, welke deel uitmaken van de collectie 19571958, ontworpen door de Westberlljnse modekoning Heinz Oestergaard. De lijn, welke in deze japonnen valt te herkennen, de „vaas-lijn", komt vooral tot uit drukking in Oestergaards japonnen, welke bedoeld zijn om in de plaats van cocktailjurken te worden gedragen. V.l.n.r. zien we htier: „Medici" een olijfkleurige japon van Franse kant; „Oestergaard no. 10" vna wtfte Franse kant en „Trocadero", een avondjurk van zwart duchesse-satjjn. KAMERWINGERD EN PANTOFFELBLOEM. ZO ONGEVEER SEPTEMBER zal de kamerwingerd haar .blad gaan verliezen, iets waarover men zich niet ongerust behoeft te maken. Het is een teken, dat de rusttijd begint. Om de plant in goed model te houden is het dan nodig, dat zij wordt ingesnoeid. Zij moet overwinteren op een koele lich te plaats, waar ze slechts weinig water krijgt en geen mest. Im het voorjaar, als zij begint uit tc lopen, krijgt zij een war mer plekje, wat meer water en kan zij zonodig verpot worden in goede voedzame aarde. De kamerwingerd kan wel zon verdragen echter niet de hete middagzon. Tijdens de groeitijd vrij veel water en eens per 14 da gen mest. De pantoffelbloem AFGELOPEN MAAND heeft men weer allerwegen de pantof- felbloemen gezien, die kruidach tige plantjes met helder ge kleurde, vaak grillig getekende, opgeblazen bloemen. Enkele le zers informeerden naar de behan deling. Dit plantje staat graag in het volle licht, doch niet in de zon, waar spoedig de bladeren ver schrompelen en bladluis op treedt. Deze bladluis wordt be streden met nicotine-extract of derrispoeder. Het plantje, moet dagelijks water hebben, terwijl de bladeren af en toe bespoten moeten worden. Eens in de veer tien dagen kunstmest, vooral niet meer. De pantoffelplant is een zaad- plant, die slechts tijdelijk waarde heeft. Na zes weken ongeveer zal zij afsterven. Overhouden kun nen wij haar niet, zodat wij haar na de bloei kunnen verwijderen. m Uit de keuken geklapt Hp In, plaats van vlees, vis of eieren HH kan aan de warme maaltijd ook heel goed van kaas gebruik ge- maakt worden. In voedingswaarde staat ±70 gram kaas n.l. gelijk met 100 gram vlees en behoort daar- door zeer zeker tot de goedkope =s eiwitleveranciers. De variaties, die |E| met kaas aangebracht kunnen wor- den zijn legio. Ditmaal staat kaas- gehakt, bereid met overgebleven rijst van de vorige dag, op het =h menu. ZONDAG: kop bouillon, rollade, lp pronkbonen, aardappelen, haagse m biuf. MAANDAG: koud vlees, tomaten- sla, aardappelkoekjes, broodscho- m tel. DINSDAG: irish stew, flensjes. WOENSDAG: eieren, kerrysaus, rijst gestoofde komkommer, ge- bakken appel. DONDERDAG: kaasgehakt. bloem- IIÜ kool, aardappelen, druiven. VRIJDAG: bloemkoolsoep, bak- bokking, bietjes, aardappelpurée. ZATERDAG: stamppot rauwe an dijvie, yoghurtvla. Recept: Kaasgehakt 200 gr. gekookte rijst, 200 gr. oud brood, 200 gr. kaas, 1 ui, 2 eieren, zout, noot, aroma, 100 gr. room- boter. Het brood, het uitje en de kaas raspen en vermengen met de rijst. De overige ingrediënten naar smaak erdoor kneden en er mooie balletjes van vormen. Deze in de koekepan in de hete boter rondom goudbruin bakken. Recept: Yoghurtvla. ]/2 1. yoghurt, y, 1. melk, 80 gr. suiker, 25 gr. custard, jam. Van de melk, de met melk aangemengde custard en de suiker een vla berei den en deze goed af laten koelen. Daarna de yoghurt erdoor mengen, de vla in een schaal overdoen en garneren met wat jam. Er moeten in dit genre kleding stukken zijn voor verschillende doeleinden. Mooie geklede mantels, sportieve mantels maar ook, u kent ze wel, van die korte sportieve mo delletjes, Deze zijn het die bij win derig weer ideaal zijn, omdat ze geen opwaaiende* jaspanden heb ben, op de fiets en benen vrij la ten, kortom verschillende voorde len hebben. Hiermede is het nut en de noodzakelijkheid van dit ver schillende jassen duidelijk. De modeontwerpers hebben zich hierdoor laten inspireren en zo Op het gebied van damesmantels biedt de mode ons een zeer grote verscheidenheid en steeds weer zoeken de couturiers naar nieuwe In deze tijd van het jaar kan men het alom bekende lieve-vrouwen- bedstro zaaien en hoewel het zaad niet spoedig opkomt, zal men van deze aardige plant toch veel ge noegen kunnen beleven. Lieve-vrouwenbedstro is bekend onder vele namen b.v. meikruid, wiegstro, walmeester, leverkruid. De naam lieve-vrouwebedstro is ontstaan doordat het gediend heeft voor de kribbe van het Christus kind. Het verhaal wil, dat toen Maria en Jozef na veel omzwer vingen eindelijk een onderkomen hadden gevonden in Bethlehem, al was dit dan in een stal. Jozef er op uit ging en armen vol geurige bladeren medebracht. De „asperula odorata", zoals de deftige naam luidt, verdient heus meer geplant te worden dan tegen woordig het geval is, want het is een ware versiering voor de tuin in verband met overvloedige prach tige witte bloempjes, maar ook ge bruikt met het kruid wel als keu kenkruid, men kan er zelfs lieve vrouwebedstro-bowl van maken, waarvoor men nodig heeft 300 gr. U kunt niet alles weten Vers gebak snijdt men gemakke lijker met een warm mes. Glas kan men ontvetten met spi ritus of tetra. Gort zal niet schiften in melk als men deze eerst even kookt met water, daarna het water er af g'ieten en melk bijvoegen en ver der gaar koken. Groente, die zonder water ge kookt kan worden, kan praktisch zonder zout worden opgezet, daar de groente zelf veel zouten bevat. Indien groenten, vruchten aanzet ten, neme men ze direct van het vuur en zet men de pan in een bak met koud water. De aangezette groenten zullen dan weer loslaten. Grijze aanslag van de nieuwe afwasmiddelen behoeft niet op het glas te blijven zitten als men ze direct na het wassen droogt. Vlekken op handen kunnen ver wijderd worden met een halve ci troen. Na ruw werk wrijft men de handen hiermede ook in, ze blijven dan zacht en blank. kwamen er dit seizoen verschillen de leuke ontwerpen naar voren, waaronder een die onze illustratie toont. Het betreft een mantel en een jasje die bij elkaar behoren, de zelfde leuke geruite stof en het zelfde model, met dit verschil dat het korte jasje het onderste deel van de mantel mist. Men kan dan al naar gelang en omstandigheden de lange of korte jas aantrekken, terwijl de gehele verschijning onge veer gelijk blijft. Vervaardigd van een lekkere warme, beschuttende stof is een dergelijke combinatie ideaal voor het najaar, waarin men met wis selende weersomstandigheden reke ning moet houden. suiker, een beetje citroensap, 3 flessen witte wijn, y2 liter spuitwa ter, waarbij men dan voegt een flinke bos fijn gesneden lieve vrou wenbedstro. In vroeger jaren liep men er hoog mee weg; van de blaadjes werd n.l. een soort thee getrokken, die moest dienen tegen leveraan doeningen, zwaarmoedigheid en geelzucht. Het is nog slechts een 50 jaar geleden, dat van dit kruit reukkus sentjes gemaakt werden, die in de linnenkasten gelegd werden. Men mengde er dan blaadjes van roze marijn en lavendel door, waardoor een heerlijke geur ontstond. Ge droogd zijnde kan men van de blaadjes kruidenthee en kruiden likeur trekker» Dit alles behoort echter tot het verleden en al maken we er geen reukkussentjes meer van, het blijft een feit, dat het een aardige plant is, die een werkelijke versiering voor de tuin kan zijn en een aan gename reuk verspreidt. De smet teloos witte blaadjes doen het in elke tuin zeer goed. JlilllBlillllllllllllllllllllllllllllllllllll

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6