De voetbalcompetitie eist weer ieders aandacht op Nederland - vrij - had toch een goede dag OE AMSTERDAMSE EFFECTENBEURS DE DODENRIT ZATERDAG 7 SEPi EMBER 1957 PAGINA 8 Terwijl de ere-divisie reeds twee wed strijd-zondagen achter de rug heeft, ko men morgen ook meerdere lagere goden in het wereldje van het Nederlandse voetbal in actie. Heel bescheiden even wel in West II, waar nog slechts enkele wedstrijden zijn vastgesteld. Bij het programma der „grote broers" in het betaald voetbal zal ieder zich na tuurlijk de vraag stellen of de vier lei ders zonder puntenverlies, nl. Ajax, ADO, Sparta en GVAV ook deze derde wedstrijddag zonder kleerscheuren door zuüen komen. Ajax krijgt bezoek van PSV, dat reeds twee wedstrijden ver loren heeft, ADO gaat op bezoek bij NOAD, dat eenmaal won en eenmaal verloor, Sparta trekt naar Zuid-Lim burg om Fortuna '54 te bekampen, ook al een club zonder enig winstpuntje en GVAV ten slotte moet naar BW, dat uit twee wedstrijden slechts één gelijk spel wist te behalen, 't Valt moeilijk te zeggen wat deze ontmoetingen zullen brengen. We zullen evenwel niet ver van de waarheid zijn, indien we bewe ren, dat zeker niet alle vier leiders zon der puntenverlies de derde wedstrijddag zullen overleven. Ook UVS in de tweede divisie A «tart morgen, 'en wel met een uitwed strijd tegen DHC, waarvan vorig seizoen tweemaal werd verloren, in de uitwed strijd met 31, thuis met 20. Reden temeer voor de Leidenaars om het thans beter te doen, waarop de gehouden oefenwedstrijden ook alleszins hoop geven. II gaan nu in de eerste afdeling hun geluk beproeven en naar het ons wil voorkomen hebben ze morgen tegen VTL al dadelijk een kans op succes Veel zal natuurlijk afhangen van de samenstelling der ploegen dcch we ge loven niet, dat er veel wijzigingen in gekomen zijn. DOSR uit Roelofarendsveen doet op nieuw een poging om het verloren ter rein te herwinnen Maar daarbij zullen de Veenders tegen St. Bernardus op ge duchte tegenstand stuiten en we zijn inderdaad benieuwd naar de uitslag. Dat geldt trouwens ook voor de an dere ontmoetingen, welke we hierbij nog even memoreren: in Afdeling I LDWSRijpwetering, RouwkoopOr. Groen en Wet BoysStompw. Boys, in Afdeling II: Leidse Boys—KRV, MMO Unitas, SJZ—ZLC, UDOVNL en VNA WOA. We wensen alle verenigingen en spe lers een prettig seizoen toe en herin neren er nog eens aan: dit seizoen geen strafzaken! VOETBALBONDEN VOOR VER VANGING GEBLESSEERDE SPELERS Uit een enquête, ingesteld door de Fifa en gehouden onder de 87 aange sloten landen, is gebleken, dat de na tionale voetbalbonden in het algemeen vóór vervanging van geblesseerd ge raakte spelers zijn. Acht en veertig lan den waren vóór vervanging, slechts 6 tegen, terwijl 23 landen geen antwoord inzonden. De meeste voorkeur bestond voor een bepaling, dat de doelverdediger te allen tijde mag worden vervangen. Tien lan den spraken zich uit voor de vervan ging van de doelverdediger en ten hoogste een veldspeler gedurende de ge hele wedstrijd. Vier landen voor de vervanging van de doelverdediger ge durende de gehele wedstrijd en ten hoogste een veldspeler tot de rust. De International Board, het lichaam dat de spelregels vaststelt, heeft on langs een voorstel van de Fifa tot ver vanging van een geblesseerd geraakte doelverdediger verworpen. Leden van de Board zijn vertegenwoordigers van de voetbalbonden van Engeland, Schot land. Ierland en Wales, alsmede een vertegenwoordiger van de Fifa. Naar aanleiding van de enquête is bij de In ternational Board een verzoek ingediend om de kwestie nogmaals te bestuderen. Slechts enkele wedstrijden zijn voor de amateurs van West II vastgesteld. Daarvan zijn ForeholteASC en War- mundaSVLV op het ogenblik voor onze omgeving van het meeste belang. De spelers van alle vier deze clubs zul len het niet gemakkelijk hebben. ASC zag zich in de laatste promotiewedstrijd van het afgelopen seizoen de weg naai de derde klasse afgesloten en zal waar schijnlijk opnieuw de strijd beginnen Foreholte weet dan wat haar te wach ten staat en zal zich ongetwijfeld goed hebben voorbereid om de eerste stoot op te vangen. SVLV gaat haar geluk weer in de KNVB beproeven en begint de lange strijd tegen Warmunda in Warmond, welke club vorige competitie zeer wis selvallig speelde. We zijn benieuwd te weten hoe het ditmaal zal gaan. Leidse Voetbalbond Vol'edig programma in afdeling 1 en II Uiteraard valt er nog heel weinig te zeggen van de competitie-aanvang in de afd. Leiden, welke morgen een ge heel programma voor de eerste klasse laat zien. Toch kan men er van ver. zekerd zijn, dat reeds enkele interes sante wedstrijden te aanschouwen zul. len zijn. In Afdeling I rekenen we daartoe al lereerst de wedstrijden Alph BoysVTL cn St Bernardus—DOSR. Het afgelopen competitieseizoen ligt nog te vers ir het geheugen dan dat men de spanning, welke er geheerst heeft reeds zou zijn vergeten De Alph. Boys, die met ruime voorsprong kampioen werden van Afd Een delegatie van drie personen heeft in de afgelopen dagen te Santpoort na mens de Indonesische voetbalbond be sprekingen gevoerd met de heer K. J. J. Lotsy, eerste vice-voorzitter van de Fifa en vice-voorz'tter van de organi satiecommissie van het tournooi om het wereldkampioenschap, over de moeilijk heden, die zijn ontstaan rondom de wedstrijden tussen Indonesië en Israel voor de voorronden van het tournooi. De moeilijkheden zijn. dat de reeering te Djakarta bezwaren heeft tegen het spelen van één wedstrijd in Israel en één wedstrild in Indonesië, zoals regle mentair door de Fifa is voorgeschreven De heer Lotsy heeft de Indonesische afvaardiging medegedeeld, dat de kwes tie twee weken geleden is besproken op een vergadering van de organisatie- Om het dames-wereldschaakkampioenschap De Nederlandse dames waren in de vierde ronde vrij en hadden een prach tige gelegenheid het spel van hun te genstandsters in de vijfde ronde, de Tsjechische dames te bestuderen, waar van zijn ook gretig gebruik hebben ge maakt Zonder zelf te spelen was deze ronde toch voor Nederland zeer be langrijk, aangezien het gunstig zou zijn indien Rusland tegen Tsjechoslowakije de volle winst zou behalen. Maar de Tsjechische speelsters, spe ciaal voor deze ontmoeting door hun secondant Thelen voorbereid, zouden zeker tachten 'n beter resultaat te be halen dan Nederland En ze hebben in derdaad gevochten voor wat zij waard waren: opende zij meestal met wit met f-4, nu koos Nina Hruskova tegen de wereldkampioene de Slavische ruilva- riant, die bekend staat als een veilige voortzetting van een licht initiatief voor wit. Al vrij spoedig verdwenen de dames van het bord en wit stond toen duide lijk beter Zwart moest de bekende ge- isoleerde pion van d5 aanvaarden Wit stopte deze vakkundig om daarna met de goede loper de pion onder vuur te nemen. Zwart schiep echter de kans door afruiling van de twee paar torens een. vrij duidelijk remise-eindspel *ln te gaan. Zij wist zelfs door sterk spel winstkansen te scheppen. De afgebro ken stelling is naar alle waarschijnlijk heid voor de Russin gewonnen. De andere partij tussen Kira Zvory- kina en Kveto Erevota werd een „open Spanjaard". Zwart koos de loper c-5 variant. Wederzijds werd de opening goed behandeld. De Tsjechische ruilde haar paard op a-5 tegen de loper op b3, hetgeen minder goed was. daar zij wit hierdoor een kans bood om een aanval te ondernemen op pion a6. Bo vendien werd het moeilijk het zwarte centrum te dekken Het duurde toch nog tot het einde van de ronde eer de winst van de Russin zeker was Ook Roemenië—Ierland was voor Nederland niet zonder belang. Hier zou een deling van de punten het beste zijn De Ierse mej Cassidy schrok zo van het nemen van haar toren door haar tegen standster, dat zij in haar verbouwe reerdheid opgaf, terwijl zij in één zet had kunnen winnen Mej. Chater gaf haar Roemeense tegenstandster weinig bij het einde van de ronde ac cepteerde zij het remise-aanbod De uitslagen in de overige groepen waren alle naar verwachting Zonder te spe len is het voor Nederland geen ongun stige ronde geweest, gezien de neder laag van de Tsjechische dames. De uitslagen luiden: Groep A: TsjechoslowakijeRusland 01 plus 1 afgebr. partij. Finland Frankrijk VVA', RoemeniëIerland 1 '<—*A: Nederland vrij. Groep B: LuxemburgOost-Duitsland 02, Ver StatenOostenrijk VA\A. SchotlandHongarije 00 plus 2 afge broken partijen. Bulgarije vrij. Groep C: België—West-Duitsland 02. PolenDenemarken 10 plus 1 afgebr commissie te Stockholm De commissie r iciiv iVlo was van oordeel dat het ™P™|ekteerde ^uid-Slavlë—Engefand umr on Noorwegen vrij. schema in principe diende te worden gehandhaafd aaneezien de Fifa zich niet op politiek terrein kan begeven Maar indien Israel en Indonesië tot overeen stemming konden komen, zou de com missie er geen bezwaren tegen hebben, dat één of beide wedstrijd (en) op neu traal terrein zou (den) worden gespeeld. De heer Lotsy heeft dr. Kosasih er evenwel op gewezen, dat dit laatste voor Israel bezwaren moet hebben, o.a finan ciële bezwaren, aangezien bij het spe len van de wedstrijden op neutraal ter rein de hoge kosten vrijwel zeker niet gedekt zullen worden door de recettes. Gistermiddag werdmedegedeeld, dat de Israëlische voetbalbond op het stand punt blijft slaan, dat één der wedstrij den in Israel moet worden gespeeld. Zij is evenwel bereid aan Indonesië de keuze te laten waar de andere wedstrijd zal worden gehouden. Na de vierde ronde luiden de standen: WIELRENNEN DE RONDE VAN CATALONIE In de 8ste étappe van de Ronde van Catalonië van Lerida naar Puigcerda over 186 km, eindigde de Nederlander Stolker op de 8ste plaats, met 1 min. 30 sec. achterstand op de winnaar Bo- tella. Van der Sluys arriveerde als 56e met 6 uur 8 min. 38 sec. De leiding van het algemeen klasse ment is in handen van de Spanjaard Lorono. gevolgd door zijn landgenoot Otano. Stolker staat ook in het alge meen klassement op de 8e plaats, ter wijl Van der Sluys als 46e staat ge klasseerd. Groep A: 1. Rusland 4]A plus 1 afg. partij (uit 3); 2. en 3. Nederland en Roemenië beiden 4 (uit 3); 4. Ierland 4 (uit 4); 5. Tsjechoslowakije 3 plus 1 afgebr partij (uit 4); 6. Frankrijk 2 (uit 4); 7. Finland 1 (uit 3). Groep B: 1. Oost-Duitsland 5 (uit 4); 2. Bulgarije 4V-, (uit 3); 3. Hongarije 4 plus 2 afgebr partijen (uit 4)4. Ver. Staten 4 (uit 3); 5 Schotland V/, plus 2 afgebr. partijen (uit 3); 6. en 7. Luxemburg en Oostenrijk beiden VA (uit 4). Groep C: 1. Engeland 6 V-, (uit 4)2. Zuidslavië 4Vt (uit 3); 3. W.-Duitsland 4 plus 2 afgebr. partijen (uit 3); 4. Denemarken 4 plus 1 afgebr partij (uit; 4); 5. Polen 2 plus 1 afgebr. partij (uit 3)6. België 0 plus 2 afgebr. partij (uit 4): 7. Noorwegen 0 (uit 3). BILJARTEN IIENK METZ NAAR DE N.N.B.B. De Hagenaar Henk Metz, die diverse titels op ziin naam heeft, is overgegaan van de KNBB naar de N'euwe Neder landse Biljartbond. Inmiddels is een Waalwijkse biljart federatie opgericht, bestaande uit de vroegere Waalwijkse biljartbond en twee verenigingen uit dit district van de KNBB. De nieuwe federatie (dertien verenigingen, die te zamen ongeveer 300 leden tellen), heeft zich ook aangesloten bij de NNBB. MOTORSPORT DE NEDERLANDSE DEELNEMING AAN DE INT. ZESDAAGSE Behalve Cees van Kalmthout (DKW 175 cc). Willy van Ommeren (DKW 175 cc). Cees van Rilssel (Jawa 250 cc) en Henk Steman (DKW 125 cc) hebben ook Jan Markus (Maico 250 cc) en Flip Haaker (Maico 250 cc) toestemming ge kregen als individuele deelnemers te starten in de internationale motorzes- daagse. die van 1520 seDtember a.s. in Tsjechoslowakije (Spindlermühle) zal worden gehouden. Daarentegen zal Huub Pellikaan niet naar Tsjechoslowa kije gaan. In de samenstelling van de beide Ne derlandse Vaas-teams en van 't KNMV- clubteam is geen wijziging gekomen. Evenwel zullen Theo Witberg en Ton Witberg een Jawa 250 cc berijden, in- olaat-! van onderscheidenlijk een Zün- dapp 250 cc en een Zündapp 175 cc zo als oorspronkelijk was opgegeven. ZWEMMEN Ook op de laatste avond van de in ternationale militaire zwemkamnioen- schappen in Cannes hebben de Franse zwemmers de toon aangegeven. De 100 meter vrije slag werd gewon nen door de Fransman Charletoux in 58.9 sec., na een spannende finish met de Amersfoorter Theo Hoogveld, die in 59 sec. tweede werd. Bozon (Fr.) be zette met 59.1 sec. de derde plaats. Peter Swijghuisen heeft het in de eindstrijd op de 100 meter rugslag niet verder kunnen brengen dan tot een 3de plaats. Winnaar werd Christophe (Fr.) in 1.05 8 voor zijn landgenoot Coignot die 107.5 noteerde. Swiighulsen liet 1.07.7 voor zich afdrukken. De Ameri kaan Brown werd vierde in 1.10 en Piet Elzinga viifde in 1.13.6. De 4 x 200 meter vrije slag estafette was voor de Franse ploeg in 8 58.3, Ne derland werd tweede in 9 16.8, de ploeg van de V.S. derde in 9.20.2. Het waterpolotournooi is gewonnen door België De Belgen wonnen met 3—2 van Nederland, dat met 21 de leiding had. De Nederlandse doelpunten kwamen van de hand van Spaans en Rudy Prins. De eindstand luidt: 1. België 5 pnt.; 2. Frankrijk 4 pnt.; 3. Nederland 3 pnt. en 4. Ver. Staten 0 pnt. ZEILEN VAN DUYL TWEEDE TE CASCAIS Onze landgenoot Van Duyl is in het eindklassement van de wedstrijden in de Drakenklasse om de Virginie Heriot- coupe op de tweede plaats geëindigd achter de Portugees Ferreira. De vijfde en laatste race werd door Ferreira ge wonnen vóór de Duitser Thomsen Van Ferreira (Portugal) 7 pnt.; 2. Van Duyl landgenoot Warners werd negende Het eindklassement ziet er als volgt uit: 1. Fereira (Portugal) 7 pnt.; 2. Van Duyl (Ned.) 11 pnt.; 3. Thomsen (Duitsl.) 14 pnt.; 8. Warners (Ned.) 41 pnt. AUTOMOBILISME DE 27e RALLYE VAN MONTE CARLO In het reglement voor de 27e Rallye van Monte Carlo zullen enkele wijzi gingen worden aangebracht Zo zal zeer vermoedelijk Den Haag als een van de startplaatsen worden aangewezen, ter wijl de controles te Hengelo en te Am sterdam zullen vervallen. De KNAC voert momenteel hierover onderhande lingen met de organisatoren van de rallye, die van 2229 januari 1958 zal worden gehouden. PAARDESPORT TIENDE CONCOURS-HIPPIQUE TE ROTTERDAM Voor het internationaal puissance springconcours (barema a) waren op het 675 meter lange parcours 8 hinder nissen (sprongen) opgesteld met een maximum hoogte van 1.60 meter. De maximale rijtijd bedroeg 135 sec. Twee en twintig deelnemers namen aan dit springconcours deel. De uitslag luidt: na vier maal bar rage (wal met witte balk 1.90 meter en rode muur 2 meter): 1. ex aequo Peter St. Achfleth (Duitsl.) met Frech- dachs en E Edgar (Engeland) met Lar ry III, beiden 0 fouten Na de derde barrage (3 hindemissen, 1.45 meter. 1.75 meter en 1.90 meter); 3 ex aequo kapt G. Lefrant (Frankrijk) met Caballero, majoor F. Lombard (Zwitserland) met Bissada en kapt B de Fombelle (Frank rijk) met Buffalo allen 4 fouten Na de tweede barrage (3 hindernissen, 145 meter, 1 70 meter. 1 80 meter)6. W W Wofford (V.S.) met Hollandia 4 fouten Na de eerste barrage (4 hindernissen, 1.30 meter, 1.45 meter. 1.75 meter, 1.70 meter) 7 Robeson (Engeland) met Bal- lymullen 4 fouten. De uitslag van de internationale dres suur wedstrijd „Prijs van Sint Joris" luidt: 1. Rosemarie Springer (Duitsl.) 373 pnt.; 2. Hannelore Weygand (idem) 362 pnt.; 3. Prins Bernhard (Nederl.) 358 pnt.; 4. mevr. J Johnstone (Engel.) 351 pnt.; 5. Liselotte Linsenhoff (Duits land) 343 pnt.; 6. Trudp van Doorne (Nederland) 338 pnt 7 mevr. L. John stone (Engeland) 337 pnt. De wedstrijden van vrijdag werden besloten met het internationaal spring concours voor équipes om de Prijs van de Maas. De lengte van het parkoers bedroeg 1670 meter met totaal 30 spron gen (10 sprongen voor elke ruiter) en een maximum tijd van 287 sec. De uitslag luidt: 1. Duitsland (A. Lütke-Westhues, H Schridde en H. G. Winkler) 60 pnt 208.6 sec.; 2. Engeland (E. Edgar, mej D. Palethorpe en mej. J. Harper) 60 pnt 214.4 sec.; 3. Frank rijk/Italië (kapt. G Lefrant. kapt. B. de Fombelle, markies L. de Medici) 59 pnt. 184 sec.; 4. België (E. baron de Wijckerslooth. baronesse De Wijker- slooth en G Poffe) 59 pnt. 210 sec.; 5. België/Ver. Staten (G. Hernalsteens, E. baron de Wijckerslooth en W. W Wof ford)- 59 211.6 sec.; 6 België (mej M. L. Jamagne, G. Hernaalsteens en G. Poffee) 59 pnt. 215 sec.; 7. Nederland (A. Timmer, maj. J. J L. baron van Lynden en J. L. van Wingerden) 59 pnt. 240.6 sec. „De koffie kost 80 cent, omdat er nu muziek is." „Is het anders dan duurder?" Taalgevoel. De juffrouw gaf taalles: „Ik was me, jij wast je, hij wast zich. Piet, vertel nu eens welke tijd dat is". Piet antwoordt: „Ik weet niet pre cies meer, hoe laat het was. maar het was in elk geval zaterdagavond, juf frouw." Olifantenspelletje. Een man fiet ste langs een weg en zag plotseling tot zijn grote verbazing een olifant rustig midden op de weg op zijn staart zitten. Hij besloot er maar niets van te zeggen, maar honderd meter verderop vond hij een tweede olifant, ook op zijn staart zittend, maar met zijn rug naar de eerste gekeerd. De man stapte af en vroeg aan het dier: „Wat voeren jullie hier in vredes naam uit?" „Ach", zei de olifant, „we spelen boekensteuntje!" Dan maar naar Komst. Aan de balie van het reisbureau vroeg de be diende: „Waarmee kan ik u van dienst zijn." De tourist antwoordde: „Geeft u mij een ticket eerste klas naar Komst." Bediende: „Waar ligt dat meneer?" Tourist: „Dat weet ik niet, maar je leest altijd in de krant: Mooi weer op Komst." Nieuwe spelling. Het beroemde Barnum ciróus in de V.S. had kort voor de tweede wereldoorlog een In dische fakir geëngageerd. In de per soneelsafdeling vroeg men hem zijn naam. „Faikaloenorinatoelesiakoereiata", antwoordde de fakir. „Hoe schrijft men dat?" vroeg de boekhouder ontzet. „Zonder „h", antwoordde de Indiër vriendelijk. „Deze parfum ruikt naar benzine, dan denkt iedere man, dat u een auto heeft." 2—6 september 1957. Laagste koers Alg. Kunstzijde Unie 173 Van Berkel's Patent198 Van Gelder Zonen 185 3/4 Kon. Ned. Hoogovens290 Ned. Kabelfabriek270 Philips 273 Unilever 391 1/2 Wilton-Fijenoord 222 Kon. Petroleum 211,10 Holl.-Amerika Lijn 156 1/2 Kon. Ned. Stoomboot Mij.138 Ned. Scheepvaart Unie 150 1/2 Van Ommeren 236 Amsterdam Rubber 67 1/2 H.V.A115 Ver. Deli Mij en 78 3 A Staffellening 1947 81 1/2 3 Invest, cert. Ned- 89 3/8 3% Nederland 1962-6488 1/4 Omzetten (nominaal): Vorige week (def.) Deze week (voorl.) hoogste koers 178 1/4 227 1/2 ƒ219,— 162 1/2 68 1/2 116 80 1/4 82 89 13/16 88 3/4 laatste tijdvak vrijdag 6 sept. koersverschil t.o.v. 30 aug. 1 7/8 185 3/4 1 270 274 1/8 393 1/2 222 211,60 156 3/4 138 1/4 151 1/4 236 1/2 67 1/2 115 78 1/2 81 7/8 89 13/32 88 15/32 5 3/4 17 1/2 2 6,80 1/16 3/16 1/4 Aandelen f 8.150.458 Aandelen J 6.765.166 Obligaties 13.509.898 Obligaties 12.728.939 A.N.P.-C.B.S. Beursindices 1953 Internationale concerns Industrie Scheepvaart Banken Indonesische fondsen Algemeen 100: vrijdag 30 aug. 316,05 143,72 145,75 109,99 92,13 215,47 vrijdag 6 sept. 317,89 143,28 142,63 111,45 91,48 216,01 „Hoe heet u?" Berger". „Zeker een zoon van Berger Knol?" „Nee, alleen van Berger". Niet rolvast. Een tenor kwam bij een dokter en zei hees: „Dokter, mijn stem is weg en ik moet vanavond zin gen, wat doen we?" „In ieder geval ons voorlopig niet opwinden. Gaat u maar eens hier zit ten en begin zachtjes, maar hoorbaar van 1 tot veertig te tellen." De tenor telde: „1, 2, 7, 13, 4, 21, 18...." „Neem me niet kwalijk", onder brak de dokter hem, wat telt u vreemd! Toen klonk het verontschuldigend: „Nou ja, dokter, zonder souffleur!" Uit voorzorg. Gastheer tot de „verstrooide professor": „Pardon pro fessor," „waarom heeft u toch drie byillen bij u?" Professor: „Wel, één voor vérzien, de tweede om dichtbij te zien en de derde om de anderen te zoeken." Verspillende schot. Een Schot had juist een nieuwe auto gewonnen in een loterij. Inplaats echter dat hij blij was, scheen hij allesbehalve in zijn schik te zijn. „Wat is er aan de hand, Mike?" vroeg een vriend. „Ach, zei de Schot moedeloos, ,,'t gaat om dat andere lot. Ik snap niet, waarom ik dat gekocht heb. Dén was het koffie Ober: „Heeft u koffie gehad of chocolade?" Klant: „Ik weet het niet, maar het smaakt naar tandpasta." Ober: „Dan is het koffie geweest. Onze chocolade smaakt naar lijm." O zo.Oom Jan had zijn klei ne neef lange tijd niet gezien en kwam ondei de indruk van de eet lust van de jongen. „Ik moet zeggen, dat je heel wat naar binnen kan werken voor zo'n kleine jongen." „Wel," antwoordde de jongen plechtig, „ik ben van K-nnen niet zo klein als ik er van buiten uitzie." VERBOND VOOR VEILIG VERKEEK door RIE VOLLEBREGT Als hij eens een detective-verhaal las, beweerde hij altijd, dat de be schreven speurder een sufferd was. Hij Nagtegaal, had op bladzijde tien of twintig al lang door, wie de mis dadiger was en de overige twee hon derd bladzijden waren dus totaal overbodig geweest, als ze hem dat zaakje maar op hadden laten knap pen. Allemaal maar verspilde energie van die schrijvers. Polly, zijn vrouw, deelde de hoog moedige dromen van haar echtgenoot allerminst Ze was best tevreden met het rustige bestaan dat ze met haar man en vijf kinderen in deze kleine stad leidde. Vooraanstaande vrien den, concerten en schouwburg, méér wenste ze niet. Inspecteur Nagtegaal zat juist te pennen aan een ingewikkelde zin, toen agent Vader het gebouw bin nentrad. Zo, Paps!, begroette zijn collega van de nachtdienst hem vriendschap pelijk met de naam, waarmede men hem .onder elkaar" altijd bij voor keur aansprak. Goedenavond, brave jongen!, antwoordde Vader in dezelfde toon: Ik zag licht branden op de kamer van de baas. Is hij er? Ja hy legt de eerste en de laatste nand aan een rapport, dat al drie weken ligt te wachten, maar morgenochtend beslist bij B. en W. moet worden ingediend. Het oude liedje van de Nagtegaal! Is ie goed of niet? Ha, ha! Ik ga even naar hem toe, deelde Vader mede. Een dode man op de kermis. Zo?, klonk het verrast: Vecht partij? Neen; Hartverlamming waar schijnlijk. Hij wilde griezelen in de dodenbaan, maar hij kon' er niet tegen. Dan had ie er niet in moeten gaan, concludeerde de nachtagent logisch. Ja, maar vóór hij wist, dat ie er niet tegen kon, was hij al dood. Hij had notabene twee ritten willen ma ken. want hij had twee kaartjes in zijn vingers. Nu ik ga even naar de vogelkooi boven. De nachtagent zette de vrijmoedige woordspeling op de naam van de in specteur lachend voort met te zeg gen: Maak hem niet blij met een dode mus, Vader. Geen speurders- werk aan iemand die hartverlam ming gekregen heeft! Misschien toch wel. Ik heb in de zak van de man een paspoort ge vonden, maar daar staat nooit een adres in. Speurderswerk, mijnheer! Vader ging naar boven en klopte op de deur. Verrast keek de inspec teur van zijn werk op en riep: Binnen! Hij was nog meer verrast, toen hij zag, dat zijn late bezoeker agent Va der was, de meest kalme van zijn hele personeeL Goedenavond, Vader. Toch geen moeilijkheden hoop ik? Neen, inspecteur. Of liever een klein beetje. Er is een man dood gebleven in de dodenbaan. Zo, zo, dat is geen reclame voor die tent. Of.... eigenlijk juist wel. Maar vertel eens wie is het? Iemand uit deze stad? Vermoedelijk niet. Hij is in Rotterdam geboren. Dat kon ik in zijn paspoort zien. Adres onbekend. Is er een dokter gewaarschuwd? Ja, inspecteur, Die constateerde de dood. Hij zal morgen het stoffelijk overschot met de dokter van de Geneeskundige Dienst nader onder zoeken. Goed. En heb je de Geneeskun dige Dienst al gevraagd, het lijk naar het ziekenhuis over te brengen? Neen, daar gaat het juist om. inspecteur. De man ligt nu in de woonwagen van de eigenaar van de tent waarin het ongeluk gebeurd is. De eigenaar. Akkerman heet hij, een Nederlander, die in België geboren is, vreest opschudding als het stof felijk overschot tijdens de kermis- drukte wordt weggehaald. Verbeeld u, inspecteur duizenden en duizen den toeschouwers! Niemand zal de tent meer willen bezoekenen de staanprijzen zijn zo ontzettend hoog, dat de man een geweldig ver lies zou lijden, voegde Vader er ver goelijkend aan toe. Alles goed en wel, maar wat wil hij dan? Kijk, inspecteur, hij stelde voor, zelf een hotel te zoeken. Ik heb be grepen, dat zijn vrouw tijdens de oor log is omgekomen en hij alleen in de wagen woont met zijn knecht, een zekere Dirkeh Opeens drong het tot hem door, dat hij zo stom was geweest te vergeten de knecht de gebruikelijke vragen te stellen. Nu, dat kon morgen wel, of misschien straks nog Zijn knecht. De vrouw van zijn andere knecht, tevens de cassière houdt zijn wagen bij en zorgt voor de maaltijden. Terzake, Vader, terzake, maande de inspecteur. Akkerman vroeg me, of de man in zijn wagen mocht blijven liggen tot na twaalf uur. Dan is de kermis afgelopen en niemand zal er iets van merken. Of tot morgenochtend vroeg misschien? De mensen van de Geneeskun dige Dienst zullen er weinig bezwaar tegen hebben, denk ik. En jij zelf Vader, wat denk jij er van? k heb gezegd, dat ik niet kon beslissen inspecteur, maar de zaak met u zou bespreken, antwoordde de agent voorzichtig. Goed. goed, maar acht jij geen bezwaren aanwezig om het verzoek in te willigen? Ik geloof van niet, inspecteur. Ik kan me begrijpen, dat de eigenaar in angst zit voor de gevolgen van consternatie. Lijkt hij betrouwbaar? En de knecht? Hum.... eh.... ja, inspecteur. Ik bedoel met het oog op even tuele waardevolle eigendommen van het slachtoffer. Jammer dat er geen adres bekend is, anders waren we al heel gemakkelijk van alle rompslomp af. Morgen even het bevolkings bureau van Rotterdam opbellen. Heb je alle zakken nagekeken? Iets bij zonders gevonden?" Jawel inspecteur. De man had vijf en zestighonderd gulden in zijn portefeuille zitten. Dat is niet mis. Die wilde zeker eens goed kermis gaan vieren. Heb je het geld meegenomen? Neen, inspecteur Ik heb opge tekend hoeveel biljetten er precies zijn. Hum! Als die kerels er maar niet in gaan wroeten. Gelukkig is het geen crimineel zaakje, maar je weetde gelegenheid maakt de dief. Zal ik de portefeuille maar even op halen, inspecteur? vroeg Vader, blij, dat er geen standje ge volgd was. Doe dat, Vader. Het lijkt me het veiligst.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8