S)e CciddeSöii^aiit Houdt het in de gaten j Ven Naties moeten zich Geheimzinnige moord met IVL-Oosten bemoeien 98 cl. Atoombom op 250 meter diepte De Franse regering op t punt te vallen Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRrjDAG 20 SEPTEMBER 1957 58ste JAARGANG No. 14214 J MIDDEN-OOSTEN j KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50 Russische wapens een groot gevaar De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, heeft gisteren op de Verenigde Na ties een beroep gedaan zich met de toestand in het Midden-Oosten te be moeien. De minister zei dat de Rus- sisclie wapenzendingen naar Syrië een toenemend militair gevaar voor Turkije vormen. In een grote rede voor de algemene vergadering der Ver. Naties ver klaarde Dulles, dat de V.N. hun vol ledige invloed dienen te gebruiken om een einde te maken aan de Sow- j et-pogingen het Midden-Oosten te overheersen. Dulles zei dat het de schijn had dat de communisten bezig zijn de vrijheid en onafhankelijkheid van sommige staten in 't Midden-Oosten in gevaar te brengen. Ook geloven wij, dat dit Sow jet optreden mischien ongewild de ont vangers van Sowjetwapens zal ver leiden tot daden van rechtstreekse Kennelijk zinspeelde Dulles op een mogelijke Arabische aanval op Israël. Faubus weigert te getuigen De gouverneur van Arkansas Or- van Faubus, heeft gisteren geweigerd als getuige te verschijnen voor de fe derale rechtbank in Little Rock bij de behandeling van vier rassenwet ten, die de wetgevende vergadering van Arkansas heeft goedgekeurd. Faubus zei dat het hof hem niet kan dwingen te verschijnen, omdat hij hoofd van de uitvoerende macht in de staat is. Faubus heeft voorts verzocht rech ter Davies, voor wie hij vandaag moet verschijnen wegens zijn ge bruik van de nationale garde, door een andere rechter te vervangen. Hij is van mening, dat Davies geen onbe vooroordeelde uitspraak kan doen. Tegenover de pers heeft Faubus ver klaard nog niet te weten of hij van daag zal verschijnen. Geheel nieuwe sortering EFFEN, GESTREEPT EN GEBLOEMD FLAN£L Keuze uit meer dan 50 soorten NATUURLIJK BIJ: HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 MIDZA-bonnen voor onze cliënten. Dulles meende dat zulk een toe stand in 't Midden-Oosten bestaat en minstens besproken moet worden door de algemene vergadering. De Ver. Staten behouden zich het recht voor concrete voorstellen te doen. ONTWAPENING. Dulles stond ook uitvoerig stil bij de ontwapening. Hij sprak als zijn mening uit, dat de verwerping door Moskou van de laatste westelijke voorstellen tijdens de Londense be sprekingen niet definitief was. De Amerikaanse bewindsman wek te de Ver. Naties op de westerse ont wapeningsvoorstellen goed te keuren, in de hoop dat dit Rusland er toe zou brengen ze eveneens te aanvaarden. Amerikaans leger wordt ingekrompen De Amerikaanse minister van De fensie, Charles Wilson, heeft donder dag een tweede vermindering van de sterkte der Amerikaanse strijdkrach ten met 100.000 man gelast. In juli had de minister reeds op dracht gegeven de omvang van de strijdkrachten vóór eind december met 100.000 man te veminderen. Vóór 30 juni van het volgende jaar zal de omvang nu met nog eens 100.000 man Watervloed veroorzaakte noodtoestand De vrouw van de Zwitserse zaken man Marcel Leopold vond haar man gisteren dood voor de deur van hun woning te Genève. Hij bleek gedood te zijn door een giftige pijl. De 55-jarige Leopold was op 28 ja nuari met een andere Zwitser en twee Algerijnen in Zwitserland gearres' teerd, daar hij bechuldigd werd vafr een poging wapens en springstof naar Algerië te smokkelen. Het viertal was later op borgstelling vrijgelaten. Omtrent de motieven van de moord tast de politie nog volkomen in het luister. Het kan zijn, dat de relaties met de opstanidge Algerijnen de be weegreden vormen, maar ook houdt de politie ernstig rekening met het feit, dat Leopold 25 jaar in het Verre Oosten heeft gewoond en twee en een half jaar in een gevangenis in com munistisch China doorbracht. Hij was een felle -anti-communist en stak dat niet onder stoelen of banken. Tenslotte is het ook nog mogelijk, dat zakenrelaties van Leopold, die zich gewoonlijk met niet al te dui delijke transacties bezighield, het no dig vonden de man uit de weg te rui men. Eventuele „westerse" vijanden zouden zich dan van het nogal ro mantische wapen hebben bediend om aan de moord een exotisch tintje te geven. Uit verklaringen van mevrouw Leo pold is komen vast te staan, dat haar man meestal gebruik maakte van de lift in de flat. Misschien is de moord in de lift gebeurd en is het ernstig gewonde slachtoffer bij het verlaten van de liftkooi dood neergestort. De 77-jarige J. P. uit Amster- IHBHH H9|i dam, die voor een bejaarde dame worden beperkt. De sterkte van de dikwijls allerlei karweitjes pknapte, Amerikaanse land macht zal dan 2. gen. De inkrimping zal niet ten koste van de in het buitenland gelegerde troepen gaan. is gisterochtend, toen hij aan de bui tenkant van haar woning bezig was met het lappen van de ramen, 11 meter naar beneden gevallen. Hij kwam op een binnenplaatsje terecht en was op slag dood. In Nevada-woestijn Op 250 meter diepte is gisteren on der de woestijn van Nevada in de Ver St. een kleine atoombom tot ont ploffing gebracht. De proef maakt deel uit van het internationale we tenschappelijk onderzoek in het kader van 't geofysisch jaar. Men hoopt er gegevens over de opbouw van de aardkorst door te verkrijgen. Het was de 21ste ontploffing in de huidige reeks Amerikaanse kern proeven en de eerste die volledig on dergronds plaats had. In 1951 zijn twee kernwapens bij de grondopper- vlakte tot ontploffing gebracht. De explosie deed zich in een zig zag-lopende bergtunnel van 650 me ter lengte voor. Volgens natuurkun- Het loze vissertje De Russische treüer „Kalingrad" is donderdag door een formatie van vijf tig Amerikaanse en Britse oorlogsche pen gevaren, die deelnemen aan de grote Navo-oefeningen. De Navo- schepen, waaronder de Amerikaanse vliegdekschepen „Forrestal" en „Sa ratoga" en de Britse „Ark Royal", „Eagle".en „Bulwark", zonden seinen naar de Russische treiler, doch deze zag ze niet of deed net alsof. Veel opzien heeft deze ontmoeting niet gebaard, want in het gebied waar de oefeningen gehouden worden, tus sen de Faroer en IJsland, vissen ver scheidene Russische treilers en men denkt er nog wel meer te ontmoeten. digen zal de plaats van de proef min stens een eeuw lang voor mensen ge vaarlijk blijven. De tunnel is aangelegd met vier scherpe hoeken, om het vrijkomen van radio-actief stof tegen te gaan. De ingang was luchtdicht afgesloten. Op het moment van de ontploffing scheen de berg zich enkele millime ters te verheffen. Losliggende stenen vielen langs de hellingen naar bene den en een betrekkelijk zwak ge rommel was hoorbaar. Seismologen in de gehele wereld zouden de trillingen van de ontplof fing trachten te registreren. Hoe troosteloos voor de landbouw de toestand is in de kop van Overijssel, waar de voortdurende regenval van de laatste weken het water tot ongekende hoogte heeft doen stijgen, toont deze foto van een verlaten land bouwmachine op een akker langs het Meppelerdiep, we lke in een grote watervlakte is veranderd Vreemde toestanden in San Marino De communisten van San Marino, die tot voor enkele dagen in deze dwergrepubiiek in het hart van Ita lië de macht in handen hadden, heb ben niet toegestaan, dat de oppositie partijen nieuwe regeerders zouden aanwijzen. Gisteren moest de Grote Raad van het miniatuurstaatje bijeen komen om twee nieuwe kapiteins-re genten te kiezen. Daar de niet-com- munisten thans in de meerderheid waren, lag het voor de hand, dat voor het eerst sinds de oorlog twee rege ringsleiders aan het bewind zouden komen die geen vrienden van Moskou waren. Vijf minuten vocir het begin van de vergadering traden de communisti sche raadsleden af, waarop de zitten de rode kapiteins-regenten de raad voor ontbonden verklaarden. Er zul len verkiezingen worden gehouden om een nieuwe raad samen te stel len. Het heeft nog even gespannen gis teren voor de raadsvergdering zou beginnen. Een menigte van 600 com munisten probeerde het parlements gebouw binnen te. dringen, maar dat werd door de politie belet. Communisten raakten aan het vech ten met niet-communisten, waarbij de leider van de christen-democraten licht gewond werd. De Britse disconto verhoging Zoals reeds gemeld heeft de Engel- veroorzaakt. Voor het koninklijk paleis in Oslo wacht een grote menigte op nieuwe berichten. De koning krijgt kunst matig zuurstof toegediend. Na 46 uur, in mast en touwwerkgered -"Siateü Koning Haakon gaat achteruit De toestand van koning Haakon van Noorwegen is gisteravond aan merkelijk zorgwekkender geworden. Dit is in een bulletin van het ko ninklijk paleis in Oslo meegedeeld. De 85-jarige vorst lijdt onder meer aan een keelcatarre, die een toe- se regering gisteren het officiële dis- nemende storing van de ademhaling cont° met twee procent verhoogd tot zeven procent in een drastische po ging tot verdediging van het pond sterling. De drastische maatregel zal merkbaar worden in de zakken van miljoenen Engelsen en mogelijk ook tot ontslagen leiden. De Nnor«;p nremier Einar Ger- Zakenlieden waren geschokt door ue JNoorse premier, ^nar «er !,je maatregel, die op de Londense ef- hardjsen^Jieeft gisteravondJ.angetjjd fectenjjeurs een chaos veroorzaakte. De koersen van staatsfondsen daal den sterk en de waarde van de aan delen verminderde met grote bedra gen. Het tweevoudige doel van de rege ring is een einde te maken aan de huidige speculatie tegen het pond sterling op buitenlandse wisselmark ten, aan de vermindering van de bin nenlandse waarde van het pond ster ling door hogere prijzen, die voort durend op de hogere lonen volgen. Door stabilitei in het binnenland tot stand te brengen hoopt de regering vertrouwen in het pond sterling in het buitenlante doen ontstaan.. De sterke stijging van het Engel se disconto verraste de wereld. Deze drastische maatregel kan een voorlo per zijn van een aantal volgende maatregelen. Aangezien Nederland nauw betrokken is bij het sterling- blok, vreest men tei beurze van Am sterdam, dat Nederland het voorbeeld van Engeland zou kunnen volgen. Op deze vrees liepen de koersen op de Amsterdamse beurs gisteren zeer snel terug. Vuurgevecht in Goa Ten gevolge van een vuurgevecht Motie van wantrouwen Rechtse oppositieleden in de Franse Nationale Vergadering hebben don derdag een motie van afkeuring op gesteld, die het leven van de drie maanden oude regering van Maurice Bourgès-Maunoury in gevaar kan brengen. De motie beschuldigt de regering in krachtige bewoordingen van schen ding van de wet en het negeren van de wensen der Assemblee op land bouwgebied. De voorzitter van de Nationale Ver gadering zal weliswaar waarschijn lijk verklaren, dat de vergadering nu in spoedzitting bijeen is en dat de motie pas in behandeling kan worden genomen bij het begin van de norma le zitting, in oktober, doch dit ver mindert het gevaar waarin de rege ring verkeert, niet. Als de Nationale Vergadering vastbesloten is de rege ring ten val te brengen, kan er altijd wel een middel gevonden worden om een vertrouwensstemraing te for^e- iren. In de wandelgangen verklaarde men, dat de motie een teken is dat de jonge minister van financiën, Gail- lard, niet voldoende is tegemoetge komen aan de eisen van de boeren en dat de rechtse leiders in de Assem- blée van plan zijn de regering over haar economische politiek te laten struikelen om geen standpunt te hoe ven innemen ten aanzien van de Al gerijnse plannen. Het knelpunt bij de Algerijnse plan nen is de oprichting van een gekozen parlement voor geheel Algerië met een gekozen president. Volgens de socialisten is dit van essentieel be lang als men de steun van de Moham medaanse Algerijnen wil verwerven. De conservatieven echter menen, dat de instelling van een partemënt en regeringsraad voor geheel Algerië de deur opent voor losscheuring van Al gerië van Frankrijk. Mgr. J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, zal dinsdag 24 september geen audiëntie verlenen. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Explosie in verffabriek Twee mannen in brand De bewoners van Westzaan wer den gisteren opgeschrikt door het geluid van een hevige explosie in de verffabriek Avis. Deze ontplof fing lichtte deuren uit hun voegen, ontzette daken en deed meer dan honderd ruiten van de fabriek sprin gen. Twee arbeiders die bij een maal- machine werkzaam waren raakten door een hevige steekvlam in brand. De bedrijfsleider, de heer C. J. Vromans uit Westzaan, wist een van de slachtoffers, de heer J. Boiten uit Zaandam uit de ravage te trek ken en zijn kleren te doven. De an dere arbeider rende naar een sloot, maar durfde er niet in te springen. Een ander duwde hem in het water en trok hem daarna weer op het droge. Het tweede slachtoffer bleek de heer D. Hart uit Westzaan te zijn. Beide mannen zijn naar het Bin nengasthuis te Amsterdam vervoerd voor een speciale behandeling. De ontploffing ontstond doordat een gloeiend bakelietstofdeeltje in de stoffiltreerkast sprong, waar toe- vallig juist een ideale verhouding Het Weer UI EilTODa was voor een che- r De weerrapporten van hedenmor- (Geldig van vrijdagavond tot j zaterdagavond. Opgemaakt te I kwart over elf). OOSTELIJKE WIND Veranderlijke bewolking en I overwegend droog weer. Zwakke tot matige oostelijke wind. Weinig verandering in tem- i t peratuur. 21 Sept. zon op 6.26; onder 18.44; maan op 3.13; onder 17.13. Hoogwaterstanden 21 Sept. v.m. 0.50; n.m. 1.20. Deze dramatische foto werd gemaakt door een opva rende van het Deense vrachtschip „Nordvest" ter hoogte van de Philippijnen Derien overlevenden van een schip breuk hangen in de mast en het touwwerk van hun ge zonken bootje. Niet minder dan 46 uren moesten zij in deze wanhopige positie blijven, voordat zij ontdekt en gered konden worden.... Overwegend droog In de algemene weerstoestand is nu enige verbetering gekomen. Achter een storing, die van de Noordzee naar Midden-Duitsland trok, stroomde dro gere en koudere lucht ons land bin nen, met het gevolg dat het weer in het grootste deel van het land min der somber werd. Daarmee samen hangend waren de minimumtempera turen vannacht echter lager dan de .voorafgaande nachten. In de tussen een afdeling Portugese sol- pen dagen is de luchtdruk in Frank- daten en twaalf arbeiders uit het i rijk geleidelijk gedaald, waardoor een Portugese gebied Goa op het Voor-1 hogedrukgebied, dat daar oorspron- indische schier-eiland zijn donder- kelijk aanwezig was, verdween. Een dagmorgen bij de nederzetting Ha- hogedrukgebied, dat zich binnen de kon vier soldaten omgekomen en Poolcirkel bevond, breidde zich tege- twaalf gewond. lijkertijd over de Noordzee en Scan dinavië naar het zuiden uit. Tenge- Het gevecht was in de vroege Ivolge hiervan wordt de wind in ons ochtenduren geleverd en had 5 uren land oostelijk maar blijft betrekke- geduurd. Vele kogels waren op In- lijk zwak. De regenkansen zijn nu diaas gebied terechtgekomen. Sedert klein geworden. De uit het oosten het begin van de nationalistische be- aanstromende lucht is ook betrekke- weging in Goa was dit gevecht het lijk koud, zodat er in de temperatu- ernstigste incident. ren niet veel verandering komt. gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. 8 C. OSLO zwaar bew. 12 KOPENHAGEN zwaar bew. 12 ABERDEEN nevel 14 LONDEN zwaar bew. 19 AMSTERDAM mist 16 LUXEMBURG licht bew. 21 PARIJS mist 25 BORDEAUX half bew. 26 GRENOBLE mist 24 NICE half bew. 21 FRANKFORT mist 22 MüNCHEN onbewolkt 19 ZURICH mist 22 GENEVè mist LOCARNO zwaar bew. 23 WENEN mis* 20 INNSBRUCK licht bew. 22 ROME onbewolkt 26 AJJACCIO onbewolkt 24 MALLORCA niet ontvangen Korreltje Spreek tien seconden lu twintig minuten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1