3)e CoidóeSoii^atit De Arabieren solidair tegen Westerse inmenging De moeilijkheden met de negerscholieren HET OPTREDEN VAN AMERIKA ONGUNSTIG ONTVANGEN Overdopen die steden! De Hongaarse kwestie voor de Ver. Naties Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. DONDERDAG 12 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14207 i De Paus over KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Wat overbleef van een school met negerleeiling Geen geweld tegen Syrië gebruiken De Arabische landen hebben over het algemeen de houding van de Ver enigde Staten ten opzichte van Syrië ongunstig beoordeeld. Uit de reacties in het Midden-Oosten zou men kunnen opmaken dat in het geval van een gewapend conflict alle Arabische landen zich achter Syrië zouden scharen. Dit is ook de waarschuwing, die de president van Libanon, Chamoun, in een belangrijke persoonlijke boodschap, aan Eisenhower zal geven. De boodschap zal aan Eisenhower worden ter hand gesteld door de Li banese minister van Buitenlandse Zaken, Malik, die vandaag uit Beiroet naar New York vertrekt om de algemene vergadering van de Ver. Naties bij te wonen. De president van Libanon waarschuwt Eisenhower geen geweld tegen Syrië te gebruiken, aangezien de Arabische landen zich in dat geval aan Syrische zijde zouden scharen. diverse reacties. Een speciale correspondent van het Franse persbureau „AFP" maakt melding van de volgende Arabische reacties op de Amerikaanse stelling neming t.a.v. de jongste ontwikkelin gen in Syrië. Koning Saoed van Saoedi-Arabië heeft gezegd dat zijn land, „dat mi litaire verdragen met Syrië heeft gesloten", Syrië alle mogelijke hulp Reuter meldt, dat de Russische re gering bij decreet verboden heeft, dat gebieden, steden, etc., genoemd- wor den naar nog in leven zijnde leiders. Volgens Reuter zegt het decreet dat het geven van namen van overleden Russische leiders aan steden, distric ten, ondernemingen etc., met het doel de gedachte aan deze leiders levend te houden, slechts „in uitzonderlijke gevallen" kan worden toegestaan. Juiste verhoudingen lHirlap", dat vanzelfsprekend ver ontwaardigd behoort te zijn over het rapport van de Ver. Naties over de Hongaarse opstand, maakte gisteren de zure opmerking, dat de V.N.-com- missie maar eens een studiereis naar Little Rock moet maken. „Daar valt nog wel iets te leren", aldus het blad. Nu zijn wij allerminst bewonde raars van het slag lieden a la gou verneur Faubus en vervolging of achteruitstelling van personen om wille van hun ras is in onze 0 ogen niet minder dan misda dig. Maar wat er in .sommige zuidelijke staten van Noord-Amerika gebeurt verschilt toch wel hemels breed van datgene wat er geschied is in de herfst van verleden jaar in Hon garije. Daar werd de natuurlijke vrij heidsdrang van een heel volk met ge weld onderdrukt door vreemde troe pen, die in Boedapest een regering oprichtten, welke door het Hongaarse volk niet gewild werd In sommige staten van Noord-Ame rika worden negers in hun verlangen naar ontwikkeling belemmerd, maar niet door de regering, noch door de meerderheid van het Amerikaanse volk, maar door enkele heethoofden dwars tegen de bestaande wetten in. Het is te betreuren, dat de oude min achting voor het negerras dat nog stamt uit de tijd van de slavernij zo'n taai leven blijkt te hebben in be paalde gebieden van Amerika, maar men moet de gebeurtenissen in Little Rock, Nashville en Birmingham wel in hun juiste proporties zien. „Ongeveer 350.000 van de 2.800.000 negerkinderen van de schoolplichtige leeftijd in de zuidelijke en grenssta ten van de V.S. bezoeken de openbare scholen in districten, waar de rassen scheiding is opgeheven", aldus meldt het tijdschrift „U. S. News and World Reports" in zijn laatste nummer. Ver wacht wordt dat nog 25.000 negerleer lingen in het najaar op tot dusver alleen voor blanke leerlingen open staande scholen zullen worden toege laten. Het weren van negerscholieren is dus zelfs in de zuidelijke staten geen algemene liefhebbberij van de blan ke bewqners. Zelfs de staat Arkansas, die nu zozeer in het nieuws is geko- men, maakt nog niet eens zo'n slecht figuur. In deze staat zijn in septem ber 75 negerkinderen ingeschreven bij voorheen uitsluitend voor blanken toegankelijke scholen; 57 van hen hebben zonder incidenten in acht ge meenten hun plaats in de gemengde klas ingenomen. De relletjes in Little Rock en North Little Rock hebben de 18 anderen verhinderd hun plaats in de schoolbanken in te nemen. Nogmaals het is allemaal zeer betreurenswaardig en zulke Ku Klux Klan-methoden doen de naam van het Amerikaanse volk als geheel geen goed, maar het valt in het niet ver geleken bij de gebeurtenissen in Hon garije. zal verlenen, indien het zou worden aangevallen. De Libanon heeft reeds medege deeld een overeenkomstige houding t.a.v. de Syrische ontwikkelingen te zullen aannemen. De Jordaanse minister van Buiten landse Zaken, Rifai, heeft dinsdag j.l. te Amman verklaard: „In Syrië J heeft zich niets voorgedaan, dat ons aanleiding zou geven ons bedreigd te gevoelen, oi dat een ingrijpen on zerzijds zou rechtvaardigen. Het on afhankelijke Syrië is vrij zodanig te handelen, als het in overeenstemming met zijn belangen acht". De Iraakse pers heeft in bewoor dingen, feller dan die van welke an dere Arabische bladen ook met uitzondering van de Egyptische gecshreven over de „zeer ernstige misslag, die de Verenigde Staten in hun politiek t.a.v. het Midden-Oos ten hebben begaan". Het Egyptische dagblad „Al Akh- bar" schrijft: ..Indien de Verenigde Staten volharden in hun huidige po litiek t.a.v. Syrië, zullen zij dit land noodzaken toenadering tot de Sow- jet-Unie te zoeken op dezelfde wijze als Egypte hiertoe verleden jaar werd genoopt". Deze foto Iaat zien welke vernielingen werden aangericht aan de io goed als nieuwe Hattie Cotton school te Nashville in de Amerikaanse staat Tennessee, toen er in de school des nachts een lading dynamiet tot ontplof fing was gebracht nadat de dag tevoren één neger-leerling was ingeschreven. Van het gebouw, dat een half miljoen dollar heeft gekost en dat onderdak bood aan 390 blanke leerlingen staan in feite alleen de buitenmu ren nog overeind, het moet als volkomen verloren worden beschouwd. Met angstwekkende felheid gaat in de zuidelijke staten van Noord-Amerika de strijd tegen de integratie op de scholen voort Faubus naar Eisenhower Gouverneur Faubus van Arkansas zal waarschijnlijk morgen of zaterdag in Newport een onderhoud hebben met president Eisenhower over de schoolkwestie in Little Rock, de hoofdstad van Arkansas. Zoals bekend weigert Faubus de rassenscheiding op de middelbare scholen in Little Rock op te heffen. Faubus heeft zich gisteren terug getrokken, „uitgeput door de ver moeienissen van de laatste dagen", nadat hij eerst een acti- had ontwor pen, waarmee hij zijn verzet tegen de rassenintegratie wilde verdedigen. Hij had namelijk bekendgemaakt, dat ieder, die het met zijn beleid eens was hem kon opbellen. Deze telefoon gesprekken zouden dan meteen door de radio (een twintigtal zenders zou hiervoor worden ingeschakeld) wor den uitgezonden. In plaats van het plan uit te voeren nam de gouverneur later echter rust. Een woordvoerder van zijn bureau zei: „Hij is niet ziek, alleen maar moe". Barricaden in Nashville. In Nashville (Tennessee) is de po litie woensdag begonnen barricaden op te richten ter bescherming van de scholen. Zij wil daardoor nieuwe in cidenten voorkomen, die zich bij de toelating van negerkinderen tot de scholen, die tot dusver uitsluitend door blanken werden bezocht, zouden kunnen voordoen. Sinds de bomaanslag op een lage re school in Nashville, dinsdag jl., zijn 39 mensen gearresteerd 26 blanken en 13 negers. Ook in de stad Birmingham in Ala bama wordt door de politie gepa- Oud brood voor de Fransen niet toegelaten. Een grote groep ne-1 De bakkers in Frankrijk zijn giste- gerscholieren werd voor een verhoor ren een staking van 48 uur begonnen aangehouden, nadat uit hun midden uit protest tegen de prijsbeheersing met stenen naar blanken was gegooid. door de regering. In Parijs zou ongeveer 85 procent van de bakkers aan de staking deel nemen. Het percentage in de provin cie lag naar schatting even hoog. De Fransen waren tevoren gewaar schuwd en hadden dinsdag brood voor twee dagen ingeslagen. De regering heeft een decreet uit gevaardigd, dat het mogelijk maakt om in geval van nood bakkerijen te vorderen. Enkele grote bakkerijen hebben in gevolge dit decreet opdracht gekre gen om ziekenhuizen, scholen en an dere openbare instellingen te bliijven bevoorraden. Nog even de tijd Veldmaarschalk Montgomery is van mening dat pas over ongeveer tien jaren intercontinentale ballisti sche projektielen met succes gebruikt kunnen worden. Hij deelde dat gisteren mede in Nottingham aan een officiële maal tijd. „Het zal nog vele jaren duren ik zou zeggen ten minste tien jaren voor het (intercontinentale bal- Verklaring van minister Luns De Hongaarse kwestie is de trage die van een klein maar dapper volk, welks wens voor vrijheid en een menswaardig bestaan meedogeloos is onderdrukt door de strijdkrachten van een grote mogendheid: de trage die van een volk dat na jaren onder wereld toonde dat de menselijke geest niet verpletterd kan worden, zo ver klaarde de Nederlandse minister van Buitenlandse Zaken, mr. j. m. a. h. Luns, woensdag op de tweede dag listische projektiel) volledig bruik baar is geworden en verscheidene landen het in voorraad hebben", zei hij. Volgens hem experimenteert men er op het ogenblik alleen nog maar mee. DOE-MEE MET DE P P Puzzelaars, opgelet! Vrijdag a.s. zult u de nieuwe opgave van onze prijsvragen reeks in gewij zigde vorm in ons blad aantref fen. Dan zal de boekenwijsheid niet meer baten en staat iedere abonnee gelijk. Slechts met be hulp van parate kennis en lo gisch denken kan dan de juiste oplossing gevonden worden van de aantrekkelijker uitziende puz zel. En de kans op fouten wordt aanmerkelijk verkleind, omdat u niet meer de keuze hebt uit 5, doch voortaan uit 3 mogelijkhe den, die ook eenvoudiger genum merd zijn. Doe nu (óók) mee aan de P.P.! van het speciale debat over Honga- ^a.^esL. ^-u^- rije in de Algemene Vergadering der V.N. Sowjet-Unie aansprakelijk gesteld Ho°n<.iijehUidiSe onderdrukkinS Dit nummer bestaat uit 12 pagina's Waar zou het prestige van de Ver. Naties blijven als men als het ware een premie zette op „onbeschaamd regeren" van de wereldopinie en V.N.-resoluties door een grote mo gendheid? zo vroeg hij. Een windvaantje. De Deense delegatie heeft de Hon gaarse permanente vertegenwoordi- De Britse vertegenwoordiger, Al lan Noble, had eerder de Hongaarse en Russische argumenten tegen het trouilleerd. Samenscholingen worden I drukking ten slotte ^opstond en de <jebat van de hand gewezen en de (Geldig van donderdagavond tot j vrijdagavond. Opgemaakt te i kwart over elf) NU EN DAN BUIEN Overwegend krachtige weste- lijke wind met nu en dan buien. Weinig verandering in tempe- j ratuur. aardig in het zonnetje gezet. Hij wees erop, dat Peter Mod, die zich dinsdag zo verontwaardigd toonde over het feit, dat het rapport over Hongarije zich bemoeide met zulke „binnen landse aangelegenheden" als het op treden van het Russische leger in j Hongarije, indertijd zelf het terug- trekken van de Russen geëist had. Hij was tijdens de Hongaarse opstand voorzitter van een rovolutionair co mité, dat o.m. een verklaring had uit gegeven, waarin „de ongerechtvaer- digde inmenging van Sowjet-troe pen en het bloedbad van de autori teiten van de staatsveiligheidsdienst" veroordeeld werd en geëist werd dat de „verantwoordelijken voor dit al les, de kliek van RakosiGeroeHe- gedues, ter verantwoording geroepen zou worden". „De Sowjet-troepen moesten onmiddellijk uit Hongarije worden teruggetrokken". Maar ja, toen woei er een andere wind in Hon- - garije dan op het ogenblik en zo de Het Weer in L.Ul*OPa wind waait hangt mijn rokje. r 13 Sept. zon op 6.13; onder 19.02; maan op 20.27; onder 10.45. Hoogwaterstanden 13 Sept. v.m. 5.30, n.m. 5.50. Een van de vier nog in leven zijnde meisjes van de Dionne-vijfling, Cecile Dionne, heeft als verpleegster haar diploma gehaald, dat haar, zoals de foto laat zien tijdens een korte plechtigheid in de Notre Dame-kerk te Montreal, werd overhandigd door kardinaal Leger. Ook Yvonne Dionne is in Montreal verpleegster. Cecile zou in november a.s. met de televisie-technicus Philippe Langlois gaan trouwen. De meisjes zijn nu 23 Jaar oud. voortduren. Het blijft buiïg Een in diepte toenemende depressie trok woensdag langs onze kust naar de Dutise Bocht en vervolgens in on geveer noordelijke richting naar Zuid-Noorwegen. Donderdagmorgen bedroeg de luchtdruk in het centrum ongeveer 970 mb. Een actieve rand- storing bewoog, vergezeld van veel buien, snel over Midden-Engeland naar de Noordzee. Deze deed de win den op het zuidelijk deel van de Noordzee en onze omgeving opnieuw aanwakkeren. Langs de kust van Holland en Zeeland kwam gedurende enkele uren volle storm voor uit noord-west tot west. Ten westen van Schotland bevindt zich nog een vol gende randstoring, welke zich even eens naar het Noordzeegebied zal ver plaatsen. Aan de achterzijde hiervan voeren noordelijke winden nieuwe hoeveelheden koude polaire lucht aan. Het onbestendige weer met pe rioden me tbuien zal dan ook blijven STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA LOCARNO regen 14 C. zwaar bew. 15 regenbui 15 zwaar bew. 14 licht bew. 19 regenbui 18 regenbui 19 licht bew. 23 zwaar bew. 21 regen 17 licht bew. 24 regenbui 19 half bew. 18 regenbui 19 regenbui 17 zwaar bew. 17 zwaar bew. 20 zwaar bew. regen 25 half bew. 25 zwaar bew. 28 Korreltje Zalig de man, die het goud niet na liep en zijn hoop niet stelde op geld en bezit. (Boek der Wijsheid).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1