Ste CoidaeSoti/tcmt Verenigde Naties over de Hongaarse kwestie Russische buiksprekerij „WAARHEID VERVALST", Gerechtelijke actie tegen gouverneur Faubus Vreedzame oplossing voor Syrië waarschijnlijk Eerste Amerikaanse wapens arriveren in Jordanië KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN WOENSDAG II SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14206 IN DE ASSEMBLEE Directeur: C. M. v. HAMERS VEI D. Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 zegt Hongaarse afgevaardigde Volgens de Rus is het allemaal propaganda De Amerikaanse afgevaardigde bij de Ver. Naties, Henry Cabot Lodge, heeft dinsdag, toen de algemene vergadering bijeenkwam voor een speciaal debat over de Hongaarse kwestie, namens 36 landen de reeds gemelde resolutie ingediend, waarin de Sow jet-Unie veroordeeld wordt wegens het neerslaan van de Hongaarse opstand eind vorig jaar. De resolutie stelt voor, dat de vergadering haar voorzitter, prins Wan van Thailand, machtigt maatregelen te nemen, die hij nodig acht om de vroegere aanbevelingen van de Algemene Vergadering ten aanzien van Hongarije o.a. terugtrekking van de Russische troepen, uitgevoerd te krijgen. Naar verluidt, zou het de bedoeling van de opstellers der resolutie zijn, dat prins Wan persoonlijk Moskou en Boedapest bezoekt. De resolutie stelt ook goedkeuring voor van het verslag der V. N.-commissie van onderzoek naar de Hongaarse opstand. Deze commissie stelt de Sowjet-Unie aan de kaak wegens het neerslaan van de „spontane nationale opstand". voorstel om alle vreemde troepen uit landen aan weerszijden van de grens tussen oost en west in Europa gelei delijk naar achteren te verplaatsen. Op die manier zouden Hongarije en De rapporteur van de commissie, Keith Shann (Australië), diende daar op het verslag in. Zodra Shann was gaan zitten, stond de Hongaarse afgevaardigde, Peter Mod, op. Hij verklaarde, dat de com missie het Handvest van de Ver. Na ties had geschonden door zich in de binnenlandse aangelegenheden van Hongarije te mengen en dat zij zich niet aan de opdracht van de Algeme ne Vergadering had gehouden. Zijn regering verzoekt de vergadering dan ook, de commissie en haar verslag, dat „de waarheid vervalst", te veroor delen en de „zogenaamde Hongaarse kwestie" van de agenda af te voeren. Ook de Sowjet-afgevaardigde, Ar- kadi Sobolef, protesteerde tegen het debat over deze „uitdagende kwestie". Hij sprak van een poging van heer sende kringen in bepaalde landen in de eerste plaats de Ver. Staten om zich in de binnenlandse aangelegen heden van Hongarije te mengen en de Ver. Naties te gebruiken voor „propaganda" tegen de Sowjet-Unie. De Ierse minister van buitenlandse zaken, Frank Aiken, kwam met een Soekarno sprak met Hatta President Soekarno en de voorma- tige vice-president Mohammed Hatta, die sinds lange tijd van elkaar zijn vervreemd en elkaar sinds december jongstleden alleen maar bij officiële gelegenheden een enkele maal heb ben ontmoet, hebben vandaag in het Merdeka-paleis een gesprek van twee uur gehad over de chaotische toe stand in de jonge republiek. Na de bijeenkomst werd geen com. muniqué verstrekt, doch politieke kringen in de hoofdstad menen, dat de bespreking een beslissend karak ter droeg. Soekarno e^ Hatta kwamen bijeen, nadat vrijwel alle deelnemers aan het nationale overleg tussen de centrale regering en de buitengewesten had den aangedrongen op een hernieuw de samenwerking tussen de twee lei ders. De dagbladen in Djakarta bestem pelden gisteren Hatta als de kam pioen van de ontevreden en anti communistische buitengewesten, ter wijl Soekarno werd aangeduid als de kampioen van Java, waar 50 miljoen van de in totaal 80.000 'miljoen zielen tellende bevolking van Indonesië leeft en waar de communisten bij de jongste regionale verkiezingen grote winsten boekten. andere landen, die de Russen bezet hebben, op vreedzame wijze bevrijd kunnen worden. De Philippijnse afgevaardigde, Oc- tavio Maloles, verklaarde, dat de we reld „beu is van buiksprekers". Wat Kadar zegt is niet van belang, wel wat Kroestsjef denkt en do „Hongaar se kwestie is een uitstekende gelegen heid om de nieuwe politiek van Kroestsjef te beproeven en na te gaan of de Sowjet-Unie „werkelijk de spanning wil verminderen". NEDERLANDS STANPUNT. De Nederlandse minister Luns, ver klaarde tegenover verslaggevers, dat Nederland „een zeer krachtig en on dubbelzinnig standpunt van de Ver enigde Naties inzake Hongarije" voor staat. Hij zei dat de V.N. misschien niet in de gelegenheid zouden zijn om iets concreets voor het Hongaarse volk te doen, maar het zou indruk maken, indien zij „in duidelijke be woordingen de verantwoordelijkheid voor de Hongaarse tragedie konden stellen, daar waar zij behoort". Toenemende druk Negerdominee slachtoffer in strijd tussen blank en zwart Onrust in NasviUe. j Een groot deel van de blanke leer- De Amerikaanse minister van Jus-11 ^L^S^pge^ïï pen' Sen^S dvSaihoo,iS i^„£DeooBrTat Orval Faubus van Arkansas, die de Vista «hooi, die dinsdag voor het inaesctfakeld'oni opheXJ'V'V"rat -?sleXts^en SS vanlun"le^ senscheiding op de middelbare school ü^iik^ waar "wmke^ Arkansas, te verhrnderen. teerd, toen groepen blanken tracht- De minister verzocht dinsdag de ten door versperringen, die de p°- federale rechter in Little Rock, Da- litie had opgeworpen, te breken. De sloten met de Nederlandse consul vies, de gouverneur te verbieden de politiemannen die in Nashville bij de generaal in Canberra, volgens welke Nationale Garde te gebruiken om scholen de wacht houden, zijn dins-de vinders tachtig procent en de negerleerlingen de toegang tot de j <*ag uitgerust met traangas. J Nederlandse regering twintig pro- school te beletten. .cent zullen krijgen van de schat aan Het verzoek, op aanraden van de Dulles waarschuwt. goud en zilver, die'aich mogelijk in zelfde federale rechter nadat deze I Minister Foster Dulles waarschuw- he* wrak bevindt, reeds driemaal de opheffing van de 1 de dinsdag op zijn persconferentie in rassenscheiding op de school had Washington, dat de communisten het Alle vondsten van historische gelast, is ook gericht tegen het hoofd geschil om de rassenscheiding voor waardie zullen ter beschikking van ™.n ie—_,Garde ta Arkan- hun propaganda in het buitenlandde consul-generaal worden gesteld. Aan de Nederlandse autoriteiten is De strijd in de Zuid-Amerikaanse staten tegen de toe lating van negerleerlingen op „blanke" scholen, gaat met onverminderde bitterheid voort. In Birmingham, in de s taat Alabama, werd maandag, aan het begin van het schooljaar de negerdominee Shuttleworth, die met zijn wagen enkele negerleerlingen naar de middelbare school bracht, bij het uitstappen voor die school door e en groep blanken aangevallen en zwaar mishandeld evenals een agent die hem wilde ontzetten. Deze telefo to laat zien hoe de dominee (rechts) in gezelschap van een andere neger en zijn dochter (midden) het zieken huis verliet waar hij zijn verwondingen moest laten be handelen. Op zijn wang is een pleister duidelijk zicht- baar. De „Vergulde Draeck"i Teleurgestelde of spion? De twee Australische duikers, die Prominente Hongaarse vlucbtelin- nabij het tegenover de westkust van gen in Wenen hebben een brief ont- Australië gelegen eiland Lancelin 'n vangen van Miklós Szabo, één der wrak hebben ontdekt, waarvan zij oprichters van de Hongaarse revo- aannemen, dat het van de „Vergulde lutionaire raad, in Straatsburg, waar- Draeck" (een in april 1656 aldaar in hij zegt naar Hongarije te zollen gezonken Nederlandse vrachtvaar der) is, hebben een overeenkomst ge- sas, generaal Clinder, en de bevel- j uitbuiten. De foto's die hij in de hebber van de afdeling van de Na- kranten had gezien zouden Amerika in het buitenland geen goed doen, om goedkeuring van deze overeen- dacht hij. komst verzocht Op 20 september. Binnen een uur nadat het verzoek van minister Brownell was ontvan gen, heeft rechter Davies bepaald dat het op 20 september behandeld zal worden. Een gerechtelijke func tionaris is daarop met een oproep aan de gouverneur, om op die dag te verschijnen, naar de ambtswoning varl Faubus gegaan, die door de Na tionale Garde bewaakt wordt. De gouverneur kwam hem halverwege het pad naar zijn woning tegemoet i en nam de oproep zelf aan. De gouverneur heeft verklaart, dat De Amerikaanse minister van bui- hjj ondanks de tegen hem door de tenlandse zaken, John Foster Dulles, federale rechter Davies gevoerde heeft dinsdag op zijn wekelijkse pers- Mening van minister Dulles actie, besloten heeft de nationale gar de op post te laten voor het lyceum van Little Rock. Het aantal gardisten zal echter van 200 tot 100 worden teruggebracht, „omdat de spanning verminderd is", aldus Faubus. Dinsdag was het vrij rustig in de fouiurt van de school. Geen der neger leerlingen heeft getracht de school binnen te komen. Ook bij de middel bare school van North Little Rock was het rustig. conferentie verklaard, dat er waar schijnlijk een vreedzame oplossing voor de toestand in Syrië zal worden gevonden. „Er zijn echter elementen in de situatie, welke de Verenigde Staten niet beheersen en die tot ern stige moeilijkheden aanleiding zouden kunnen geven," waarschuwde hij. Dulles vervolgde: „Het feit, dat de Verenigde Staten de toestand in Sy rië ernstig opvatten, maakt het zeer waarschijnlijk, dat een vreedzame oplossing zal worden gevonden. "75— Met acht enorme transportvliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht zijn maandag in Amman de eerste beloofde Amerikaanse wapenen voor Jordanië aangekomen. De foto laat zien hoe een met een stuk 106 mm. terugstootloos anti-tank geschut bewapende jeep uit de „buik" van een „Globemaster" het vliegveld van Am man opreed. Indien wij niets zouden doen en de ontwikkelingen in Syrië als onbelang rijk zouden beschouwen, zou er grote kans op bestaan, dat zij tot oorlog zouden leiden." De minister noemde drie voorwaar den op,*die eerst vervuld zouden moe ten zijn, voordat de Verenigde Staten tot een rechtstreeks militair ingrij pen zouden overgaan, namelijk: 1. De president zou moeten vast stellen, dat een bepaald land in het Midden Oosten onder overheersing van het internationale communisme was gekomen. 2. Het bewuste land zou een aan- valsdaad jegens een andere staat moeten hebben gepleegd. 3. Het aangevallen land zou de Ver enigde Staten om hulp moeten heb ben gevraagd. Hij voegde hieraan toe: „Ik acht het niet waarschijnlijk, dat deze drie ontwikkelingen zich onder de huidige omstandigheden zullen voordoen". Aan het slot van zijn betoog zei Dulles, dat de Verenigde Staten zeker niet geloven in het hier of elders bewaren van de vrede tot elke prijs. Het gehele doel van de Eisenhower- leer voor het Midden-Oosten is dui delijk te maken, dat de Verenigde Staten onder bepaalde omstandighe den zullen handelen. Kroestsjef en Zjoekof Rapporten van westelijke diplo maten hebben aangetoond dat de Russische partijleider Kroestsjef be vel heeft gegeven tot het verscherpen van de controle die de Russische com- ministiSche partij uitoefend over het Russische leger. De betekenis van deze instructie aan de partij is waar schijnlijk, zo melden deze rapporten uit Rusland, dat Kroestsjef een con flict voorziet met minister Zjoe kof. In leger, vloot en luchtmacht moe ten speciale partij cellen worden ge vormd. Sinds de dood van Stalin die op soortgelijke wijze de Russische strijdkrachten controleerde, is de macht van de politieke commissaris sen aanzienlijk verminderd, en in de meeste gevallen vrijwel verdwenen. Vrijdag a.s. verschijnt de Prij- zenpot Prijsvraag in een nieuwe vorm en gaan wij, gezien het succes, over tot wekelijkse plaatsing. Dit houdt in, dat u voortaan elke week kunt mee dingen naar de inhoud van de pot, ook als u niet over woor denboeken en andere naslag werken beschikt. Van nn af aan kan elk lid van het gezin en werkelijk iedere abonnee mee doen aan onze prestatiewedstrij den, let dus op de opgave van vrijdag a.s. en neemt tijdig brief kaarten en postzegels (7 en 50 cent) in huis. terugkeren. „Ik ben tot de conclusie gekomen, dat de Westelijke mogendheden ons verkocht en verraden hebben", schrijft hij. „Wij kunnen geen hulp voor onze zaak verwachten. De beste manier om onze ongelukkige natie te helpen is thuis voor vrede, orde en wederopbouw te werken". Szabo is een gewezen parlements lid voor de partij der Kleine Boeren, Ongeveer twee jaar geleden is hij j naar Oostenrijk gevlucht, nadat hij een jaar of zes in commomistische ge vangenissen en concentratiekampen ambtenaar van het Hon- had doorgebracht. gaarse ministerie van buitenlandse Zijn chauffeur' heeft meegedeeld zaken heeft het gerucht tegengespro- dat Szabo zich vorige week reisvaar-1 ken, dat aartsbisschop Jozef Grosz, dig heeft gemaakt en een hoeveel- de waarnemende primaat van Honga- heid documenten meegenomen heeft. J rÜe» is gearresteerd. Dit verontrust de Hongaarse vluch- telingen in Wenen, want Szabo heeft Di, nnmmer bestaat uit 8 pagina's ir nauw contact gestaan met de revo. 6 lutionaire leiders. Het wordt door sommige vluchte lingen niet uitgesloten geacht dat Szabo al lang als spion voor de Hon gaarse geheime politie werkte. Gomoelka bij Tito De leider van de Poolse communis- |lro/>(t tische partij, Gomoelka, en de Poolse WCCIT premier Cyrankiewicz zijn gistermor gen per vliegtuig in Belgrado aange-1 (Geldig van woensdagavond tot komen voor besprekingen met presi-1 j donderdagavond. Opgemaakt te dent Tito vag Joegoslavië. 15 uur); De besprekingen worden van groot j belang geacht voor de ontwikkeling van de communistische landen. De Poolse leiders werden door Tito met groot eerbetoon ontvangen. Zij reden door de rijk versierde straten van Belgrado, waar een grote men senmenigte de Polen toejuichte. President Tito bood de Poolse lei ders dinsdagavond een grootscheepse ontvangst aan in het Witte Paleis, dat de indertijd als regent opgetreden prins Paul tot ambtswoning heeft ge diend. Nederlanders uitgewezen Het hoofd van de regionale immi gratiedienst voor Noord-Sumatra heeft woensdag medegedeeld, dat ne gentien Nederlanders uit Medan zul len worden uitgewezen, op grond van bemoeienis met binnenlandse poli tieke aangelegenheden. Het betreft hier in alle gevallen oud-leden van het K.N.I.L. Het diensthoofd weigerde nadere bijzonderheden te verstrekken. ONBESTENDIG. Veranderlijke bewolking en pe. rioden met buien. Overwegend krachtige tot harde wind tussen zuidwest en west. Dezelfde tem peratuur als vandaag of iets la ger. Regen Een depressie, die gisteren met grote snelheid van de oceaan in de richting van Ierland koerste, pas seerde vannacht Zuid-Engeland en lag van morgen boven het zuidelijke gedeelte van de Noordzee met een luchtdruk in het centrum van 990 mb. De storing ging vergezeld van een omvangrijk regengebied. Van dinsdagavond tot woensdagmorgen werd op een aantal stations al on geveer 10 mm regen afgetapt. De De specifieke opdrachten of het meeste regen meldde het lichtschip gezag waarmede de cellen worden bekleed zijn op het ogenblik nog niet bekend geworden. Wel hébben de le den ervan instructies gekregen om binnen de strijdkrachten „uitleg te geven" van de internationale situa tie. Texel met 20 mm. Ten zuiden van MALLORCA IJsland is. een nieuwe depressie tot ontwikkeling gekomen, die zich in de richting van Schotland verplaatst. Onder invloed van deze storing zal er morgen in ons land opnieuw regen vallen. 12 Sept. zon op 6.11; onder 19.05; maan op 19.59; onder 9.40. Hoogwaterstanden 12 Sept. v.m. 5.n.m. 5.20. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geheel bew. 18 C. OSLO zwaar bew. 16 KOPENHAGEN geheel bew. 17 ABERDEEN regen lfr LONDEN motregen 19 AMSTERDAM regen 16 LUXEMBURG regen PARIJS regcr. BORDEAUX geh. bewolkt GRÊNOBLE geh. bewlokt NICE zwaar bew. 24 BERLIJN half bew. 20 FRANKFORT regen 20 MüNCHEN geheel bew. 17 ZüRICH geheel bew. 20 GENèVE zwaar bew. 24 LOCARNO geheel bew. 25 WENEN onbewolkt 22 INNSBRUCK geheel bew. 25 ROME half bew. 30 AJACCIO onbewolkt 25 onbewolkt 19 28 Korreltje Een rijk man zonder milddadigheid is een boom zonder vruchten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1