\fermkfo|ijlc! 2i proef ja de kip alleen, in.- „De branding van het bloed1 De heer A. A. G. Bergers overleden jtarathon- jVjeuwtjes Tienduizenden A-griep- gevallen in Limburg ROYCO KIPPENSOEP VRIJDAG 13 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 selijke Raad van Maatschappelijk en Cultureel Overleg heeft gister avond in het St. Antonius Clubhuis de weleerw. heer H. de Greeve zijn solo-spel „De branding van het bloed" opgevoerd. De bekende pre dikant en radio-spreker heeft reeds eerder op soortgelijke wijze zijn bij zondere kwaliteiten getoond cn ook nu weer heeft hij in een avondvul lend spel laten zien, hoe men langs nieuwe en attractieve wegen zijn hoorders kan pakken en hen kan confronteren met „levende waar heden". De priester-acteur werd in geleid door de voorzitter van de Plaatselijke Raad, de heer J. C. J. Lambermont, die de gelegenheid aan greep om zeer in het kort het doel en streven van deze Raad te memo reren. De Raad is opgericht als over koepelend orgaan om coördinatie en samenleving te bevorderen tussen de Katholieke standsorganisaties. Men wil gaarne ieders activiteit res pecteren, doch er is zoveel dat ge zamenlijk gedaan kan worden. Spe ciaal dacht spr. aan de komende ac tiviteiten van de verkiezingen. Vervolgens zette de weleerw. heer de Greeve de bedoeling van het spel uiteen. Hij wil ermee aantonen, dat er grote waarheden in het leven be staan, die even reëel zijn als de din gen, welke men met de handen kan aanraken. Soms komt men er op ge voelige wijze mee in aanraking. Als voorbeeld daarvan heeft hij gekozen een kunstschilder, die in de oorlog fout is geweest, daarvoor met tien jaar gevangenisstraf is gestraft en nu terugkeert in de maatschappij. Deze ontvangt hem allerminst vriendelijk, maar in stede daarover verbittering te tonen aanvaardt hij dat met onder worpenheid, omdat hij heeft leren in zien, hoe verkeert hij deed.. Hij weet dat hij nooit meer zal kunnen goed maken wat hij misdeed, maar hij voelt dat er toch een uitweg moet zijn. Een pastoor vindt de oplossing: hij moet zijn „bekering" uiten in de taal, welke hij verstaat, nl. in zijn schilderkunst. Om dat te kunen doen krijgt de schilder opdracht de geha vende kerk van de pastoor opnieuw van schilderingen te voorzien. De twee laatste bedrijven van het spel tonen, hoe de schilder worstelt met zijn ideeën en hoe hij de grote gedachte wil uitbeelden, dat het bloed van Christus voor alle mensen is vergoten. r\EZE MOOIE GEDACHTEN heeft de auteur uitgewerkt in een to neelspel, waarin 'n twintigtal ver schillende rollen voorkomen. Deze worden echter alle gespeeld door hemzelf. Omwille van de lange duur van het spel, leest de solo-speler de eerste drie bedrijven voor,, zittend voor een tafeltje op het slechts uiterst sober gemeubileerd toneel. De twee laatste bedrijven worden ge speeld ook in solo-spel, maar met behulp van rekwisieten, voornamelijk schilderwerk. Over de kwaliteiten van de voordrachtskunstenaar kunnen wij kort zijn. Ieder kent zijn soepele en indringende stem, die hem in staat stelt elke nuance van menselijke aan doening weer te geven; hij weet te overtuigen, zijn gehoor mee te slepen en er mee te doen wat hij wil. Ook in dit spel zijn alleeA door stembuiging en gebaar alle personages duidelijk van elkaar te onderscheiden. De gro- V.O.L.A.-contactavond Papierfabricage in woord en beeld Dat elk papier nog geen schrijf papier is werd gisteravond in de kleine Stadsgehoorzaal duidelijk aan getoond in een contactavond van de VOLA, waar met medewerking van G. H. Bührmans' Papiergroothandel n.v. te Amsterdam de papierfabri cage in een causerie en met een film in woord en beeld werd belicht. Nadat de voorzitter, de heer J. P. Zwanenburg, de aanwezigen had verwelkomd, vertelde de heer F. Mees van bovengenoemde firma iets over de grondstoffen en de fabri cage van de talloze soorten papier; van vloeipapier tot het fijnste hand geschepte en verduidelijkte dit alles met vele lantaarnplaatjes. Na de pauze werd de film „Witte kunst, papierfabricage in beeld" "ver toond. Deze eerste contactavond in het dubbele jubileumjaar van het 75-ja- rig bestaan van de Ambachtsschool en het 30-jarig bestaan van de VOLA stelde de oud-leerlingen in de ge legenheid. de onderlinge band weer te verstevigen en met elkaar op vak technisch gebied gegevens uit te wis selen, hetgeen ook de doelstellingen van de vereniging zijn. Verschillende bedrijven gaven ook nu weer blijk van hun belangstel ling. De aanwezigen zullen zeer ze ker geen spijt hebben van een be zoek aan deze leerzame avond. Stand Geboren: Janine Bettina d. van J. P. Tuinhof de Moed en E. van de Peppel; Paulus Andreas Maria z. van P. C. Roelandse en P. R. A. Hen- sing; Sietske d. van C. de Best en C. van den Dool; Etiennette Barbara d. van J. B Kist en A T. Clous; An ton z. van D. Klok er M. Schaart; Elisabeth Theresia Maria d. van L. Schouten en A. J. E. de Graaf. Getrouwd: J. Wanninkhof en A. C. M. Vreem; J. Bekooij en A. Smit; D. J. M. van der Weijden en G. H. Thieme: W. F. J. Wolters en M. C. S. Stuart; W. C. L. Hulsman en C. de Knegt; H. Nieuwenburg en E. H. de Langen; H. W. Hamaker en D. de Vos; J. van der Hoek en H. Bijl- sma; W. Zwanenburg en H. Schone- veld; K. J. van Fruchten en G. Koo ien; M. van Klaveren en M. Voge laar. Overleden: B. Smits 65 j., man; H. M. Teegelaar 57 j., echtgenote v. W. G. Jonkman. te verrassing van „De branding van het bloed" is evenwel de originaliteit, waarmede de auteur de schilder kunst heeft ingeschakeld in de reali sering van zijn bedoelingen. Hij ver ontschuldigde zich bij voorbaat in alle bescheidenheid voor zijn ama- teurswerk, dat geen enkele artistieke pretentie heeft, maar wij moeten de eerste man van het beroepstoneel nog zien, die hem zoiets nadoet. Wel licht was de uitstalling van alle ras sen en volkeren, standen en beroe pen, waarvoor het bloed van Chris tus was vergoten, wat al te uitbun dig en voor verbetering vatbaar, maar origineel was het. Het duiven inslaan van nieuwe wegen is altijd de moeite waard. Aan het slot van de avond viel de priester-acteu" een daverend ap plaus en een dankwoord van de voorzitter van de Plaatselijke Raad ten deel. De opbrengst van de opvoe ring komt ten goede aan het H. de Greeve-fonds der Naastenliefde. Gisteren is na langdurige ziekte overleden op 54-jarige leeilijd de heer A. A. G. Bergers. De heer Ber gers, die vanaf zijn jeugd werkzaam was bij de stedelijke Lichtfabrieken, bekleedde bovendien parochiale en sociale functies. Vele jaren heeft hy hard gewerkt als voorzitter van de r.k. Kinderuitzending in de bisdom men Haarlem en Rotterdam, niets was voor hem teveel. Deze instelling ver liest in de heer Bergers een kracht, die niet licht te vervangen zal zijn. De overledene was tot ongeveer an derhalf jaar geleden secretaris van de St. Leonardusconferentie der St. Vincentiusvereniging en bovendien was hij in de Leonarduskerk een plichtsgetrouw collectant. De uit vaartdienst wordt gehouden, maan dag 16 september a,s. om 9.30 uur, waarna de begrafenis op 't r.k. kerk hof Zijlpoort. RECTIFICATIE. In ons verslag van de feestelijke viering ter gelegenheid van het dia manten huwelijk van het echtpaar BoersemaSmitz is een enkele zin snede uit de predicatie van prof. A. J. de Groot O.P. tot onze spijt foutief en storend weergegeven. Prof. de Groot zeide hierin, het bruidspaar te kunnen feliciteren met het 60-ja- rig huwelijk en met de trouw, waar in dit is beleefd. Voor deze trouw is de grondslag gelegd door hun Groningse trouw hartigheid; op deze natuurlijk grond slag kon de genade voortbouwen en het geloof bevestigen. Prof. de Groot stelde het echtpaar als een lichtend voorbeeld voor hun kinderen en kleinkinderen. Als zij het huwelijk beleven zoals het dia manten bruidspaar dit gedaan heeft, beleven zij dit overeenkomstig Gods bedoeling. ACCORDEONSCHOOL D.V.V. Van de accordeon-vereniging D.V. V. ontvingen wij Let volgende be richt: Door de ervaringen, opgedaan ge durende ons 28-jarig bestaan als ac cordeonvereniging, voelden wij het als een plicht om tot oprichting van een accordeonschool over te gaan Nu deze school sinds enige tijd bezig is zijn dan ook de resultaten merkbaar. Wat is n.l. het geval? Deze school, die alleen tot doel heeft, de leerlin gen op de juiste wijze het bespelen van accordeon bij te brengen, doet dit niet uit winstbejag maar alleen en uitsluitenden om vele financiële moeilijkheden te voorkomen voor de betreffende leerling of ouders, want dan pas zal de ouders of leerling tot aanschaf van een instrument wor den geadviseerd, wanneer de desbe treffende leraar of lerares de over tuiging heeft, dat het verantwoord is. Hiermede wordt tevens bereikt, dat de leerling op de goedkoopste wijze het accordeonspel leert zoals het be hoort. Leidse Agenda ZATERDAG 14 SEI TEMBER. Gymzaal Ursulasteeg. 8 uur ope ningsbijeenkomst van de Volksdars- groep „De Grote Ronde". Stadsgehoorzaal. Feestavond Buurt en Speeltu.nvereniging „Groenoord" 8 uur. St. Antoniusclubhuis. Feestavond Ontspanningsver. S.R.O., 8 uur. R.K. Instuif Haagweg. Feestelijke openingsavond m.m.v. het Veri-dans- orkest. Leonardushuis. Aanvang 8 uur nam. ZONDAG 15 SEPTEMBER GEM. AANKONDIGING AANWIJZING VOORRANGSSPLITSING. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter openbare ken nis, dat zij hebben besloten de split singen Rijnsburgerweg-Leidse straat- weg-Warmonderweg en Rijnsburger weg-Leidse straatweg- Nachtegaal laan, voor zover in die gemeente ge legen, als voorrangssplitsing aan te wijzen met dien verstande, dat voor rang moet worden verleend aan het verkeer, dat zich voortbeweegt langs de Rijnsburgerweg en de Leidse straatweg. De tipgevers dingen bovendien mee in onze nieuws-marathon, waarvoor elke maand (de komende drie maanden) een prijs van 25, van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. Berichten, opgenomen na tips lezers aan onze redactie, worden gelde lijk beloond. AANRIJDING Hedenmorgen om ongeveer half twaalf vond op de Zijlsingel een aan rijding plaats tussen een motorrijder en een bakfiets van de fa. Ahsmann. De motorrijder reed met grote snel heid door een bocht en verloor de macht over het stuur, waardoor hij de bakfiets met de veiligheidsbeugel in de flank aanreed. De motor vloog daarop dwars over de weg en dook over het hekje in het talud. De heer Verhoeven, de broodbezorger, bleef wonder boven wonder ongedeerd. De motor, die pas een week oud was, werd zwaar gehavend. Hieruit volgt weer de leer: wees een heer in het verkeer. Ingezonden door: Jopp Ashmann Hoge Rijndijk 118 Leiden Terwijl elders in Nederland de griep als epidemisch ziekteverschijn sel betrekkelijk weinig om zich heen heeft gegrepen, vertoont zij zich in Limburg in meer algemene en ernsti ge mate. Enkele maanden geleden werden de eerste gevallen gesigna leerd in Ambonese woonoorden, waar 60% tot 70% der bewoners werden aangetast. Sindsdien heeft deze A- griep snel om zich heen gegrepen. Hoewel er omtrent de omvang van deze ziekte in Limburg geen exacte cijfers bestaan, omdat zij, hoewel be smettelijke ziekte, niet valt onder de verplicht aan te geven besmettelijke ziekten, kan worden aangenomen, dat in het kwartaal sinds juli door heel de provincie tienduizenden gevallen zich hebben voorgedaan. De gesigna leerde ziekteverzuimen in de Lim burgse mijnen, die naar de tiendui zend lopen en die van enkele grote bedrijvengroepen Maastrichtse fa brieken gaven een totaal van onge veer duizend vormen de basis van deze schatting. De economische terug gang op de kolen en andere pro- duktie is een ernstig gevolg van de ze epidemie. De A-griep in Limburg doet zich voor onder alle maatschappelijke en leeftijdsgroepen van de bevolking: zowel kinderen als volwassenen wer den en worden en door getroffen. De verwachting is, dat de ziekte gevallen elk voor zich een kwestie van slechts enkele dagen zijn. Het sterftecijfer als gevolg van de griep als zodanig is uiterst gering. Slechts vier of vijf gevallen van overlijden NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve (1 te lefonlsch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten II alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE. zijn bekend, waarbij echter de dood een gevolg is van een complicatie, zo als longontsteking of een ander pneu- monisch verschijnsel. De noodzaak tot sluiting van enkele scholen in Limb, was er slechts in en kele gevallen, door het uitvallen der onderwijskrachten. Over het alge meen is het medisch toezicht van de volksgezondheid van oordeel, dat de sluiting van scholen niet noodzake lijk is ter voorkoming van de griep- uitbreiding, omdat het gevaar van be smetting niet speciaal op scholen be staat, maar overal mogelijk is. Door de scholen niet te sluiten worden so ciale en andere belangen van de ge zinnen beter gediend dan door de kin deren na de lange vakantietijd nog eens thuis te houden, zo meent men. KAPITEIN L. NAAR URSULA- KLINIEK TE WASSENAARF. Kapitein L. die in het militair hos pitaal te 's-Gravenhage was opgeno men, zal naar zijn familie mededeelt, vanmiddag op eigen verzoek voor volkomen rust worden overgebracht naar de Ursulakliniek te Wassenaar. ZOON VAN KONING SAOED BESTOLEN. Een der zoons van koning Saoed van Saoedie^Aralbië is gisteren in zijn hotel te Baden-Baden bestolen. De dief vielen onder meer zes dub bele parelsnoeren ter waarde van on. geveer 5.000 dollar, reischèques ter waarde van 19.000 dollar, persoon lijke papieren en een pistool in han den. Men vraagt zich af, hoe de dief in het zwaarbewaakte hotel kon bin nendringen. Zoals bekend, bevindt koning Saoed zich thans voor een gezond heidskuur in West-Duitsland. Marktberichten LEIDEN 13 sept. Vee. Aange voerd 9 stieren, 30 melkkoeien, 370 vette koeien, 87 varekoeien, 78 vet te kalveren, 23 nuchtere kalveren, 150 vette schapen, 200 fokschapen, 1322 vette lammeren, 44 varkens zeugen, 290 schrammen, 444 biggen, 5 veu lens, 28 geiten, totaal 3080. Notering: melkkoeien 8001100, vette koeien, schoon gewicht 2,50 3.00; varekoeien 650—/ 850; vette kalveren, levend gewicht 1,85 2.40; nuchtere kalveren levend gewicht 1.40—1,70; vette schapen 8098; fokschapen f 85125; vette lammeren 7090; drachti ge zeugen 260—326; schammen 6095; biggen 38—48, han del voor stieren, melkkoeien en va rekoeien stug, vette koeien matig, vette kalveren, nuchtere kalveren en graskalveren stil, schapen matig, zeugen, schrammen en biggen stug. LEIDEN 13 sept. Kaas. Aange voerd 41 Goudse partijen en 0 Leid se partijen. Notering: Goudse extra kwaliteit tot 2.39. Eerste kwaliteit 2.29—2.34, en Leidse 2.25—2.29 Handel kalm. LEIDSCHENDAM. 12 sept. Eieren. Aangevoerd waren 59800 kipeie- ren. De noteringen luidden voor 1500 eieren no. 0 19.1519.95; 4000 eieren no 1 18.1019.60; 7000 eieren no 2 16.25—17.35; 17500 eieren no. 3 10.50—16.00; 15000 eieren no. 4 12.50 —12.90; 10700 eieren no. 5 10.45 10.65; 7800 eieren no. 6 8.90—9.25; 500 eieren no. 7 7.908.30. LEIDSCHENDAM 13 sept. Groen te. Rijenkomkommers A. 2834; rij en komkommers B. 1924; rijen komkommers C. 1317; rijenkom kommers CC 8—9; rijenkomkom mers krom 1018. sla A 6—10; sla B. 35; andijvie 813; spinazie 16 23; tomaten A. 7508.30; tomaten B. 790—820; tomaten C. 540—680; to maten CC. 260290; bleekselderij 1933; bospeen 19—27; snijbonen 58—112; prinsessebonen 48—81; pronkbonen 2338; spekbonen 47 59; postelein 1924; meloenen 46 76; uien 1213. R.K. Instuif Herensingel. Feestelij ke openingsavond m.m.v. „The Ryth- me Club" o.l.v. Th. Wisse. Zaal Maria Gijzensteeg. 8 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1 Tentoonstel ling geologie van Nederland Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „De mens in minia tuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.). Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest maandag 9 sep tember tot en met vrijdag 13 sept. wordt waargenomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 Apotheek Resyst, Steen straat 35, tel. 20136. Apotheek Oegstgeest Wilhelmina- park 8, Oegstgeest tel. 26274. Wilt U iets weten? Vraag G. S.: over avondopleiding voor monteur. Antwoord: De dichtstbijzijnde door U bedoelde avondopleiding is te Lei den. U kunt zich wenden tot de R.-K. Technische School „Don Bosco", Boerhaavelaan 44 te Leiden. Vraag S. V. te Leiden inzake huur- toeslag op het loon. Antwoord: De huurtoeslag is niet verplicht ten aanzien van werkne-, mers, wier loon niet is geregeld in een C.A.O. of bindend vastgesteld^ loonregeling. Vraag: Als een woningbouwver eniging en een gemeente een woning- ruil weigeren, waar moet men zich dan vervoegen? Antwoord: Wij vrezën, dat U zich bij de beslissing zult moeten neer leggen. Wij althans weten niet"tot welke instantie U zich zou kunnen wenden. Vraag L. te N.: Over de Tillenberg. Antwoord: De Tiltenberg te Voge lenzang is het moederhuis van de Vrouwen van Nazareth, een in 1928 door wijlen prof. Jac. v. Ginneken S.J. gestichte congregatie van leden. De Vrouwen van Nazareth zoeken hun activiteit in het missiewerk in de breedst mogelijke zin, zowel bui tenlandse als binnenlandse missie, waaronder ook begrepen de zorg voor de ''rouwelijke jeugd. In de dertiger jaren verwierven zy grote bekend heid door hun Graalbeweging. In Amsterdam beoefenen zij thans o.m. de gezinszorg. Tijdens ie eeiste jaren van het bestaan der congregatie droegen de Vrouwen van Nrzareth een klooster kleed doch slechts binnen de muren van hun huizen, in het gewone le 'f-, droegen zij toen reeds evenals nu burgerkleding. Van een kloosterorde in de gebruikelijke zin is geen sprake, al leven de leden der qpngregat-e min of meer in communiteit. Zij wor den aangesproken met Juffrouw. Vraag mevr. J. R.K. te A. inzake huurverhoging. Antwoord: Nu wij weten, dat uw woning tot de vooroorlogse behoort, kunnen wij de huren controleren. De berekening, zoals u aangeeft, klopt. Vraag M. A. G.: Kan men pandoer spelen zonder boer? Antwoord: Ja, dat kan, dat is een z.g. „kereltje". Men vraagt dan geen aas c.q. heer mede, maar de ontbre kende troefboer. Dit spel kan men spelen, als men 'n mooie kaart heeft, doch juist de boer aan het spel ont breekt. Heeft de speler aldus pandoer in handen, dan komt hij uit met b.v. de negen (nel), zit troef boer nu toevallig alleen, dan hoeft hij die niet op te gooien, doch mag hij deze verzwijgen tot dat de speler er om vraagt. Hij die troefboer in han den heeft, neemt de slagen op, zodat iedere speler weet. wie de maat is. Als men geen mooie bijkaarten heeft, is het in de regel een verloren spel. Het gaat boven misère ouvert. Vraag mej. N. R. te L. inzake ver huiskosten, omdat zij gedwongen is, de woning te verlaten. Antwoord; Aangezien het hier een volkomen normaal geval van beëin diging der huur betreft, kunt u de verhuiskosten op niemand verhalen Vraag H. v. d. H.: Wij mogen een redacteur van een krant geen inHch tingen geven. Antwoord: U kunt u wenden in zake Oliver Hardy tot het filmver huurkantoor Nederland, Hobbema straat te Amsterdam en voor andere vragen tot de stichting Saphièr, Hu- go de Grootstraat lObis, Utrecht. Inderdaad, dit is kippensoep die Royco bereid heeft van het mooiste kippenvlees. In 2x/i uur is er op een zacht vuur pittige, opwekkende bouillon van getrokken. De toegevoegde kruiden zijn gekozen en gemengd volgens het eigen recept van de Roycokok. Geurige peterselie erbij, de fijnste vermicelli èn genieten maar: vier flinke borden, slechts 48 cent. Verwen Uw man met 'n geurig bordje Royco, Variatie genoeg! Uit zes Royco soepen - alle even kostelijk en zó klaar - kunt U kiezen ASPERGESOEP - VERMICELLISOEP GROENTESOEP - KALFSBOUILLONSOEP ERWTENSOEP - KIPPENSOEP Met Royco maakt U de soep waar Uw man zo van

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3