Pitmanschool Mevrouw Braggaar-de Does te Leiden, ridder in de orde van Oranje Nassau HUIBERS Najaarsbeurs loopt beter dan werd verwacht TO BE OR NOT TO BE ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 4 Kaarsrecht stond mevrouw C. P. Braggaar-De Does gisteren in de kof fiekamer van het Leidse stadhuis, toen burgemeester jhr. mr. F. H. van Kinschot haar het ridderkruis ver bonden aan de orde van Oranje Nas sau op de borst speldde. Deze hoge onderscheiding was de waardering voor veel goed werk ge durende een raadlidmaatschap van dertig jaar. Tijdens een intieme bijeenkomst met alle raadsleden uitte burgemees ter Van Kinschot zijn grote waarde ring voor het werk van mevrouw Braggaar-De Does. „U bent een van de vrouwen", zei de burgemeester, die een gepast gebruik hebben ge maakt van de verworven rechten en die niet opzij zijn gegaan voor de vervulling van de plichten." Het is nauwelijks na te gaan, wat u in die dertig jaar allemaal voor goeds heeft gedaan. Zeker is, dat de groei en bloei van Leiden voor een deel aan u is te danken. Uw interesse is altijd veelzijdig geweest, maar het so ciale werk had altijd uw bijzondere belangstelling. De bejaarden, de kleu ters en de zwakken konden altijd re kenen op uw steun en hulp. Daardoor heeft u in de stad ook een vermaard heid gekregen. U heeft een allesover heersende liefde voor de mens, die ongezouten critiek niet uitsluit. In onze raad bent u eigenlijk een onmis bare figuur geworden. Het spijt ons dan ook bijzonder, dat u heeft mede gedeeld, een volgende maal geen be noeming meer te kunnen aanvaarden. Nadat de burgemeester mevrouw Braggaar de onderscheiding had op gespeeld, sprak de heer Van Dijk har telijke woorden namens de raadsle den. „U bent een voorbeeld van uit houdingsvermogen en geduld, zei de heer Van Dijk, u bracht een goede sfeer in de debatten. U heeft de zwa re taak aanvaard en u heeft met alle vermogens gewerkt aan de vervul ling van het raadlidmaatschap. Voor al bewonderen wij in u, dat u zich steeds heeft ingezet voor de mede mens, van groot tot klein en van jong tot oud. Daarom verheugen wij ons van harte in de onderscheiding, die u ten deel is gevallen. Namens de fractie van de Partij van de Arbeid dankte de heer Mees ter voor de warme belangstelling, die mevrouw Braggaar altijd heeft gehad voor haar mede-raadsleden. „Ondanks teleurstellingen heeft u altijd gewerkt met een vasthoudendheid, die bijna hardnekkigheid werd. Dank zij uw werk is er in Leiden veel veranderd en daarop mag u trots zijn". De heer Meester bood een artistiek schaaltje aan als herinnering aan deze dag. „Wij vrouwen hebben rechten ver worven, maar dat heeft plichten op ons gelegd." Deze woorden kwamen van mej. Van Nienes, die vond dat ook een vrouwelijk raadslid het woord moest voeren. „Onze taak is vaak dubbel zwaar, omdat het gezin veel tijd vergt. U bent een van de weinige vrouwen die er in is geslaagd PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Typen Steno in 4 talen Boekhouden Middenst. opleiding Duits Engels Frans Nederlands Spaans Privé-Secretaresse om een functie in het openbare leven te combineren met de zware taak van huisvrouw." Mej. Van Nienes overhandigde een vaasje bloemen en toen nam mevr. Braggaar het woord. Zij haalde enke le oude herinneringen op en dankte voor de medewerking, voor de vrien delijkheid en voor het medeleven in de dertig jaren. „Ik heb tijden van vreugde gekend en tijden van leed. Door de belangstelling van u allen werd de vreugde dubbel groot en kreeg ik kracht om het leed te dra gen." Huldiging door de P. v. d. A. Na deze huldiging in intieme kring werd des avonds een bijeenkomst in de grotere kring van partij, vakbewe ging, vrouwenbonden en andere or ganisaties gehouden in Ons Centrum aan de Hooigracht. Het muziekkorps Nieuw Leven zorgde voor een muzikale hulde. De heer I. Coster als voorzitter van het korps bood mevr. Braggaar een bos anjers aan. De heer E. Meester formuleerde in een toespraak nogmaals de grote be wondering van velen voor het om vangrijke werk dat door de jubilares- se is verricht. Namens de Leidse Bestuurders Bond sprak de heer J. H. Schüller. Namens de LBB, de ABVA en de ABC over handigde spreker een drietal enve loppen als materieel blijk van waar dering vooi zeer vruchtbare arbeid. Merv. H. de Kruis-Wagemaker voerde het woord namens de vrou wenbond van de Partij van de Arbeid. Voorts werd nog het woord gevoerd door de dames D. Verkerk en J. C. de Kier, waarna d° heer H. Zunderman, sprekende namens Humanitas, het werk van mevr. Braggaar o.m. voor het reclassingswerk prees. Namens de AJC bood de heer C. Piena, foto's aan van de huldiging in de middaguren. Tenslotte werd nog het woord ge voerd door de voorzitter van de to neelvereniging DOS, door de heer Joh. Fokkema namens Humanitas en door de heer Weideman namens de Bouw Bedrijfsbond. Alle sprekers lieten hun woorden vergezeld gaan van geschenken. Mevr. Braggaar dankte ontroerd voor de haar ten deel gevallen hulde. Zij meende dat de dank aan haar diende uit te gaan naar de velen, die haar in haar werk hebben gesteund. Dit werk had haar leven rijk ge maakt, het heeft haar bevrediging ge schonken en zij meende geen dank te mogen verwachten nu dit werk haar reeds zoveel geschonken had. Haarlemmerstraat 1 23, Leiden Ceboorteaankondiginoen (Advertentie» Woningmisère Huizenbouwer slaapt onder tentzeil Een nog jong echtpaar, E. Schaap-l hokMulder, is in Groningen het slachtoffer geworden van de woning nood. Sinds zes weken wonen zij aan de Friese straatweg onder de blote lie mei, beschut door een groot tentzeil. De ouders van de man, bij wie het paar inwoonde, moesten onlangs naar een ander gedeelte van de stad ver huizen omdat de gemeente het huis in verband met saneringsplannen in handen had gekregen. Het jonge echt paar bleef echter nog enige tijd in het ontruimde huis achter. Hoewel zij geen ander onderdak konden krijgen, zette de politie hen met de hele inboedel op straat. Wat de heer Schaaphok helemaal dwars zit is het feit, dat hij zelf aan de huizen bouw meehelpt. Hij is namelijk met selaar en tegelzetter. Eigen-woningbezit: regeling gewijzigd Mede in verband met de huidige moeilijkheden op de kapitaalmarkt heeft minister Witte enkele wijzigin gen aangebracht in de regeling be vordering eigen-woningbezit. Door deze wijzigingen is het thans mogelijk gemeentelijke garanties te verkrijgen voor leningen met een kortere looptijd dan 30 jaar, doch niet korter dan vijf jaar. Voorts is de mogelijkheid voor garantie van op volgende leningen met een looptijd van minstens vijf jaar geopend. Ten slotte zal thans ook gemeente lijke garantie kunnen worden ver leend voor leningen, waarvan de pe riodieke aflossingen geheel of gedeel telijk worden vervangen door mede- verband van een of meer polissen van levensverzekering. De voorwaarden waaronder in deze gevallen garantie kan worden ver leend zullen nog nader door de minis ter worden vastgesteld. STREEKSCHOUWBURG IN CUYK GEOPEND. Cuyk heeft gisteren een tienjarige periode van opbouw afgesloten met de officiële opening van een nieuw raadhuis en een streekschouwburg. In aanwezigheid van mgr. W. Bek kers, bisschop-coadjutor van 's Her togenbosch, die 's morgens de nieu we schouwburg had ingezegend, werd het raadhuis gistermiddag door de commissaris van de koningin in Noord-Brabant prof. dr J. de Quay geopend. In zijn toespraak sprak de com missaris over de grote naoorlogse op gang van de gemeente Cuyk, die haar vooruitgang te danken heeft aan de stuwende kracht van haar burge meester. De plaatselijke middenstand bood de burgemeester een zilveren ambts ketting aan, en de plaatselijke afde ling der K.A.B. een nieuwe voorzit tershamer. De parochie Cuyk bood een kruisbeeld aan voor de raadszaal en Cuyk's vrouwengemeenschap een portret van Koningin Juliana, ge schilderd door een Hongaarse vluch teling. Gisteravond opende mr H. J. Schölvinck, raadsadviseur van het departement van O. K. en W. de streekschouwburg. KARDINAAL VAN ROSSUM-HERDENKING IN MAASTRICHT. Op 30 augustus was het 25 jaar geleden, dat kardinaal Van Rossum in het ziekenhuis Calvariënberg te Maastricht overleed. Zijn stoffelijk overschot werd bijgezet in een spe- siale grafkelder bij het klooster van de paters Redemptoristen te Wittem. Zondag 20 oktober a.s. (missie zondag) zal i nde St. Servaaskerk te Maastricht een Kardinaal van Rossum-herdenking worden gehou den. Er zijn tijdens de eerste helft van de najaarsbeurs te Utrecht betere zaken gedaan dan aanvankelijk werd verwacht. Tot deze conclusie zijn jaarbeursautoriteiten gisteravond ge komen na gesprekken met exposanten in de onderscheiden groepen. Vele exposanten op de Utrechtse jaarbeurs, waarvan thans de eerste helft verstreken is, zijn in het begin van de week met gemengde gevoe lens hun stands binnengegaan. Men had geen grote verwachting van deze najaarsbeurs, temeer daar gedach ten van bestedingsbeperking en geld ontwaarding zich steeds meer op drongen. De eerste helft van deze beurs blijkt voor de exposanten ia de meeste groepen betere zakelijke re sultaten te hebben opgeleverd dan aanvankelijk werd verondersteld. Er zijn zelfs in enkele, uitgesproken consumptieve groepen meer orders in de afgelopen dagen geboekt dan in dezelfde periode tijdens de najaars beurs 1956. De tweede week gaat men dan ook met veel optimisme tegemoet, vooral omdat nog vele binnen- en buiten landse zakenlieden, o.a. inkopers van grote warenhuizen, worden verwacht die van enkele Duitse beurzen komen, welke vrijwel gelijktijdig met de Utrechtse beurs zijn gestart. Meer dan 2 uur slapend op het IJ Waar het IJ-pont toch al niet voor gebruikt wordt. Het gebeurt niet zel den, dat oude mensen die moe zijn en verliefde paartjes zich nestelen op de lange banken in de bovenste corridor en daar enige overtochtjes meemaken. Maar wat gisteravond 'n meisje heeft gepresteerd mag wel in de krant. Tegen half acht kwam bij de pont, welke meert bij het Tol huis, een jongedame aan, die naar het centrum wilde. Zij liep als te doen gebruikelijk naar boven, ging zitten, lekker knus zelfs, en viel prompt in slaap. Het meisje, dat de vorige dag naar een partijtje was geweest liet zich door niets storen het lawaai aan boord kan anders toch groot ge noeg zijn en bleef door slapen. Oim tien uur zag een personeelslid van de pont, dat het miesje er nog steeds zat, Hij vond dit niet in orde en waarschuwde een arts, die juist met zijn wagen op de pont gekomen was. Deze maakte het meisje wakker De eerste en beste keer, dat de pont weer aanlegde in Noord liep zij zo vlug mogelijk naar haar tante, bij wie zij logeerde. Haar ogen kon ze bjjna niet open houden Nederland maakt griepvaccin Als een van de eerste bedrijven ter wereld is een Nederlandse indu strie thans druk doende met het aan maken van het vaccin, dat „met re delijke kans op succes" de strijd te gen de Aziatische griep kan aanbin den. Uit alle delen van de wereld be staat een grote belangstelling voor dit vaccin, dat door Philips Roxane te Weesp wordt geproduceerd. A-griep doet aanval op militair kamp De Aziatische griep die overigens goedaardig van karakter is, heeft on der de Nederlandse militairen, die in Duitsland op herhalingsoefenin gen zijn, nogal huis gehouden. Gis termiddag lagen in het NATO-leger- kamp Sennelager in Duitsland meer dan 400 zieke Nederlandse militairen. Het is zo goed als zeker, dat 375 man Aziatische griep heeft. Twaalf dokters en zestig hospitaal soldaten zijn nu meer dan een week reeds druk bezig met het verzorgen van deze stroom van patiënten, wel ke stroom thans wat schijnt af te nemen. Over het algemeen zijn de jongelui na een dag af drie weer vol doende opgeknapt, dat zij de zieken barakken kunnen verlaten. Over het hele Nederlandse kamp is lichte dienst afgekondigd. De oefeningen gaan door maar in sterk gewijzigde vorm. De grote nachtmanoevres zijn trouwens afgelast. Over de feiten kan men ter plaatse niet veel wijzer worden. Er wordt de grootste geheimhouding betracht. In hospitaalkringen in Sennelager wordt aangenomen, dat het slechte weer van de laatste dagen en de zware oefenstof er het nodige toe heboen bijgedragen om de griep zo'n ver vaarlijke omvang te geven. Boven dien hebben de meeste jongens el kaar aangestoken. RELIEKENOMDRACHT IN EEN NIEUW SCHRIJN. In Doornik, de aan de Franse grens in België gelegen oude bisschopsstad, worden sinds vele eeuwen de relie ken vereerd van de eerste verkon digers va nhet christendom in het land van Doornik, de heilige Piatus, die na een vruchtbaar apostelleven aan het einde van de derde eeuw onder Maximilianus Heracles de mar teldood stierf. Op 8 september zullen in de ver maarde reliekenomdracht, die vol gens eeuwenoude traditie ieder jaar te Doornik gebeurt, de aldaar be waarde relieken voor de eerste maal worden meegevoerd in een nieuw reliekschrijn dat kortgeleden, na een arbeid van ruim twee jaar, voltooid werd in het atelier va nde Utrechtse edelsmid Leo Brom. De opdracht tot vervaardiging van dit kostbare schrijn was het resultaat van een in 1954 gehouden prijsvraag waaraan door verschillende Belgische en Nederlandse edelsmeden werd deelgenomen. Het nieuwe 80 cm hoge schrijn, dat bestaat uit een met talrijke emeaux en stenen versierde bronzen cassette en een levensgroot borstbeeld van de H. Piatus in gedreven zilver, is dezer dagen naar Doornik overgebracht. Stieren zijn duurder dan U dacht Een driejarige Friese stamboek stier, Friso Walter, eigenkom van de heren A. Hettinga te Cornjum en J. Wassenaar te Jelsum, is voor een waar vermogen verkocht aan het be stuur van de KI-vereniging te Douai in Frankrijk. Het dief ging voor het sommetje van 160.000 gulden van de hand,- Friso Walter is reeds ettelijke malen met een eerste prijs onder scheiden. Er staat bovendien nog een tweede stier op 't nominatie om ver kocht te worden. OVERPEINZING (VOOR DE ZONDAG) DE HAREN RIJZEN TE BERGEN ■"POEN we nog jong waren, bladerden wij vaak in de „Levens der Heiligen". Wij deden dat niet uit vroegtijdige roeping, de weg der volmaakt heid te beschrijden, maar wegens de gruwelijke plaatjes van moord en marteling, welke in die „Levens" stonden afgebeeld In ons jeugdig gemoed vatte de mening post, dat hst geen pretje is heilig te worden. Sindsdien, voortschrijdend op de levensweg maar niet op de weg der volmaaktheid, zijn wij in die mening ver sterkt. De haren rijzen te berg, wanneer je leest wat aan de mensen, die toch Gods uitverkoren vrienden waren, is overkomen. Zelfs als zij gewoon, zonder bijls- of beulswerk, aan hun einde zijn gekomen en dat zijn de meesten. Een normaal voorbeeld daarvan is De la Salie, een deftig en ver mogend jongeman, die zijn fortuin weggaf en onderwijs ging geven aan arme jongens. Een gevierd man ook in de paedagois. Hij stichtte een congregatie van onder wijs-broeders, welke thans in 64 landen haar nederzettin gen heeft. Bij wat nu volgt, moet men zich goed indenken, dat De la Salie er evenmin als wie van ons ook! het flauwste idee van had eens heilig verklaard te zullen worden. Dat gebeurde pas 200 jaar later. Maar tijdens zijn leven gebeurde het, dat hem door leugen en laster de leiding van zijn congregatie werd ontnomen. Zelfs zijn bloed-eigen broer viel hem af en reeds bloeiende stich tingen werden ten gronde gericht. „De la Salie", zo lezen we in zijn levensbeschrijving „bleef echter bij alle tegenspoed en ongerechtigheid calm, bedaard en te vreden. Zijn wapens waren een onwrikbaar godsvertrouwen en een diepe ootmoed. Hij was boven goed- en afkeuring, boven dank en ondank van mensen verheven, omdat hij geheel met God verenigd was." O.L. Heer liet toe, dat deze man, die reeds alles voor de allerarm sten was, totaal vermorzeld werd, zoals Hij ook Zichzelf voor ons totaal vermorzeld heeft en onder de misdadigers werd gerekend. Een normaal heiligen-leven! Toen we dit en andere „Levens der Heiligen" gelezen hadden, be grepen we voorlopig nog niet voor de „eer der altaren" in aanmer king te komen. R0EL0FARENDSVEEN Bedevaart naar Kevelaer. In het begin van deze week zijn ongeveer 40 parochianen met de grote Haar lemse en Rijnlandse Processie mee- geweest. PRINS BERNHARD OPEND WATERFILTERBEDRIJF. Z. K. H. Prins Bernhard zal don derdag 12 september te Jutfaas de werken van de N.V. Watertransport- maatschappij Rijn-Kennemerland of ficieel in gebruik stellen. In Jutfaas werd begin 1952 begon nen met de bouw van een filterbe- drijf. De provincie Noord-Holland en de gemeente Amsterdam zijn de eni ge aandeelhouders van de water- transportmaatschappij. Deze zal hier thans rivierwater winnen uit de Lek en dit grof zuiveren. Het water, dat dan nog niet geschikt is voor drink water, wordt via een transportlei ding van ongeveer 81 kilometer leng te naar Vogelenzang en Castricum gepompt, waar het provinciale wa terleidingbedrijf in Noord-Holland en het gemeentelijk waterleidingbe drijf van Amsterdam het grof gezui verde rivierwater geschikt maken voor drinkwater. Ook loopt een lei ding naar de industrieën te Velsen. De kosten van de werken in Jut faas, alsmede de transportleidingen, bedragen totaal 45 miljoen gulden. Men moet zelf eens deze Processie hebben meegemaakt, om te weten, hoe mooi het is. Op bijgaande foto ziet U enige jongeren met de broe- dersmeesters van Alphen en Roelof- arendsveen. Maandagmiddag om 4 uur was de plechtige intocht. Hierbij luidden de klokken van de Basiliek en in de kerk het plechtig orgelspel van op een na het grootste orgel in Duitsland. Drie dingen heeft Kevelaer: Men kan veel en goed bidden en echt Pro cessie houden, zonder dat het teveel wordt. Vervolgens zijn het dagen van bezinning vooral door de goede pre- dicaties. En ook is er een element van gezonde ontspanning. Men heeft veel vrije tijd over en vindt een waar ge noegen in het beluisteren van grote groepen bedevaartgangers, in hun lie deren en devoties. Bijzonder mooi zijn de lampionprocessies 's avonds met een verlicht kruis voorop. Er is nog veel te vertellen over de ze mooie bedevaart. Als men van goe de wil is, keert men echt voldaan weer huiswaarts. Steeds is door verschillende predi kanten dit naar voren gebracht: Ma ria zal niet zo spoedig je moeilijkhe den wegnemen, maar wel krijgt men innerlijk iets, waardoor men heel an ders tegenover het leven komt te staan. Bedevaarten zijn echt nog niet uit de tijd. Steeds meer gaan ook de jon geren mee. Het lijkt wel, of de bekende onderzoeker Thor Heyer dahl hier bezig is met de beroemde uit „Ham let"; in werkelijkheid bekijkt hij een zojuist uitgepakt beeldhouwwerk dat h^i met no? veie andere van zijn in 1956 gemaakte tocht naar het Paaseiland meebracht

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6