Katholieke Nationale Bond voor E.H.B.O. afd. Leiden jobileert Koningin Juliana bij Aalsmeer's bloemencorso te Amsterdam JPeerke Donders" vierde haar 10-jarig bestaan Duizendste bezoekster van Nieuwkoops kampeerterrein Minister Suurhoff verwerpt ontwerp CAO voor bouwvakken Aambeien? Diamanten huwelijk te Leiden MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Gevarieerd programma Het was gisteren 10 jaar geleden, dat ,J*eerke Donders", de Leidse af deling van de r.-k. Nationale Bond voor E.H.B.O., opgericht werd, een dag dus, die niet onopgemerkt mocht voorbij gaan. Met een goed geslaagd lustrumfeest heeft „Peerke Don ders" deze dag dan ook tot het hoog tepunt van haar 10-jarig bestaan ge maakt. De dag werd begonnen met een gezongen H. Mis in de kapel van het r.-k. Lyceum in de Mariënpoel- straat. De H. Mis werd opgedragen door de geestelijk adviseur, kapelaan J. de Jong, en gezongen door het Alma Materkoor. Na de H. Mis volg de een ontbijt, waarbij de leden als eersten de kans kregen hun jubile rend bestuur te feliciteren. Er werd o.a. gesproken door de heer P. Zijerveld, namens de lus trumcommissie, die vier verbandtas- sen aanbood als geschenk van de le den; mej. Pley namens de Jeugd- E.H.B.O., de heer P Averd'e^k na mens het royanbestuur en dr. Don ders als oud-voorzitter. Mevr. Van Dam droeg de geschiedenis van de jubilaris op rijm voor en tot slot be dankte de huidige voorzitter, de heer Juffermans, voor de felicitaties en de prachtige cadeaus. De receptie Om 12 uur kregen belangstellen den en zusterverenigingen de gele genheid het bestuur te feliciteren in de aula van de r.-k. Ambachtsschool „Don Bosco" aan de Boerhaavelaan. Vaak vergezeld van prachtige bloem stukken werden gelukwensen aan geboden namens de r.-k. E.H.B.O.- afdelingen Langeraar, Hoogmade, Meerburg, Voorschoten, Stompwijk, allen namens de afdelingen in Oegst- geest en Leiden van de Kon. Ned. Ver. voor E.H.B.O., de Jeugd-E.H. B.O., de K.A.V., het Ziekentriduum, het r.-k. Vrouwengilde, het r.-k. So ciaal Bureau en de Leidse E.H.B.O.- brigade. Onder de velen die kwamen ge lukwensen, merkten wij o.a. op dr. Jansen, dr. Keegstra, wethouder S. Menken, dr. Zijerveld en de voorzitter van de E.H.B.Ö.-raad, de heer Pieck. Namens het hoofdbestuur bood de heer Van Arkel een brancard aan. De wedstrijd Het volgende progammapunt was een wedstrijd, waaraan door 16 af delingen werd deelgenomen. De op gaaf was twee uitbrekers, die uit de gevangenis in Scheveningen waren ontsnapt en hierbij gewond waren geraakt, eerste hulp te bieden en verder uit te maken welke patiënt het eerst naar het ziekenhuis ver voerd moest worden. Nadat de ver schillende afdelingen om beurten hun visie op ditaktuele geval had den gegeven, kwam de jury, welke onder leiding stond van dr. Keeg stra, tot de volgende beoordeling: 1. Roelofarendsveen met 457 pnt. van de 600 te behalen punten; 2. „Peerke Donders" 449 pnt.; 3. Oisterwijk 446 pnt.; 4. Kon. Ned. Ver. afd. Oegst- geest; 5. Kon. Ned. Ver. afd Leiden. Van de groepscommandanten, die elk 60 punten konden behalen, ging de commandant van Roelofarends veen met de hoogste eer strijken: 2. de commandante van de Kon. N I1 Ver., afdeling Leiden, en 3. die van „Peerke Donders". De avondviering De dag werd besloten met de op voering van het toneelstuk „Schan daal in de Groene Kakatoe", een klucht in drie bedrijven van R. Feenstra en gespeeld door „De Spe lers van St. Vincent". Het stuk handelt over een oude Franse adellijke familie, die bankroet dreigt te gaan. De moeder, die geld voornamer vindt dan liefde, vertelt haar dochter en zoon, dat het tijd wordt, dat ze beiden een rijk visje aan de haak slaan. Voor dochter heeft ze de baron De Bonnemine, voorzitter van de Bond voor Aristo craten, uitgezocht en haar zoon moet het maar eens bij de rijke miss Le nox proberen. Haar man heeft zich naar een speelhol begeven, al denkt ieder dat hij naar de damclub is Juist deze avond is er in het speel hol een politie-overval. De baron vlucht in gezelschap van een meisje en een jongeman, nadat ze gedrieën de politie de loef afgestoken hebben. In het huis van de baron gekomen ziet diens vrouw de jongeman aan voor de voorzitter van de bond, ba ron De Bonnemine, hij is echter de schrijver van het boek „Van boorde- J knoop tot wapenschild", een boek, dat vol met speldeprikken voor de adel zit en zij dan ook als afschu- I welijk beschouwt. I Haar dochter kijgt nu de kans zich door de voorzitter-schrijver, die zij kent, het hof te laten maken. De zoon stort zijn hart uit bij de zogenaam de secretaresse, die in werkelijkheid de rijke miss Lenox is. Volgens tra ditie stotteren alle Montpelliers, tot- Van 1. naar r. Th. A. Vogelezang, R. G. van Dam, mej. M. M. Luykx, H. Th. Juffermans, kapelaan J. W. N. de Jong, B. A. Alberts, mevr. H. A. v. d. BergHuibers, P. Ch. Reize- voort. liefde en maakt bekend, dat hij de schrijver is van het boek „Van Boordeknoop tot Wapenschild", dat zojuist bekroond is. Ook de secre- f taresse komt de kamer in met de dat zij de ware vouw gevonden heb- zoon en de journalist herkent haar De beide aardige 16-jarige meisjes Roelie Vos en Els Briene, die zater dagmorgen op het uitgestrekte kam peerterrein aan de Zuiderpias hun eenzame tentje hadden opgeslagen, waren zich heus van geen enkel kwaad bewust toen zij daar niemand iminder, dan Nieuwkoops hoogste autoriteit burgemeester M. P. van der Weyden, vergezeld van de ge- meentesekretaris P. Oskam en bijna het gehele sekretarie-personeel n.l. de dames De Koning en Klein en de heren C. v. Vliet en W. de Jong, als mede de heer Morie, sekretaris van V.V.V. op zich zagen afkomen. De burgemeester hielp de meisjes al gauw over haar mogelijke onge rustheid heen en vertelde aan Roelie Vos, dat zij de duizendste bezoek ster van het kampeerterrein van dit jaar was. En al is dit feit dan geen mijlpaal in Nieuwkoops historie, toch is het er wel een voor onze aktieve V.V.V. en daarom eeker waard ge- Burgemeester M. P. van der Weyden overhandigt een geschenk aan de dui zendste bezoekster van Nieuwkoops kampeerterrein. (Foto: Ruiterman). ben. Zodra de zoon dan ook in de a^s de rijke Amerikaanse miss Lenox, buurt van de secretaresse is, ver- I Zo komt alles toch nog terecht en dwijnt zijn gebrek tot ongenoegen I baron De Montpellier besluit dan van zijn moeder, die haar maar als I maar alsnog zijn vaderlijke zegen een ordinair schepsel beschouwt. aan de beide paren te geven. De huisknecht loopt hier maar tus- Het stuk werd zeer goed gespeeld, sen door en weet tenslotte niet meer j wat ook wel in het donderend ap- waar hij zich aan moet houden. De j plaus tot uiting kwam. Alle spelers politie heeft het zoeken niet opge- i waren uitstekend ingespeeld en wij geven en het blijkt, dat de echte geloven wel, dat de „Spelers van St. baron De Bonnemine een oplichter is Vincent", die met hun spel de St.- met gevolg dat de schrijver nog ste- Vincentiusvereniging steunen, ver- viger in de schoenen van de baron diend volle zalen trekken. De heer De Bonnemine komt te staan. De I Juffermans bedankte namens de goed plaatselijke speurneus dringt het I gevulde Stadsgehoorzaal allen die huis binnen, nadat de barkeeper het deze dag onvergetelijk voor „Peerke horloge van vader, dat hij in het i Donders" hadden gemaakt. Met een speelhol verloren is, terugbrengt. gezellig dansje o.l.v. Evert Castelein Baronesse De Montpellier wil deop de muziek van de Rhythme Club secretaresse kwijt, ómdat zij volgens van Theo Wisse, ging men het elfde haar, door haar man, de baron, van i jaar van de in deze tijd zo hard no de straat is opgeraapt. dige zijnde E.H.B.O.-afdeling in, met Ook de pseudo-baron-schrijver het devies: Bij elk ongeval een komt weer in het huis van zijn ge-E.H.B.O.-er. Bloemen, muziek en dans in het stadion memoreerd te wórden. Hij feliciteer de haar en hoopte, dat de meisjes een prettig weekeinde in Nieuwkoop mochten doorbrengen. Mej. De Koning kwam met bloe men, de burgemeester reikte een zil veren lepeltje over, de heer Morie een vaantje, alles als een herinnering aan dit gedenkwaardige bezoek aan Nieuwkoops kampeerterrein. De meisjes waren zeer verrast en stelden deze geste natuurlijk op hoge Dat het fraai gelegen kampeerter rein in de 5 jaren van zijn bestaan steeds meer in trek komt, blijkt wel uit het feit, dat reeds 350 vergunnin gen meer werden uitgegeven dan vorig jaar. Het tiende Aalsmeerse bloemencor so, dat zaterdagmiddag in A'dam is gehouden, heeft ruim 45.000 toeschou wers naar het Olympisch Stadion ge lokt, een recordbezoek voor alle voorafgaande bloemenfeesten. Het kleurige en beweeglijke schouw spel werd ook gadegeslagen door HJVÏ. de Koningin en H.K.H. Prinses Ma rijke, die enkele minuten voor drie uur, het tijdsip waarop het schouw spel begon, in het stadion arriveer den. Op de eretribune hadden tevens plaats genomen: de minister-presi dent dr. W. Drees, de burgemeesters van Amsterdam ën Aalsmeer, mr. G. van Hall en de heer G. G. Loggers. Koningin Juliana was vergezeld van haar particulier secretaresse, jkvr. C. E. B. Roëll en van haar ka merheer in buitengewone dienst jhr. F. J. E. van Lennep. De eigenlijke bloemenshow, ditmaal onder het mot to „Bloem en Operette" begon na het spelen van het Wilhelmus. Door de poort onder de Marathontribune kwa men 20 met bloemen versierde perso nenauto's de sintelbaan oprijden, kort daarop gevolgd door 24 praalwagens, elk ervan de titel van een operette uitbeeldend. De bekendste melodieën uit de diverse operettes klonken bij het binnenrijden van de wagens. PRACHTIG SCHOUWSPEL Vanaf de tribunes bood het geheel een fleurige aanblik en herhaaldelijk klaterde het applaus op in het tot de laatste plaats bezette stadion. De grasmat was aan weerszijden met bloemen bedekt en ook het midden veld met een podium met in het wit geklede meisjes, was versierd. Voor afgaande aan dit door de zon besche nen schouwspel, werd een korte te rugblik geworpen op de bloemencor- die sedert 1948 jaarlijks zijn ge houden. Dadelijk daarop verschenen enkele honderden operettefiguren en vier groepen meisjes die uit alle hoeken van het stadion met bloemen in de hand het veld op stroomden. De praal wagens en de versierde personen auto's trokken daarna langzaam aan de toeschouwers voorbij en bleven in een grote kring om het middenveld aan. De apotheose bracht allereerst en kele honderden in Hollandse kleder dracht gestoken figuren het stadion binnen die op de grote grasmat een klompendans uitvoerden. Achtereen volgens werden scènes opgevoerd uit „Hansel und Gretel", ,Czar j..d Zimmerman", „Die Geisha", „Die Puppenfee", en „Der Vogelhandler. Het bloemenfeest, een mengeling van kleuren en muziek, werd besloten met een intocht van grote groepen deelnemers, die zich met vlaggen in DE PRIJSWINNAARS. Praalwagens: Een eerste prijs met lof van de jury en de zilveren me daille van H.M. de Koningin voor: „Hansel und Gretel", aangeboden door het buurtcomité Haarlemmer meer-Zuid. Eerste prijs en ereprijs voor: „Gra- fin Maritza", aangeboden door het bestuur van de coop, transportonder neming Bloemenexpress, „Czar und Zimmerman", van de Amstelveense technische school, „Rosemarie", Haar lemmermeer-Noord, „Die schone Ga lathee" van buurtcomité „Helpt El kander" en „Fanny Elssler" aange boden door het gemeentebestuur van Aalsmeer. Eerste prijs met lof en ereprijs: „Die Blume von Hawai" van buurt comité „De Oude Spoorbaan". Personenwagens: Eerste prijs met lof en zilveren medaille van Z.K.H. Prins Bernhard: fa. Van Maan en en Mantel, bloemenexporteurs te Aals meer. Eerste prijs met ereprijs: C. Ofman, tuinarchitect Aalsmeer, Gebr. Stok man, Aalsmeer, Coöperatieve tuin- bouwbank, Aalsmeer, C. Nell, Aals meer, Joh. van Dijk, bloemenhandel te Amsterdam. Een eerste prijs in de afdeling praalwagens behaalde ook „Der Zi geunerbaron" van het Corso-comité Roelofarendsveen. VREEMDELING IN BED. Een 17-jarige Noorse zeeman, die vermoeid door het passagieren en de vele alcoholische versnaperingen, za terdagnacht naar bed wilde, maar zijn eigen sponde niet bij de hand had, is toen door het raam van een binnenschip geklommen. Hij kwam in de slaapkamer van de schipper en zijn vrouw terecht en is maar naast hen gaan liggen. Op zeker ogenblik werd de vrouw wakker en zag tot haar grote schrik een vreemde man naast zich liggen. Luid gillend sloeg zij alarm en haar man werd wakker. De Noor weigerde het bed te verla ten, waarop de schipper hem een handje ging helpen. Er ontstond een handgemeen en de politie moest er aan te pas komen. De zeeman werd naar een politiebureau gebracht, waar hij wegens huisvredebreuk in bewaring werd gesteld. JONGETJE VAN 9 METER HOOG GEVALLEN. De 6-jarige Fransje Borst, gewoond hebbende Josef Israëlstraat 4 te Dor drecht is zaterdag van een hoogte van negen meter uit het raam geval len. Hij kwam terecht op een tegel- i Deze foto toont het corso-vlaggeschip, dat meereed t.g.v. het tweede lus trum van het Aalsmeerse bloemencorso, door Amsterdam op weg naar het stadion (boven); een andere wagen was gewijd aan de operette „Die Keu- sche Suzanne" van Jean Gilbert (onder). Bonden gaan zich opnieuw beraden Op grond van een vijftal bedenkin gen heeft minister Suurhoff het „niet aanvaardbaar" uitgesproken over het ontwerp CAO bouwbedrijf, dat werk gevers- en werknemersbonden ruim een jaar geleden hebben voorgelegd als een poging om in het bouwbedrijf te komen tot de zo noodzakelijke loonsanering. De door minister Suur hoff gemotiveerde afwijzing is neer gelegd in een uitvoerige brief, welke half juli van regeringswege was toe gezegd toen het overleg tussen verte genwoordigers van het bedrijfsleven en de ministers Zijlstra, Suurhoff en Witte was vastgelopen, zo schrijft „De Volkskrant". De brief sluit met een aansporing aan de betrokken bonden „over de inhoud van de nieu we CAO tot overeenstemming te ko men, terwijl het tijdstip van de in voering zodanig moet worden geko zen, dat de dan geldende omstandig- neem (iïSïfc dit tabletje en U stilt de pijn. Duizenden lijders aan aambeien zün blij verrast over de blijvende verlichting van hun kwaal. Hemotabs is een volkomen nieuw middel in tabletvorm, gewoon in te nemen met "n glaasje water. U heeft geen zalf of zetpillen nodig. Hemotabs doen de zwellingen slinken en bevor deren genezing; ze zijn zacht laxerend en helpen zodoende de normale functies regelen, zo belangrijk voor 'n volkomen herstel en lange vrijwaring van oijn HEMOTABS 'n Complete kuur 1.47 Bij Apothekers en Drogisten Advertentie heden de toepassing van het contract niet in gevaar brengen." Naar wij vernemen zijn de vakbon den van werknemers en werkgevers in het bouwbedrijf voornemens om in onderling en gezamenlijk overleg met spoed hun houding tegenover de nieu we situatie te bepalen. Van de vijf ministeriële bezwaar punten geldt het eerste de basis-uur lonen, waarvoor in het nieuwe cao vijf arbeidsgroepen zijn ontworpen. Ten behoeve der hiervoor nodige werkclassificatie wenst de minister eerst een onderzoek van twee functies per groep. Maar „indien uit dit onder zoek zou blijken, dat voor een be paalde functie 'n zodanige geschoold heid wordt gevraagd, dat een hogere beloning dan de huidige gerechtvaar digd zou zijn, dan kan dit natuurlijk niet betekenen, dat alle vijf groepen in dezelfde n.ate worden opgetrok ken. Het moet zelfs niet uitgesloten worden geacht, dat bepaalde functies, welke nu in een bepaalde groep zijn ingedeeld, in een lagere functiegroep moeten komen". De minister verwerpt ook het mo tief der schaarste aan arbeidskrachten op grond waarvan een algemene toe slag werd voorgesteld. Het belonen van de factor „schaarste" in 't bouw bedrijf, aldus de minister, zou onge twijfeld voor vele bedrijfstakken een gelijke aanspraak oproepen. Het be roep op verzwarende arbeidsomstan digheden als werken in de open lucht bij koud en nat weer en met gebrek kige schatketen, wijst de minister af met te herinneren aar het hiervoor reeds in 1946 in het uurloon verdis conteerd bedrag an twee cent en de totstandkoming daarna van het Risi cofonds. Ten aanzien van de prestatiebelo ning geeft de minister de voorkeur aan wetenschappelijk „gemeten tarie ven, inplaats van aan dc voorgestelde „ervaringstarieven". Bovendien heeft de minister bezwaar tegen de zijns inziens ontoereikende beperking van de thans gangbare reisvergoeding aan de arbeiders. de hand over het veld verspreidden, pad en was vrijwel op slag dood. De heer en mevrouw Boersema— I lijksfeest. Burgemeester jhr mr F. H. Smitz vieren hun diamanten huwe- van Kinschot was vandaag hun 1 eregast.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8