Geen sprake van algemene loonsverhogingen Hoop op daling van de kosten levensonderhoud Ruimte voor uitzonderingen Grootse propaganda K.A.B. Ook Gouda voelt niet voor Haagse satelliet-steden weeckelykse CRonycke ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA MINISTER SUURHOFF'S BEGROTING Behoudens onvoorziene wijzigin gen ten gunste in de conjunctuur zal er geen sprake kunnen zijn van al gemene loonsverhogingen. Bedrijfs- takgewijze zullen slechts bij zeer hoge uitzondering verbeteringen ii de lonen of andere arbeidsvoorwaar den kunnen worden toegestaan. Dit deelt minister Suurhoff mee in de toelichting op de begroting voor zijn departement voor 1958. De minister zegt, dat zijn gedragslijn bij het be palen van het loonbeleid duidelijk wordt gemarkeerd door de financiële en economische situatie van ons land. De minister hoopt dat de stijging van het prijsindexcijfer voor het levensonderhoud (dat per 15 juni plotseling met 4 punten omhoog ging als gevolg van de sterk opgelopen prijzen voor fruit en aardappelen) tegen het eind van het jaar weer zal rijn verdwenen. De minister doet verder de vol gende belangrijke mededeling: 1 Binnenkort kan de indiening van de algemene kinderbijslagwet worden tegemoetgezien. O Verwacht kan worden, dat nog dit jaar een nieuw ontwerp zie kenfondswet aan de Ziekenfonds raad om advies kan worden voor gelegd. 3 Aan de wetsontwerpen inzake een weduwen- en v/ezenvoorzi ning en inzake de herziening van de invaliditeitswet wordt met kracht gewerkt. Aan het eerste wetsontwerp wordt prioriteit verleend. Ernstige situatie. De minister herinnert er verder aan, dat het volume van de binnen landse consumptie zich nog steeds over de gehele lijn in stijgende lijn blijft bewegen. Over de ernst van deze situatie kan, aldus de minister, weinig twijfel bestaan doch ander zijds vindt de minister het niet" ver wonderlijk dat nog geen verbetering is ingetreden omdat de meeste maat regelen pas in de tweede helft van dit jaar zullen beginnen, enig effect te sorteren. Voldoende aardgas voor twintig jaar Proefboringen hebben aangetoond dat met name in Zuid-Holland de bodem zeer rijke aardgaslagen bevat. In het algemeen trouwens blijken de aardgasvoorraden in de Nederlandse bodem aanzienlijk groter te ?ijn dan men aanvankelijk veronderstelde. Men acht ze voldoende voor 20 jaar. Daarom geeft het Gasbedrijf Cen- traal-Nederland, waarin een aantal gemeenten samenwerken, er de voor keur aan aardgas te betrekken en heeft het in overleg met de minister van economische zaken besloten het gaskraakbedrijf, waarvan de bouw in de Lage weide te Utrecht al door het Staatsgasbedrijf is begonnen, over te nemen en af te bouwen. Het Gasbedrijf Centraal-Nederland zal met deze installatie het aardgas kra ken, dat nodig is voor de voorziening van de kleine verbruikers. Aanvan kelijk zou het Gasbedrijf met de in stallatie gekraakt aard- en raffina derijgas geleverd krijgen. De ministers van economische za ken en van financiën zullen aan het Gasbedrijf Centraal-Nederland het voor de afbouw nodig'geld lenen. Er is een bedrag van 14.720.000 gulden mee gemoeid. Het Gasbedrijf Centraal-Nederland en de op te richten Nationale Gas maatschappij zullen de installatie ge zamenlijk beheren. Daardoor wordt een rationele gasuitwisseling tussen de diverse gasvoorzieningsgebieden van ons land bereikt. Het Nederlands centrum voor va kantie- en vakantie-recreatie heeft 'n rapport doen opstellen inzake de win keliersvakantie. Uit dit rapport blijkt de snelle groei van de door de winkeliers per branche in hun ge meente toegepaste regelingen op grond van de wettelijke mogelijkheid daartoe. De kruideniersbranche en de slage ryen tellen dit jaar het grootste aan tal gemeenten in ons land, waarin een vakantieregeling voor hen werd ingesteld. De slagerijen hebben in de jaren 1953 tot en met 1957 steeds het grootste aantal gemeenten gehad, waarin voor hen een vakantierege ling gold. In 1953 waren het 38 ge meenten en in 1957 was dit cijfer 147. De kruideniersbranche onder ging over dezelfde periode de groot ste stijging. In 1953 waren er slechts 18 gemeenten in Nederland, waar voor de kruideniers een vakantiere geling gold, in 1957 was dit getal 146 gemeenten. Na de slagerijen en de kruideniers komen de bakkerijen, waarvoor in 104 gemeenten in 1957 een vakantieregeling gold, gevolgd door de groenten- en fruitwinkels met 93 gemeenten. Wat deze vakan tieregelingen betreft, komen de bloemenwinkels achteraan: in dit jaar waren er in ons land slechts 12 gemeenten, waar voor deze branche een vakantieregeling werd ingesteld. Daarom zullen de in het vorig jaar uitgestippelde beleidslijnen ten aan zien van de sociale politiek, naar de mening van de minister gehandhaafd kunnen blijven, tenzij inderdaad zou blijken, dat de bestedingsbeperking in de naaste toekomst niet de verwachte resultaten zou hebben. Minder emigranten. Voor 1958 meent de minister te moeten rekenen op een teruggang van de emigratie als gevolg van het wegvallen van de extra emigratie mogelijkheid naar de U.S.A., de on zekerheid over het Canadese immi gratieprogramma, het huisvestings- vraagstuk in Australië en de kosten verhoging voor de emigranten als gevolg van de bestedingsbeperking. Rijtijdenbesluit. Waterstaat op basis van het SER- advies een nieuw rijtijdenbesluit voorbereid. Bij de SER is nog in on derzoek het probleem van de nacht arbeid in broodbakkerijen. Pensioenen. Verder wordt in de begroting mee. gedeeld dat, voorzover dit thans reeds kan worden beoordeeld, de in werkingtreding van de Algemene Ouderdomswet op het niveau van de pensioenvoorzieningen een gunstige invloed heeft. De indruk bestaat, dat het bedrijfsleven in overeenstemming met het advies van de Stichting van de Arbeid, van de gelegenheid ge bruik maakt om het optimale inko men aan ouderdomspensioen, voor zover dat nog niet het geval was, thans in een redelijke verhouding tot het arbeidsinkomen te brengen. Van de mogelijkheid tot verminde ring van reeds in het verleden op gebouwde rechten, wordt een zeer spaarzaam gebruik gemaakt. Waar dit ter voorkoming van een al te sterke cumulatie in verhouding tot het arbeidsinkomen, wel het geval is, zoekt men veelal compensatie voor de deelnemers, b.v. door verhoging van het weduwen- en wezenpen sioen. ,,We drukken weer op de bel" Op maandag 23 september start de nieuwe propaganda-campagne van de K.A.B. Het 40.000 man tellende ka der is dezer dagen in een oproep van uitzonderlijk groot formaat aange spoord tot hernieuwde activiteit op het gebied van de ledenwerving, waarbij de Centrale Propaganda- Dienst van de K.A.B. weer de nodige steun gaat verlenen. De eerste actie onder het motto: „We drukken weer op de bel" loopt tot 1 november, waarbij ieder nieuw opgegeven lid recht geeft op een fraaie premie in de vorm van een ro man, terwijl de aanbrenger van iedere vijftigste aanmelding nog een speciale verrassing ontvangt. Vlak daarop een tweede actie, on der het motto: „Weer een Sint voor een kind". De opzet daarvan is, dat de propagandisten bij het opgeven van nieuwe léden tevens de naam en het adres kunnen insturen van een ziek, arm of gebrekkig kind uit hun eigen omgeving. Deze kinderen ont vangen dan op Sinterklaasdag van de Centrale Propaganda Dienst een leuk pakketje met wat speelgoed en snoep. Deze actie zal ook nog via de radio worden ondersteund. Met januari dan de derde actie on der het motto: „Op stap voor de K. A.B.". De propagandisten ontvangen dan voor nieuw aangeworven leden een voor hun gezin waardevolle at tractie. Rechtszitting op Hoogovenierreinen te Velzen Teneinde te kunnen nagaan of een 35-jarige chauffeur uit Velzen, die in januari van dit jaar een grondwer ker uit Wieringen op het terrein van de hoogovens aanreed, hetwelk de dood van deze tengevolge had, on voorzichtig of roekeloos had gere den, heeft Haarlemse rechtbank het ongeluk op het hoogoventerrein gere construeerd. Mede doordat de verde diger van de chauffeur, mr. G. de Leeuw, by een eerdere behandeling van dezë zaak het standpunt van de officier van justitie dat roekeloos en onvoorzichtig was gereden, had be twist was de rechtbank tot deze nieu we behandeling overgegaan. De door de officier gestelde eis was twee maanden gevangenisstraf wegens dood door schuld. Tijdens de reconstructie kwam vast te staan dat de truck, waarmee het ongeluk was geschied, een rechtse besturing had. Ten tijde van het on geval was deze wagen voor de chauf feur geheel vreemd en, hoewel hij toen een instructeur naast zich had die aanwijzingen gaf, had hij op een gegeven ogenblik i.p.v. op de rem op het gaspeaal getrapt en was daar door op een groep arbeiders ingere den met het reeds bekende noodlot tige gevolg. Een deskundige van de A.N.W.B. noemde het zeer onverantwoordelijk van de firma dat dezë een nieu- e chauffeur op een voor hem vreemde wagen en op een vreemd terrein had laten rijden. De officier van justitie meende echter dat verdachte onder deze omstandigheden had moeten weigeren en bleef bij zijn eerder ge steld eis. Tijgerin onder het mes In een dierenpark te Arnhem is de 4 1/2-jarige tijgerin Mimi door mid del van de z.g. keizersnede verlost van twee reeds dode jongen. Aan gezien andere ingrepen van een die renarts faalden, werd de veeartse nij kundige dienst te Utrecht ge vraagd de operatie te willen verrich ten. Van deze zijde werd direct me dewerking toegezegd en na een aan tal voorbereidende maatregelen werd de operatie in de kooi verricht.. Drie uur lang is men met de operatie bezig geweest en het verloop was succes vol. Er is later wel een complicatie opgetreden, doch de directeur van het dierenpark is -ol goede moed de bijzonder mooie tyger in het leven te kunnen houden. Vervolgens liggen er 500.000 pro- paganda-brieven gereed, bedoeld ter voorbereiding en ondersteuning van het huisbezoek. In totaal zullen elf radiouitzendingen door de KA.B. worden verzorgd. Tenslotte komt voor de plaatselijke afdelingen en voor alle kaderleden dezer dagen een boekje beschikbaar onder de titel: „Hoe zullen we het samen versieren en een waarin een proeve is gegeven van een plaatselijke actie. Daarin zijn tevens de ervarin gen verwerkt, met de vorige actie „Naar de 4o0.000" in tal van plaatse lijke afdelingen opgedaan. L,T.B.-processies in het zilver In het crisisjaar 1932 stelde de toen malige Bondsadviseur van de L.T.B., rector J. P. J. Kok, aan de leden voor een boete-processie te houden naar Onze Lieve Vrouw ter Nood in Hei- loo. Niet minder dan 2300 L.T.B.'ers gaven aan die rectorale oproep ge hoor, Uit die eerste bedetocht is een schone traditie gegroeid, die zowel gisteren als eergisteren een schone bekroning kreeg bij het zilveren ju bileum. Woensdag was mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, onder de pel grims, en hij sprak hen na de plech tige H. Mis toe. Hij roemde de ge loofstrouw van zijn L.T.B."ers en prees in hen, dat zij jaarlijks in zo groten getale naar Heiloo trokken om te danken voor de oogst. De bis schop wees op de aanvallen, welke gepleegd worden op de agrarische gronden en op de consequenties, welke daaraan verbonden zijn voor de agrariërs zelf. Zorgt ervoor, al dus vroeg de bisschop, dat uw kin deren uw godsdienstzin, uw trouw aan de Kerk, en uw liefde tot Maria meedragen in een andere tijd en hooghouden op de andere plaats, waar zij terecht zullen komen. Het programm van beide dagen was voorts gelijk aan andere jaren. De hoogmis werd by afwezigheid van rector J. van der Hoogte, opge dragen door de oud-bondsadviseur pastoor A. Cleophas, die ook de pre dicate hield. In het middaguur werd de Willibrordushulde gehouden en de dag werd besloten met een plech tig Lof. Zoals steeds was de kapel weer bijzonder fraai versierd met de bloemen en vruchten van het land. ,Schokbeton' ontslaat weer 105 man De N.V. „Schokbeton" te Kampen heeft weer 105 man personeel ontsla gen. Vorige week ontsloeg deze ven nootschap reeds 92 arbeiders. Als re den van deze nieuwe ontslagen geeft men op: het nog steeds teruglopen der werkzaamheden. De ontslagen strekken zich uit over alle afdelin gen. Hapering in Stuurinrichting Auto reed huis binnen Op de hoek van de JanGijzenkade en de Komijnstraat in Haarlem vloog een vuilnisauto door een hapering in de stuurinrichting uit de bocht en schoot met een oorverdovende klap een huiskamer binnen. Nadat de wolk van stof en gruis was opge trokken kon men constateren dat de wagen halverwege in de muur was blijven steken. De bestuurder en zijn maat die in de cabine zaten kwamen met de schrik en een paar schrammetjes vrij. Ook de bewoners van het huis be kwamen geen letsel. Mej. van Schie de dochter van de bewoonster die juist de zijkamer, waarin de auto terecht kwam, wilde binnengaan bleef vrij van het vallende puin. De auto werd door een kraanwagen uit de gevel getrokken. Het huis moest gestut worden om instorten te voor komen. 16.000 Personen hebben giste ren, de tweede dag van de „Firato" in het RAI-gebouw te Amsterdam, een bezoek aan deze tentoonstelling gebracht. Donderdag op de openings dag, waren het er 7000. Z0ETERW0UDE Missiegeestdrift In de laatste weken heeft Zoeter- woude op velerlei terrein een on gekende missie-actie ontplooid, steun verleend aan de Nederlandse missio narissen, die naast de geloofsverkon diging toch zeker nationale daden op sociaal terrein in de niet-westerse gebieden hebben verricht. Wij memoreren losweg vele feiten van de laatste maanden. De beide parochies huldigden father C. W. Juffermans, die na tien jaar werken in de missie van Tororo in Aeganda tijdens zyn vacantie zijn zilver priesterjubileum vierde. Hoe wel de pater niet meer naar de mis sie terug ging, ddbr de benoeming als overste aan het college te Hoorn, is by die gelegenheid veel voor de missie geofferd. Daarna kwamen de grootse fees ten rond de eerste H. Mis van father Joop Vaneman, die over een paar weken naar de missie in het vicariaat Kuching Eng. Borneo (Serawah) vertrekt. Zoals wij reeds hebben vermeld is met grote offervaardig heid voor deze jonge jonge missiona ris ontzaglijk veel gegeven. Bij dit feit behoort zeker nog genoemd te worden de huldiging van het echtpaar J. VanemanSchakenbos, de ouders van vier missionarissen, waarbij de vader de onderscheiding Pro Ecclesia et Pontifice mocht ontvan gen. Voor het heengaan naar de missie mocht de father 1.1. zondag in alle H.H. Missen een predicatie houden en voor de missie collecteren; de op brengst was /741, Missietentoonstelling bracht ƒ2000,op. Toen volgde de jaarlijkse missie tentoonstelling waarvan de zuivere opdracht met inbegrip van nader in gekomen giften 2000 bedroeg. HET ZILVEREN PRIESTERFEEST VAN PATER SIMON SCHUUR O.S.C. Het medeleven met het zilveren priesterfeest is wel zeer spontaan ge weest. De bewonderenswaardige staat Gouda staat afwijzend tegenover de plannen bij Wilsveen of Pijnacker een satellietstad ter ontlasting van het woongebied 's-Gravenhage te stichten. Het gemeentebestuur meent, dat voorlopig nog genoeg ruimte voor het zich uitbreidend inwonertal van westelijk Nederland kan worden ge vonden in een aantal nog niet zo gro te gemeenten, zoals Gouda, Alphen en Leiden. Voorts meent het gemeentebestuur van Gouda, dat ook het gewestelijk belang van Zuid-Holland niet gediend is met het stichten van een satelliet stad zo dicht onder de rook van Den Haag, omdat juist daardoor de func tie van „long", die het gebied van Wilsveen en Pijnacker nu voor de Haagse agglomeratie vervullen, dan komt te vervallen. Deze bezwaren hebben b. en w. van Gouda kenbaar gemaakt in een schrijven, dat zy aan Gedeputeerde Staten van Zuid-Holland hebben ge zonden. Het Goudse schrijven aan Gedepu teerden stelt dan de vraag waarom Gouda, Leiden en andere steden in Zuid-Holland niet meer de rollen nog verder te doen uitgroeien, men bij voorkeur kleine bestaande kernen op 20 a 3d mylen van de hoofdstad ont wikkelt, juist om 't landschap „open" te houden. Waarom echter in Neder land op geringe afstand van de gro te steden b.v. in het tuindersgebied van Pijnacker of in de weilanden van Wilsveen een satellietstad bouwen, terwijl op een afstand van 20 of 30 k m.middelgrote steden, zoals Gouda, een aangewezen uitgangspunt vor men, hetwelk alle mogelijkheden heeft voor uitgroei en met vlak naast de deur nog een eerste klas recrea tiegebied er bij? Het schrijven zegt verder, dat de afstand van de centrale gemeente nauwelijks een rol kan spelen, wan neer men vergelijkt dat rol, welke de bestaande middelgrote gemeenten in Zuid-Holland kunnen vervullen. OOK VERPLEEGSTERS HEBBEN A-GRIEP. Naar wij van het Ministerie van Sociale Zaken en Volksgezondheid bij navraag vernemen is de Aziati sche griep in het zuiden des lands thans aan het afnemen. In het mid den wordt nu het hogtepunt gena- kunnen spelen, die hun aanvankelijk derd, al zijn er plaatselijk verschil- bij de huisvesting van de bevolkinglen. In het noorden, met name in het westen was toegedacht. Spre kend over de plannen voor een satel lietstad, gezien vanuit gewestelijk standpunt, wijzen b. en w. van Gou da er verder op, dat wanneer men in het buitenland satellietsteden sticht, b.v. bij Londen, om een stad niet Groningen, heeft de ziekte nog geen grote afmetngen aangenomen. In het ziekenhuis te Maastricht heeft men het aantal opnemingen van nlet- dringende gevallen moeten beperken, doordat ook verpleegsters door A- griep zijn aangetast Liet nieuws was deese weeck niet immer opgeweckt, al waeren er oock dinghen die van vreughde spraecken. Het was als immer in het leeven met s'n ups en downs, men moet er altyd maer het beste weer van maecken. IJoe isset met de griep? Bleef U er nogh van zuyten? lek magh niet mopperen, ick liep er goed doorheen. Maer so ick lees moet men al schooien sluyten; so'n rotgriep toch, die grypt naer elckend'een. Of het nou a-griep is, of b-griep en so verder, men sal er mee besocht syn deese tyd. Só, is men fit, en só sit men er onder, maer meestentyds is men 't geluckigh spoedigh quyt. 'T'och is die hooghe koorts en hoofdpyn vast niet lecker; 1 je siddert en je beeft, en cruypt maer gauw in bed maer Vaeder Staet die maeckt het nogh veel gecker, die heyt er weer de duymschroef aengeset. Want als een griepkoorts is die Tante Pos, se maeckt de postseeghels maer weer een stuckie duurder. Dat vraeght maer, jae, dat vraeghter maer op los, die ouwe tante maeckt ons oock het leeven suurder. Twaelf spie op éénen brief, dat is toch wat te segghen, je soudt er haest wel self mee loopen gaen. Men seght dat P.T.T. er geld op toe moet legghen, maer waerom dan geen beet jen suynigh angedaen? fae, oover suynigh; dan was dat wel in Alphen, ons braeve steedjen Alphen aen den Rhyn. Daer is 't so suynigh dat de peerdenmarekten er drie jaer achtereen al sonder peerden syn. Wie denckt er oock in deese tyd nogh aen die dieren die nimmer stereker syn dan hooghuyt één P.K.? Het werekpeerd wegh, het luxe blyft nogh toeven totdat het leeste peerd oock naer de vilder gae'? T^och sal het eedel ros niet uytgestorven raecken want ren- en draefpeerd staen nogh in de gunst van het geëerd publique dat hen siet baentjens maecken en dan geniet van felle draeverskunst. En boo vendien, je kunt er fyn by gocken, so'n toto is toch maer een mieters, aerdigh dingh. Meer nogh dan peerden sal de toto locken en vast dat draefsport sonder gock verlooren gingh. jyiaer 't leeven is nu eenmael altyd gocken, je weet toch noyt wie 't heyt aen 't rechte end. Een peerd dat op de drafbaen is aen 't draeven wordt door syn eyghen meester soms „er uyt" gemend. Deed ick als 't peerd dat langhs de baen moet draeven en noyt magh komen in een lustighe galop, dan liep ick in een horde van veel braeven die noyt eens legghen er een schepjen boovenop. Selfs in 't gevaer het spel te gaen verspeelen door (niet so braef!) te hupp'len langhs de baen en nou en dan t'ontspringhen aen 't gareel en cock ereis wat naest de baen te gaen, dan sou ick 't leeven niet so argh verveelend vinden van altyd maer en altyd weer deselfde oude gangh. 'k Ben liever als dit vaers dat ick voor U versinde, van 't hack jen op de tack, het sy dan cort of langh! WILLEM VAN HORSTENDAEL. van dienst van deze missionaris is in het interessante artikel van pater dr. W. Boelaers reeds duidelijk om schreven. Het spreekt vanzelf dat Zoeter- woude bij dit feest niet achter wilde blijven en een feestgeschenk zou aan bieden. De pater had een verlanglijst ge geven, een hele grote waarvan nie mand had kunnen denken dat deze verlangens vervuld zouden worden. Bovenaan stond een motorboot, als een dringende behoefte om niet door de moerassen maar langs de rivieren de missieposten te kunnen bezoeken. Voor deze boot heeft pater Jan Schuur, een broer van pater Simon, gezorgd door een bedeltocht bij de katholieken van zijn meer welva rende missiepost in Brazilië (Conti- ba-Parana). Om aanschouwelijk godsdienston derwijs te kunnen geven had de pater ook nog om een film-projector ge vraagd; zo gauw dit bekend was gaf een missievriend uit Schiedam dit kostbare geschenk. Er waren deze zomer zovele missie acties, dat de inzameling voor deze pater telkens uitgesteld moest wor den. De nu eindelijk gehouden inza meling heeft veel meer dan ver wacht was 643.50 opgebracht. Voor dit geld zyn nu 24 kleuren films gekocht, waarmede de vele ta ferelen van het Oude en Nieuwe Tes tament vertoond worden. Verder is aangekocht een wierook vat met scheepje, een kruis met zes kandelaars enz., enz. Alles zeer een voudig voor de nieuwe kerk. De pater kreeg twee pijpen. Het enige wat de pater voor zich zelf had gevraagd waren twee hou ten tabakspijpen. Het spreekt vanzelf dat daar ook goede tabak bij moest. Deze werd door een grote tabaksfa brikant gegeven. Zo is de gehele verlanglijst ver vuld. Alles wordt per zeepost verzon den. De missienaaikrans „Sancta Rosa" heeft bovendien nog een fraaie en grote collectie paramenten gegeven bestaande uit 2 kazuifels,.2 altaar- dwalen, 4 altaargordijnen en 6 kelk en vingerdoeken. Het is dus in de aanhef niet te veel gezegd, dat Zoeterwoude zijn missionaire opdracht heeft begrepen. Al met al is er in de laatste maan den minstens 5000,voor de missie bijeengebracht. ZOETERWOUDE- LEIDERDORP Forum-avond K.A.B. De Kath. Arb. Beweging van de Meerburg- parochie houdt a.s. maandag 23 sep tember, des avond 8 uur, in het pa rochiehuis een forumavond met mu zikale omlijsting door mevr. Wand met haar band. Aan het forum, be staande uit de dames mevr. Blom— v. Rooyen, mevr. Hoeks—Vorst en de heren kap. Keesen, P. de Vrind en districtsbestuurder Jaarsveld, kunnen vragen voorgelegd worden over het onderwerp: „Spanning en ontspanning in het gezin". Dit is on getwijfeld een actueel probleem, dat door velen misschien zonder meer wordt aanvaard met de gedachte: dat hoort er nu eenmaal by. Ook aan de mogelijkheid om eventuele span ningen in het gezin op te heffen, wordt vaak niet gedacht. Daarom verdient het aanbeveling voor hen, die met bovenstaand onderwerp reeds te maken hadden, deze gelegenheid om hierover van gedachten te wisse len niet te laten voorbijgaan. Maar ook zy, die menen dat dit hen niet Jlnmpt Tere huid? usuiiuzjBabyderm.zeep Advertentie. raakt, zullen op deze forum-avond wellicht een aander inzicht krijgen over dit probleem. Op deze eerste avond van het winterprogram zullen tevens nadere gegevens besproken worden over de volgende avonden. Een flinke opkomst is dus gewenst om de mening te kunnen peilen van de leden en tevens van hun echtge noten, die mede op deze avond zijn genodigd. LEIDERDORP LDC. In de eerste ronde om de persoonlijke damtitel van Leiderdorp viel een verrassende uitslag te no teren. L. Matze won n.l. na in vijf jaar geen wedstrijden te hebben ge speeld van de 2e bordspeler H. v. d. Vecht. Ook Tienstra had aanvankelijk veel moeite met de lager noteerde P. v. d. Zwan, deze moest uiteindelijk voor de grotere routine van zyn tegenstan der het hoofd buigen. Verder waren de uitslagen volgens verwachtingen, welke hieronder vol gen: T. J. v. d. Veldede Winter 20; H. v. d. VechtL. Matze 0—2; A. Bloe- mendaalJ. v. Sandijk 0—2; Abr. DorsmanC. de Koning 1—1; S. Tienstra—P. v. d. Zwan 2—0; D. Has- sefrasC. Verwey 20; C. Marijt A. Spies 02. NOORDEN NSV afdeling voetbal. Donder dagavond hield de R.K. „NSV" afde ling voetbal haar herfstvergadering in de zaal Maarsseveen. Deze vergadering stond onder lei ding van de voorzitter W. Fransen. Na het openingswoord van de voor zitter, gaf de penningmeester een kort overzicht inzake de financiën, waaruit bleek, dat het sportfeest een batig saldo opgeleverd had van 562,04. Na een korte discussie werd beslo ten om ook dit jaar weer één gulden per rit bij te betalen en junioren 50 cent. De plaatskaarten Nederland Oostenrijk werden onder de aanwe zige leden /erloot. De gelukkigen wa ren A. Hendriks, P. Wendel en Z. Groeneveld. Na een enkel propagandistisch woord over de voetbaltoto gaven zich enkele leden op waar men een toto formulier af kan halen; dit waren P. Wendel, Th. J. Vork, G. Hoogerwerf, Th. Pieterse en Ton v. Koert. De niet-leden die mee willen spe len, kunnen voor 2.50 per jaar lid worden, doch dit lidmaatschap geeft hun geen recht op gratis toegang op het terrein. Van de rondvraag werd maar ma tig gebruik gemaakt. Na een aan sporing om toch vooral de trainings avonden te bezoeken sloot de voorzit ter deze zeer geanimeerde vergade ring. 0UD-ADE L.T.J. De bijeenkomst van vrij dag 27 sept. kan in verband met de EHBO-cursus geen doorgang vinden. Deze wordt nu gehouden op dinsdag 24 september in café 't Lageland. De spreker voor deze avond is de heer H. Theunissen. Handbal. De junioren spelen uit tegen Altior, aanvang 2 uur, vertrek per fiets half één. Het senioren-elf tal speelt zondag niet.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5