Lagere ambtenaren komen honderden guldens per jaar tekort Minister rijdt anders Kruiser redde bemanning van Engels „notendopje" De storm teisterde nieuwbouw te Voorhout 1 1 1 1 11 II 1 II 1 n II 1 IIII Snip en Snap honderdste maal Prins Bernhard opent waterwerken in Jutphaas Stamt ap zee - uewieEingen aan de ku&t Is lis* k igg Nieuwe postzegels in Ned. Nieuw Guinea VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Jubilerende Arka uit ernstige klachten Vrijdag heeft de bond van katho lieke ambtenaren ARKA zijn congres in het Staargebouw te Maastricht ge opend. Deze bijeenkomst draagt een feestelijk karakter, daar zij het veer tigjarig bestaan van de organisatie markeert. De openingsrede van de voorzitter mr G. A. A. M. Boot legt echter naast de blijdschap om het jubileum en de gezonde groei van de organisatie, vooral de nadruk op de ernstige klachten, die onder de amb tenaren leven. De ernstigste klacht betreft de ma teriële en rechtspositie van de amb tenaren. Nu de salarissen van de ho gere ambtenaren naar een redelijk peil zijn opgetrokken, is het des te schrijnender, dat de honorering voor de midden- en lagere klassen geen enkele verbetering heeft ondergaan, aldus mr Boot. Volgens berekening van de ARKA komt de schrijver le klas momenteel per jaar 565.op zijn gezinsbudget tekort. Een schrij ver le klas verdient maximaal in een eerste klas gemeente een bruto salaris van 4702.per jaar. Mr Boot gaf in zijn rede uiting aan de ontevredenheid der ambtenaren over het overleg tussen de ambtena- renorganisaties en de overheid, want, zo zeide hij: „terwijl men zoekt naar financiële ruimte om de lager be zoldigde ambtenaar meer te kunnen betalen red.) duurt een onrecht vaardigheid voort, welke zich onom wonden demonstreert in het maande lijks tekort op het gezinsbudget van de doorsnee ambtenaar". De ARKA acht het argument van de overheid, dat zich beroept op de bestedings beperking, niet verantwoord, daar de voorstellen van de ambtenarenorga- nisaties reeds bij de overheid op ta fel lagen, toen er van bestedingsbe perking nog geen sprake was. Het congres zal voorts beslissen of de samenwerking met de K.A.B. wordt gecontinueerd. Het hoofdbe stuur van de ARKA betreurt het, al dus mr Boot, dat de bestaande sa menwerking met de KAB, althans formeel, dreigt te worden beëindigd, doordat de KAB, zij het voorwaar delijk, de met de ARKA bestaande binding heeft opgezeg. Desalniette min meent het hoofdbestuur van de ARKA geen vrijheid te kunnen vin den om voor te stellen de jaarlijkse afdracht aan de KAB voorlopig van 15.000 op ongeveer 55.000 te brerv- gen. Het hoofdbestuur laat de beslis sing aan het congres over, doch voegt er bij monde van mr Boot "aan toe, dat het hoofdbestuur ook in de toe komst in welke vorm dan ook, goe de betrekkingen met de KAB wenst te blijven onderhouden. In het besluit van zijn openings rede weidde mr Boot nog uitvoerig uit over de onbevredigende situatie in de rechtspositie der ambtenaren. De diepste oorzaak zoekt hij in het falen van het georganiseerd overleg in ambtenarenzaken. De reorganisa tie van dit overleg blijft de ARKA dan ook als een der meest urgente desiderata zien. Sluiting Staten-Generaal Zaterdag a.s. zal de minister van binnenlandse zaken namens de Ko ningin het zittingsjaar van de Staten Generaal zoals te doen gebruikelijk afsluiten. De route, welke de minister ditmaal zal volgen, wijkt echter af van de tot nu toe bij deze plechtigheid aangehouden weg. De minister zal deze keer niet vertrekken vanaf het paleis Noordeinde, maar van het Huis ten Bosch, omstreeks half drie. De staatsiekoets met escorte zal zich dan langs het Bezuidenhout naar het ge bouw der Eerste Kamer begeven, waar de sluiting plaats vindt. De zelfde rit zal de minister op de terug weg maken. Kustvaarder moest pogingen opgeven Vanmorgen voer te den Helder bin nen HM. kruiser „De Zeven Provin ciën. Aan boord van deze oorlogsbo dem bevonden zich drie schipbreu kelingen van het Engelse jachtje Mayfly. Het waren: miss Jane Blatk- ler, mr. Keith Kress en Mr. Allen 1 Solloway. Het meisje was nog steeds enigszins overstuur van de doorstane angsten gedurende twee dagen op de stormachtige zee. Hr. Ms. Zeven Provinciën was gis teren op weg naar het vuurschip TWEEDE KAMERLID GAAT PROMOVEREN. Op proefschrift „Enkele aspecten van de Franse landbouw" zal vrijdag 4 oktober ir. C. J. van Mooi, lid van de Tweede Kamer voor de K.V.P., aan de landbouwhogeschool te Wa- geningen promoveren tot doctor in de landbouwkunde. Ir van Mooi was gedurende 6 ja ren landbouw-attaché aan de Neder landse ambassade in Parijs en werd na terugkomst in Nederland tot lid van de Tweede Kamer gekozen. Thans maakt hij reeds voor de twee de zittingsperiode deel uit van de Kamer, waar hij de landbouwdeskun dige is van de K.V.P. Paranimfen zullen zijn ir J. W. Wellen, secretaris van de N.C.B., de Brabantse boerenorganisatie, te Til burg, en dr ir W. J. Droesen uit Roermond, eveneens lid van de Twee de Kamer voor de K.V.P. Promotor is prof. dr E. W. Hofstee, hoogleraar in de empirische sociologie en so ciografie, alsmede de sociale statis tiek. De bestuurder van een perso nenauto raakte gewond en zijn schoonvader werd gedood toen de wagen in een bocht van de weg tus sen Vlagtwedde en Wedde slipte en tegen een boom botste. De schoonva der, de heer B. uit Almelo, was 81 jaar. „Mayfly", afkomstig uit Burnham on Proach", dreef reeds twee dagen stuurloos op de Noordzee rond. On- daks het ruwe weer slaagde de Ze ven Provinciën er in langszij te ko men en de 2 mannen en het builende meisje aan boord te krijgen. De oorlogsbodem nam vervolgens het jachtje op sleeptouw en loodste het veilig de haven van IJmuiden binnen. De kruiser zelf is met zijn „Britse Lading" doorgestoomd naar den Helder waar de geredden van morgen in alle vroegte gelukkig en „Smithkoll" en trof de Nederlandse dankbaar aan land gingen. Het meisje kustvaarder „Ursa Minor" aan die moedige doch vergeefse pogingen deed om de bemanning van een in nood verkerend Engels jachtje in veiligheid te brengen. Het zeiljachtje Op Prinsjesdag zullen H.M. Ko ningin Juliana en Z.K.H. Prins Bern- hard weer de gebruikelijke rijtoer maken. Waarschijnlijk zullen ook de oudste twee prinsessen meerijden, nadat zij de opening der Staten-Ge neraal hebben bijgewoond. De koninklijke stoet vertrekt om 15.30 uur van het Huis ten Bosch. De route is als volgt: Bezuidenhoutse weg, Herengracht, Korte Poten, Plein, Lange Poten, Hofweg, Buiten hof, Gravestraat, Kerkplein, Prinse straat, Prinsessewal, Hogewal, Sche ven ingseweg, Mauritskade, Alexan- derstraat, Plein 1813, Javastraat, Javabrug, Wassenaarse weg, van Al- kemadelaan, Willem Witsenplein, Laan van Nieuwoost-Indië, Leidse straatweg en van daar weer naar het Hiuis ten Bosch. C«h««l wllknlppan langi da •llppalllja 1 2 3 1 2 3 1 2 3 rO CN| 1 2 3 1 2 3 1 2 3 1 2 3 f 1 2 3 1 2 3 Dit is het beeld van de ravage, welke de storm gisternacht aanrichtte te Voorhout, waar in de Beatrixstraat een vijftal in aanbouw zijnde wonin gen grondig geruïneerd werden. Nieuwe drinkwatervoorzieningen verslinden miljoenen Mevrouw J. Heukelom uit Amsterdam was donderdagavond de honderd duizendste bezoeker van de nieuwe Snip en Snap-revue. In de pauze werd zij op het podium van het theater Carré door de beide roemruchte dames in het zonnetje gezet en fiks gehuldigd. Als stoffelijke heinnering kreeg zij een draagbare pick-up met een langspeelplaat mee. Met een simpele handbeweging zet-1 te Z.K.H. Prins Bernhard gisteren te Jutphaas de werken van de water- transportmaatschappij Rfjn-Kenner- merland officieel in werking. De werken omvatten een filterge- I bouw, waardoor het water uit de Lek, nadat het opgepompt is, gezuiverd wordt van slib en andere ongerech tigheden. Via een 81 km. lange trans portleiding wordt het ruw-gezuiverde water naar de Kennemerduinen ge leid waar het ten behoeve van de wa terleidingbedrijven van de gemeente Amsterdam en de provincie Noord- Holland geschikt gemaakt wordt voor drinkwater. De minster van sociale zaken en volksgezondheid de heer J. G. Suur- hoff sprak enige woorden nadat de voorzitter van de raad van beheer der maatschappij, de heer A. B. J. Prak ken zijn inleiding gehouden had. „Nederland", zo sprak de minister, „moet met het oog op de toenemende bevolking ontzagwekkende bedragen investeren in voorzieningen die de toekomstige behoeften dekken. De drinkwatervoorziening stelt ons voor miljoenen verslindende problemen, omdat de behoefte aan goed drinkwa ter sneller toeneemt dan de bevol king." In dit verband wees de be windsman er op dat de laatste tien tallen jaren naast de strijd tegen het water ook een strijd voor het water gevoerd wordt. Bij twintig fabrieken in Maastricht zijn bijna 1.000 meldingen van ziekte als gevolg van de griep-epidemie. Een der fabrieken telde zelfs veertig tot vijftig ziekmeldingen per dag. Behoudens enkele uitzonderingen valt er over het algemeen een lichte afname van het aantal griepgevallen te constateren. Harde wind en hoog water hebben velen op Texel na righeid bezorgd. Een exploitant van strandhuisjes zag zijn bezit door wilde vlagen bedreigd: de fundamenten onder de huisjes werden finaal weggespoeld. T. H. IN EINDHOVEN KOST TIEN MILJOEN. Het aantal voor de T. H. Eindho ven ingeschreven studenten is de 200 gepasseerd. Verwacht wordt, dat dit aantal nog zal stijgen. Een kwart hiervan is woonachtig in Eindhoven, 'n kwart in overig Brabant, vijftig in Limburg en een vijftigtal in de rest van Nederland. Tot dusver is voor de bouw der hogeschool een bedrag van ruim 10 miljoen gulden nodig geweest. Het bouwplan voor het eer ste hospitium is gereed en wordt thans bestudeerd. Verwacht wordt, dat dit voor het studiejaar 1958'59 gereed zal komen. Ter gelegenheid van de plechtige opening der T. H. door H. M. de ko ningin op 19 september zal het Bra bants Orkest in de Philips schouwburg de première geven van „Inno della technica", een speciaal voor deze ge legenheid door Jurriaan Andriessen gecomponeerde suite. MISBRUIK VAN HET TOILET. Een 22-jarige arrestant op het bu reau Overtoom, M. H. L. uit Amstèr- dam, verdacht van diefstal, heeft na dat hij gebruik had gemaakt van het toilet, kans gezien via een openstaan de achterdeur te ontsnappen. Zijn vrijheid duurde echter niet lang, want na een achtervolging van tien minu ten werd hij in het Vondelpark, aan gehouden en weer ingesloten. Bij een spoorwegongeluk in Tsjecho-Slowakije zijn woensdag vijf tien mensen om het leven gekomen. Er zijn 25 gewonden, zo meldt het of ficiële Tsjechoslowaakse persbureau Ceteka. In de afgelopen dagen zijn er aan de stranden van Zuid-Engeland grote aantallen „Portugese" kwallen waargenomen. Omdat deze blauwe en rose gekleurde kwal gevaarlijk is ze heeft een angel en zou daarmee een dodelijke steek kunnen toebren gen heeft men de vakantiegangers in de badplaatsen gewaarschuwd niet in zee te gaan. Minister Suurhof vond het een ver heugend feit dat door deze nieuwe voorzieningen, het duingebied de functie van drinkwaterleverancier kan blijven behouden terwijl het toch als ongerept natuurschoon gehand haafd blijft. DIT IS UW GEWICHT Iemand.die 75 kilo weegf.beval ZUURSTOF L49 KILO KOOLSTOF 13 KILO WATERSTOF 7.5 KILO STIKSTOF 1.3 KILO 1% LK 1.5 KILO KA FOSFOR 750 GRAM KALIUM 260 GRAM DIVERSEN 3A3GRAM^ -sjk UWÖÖjNi JrjC 'J0 Dit zijn de afbeeldingen van de bijzondere frankeerzegels met een bijslag t.b.v. de kindersterftebestrijding, welke binnenkort in een serie door de postadministratie van Nederlands Nieuw Guinea zullen worden uitgegeven. Linksboven: de zegel van 5 cent met 5 ct. toeslag en linksonder die van 25 ct. met 10 ct. toeslag, beide met de afbeelding van een Papoea-meisje, strand met palmen en een bootje. Rechtsboven: de zegel van 10 ct. met 5 ct. toeslag en rechtsonder die van 30 ct. met een toeslag van 10 ct.. Beide met de afbeelding van een Papoea-jongetje en paalwoning op de achter grond. De kleuren van de zegels zijn resp. bruin-rood, sepia, mosgroen en blauw-zwart. De verkoopprijzen voor Nederland worden resp. 10. 35. 15 en 40 cent.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7