S)e £cidóe(Boti/fcci/nt j Weer eens praten J J over Nieuw-Guinea j Nieuw-Guinea weer op de agenda der V*N* Kroestsjcf vind 't maar gevaarlijk Oilenhauer kreeg toch vertrouwen Franse regering opnieuw in gevaar „Daily Worker" aan de grond Koning Haakon ernstig ziek Het Nederlandse leger krijgt raketwapens Nieuwe vliegtuigen voor de M.L.D. weer i Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 19 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14213 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs (K59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Het haalt niets uit" De agendacommissie der Verenig de Naties heeft met zeven tegen vier stemmen, bij vier onthoudingen, be sloten het „vraagstuk Nieuw-Guinea" op de agenda der Algemene Verga dering op te nemen. Tegen stemden Nederland, Frank rijk, Engeland en Noorwegen. De Veriengde Staten, nationalistisch Chi na, Paraguay en Venezuela onthiel den zich van stemming. Vóór opneming op de aeenda stem den: Thailand, Perzië, Tunesië, Cey lon, Guatemala, de Sovjet-Unie en Ts jecho- Slowakije. De Nederlandse afgevaardigde, jhr dr W. H. J. van Asch van Wijck, ver klaarde, dat het belang van alle be trokkenen Indonesië, Nederland en de Ver. Naties als geheel het beste zou zijn gediend door de be sprekingen van dit onderwerp niet te hervatten, besprekingen „die zijn gebleken vruchteloos te zijn en drie keer achtereen tot verbittering had den geleid". „Het is niet alleen duidelijk, maar het is uitdrukkelijk erkend door vrijwel alle sprekers tijdens de lang durige debatten die wij over dit on derwerp hebben gevoprd, dat de Al gemene Vergadering geen recht heeft om Nederland te vragen een deel van zijn gebied over te dragen aan Indonesië, of zelfs maar tot uitdruk king te brengen een mening over de juridische waarde van de Indonesi sche aanspraken". Het enige dat de Algemene Verga dering zou kunnen besluiten, zou zijn een aanbeveling voor een her- vattng van de onderhandelingen tus sen beide landen, doch dat heeft zij reeds drie keer gsweigerd te doen. De Algemene Ve.gadering heeft dit vroeger geweigerd, aldus de Neder landse afgevaardigde, „om de "een voudige reden, dat een dergelijke aanbeveling geen zin zou hebben omdat besprekingen, zoals Indonesië zich die voorstelt, bij voorbaat ge doemd zijn te mislukken". Ook Cyprus en Algerië. De agendacommissie heeft voorts met elf stemmen voor, geen tegen en vier onthoudingen besloten het vraagstuk-Cyprus op de agenda te Zij besloot met algemene stem men het Algerijnse vraagstuk even- NOG NIET OP GANG ternationale politiek zich ook wat grieperig voelt; er heerst over het wereldnieuws een gevoel van landerigheid; er komen geen hart verwarmende initiatieven, niemand slaat eens met de vuist op tafel, zo dat alle telexen ervan rinkelen. Som ber weer is het overal, druilerig en melig. In het begin van de week heeft Adenauers overwinning wat leven in de brouwerij gebracht, maar omdat alles „bij het oude" is gebleven, 0 gaf dit slechts een voorbijgaan de sensatie. Adenauer zelf schijnt er zo rustig onder gebleven te zijn, dat hij in de nacht van zondag op maandag niet uit zijn bed is komen en pas maandagmorgen, toen iedereen in Duitsland de uitslag al kende, vernam, dat hij de overwin naar was. Zelfs een staatsgreep, zoals Thailand is uitgevoerd, vermocht geen rimpeltje te brengen in de spiegelgladde vijver van de interna tionale belangstelling. Nu is Thai land inderdaad ver weg, zodat het niemand veel kan schelen of meneer zus of meneer zó daar aan het be wind is; onuitsprekelijke namen hebben ze toch allemaal. De twaalfde Assemblée van de Verenigde Staten is sinds dinsdag weer op gang gekomen en is in de pers met een grote geeuw verwel komd. Aan de commissie voor de agenda ligt het niet, want deze heeft z'n best gedaan om alle oude koeien nog eens uit de sloot te halen en op de agenda te plaatsen. Ook de kwes tie Nieuw-Guinea is weer van de party, ofschoon onze gedelegeerde de puntjes op de i heeft gezet en haar scherp uit de doeken heeft gedaan, dat er geen Assemblée is, die iets te zeggen heeft over de souvereiniteit over Nieuw-Guinea. Hoogstens kan men 'n aanbeveling opstellen, waar in gezegd wordt, dat de twee kib belende partijen maar weer eens moesten gaan praten. Dat is al her haaldelijk gebeurd, maar zonder enig uitzicht op succes, daar Indonesië bij voorbaat op het standpunt staat, dat Nieuw-Guinea tot Indonesië behoort. Voorts gaan de Verenigde Naties nog eens plezierig kletsen over Cy prus, over Algerië en over het ras senvraagstuk in Zuid-Afrika. Heel leuk. maar totaal onvruchtbaar. Wat Algerië betreft, zal men even moeten afwachten, of de huidige Franse regering het zolang uithoudt. Er is nl. alle kans, dat het kabinet, in zichzelf verdeeld als het is, nog vóór het Uno-debat over de Alge rijnse kwestie geduikeld zal zijn. eens op de agenda te plaatsen. De Franse vertegenwoordiger ver klaarde dat, alhoewel de Algerijnse zaken uitsluitend Frankrijk aangaan, „mijn regering besloten heeft zich niet te zullen verzetten tegen opne ming van dit punt op de agenda der Algemene Vergadering, omdat zij de lasteraars van Frankrijk gaarne van antwoord wil dienen en de tegen ons land ingebrachte beschuldigin gen wenst te weerleggen". Tenslotte besloot de agendacom missie het vraagstuk der rassen scheiding in Zuid-Afrika en de be handeling in de Zuid-Afrikaanse Unie van uit Voor-Indië afkomstige bewoners, op de agenda te plaatsen. Kroestsjef en de Britse Labour- voorman Aneurin Be van (die een reis door Rusland heeft gemaakt) zijn het er over eens, dat de internationale toestand „buitengewoon gevaarlijk" wordt. Dit verklaarde de Brit, die tijdens een bezoek aan de Krim dinsdag drie uren met de secretaris van de Russi sche communistische partij heeft ge sproken, gisteravö id bij zijn terug keer in Engelar>/<* Hij verklaar T voorts, dat Kroest sjef zich „by^.der verlangend toon de om tot £.iéer vriendschappelijke betrekkingiSi met de Verenigde Sta ten te komna". Het bestuur van de Westduitse so ciaal-democratische partij is gisteren bijeen geweest om de verkiezingsre sultaten van zondag te bespreken. Het heeft zijn volle vertrouwen in partij-voorzitter Oilenhauer uitge sproken en hem bedankt voor rijn grote inspanning tijdens de verkie zingsstrijd. Partij kringen verklaren dat het so cialistische jaarcongres, dat gewoon lijk in de zomer wordt gehouden, mis schien eerder zal worden belegd in janurai of februari. Sommigen willen in plaats van Oi lenhauer een driemanschap de leiding van de partij geven. Dit zou moeten bestaan uit Oilenhauer, Cerlo Schmid, de leider van de gematigde vleugel en Herbert Wehner, een communist, die woordvoerder voor de linkervleu gel is geworden. Een wereld- voedselbank De Amerikaanse senator Kefauver heeft gisteren in het congres van de interparlementaire unie de afgevaar digden met aandrang verzocht het denkbeeld van een wereldvoedsel- bank in overweging te nemen. Naar hij zeide houdt dit plan in, dat in tijden van overvloed alle lan den voorraden in deze bank inbren gen, hetwijl in tijden van schaarste elk land het recht zou hebben een beroep te doen op de voorraden van de bank. Crisis om Algerië Het Franse kabinet heeft gisteren besloten tegen vrijdag een ronde-ta fel-conferentie van politieke leiders uit te schrijven om te trachten een kabinetscrisis over Algerije te voor komen. De dissidente radicale ministers wier verzet tegen de voorgestelde be- stuurshervormingen in Algerije een crisis dreigt te veroorzaken, hebben met het plan voor de RTC ingestemd. Het zijn de minister van Defensie André Morice en drie minder voor aanstaande ministers. Zij hebben de kabinetsraad van gisteren bijgewoond met hun ontslagaanvragen in de zak. Premier Bourgès-Maunoury stelde de RTC voor nadat hij in de kabinets zitting van drie uur de breuk tussen de conservatieve en liberale leden De „Daily Worker", het blad van de Amerikaanse communistische partij, heeft gisteren meegedeeld, dat het vanaf 1 oktober met vier pagina's zal uitkomen gedurende vier dagen per week. Op vrijdag komt het blad met 12 pagina's uit. Oorspronkelijk verscheen het blad vijf dagen per week met acht bladzijden en 12 pagina's op za terdag. Op de frontpagina deelde de redac tie mee: „Wij zijn werkelijk tot op de bodem gezakt". van zijn drie maanden oude kabinet niet had kunnen helen. Voor de conferentie zullen de lei ders van alle niet-communistische partijen worden uitgenodigd. Men zal trachten het regeringsplan voor Al gerije tot aller tevredenheid te wijzi gen. Politieke kringen verklaren dat de RTC de premier alleen maar een uit stel van twee etmalen geeft. Men be twijfelt dat de bespreking meer suc ces zal hebben dan een half dozijn ka binetszittingen hebben opgeleverd. Maandag begint de nationale ver gadering het debat ovar Algerije. De regering zal waarschijnlijk zeer moei lijk voldoende steun voor haar plan nen kunnen vinden. Ook commandanten maken fouten Het ongeval op 16 augustus in de omgeving van de Muiderberg met vier artillerietrekkers en twee stuk ken zwaar afweergeschut, die bij marsoefening in de sloot zijn terecht gekomen, is te wijten aan door ver schillende militairen gemaakte fou ten. Dit verklaart minister ir. C. Staf in antwoord op vragen van het Tweede Kamerlid de heer Evert A. Vermeer (PvdA). De colonnecommandant van een batterij luchtdoelartillerie, zonder dat hij het wist in het bezit van een ver keerde routeschets, is tekort gescho ten in zijn taak door onvoldoende aandacht te besteden aan de ver- keersaanduidingen op de door hem gevolgde route. Koning Haakon van Noorwegen is ernstig ziek. De 85-jarige vorst lijdt aan storingen in de bloedcirculatie van zijn rechterbeen en aan bronchi tis. Volgens een medisch bulletin, dat gistermorgen in Oslo werd uitgege ven, geeft zijn toestand reden tot ern stige bezorgdheid. De kdning heeft van tijd tot tijd hoge koortsen, die hem aanzienlijk hebben verzwarkt. Sedert juni 1955, toen de Noorse vorst een val maakte waarbij hij zijn dijbeen brak is hij bedlegering. Zijn zoon, prins Olav, werd toen benoemd tot kroonprins- regent en nam alle regeringsfuncties over. Kroonprins-regent Olav, die in Sta- vanger vertoefde, is in verband met de toestand van zijn vader met spoed naar de Noorse hoofdstad gereisd. Hedenmorgen werd bericht, dat in de toestand van koning Haakon een i lichte verbetering is ingetreden. Zijn temperatuur was vanmorgen weer normaal. Het kroonprinselijk gezin heeft zijn plannen voor de komende dagen niet gewijzigd en prinses Astrid kleindochter van de koning, zal nog vandaag naar Trondheim in Midden Noorwegen vertrekken. Uit de memorie van toelichting op de begroting van oorlog en marine blijkt, dat de regering overweegt in de komende twee jaren ons leger de beschikking te geven over raketten, zowel voor de land- als voor de lucht macht. Twee operationele luchtmachtsqua drons zullen het volgende jaar wor den opgeheven wegens de inpassing van geleide projectielen in onze luchtverdediging. Het zijn een Gloster Meteor-squadron en een squadron uitgerust met tactische jager-bom menwerpers. De Glosters zullen defi nitief het veld moeten ruimen, maar de jagerbommenwerpers zullen waar schijnlijk worden uitgerust met mo derne apparatuur voor het gebruik van atoomwapens. De raketwapens voor de land macht zullen zijn van het type „Ho- nest-John". Amerika zal onze veld artillerie er een bataljon van leve ren. Huurcompensatie los van pensioen ambtenaren De huurcompensatie voor rijks- en gemeente-ambtenaren zal voorlopig als een tijdelijke maatregel worden beschouwd. Dit betekent, dat tot 1 juli 1958 deze compensatie-uitkerin gen niet in de pensioengrondslag zul len worden opgenomen en ook niet doorberekend zullen worden over de emolumenten, zoals vakantietoelage, overwerk, etc. In oktober zullen de ambtenaren een uitkering-ineens ontvangen als compensatie voor het 4e kwartaal 1957, een uitkering die in 1958 nog tweemaal zal worden gedaan n.l. in februari en rnei resp. voor het le en 2e kwartaal 1958. Het maximumbedrag dat uitbetaald zal worden bedraagt 52.18, de mini mumbedragen zijn: le klasse standplaats 40.45, 2e klasse standplaats 33.92, 3e klasse standplaats 33.92, 4e klasse standplaats 27.40. In deze bedragen is reeds begrepen een kleine aanvullende uitkering i.v.m. de verhoging van de kinder toelage. (Tel.). De koning van Thailand heeft woensdag het parlement ontbonden en meegedeeld, dat binnen negentig dagen nieuwe verkiezingen zullen worden gehouden. De komst van de nieuwe wapens voor de luchtmacht, de geleide pro jectielen, zal wat langer duren. Zo dra het personeel, dat de afvuurin- richtingen voor dit soort raketwapens moet bedienen, van zijn opleiding in de Verenigde Staten is teruggekeerd, kan echter terstond een eenheid ge leide projectielen worden gevormd. Volgens de plannen van minister Staf zijn tegen die datum ook de afvuur- inrichtingen klaar en zijn de projec tielen door Amerika afgeleverd. De geleide projectielen zullen wor den ingedeeld bij de luchtmacht en niet bij de Luwa. Opslagplaatsen. Met betrekking tot de opslag der geleide projectielen, verklaarde mi nister Staf dat dit een probleem vormt omdat zij niet in elk land af zonderlijk zullen kunnen worden op geslagen. De verschillende landen zullen ge zamenlijk depots moeten inrichten op grote afstand van de afvuurinstalla- ties. Een goede en geregelde bevoorra ding van deze afvuurinstallaties is dan slechts mogelijk door transport door de lucht. Daar echter onze trans port-Dakota's verouderd zijn, aldus de minister, zullen deze langzamer- hmid door nieuwe moeten worden vOTvangen. In 1957 rond 12.000 Nederlanders uit Indonesië:,? Het wegtrekken van de Nederland se bevolkingsgroep in Indonesië komt in een eindfase. 1955 en 1956 verlieten resp. rond 20.000 en 16.000 Nederlan ders Indonesië. Vermoedelijk zal dit cijfer dit jaar rond 12.000 liggen. Naar wordt aangenomen, bevonden zich op 1 januari 1955 nog rond 94.000 Neder, landers in Indonesië, op 1 januari 1956 was dit aantal rond 74.000, op 1 januari 1957: 58.000 en op 1 januari 1958 zal dit vermoedelijk 46.000 zijn. Uit deze cijfers blijkt, dat de abso lute vertrekcijfers wel een daling ver tonen, maar dat het percentage van vertrek vrijwel gelijk is gebleven. Mi nister Klompé doet deze mededelin- PRU SWINN AARS ..BIJSTAND-KRANT" Vrijwel onmiddellijk na de uitslag die tussen 20.1520.45 uur in het programma van „The Ramblersgis teravond bekend werd gemaakt, heb ben zich reeds de navolgende prijs winnaars gemeld.: Mevr. W. H. Vingerling, Amster dam; dhr. R. v. d. Wielen, Amster dam; dhr. R. Beeks, Eindhoven; dhr. M. Posthuma, Emmen; dhr. H. Mul der, Heemstede; dhr. S. Staller, Heemstede; dhr. K. Lovers, Hooge- veen; dhr. H. Dijksma, Kraggenburg N.O.P.; dhr. W. Bogerds, Leerdam; dhr. A. Hermsen, Nijmegen; dlhr. Jac. Thomassen, Nijmegen; dhr. S. van Dingelen, Zesgehuchten. Er waren aan de krant 14 verschil lende geheimen verbonden en voor hen, die aan het slot van de uitzen ding wellicht nog twijfel mochten be zitten werd een duidelijk signaal ge meld, namelijk, wanneer in plaats van 6, 7 eilanden boven de kaart van Nederland werden geteld, dit de ze kerheid betrof van een van de 68 prijzen, die een totale waarde vorm den van 25000.Gelukkige be zitters van kranten dienen zich per soonlijk gemeld te hebben voor 24.00 uur dato 20 september 1957. De trek king van de loterij actie „Bijstand" wordt op 28 september verricht, ter wijl de bekendmaking van hoofdprij- êen in de toelichting op haar begro- zen zal geschieden dato 4 oktober via tingen. Hilversum 1 (402 m.) tijdens een spe- ciaal programma dat om 20.45 uur aanvangst. Gemeente-ambtenaren Zonder gratificatie met pensioen Gemeente-ambtenaren, die met pen sioen gaan, behoeven geen gratifica tie meer te ontvangen. Dit is het "standpunt van minister Strucken. De bewindsman heeft de gemeentebestu ren per circulaire verzocht de ge bruikelijke gratificatie van anderhal ve maand salaris niet meer te ver strekken. Melkhandelaren ongerust De centrale besturenbond van melk- en zuivelhandelorganisaties in Nederland, heeft op een te Utrecht gehouden algemene vergadering een telegram gezonden aan de minister van economische zaken, waarin ern stig wordt aangedrongen op een zeer spoedige beslissing inzake het inge diende verzoek van de algemene ver- eniging voor melkvoorziening, om I herziening van de detailmarge voor j de melkdetailhandel. Het nog steeds uitblijven van deze beslissing brengt grote ongerustheid onder de melk handel. Dil nummer bestaat uit 10 pagina's (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te l 11.15 uur). VRIJ VEEL BEWOLKING j Half tot zwaar bewolkt met plaatselijk enkele buien en van- j nacht hier en daar mist. Ove- j rigens matige wind in hoofd- zaak tussen west en noord. De- zelfde temperaturen als van- daag of iets lagere. Nog weinig zon Een front, dat de scheidingslijn 20 Sept. zon op 6.24; onder 18.46; maai) op 1.53; onder 16.43. Hoogwaterstanden 20 Sept. v.m. n.m. 12.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: Woensdagochtend vond op de vliegkamp Valkenburg de overdracht plaats van het eerste squadron „Sea- hawks" voor de marine luchtvaartdienst. Op deze foto z ien we van rechts naar links naast een van de nieuwe machines Z. Ex. minister Staf; de Amerikaanse ambas sadeur in ons land, de heer Ph. Young en de generaal tpajoor J. C. Mac.-Queen USMC, die de vliegtuigen overdroeg. dichtbij zuiden kwamen enkele verspreide op land weer worden binnengevoerd. De temperatuursverscillen zijn vlak bij de scheidingslijn echter zo klein, dat geen merkbare daling van de tempe ratuur zal optreden. Wel zal bij de passage van het front en ook bij het langstrekken van A^AOCIO een randstoring, die over Schotland in onze richting beweegt, wat regen of motregen vallen e^ zullen in de komende 24 uur nog weinig opkla ringen voorkomen. Boven Ierland en West-Schotland bevindt zich een rug van hogedruk die zich wat naar het oosten uit breidt. weer temp. STOCKHOLM regen 13 C. OSLO zwaar bew. 16 KOPENHAGEN zwaar bew. 15 ABERDEEN geheel bew. 13 LONDEN zwaar bew. 18 AMSTERDAM gehee' bew. 15 LUXEMBURG mist 18 PARIJS onbew. 23 BORDEUX onbew. 26 GRENOBLE onbew. 24 NICE onbew. 20 BERLIJN mist 15 FRANKFURT zwaar ew. 15 MUENCHEN mist 15 ZURICH mist 22 GENEVE mist 22 LOCARNO onibew. 22 WENEN geheel bew. 16 INNSBRUCK mist 20 ROME onbew. 25 AJACCIO onbew. 23 MALLORCA onbew. 26 Korreltje Velen hechten meer aan christe lijke principes dan aan de persoon van Jesus.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1