PAUSELI|KE ENCYCLIEK OVER FILM, RADIO EN TELEVISIE Richtlijnen en beginselen uiteengezet Kring Leiden van Kath. Vrouwengilde hield bestuursvergadering Interessante onderzoekingen in de Leidse Hortus Scherp r»T? T TPmCT? fOTTT? A APT PAGINA 2 Kerkelijke instanties van toezicht bepleit In de „Osservatore Romano" is* een encycliek gepubliceerd, gewijd aan film, radio en televisie en beginnend met de woorden „Miranda prorsus". Deze encycliek, gedagtekend op 8 september, het feest van Maria Geboorte, is het grootste document, dat de H. Vader ooit heeft uitgevaardigd. In het algemene gedeelte zet de Paus de beginselen uiteen, waaraan 1 moderne communicatie-middelen in het algemeen dienen te beantwoorden. Hij onderzoekt dan de mogelijkheden, die film, radio en televisie bieden en wijst als hun voornaamste taak aan „de waarheid en het goede te die nen" zowel door de informatie, de onderrichting als door de ontspanning. 1 lenen om zijn eisen te helpen verwe zenlijken. Aansluitend geeft hij voor iedere categorie concrete aanbevelingen, waarin hij de filmbezoekers nogmaals op hun plicht wijst zich te vergewis sen van de kerkelijke filmkeuring voordat zij naar de bioscoop gaan. Allen, die met de film te maken heb ben, van producer tot bioscoop exploitant, wijst de H. Vader vervol gens op hun plichten als mens en als christen. Zij worden herinnerd aan het feit, dat de film niet zozeer koopwaar is maar veeleer een geestelijk voedings middel en een school voor de geeste lijke en zedelijke vorming van een volk. EIGEN PROBLEMEN. De encycliek gaat vervolgens de problemen na, die aan elk dezer drie sectoren eigen zijn. Zij onderstreept het morele aspect van iedere infor matie en beveelt een doeltreffend gebruik aan van de didactische film en van radio- en televisie in de scho len, Voorts dringt de encycliek aan op een juiste opvoeding van het luis terend en kijkend publiek tot critisch aanhoren en zien. Zulk een opvoedend werk is echter niet voldoende. De Paus wijst erop, dat de voor de jeugd bestemde pro gramma's niet alleen aangepast moe ten zyn aan het geestelijk ontwikke lingspeil en gevoelsleven, maar voor al aan de moraal. Teneinde de Kerk in staat te stel len ook op het gebied van radio en televisie haar zending te kunnen ver vullen, beveelt de Paus in elk land de oprichting aan van kerkelijke in stanties, die tot taak hebben de Ka tholieke activiteiten op het gebied van radio en televisie te coördineren. Zulks naar voorbeeld van de instel lingen, welke als gevolg van de film encycliek „Vigjlanti cura" in het le ven werden geroepen. Film. De encycliek behandelt vervolgens uitvoerig de artistieke, technische en economische problemen, eigen aan film, radio en televisie. Wat de film betreft, herinnert de H. Vader aan zijn recente uiteenzettingen over de ideale film en verzoekt hij allen, die Radio. Hetzelfde geldt voor radio en tele visie, maar hier zijn waakzaamheid en een juiste keuze van de program ma's nog meer nodig, omdat het hier om apparaten gaat, die in de huis gezinnen zijn ingeburgerd. Luiste- hun medewerking te verlenen om door gepaste critiek de samenstellers der programma's te helpen hun taak naar behoren te vervullen en de ra dio tot een opvoedend element te maken. Een doelbewuste activiteit der Katholieke organisaties kan hier aanzienlijk bijdragen tot het schep pen van een gezonde publieke opinie. Televisie. De televisie tenslotte heeft naast vele overeenkomsten met de film toch ook haar eigen kenmerken, die op hun beurt bijzondere problemen scheppen. Hier beveelt de H. Vader de uitzending van liturgische plech tigheden aan, maar waarschuwt er voor dat het bijwonen van een over de televisie uitgezonden H. Mis niet hetzelfde is als het lichamelijk aan wezig zijn in een kerk, waar het H. Misoffer wordt opgedragen. De encycliek wijst daarna op de gevaren, die de televisie voor het gezin kan meebrengen. De dreigende gevaren kunnen echter bezworen worden als het nodige gedaan wordt om de programma's in overeenstem ming te brengen met de eisen van moraal en psychologie. De H. Vader nodigt daarom alle katholieke wetenschapsmensen en kunstenaars uit om hun medewer king te verlenen, opdat dit doel be reikt wordt. Hij eist vervolgens maatregelen, dat uitzendingen, die voor volwassenen bestemd zijn, de jeugd geen schade kunnen berokke nen. Hier hebben echter ook ouders en opvoeders een belangrijke taak. De encycliek eindigt met een beroep op de geestelijkheid, die gewezen wordt op het belang van haar acti- Kring zoekt patrones I Huifvrou- wenvoorlichtingsdienst, deze avond De Kring Leiden van het Katho- was zeer interessant. Grote belang ziek Vrouwengilde hield gistermid- stelling bestond ook voor een expo- dag in een der bovenzalen van café- sitie van zelfgemaakte kerstgroepen, restaurant „In den Vergulden Turk" j hiervoor bestaan handleidingen en haar kringvergadering voor de af- zelfs cursussen. De afdeling Leiden delingsbesturen. Na het openingsge-1 had knutselavonden georganiseerd, bed opende mevr. Kraayvanger bij I waarop genaaid en gebreid werd. Zo afwezigheid van mevr. Lindenhof,heeft men hier enkele grote gezin die wegens griep verhinderd was, de nen geheel in de kleren kunn^-i ste- vergadering. De voorzitster uitte al- ken. Dit geeft de geest van het Gilde lereerst haar verwondering over hetzeer goed weer. Voorts werd de aan- ontbreken van een patrones van de j dacht gevestigd op e^i lezing van Kring. Zij verzocht de leden eeni uit j rector Vester, een film over kardi- te kijken naar een heilige en het be- naai Mindszenty, voordrachten en stuur een suggestie te doen. lezingen van Hans Velü, pater Rem merswaal S.J. (over de Jehova's Ge- De secretaresse-penningmeesteresse j tuigen) en Cora Vermeer uit*Hil- mevr. Staal-Van Santvliet las ver-1 versum met „De danser van O.L. volgens de notulen voor. Hierin was Vrouw". Interessante excursies wer- een volledig overzicht gegeven van j den gemaakt naar Calvé Delft, de Vóór honderd jaar Uit de Leidsche Courant van 13 September 1857. 's-Gravenhage. Naar men verneemt bestaat bij het Minis terie van Financiën het plan om in eene lang erkende behoefte te voorzien, die namelijk, om aan de post-ambtenaren de gelegen heid te verschaffen om aan de openbare godsdienstoefeningen, waarvan vele hunner in den re gel verstoken waren, bij te wo nen. De beide dienstboden, die on langs. te Haarlem onder ver moeden van brandstichting wa ren aangehouden, zijn buiten vervolging gesteld. men een Franse avond in elkaar ge zet. De lelijke deuren waren verbor gen achter kleurige Franse land schappen (platen van de Franse am bassade), er waren verder in de zaal de vorige kringvergadering. De no- j PersiFfabrieken, Leerdam en Gero te terrasjes gevormd, Franse films wer- tulen werden goedgekeurd en mevr. Zeist. Een excursie naar IJmuiden, den vertoond en Franse wijn werd Staal werd dank gezegd voor haar j waar propaganda werd gemaakt voor gedronken; kortom, het was een echt het gebruik van vis, viel niet in zulk Frans feest. De afdeling had deze raars en toeschouwer dienen daarom viteit en voorbeeld. Van groot belang voor stikstof-industrie De Nederlandse organisatie voor - zuiver-wetenschappelijk onderzoek, op dit gebied verantwoordelijk zijn de Organisatie voor toegepast na- voor de produktie en verspreiding van de film, hun medewerking te ver- Latijns Amerika laat Indonesië in de steek De Indonesische minister van bui tenlandse zaken, dr. Subandrio, heeft donderdag voor het parlement ver klaard, tot zijn spijt te moeten er kennen, dat de steun van de Latijns- Amerikaanse landen aan de eis van Indonesië op West-Irian (Nederlands Nieuw-Guinea) is afgenomen. Hij zeide, dat de gewijzigde hou ding van deze landen niet het gevolg is van mindere sympathie met de strijd van het Indonesische volk, maar gebaseerd is op overwegingen van nationaal belang. De vraag, waar het om gaat, is voor deze landen: zullen wij in onze betrekkingen met Nederland geen schade ondervinden, als wij Indonesië steunen? De minister legde deze verklaring af in antwoord op een vraag van een parlementslid, dat ontevreden was over de wijze, waarop de rege ring in Zuid-Amerika de propagan da over Nieuw-Guinea had gevoerd. POTLOOD en GEEST Nr. 536. Horizontaal: 1. lentebloem, 5. familielid, 6. munt in China, 7. badplaats in Duitsland, 9, familie lid, 10. voorzetsel, 11. ommegang, 13. gem. in Gelderl., 15. laagvlakte, 17. knaagdier, 19. jongensnaam, 21. wa ter in N.-Brab., 22. zwaar register van het kadaster. Verticaal: 1. deel van een helm, 2. voegwoord, 3. stad in Duitsland, 4. koninkrijk in Achter-Indië, 5. schrijft men mee, 8. meubelstuk, 9. beneden, 12. mondwater, 14. gebod, 16. onheil aanbrengende godin, 18. bloeiwijze, 20. koning van Bazan over de Jor- daan. Oplossing morgenavond. Oplossing no. 535. Horizontaal: 1. ark, 4. ham, 7. laan, 8. ra, 9. pan, 10. sar, 11. part, 14. Rai. 15. idem 17. adé, 19. kap, 2.1. Aa, 22. rede, 23. tra, 24. met. Verticaal: 1. alp, 2. raap, 3. kanarie, 5. ara, 6. Marne, 10. stiekem, 12. rad, 13. staat, 16. made, 18. dar, 20. pet. tuurwetenschappelijk onderzoek^ n.v. Centraal stiksof verkoopkan ioor en de Rijksuniversiteit te Leiden hebben prof. dr. T. H. van den Ho- nert, hoogleraar in de algemene plant kunde aan deze academie, in zijn kwaliteit van directeur der „Stich ting voedingsfysiologisch onderzoek bij planten", subsidies verleend voor een onderzoek inzake de opneming van zouden door wortels van plan ten. De dagelijkse leiding van ge noemd onderzoek berust bij dr. G. G. J. Bange. VAN GROOT BELANG. In een onderhoud met het ANP vertelde prof. Van den Honert, dat de stichting voedingsfysiologisch on derzoek bij planten in 1953 werd op- Eotanicus te Leiden. De aanleiding daartoe waren onderzoekingen, die prof. Van den Honert met een aantal zijner leerlingen voor de Mekog te IJmuiden verrichtte. De Mekog pro beerde namelijk uit zeewater kalium- meststoffen te vervaardigen, waarbij een plantenfysiologisch onderzoek nodig was, wat door prof. Van den Honert werd uitgevoerd. Toen bij dit onderzoek bleek, dat de hoogleraar over heel weinig kasruimte beschik- ^belangstelling^ te om proeven te doen, stelde de Mekog voor om op haar eigen kos ten dp het terrein van de Hortus te Leiden een kasruimte met labo- ïatoriumaccomodatie te laten bou wen, die op een voordelige wijze aan de staat zou komen te vervallen. Het uitgebreide verslag. Bij de ingeko. men stukken was een brief van de minister van maatschappelijk werk, dr. Marga Klompé. Zij sprak hierin haar dank uit voor de gelukwensen bij de aanvaarding van haar minis tersambt. De voorzitster vroeg de aanwezige leden om in haar afde lingen de dames op te wekken veel te bidden voor en mede te leven met onze eerste vrouwelijke minis ter. Haar taak is uiterst zwaar. Nagegaan werd of in enkele plaat sen, welke nog geen afdeling van het Gilde hebben, alsnog tot de oprich ting van zo'n afdeling gekomen kan worden, zoals in Noordwijk, Noord- wiikerhout en Rijswijk. Het diocesaan bestuur zal in deze om advies gevraagd worden. Even eens zal het dioc. bestuur gekend worden in het plan dat bestaat om verzilverde lepeltjes te verkooen met het embleem van het Gilde. De voor zitter vroeg de dames voorts er op te willen toezien, dat er geregeld programma's van de activiteiten der afdelingen naar het krinebestuur ge stuurd worden. Ook het diocees stelt prijs op toezending om op de hoogte te blijven van hetgeen er tot in de kleinste afdelingen plaatsvindt. De aandacht werd gevestigd op donderdag 10 oktober, wanneer in Haarlem een kringdag voor bestuurs leden gehouden zal worden. De ófch- tend is - gereserveerd voor de grote steden, in de middag komen de Krin gen aan de beurt. Voor de a.s. alge mene kringdag voor de afdelingen van de kring Leiden waren de dames bestuursleden wel te vinden. Men wil hiervoor een aantrekkelijk pro gramma opstellen. Ook bestaat gBg^HMS^Hvoor.|H een beste aarde; de dames stonden meer dan twee uur op de vis ge drongen, enige weerzin bleef dan ook niet uit. Verbandbreien voor missie Mevr. Kraayvanger drong ook aan op het verbandbreien voor de missie. Dit móet doorgang vinden in alle af delingen. Deze actie wordt gevoerd voor de Memisa te Rotterdam, die ook een gebitten- en brillenactie voert. Negers zijn gek op brillen, hetzij uit noodzaak, hetzij omdat het zo mooi staat. Tot slot vertelde me vrouw Kraayvanger iets over de ac tiviteiten in Oegstgeest. Hier had hele avond zelf opgezet en de stem ming was buitengewoon geanimeerd. Men is in Oegstgeest thans van plan weer een andere avond te organise ren, een Hongaarse of Spaanse, maar in elk geval een avond met wijn! De voorzitster dankte de dames aan het slot van deze zeer vruchtbare middag voor hun aanwezigheid en hoopte, dat de resultaten niet lang op zich zouden later wachten en dat deze even vruchtbaar zouden zijn. Na de rondvraag, die wegens het vergevorderde uur zo kort mo gelijk werd gehouden, besloot mevr. Kraayvanger de vergadering der Kring Leiden. GEWESTELIJK ARBEIDSBUREAU Algemeen. Over de periode van van vrouwelijke arbeidskrachten be- t.m. 31 augustus 1957 onderging liep 121, yoor bestuursleden van kring Leiden.] het aanbod geen wijziging, zodat het standcijfer van de arbeidsreserve een aantal van 215 als geheel werk loos ingeschevenen bleef aangeven. Een analyse van het aanbod naar vorm van werkloosheid levert het volgende beeld op: wrfjvingswerk loosheid 150, seizoenwerkloosheid nihil en overige vormen van werk loosheid 65. Een vergelijking met de stand van het overeenkomstige tijdstip in 1953, 1954, 1955" en 1956 wijst uit, dat t.a.v. 1953 en 1954 een voordelig verschil van resp. 655 en 255 en t.a.v. 1956 een nadelig verschil van resp. 25 en 75. De vraag. De vraag naar manne lijke arbeidskrachten daalde van 650 tot 615, waarvan er 180 betrekking een kringdag Ihadden °P jeugdigen- De daling is een mneaagniast- het gevolg van de definitieve plaat- De voorzitster zae dit 't liefst als'sin2 van een beduidend aantal jeug- ginnen en tijdig naar huis. Een der dames vond een dag als hier be- doeld,, een dag extra voor bestuurs departement van financien maakte löden een soort overlading; zü had echter bezwaar tegen dit plan omdat Iliever een da* wa.aroP mfaan; het de bouwkosten niet verantwoord dacht aan ontsoanning werd besteed, achtte. Daarop stelde ir. Bakker van De bedoeling bleek evenwel de be- de Mekog de vraag of het soort on-1 sturen op te voeren tot een hoger gericht teneinde een proevenkas met derzoekingen dat in een dergelijke IDed- De voorzitster verzocht om de laboratoriumaccomodatie te doen proevenkas gedaan kon worden, niet ileden der afdelingen ^ens te polsen plaatsen op het terrein van de Hortus van een zodanig belapg was, dat de omtrent de algemene kringdag. 1 gezamelijke stikstof-meststoffen pro. ducerende industriën zulk een pro ject zouden kunnen financieren. Weer 'n mislukte raket In de Verenigde Staten is opnieuw een proef met een raket mislukt. Dinsdagavond werd op het proefter- rein voor geleide projectielen bij Ca pe Canaveral een grote raket afge vuurd, die enkele minuten na het af vuren hoog in de lucht uit elkaar spatte. Toen het projectiel werd afgevuurd, schoot het recht omhoog. Inplaats van af te buigen in de richting van de zee bleef het projectiel stijgen. Acht of negen minuten na de start deden zich op grote hoogte twee explosies voor, en zag men vurige strepen naar bene den komen. Overstromingen in Turkije Woensdagmiddag heeft een hevig noodweer in de omgeving van Anka ra ernstige overstromingen veroor zaakt, waardoor in de voorsteden van de Turkse hoofdstad Kajas en Mamak verscheidene tientallen doden zouden zijn te betreuren. De Turkse president en premier hebben zich naar de getroffen plaat sen begeven, waar brandweerlieden uit Ankara en legereenheden hulp bieden. In een officieel communiqué is la ter meegedeeld, dat er tot nu toe 14 lijken zijn geborgen. Meer dan 100 mensen zijn naar het ziekenhuis gebracht. Men schat dat circa 3.000 huizen door de overstro mingen onder water zijn gezet. Eén schaap over de dam Zwitserse schapen hebben in de praktijk bewezen, dat het spreek woord „Als één schaap over de dam is volgen er meer" nog wel degelijk waarheid bevat. Dezer dagen sprong nl. een ver schrikt schaap in de streek van Sion (Zwitserland) in een 70 meter diep ravijn. Onmiddelijk volgde de ge hele kudde, die te pletter viel tegen de rotsen. Het merendeel der 260 dieren was dood, de rest moest wor den afgemaakt. i Interessante programmapunten Het uitwisselen van ideeën Nadat deze vraag in positieve zin programmapunten nam het voor- boekt. De werkgelegenheid in totaal kan nog altijd gunstig genoemd worden. In de textiel- en de metaalindustrie bestaat ruime plaatsingsmogelijkheid. Wat de bouwsector betreft, kan ver wacht worden, dat werkgelegenheid zal afnemen in verband met Over heidsmaatregelen. Vrouwenbemiddeling. Het aanbod De vraag handhaafde zich op gelijk niveau en bedroeg 255. In de confectie- en textielindustrie bestaat nog een tekort aan vrouwe lijk personeel, terwijl ook behoefte aan kantoor- en huishoudelijk perso neel bestaat. BIOSCOPEN De films in de week van 613 september zijn door de Kath. Film i- - j - j j Centrale als volgt gekeurd: was beantwoord, werd een vorm ge- naamste deel van de vergadering in Casino: Piro*chka" alle leeftijden vonden, die het mogelijk maakte om beslag. Het voorstel werd gedaan pa- op in erfpacht afgestane rijksgrond ter p- Verkoelen van de Oblaten gelegen in de Leidse Hortus jvan Maria te verzoeken een middag zulk een proevenkas tê bouwen, die in november, de kringdag voor de geheel gefinancierd zou worden door i bestuursleden, te komen spreken de stikstof-meststnffon nrndii/.»r«niia over de Pax Christi-beweging. De de stikstof-meststoffen producerende industrieën hier te lande. Behalve de Mekog waren dit de staatsmijnen in Limburg en een Belgische maatschap pij te Sluiskil, de „Compagnie Ncer- landaise de l'azate", georganiseerd in het n.v. Centraal Stikstofverkoop kantoor te 's Gravenhage. Zo werd dan in de Hortus Botanicus 'n kleine, maar bijzonder fraaie proevenkas met laboratoriumaccommodatie ge bouwd, waaraan prof. Van den Ho nert en zijn medewerkers elke dag opnieuw vreugde beleven. De Stichting voedingsfysiologisch onderzoek bij planten heeft een eigen bestuur, voorzitter is de pre sident-curator der rijksuniversiteit te Leiden, dr. baron de Vos van Steenwijk. In 1963 zal de stichting, die nog. niet onder de academie ressorteert, m al haar eigendommen aan de staat der Nederlanden vervallen. VOORHOUT Storm belaagt de nieuwbouw De harde zuidwester, die vannacht menigeen uit zijn slaap heeft gehou den en beschadigingen heeft toege bracht aan bomen en dakpannen, heeft in Voorhout veel meer op zijn geweten gehad. De nieuwbouw aan de Beatrixstraat heeft het hard te verduren gehad. JVan de aldaar in aanbouw zijnde huizen waren een vijftal reeds een goed eind gevor derd. Van deze woningen stonden de binnenmuren al overeind, maar te gen de vernielend storm bleken de bouwwerken niet bestand. Deze bin nenmuren werden tot balklaaghoogte der eerste verdieping als een kaar tenhuis naar binnen geslagen en de vloeren van deze verdieping zijn als lucifershoutjes afgeknapt. Ook de ko zijnen liepen zware schade op. De ra vage is buitengewoon en het geheel biedt een aanblik als na een bombar dement. Een grote schadepost voor de aannemers. leden gingen hiermede accoord. Hierna werden diverse program mapunten van het afgelopen seizoen Lido: (Donderdag: „Tussen en 17", 18 jaar. „Ja, mevrouw de Gene raal", 18 jaar. Luxor: Marie Antoinette, de mar telares". 18 jaar. Trianon: Afgekeurd. Rex: „De bestorming van de Alamo", 14 jaar. Dit is de vermiste Joke Fruneaux uit Leiden Dit is Johanna Henny Fernanda Fruneaux (genaamd Joke), wonende Gerrit Kasteinstraat 60 te Leiden, die sinds de morgen van 2 september 1957 wordt vermist. Zij werd op 3 mei 1942 geboren te Singarosi en is leer linge van een Mulo-school. Signalement: lang 1.60 m., Indonesisch type, bruine ogen, bruin haar, gekleed in grijs tweed mantelpakje, blauwe blazer met goudkleurige knopen, lage zwarte zomerschoenen. Draagt een gouden polshorloge. De Commissaris van Politie te Leiden verzoekt bij aantreffen en voor het geven van eventuele inlichtingen onverwijld contact op te ne men met de plaatselijke politie. Leidse Agenda (Kath verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch. en Cult Overleg, W J. Kriek, Hooigracht 12. tel 20018) ZATERDAG 14 SEI TEMBER. Gymzaal Ursulasteeg. 8 uur ope ningsbijeenkomst van de Volksdars- groep „De Grote Ronde". Stadsgehoorzaal. Feestavond Buurt en Speeltuinvereniging „Groenoord" 8 uur. St. Antoniusclubhuis. Feestavond Ontspanningsver. S.R.O., 8 uur. R.K. Instuif Haagweg. Feestelijke openingsavond m.m.v. het Veri-dans- orkest. Leonardushuis. Aanvang 8 uur nam. ZONDAG 15 SEPTEMBER R.K. Instuif Herensingel. Feestelij ke openingsavond m.m.v. „The Ryth- me Club" o.l.v. Th. Wisse. Zaal Maria Gjjzensteeg. 8 uur nam. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1 Tentoonstel ling geologie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 uur. Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „De mens in minia tuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling Japanse prenten Op werkdagen 105 uur, op zondag 1 5 uur (Tot 1 oktober) Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest maan.lap 9 sep tember tot en met vrijdag 13 sept. wordt waargenomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502 Apotheek Resyst, Steen- straat 35, tel. 20136. Apotheek Oegstgeest Wilhelmina- park 8, Oegstgeest tel. 26274. In Amsterdam? Vermist Leids meisje schreet brief De verblijfplaats van de Leidse Mulo-leerlinge Joke Fruneaux, die sinds 2 september niet in haar woning aan de Gerrit Kasteinstraat is terug gekeerd, is nog onbekend. Zij heeft echter haar ouders een briefje ge schreven. Hierin schreef zij in Heem stede door een auto te zijn aangere den en dat de inzittenden van de wagen haar hadden opgenomen. Om- trent de naam of het adres van deze mensen maakte zij echter niets be kend. Uit het briefje bleek vervol gens, dat het meisje van plan was naar België te gaan. Een slecht rapport, waarop stond, dat zij dit jaar was blijven zitten, is oorzaak geweest van haar verdwij ning. Zij durfde het rapport thuis niet te laten zien en gaf voor het verloren te hebben. Men heeft bij de naspeuringen tot nu toe nog geen resultaten behaald. De Amsterdamse politie is in de zaak gemengd en ook de grensposten zijn gewaarschuwd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2