Koningin Juliana opende nieuwe T. H. te Eindhoven Leidse poppenspelers behaalden successen in poppenspelwedstrijd Mater Amabilissehool opende nieuwe cursus met kostelijk Vlaams spel DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA Bevolking bereidt haar hartelijke ontvangst Juichend heeft Eindhoven vanmorgen Koningin Juliana ingehaald voor haar officiële bezoek aan de nieuwe universiteitsstad. Aan de grens van de gemeente werd de Koningin ontvangen door de burgemeester van Eindhoven mr. dr. C. J. M. A. van Rooy, en de hoofd commissaris van politie, de heer B. van der Werf. Na een rit naar het stadhuis onder politie-escorte bood op de stoep van dit stadhuis het 6-jarig burgemeestersdochtertje Yvonne bloemen aan. Naar oude traditie spreidden de vaandrigs der negen bij het stadhuis opgestelde schuttersgilden de vaandels paarsgewijs op de grond uit. De koning is, naar de overlevering wil, „rein", zodat deze handeling, die onderwerping en hulde betekent, symboliseert dat de vorst over het gilde- vaandel kan schrijden, zonder dit te besmeuren. En zo schreed koningin Juliana dan over de kleurige vaandels dezer oude gilden in hun merkwaardige unifor men, onder luid gejuich der saam- gestroomde menigte naar de stad huispoort, waar de wethouders aan haar werden voorgesteld. In een bui tengewone raadszitting vertelde bur gemeester Van Rooij een en ander over plannen en vraagstukken van de lichtstad. Inmiddels was prins Rernhard met zijn particulier secretaris, dr. F. A. de Graaff, op het vliegveld Welschap geland. Hij begaf zich naar het Van Abbe-museum, waar even later ook koningin Juliana arriveerde. Zjj had toen een glorieuze rijtoer van ruim een uur lang door Eindhoven ge maakt. In het stadspark werd haar door de folkloregroep „Gay S?avoir" uit Bayeux een prachtige Normandische pop aangeboden. Tijdens de rijtoer hield de stoet ook stil in het St. PetAispark, een bejaardencentrum, waar haar bloe men werden aangeboden. In het Van Abbe-museum was de gemeenteraad met een honderdtal vooraanstaande ingezetenen aanwe zig. Als huldeblijk bood men Hare Majesteit een keur van Eindhovense nijverheidsprodukten aan. Nadien gebruikte het gezelschap de lunch in het museum. ACADEMISCHE ZITTING. Hedenmiddag heeft koningin Ju liana in Eindhoven de opening ver richt van de Eindhovense technische hogeschool. In de Philips-schouw- burg vond deze voor Eindhoven en voor de technisch-wetenschappelijke scholing van toekomstig Nederland grote gebeurtenis plaats. De plechti ge academische senaatszitting werd voorgezeten door prof. dr. H. B. Dor- gelo. Samen met de president-cuartor, prof. J. E. de Quay, ontving hij in de kring der curatoren de koningin en prins Bernhard. Bij deze plechtige ontvangst wa ren ook aanwezig de voorzitter van de Raad van State, dr. A. A. L. Rut gers, de voorzitter van de Eerste Kamer, mr. J. A. Jonkman, minister president dr. W. Drees, de ministers Cals van O., K. en W., Zijlstra van economische zaken en Witte van volkshuisvesting, alsmede de bis schop-coadjutor van 's-Hertegen- bosch, de president-curator van de Delftse T. H., dr. C. H. van der Leeus, de rector-magnificus pref. dr. O. Bottema, de secretaris der Eind hovense T. H., alsmede de secretaris en de assessoren van de senaat. Voorts waren aanwezig dr. J. H. Wesselings, secretaris-generaal van O., K. en W., de Limburgse commis saris der koningin, mr. dr. F. J. M. A. Houben, oud-minister prof. dr. J. J. Gielen, de voorzitter van de onder wijsraad, prof. dr. F. L. R. Sassen, de voorzitter van de raad voor ho ger technisch onderwijs, dr. L. Ne- her, ir. F. J. Philips als voorzitter van het Eindhovense hogeschoolfonds, dr. H. van Doorne, voorzitter van de stichting studentenvoorzieningen en ir. P. F. S. Otten, voorzitter presi dium raad van bestuur Philips N.V. en de Haagse burgemeester mr H. A. M. T. Kolfschoten. Nadien formeerde zich de acade mische stoet, waarin naast de Eind hovense hoogleraren de rectors van Leiden, Utrecht, Groningen, Amster dam, Nijmegen, Wageningen, Rotter dam en Tilburg, de Delftse conrec tor en een aantal secretarissen van hogescholen en universiteiten meelie pen. Na aankomst dezer stoet in de schouwburgzaal leidde prof. De Quay koningin Juliana, prof. Holst prins Bernhard en de overige curatoren burgemeester dr. C. J. M. A. van Rooy en de leden van het koninklijke gevolg binnen. Prof. Dorgelo opende de zitting en verleende het woord aan de presi dent-curator prof. De Quay. Deze dankte de velen, die zich heb ben gewijd aan het tot stand komen der technische hogeschool, in het bij zonder prof. Holst en drie achtereen volgende ministers van onderwijs. Ook bracht hij dank aan de verte genwoordigers van de „oudere zus ter", de T. H. te Delft, voor begrip, medewerking en groeiende samen werking. Het werd een samengroei, die culmineerde in de raad voor het hoger technisch onderwijs onder presidium van dr. Neher, Aldus prof. De Quay. Vervolgens sprak mr. J. M. L. Th. Cals. Minister Cals releveerde het rusteloos doorwerken aan de nood zakelijke voorziening voor het tech nisch hoger onderwijs, nadat de T. H. te Delft gemoderniseerd en vol tooid werd. Koningin verricht de opening Het hoogtepunt dezer plechtige academische senaatszitting vormde de officiële opening van de nieuwe T. H. door koningin Juliana die daar bij een rede uitsprak waarin zij de techniek de praktische levenskansen voor de samenleving noemde, spe ciaal voor de moderne. Wie techni sche hogeschool zegt, noemt de ver groting van die kansen voor de toe komst. Dat dit voor Nederland op zeer bijzondere wijze het geval is, blijkt, waneer men ons bevolkingscijfer indachtig één begrijpende blik werpt op onze kaart. Het is dan ook als met een zucht van verlichting, en het is met een ge voel van dankbaarheid terwille van de tegenwoordige en toekomsitge ge slachten, dat wij de opening vieren van Nederlands tweede technische hogeschool. De koningin vervolgde: Zij is de moderne molensteen voor ons dagelijks brood. De jeugd be grijpt deze eis van onze tijd, met na tuurlijk begrip. Zij zal in zwermen ook deze technische hogeschool bin nengaan, en eruit zwermen naar on telbare levensgebieden in ons land en naar velerlei gebied daarbuiten om naar haar vermogen aan behoud, herstel, opbouw en nieuwe uitvin dingen mee te werken, onbekende ho rizonten tegemoet. Het is met trots en met vreugde dat ik hierbij de technische hoge school te Eindhoven voor geopend verklaar, zo besloot H.M. Gelukwensen der tien hogescholen. Prof. dr. O. Bottema, rector-magni ficus van de Delftse T. H. bood na mens de tien Nederlandse universi teiten en hogescholen gelukwensen aan. Vervolgens bood prof. Bottema gelukwensen aan aan de rector en de senaatsleden, de curatoren en de stu denten. Tot deze laatsten zei hij: schenk uw hogeschool uw toewijding met de vreugde van uw geest, die immers een maat is voor zijn kracht. De plechtige ziting werd besloten door prof. Dorgelo, die o.m. opmerk te, dat zeer veel zuiver en toegepast wetenschappelijk pionierswerk en ingenieursarbeid zal moeten worden verricht om jaarlijks in ons land zo veel nieuwe industrieën te doen op bloeien, dat tienduizenden daarin nieuwe werkgelegenheid kunnen vinden. Vervolgens werd aan koningin Ju- Minister dr S. L. Mansholt op Fokveetenioonstelling in Leiden De minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, Z.Exc. dr S. L. Mansholt, opende vanmorgen de 22e Vebo-tentoonstelling te Leiden. Na afloop van de officiële opening in het stadhuis vertoefde de mi nister geruime tijd op de tentoonstelling van Fokvee op het Veemarktterrein. Wij zien hem hier rechts op de foto en links van de minister, achter een pracht exemplaar, de heer J. W. Bonda, voorzitter van de Vebo. liana en prins Bernhafd verzocht een oorkonde te tekenen, welke ceremo nie in de entréehal van het pavil joen geschiedde. Voor het vertrek der koninklijke gasten werd door prof. De Quay een heildronk ingesteld. Om vijf uur verliet het koninklijk paar Eindhoven. Opmerkelijke artis tieke prestaties Ter afsluiting van de tentoonstel ling „De mens in miniatuur; de we reld van het poppenspel", welke in het Rijksmuseum voor Volkenkunde te Leiden gehouden wordt en nog tot 1 oktober te bezoeken is, en als spe ciale manifestatie in het kader hier van, werd gisteren in het museum een dag van het poppenspel gege ven, een dag welke geheel werd ge vuld met een poppenspelwedstrijd. Hieraan hebben meer dan 60 jongens en meisjes, jonge kinderen en oude re, uit verschillende delen van het land met grote geestdrift deelgeno men. Gistermorgen om tien uur reeds begon het feest, dat tot vijf uur, be houdens enkele onderbrekingen voor lunch en thee, voortduurde. En zo hebben de deelnemers en toeschou wers, alle ingewijden in de wereld van het poppenspel, het ook opge vat: een feest. Iedereen, elke groep of groepje, heeft zich ten volle ge geven om te laten zien welke grote waarde er in het spel met poppen wel ligt. 's Morgens waren dat de minder gevorderden, die met hun pretentieloos spel en enthousiasme dingen te zien gaven welke de har ten konden bekoren. Met hun eigen gemaakte poppen van allerhande materiaal, als oude lappen en kop pen van papier-maché, waarmee vaak rake uitdrukkingen werden be reikt, kwamen ze tot dikwijls verras sende resultaten. Het middagpro gramma bestond uit opvoeringen door de groteren, de verder gevor derden. Het beeld dat men hier kreeg was vanzelfsprekend verschillend van dat van de morgenuren. De stukken waren soms dieper van in houd, de teksten vereisten meer zorg en de gehele techniek lag op een hoger plan, hetgeen begrijpelijk is. Er waren uitstekende verhalen bij en er werd over het algemeen goed en in een enkele geval zelfs uitmuntend gespeeld. Dansavonden in bet verschiet De Mater Amabilissehool staat weer voor een nieuw cursusjaar. En als klinkende inleiding werd gister avond in de Romanuszaal een toneel avond gegeven, welke de aanwezigen nog lang in het geheugen zal blijven. Bij ontstentenis van de voorzitter bij de aanvang van de avond opende de moderator van de school, pater J. D. M. Sweerts, met enkele welkomst woorden en vestigde in het kort nog even de aandacht op het werk van de Mater Amabilissehool en op de moeilijkheden, welke daarbij over wonnen moeten worden. Spr. was vol lof over de wijze waarop de organisa tie berustte bij mej. E. H. A. Suto- rius, die ook deze avond had moge lijk gemaakt. Voor een geheel gevulde zaal werd vervolgens de hoofdschotel van de avond ten tonele gebracht, waarnaar ongetwijfeld iedereen met grote interesse en met grote nieuws gierigheid ook had uitgezien. Het ge zelschap, dat thans voor het voet licht trad, mag wel een unicum in ons land worden genoemd. Onder de naam „Liberi habentes munus", „Kin deren die een taak hebben" is een toneelgroep gevormd, bestaande uit vader, moeder en hun tien kinderen, een heel gezin uit Nijmegen, dat sinds de oprichting in 1954 reeds op tien tallen plaatsen in Nederland met het grootst mogelijke succes is opgetre den. Ditmaal voerde het gezin een Vlaams spel op: Het kosterke van Anderlecht. Het verhaal van een een voudige koster en de weduwe Mar- janneke met haar acht kinderen. Het kosterke met zijn goede hart krijgt in deze geschiedenis de les van zijn leven. Menselijk egoïstisch als hij is, komt hij op een zeker ogenblik toch voor de keus te staan tussen goed en kwaad; hij kan een ander bijzon der gelukkig maken en diens ideaal verwezenlijken, doch hij kan ook rugtig zich zelf blijven zoeken en alle moeilijkheden langs zijn deur laten gaan. De vrouw, die te arm is om haar oudste zoon voor priester te la ten studeren, wil deze jongen in de leer doen bij een klompenmaker, op dat hij dit ambacht zal uitoefenen en de kost zal verdienen zoals eens zijn vader deed. Het ventje, Steijn, ziet dat zijn moeder niet in staat is om zijn studie te betalen en besluit aan Sint Guido, de heilige koster van An derlecht en patroon van alle kosters, op diens feestdag te beloven, niet meer met moeder over zijn vurige wens te spreken en dat te doen, wat zij zo graag van hem verwachtte. Het kosterke komt na een gesprek met de jongen dit te weten en na een strijd tussen menselijke zwakheid en de kracht van de genade, verpersoon lijkt in de figuur van de duivel en St. Guido, die hem om beurten trachten te beïnvloeden, ten kwade en ten goede, doet de koster van Anderlecht zijn keus. Hij zal de jongen helpen met zijn gespaarode frankskes en diens studie bekostigen. En de moe der van het grote gezin zal hij trou wen en voor haar en de kinderen gaan zorgen. Zelden hebben wij zo genoten van wat men noemt toneelspel. Het was boven het gewone amateurpeil ver heven. Kinderrollen hebben wij reeds meer gezien, doch gisteravond za gen wij kinderen in een toneelstuk, die niet acteerden en geen rol hadden. Hetgeen wij zagen was alledaags hartverwarmend huiselijk tafereel tje. Een blik in een gezellig-romme- lige huiskamer, waar kinderen zoet speelden of gewoon lastig waren en lustig rond ravotten, zoals dat in elk groot gezin voorkomt. Het was dus geen toneel dat wij zagen, doch ons werd de mogelijkheid geboden een episode mee te maken uit het leven van een paar eenvoudige men sen. Een schouw en hoorspel, zo ont wapenend in al zijn ongekunstelheid en levens echtheid, dat het ons meer voldoening bood dan welk drama of blijspel ook het ons doorgaans ii. de schouwburgen doet. Zwakke plekken van enige betekenis waren dan ook niet aan te wijzen en onze kritiek moet derhalve alleen beperkt blij ven tot het uiten van onze grootste waardering voor het getoonde. Drs. M. Kloth, directeur der Mater Amabilissehool, die later op de avond aanwezig kon zijn, maakte zich tot tolk van allen in de zaal, on der wie ook deken Haring zich be vond, toen hij zijn dankwoord tot vader, moeder en de kinderen richt te. Het is zoals dit gezin het heeft uitgebeeld: het geluk ligt in het aller eenvoudigste en in het goede. De Mater AmabPis had met deze avond geen betere inleiding tot het nieuwe cursusjaar kunnen vinden! Moeder Marjanneke kreeg een prach tig boeket bloemen en de kleintjes mochten tasten in een emmertje boor devol snoep. Volgende week dinsdag gaat de cursus draaien. Er bestaan ook plan nen zo nu en dan dansavonden te or ganiseren voor de meisjes met hun verloofden of (goede) vrienden. En kele dansorkestjes zullen hieraan hun medewerking verlenen. Spontaneïteit. Tot burgemeester van Heerhu- go waard is benoemd mr. A. F. Mol- De jury, die de elf opvoeringen leman, wonende te Arnihem. De heer van deze dag te beoordelen had en Molleman is trans referendaris ter die bestond uit zeer deskundige per sonen, had, zoals zo meestal het ge val is, geen gemakkelijke taak. Voor al niet bij de kleinere spelertjes, wier prestaties niet erg uiteen liepen en een lange beraadslaging vorder den. De heer Feike Boschma, die na mens de jury het woord voerde, zeide, dat alle groepen even sympa thiek aandeden en, in deze categorie der minder gevorderden, zelfde fouten vertoonden. gemeentesecretarie te Arnihem. Hij werd geboren op 8 augustus 1915. Hij is katholiek. Un Rhenmatiscbs Pijnen wijken voor een bloedzuiverende knar. ook' dc-1 Met Krasehen Salt» Iedere dag die kleine dosii. Waarom er niet morgen reeds mee be- Degenen, die na ampel overleg der I g0nnen? Iedere dag verder leven in juryleden met de eerste prijs werden ondragelijke pijnen betekent voor U toebedeeld, waren de jongens van een verloren dag. U weet uit eigen de jeugdvereniging „De Mirt" uit ervaring, hie die pijnen Uw hele ge- Leiden. Zij legden met hun ..Een stej ondermijnen. En 't gaat van spannende dag zoveel spontaneïteit ^Waad tot erger, tenzij ge de bloed- aan de dag, dat de jury besloot deze j zuiverende organen die nieuwe stimu- beslissing te nemen. Van alle groe-jans geeft, waardoor 't bloed weer pen in het eerste gedeelte waren zij het meest de „theatermensen". De tweede prys bleef eveneens in Leiden en was voor de Professoren speelsters, die bij hun „De ontvoerde prinses" bijzonder aardige vondsten in hun beweging met de poppen te zieil gaven. Voor de overige drie groepen had de jury ook niets dan jeugdig snel door de aderen vloeit... Advertentie Schiedam behaalde de tweede prijs met enkele fragmenten uit „De Maan". Ook deze spelers haalden een grote hoogte met hun technische trucs. Hoewel niet bekroond, was ook bij de andere groepen goed werk lof, vooral het marionettentheater te zien. Alleen de Rijkskweekschool van Han van der Laan en Peter van Ark uit Leiden, die pas zijn begon nen in dit genre, kwamen tot groot se prestaties. Technisch perfect Bij de verder gevorderden ging de te Groningen had met „Jeugd 1957", een improvisatie, te hoog gegrepen, waaruit blijkt, dat de kunst van het improviseren een grondige studie en voorbereiding verlangt alvorens men zich op dit gladde pad kan wagen. oo Bij de prijsuitreiking ontvingen de eerste prijs naar een groep, die naar v'er winnende groepen elk een di aller smaak hiervoor de beste kans pl°ma. een oorkonde, als herinnering gemaakt had: het Poppentheater aan Poppenspelwedstrijd 1957; bo- „Merlijn" uit Heemstede. Met „De vendien kreeg iedere deelnemer uit toverhoed maakt alles goed" lever- deze groepen een boekje aangeboden den zij onbetwist een artistieke pres tatie, welke het hoogtepunt van de dag genoemd mocht worden. Dit meisje en deze jongen, die samen het theater uitmaken, hebben een persoonlijke sijl en hun techniek is perfect. De woordvoerder van de jury zeide dan ook, dat deze jonge lui niet bang behoefden'te zijn, dat ze té dikwijls optreden, want aan dergelijke theaters bestaat inderdaad grote behoefte. Het Poppentheater „Vidusaka" uit over het poppenspel. De heer Guido van Deth, lid der jury, stelde de aan wezigen een middag en avond van poppenspel in het vooruitzicht, waar aan door bekende kunstenaars op dit gebied medewerking zal worden ver leend. Zijn jeugdige toehoorders be groetten zijn mededeling met de grootste instemming. Dr. P. H. Pot, directeur „van het Rijksmuseum voor Volkenkunde besloot met enkele woorden van dank aan organisatoren en deelnemers deze uitstekend ge slaagde dag.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7