L. VAN GEELEN Het Pentagon, Amerka's krachtcentrum Kans op een geriefelijker postkantoor te Nieuwkoop? Ter gelegenheid van ons 35-jarig jubileum geven wij iedere koper 'n verrassing VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 11 Militair hoofdkwartier Helaas is de wereld in twee delen gesplitst, een vrije en een onvrije helft en wij mogf ons gelukkig prij zen tot de vrije helft te behoren. Dat wij nog steeds vrij zijn, danken we aan het feit, dat de heterogene wes terse wereld zich onder de dwang der omstandigheden aaneensloot en zo in gebundelde kracht een gigan tisch bolwerk vormt tegen het op dringende communisme. Het grootste deel van deze gebundelde kracht wordt uitgemaakt door de Ameri kaanse strijdkrachten, zij vormen de kern en de ruggegraat der westerse defensie. Het is begrijpelijk, dat een derge lijke gigantische organisatie, waar van de delen zich over de gehele wereld verspreid vinden, een zeer uitgebreide staf heeft en deze staf zetelt in het Pentagon te Washington, dat hiermede het nr cht- en kracht centrum van de vrije wereld is ge worden. Dit Pentagon is eigenlijk een ty pisch Amerikaans product, dat uit een zekere noodzaak is ontstaan Toen de Verenigde Staten in de twee de wereldoorlog betrokken werden en het dus een dringende noodzaak werd de strijdkrachten grootscneeps te organiseren, bleek dat het depar tement van oorlog der V. S. zza ge decentraliseerd was gehuisvest, na melijk in niet minder dan zeventien verschillende gebouwen her en der in Washington en Virginia verspreid, hetgeen een ernstige belemmering betekende om tot efficiënt werken te komen. Vijfhoekig spinneweb. Daarom projecteerde men met Amerikaanse voortvarendheideven buiten de stad Washington het merk waardigste en grootste kantoorge bouw dat ooit in de V. S. werd ge bouwd en daarin zouden het gehele departement en de militaire staven worden ondergebracht. Dertiendui zend man tegelijk wérkten er onge veer twee jaar aan, maar toen stond het gebouw, dat niet minder dan drie entachtig miljoen dollar had gekost, klaar voor gebruik. Begin 1943 werd het betrokken en van dat moment af werd dit het zenuwknooppunt van de westerse militaire inspanningen Van hieruit is West-Europa bevrijd van het nazi-juk en werden na 1945 de militaire orders voor de strijd in Korea gegeven. Het Pentagon dankt zijn naam aan de vijfhoekige wiskundige figuur en ziet er vanuit de lucht uit als een soort vijfhoekig spinneweb. Het be staat uit vijf, in elkaar passende vijf hoeken, die van elkaar gescheiden zijn door een tussenruimte en in het midden een groot plein vrijlaten. Van buiten naar binnen worden de in el kaar liggende vijfhoeken weer ver bonden door lange gangen, waardoor de indruk van een spinneweb ont staat. Hoog is het geheel niet, want elke ring heeft slechts een hoogte van vijf verdiepingen, hetgeen voor Amerika niets is, maar de oppervlakte is des te uitgestrekter. Er werken niet min. der dan ruim 30.000 ambtenaren in dit gebouw met zijn honderd vijf tig trappen, vele liften en gangen met een totale lengte van ongeveer acht- en-twintig kilometer. Met ziekenhuis en bioscoop. Het gebouw is van alle gemakken voorzien. Men vindt er twee zieken huizen, bioscopen, café's, cafetaria's, een bank, diverse winkels, zoals kap pers, banketbakkers, boekwinkels enzovoort, een televisie- en radio studio, kortom te veel om op te noe men. Het gebouw beschikt over een telefooncentrale, waar niet minder dan driehonderd telefonistes werken en welke centrale geen gek figuur zou slaan in een middelgrote stad. Het Pentagon ligt even buiten de stad Washington aan de andere zijde van de rivier de Potomac, waar twee bruggen de oevers verbinden. Een net van luxe Amerikaanse wegen zorgt er voor, dat men het gebouw langs vijf verschillende toegangswegen kan bereiken. Hond het Pentagon liggen vier enorme parkeerplaatsen waarl Indien er één gegronde klacht is, die al enige malen in de gemeente raad werd geuit, dan is dit ongetwij feld wel het ongerief voor 't publiek ih het postkantoor te Nieuwkoop. Een kort kaal gangetje van onge veer 1 meter breedte is eigenlijk al les wat „Tante Pos" hier zijn klanten heeft te bieden. „Nieuwkoop op z'n smalst", merkte de toerist op, die al heel wat van de wereld gezien had. Behalve een schamel loketje voor kontakt met de postambtenaar, over wie overigens niets dan goeds, is er nog een soort uitgebreide muurkast, de z.g. „Publieke" telefooncel. Om misverstand te voorkomen, dit wil natuurlijk niet zeggen, dat het de be doeling is dat 't publiek meeluistert. Overigens kan men dit dat meeluiste ren door kuchen, schuifelen met de voeten of anderszins ook vrij gemak kelijk voorkomen. Als er meer dan vier gegadigden zijn, is 't in het gangetje een gedrang van je welste en moet beslist de deur open. elke dag niet minder dan bijna tien duizend auto's staan geparkeerd. Zo is het Amerikaanse verdedigings centrum als het ware een stad op zichzelf. De klant met zijn belastingbiljet of met zijn spaarboekje is er vast niet zeker van, dat onbevoegden daarin geen onbescheiden blik hebben ge worpen. Een voordeel is echter, dat bij Detalingen vergissingen praktisch uitgesloten zijn. Allicht is er een derde, die wel zo vriendelijk is even mee te tellen. Bovenstaand is wel zo ten naaste bij een resumé van hetgeen onze vroede vaderen als tolk van wat leeft onder de gemeentenaren, aan te merken hebben op ons post kantoor. B. en w. hebben hierop gereageerd door kontakt op te nemen met het Hoofdbestuur van de P.T.T., ten ein de in het centrum van het dorp een nieuw kantoor met woning te doen bouwen. Door de te hoge kosten heb ben deze besprekingen tot geen re sultaat geleld. Toch bestaat er nu een kans, dat dit probleem eerlang opgelost gaat worden. Binnen afzienbare tijd n.l. zal waarschijnlijk de door de heer Van Vuur en gehuurde gemeentewo ning, grenzend aan het huidige post kantoor, beschikbaar komen. Vóór dat evenwel nog plannen gemaakt konden worden deze woning even tueel tot een geschikt postkantoor om te bouwen, bereikte b. en w. een voorstel van de heer G. v. Koert, die zijn huidige woning, Dorpsstraat 141, voormalig groepsbureau der Rijkspo litie, op zekere condities, wil ruilen met de gemeentewoning, Dorps straat 72. Weer een nieuw perspectief, want dit grote huis met royale tuin biedt alle mogelijke vooruitzichten. Het gemeentebestuur wil echter in de a.s. raadsvergadering nog geen be slissing uitlokken, alvorens overleg te hebben gepleegd met het Hoofd bestuur van de P.T.T. Wel zal deze ruil een onderwerp van bespreking uitmaken en mogelijk zal de Raad zich in principe over deze zaak uit spreken. De kwestie over het postkantoor is dus in een nieuw hoopvol stadium gekomen, tenzij „Bestedingsbeper king" weer roet in het eten gaat gooien. Gemeenteraadsvergadering. Maandag 16 september om 7 uur des avonds komt de gemeenteraad in openbare vergadering bijeen. De agenda omvat 20 punten, o.a. ver koop grond aan de Roerdomplaan aan A. Buys en P. Oskam, die beiden een woning willen bouwen. Verbetering situatie postkantoor. Onbewoonbaar- verklaring woning Zuideinde 43. Te gemoetkoming reiskosten voor school bezoek. Omleiding verkeer dorpskern Nieuwkqop en aanbrenging warm water-apparaten enz. in de wonin gen aan de Meeuwenlaan. fg Grote fraaie eiken sa- lonkast, prima bankstel, rund» lederen bank. oude bureautjes en ladekastjes met beslag, koper kroontje. 2-pers. zwaar modern eiken boogledikant _met V. en D., let op tel. 23261. tg Kook- en haardkachels ƒ35; grote en kleine rij wielen 25; linnenkast 29; twee-pers. kapokbed- stel 35; één-pers. 19; ledikanten, opklapbedden. wringers, trapnaaimachi- nes, tafel. vloerkleden, kinderledikanten. enz. Nieuwenburg. Hooigracht 55 (geen winkelhuis). OPENING VAN DE STATEN-GENERAAL (Prin;esdag) Zie 't op z'n best met PHILIPS TELEVISIE, rotsvast betrouwbaar. De beste plaats is Uw huiskamer. Bestel daarom heden nog een TELEVISIE-APPARAAT bij een naam, die vertrouwen schenkt door zijn 35-jarige ervaring, kennis, zuivere voorlichting, blijvende service en de bekende PHILIPS-GARANTIE. HAARLEMMERSTRAAT 55 LET OP ONZE VOLGENDE PUBLICATIES TELEFOON 20593 LEIDEN Uitgezonderd contract artikelen tegenover REX-theater „Twintig eeuwen zien op U neer!", zei Napoleon in Egypte tot zijn soldaten. Wanneer U in de komende dagen - en dat doet U ongetwijfeld - de étalages van V. en D. aan de Aalmarkt en het interieur zelf bekijkt, kunt U met een variant hierop zeggen: „Twintig eeuwen stralen U toe!" Want via fraaie wandschilderingen en figuren kunt U een reis maken langs het eeuwig vrouwelijke, dat vooral in de mode tot uitdrukking komt. Het spel van lijn en kleur, van charme en élégance, zal U boeien, maar bovenal zult U gegrepen worden door de mode 1958, die aanknopingspunten heeft met'de twintiger jaren en toch heel anders is: Vrouwelijker en gratieuzer! De ruige, grof geweven tweeds, waarin U zich zo prettig voelt, gaan het nieuwe seizoen beheersen als hèt materiaal voor mantels en mantelpakjes. Een van de bekoorlijke modellen is deze zwart witte mantel met fluweel garnering aan kraag en manchetten. De rug wordt gemarkeerd door een ho rizontale fluwelen bies met strik. Een zeer apart model is deze wol raffia japon met fraaie schouderlijn en een opmerkelijke driekwart mouw, overblousend aan een smalle manchet. Het nieuwe modebeeld eist gladde rokken. Dit model heeft een doorknoopslui- ting, welke practisch weg valt in de rokplooien. Een droom, die werkelijkheid kan worden. LEIOiN ALPHEN "9$

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9