3)e CeidóeSoti/ta/rtf 1 De Paus over de grootsheid van het weduwschap De Ver» Naties Zeg maar weer Perzië Naar een Balkan conferentie De negers van Johannesburg Onbloedige staatsgreep in Thailand Koningin en Prins in gouden koets naar Ridderzaal Aziatische griep nu Europese griep Het koninklijk gezin tijdens de rijtoer door Den Haag Koninklijke rijtour door Den Haag Somber weer Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. WOENSDAG 18 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14212 GREEP naar de macht j IN THAILAND KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN J BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 |i.w., 2.55 p.mnd„ 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50 Bijzondere voorliefde van de Kerk ZJEL de Paus heeft In zijn zomer verblijf te Castelgandolfo de deelne- heeft: de echtelijke liefde met geheel zijn pracht en zijn belofte om eeuwig te zijn, blijft bestaan, zoals ook de geestelijke en vrije wezens blijven bestaan, die zich aan elkaar hebben toegewijd. Dit is de grootheid van 't weduwschap A*. wanneer het beleefd wordt als de mers ontvangen aan de internationale voortzetting van de genade van het gezinsdagen, welke belegd zijn door huwelijk, aldus de H. Vader. Maar de internationale unie van de gezins organisaties en hen in het Frans toe gesproken. Uitgaande van het onder werp van dit congres: „De positie van het gezin zonder vader", heeft de H. Vader zijn opvattingen ten deze be kend gemaakt. De Paus verklaarde, dat hij met grote vaderlijke bezorgdheid aan haar dacht, die op nog jeugdige leeftijd met de zorg voor haar jonge kinde ren zijn belast en dus zwaar door het verlies van haar echtgenoot wer den getroffen. Hij wees er op, dat het woord „weduwe" gedachtenassociaties op wekt, die vele weduwen ertoe bren gen, alles in het werk te stellen, voor de buitenwereld haar staat te doen vergeten. Dit moge een normale reac tie zijn, zeer zeker is zij niet christe lijk, zeide de Paus. De Kerk heeft do weduwen in de eerste eeuwen een bijzondere rol in de christelijke ge meenschap toegewezen. Christus had haar immers gedurende zijn leven bij zondere welwillendheid betoond en na Hem hadden de Apostelen haar uit drukkelijk aan de genegenheid der christenen aanbevolen en bijzondere regels voor haar vastgesteld. Ofschoon de Kerk een tweede hu welijk niet veroordeelt, toont zij toch haar voorkeur voor die zielen, die trouw willen blijven aan haar echtge noot en het volmaakte symbool van het huwelijk. Het meest belangrijke, zo schijnt Ons toe, is de beleefde overtuiging, dat de dood, verre van de liefdesban den, die door het sacrament van het huwelijk geheiligd zijn, te vernieti gen, hem integendeel kan vervolma ken en versterken. Voorzeker, zo ging de H. Vader voort, op het juridische vlak en naar de tastbare werkelijkheid bestaat het huwelijk niet meer, maar datgene wat er de ziel van geweest is en wat er schoonheid en kracht aan geschonken Dinsdag is te New York de twaalf de bijeenkomst van de Algemene vergadering der Verenigde Naties begonnen. 81 Landen hebben afgevaardigden gezonden. De Nieuw-Zeelander Sir Leslie Munro werd tot voorzitter gekozen. zulk een opvatting moet verdiend worden door nederig gebed en de moedige aanvaarding van de wilsbe schikking van God. De Iraanse (Perzische) regering heeft gisteren medegedeeld „er niet langer bezwaar tejc te hebben, dat buitenlanders het land Perzië noe men". De regering heeft ongeveer 25 jaar geleden het gebruik van het woord „Perzië" verboden, waarbij zij be toogde, dat het evenals in de natio nale taal „Iran" moest zijn. President Tito van Joegoslavië Negerheibeltje luwt Gouverneur Faubus van Arkansas heeft maandag de nationale garde bij de middelbare school van Little Rock tot een twaalf man terugge bracht In Nasihville 'in de staat Tennessee gingen negers en blanken, zonder dat zich incidenten voordeden, naar hun scholen, waar de rassenscheiding is opgeheven. Wachtposten, die de vori ge week door organisaties, welke te gen opheffing gekant zijn, voor de scholen waren geplaatst, kwamen thans niet op. Een twintigtal Zoeloes met bijlen hebben dinsdagavond in het centrum van Johannesburg twee Basoeto's aangevallen en ernstige verwondin gen toegebracht. In het afgelopen weekeinde zijn veertig mensen om het leven geko men bij gevechten tussen Zoeloes en Basoeto's in de omgeving van Johan nesburg. Olieleiding van Perzië naar Turkije Vertegenwoordigers van de Perzi sche regering zullen binnenkort naar Istanboel komen voor het onderte kenen van een overeenkomst tussen heeft de door Roemenië voorgestelde i Perzië en Turkije betreffende het conferentie van regeringsleiders van aanleggen van een olieleiding tussen Balkanlanden toegejuicht, als een belangrijke stap voor het ontstaan van vriendschappelijke betrekkingen tussen de betrokken staten. De Roemeense premier Stoica heeft Albanië, Bulgarije, Grieken land, Zuidslavië en Turkije uitgeno digd aan de conferentie deel te ne men. Tito heeft Stoica laten weten, dat de bijeenkomst een bijdrage kan zijn tot versterking van de vrede in Europa en in de gehele wereld. In Griekse kringen voelt men niets voor de voorgestelde Balkan-confe- rentiè. Het Roemeense voorstel wordt in Athene beschouwd als een commu nistische propagandamanoeuvre. beide landen. De leiding die ongeveer 600 mil joen dollar gaat kosten, zal van Per zië lopen naar Iskanderoem, de Turkse haven aan de Middellandse Zee. Het project zal worden gesteund door Nederlandse, Engelse, Ameri kaanse en Franse oliemaatschap pijen, die er een welkome aanvulling in zien op de bestaande transport mogelijkheden van olie uit het Mid den-Oosten naar het Westen. Daar door zullen zij dan kunnen voldoen aan de grote vraag naar olieproduk- ten, die omstreeks 1960 wordt VSf- I wacht. Met steun van de koning De tanks, welke gisteren de hoofd stad van Thailand (Siam) Bangkok zijn binnengetrokken, hebben een overigens onbloedige staatsgreep uit gevoerd. De opperbevelhebber van het Thailandse leger, maarschalk Sa- rit Thanarath, heeft premier Piboel De eerste handeling van de verga- j Songgram afgezet. De premier is het dering was het met algemene stem- land uitgegaan evenals Sarits rivaal men toelaten van Malakka als 82ste I in de strijd om de macht, generaal lid der V.N. Hierna ging de Algemene Vergadering uiteen. Zij komt van daag te 16.30 uur Nederlandse tijd, weer bijeen voor het aanwijzen van acht vice-voorzitters. De Hongaren in de V.N. De Amerikaanse regering heeft dinsdag verklaard, dat de mate waar in de regering-Kadar medewerking verleent aan prins Wan de houding van Amerika zalbepalen inzake de erkenning van de Hongaarse afvaar diging in de Assemblee van de Ver enigde Naties. Thanarat, met zijn 49 jaar de jong ste maarschalk van het Thailandse legér, staat bekend als een vriend van het Westen, zij het dat hij dit niet zo uitbazuinde als premier Piboel Songgram. In Amerikaanse regeringskringen acht men communistische invloed bij de staatsgreep uitgesloten. Buitenlandse diplomaten hebben hun verbazing geuit over het feit, dat de jonge koning Phoemoiphol, die in de V.S. is geboren, achter maar schalk Sarit Thanarat stond. De laat ste tientallen jaren hebben de Thai landse koningen constitutioneel gere geerd en lieten zij zich voornamelijk leiden door hun premier. Koning Phoemiphol was daarop geen uitzon dering. Thanarat heeft gisteren voor ge heel Thailand de staat van beleg af gekondigd nadat troepen een kordon van tanks om Bangkok hadden legd. Alle politiebureaus, het post kantoor en de telefooncentrale in Bangkok worden bewaakt. Overigens is het zeer rustig in het land. Thanarat heeft in een radio boodschap de buitenlanders in Bang kok verzekerd dat alle maatregelen zullen worden genomen om hun le vens en eigendommen te verzekeren. Ook verklaarde hij dat de buitenland- politek van Thailand ongewijzigd zal blijven. De maarschalk maakte voorts be kend, dat de conferentie van de Zoa- die donderdag in Bangkok zou beginnen, uitgesteld moet worden om dat er op het ogenblik niemand is die namens Thailand kan optreden. H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard, gezeten in de Gouden Koets op weg naar de Ridderzaal. De Moskouse bladen wijdden gis teren ettelijke pagina's aan Tsjoe- kofski's theorieën en aan de moderne versies daarvan, die hebben gediend als grondslag voor de vervaardiging van kunstmaan-raketten. Volgens die publicaties zal de Sov- jet-Russiche kunstmaan groter zijn dan de Amerikaanse die ook al gereed is maar door allerlei techni sche tegenslagen pas in het komen- voorjaar het luchtruim in kan worden gezonden en ook zwaar der. Daarmee wil Moskou uit kennelijk propagandistisch overwegingen sug gereren dat de Sovjet-Unie beschikt over krachtiger raketten dan de Ame rikanen. De kunstmaan zal, al cirkelend om de aarde, volgens Tass radiosignalen uitzenden die door radio-amateurs zouden kunnen worden opgevangen. De slag om de arm school echter m de mededeling dat, welke ook de 1 defecten van de eerste kunstmaan mochten zijn, haar opstijging zou be tekenen dat de mens er voor het eerst in was geslaagd een voorwerp een snelheid van bijna acht kilome- ter per seconde te geven. Men is er in Moskou dus nog niet Een beeld van de rijtoer, welke de Nederlandse Ko ninklijke Familie dinsdagmiddag, na de opening van de heilig van overtuigd dat de proef Staten Generaal, door Den Haag maakte. De foto toont H.M. Koningin Juliana, Z.K.H. Prins Bernhard en met de eerste „rode" kunstmaan met- H.K.H. Prinses Marijke in het rijtuig tijdens deze tocht door Den Haag. 1 een al zal slagen. Onderwijs en defensie in de war De griep, die als Aziatische griep wordt aangeduid, kan langzamer hand evengoed de Europese griep worden genoemd, want uit diverse Westeuropese landen worden ziekte gevallen gemeld. In Manchester bleven gisteren on geveer 7000 kinderen thuis van school en in het nabijgelegen Sal- ford hield de griep 3000 kinderen in bed. Ook uit andere delen van En geland komen berichten van grote aantallen kinderen, die wegens de griep de school moesten verzuimen. In Lancashire zag men zich genood zaakt een school te sluiten, omdat zes onderwijzers ziek waren. De bus diensten in Derby ondervinden ver traging door de griep van zestig chauffeurs en in Manchester bleef gisteren een groot aantal trams en bussen in de remises, omdat 300 be stuurders en conducteurs griep heb ben. In Duitsland, waar eveneens een groot aantal scholen gesloten is, is gisteren een tweede slachtoffer aan de ziekte gestorven. In België zijn, ter voorkoming van verdere verspreiding van de griep een aantal scholen gesloten en heb ben de legerafdelingen in sommige grote steden de kazernes niet verla ten. Ook in Frankrijk en Zwitserland zijn enkele gevallen van de Aziati sche griep geconstateerd. De rode kunstmaan Er is in Moskou nog eens wereld kundig gemaakt dat er spoedig een Sovjet-Russische kunstmaan in een baan om de aarde gebracht zal wor den. Dat geschiedde gisteren ter ge legenheid van de herdenking van het feit dat het honderd jaar was geleden dat de pionier Konstan tin Tsjoekof- ski geboren werd. Volgens Sovjet- Russische opvattingen was die pro NAVO-oefening in de war. De griep dreigt de grote vlootoefe- ning van de N'avo die gisteren is be gonnen in de war te sturen. Dat werd maandag tijdens een persconferentie te Portsmouth medegedeeld door de commandant van de vlooteenheden in het Kanaal, admiraal Guy Gran tham. Een Engelse torpedoboot jager en twee onderzeeboten moesten reeds in de thuishaven blijven, omdat de be manning d-oor de griep was overval len. De admiraal vond het Optreden van de ziekte, voor de vlootoefening niet zo heel erg. Daardoor, zo meen de hij, gaan de oefeningen beter op de harde werkelijkheid in oorlogs tijd lijken, als er ook allerlei facto ren kunnen zijn die de schepen be letten hun opdrachten uit te voeren en op tijd op hun post te zijn. Koning Saoed naar Zwitserland Koning Saoed van Saoedi-Arabië zal zijn kuur in Baden-Baden voor tijdig afbreken. Donderdag vertrekt hij naar Zwitserland, zo is in hof kringen vernomen. Hij zal waarschijnlijk een paar da gen in Lausanne blijven en dan naar zijn land terugkeren. De Duitse specialisten, die de ko ning onderzoaht hebben, verklaarden zaterdag, dat zijn gezondheidstoe stand bevredigend is, doch dat hij het wat kalmer aan moet doen. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond, opgemaakt te j 11.15 uur). ZWAAR BEWOLKT Overwegend zwaar bewolkt met j op vele plaatsen tijdelijk regen i of motregen en in de nacht hier i en daar mist. Zwakke tot matige j j westelijke wind. Weinig veran- i dering in temperatuur. Enthousiasme brak los De duizenden toeschouwers langs de route van de koninklijke rijtoer waren gistermiddag zo geestdriftig, dat zij, toen de rode landauers in de r1,.„_ verte aankwamen, de politie-afzet- vinciale wiskundeleraar de vader doorbraken, de straat oprenden en maar een heel smalle doorgang overlieten. Zij wilden de passerende koninklijke familie van dichtbij zien. In het eerste rijtuig zaten H. M. de Koningin, Z. K. H. prins Bern hard en de kleinste prinses, Marijke. De prinsessen Beatrix en Margriet 19 Sept. zon op 6.23; onder 18.48; maan op 0.38; onder 16.09. Hoogwaterstanden 19 Sept. v.m. 10.45; n.m. 11.30. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM geheel bew. 14 C. LONDEN geheel bew. 18 AMSTERDAM regen 15 LUXEMBURG geheel bew. 13 KOPENHAGEN onbewolkt 14 PARIJS mist 19 BORDEAUX mist 23 GRENOBLE mist 22 NICE licht bewolkt 20 BERLIJN geheel bew. 16 FRANKFURT regen 14 MüNCHEN regen 13 ZüRICH mist 19 GENèVE mist 20 LOCARNO onbewolkt 21 WENEN licht bewolkt 16 INNSBRUCK zwaar bew. 13 ROME onbewolkt 24- Een front, dat zachte, zeer voch tige lucht van iets minder vochtige polaire lucht scheidt, ligt thans vrij wel stationnair langs de lijn Leiden - Nijmegen over Nederland. Kleine storingen, die langs dit front bewe gen, doen periodiek de activiteit er van toenemen. Zo heeft het de afgelopen nacht in volgden in de tweede landauer. In een groot deel van het land weer snelle draf reed een ere-escorte van de Haagse bereden politiebrigade in gala-uniform, gevolgd door de hoofd commissaris, de heer Gualtherie van Weezei, en diens adjudant, dr Peijs- ter. De duizenden Nederlanders, die de koninklijke familie na de tocht naar de Ridderzaal nog eens wilden zien, juichten vol vuur toen de stoet langs kwam. In de volg- en escorte rijtuigen zaten hof dignitarissen. De tocht, die ruim een half uur duurde, ging van het Huis ten Bosch door de Haagse binnenstad en daar na weer terug .naar Huis ten Bosch. Gekleed op zijn Volendams heeft de 23-jarige mej. A. de Zoete een persconferentie in Washington gehouden. Zij werkt bij de Ameri kaanse ambassade in Den Haag en maakt een reis door de Verenigde Staten om de invoer van Neder landse bloembollen in de V.S. te sti muleren. Mej. Zoete zal trachten de Amerikanen te overtuigen van de slagzin: „Koop vooral veel bloembol len in de herfst om meer bloemen in de lente te hebben". langdurig geregend. In de noordelijke provincies viel op tal van plaatsen 10 mm of meer. In Zeeland bleef het vrijwel droog. De eerstkomende 24 uur worden er in de luchtdrukverdeling over onze omgeving en daarmede in de weerssituati'e geen belangrijke ver anderingen verwacht. Een lagedruk gebied, op het midden van de oceaan gelegen, verplaatst zich maar heel langzaam naar het oosten, terwijl een over Rusland naar het noordwesten trekkende depressie eveneens ver van ons land verwijderd blijft. Ne derland zal zich in verband hier mede ook morgen bevinden in een gebied met weinig wind, waarin het weer een somber karakter heeft en er tijdelijk regen kan vallen. Korreltje Uit het grofste hout kan men zui vere meesterwerken snijden, en van het nederigste leven kan men een meesterwerk van zedelijke grootheid maken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1