Daniranptralie SI. Peinisir. beslond 90 jaat Twee autobussen tegen elkaar gebotst Echtpaar Boersema-Smitz viert diamanten huwelijksfeest S. G. van Looy t jHarathon- jMieuwtjes DE DODENRIT MAANDAG 9 SEPTEMBER 1957 DF LEIDSE COURANT PAGINA 3 Sterk geslacht Donderdag 12 september a.s. is het voor het echtpaar H. Boersema Smitz een grote dag. Dan wordt na melijk het feest van hun diamanten echtvereniging gevierd met om half tien een H. Mis in de kapel van het St. Dominicushuis. En 's middags is er dan de receptie van 3 tot 5 uur. Maar vanmorgen hebben de heer en mevrouw Boersema al een voorproef je gehad van de belangstelling, die er alom voor dit nog steeds uitzonder lijke feit getoond wordt. Zestig jaar getrouwd. Het is in een paar woorden gezegdMaar zo gewoon is het niet bepaald. Bur gemeester jhr mr F. H. van Kinschot en echtgenote waren vanmorgen de eregasten in de gezellige, met bloe men versierde woonkamer van het bruidspaar, dat sinds drie jaar bij de zusters Dominicanessen in het St. Dominicushuis aan de St. Jacobs- gracht van zijn welverdiende rust geniet. Een prachtige fruitmand had de komst van de burgemeester reeds aangekondigd, maar dat de heer en mevrouw Boersema erg vereerd wa ren met het bezoek spreekt voor zich In een gezellige en ongedwongen sfeer werden geanimeerde gesprek ken gevoerd, waarbij de goede stad Groningen wel de hoofdschotel vorm de. Geen wonder, de bruid en brui degom vonden in mevrouw Van Kin schot een oud-stadgenote, zodat veel oude herinneringen konden worden uitgewisseld. De heer M. Boersema, die onlangs 84 jaar werd, en mevrouw J. Boerse maSmitz, zij telt 26 oktober a.s. 89 lentes, zijn beiden van Groningen en nog zo vitaal, dat men er zich over kan verwonderen. Maar deze levens lust schrijft het bruidspaar toe, be halve aan hun stoere Groningse ka rakter, ook aan het feit, dat zij zich altijd jong hebben gevoeld en overal aan hebben meegedaan. Rust is er nog niet bij. Drie jaar geleden, toen zij nog op de Hoge Rijndijk in hun eigen huis woonden, was het me vrouw Boersema, die alleen alles on derhield cn het huishouden leidde als een vrouw van even in de dertig. En ook zelfs nu is de rust maar be trekkelijk. De bruid vindt nog het grootste genoegen in het kaartspel. Een partijtje pandoer kan zij niet missen. De krant is overigens het I eerste waarnaar zij 's middags grijpt 1 en ook breien behoort tot haar meest geliefkoosde bezigheden. En dan het reizen. „Al nam u me vanmiddag nog mee op reis ik ging zonder beden ken mee", verzekerde ze ons. Onlangs was ze nog bijna het vliegtuig inge stapt, maar luchtziekte is een raar ding en haar kinderen konden haar er op het nippertje nog van weerhouden Ook de heer Boersema is evenals zijn vrouw nog zo gezond als een vis. In 1927 kwam hij met zijn vrouw naar Leiden, waar hij concierge werd bij het Vincentiusgebouw. Over zijn Groningse tijd wilde hij niet veel los laten. „Dat is voorbij en hebben we hebben er niets meer mee te maken. Ik ben nu Leidenaars". En hoewel ze Groningers zijn in hart en nieren, hebben zij zich volkomen weten aan te passen en voelen zij zich hier helemaal thuis. Zij zijn deze dagen het middelpunt en onvermoeid doen zij aan het feest me. Stilletjes in een hoekje zitten is er voor hen niet bij. Het echtpaar weet zich omringd door een grote schare nakomelingen. Zij hebben 0 kinderen gehad, van wie er nog vijf dit diamanten feest kunnen meema ken, en dan 17 kleinkinderen en 9 achterkelinkinderen. 'n Rijkdom om trots op te zijn. De heer en mevrouw BoersemaSmitz zijn van plan om nog een feest te vieren. En daar was de burgemeester het volkomen mee eens. „Over vijf jaar ziet u me hier weer terug", aldus de burgervader. Er zullen dan wel weer heel wat ver halen de ronde gaan Directeur A. W. Si thoff's uitgeversmaatschappij Gisteren is na een korte ongesteld heid in het Diaconessenhuis alhier overleden de heer S. G. van Looy, sedert 1928 directeur van A. W. Sijt- hoff's Uitgeversmaatschappij N.V. De overledene, die een bekende figuur in de drukkers- en uitgevers wereld was, werd geboren te Hil versum op 3 februari 1897. Nadat hij de middelbare school en de School voor de Grafische Vakken had door lopen, werkte hij ten einde zich voor het boekbedrijf te bekwamen tot 1914 in Leipzig. In 1921 werd hij deelgenoot in de uitgeverij van zijn vader, de uitgeversfirma S. L. van Looy te Amsterdam. In 1928 werd hij benoemd tot mededirecteur van Sijthoff's Uitgeversmaatschappij, waarbij het fonds van de uitgeverij Van Looy in dat van Sijthoff werd opgenomen. Na het aftreden wegens gezond heidsredenen van de heer A. W. Frentzen in 1929 bleef hij enig di recteur der omvangrijke uitgevers- en drukkersvennootschap, totdat met ingang van 1 augustus 1955 de heer G de Flines zijn mededirecteur werd. Tijdens zijn bijna dertigjarig di recteurschap werden vele belangrij ke uitgaven voortgezet of voltooid (wij denken hier bijvoorbeeld aan de bibliografische uitgaven en de pu blicaties van het Permanente Hof van internationale Justitie, later ge heten Internationale Hof van Justi- Feestelijk herdacht Burgerlijke Stand Geboren: Rudolf Eric z. v. L. J. Bal en H. W. Spaans. Maria Adriana d. v. I. Valk en C. van Winkel. Klaas Nicolaas z. v. H. de Jong en M. J. Rikken. Elizabeth d. v. A. Vijfwinkel en A. van Berel. Jannetje d. v. W. van Duijn en J. van Duijn. Hendrika Maria Johanna d. v. H. A. M. van Ul- den en H. E. J. van Gendt. Johanna Margaretha d. v. J. de Ridder en J. Wyfje. Johannes z. v. G. A. den Haan en I. Jacobs. Getrouwd: M. P. H. Roessingh en A. II. van Stolk. H. H. Hartman en J. E. Egter van Wissekerke. Overleden: W. Steffhaan 75 jaar man. Leidse Agenda (Kath. verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten dooi het secretariaat van de Raad van Maatsch. en Cult. Overleg, W. J Kriek, Hooigracht 12. tel. 20018). MAANDAG, 9 SEPTEMBER Leidse Jeugd Actie. Voorlichtings avond in Leidse Volkshuis, Apothe- kersdijk 33, aanvang 8 uur. R.K. Emigratiebureau, Zitting in Het Karrewiel, Steenstraat. 19.30 20.30 uur. Commissie voor huishoudelijke- en gezinsvoorlichting. Aan t ng eerste nieuwe oursussen. Dienst der apotheken. De avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest maandag 9 sep tember tot en met vrijdag 13 sept. wordt waargenomen door: Apotheek Herdingh Blanken, Hogewoerd 171, tel. 20502. Apotheek Resyst, Steen straat 35. tel. 20136. Apotheek Oegstgeest Wilhelmina- park 8, Oegstgeest tel. 26274. In de heerlijk rustige sfeer der kapel van „de Voorzienigheid" werd gistermorgen het feest ter gelegen heid van het 90-jarig bestaan der dames-congregatie in de St. Petrus parochie ingezet. Daar werd om 9 uur een gezongen H. Mis door mgr. Th. M. Beukers opgedragen. De koorzang werd verzorgd door zuster Mirjam, hoofd der school, en.een zevental dames der congregatie, aan het or gel begeleid door zuster Pauline. Na de H. Mis verzamelden allen zich in één der zalen van het ge sticht voor het ontbijt. De drie fees telijk gedekte, met asters, viooltjes en phloxen versierde tafels, waarop tal van tot ontbijten-lokkende ge vulde schalen stonden, brachten de stemming er al dadelijk in. De cor sages, welke bij ieder bordje lagen, werden opgespeld en de directeur der congregatie, kapelaan Thomas, nam het woord om te bedanken en te verwelkomen. Op de eerste plaats monseigneur Beukers voor zijn goed heid de H. Mis en het Lof voor ons te komen celebreren; vervolgens Moeder Overste er) de Zusters, die hun kapel en huis afstonden, en zich zóveel moeite hebben getroost. Ook de dames van het bestuur kregen vanzelfsnrekend een hartelijk dank woord. Begrijpelijk was het, dat ka pelaan Thomas lichtelijk verbaasd was over de grote opkomst heden! Aan het eind van het ontbijt kreeg mgr. Beukers het woord. Hij besDrak de bloei en de veranderingm in de congregatie sedert hij 35 iaar geleden hier pastoor was benoemd en wekte tot slot met ernstige woorden allen op om met trouw en moed verder te gaan naar het 100-iarig bestaan Ter herinnering aan het feest wer den door kaDelaan Thomas orachtiee Maria-Dlaaties uitgedeeld. Ook werd door hem aan het ontbijt een col lecte voor de kapel gehouden, iets wat de Zusters in hun bescheiden heid zelf niet hadden willen doen. Nadat nog koffie, gebak en siga retten waren geserveerd, ging men uiteen tot 't plachttg Lof om 4 uur. De kapel was weer geheel bezet. EERSTE LEIDSE JEUGD ORKEST EN DRUMBAND. DE BURCHT BOEKT EEN BELANGRIJK SUCCES. Dat het met de Leidse Jeugd niet slecht hoeft te gaan heeft de Drum band van deze vereniging, die onder leiding staat van de heer K. de Jeu, op zaterdag 7 september bewezen. Deze drumband behaalde op deze datum op het jeugdconcours te Delft met het hoogst aantal punten de eer ste prijs met zee; veel lof van de jury. Een resultaat waar Leiden trots o mag zijn temeer daar deze drum band het jongste deelnemende korps was. Zij ontvingen voor d't prachtig re sultaat een zilveren beker en een ex tra medaille. Het Lof werd gecelebreerd door mgr. Beukers, met pastoor Blok als dia ken en kapelaan Thomas als sub diaken. Daarmee kwam een eind aan deze feestdag en gingen allen onge twijfeld naar huis met de goede voor nemens 's morgens door mgr. Beukers aangegeven: trouw en moedig in de congregatie voorwaarts te gaan. 40 Jaar in het gas De heer W. P. Dool koninklijk onderscheiden Wederom was er aan de afd. Gas distributie van de Lichtfabrieken za terdag j.l. een feestelijke stemming. Ditmaal was het de heer W. P. Dool, die het feit herdacht van zijn 40-ja- rig ambtsjubileum, doch alvorens de heer Dool aan de Lichtfabrieken ar riveerde, was hij ten stadhuize ont boden. Burgemeester jhr. mr. F, H. van Kinschot, sprak hier de jubilaris op waarderende wijze toe en dankte hem namens het gemeentebestuur voor de op voorbeeldige wijze bewe zen diensten. Daarna werd hem het eremetaal in brons verbonden aan de Orde van Oranje Nassau, op de borst gespeld, waarmee hij hartelijk gelukgewenst werd. In de directiekamer van de Licht fabrieken verving de heer Ir. T. Lentelink, hoofdingenieur afd. Gas, de heer Ir. Y. Ykema wegens uitste- digheid. De heer Lentelink felici teerde de heer Dool met zijn zojuist ontvangen onderscheiding en met zijn jubileum. Hij sprak zijn grote waar dering uit voor de opgewektheid, waarmee de heer Dool steeds zijn taak heeft vervuld. Ook de overige aanwezigen heren roemden de goede kwaliteiten en de gave van de heer Dool. steeds een goede geest onder zijn collega's te bevorderen. De fraaie oorkonde van het gemeentebestuur en de bekende enveloppe bezegelde de woorden van lof. Vertegenwoor digers van de Personeelsverenicing voegden daar nog een geschenk aan toe namens het gehele personeel en dankten hem voor de medewerking, de doeleinden van de P.V. te helpen bevorderen. In de cantine waren, behalve zijn chefs, ook de naaste collega's aanwezig, die daar omringd door zijn echtgenote en kinderen 'n warme huldiging moest incasseren. De heren II, C. Kramer, A. van Bemmel, P. M. v. Steen en A. de Kort vertolkten de gevoelens van het personeel der afd. Gasdistributie en het spreekt vanzelf, dat de heer Dool die zo menigmaal bij jubilea het woord had gevoerd, veel vriende lijke woorden aan te horen had. Éven vanzelfsprekend bleef de heer Dool, slagvaardig als altijd het ant woord niet schuldig. Hij dankte allen voor de zo lange in ren ondervonden kameraadschap. Vele personeelsle den kwamen hem en zijn familiele den daarna nog de hand drukken. tie); tal van nieuwe ondernemingen, vaak groots van opzet, werden ter hand genomen. Zo verscheen een uitgebreide reeks van politie-vak- boeken, verder werken op filologisch en internationaal-rechteiijk gebied, zoals de uit meer dan 80 delen be staande Recueil des Cours d l'Aca- démie de Droit international. Daar naast Bijbel-uitgaven, technische werken, practische handboeken, po pulair-wetenschappelijke werken en boeken op het domein der schone letteren. Toen tijdens het Nazi-regiem in Duitsland aan vele denkers en ge leerden het publiceren was ontzegd, heeft de heer Van Looy zich be ijverd vele belangrijke werken van deze emigranten-auteurs, vooral op het terrein van wetenschap en kunst, te doen verschijnen. Wij noemen hier slechts een boek an de grote ge leerde Albert Einstein, een vierde lige encyclopedie over auteursrecht van dr H. L. Pinner en het standaard werk over oud-Nederlandse schilder kunst, bestaande uit 14 delen, van Max Friedlander. Verder nam de heer Van Looy het initiatief tot de uitgave van ver schillende vaktijdschriften. Naast dit werk, dat reeds de vol ledige mens opeiste, was de heer Van Looy gedurende vele jaren lid van commissies in het boekbedrijf en in de grafische organisaties. Op verzoek van de familie zal de teraardebestelling van het stoffelijk overschot in alle stilte te Amsterdam plaats hebben. Zes gewonden naar het ziekenhuis Gisteravond omstreeks 10 uur zijn twee autobusen van de N.Z.H.V.M. op de Gooweg te Noordwijkerhout op nog geen kilometer buiten het dorp met elkaar in botsing gekomen. De bussen raakten elkaar met de linker- voorkant. Van een der bussen werd het linkervoorwiel afgerukt en beide wagens schoten over de linker weg helft en kwamen aan de overzijde van de weg in het lager gelegen bollen land terecht. Ondanks het feit, dat ai de twee bussen ongexeer 30 passagiers zaten, zijn bij dit ongeluk geen doden te betreuren. Wel zijn zes personen, onder wie een der conducteurs, ^p medisch advies per ambulance naar het ziekenhuis vervoerd. Pastoor Standenmeyer, die even later op de plek des onheils aanwezig was, be hoefde geen geestelijke bijstand te verlenen. Artsen uit Noordwijkerhout en Noordwijk verleenden medische huln alsmede dokters van de St. Bavo- stichtlng. Ook burgemeester P. M. M. v. d. Weijden was ter plaatse aanwe- Berichten, opgenomen na tips san Iezer6 aan onze redacUe worden gelde- HjU beloond. R.K. ALMA-MATER KINDERKOOR. Het Kinderkoor van Alma Mater is met veel enthousiasme gestart! J.l. woensdag waren de eerste lessen. De do-re-mi liep gesmeerd en de eer ste kinderliedjes gingen er in, als een ijsje, bij het jonge goedje. De heer Dekker heeft er slag van. Hopelijk zullen deze kinderen thuis de liedjes overbrengen en wordt er eens wat anders gezongen, dan de moderne schlagers. Op de woensdagen in september, is er nog gelegenheid tot inschrijving van nieuwe leerlingen, om 2 uur in de gym-zaal van de Mariaschool, Haarlemmerstraat, ingang Ursula- steeg. Daarna worden geen nieuwe leerlingen meer aangenomen, tot na 't eerste optreden naar buiten, waar schijnlijk in de Kerst- of Paasvakan tie. Wie weet er een leuke naam voor dit kinderkoor? INBRAAK IN CANTINE. In de nacht van vrijdag op zater dag is ingebroken in de cantine van de r.-k. sportvelden aan de Haarlem merweg. Voor ongeveer 25,aan kauwgum en gevulde koeken wor den vermist. ACHTERGEVEL INGESTORT. Zaterdag stortte een achtergevel in van een perceel aan de Hogewoerd.1 Er waren daarbij geen persoonlijke ongevallen. In de loop van de dag werd dat gedeelte van de muur het welk gevaar opleverde, gesloopt. WIELRIJDER GESLIPT. Zaterdagavond omstreeks half 9 slipte de 49-jarige 1 de Vogel uit dc Rijndijkstraat op de hoek van het Levendaal en de Plantage met zijn rijwiel. In bewusteloze toestand werd hij overgebracht naar het Acade misch ziekenhuis. FEESTAVOND ROODENBURG. Alvorens het competitieseizoen te beginnen heeft de Leidse voetbal- en atletiekvereniging Roodenburg een feestavond gegeven in „Den Burcht", waar de voetballers hun zinnen nog eens konden verzetten. De toneel club „Roodenburg" gaf daar onder regie van de heer D. Vijlbrief een uitvoering van „Tropenadel", een blijspel in 3 bedrijven uit het Indisch leven door Henri van Wermesker- ken. Het is een avond geworden van grote voldoening, zowel voor bestuur als toneelafdeling. Er werd met grote overgave gespeeld en de aanwezigen hebben zich uitstekend geamuseerd Tot slot volgde een bal o.l.v. de heer J. Alphenaar met medewerking van het show- en dansorkest „The Skyliners" o.l.v. Lauw Boellaard. De tipgevers dingen bovendien mee in onte nleuws-maraChon waarvoor elke maand 'de Komende drie maanden' een prii» van 25 van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. DUUR BETAALDE HAAST. Zaterdagmiddag omstreeks half vijf kwam een bakker met bakkerskar luid bromirend aanrijden bij 't kruis punt Lammenschansweg-Zeemanlaan. Met grote snelheid nam hy de bocht en reed de Kamerlingh Onneslaan op Als een volleerd motorcoureur wist hij nog net op tijd zijn voertuig in bedwang te houden en raasde door, naar een volgende bocht. Bij de eer ste draaiing echter was er een boekje, waarin behalve aantekeningen ook nog 's bakkers geld, in de broekzak van de man aan het schuiven gegaan. Bij de twee bocht geschiedde het on geluk en kwam het boekje geheel te voorschijn en viel op straat. In geen tijd lag de gehele omgeving bezaaid met briefjes van 100, 25, 10 en andere Nederlandsche Banknoten. Maar de bakkei had haast en merkte niets. Enige voorbijgangers, onder wie de inzender van dit verhaal, to gen aan het rapen. Nadav de buit bin nen was reed onze zegsman op de fiets de bakker achterna, die hij in de Hugo de Vriesstraat kon achterhalen De bakker werd gevra? gd of hij iets miste. „Nee," zei de man Weet u dat wel heel zeker. „Ja, verhip", zei de bakker, „m'n boekje". „En het geld" voegde onze zegsman hieraan toe .Hier heeft u uw bezittingen weer, ik hoop, dat alles er weer in zit". „Dat zal wel", zei de bakker, „in elk geval bedankt voor de moeite". Een bewoner van de Zeemanlaan VECHTERSBAZEN IN DE SINGEL. Gistermiddag zijn vele mensen ge tuige geweest van een verwoede vechtpartij tussen een Hongaar en een Leidenaur. De gemoederen raak ten zo verhit, dat beiden een afkoe ling nodig hadden. Eerst werd een rijwiel van een hunner door de ander over de brugleuning op de Steen straat de singel in geslingerd. Spoe dig daarop verdween ook de eigenaar over de leuning het water in. Deze klauterde er weer uit en zette de par tij voort totdat ook nummer- twee over de uning heen in het singelwa ter terecht kwam. Later kwam de po litie met een overvalwagen een eind maken aan de strijd. zlg. Het mag een groot geluk ge noemd worden, dat er op het ogen blik van de bosting geen verkeer op de weg was. De gevolgen waren an ders noodlottig geweest. KATWIJK AAN DEN PI 'M KONINGINNEFEESTEN BESLOTEN Ar ie van Wetten won wielerwedstrijd Een wielerwedstrijd over 60 km., een demonstratie door de leerlingen van „De Brasemermeer" en een gon delvaart, dat waren met een machtig vuurwerk dat slotnummers van de Koninginnef eesten. De wielerwedstrijden werden ge houden in het Molenblok, een zgn. peletonrit door 40 leden van de Wiel- renvereniging „Swift" uit Leiden Het was een zware strijd die gestreden werd en winnaar no. 1 werd ten slotte A. van Wetten uit Noordwij kerhout in 1 uur 11 min. en 15 sec., tweede werd J. v. Wetten uit Noord- wijk, verder als 3, 4 en 5 met twee ronden achterstand Th. de Vroomen uit Warmond, R. Riethoven uit Lei den en H. van Gent uit Leiden. Nos 6 tot en met 10 waren C. Vertegaal, Hazerswoude, C. Plasmeijer, Voor hout, P. Otte, Leiden, N. Kooien, Leiden en H. van der Laan te Voor hout. VOORSCHOTEN Aanrijding. Een vrachtwagen be stuurd door W. v. E. uit Den Haag komende uit de richting Leidsohen- dam, wilde op de Veurseweg de Pape laan indraaien en sneed hierbij de weg af voor de tegemoetkomende mo torrijder G. de J uit Leiden. De mo torrijder trachtte de vrachtwagen nog te ontwijken maar reed tegen het rechter voorwiel van de wagen aan. Het motorrijwiel werd zwaar bescha digd. Persoonlijke ongelukken deden zich niet voor. Terwijl de bestelwagen, bestuurd door E. J. uit Wassenaar op de Leid- seweg voorsorteerde om links de trambaan over te steken, werd d wagen in de flank gereden dooi een personenwagen bestuurd door J. H. Iv' D. uit Rotterdam die van de Voor- schoterweg af kwam en de richting aanwijzer niet bemerkte van de be stelwagen. Beide wagens hadden grote materiële schade, de bestuu.- ders kwamen met de schrik vrij. VOOR TELEVSIE Verschrikte kerkgangers De televisiekijkers, die zondagmor gen de uitzending hebben gevolgd van de Hoogmis, waarvan de KRO- sectie een reportage gaf vanuit de O. L. Vrouwekerk te Rotterdam West, zullen aan het slot van de uitzending vreemd hebben gekeken naar de re acties van de kerkgangers, die het ge bouw verlieten. De gezichten van de ze kerkgangers tekenden namelijk schrik af. De KRO-sectie deelt ons hierom trent mede, dat men achter in het kerkgebouw een camera had geplaatst om de uitzending te beëindigen met enige beelden van het verlaten dei- kerk. Juist toen de camera „in stond" viel vlak bij de camera een door een toeval getroffen jeugdige kerkganger uit de bank. Vandaar de verschrikte blikken van de kerkgangers. Marktberichten ROTTERDAM, 9 sept Vee. Aan voer 1763 stuks vee. w o. 1169 vete koeien; 594 varkens Prijzen: «vette koeien 2.95—310; 2.60—2.90; 2-502.60; varkens f 1.78—1.76— 173. Handel: \ette koeien aanvoer iets meer. handel traag, prijzen van vori ge week zeei moeilijk te handhaven; prima's ooven notering: varkens aan voer korter, handel vlot. door kortere aanvoer waren de prijzen gemiddeld ongewijzigd prima's tol f 1 80 per kg. Zware varkens 1.65- 1 67 p. kg door RIE VOLLEBREGT En wat moet ik tegen de eige naar zeggen? herinnerde Vader aan de eigenlijke reden van zijn komst. Wat mij betreft kan de dode morgenochtend vroeg gehaald wor den. Dat is een zaak voor de Genees kundige Dienst. Bel maar even op. dat ze er om zes uur met een wagen naar toe gaan. Leg de situatie in het kort uit. dat lijkt me wel verstandig Moet ik de eigenaar de sleutel van de wagen vragen? Wis en zeker! De eigenaar en knecht kunnen de nodige dingen meenemen naar hun hotel en daarna sluit jij de wagen persoonlijk af. Geef de sleutel af aan de nachtagent cn vraag de Geneeskundige Dienst hem morgenochtend even langs te komen halen Ze passeren toch deze straat Dank u wel, inspecteur, zei Va der terwijl hij opgelucht de kamer verliet. Ziezo, nog even terug naai de kermis, nog even wat formalitei ten en de zaak was weer achjer de rug. Toch zou hij zijn kinderen maar waarschuwen dat de dodenbaan wel heel erg griezelig was Beneden belde hij de nachtportier van de Geneeskundige Dienst op en legde deze in het kort de situatie uit. De stem aan de andere kant van de lijn zei, dat de zaak wel in orde kwam, al zou het dan in plaats van zes uur wel zeven uur worden. Maar dan waren er toch nog maar weinig mensen op de been, dus voor opzien behoefde men niet te vrezen. Welgemoed ging Vader hierna op weg naar het kermisterrein. Discreet koos hij de weg via de achterkant van de tent die bijna volslagen don ker was vergeleken bij de zee van licht aan de voorzijde. Niemand zou hem dus zien Bij de woonwagen gekomen klopte hij op de deur en ging naar binnen Akkerman zat als geslagen op een stoel. Het hoofd steunend op beide handen. Toen hij zag, dat de agent was teruggekeerd, schrok hij, blijk baar vrezend, dat deze een ongun stige boodschap kwam mededelen. De zaak is gezond, deelde Vader verheugd mede, cn hoewel de keuze van deze woorden in de directe nabijheid van een dode een lichte wanklank had, begreep de eigenaar onmiddellijk wat Vader bedoelde Prachtig! Ik dank u zeer, agent. Wat een opluchting! Ik was bang. Ik ben u heel dankbaar en ik zou Alles in orde, wuifde de goed hartige agent alle dankbetuigingen af: Morgenochtend tussen zes en zeven uur komt de Geneeskundige Dienst met een auto. Ik zal zorgen hier om zes uur aanwezig te zijn beloofde de eigenaar Niet nodig, U kunt een en ander bijeenzoeken eri meenemen en daar na sluit ik de wagen af en neem de sleutel mee. Zoals u wilt, agent. Waar is uw knecht op het ogen blik? Hij is op zoek naar hotelkamers Ik weet niet, of hij gauw terug is. Het ligt eraan, hoe gauw hij iets ge schikts gevonden heeft, maar ik ben bang, dat het hem niet zal meevallen vooral niet, nu het hier kermis is. Dan ondervraag ik hem morgen wel even, knikte Vader inschikkelijk. Ondervragen? klonk het gealar meerd. De gewone routine-vragen. Naam, adres en zo voort. Nu zoek even uw spullen bij elkaar. De ker mis is nu binnen een drie kwartier afgelopen, maar allicht zal uw an dere knecht wat hulp kunnen ge bruiken. Hij kon de drukte niet aan, be aamde Akkerman: Zijn vrouw, mijn cassière heeft wel vijf keer via de microfoon om hulp gevraagd. Ik heb haar zojuist een minuut of tien ge holpen, maar ben toen weer gauw teruggegaan naar de woonwagen omdat ik die man niet alleen wilde laten liggen en Dirkmoest wel naar een hotel gaan zoeken, want na twaalf uur is er helemaal niets meer te krijgen. Begrijpelijk, knikte Vader. Snel zocht Akkerman enkele toilet benodigdheden bijeen en daarna vroeg Vader om de sleutel. Ik moet die nog even naar het bureau gaan brengen ziet u, legde hij uit en dank zij deze woorden schoot het hem te binnen, dat er ook nog iets anders was, dat hij beloofd had, mee te zullen brengen: O ja, de portefeuille Met kennelijke tegenzin haalde hij het ding uit de binnenzak en liet het verhuizen in die van zichzelf. Daar na verlieten de beide mannen de wagen. Vader sloot zorgvuldig de deur en duwde er nog wel driemaal tegen om zich te overtuigen dat ze potdicht was. Ook de sleutel ver dween daarna in zijn zak. Zie zo, dat is gebeurd, zei hij toen met een zucht van verlichting Haastig mompelde hij een groet en trok zich snel in het donker terug, teneinde de uitbundige dankbetuigin gen van de eigenaar te ontlopen. Die moest hem uit dankbaarheid eens een tienrittenkaart voor zijn doden baan cadeau doenBrr! Nooit geen sensatiebaan meer voor agent Vader! Daar hebben we onze zorgzame Vader alweer! riep de nachtagent vrolijk uit, blij wat afwisseling te hebben tydens ziJ- eentonige nacht wake. Ja, hier is de sleutel van de woonwagen. Word morgenochtend afgehaald. En dar. *cb ik hier de portefeuille van hel slachtoffer Zit een bom duiten in. "rel jij even na, dan zal ik onderwijl het brandkastje openen om het ding er veilig in op te bergen. Hij greep de sleutelbos van het bureau liep al rinkelend op de minia tuur-safe toe en opende die. Vijf en zestighonderd gulden, riep zijn collega. Klopt! En aan de andere kani een paspoort, tabakskaart en levens middelenbonnen. Nu was het de beurt van zijn col lega om „klopt" te roepen De porte feuille werd in de safe gelegd en de sleutelbos viel met een plof op het bureau neer. HOOFDSTUK IV. Dirk Versluis kreeg voor zijn kwartje méér sensatie te beleven dan hem beloofd en hem lief was. aar het noodlot wilde, dat ze hem slechts één voor één werden toegediend en dat hij ze niet allemaal dadelijk doorzag. Hij ontwaakte de volgende morgen in volkomen onwetendheid van wat er. sinds hij met Truug de kermis verlaten had. in en rond de doden baan was voorgevallen. Wel moest hij onmiddellijk na het wakker wor den denken aan zijn avontuur van gisteravond en aan zijn vreemde droom De geschiedenis had blijkbaar toch meer indruk op hem gemaakt, dan hu aanvankelijk verwacht had. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3