SPITSBERGEN Adenauer maakt plannen voor een coalitie-regering Sociaal-democraten in oppossitie Verklaringen van Tito en Gomoelka Mgr. Giobbe en mgr. B. J. Alfrink genoemd onder de candidaten Israëlisch diplomaat tijdelijk ontvoerd DINSDAG 17 SEPTEMBER 1957 DF LEIDSE COURANT PAGINA 3 Zetelverdeling in de nieuwe Bondsdag Hoewel er nog geen vaste plannen zijn voor de vorming van de nieuwe Westduitse regering hebben woordvoerders van de Chr.-Democratische Unie medegedeeld, dat de C.D.U. hoopt met de Vrije Democraten en de Duitse Partij een coalitie te vormen. Bondskanselier Adenauer verklaarde gisteren, dat zijn partij er niet aan denkt een partij (de Duitse Partij) ontrouw te worden met wie zij de rege ringsverantwoordelijkheid heeft gedeeld. Er komt echter in ieder geval geen coalitie met de socialisten. In de nieuwe Bondsdag zullen slechts vier partijen vertegenwoordigd zijn, namelijk de christen-democraten, die 270 zetels hebben, de socialisten (169), de vrije democraten (41) en de Duitse partij (17). De andere partijen hebben niet het vereiste aantal stemmen behaald om een zetel te verkrij gen. TWEE-PARTIJENSTELSEL. De westduitse minister van buiten landse zaken, von Bretano, verklaar de maandag in Bonn, dat een nieuwe stap is gezet naar een twee-partijen stelsel en „daarmee naar een stevige, goed functionerende democratie". Er kan nu niet meer getwijfeld worden aan de verbondenheid van de Bonds republiek met de vrije wereld. De leider van de westduitse sociaal democraten, Erich Ollenhauer, ver klaarde in een eerste commentaar op de verkiezingsuitslag, dat de socialis ten er weliswaar niet in geslaagd zijn de absolute meerderheid van de C.D. U. te breken, maar dat zij wel vol doende zetels hebben behaald om el ke grondwetswijziging te kunnen ver hinderen. Wij zijn ons volledig be wust van onze verantwoordelijkheid voor het handhaven van vrijheid en democratie. De verkiezingen zijn voorbij, de strijd voor eenheid, vrede en vrijheid van het Duitse volk gaat voort, zo zei hij. Het bestuur van de sociaal-demo cratische partij komt woensdag bijeen om de verkiezingsuitslag nader te be spreken. Vervroegde schuldaflossing. De stembusoverwinning van dr. Adenauer zal, naar wordt verwacht, de uitwerking versnellen van uitvoer bare plannen voor vervroegde aflos sing van Duitse buitenlandse schul den, met het doel van vermindering van de Westduitse overschotten op de betalingsbalans, zo verklaarden waar nemers te Bonn. Het lijkt "echter nog steeds onwaarschijnijlk, dat de appa ratuur voor dergelijke transacties voor het einde van dit jaar gereed zal De bosbranden in Zuid-Frankrijk De dorpen Scint-Paul en Foret en Callas aan de Franse Rivièra worden bedreigd door de hevige bosbranden, welke in Zuid-Frankrijk woeden en al duizenden h.a. bos in de as hebben gelegd. Uit geheel Frankrijk heeft men hulp laten komen om de vlam men een halt toe te roepen. Elders in Zuid-Frankrijk hebben de afnemende wind en de te hulp ge snelde versterkingen de bestrijders van de brand enige verlichting ge schonken. De bewoners van vele ge- isoleerde boerderijen zijn geëvacu eerd. Grote tankauto's zijn door brandweerlieden van de marine van Marseille naar de bedreigde gebieden gebracht. Thailands leger grijpt macht In het centrum van Bangkok zijn maandagavond tanks verschenen. Het leger van Thailand 'Siam) is de stad binnengerukt om de macht in de stad in handen te nemen. Er bestond een gespannen toestand in het land door het conflict tussen de legerleiders en de -regering, dat ge smeuld heeft sinds maarschalk Sarit Thanarat en vier andere legerleiders zich vorige maand uit het kabinet te rugtrokken. Sarit Thanarat en andere legerlei ders zouden premier Pibul Songgram gisteren verzocht hebben af te tre den. zijn, zo werd nieraan toegevoegd. Het wordt vrijwel zeker geacht, dat prof. Ludwig Erhard in functie zal blijven als minister van Economische Zaken. Deze heeft onlangs medege deeld, dat zijn ministerie reeds be gonnen was met het maken van plan nen voor deze aflossingen. Weinig verrassing. De overwinning van Adenauers C.D.U. heeft weinig verrassing ge wekt in leidende politieke kringen. Vele politieke leiders zonden felici taties aan Adenauer. In Moskou ci teerde Tass het Oostduitse commu nistische blad „Vorwaerts", dat schrijft, dat Adenauers overwinning te danken is „aan het gebruik van het gehele staatsapparaat en alle moge lijke propagandamiddelen, de steun van de Kerk en het voortbestaan van politieke opvattingen uit de Nazi-pe riode". ZETELVERDELING IN BONDSDAG. De Westduitse Bondsdag telde aan het eind van de zittingsperiode tien zetels meer dan tijdens de verkiezin gen in i953, aangezien hij aangevuld is met afgevaardigden van Saarland, toen dit gebied pp 1 jaunari jl. bij de Bondsrepbliek werd gevoegd. Voorts waren er tussentijds verschuivingen opgetreden tussen de partijen. Met het oog daarcp volgt hier een over zicht van de verhouding der partijen in de oude en de nieuwe Bondsdag: p. 15 nieuwe sept Bondsd. Chr.-Democraten 244 255 270 Soc.-Democraten 151 153 169 Vrije Democraten 48 36 41 Duitse Partij 15 33 17 Vluchtelingenpartij 27 19 geen Centrumpartij 2 1 geen Totaal 487 497 497 Op middelen v.d begroNnq bedraqen ca75miljard aid PITIS7.5IVUUARD GbLÖEIV. zou men van Hof 7,5 mil jard woordelijk willen drukken dan zou men 627.000 boeken knjgen ■nkan er ieder mens ip de wereld ca. fL 3.— Ontstemming in Bonn President Tito van Joegoslavië en de Poolse partijleider Gomoelka zijn van oordeel dat de hereniging van Duitsland slechts door besprekingen van Oost- en West-Duitsland tot stand kan worden gebracht. Dit blijkt uit een vefklaring die gisteren na afloop van Gomoelka's bezoek aan Joegoslavië is uitgege ven. Met het oog op deze verklaring is de Westduitse ambassadeur in Bel grado, Karl Pfleiderer, onmiddellijk voor overleg naar Bonn ontboden. Het Weètduitse ministerie van Bui tenlandse Zaken had vorige week al scherp geprotesteerd tegen een soort gelijke uitlating van Tito over de OderNeissegrens. Waarnemers ge loven dat het ontbieden van Westduitse ambassadeur naar Bonn gevold zal worden door minstens nog een scherp protest aan het adres in Belgrado. Partijleider Gomoelka is gisteren, na een bezoek van zeven dagen aan Joegoslavië met premier Cyranckie- wicz per vliegtuig naar Polen terug gekeerd. Geen afwijking. Waarnemers in de Joegoslavische hoofdstad aanvankelijk verbaasd over Tito's eerder gedane uitval tegen het zgn. „nationale communisme", zien in het communiqué geen aanwijzing dat Joegoslavië zal 'afwijken van de tot op heden gevolgde koers, die het midden houtft tussen Oost en West. De Pools—Joegaslavische verkla ring doet op de grote mogenheden een beroep invloed aan te wenden opdat rechtstreekse onderhandelin gen tussen Oost- en West-Duitsland mogelijk worden. Dit is precies het standpunt van de Sowjet-Unie. En dat terwijl Joe goslavië diplomatiek Duitsland niet erkent. Vandaar dat men in Bonn bezorgd is. De verklaring zegt. dat de „erken. Politiestaat Hongarije Ook kinderen van zestien jaar en jonger moeten zich nu bij de Hon gaarse politie laten inschrijven, meldt het Hongaarse dagblad Esti Hirlap. Tot dusver gold dit voorschrift alleen voor personen boven de zestien. Het blad vertelt dat 22.000 Hon gaarse kinderen van de lagere school wegblijven en dat het ministerie van Onderwijs daarom aan de politie ver zocht heeft de nieuwe maatregel te nemen. Het ministerie hoopt op die manier de wegblijvers op te sporen. Kenners van de Hongaarse toestand in Wenen hebben nog een andere verklaring: de registratie heeft ten doel voorn alige jeugdige vrijheids strijders en tegenstanders van het communistisch bewind op te sporen. ning van de westelijke grens van Polen door landen, die dit nog niet gedaan hebben, zou bijdragen zowel tot de stabilisatie van de verhoudin gen in Europa als de versteviging van de vrede in dit deel van de We reld.". De Sowjet-Unie. Slechts eenmaal wordt de naam van de Sowjet-Unie in het slotcom muniqué genoemd, namelijk wan neer beide staatslieden constateren, dat het twintigste partijcongreshet begin van de destalinisatie) ,,'n zeer belangrijke gebeurtenis in de geschie denis van de internationale arbeids- beweging was". Overeenstemming bestaat over „de verschillende vormen en methoden bij de opbouw van het socialisme", waardoor „de ervaring en theoreti sche kennis" van de internationale arbeidsbeweging slechts wordt ver groot Overeengekomen werd het over leg voort te zetten voor de uitbrei ding van de economische betrekkin- Veel bewolking Boven het zuiden van Europa be vindt zidh nu een gebied van hoge druk, dat zijn centrum met een baro meterstand van 1025 rrub in de Alpen heeft. De oude depressie boven Zuid- Noorwegen is verder opgevuld en nu vrijwel geheel verdwenen. En ander lagedrukgebied dat op hefr noorde lijk deel van de oceaan wordt aange troffen, breidde zich iets uit in de richting van Schotland. Tussen dit lagedrukgebied en het maximum boven Zuid-Europa door voerden zuidwestelijke winden zach te oceaanluoht naar Ierland en En geland. De afgelopen nacht bereikte dit warmtefront ook ons land, het- geen tot vanochtend in het gehele land met uitzondering van Friesland en Groningen regen veroorzaakte. In het westen van het land viel plaat selijk ongeveer 10 mm. De eerstkomende 24 uur zal het warmtefront zich slechts weinig ver plaatsen. Er blijft daarom veel be wolking en ook kan er morgen hier en daar wat regen vallen. Nieuwe geruchten over consistorie In de Romeinse dagbladen circu- dat geruchten over een aanstaand leert vandaag het bericht waarin het Vermoeden wordt uitgesproken dat de H. Vader tegen Kerstmis een con sistorie bijeen zal roepen voor de benoeming van kardinalen. Onder de candidaten die in het be richt worden genoemd bevinden zich mgr. Paolo Giobbe, pauselijk inter nuntius in Nederland, en mgr. dr. B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht. De bladen motiveren de candiöa- tuur van mgr. Giobbe in verband met zijn langdurige diensttijd als pause lijk diplomaat; mgr. Giobbe heeft n.l. als zodanig het grootst aantal dienst jaren, 32 jaar. Wij tekenen bij de>ze berichten aan Vreemde Russische praktijken Een diplomaat van de Israëlische ambassade in Moskou is ontvoerd door Sowjetagenten, die hem wilden dwingen voor Rusland te spioneren. Deze beschuldiging is op een pers conferentie in Tel Aviv uitgespro ken door Walter Eytan, secretaris generaal van het Israëlische ministe rie van Buitenlandse zaken. De diplomaat is inmiddels vrijge laten. De ontvoering is uitgevoerd op 7 september 's avonds om negen uur, toen de diplomaat, de attaché Eliay- bu Hazan, in Odessa een Joodse vriend bezocht. Sow jet-veiligheids officieren versohenen en wensten het huis te doorzoeken. Om tien uiur ging de diplomaat op weg naar zijn hotel, vergezezeld van een veiligheidsagent. Nog drie agen ten voegden zich bij hen en de vier Russen dwongen de diplomaat een huis binnen te gaan. Daar werd hij tot de volgende ochtend tien uur vastgehouden. Voortdurend werd hij in die tijd verhoord en met „verdwij ning" bedreigd als hij er niet in toe stemde voor Rusland te spioneren. Op zijn gelaat richtte men een ver blindend licht Na gewaarschuwd te zijn dat hij zijn vrouw, die in het ziekenhuis lag, nooit zou terugzien als hij niet voor Rusland wilde werken, werd de di- KORTE golf In de Braziliaanse staat Minas Gerais is een vrachtauto met bede vaartgangers van een rivierbrug ge stort. Tien pelgrims kwamen hierbij om het leven, terwijl er vier ernstig werden gewond. Als men de correspondenten van verscheidene bladen in Nieuw Delhi mag geloven, heeft het zondag in bet dorpRazapoer, 20 km. van d.e hoofd stad, kleine visjes geregend. In de omgeving van Delhi valt de laatste tijd veel regen, Wat in dit seizoen 'n zeldzaamheid is. Tussen een geparkeerde perso nenauto en een bus van de HTM raakte zaterdagochtend om half tien de 57-jarige L. Plug op de Sport- laan te 's-Gravenhage met zijn rij- iel bekneld. De wie'rijder liep hierbij ernstige verwondingen op en is via het zie- gen, waartoe een speciale commissie kenbuis Westeinde overgebracht werd ingesteld. r<?ar de Ursulakliniek te Wassenaar wordt steeds warmer plomaat ten slotte 's morgens mee naar het ziekenhuis genomen om zijn vrouw te bezoeken. Alles bij elkaar hield men hem 2>6H uiur onder druk. Op 11 september kregen de diplo maat en zijn vrouw toestemming per vliegtuig te vertrekken, nadat een van 500 roebel in zijn jas was ..Mondje dicht, anders Hazan werd gewaarschuwd met geen woord over het incident te rep pen tegen de Israëlische ambassa deur of tegen enig ander lid van de ambassade, daar hem anders „licha melijke liquidatie" te wachten stond. „De arm van de MGB (de Russi sche geheime dienst) kan u waar ook ter wereld bereiken", had de offi cier verklaard. Niettemin bracht Ha zan een rapport uit aan de ambassa deur, die op zijn beurt een scherp protest indiende bij het Russische ministerie van Buitenlandse Zaken. Dit ministerie beloofde een onderzoek in te stellen. Hazan en zijn vrouw hebben de Sowjet-Unie inmiddels verlaten. consistorie op gezette tijden in de Romeinse pers opduiken. Een beslis sing tot het bijeenroepen van een consistorie ter benoeming van kardi nalen ligt echter uitsluitend bij de Paus. Er zijn op het ogenblik 12 plaatsen vakant. HOESSEIN TREEDT NIET AF. De Jordaanse ambassadeur in Lon den Toekan, heeft maar dag het be richt van het Egyptische blad „Al Aharm" over aftreden van koning Hoessein „absoluut ongegrond" ge noemd. Tram contra bus Tram won het Gistermorgen omstreeks negen uur is bij Steenwijk een bus van de Ne derlandse Tramweg Maatschappij aangereden door een goederentram metje van dezelfde maatschappij. De gevolgen van het ongeluk zijn mee gevallen: een jongetje van acht jaar werd aan de benen gewond; de bus werd beschadigd maar kon op eigen kracht van de plaats van het ongeluk naar de garage rijden. De tram, die van Steenwijk naar Oosterwolde rijdt, kruist op een aan tal plaatsen de weg en kwam op de plaats van het ongeluk achter een rijtje langs de weg staande huizen uit. De bus werd bij de middendeur door de tram gegrepen en zijdelings weggedrukt. Vanmorgen omstreeks 8 uur heeft een rangeerlocomotief nabij de Schie- haven te Rotterdam een vorkheftruc aangereden. De bestuurder van de vorkheftruc werd licht gewond en overgebracht naar het Havenzieken huis te Rotterdam. De truc werd zwaar beschadigd. Orval Faubus geintervieuwd door student Gletschers krimpen in In vroeger jaren was het moeilijk om Spitsbergen vóór augustus per schip te bereiken, omdat er dan te veel ijs in de zee was om de reis zon der grote gevaren te kunnen onder nemen. De laatste paar jaar is het echter mogelijk om reeds in de vroeg»} mer per schip naar Spitsbergen gaan. Tevens bleek het de laatste paar jaar mogelijk om langs denoord- kust van Spitsbergen te reizïn zonder ijs tegen te tcomen Dr. Orvin, lid van de Staf van het Noorse-Pool-instituut heeft in 'n in terview verklaard, dat de ïnkrir.iping der gletschers op Sp tsbergon „kalos saai groot" is geweest en dat Spits bergen er weldra geneel anderj zal uitzien, als die inkrimping der glet schers voortgang vinct! Miljoenen jaren geleden was Spits bergen, gelegen in de thans ijskoude wateren van de Poolzee, een tropisch land. Weelderige, klamvochtige wou den bedekten het. Aan die bossen dankt het eiland zijn rijke steenkool- voorraden, die thans door Noorse en Russische mijnbouwmaatschappijen worden ontgonnen. Toen de temperatuur op Spitsber gen ging dalen, verdween de overda dige plantengroei geleidelijk. Sneeuw en ijs namen de plaats in der steen koolwouden. Toen in de zeventiende en achttiende eeuw Nederlandse wal visvaarders er een zomernederzetting Smeerenburg op het tot Spitsber gen behorende eilahd Amsterdam bouwden, was het land reeds bar en SPITSBERGEN svalbabd nauwelijks bewoonbaar. Zo is het ge bleven tot voor kort. Thans echter bereiken ons gerucht makende mededelingen van Noorse en Deense zijde over ingrijpende natuur lijke veranderingen op Spitsbergen, beter in Svalbard, zoals de Noren Spitsbergen en nabije eilanden noe men. Enige jaren reeds volgen Noorse kenners der poolgebieden met groeiende belangstelling de gevolgen Student Wallace Terry van de Amerikaanse Brown Universiteit in Provi dence wordt allerhartelijkst begroet door de man, die hij in zijn functie van verslaggever van de Universiteitskrant gaat interviewen: gouver neur Orval E. Faubus. der hogere temperaturen, die daar in het hoge noorden de Jaatste jaren be staan. Men stelde vast, dat enige glet schers op Spitsbergen aanmerkelijk ingekrompen zijn. Een enkel voor- be.eld: De Horn Gletscher (bij Horn Sund) is sedert 1936 vijf kilometer korter geworden. En dit geldt ook voor andere glet schers in Evalbard. Aardrijkskundigen zijr van oordeel, dat men, als de smelling van het ijs doorgang vindt, tot de ontdekking zal komen, dat de Zuidkaap van Spits bergen een eilandje is, dat slechts door een heel snulle landtong met het hoofdeiland is verbonden. Blijkt dit juist te zijn en veel wijst er op, dat zulks het geval is dan hebben de kaartentekenaars weer werk! PROF. H. BRUGMANS IN KATHOLIEKE KERK OPGENOMEN. In de Benedictijner-abdij van Lo- phem is zaterdag prof. H. Brugmans, rector van het Europese College te Brugge, in de Katholieke Kerk opge nomen. Prof. Henk Brugmans heeft vooral na de oorlog een belangrijke rol ge speeld in de propaganda voor de Europese eenwording. Voor de oorlog was hü lid van de Tweede Kamer voor de Soc. Dem. Arbeiderspartij. In 1948 werd hij benoemd als hoogleraar te Utrecht, in 1950 tot eerste rector van het Europees college, dat toe komstige Europese leiders op hun taak voorbereidt. TREIN GREEP WIELRIJDER. Op de onbewaakte overweg tussen Effen en Roosendaal is vanmorgen te omstreeks half tien de wielrijder P. C. van G. uit Nispen door een pas serende trein uit Antwerpen gegre pen, G. werd in zorgwekkende toe stand naar het ziekenhuis in Roosen- aaal overgebracht. NIEUWE S.U.S,-ACTIE. Ook deze winter zal een SUS (4) actie worden gehouden. Opgericht werd een stichting genaamd Katho lieke Noden die voor 15 katholieke'or ganisaties, na verkregen goedkeuring van de minister van justitie, de gel den van de SUS-4 actie zal verdelen. Deze vijftien organis .ties zijn: Neder landse Federatie Apostolaat ter Zee; Verpleeghuis Oosterwolde; Het Dr ïf ortenhorstfondsDr Veeger insti tuut; Stichting „Nearderhaven"; Ka tholieke Levensscholen; Rooms Frysk Boun, Bisdom Groningen; Katholieke Actie; Katholieke Centrale voor Be- roekpskeuze; Advies-commissie voor geest, ontwikkelingsgebieden Bisdom Haarlem; Bedryfsapostolaat in de Bis dommen Haarlem en Rotterdam; Broeder Everardus Witte Stichting; R.-K. Med. Onv. Bureaux; De Vrien den van de Eilanden Amsterdam. De heer A. M. Bergers (Rotterdam) zal de actie organiseren en uitvoeren. De Katholieke Radio Omroep zal mid dels radio en televisie op de gebrui kelijke wijze steun verlenen. De actie die op 1 december een aanvang neemt zal voor de vastentijd beëindigd zijn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5