S)e £cidóe6öii/fcci/iit Koning Haakon van Noorwegen vanmorgen overleden Zijn zoon volgt hem op als koning Olav V RUIM 50 TAREN BESTUURDE HAAKON ZIJN LAND Princes Gracia verwacht baby Nieuw-Guinea op de agenda van de Ver. N. Ondanks verzet van Nederland en Australië Prinses Beatrix opende de C.A.W.A Jean Sibelius overleden NATIONAAL OVERLEG KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 ZATERDAG 21 SEPTEMBER 1957 58ste JAARGANG No. 15215 Noorwegen rouwt over populaire vorst j Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w„ ƒ2.55 pjnnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Veelzijdig ontwikkeld en democratisch vorst Koning Haakon van Noorwegen is vanmorgen vroeg te Oslo overleden, 's Konings zoon, kroonprins Olav, diens twintigjarige zoon Harald, de nieuwe kroonprins, en de vijfentwintigjarige prinses Astrid hebben de gehele nacht tot aan het einde bij het sterfbed van de koning vertoefd. Onmiddellijk na de bekendmaking, van de dood van koning Haakon is de eerste kabinetsvergadering onder de nieuwe koning, Olav de vijfde, üi het koninklijk paleis te Oslo gehouden. Olav de vijfde zal in januari, bij de opening van het nieuwe parlement, de eed op de grondwet afleggen. Er zal geen kroningsplechtigheid zijn. Na de kroning van koning Haakon VII in 1906 is de grondwet gewijzigd en het artikel over de kroning geschrapt. De huidige regering zal de nieuwe soeverein haar ontslag aanbieden. Dit ontslag zal evenwel geen politieke gevolgen hebben, daar de regering- Gerhardsen zichzelf zal opvolgen. Naar officieel wordt medegedeeld, zal het stoffelijk overschot van koning Haakon op 1 oktober begraven worden. lijk zijn drie kinderen geboren: de prinsessen Ragnhild en Astrid en prins Harald. DE POPULAIRE KONING Koning Haakon Vn, heeft in de ruim 50 jaar van zijn koningsschap de naam „De populaire koning", die het volk hem gegeven heeft, ten volle verdiend. Door de jaren heen is hij trouw gebleven aan het devies, dat hij zich stelde, toen hij in 1905 ko ning van Noorwegen werd: „Alles voor Noorwegen". Vooral gedurende de tweede wereldoorlog heeft de ko ning het hart van alle Noren gewon nen door zijn krachtige houding tegenover de Duitse aanvallers. Koning Haakon .is op 3 augustus 1872 geboren als tweede zoon van de Deense kroonprins, de latere koning Frederik VIII. Hij is Christiaan Fre- derik Carl Valdemar Axel gedoopt en pas toen hij koning van Noor wegen werd, wijzigde hij zijn naam in de typisch Noorse naam Haakon. Nadat de unie van Zweden en Noorwegen in 1905 was ontbonden, werd de toen 33-jarige prins Carl van Denemarken verzocht koning van Noorwegen te worden. Dit was geen toevallig verzoek, daar zijn voor vaderen eeuwenlang koningen van Noorwegen en Denemarken waren geweest. De prins stelde als voorwaarde, dat het Noorse volk hem zou aanvaar den. Er werd een volksstemming ge houden en de Deense prins kreeg een grote meerderheid. In november 1905 kwam prins Carl thans wijlen koning Haakon in de Noorse hoofdstad aan met zijn vrouw, koningin Maud, en zijn twee jarig zoontje, wiens naam in Olav was gewijzigd. De kroning had plaats in de oude koninklijke residentie Trondheim. De koning heeft zich steeds van deel neming aan politieke debatten in Noorwegen onthouden, ofschoon hij alle gebeurtenissen met de grootste aandacht volgde. Slechts eenmaal loste hij naar eigen inzicht een poli tieke crisis op, toen hij de socialisten tegen het advies van de aftredende premier in verzocht een nieuwe regering te vormen. Maar ook toen handelde hij in volledige overeen stemming met de grondwet. In 1938 stierf koningin Maud. Ne gen jaar tevoren was kroonprins Olav, het enige kind van het konink lijke paar, in het huwelijk getreden met de Zweedse prinses Maertha, die 5 april 1954 overleed. Uit dit huwe- De Duitse invasie. Toen de Duitsers in april 1940 Noorwegen zonder waarschuwing aanvielen, nam de koning reeds een groté plaats in in de harten van het Noorse volk, maar zijn houding in die kritieke uren maakte hem zo mogelijk nog meer populair. De ko ning bleef standvastig in zijn besluit, Noorwegen volgens de grondwet te blijven regeren en wees alle wen- De oude en de nieuwe koning van Noorwegen. Deze foto toont de thans overleden koning Haakon (links) met de arm geslagen op de schouder van zijn zoon, toen nog kroonprins Olav. ken om af te treden van de hand. Toen er twee maanden gevochten was, besloot de koning het land te verlaten en van Engeland uit de strijd tegen de Duitsers voort te zetten. De koning was een uitzonderlijk veelzijdige persoonlijkHlid en zijn kennis van de werldpolitiek heeft de Noorse regering vele keren geholpen bij het nemen van een beslissing. De koning heeft veel van de gebruike lijke pracht en praal aan het hof af geschaft. Men kon hem dikwijls op een wandeling in de hoofdstad aan treffen. Hij was vooral bemind om Een woordvoerder van het hof te Monaco heeft officieel medegedeeld, dat prinses Gracia tegen maart van het volgend jaar haar tweede baby verwacht. Het prinselijk paar is woensdag met zijn dochtertje Caroline, dat thans 8 maanden oud is, terugge keerd van een lange vakantie in Zwitserland. zijn vriendelijkheid en rustige zelf opoffering. De overleden vorst leefde zeer eenvoudig, at weinig en hield zich stipt aan een vaste dagindeling. Hij verzorgde zelf zijn correspondentie, waarbij veel brieven waren van men sen uit het volk. In augustus 1954 heeft koning Haakon een officieel bezoek aan Ne derland gebracht. Kroonprins Olav volgt, krachtens de grondwet, automatisch zijn vader op als koning, van Noorwegen, onder de naam Olav V. Hij is 54 jaar oud. Sinds zijn vader eind juni 1955 zijn been brak, is hij als regent opgetreden. Koning Olav is internationaal be kend als zeiler, voor welke tak van sport hij veel organisatorisch werk heeft gedaan. In zijn jonge jaren deed hij ook mee aan skiwedstrijden. Door zijn openhartig en vriendelijk karakter is het de nieuwe koning nooit moeilijk gevallen, in contact te komen met zijn landgenoten, zowel in Noorwegen als over de grens. Dat is o.a. gebleken op de grote rondreis door de Verenigde Staten, die hij in 1939 samen met kroonprinses Martha maakte om Noorse emigranten te be zoeken. Op 21 maart 1929 trouwde kroon prins Olav met prinses Martha van Zweden. Zij overleed in 1954. Faubus trok troepen toch terug Gouverneur Faubus van Arkansas is vrijdag, ondanks -een dagvaarding, niet verschenen voor de federale rechter in Little Rock. De gouverneur was gedagvaard om te komen verklaren, warom hij de nationale garde had opgeroepen om de opheffing van de rassenschei ding op de middelbare school te ver hinderen. Vóór rechter Davies begon met de behandeling van de zaak, werd een verzoek van de advicaten van gou verneur Faubus ingediend om rech ter Davies door een ander te ver vangen, omdat hij niet „onbevoor oordeeld" zou zijn. Rechter Davies weigerde zichzelf te diskwalificeren, omdat het ver zoek niet „voldoende gefundeerd" was. De advocaten zeiden van oordeel te zijn. dat deze zaak uitsluitend door het Amerikaanse hooggerechts hof kan worden behandeld. Nadat de rechter deze opvatting had verworpen verlieten Faubus' advocaten plotseling de rechtszaal. In een voorlopige uitspraak beval rechter Davies gouverneur Faubus verdere inmenging in de opheffing der rassenscheiding te staken. Vrijdagavond zijn de troepen van de nationale garde van Arkansas, die de middelbare school van Little Rock bewaakt hebben, teruggetrok ken. De algemene Vergadering heeft met 49 tegen 21 stemmen, bij elf onthoudingen, besloten de aanbe veling van haar agendacommissie, om het geschil over Nederlands-Nieuw- Guineu en Indonesië op haar agenda te plaatsen, over te nemen-. De Nederlandse minister van bui tenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, en zijn Australische ambtge noot R. G. Casey, verzetten zich krachtig tegen dit besluit. Minister Luns verklaarde, dat een hernieuwde bespreking van dit punt slechts tot een „verdere verslechte ring der Nederlands-Indonesische be trekkingen zou kunnen leiden. De Indonesische eis vindt zijn oorsprong in een volslagen onjuiste uitleg van een overeenkomst, die op een in 1949 gehouden Ronde-Ta- fel-conferentoe werd gesloten. Bo vendien heeft Indonesië het juist ge acht deze overeenkomst, in 1958 een zijdig op te zeggen, zodat het thans elk recht mist om zich hierop, ter ondersteuning van zijn eis, te beroe pen, aldus minister Luns. Het enige orgaan der Verenigde Naties, dat het recht zou hebben deze zaak te beoordelen is, het Interna tionale Gerechtshof en het is veel betekenend, dat Nederland reeds vijf jaar geleden heeft voorgesteld, 't ge schil om Nederlands-Nieuw-Guinea aan het Hof voor te leggen en Indo nesië pertinent heeft geweigerd hier op in te gaan. Indonesië zal met het resultaat van geen enkele bespreking instemmen, tenzij deze zou leiden tot de onvoor waardelijke overdracht van Neder- H. K. H. Prinses Beatrix heeft vrijdag in Amersfoort de Centrale Werkplaats voor aangepaste arbeid geopend. We zien haar hier tijdens de rondgang door het gebouw na de opening. Zij wordt vergezeld door jhr S. M. Snouck Hurgronje, voorzitter van de stichting C.A.W.A. lands-Nieuw-Guinea aan Indonesië. Het zou dus willen, dat de Alge mene Vergadering, door het instellen van een „commissie van goede dien sten", oogluikend zou toelaten, dat druk op Nederland wordt uitgeoefend om aan Indonesië een gebied over te dragen, dat het wettig bestuurt en waarvan de inwoners er niets voor gevoelen om onder Indoensische ge zag te komen. De Finse componist Jean Sibelius is gisteravond in zijn woning in Fin land overleden. Jean Sibelius is 91 jaar geworden. Hij overleed in zijn landhuis nabij Helsinki aan een hersenbloeding. Johan Julius Christian Sibelius werd op 8 december 1865 als zoon van een dokter te Hameelinna in Fin land geboren. Op tienjarige leeftijd schreef hij zijn eerste compositie, „Waterdrup pels", voor viool en piano. Daarna volgden vele werken, waaronder ze ven symfonieën, zeven symfonische gedichten, en orkestrale-, koor- en instrumentale werken. Zijn composi tie" .Finlandia" verkreeg wereldbe roemdheid. Dit werk werd voor het eerst uit gevoerd in 1899 tijdens een welda digheidsvoorstelling voor journalis ten, wier artikelen verboden werden door de regering van de Russische tsaar. De eerste werken van Sibelius waren gebaseerd op zuiver nationale thema's, die in hoofdzaak gekozen waren uit het Finse epos „Kalevala". Zacht en vochtig De rug van hogedruk boven Duits land, die ons gisteren zonnig weer bezorgde, verwijderde zich langzaam in oostelijke richting. Tegelijkertijd drongen enkele fron ten, die samenhangen met een diepe depressie op de Oceaan, de Britse eilanden binnen. Onder invloed hier van begon vochtiger lucht uit het zuiden ons land weer binnen te stro men, waardoor het weer nevelig en meer bewolkt werd. Ook viel van morgen hier en daar een regenbui. Ook morgen zal ons land zich in zach te en vochtige lucht van subtropische oorsprong bevinden. Daarom zal er ook morgen vrij veel bewolking zijn, waaruit plaatselijk regen of motre gen kan vallen. Het weer in Europa RONDOM HET z.g. nationale over leg, dat in Djakarta heeft plaats gevonden tussen vertegenwoordigers van de centrale regering van Indone sië en de rebellerende buitenge westen, hangt nog altijd een sfeer van geheimzinigheid. Er mocht niets van gepubliceerd worden, behalve dan de uitgegeven slotverklaring, die allen even wijs en even dom liet. Het eenige feit, dat enigszins 0 houvast geeft en dat in ieder geval een succes van het overleg is geweest, is de herstelde sa menwerking tussen Soekarno en Hatta. Zij hebben althans verleden week zaterdag een stuk ondertekend, waarin zij erkennen, dat zij de „ab- sblute verplichting" hebben te allen tijde deel te nemen aan de verdedi ging en tenuitvoerlegging van de principes, die twaalf jaar geleden in de onafhankelijkheidsverlaring zijn neergelegd. Zij moeten dat doen, zeggen zij, tezamen met het gehele Indonesische volk, de regering van de Republiek Indonesië en de staats organen. Hoe zij dat willen doen, weet nog niemand. En toch zou men dat graag willen weten, gezien hun beider zo verschillende opvattingen. Sindsdien heeft de buitenwereld er niets meer van gehoord, totdat gis teren de tegenwoordige Indonesische minister-president ir. Djuanda Kar- tawidjaja, verklaarde, dat ofschoon het nationale overleg succesvol is be ëindigd, alles nog lang niet geregeld is. Wij hadden zoiets al vermoed. De minister-president, die het par lement verslag uitbracht van het ver loop van het nationale overleg, zeide over het centrale punt van de sa menwerking tussen Soekarno en Hatta: „Beide leiders hebben een prin cipieel aanknopingspunt gevonden: zij wensen beiden een democratisch sociaal stelsel. Beide nationale lei ders zijn sterk gekant tegen elke vorm van dictatuur". „Op basis van deze aanknopings punten wordt verwacht, aldus de pre mier, dat een creatieve en construc tieve grondslag voor samenwerking tussen president en dr. Hatta, tot stand kan worden gebracht, om de natie voor totale ineenstorting en scheuring te behoeden." Dat klinkt allemaal nogal vaag en nevelig, zoals trouwens het hele verslag was. Want ofschoon het ver slag, dat door de premier werd voor gelezen, 19 pagina's besloeg, ston den er totaal geen bijzonderheden in over de resultatèn van de confe rentie. Vermoedelijk is dus het feit, dat de beide Indonesische leiders elkan der een slap handje hebben gegeven, het enige concrete resultaat. Verder dan dit slappe handje schijnen ze nog niet gekomen te zijn. Men gunt zich blijkbaar de tijd bij het redden van het land. Geen audiëntie Bisschop van R'dam. Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, verleent volgende week woensdag geen audiëntie. fBRlESn?,l73»ra.23357l Dit nommer bestaat oit 12 pagina's ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA C. zwaar bew. 12 zwaar bew. 12 regen regen 20 zwaar bew. 16 half bew. 23 geh. bew. 25 mist 24 zwaar bew. 23 zwaar bew. 21 half bew. 14 mist 20 onbewolkt 22 mist 24 mist 24 onbewolkt 23 onbewolkt 24 mist 24 zwaar bew. 27 zwaar bewolkt 25 licht bew. 27 h (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZACHT EN VOCHTIG. Overwegend zwaar bewolkt en nevelig met plaatselijk enige regen of motregel. Zwakke tot matige wind tussen zuid en zuid west. Zacht weer. 22 Sept. zon op 6.27; onder 18.41; maan op 4.36; onder 17.41. 23 Sept. zon op 6.29; onder 18.39; maan op 6.01; onder 18.09. Hoogwaters tan den 22 Sept. v.m. 145; n.m. 2.15. 23 Sept. v.m. 2.35; n.m. 3.—. Korreltje Wie het recht aan zijn zijde heeft, hoeft niet te schreeuwen. I

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1