EN TRALIE Om het dames-wereldschaakkampioenschap Nederlandse dames blijven op de laatste plaats visie op televisie i r. i m m Derde dag bracht minder uitvallers Onze Damrubriek 1 1 DE DODENRIT WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 DE LKIUSE COURANT PAGINrt i Jehova's getuigen stonden terecht. Een inwoonster van Leiden stond terecht, omdat zij op zondag 23 juni aan een bewoonster van een huis, staande op de hoek gevormd door de voor het publiek toegankelijke wegen de Juliana van Stolberglaan en de Jan Willem Frisolaan te Voorschoten, de Wachtoren om niet of te koop i eft I moest stoppen hij tegen deze was op gereden. De sub. officier van justitie, die dit van een chauffeur niet kon begrijpen, eiste 20 boete of 8 d. h. De kantonrechter veroordeelde ver dachte tot 25 boete of 10 d. h. Veiligheid van verkeer ernstig in gevaar gebracht. heeft aangeboden, en de inhoud heeft I Een koopman uit Rotterdam had op bekend gemaakt. Zij was niet ver schenen, maar haar gemachtigde be toogde uitvoerig dat de predikings- werkzaamheden van Jehovah's getui gen geen overtreding is van art. 26 van de algemene politieverordening. Jehovah's getuigen zijn beoefenaars van het christendom. De kantonrech ter wees direct vonnis en veroordeel de verdachte tot 11, boete of 4 d. h. Stoorde zich niet aan verkeer. Een inwoner van Oegstgeest stond terecht, omdat hij op 18 juni zonder voldoende voorzichtigheid met zijn auto de Haagsestraatweg te Oegst geest was opgereden en een motor rijder had gehinderd in zuidelijke richting weg te rijden, waardoor een botsing was ontstaan. De sub. officier van justitie eiste 200 boete of 50 d. h. De plv. kantonrechter veroordeel de verdachte tot 200 boete of 50 d. h. Geen voldoende astand bewaard. Een chauffeur uit Leiden had op 18 juni rijdende met zijn auto op de Rijksweg no. 4 te Oegstgeest geen voldoende afstand bewaard met ge- volg dat, toen zijn voorganger voor het rode licht aan de Haagse Schouw 18 juni rijdende met zijn auto, op de Korenvaarstraat de veiligheid van het verkeer ernstig in gevaar ge bracht. Hij had daar op een vreemde manier gereden, en was toen van de tegenovergestelde richting een tram naderde zonder op het verkeer te let ten, te veel naar rechts uitgeweken, waardoor een dame, die geheel rechts met haar rijwiel naast verdachte reed, door het voorwiel van de auto geraakt was, waardoor zij gevallen en gewond was. Ook had zij 200 schade gekregen aan haar kleding en rijwiel. De sub. officier van justitie vond de Korenvaarstraat breed genoeg om de afstand te bewaren, hij eiste 40 boete of 20 d. h. De plv. kantonrech ter veroordeelde verdachte tot 30 boete of 20 d. h. lijk werd bedorven. Het sprookje van Prinsjesdag is ook deze keer herleefd, en wie niet in de gelegenheid was naar de life-uitzending te kijken, kon 's avonds genieten van de herhaling op telerecording. Men heeft de plech tigheid bij wijze van spreken van stap tot stap kunnen volgen, waarbij het slechts te betreuren viel, dat geen re productie in kleuren mogelijk was. Jammer ook, dat niet slechts prinses Beatrix wegens een verstuikte voet, afwezig moest zijn, maad ook prinses Irene, die door griep is getroffen. Zo graag hadden beide prinsessen samen met hun koninklijke ouders, in de vorstelijke Ridderzaal gezien. We mo gen wel zeggen, dat het commentaar van Siebe van der Zee strak was, dui delijk voor de mensen thuis. Nu de eindstreep in het zicht komt, wordt vooral in de finalegroep om elk half puntje hard gevochten. Olga Rubtsova, die verloren kwam te staan na de hervatting van haar afge- Klassificatiegroep A: AmerikaTsje- choslowakije 11, PolenSchotland 20, Ierland—Denemarken 02. Klassificatiegroep B: Luxemburg- Oostenrijk 02. FrankrijkBelgië 2—0, broken partij met de Joegoslavische Ti- Noorwegen—Finland 0—1 plus 1 afge- mofejeva, ging zelfs tegen het advies van haar secondant in bij de tijdeon- trole opnieuw afbreken. Later op de dag zag ze in, dat het geen enkele zin had door te spelen en gaf ze de partij gewonnen. De avond is opgevuld met de film „De catacomben van Berlijn", handelende over een valse munters bende. De schildering van de perso nen, die tot het opsporen van de valse munters bijdragen en de daar omheen spelende liefdes-intriges staan door naieveteit en onwaarschijnlijkheid in pijnlijk contrast met de vrij realis tische en soms semi-documentaire scènes, waaraan de Berlynse politie "J - (nlinM JSÜElrt. medewerking heeft verleend.Alleen he, B,(eom Oo de d4. Mevr. Roodzant, die haar afgebroken partij met de Oostduitse Ursula Al trichter niet tot winst kon voeren, bood remise aan, heteeen geweigerd werd Bi) de tiidcontrole bood de Oostduitse remise aan, maar nu weigerde de Ne derlandse. hoewel er bij wederzijds goed spel niets anders dan remise inzat. De zesde ronde bracht de Neder landse dames, bij wie mevr. Van der Aetherklanken DONDERDAG. TELEVISIEPROGRAMMA NTS: 20.00 Journ. en weeroverzicht. 20.15 Luipaard op schoot, documen taire film. 20.40 Lichte muz. 21.30 22.00 Is dit ook uw probleem? HILVERSUM I. 402 M. 7.00 AVRO. 7.50 VPRO. 8.00—24.00 AVRO. AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10. Gram. VP RO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.10 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Waterst. 9.40 Morgen wijding. 10.00 Gram. 10.50" Voor de kleuters. 11.00 Kookpraatje. 11.15 Ka- imerork. 12.00 Orgelspel; 12.30 Land en tuinb.meded. 12.33 Twee piano's 12.50 Uit het bedrijfsleven, caus. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Re portage. 13.25 TheaWork. en solist. 13.55 Beursber. 14.00 Pianorecital. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.15 Voor de zieken. 16.00 „Van vier tot vijf". 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regerings- uitz.: Nederland en de wereld: Uit- wisselingsprogr. over Israël. 18.00 Nws. 18.15 Sportproblemen. 18.25 Amus. muz. 18.55 Reportage. 19.05 Gesproken brief uit Londen. 19.10 Jazzmuz. 19.40 Voor de jeugd. 20.00 Nws. 20.05 Omr. ork. 21.00 Rebecca, hoorspel. 22.25 Ballroomork. 22.40 Act. 22.50 Sportact. 21.00 Nws. 23.15 Koersen v. New York. 23.16 Act. of gram. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM H. 298 M. 7.00 KRO. 10.00 NCRV 11.00 KRO. 14.00- 24 00 NCRV. KRO: 7.00 Nv/s. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de de huisvrouw. 9.40 Schoolradio. NCR V: 10.00 Gewijde muz. 10.30 Morgen dienst. KRO: 11.00 Voor de zieken. 11.45 Kamerkoor. 12.03 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.25 Wij van het land. 12.35 Land- en tuinb.meded. 12.38 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer, 13.00 Nws. en kath. nws. 13.20 Fluit en piano. 13.40 Gram. NCRV: 14.00 Gram. 14.25 Lichte muz. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Toespr. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Kamermuz. 17.00 Voor de jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.05 Lichte muz. 18.30 Fries progr. 18.45 Leger des Heils- kwartier. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Tenor en piano. 19.21 Sociaal perspec tief. 19.30 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Een Serenade in St. Jansnacht, opera. 21.00 Kindergezondheidszor; in Ceylon, caus. ?1.20 Gram. 21.25 Holland Festival: Bariton en piano. 22.00 Periodieken-parade. 22.10 Orgel- conc. 22.35 Gram. 22.45 Avondöver- denking. 23.00 Nws. en SOS-ber. 23.15 24.00 Grarn. (Van onze t.v.-medewerker). Het nationale programme van dinsdag heeft gelukkig veel goed ge maakt van hetgeen op de fatale t.v.- uitzending van 31 augustus jammer de laatstgenoemde scènes zijn interes sant in deze handig gemaakte maar oppervlakkige misdadigersgeschiede- Heden, woensdag, is Williy van Hemert van de VARA aan bod. In de rubriek „Mensen, dingen.» HÉS" is hij een van de mensen over wie het gaat, en wel als regisseur van de eerste Nederlandse speelfilm in kleu ren „Jenny". Dan komt hij terug als regisseur en vertaler van de comedie „Die Andere". De rollen zijn in han den van Andrea Domburg, Winnifred Bosboom, Ton Lutz en Maxim Ha mel. Donderdag komt de AVRO met een programma lichte muziek en de ru briek „Is dit ook uw probleem?" In navolging van een BBC-programma zullen deskundigen op pedagogisch, medisch en maatschappelijk gebied trachten raad te geven in gestelde problemen. SPORT DIENST WAARSCHIJNLIJK NIET IN OOSTENRIJKS ELFTAL Het schijnt, dat Robert Dienst geen deel zal uitmaken van het Oostenrijkse elftal, dat woensdag te Amsterdam te gen Nederland zal uitkomen. Volgens de bekendste Oostenrijkse sportjourna list, Fritz Baar. zou de trainer van het elftal', Josef Argauer, ronduit hebben gezegd: „Dienst zal zijn plaats niet be houden. Hij heeft in Belgrado niet goed gespeeld en zou bovendien in Amster dam een „steen des aanstoots" kunnen worden. Misschien zullen wij Seneko- witsj opstellen. Ook Kovazh en Hof hebben een kans om Dienst op te vol gen. Wij hebben dringend een „explo sieve" binnenspeler nodig naast Buzek (de middenvoor) en de meest geschik te speler zal de kans krijgen". Argauer, de enige samensteller van het elftal, moet nog officieel bekend maken, dat hij Dienst uit het elftal zal nemen, maar hij heeft na de zondag in Belgrado gespeelde wedstrijd C3^3) kritiek op Dienst uitgeoefend en zijn voornemen. Dienst uit het elftal tegen Nederland te nemen, is ook door andere bladen gemeld. Een andere aanduiding, dat Dienst thuis zal blijven is het feit, dat Sene- kowitsj van het provinciale elftal Sturm-Graz gisteren bij wijze van proef in het elftal is opgesteld. Een definitieve beslissing zal niet worden genomen voor het eind van de week, d.i. na de trainingswedstrijd van vrij dag. Naar de mening van insiders zal de ploeg tegen Nederland, met uitzonde ring van het uitvallen van Dienst wei nig verschillen van die. welke tegen Zuidslavië heeft gespeeld. Oostenrijkse sportjournalisten hebben de klacht geuit, dat het elftal „oud" begint te worden en met het oog op de wereldkampioenschappen van het volgend jaar verjongd moet worden, maar zij moesten zelf toegeven, dat geen van de jongeren met uitzondering van Senekowitsj en een enkele andere speler tot nu toe rijp is voor de ploeg. K.N.V.B. DEED NIEUWE VOORDRACHT De KNVB heeft aan het verzoek van de Oostenrijkse voetbalbond voldaan en een nieuwe voordracht van drie scheids rechters opgemaakt. Het nieuwe voor stel is nu een keuze te doen uit de volgende drie scheidsrechters: Ahler (Zweden), Ellis (Gr.-Britt.) en Van Nuffel (België). Eén van dit drietal zal. onvoorziéne omstandigheden voorbehouden, Oosten rijk op 25 september leiden. Afgaand op de vorige keuze van de Oostenrijkse voetbalbond lijkt het waarschijnlijk de Zweed Sten Ahler te zullen worden. Ahler is een jaar of vijf geleden al in Amsterdam geweest om een wedstrijd tussen Nederland en België te leiden. Dat was één van de meer dan tien in ternationale A-ontmoetingen die de 42- jarige Zweed tot nu toe heeft gefloten. NED. JEUGDTEAM—HERCULES 3—4 Als oefening voor de komende wed strijd tegen het Engelse jeugdteam (16 tot 18 jaar) heeft het Nederlandse jeugdelftal een wedstrijd gespeeld tegen Hercules. Hercules won de ontmoeting met 4—3, na bij de rust reeds de leiding te hebben gehad met 10. Het nationale jeugdelftal speelde een aantrekkelijke partij waarin Stalman van Rapid JC voor twee doelpunten zorgde en Boogaard van De Voletyij- ckers voor de derde goal zorgde. ooening van mevr. Van der Veen werd door de Bulgaarse Assenova geantwoord met e6 en na e4 werd het een Franse partij met de Mac Cutchen-variant welke door de Nederlandse tam werd behandeld. Kenneliik was deze variant haar geheel vreemd en ze kwam al snoedig een pion achter In een slechte stelling. Mevr. Van der Veen bracht er verder weinig meer van terecht, ver loor nog een toren en kon ongeven. Een trieste partij. Bii mevr. Roodzant. die zwart had tegen Ivanova. werd het een soort Meraner-variant van de Sla vische verdediging. De Roemeense kreeg veel b ewegingsvriiheid op de dame vleugel en het initiatief was geheel aan haar kant, zodat mevr. Roodzant zich alleen maar tot verdediging kon bena len. Een gedekte vrij-pion op de c-üjn moest ten koste van veel zetten wor den gestopt. De Bulgaarse speelde het uitstekend af en het zwarte spel zakte in elkaar en na verlies van een paard was het uit. Olga Rubtsova bracht het tegen de Hongaarse Hoensch niet verder dan re mise en de winst zou dus weer moeten komen van de tweede bordspeelster Zvorokyna. Maar de Hongaarse Ker- tesz verdedigde zich uitstekend en vocht voor al wat ze waard was. zodat Zvo rokyna ondanks een pluspion met re mise genoegen moest nemen. Bij Joegoslavië en Oost-Duitsland werden beide partiien afgebroken. Hier uit zullen de Oostduitse dames naar het zich laat aanzien anderhalve punt be halen waardoor ze gelijk komen met de Russinnen. Het is al wel duidelijk geworden, dat de wedstrijd Rusland— Oost-Duitsland de beslissing zal bren gen wie wereldkampioen wordt. Voor de beide kwalifikatiegroepen was de ronde van gisteravond de laatste van dit tournooi. De uitslagen luiden: Finalegroep (zesde ronde): Nederland Bulgarije 02, HongarijeRusland 1—1, W.-Duitsland—Engeland pl. 1 afgebroken partij, ZuidslaviëOost- Duitsland 2 afgebr. part. Int, Motorzesdaagse De derde dag van de internationale motorzesdaagse heeft veel minder uit vallers opgeleverd dan de eerste twee étappes. Ook het aantal deelnemers, dat straf- punten opliep, is nu veel kleiner. Bij de Nederlanders liepen Markus. De Haan. Van der Hoek en Bob Bakker door verschillende oorzaken strafpunten op. De start van onze landgenoten was goed. Van de andere rijders kon dat in een paar gevallen niet gezegd worden, want 5 man kregen strafpunten wegens het niet kunnen starten van hun motor, terwijl één deelnemer niet verscheen. Kort na het vertrek werden mens en machine op zware proef gesteld In een venijnige klim bij Michluv Mlyn. Dit deel van het traject was bezaaid met grote keien, maar de Nederlandse rijders bleken er gelukkig weinig hin der van te hebben. Het parcours lag over dezelfde wegen als dat van maan dag. doch het werd in tegengestelde richting gereden. Na de lunch-stop bleek dat alleen Markus, Bob Bakker en Martien de Haan strafpunten hadden opgelopen. Markus wegens moeilijkheden met een kapotte carterdeksel, hetgeen 1 straf- punt kostte, Bakker door een lekke band tijdens de klim (7 strafpunten) en Martien de Haan doordat hij op een gegeven moment een verkeerde route nam. Dit vergde kostbare minuten met 4 strafpunten als negatieve oogst. Jan van der Hoek en Bob Bakker kwamen met tijdverlies aan de finish. Priem Rozenberg behoort met Rob Selling als enige Nederlanders tot de deelnemers, die nog met een schone lijst rijden. Het was overigens op het kantje af, dat Rozenberg ook gisteren zonder strafpunten uit de strijd kwam. Hij brak de voorketting van zijn ma chine en het repareren vergde natuur lijk enkele minuten. Toch slaagde hij er ln op tijd aan de vólgende controle te komen. De officiële uitslag van de tweede dag. dus van maandag, en de stand na die dag luiden: Vaasteam A: Martien de Haar 0 straf punten. totaal 15; Frits Selling 0 straf punten (4); Van der Hoek 10 straf punten (21). Vaasteam B: Rozenberg 0 (0); Theo Wltberg 0 (39); Bob Bakker 0 (54). KNMV clubteam: Van der Mispel 0 (28): Ton Wltberg 0 (55); Rob Selling 0 (0): Markus 2 (2). Van de 246 deelnemers, die zondag voor deze 32e zesdaagse zijn gestart, waren er maandagavond nog 154 in de strijd Hierbij waren 37 rijders zonder strafpunten. Bij de Trophy-teams is nu alleen West-Duitsland zonder strafpunten. In de strijd om de Zilveren Vaas leidt Tsjechoslowakije A met 5 strafpunten voor het Tsjechische B-team, dat veer tien strafpunten op zijn lijst heeft. Het B-team is dus een plaats gestegen ten koste van Duitsland B, dat naar de 4de plaats onder Roemenië A is afgezakt Nederland A is van de 11e naar de 10e plaats gestegen en heeft nu strafpunten. Het Nederlandse B-team, dat de 14e plaats bezette, is nu 11e met 293 strafpunten. broken partij, De stand luidt in de finalegroep na zes ronden: 1. Rusland 8 punten (uit 6 partijen; 2. Oost-Duitsland 6V4 punt plus 2 afgebroken partijen (uit 6)3. Hongarije 6 punten (uit 5); 4. Zuidsla vië 4punt en 2 afgebroken partijen (uit 5); 5. West-Duitslnad 41/ punt en 1 afgebroken partij (uit 6); 6. en 7. Roemenië en Bulgarije elk 4'/$ punt (uit 5); 8. Engeland 4 punten en 1 af gebroken partij (uit 5); 9. Nederland 2\4 punt (uit 5). SCHERMEN DE VIJFDE MACCABIAH De Nederlandse schermster Mary Mayer-Van der Sluys heeft het scherm- tournooi op floret voor dames gewon nen tijdens de vijfde Maccabiah, de Joodse olympische spelen, die in Ra- mat Gan, een voorstad van Tel Aviv, wordt gehouden. JUDO Het staat thans vast, dat de Europese judo-kampioenschappen op 9 en 10 no-1 vember a.s. worden gehouden in de i Energiehal te Rotterdam. Tot nu toe zijn inschrijvingen binnengekomen van acht landen, t.w. België, Denemarken, Engeland. Frankrijk, Spanje, W.-Duits land, Zwitserland en van Nederland. Ofschoon de officiële termijn van in schrijving op 15 september verstreken was. melden gewoonlijk meerdere lan den zich na de vastgestelde datum zich aan en de NJJB verwacht daarom, dat ten minste vijf landen uit Oost-Europa eveneens op de kampioenschappen ver tegenwoordigd zullen zijn. In totaal re kent men op circa 150 buitenlandse judoka's. De kampioenschappen zullen bestaan uit wedstrijden voor de vijf verschil lende Dan-klassen plus de drie gewichts klassen. Bovendien kan elk land in de onderscheidene catagories met twee ju doka's deelnemen voor de landenprijs. Voor deze belangwekkende ontmoetin gen zal de Energie-hal met een enorme wedstrijdmat van 24 x 12 meter worden uitgerust. Inmiddels heeft de NJJB een centrale training in het leven geroepen, waar voor een twintigtal judoka's (o.a. Gee- sink, Essink, Wagenaar en De Waal) wekelijks tezamen komen. WIELRENNEN Te Leipzig zijn gisteravond de eerste twee series verreden van het Europees criterium amateur stayers. Ih de eerste startte de Nederlander Buis ach ter gangmaker De Graaf Buis had een slechte start maar door uitstekend rij den wist hij zich naar de derde plaats te werken achter de Italiaan Mussone en de Rus Smirnov Daar evenwel al leen de nummers een en twee in de finale komen, zal Buis toch nog in de herkansing moeten uitkomen. Gedurende de eerste 30 km. had Smirnov de leiding, maar toen ging de 20-jarige Italiaan Mussone over hem heen. Door motorpech van zijn gang maker moest Mussone achter de Duitse gangmaker Llppmann verder rijden. De drie ronden, welke hij hierdoor ver loor. kreeg hij vergoed en zo behield de Italiaan de eerste plaats. 1 Mussone (Italië) 50 km. in 44 min. 52.4 sec.; 2, Smirnov (Rusland) op 120 meter; 3. Buis (Ned.) op 350 meter; 4. Leemans (België) op 540 meter; 5. Raynal (Frankrijk) op 630 meter; 6. Menschy (Tsiechoslowakije) op 2860 meter. Tweede serie: 1. Mei6ter (Duitsland) 50 km. in 46 min. 28 9 sec.; 2. Peder- son (Denemarken) op 30 meter; 3. Webb (Australië) op 100 meter; 4. Larcher Frankrijk) op 300 meter; 3. Hermans (België) op 315 meter; 6. Kenya (Hon garije) op 3380 meter. De derde serie, waarin de Nederlan der Van Houwelingen uitkomt, wordt hedenavond gereden- Alle correspondentie betreffende deze rubriek gelieve men te zenden aan W. J y. d. Voort. Korenaarotroet 30. Nieuw- ONZE PROBLEMEN (Derde serie) Wij beginnen met een vraagstuk van de heer Scholtes, waarin verrassende slagen verwerkt zijn. Een vraagstuk met een behoorlijke aanvangsstand en een verdienstelijke ontleding. Wedstrijdprobleem no. 5 (692) Auteur L. W. Scholtes. Den Haag- Eerste publicatie. Zwart: 7, 9. 13. 15, 17/19, 22. 23. 27. 28, 31. Wit: 20, 24. 25. 30. 35, 36. 38/40, 42, 44, 48. Vervolgens een vraagstuk van de heer Konings. Hier ziet men een echte pro bleemstand met een, zoals wij van deze auteur gewoon zijn, verdienstelijke af wikkeling. WedstrUdprobleem no. 6 (693) Auteur: J. W. Koning. Rotterdam. Eerste publicatie. zwart: 10. 12, 15/20, 30 en 37. Wit: 26, 28. 29, 32. 38. 39. 41, 43 en 45. Voor beide vraagstukken geldt: wit speelt en wint. Oplossingen kunnen ge lijk met no. 9 en 10 Ihgefconden worden aan W. J. v. d. Voort, Korenaarstraat 30, NieUW-Vênriep. SLAGZETTEN VOOR BEGINNERS Wederom geven wij voor onze begin nende damspelers een vijftal aardige slagzetjes ter oplossing, welke eveneens leerzaam zijn. No. 1. Zwart: 12. 13. 16. 21. 24 en 29. Wit: 31. 22. 33. 36, 38 en 43. No. 2. Zwart: 10. 12. 13. 14. 21. 22 en 28. Wit: 29. 30. 31. 34, 37. 38 en 43 No. 3. Zwart: 7. 8. 12. 17. 19 en 26. Wit: 21. 28. 30. 39. 49 en 50. No. 4. Zwart: 7. 10, 12. 17. 18. 26. Wit: 19. 21. 28. 33. 34 en 40. NO. 5 Zwart: 7. 17. IR. 19. 25. 26 en 32. Wit: 28, 33, 34. 35. 37 en 41. SCHIJN BEDRIEGT In onderstaande stelling staat Zwart overwegend sterker, winst is slecht? een kwestie van tijddenkt men! Het is echter schijn, want Wit speelde 3934. waarna Zwart zich met remise moest tevreden stellen. Op Zwart 4550 volgt immers wit 33—29. Zwart speelde 35— 40. waarna Wit vervolgde met 3" ">7, Zwart 40 x 38. 27-22. 18 x27. en Wit 22x2 met remise. PARTIJ-FRAGMENT De geruchten, die reeds lang de ron de deden, over het opheffen van de rennersstal door de rijwielfabriek „De Locomotief", blijlcen op waarheid te be rusten, afgaande op het feit, dat Kees Pellenaars per 31 augustus 1959 ontslag is aangezegd. Een opzegtermijn van 2 jaar is Indertijd contractueel vastgelegd, Aanleiding tot dit besluit van „De Lo comotief" is geweest, de minder goede resultaten van de renners in de laatste twee jaar. Toch aoüden Wij na Wit 3934 het nog eens geprobeerd hebben met 19—24, Wit 28x30, Zwart 35 x 24. Nu heeft Wit slechts één remisezet èn wel 3227, al het andere Is verlies. Zo ooit, dan geldt van deze stand wel: „Schijn bedriegt". door RIE VOLLEBREGT 15) Alweer de vrouw van Akkerman! Drommels jammer dat er geen en kele houvast was wat betreft het overlijden van deze dame. Nasporin gen zouden heel moeilijk zijn, maar kost wat kost moesten ze verricht worden. Nagtegaal liet zich een signalemen van Dirk geven, maar het was, daar Dirk jammer genoeg niet met een van zijn benen trok, absoluut niets zeggend. Nu kwam de voornaamste geschie denis aan de beurt. Nagtegaal be sloot, het echtpaar in de waan te laten, dat er louter sprake was van een ongeluk. Daaraan zou hij het best kunnen toetsen of een van hen niet méér .wist, misschien zich ver spreken zou.,... Kunt u mij precies de situatie uitleggen, waaronder gisteravond de ontdekking van het ongeluk ge schiedde? Wie waren er aanwezig? Aanwezig? De man zat in het wagentje. De mensen dachten, dat hij dronken was en de baas gaf het wagentje een duw, zodat het weer in de donkere tent verdween. Daar hebben de baas en Dirk (aha! de baas èn Dirk, dacht Nagtegaal) in het donker de man uit het wagentje gehaald en langs de achterkant naar de woonwagen gebracht. Niemand heeft er iets van gezien en een paar minuten later draaide het bedrijf weer, alsof er niets aan de hand was geweest. Schrok de eigenaar? Ja, heel erg. Ik had niet precies gezien, wat er gebeurd was en vroeg er hem naar. Maar hij gaf me geen antwoord en gilde, dat de zaak stop gezet moest worden. Ik deed dat en toen Waar was Dirk op dat moment? onderbrak Nagtegaal op scherpe toon. Ik denk in de tent. Hij had het geschreeuw van de baas gehoord en vroeg, of er een ongeluk gebeurd was. Mooi zo, mooi zo, prees de in specteur, alsof het een persoonlijke verdienste van Van den Bergh was, dat diens verhaal precies in zijn theorie paste. Was Dirk allang weg? Ja, inspecteur. Minstens een kwartier. Het was heel erg druk en mijn vrouw vroeg via de microfoon om hulp. Ik kon het alleen werkelijk niet meer aan. Toen kwam Akker man Akkerman?, was die kort vóór de ontdekking van het ongeluk ook afwezig? Ja, inspecteur. Weet u ook, wat Dirk deed en waar hij precies was? Van den Bergh noch zijn vrouw konden deze vraag beantwoorden. Gebeurde het wel eens meer dat Dirk zijn werk zó lang in de steek liet? Neen, inspecteur. En was Akkerman al lang af wezig? Iets korter dan Dirk. Hij zei dat hij even naar de wagen moest. Mopperde hij niet over Dirk, toen hij diens plaats innam? Van den Berg knikte. Zeker speciaal tegen u?, vroeg de inspecteur, concluderend, dat Ak kerman tegenover Van den Bergh de schijn had willen wekken dat hij niets met de afwezigheid van Dirk te maken had en er ontstemd over was. Wederom knikte Van den Bergh bevestigend. En heeft hij 's avonds Dirk nog verwijten gedaan? Neen inspecteur, klonk het be slist: Wel heeft Akkerman ons het verhaal van het ongeluk gedaan en verteld, dat de dokter hartverlam ming geconstateerd had. Hij zou met Dirk in een hotel gaan slapen. We hebben hen sindsdien niet meer ge zien. Weet u ook, in welk hotel ze zouden gaan logeren? Neen inspecteur. Wij hebben er niet naar gevraagd. Deden Akkerman en Dirk opge wonden? Ja, nu u het zegt, herinner ik me dat ze allebei nerveus waren. Na afloop van de kermis zijn ze zeker mee gegaan naar uw wagen? Ja, inspecteur. Dat dacht ik wel! En hoe laat namen ze afscheid? Omstreeks half één. Ze deden net, alsof ze veel haast hadden. Ze wilden zelfs geen koffie blijven drin ken en dat deden ze anders altijd. Vond u hun optreden niet..., vreemd?, vroeg de inspecteur. Na enig nadenken antwoordde Van den Bergh: Neen! daar ze eensge zind gauw weg wilden gaan, dacht ik, dat het hotel mischien om één uur gesloten zou worden. Ik heb er trouwens nauwelijks over nagedacht voegde hij er snel aan toe. De zaak was nu zo klaar als ik Weet niet wat, vond Nagtegaal. Er waren enige duistere details, maar daar zou wel een verklaring voor te vinden zijn. Hoe kwam het slacht offer er bijvoorbeeld toe, braaf in een wagentje plaats te nemen om zich. te laten vermoorden? Veronderstel, dat de man iets „wist" van Akker man of Dirk en chanteerde? Hij eiste een bepaald bedrag aan geld vijf en zestighonderd gulden en Ak kerman beloofde hem dat te zullen geven. Samen met Dirk zette hij een geraffineerd plan in elkaar: ze zou den de man zeggen, dat hij tijdens een rit in de tent het geld kon krij gen. Omdat er zogenaamd kans be stond, de eerste keer te missen, zei den ze hem twéé ritten te maken. Tijdens de tweede rit gaven ze hem de injectie. Deze theorie klonk niet gek. hoe wel er zwakke punten waren. Waar om ging de man in op hun voorstel, om in de tent het geld in ontvangst te nemen? Misschien wilde hij niet met hen samen worden gezien? En ze hadden toch van te voren kunnen weten, dat een dode in een wagentje groot opzien zou baren? Hadden ze er mischien op gerekend, dat het vergif langzaam zou werken? Dat zou de schrik van Akkerman kunnen verklaren, toen hij plotseling de dode door de klapdeuren naar buiten zag komen. Of had Akkerman er vast op vertrouwd, dat hij het met „hart verlamming" zou kunnen redden, minstens lang genoeg om te kunnen vluchten? Plotseling drong er een andere mogelijkheid tot de inspecteur door: de man was ergens anders om het léven gebracht en om zich althans tijdelijk van het lijk te ontdoen had Dirk het in eèn leeg wagentje gezet. Dat zou dan beter kloppen met de theorie van het aansturen op zoge naamde hartverlamming en hieruit kon men concluderen, dat het van het begin af de bedoeling was ge weest zich slechts t d e I k te dek ken en in ieder geval te vluchten. (Wordt <»rvolpd>

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7