RIJNSTREEK visie op televisie weeckelykse CRonycke Drukte neemt af, maar prijzen nog steeds laag H.G. de Boer uit Noordwijk Gommandeur in Gregoriusorde Wisselbeker voor Leidse firma ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 DF LEIDSE COURANT PAGINA 3 Afscheid kapelaan Schrama. Volgende week vrijdagavond om 8 uur wordt in de Sint Josephzaal voor parochianen, besturen en leden van verenigingen, organisaties en con gregatie waarvan kapelaan J. W. Schrama op enigerlei wijze een lei dinggevende taak had vervuld, gele genheid geboden afscheid te nemen van de kapelaan, bij diens vertrek naar Nijmegen ter voortzetting van de studies in theologie en liturgie aan de kath. universiteit aldaar. Culturele wedstrijden. Evenals het vorig jaar organiseert de propa- ganda-commissie van de pl. muziek vereniging „Crescendo" een aantal wedstrijdavonden voor amateurs op gebied van zang, muziek, toneel, goo chelen, kunstfluiten, declamatie etc. De eerste twee avonden vinden plaats op 25 en 26 november a.s. in het Nutsgebouw te Alphen aan den Rijn, om 8 uur. Liefhebbers uit de provin cie kunnen zich melden bij de heer W. v. cL Louw, Vorselenburgstraat 6, tot uiterlijk 1 okt. De beoordeling door de jury geschiedt groepsgewijs. Diplomazwemmcn. In het nieu we zwembad aan de Van Foreestlaan zijn gisteren voor de eerste maal aan een groot aantal leerlingen der diver se scholen in deze gemeente zwem- proeven afgenomen. In de morgen uren waren het de meisjes, terwijl des middags de jongens hun kunnen konden tonen. Onder leiding van de voorzitter van de commissie, de heer P. Stoutha- mer, hebben de heren G. Kaltenecker, Kalter, Rost, P. Zuidam, J. Kalte necker en J. Jasperse de gehele dag de jongens en meisjes geëxamineerd. De heer Coen van der Bijl was na mens de K.N.Z.B. aanwezig, terwijl de heer L. A. v. Maarleveld namens het gemeentebestuur aan de commis sie was toegevoegd, als secretaris. Het bestuur van Alphens zwembad gaf aan het geheel een feestelijk tintje door alle kinderen geslaagd of niet een spritskoek aan te bieden. Het water was niet bepaald warm (16 gr.) om welke reden nog al wat kinderen verstek hadden laten gaan, 505 waren er opgeroepen. Geb.: Eelke Jan, z. v. H. E. de Vries en W. van der Lelie; Marinus Fran- ciscus, z. v. D. Bertram en C. J. Riet veld; Hendrik Paul, z. v. M. Doeland en C. C. Vermeul; Teunis, z. v. A. Blanken en T. Koetsier; Johannes Carnelis, z. v. J. L. Zonderop en G. v. Oijen; Petrus Wilhelmus, z. v. J. T. v. Leijden en M. C. van der Post; Siimon Martinus, z. v. C. van der Laan en M. Breedyk; Jan Nicolaas Pieter, z. v. P. de Bruijn en A. Brom mers; Elizabeth Maria, d. v, C. van den Berg en C. M. de Smits; Wilma, (Van onze t.v. medewerker) De t.v. secties van de. Omroepen komen langzamerhand weer sterkte, hetgeen aan de velschillen de programma's te merken valt. Zo kwam de KRO met een charmant spel van de Brabantse auteur Jan Naaykens onder de titel „Spot niet met de liefde". Het onderwerp was zeker niet nieuw en de tekst was in gesteld omstreeks de tijd van onze eeuwwisseling, maar de vertoning was stijlvol en aantrekkelijk. Vooral onderhoudend was het daar op vol gend programma van de NORV. Over „verse mosselen" kregen we een boeiende documentaire en aantrekke lijk was de „life"-reportage in het seinhuis van het Amsterdamse cen traal station. Dick van Bommel maakte er iets aardigs van en we hopen, dat hij geen last zal krijgen met de NTS wegens het uitdrukke lijk laten uitkomen van een choco lade-merk. De heren zijn nu eenmaal peuterig. Zaterdagavond is de Vara aan bod en komt terug met „Zeven lied jes op zaterdagavond", waadbij de dichter Michel van der Plas een in leidend woord zal spreken. Het film verzoekprogramma zouden we best eens 'n keer kunnen missen, omdat het iets te zien geeft, dat nauwelijks fragmentarisch kan heten. Wat we wèl op prijs stellen, is de rubriek van theo Eerdmans „Weet wel wat je waagt", een vraag- en antwoordspel waarvan ook de kijker wel iets kan leren. We hebben reeds aangekondigd, dat zondagochtend wederom een misuitzending door de t.v. zal gaan. Dat zal zijn in Rottexdam. Camera's en commentaar zullen in de eerste plaats duidelijk de misviering naar wezen vertolken, als een gemeen schapsdienst. Wim Bary zal de came ra-regie voeren; het commentaar is van F. J. A. de Grijs, pr. De kerk van pastoor A. Knots, waar de uitzending zal geschieden, is er een, die zich voor uitzending uitstekend leent, om dat de camera's overal ruim zicht hebben. De zondagavond brengt een relais van de Vlaamse t.v., en v/el een internationaal variétéprogram ma, met medewerking van „gevierde" artisten, zoals de Vlaamse gids ver meldt. „Gevierd" is evenwel een ruim begrip. We zullen zien. Maandag komt de Avro met de ru briek ..Ziet U er iets in?" Die vraag zal worden gesteld aan enige beken de mensen in de studio en ook aan de mensen th-uis. Het maandelijks journaal uit de wereld gaat nu voor het eerst. Dick de Vilder, die aan vankelijk cameraman bij de Ned. televisiestiohting is geweest, zal com mentaar leveren. Dan volgt een film en de derde uitzending van een jazz programma. d. v. E. Nieuwenhuis en I. A. Bijster bosch; Elwcetta Erica, d. v. J. Swets en R. A. Langer; Wilhelmina, d. v. H. Verhagen en L. van der Helm. Ondertr.: H. A. Minderman, 24 jr. en A. J. Putters, 21 jr.; W. J. Stigter, 30 jr. en M. Zwaan, 26 jr.; M. de Boer, 28 jr. en A. Koetsier, 26 jr.; I. Spierenburg, 25 jr. en C. M. Blok, 24 jr. Getr.: P. F. W. Schellingerhout, 19 jr. en J. de Pater 18 jr.; J. A. v. Wijk, 26 jr. en A, den Uijl, 25 jr.; J. West maas, 23 jr. en C. Ram 22 jr.; Th. G. Boot, 28 jr. en P. L. Schipper, 22 jr.; C. de Haan, 61 jr. en H. v. Geest, 57 jr.; H. Versteeg, 24 jr. en G van Egmond, 25 jr. Overl.: P. M. Schellingei'hout, 71 jr., echtgenote van P. v. d. Linden; D. Roest, 61 jaar, man. ALKEMAGE Doktersdienst. Voor zondag wordt de doktersdienst waargenomen door dr. v. d. Bijl en dir. Muskens. BODEGRAVEN Het Ruiterfeest. De Landelijke Rijvereniging „De Boreftse Ruiters" organiseert in het kader van de Na- jaarsmarkt een rui terfestijn, waarbij de provinciale kampioenschappen van landelijke ruiters in Zuid-Hol land worden verreden. Niet minder dan 30 rijverenigingen zullen er aan deelnemen. Om 10.30 uur vangt in de speelweide het voorspringen aan. Het grootste deel van deze wedstrijden vindt 's morgens plaats, alleen het licht en zwaar springconcours staat op het middagprogramma. Na het openingsceremonieel, waarbij de bondsvlag zal worden gehesen en het bondslied zal worden gezongen, volgt het lichtspringconcours een tableau door de Boreftse Ruiters en een vol tigenummer door de Alphense ruiters. Voor het zwaarspringconcours aan vangt, zullen de jeugdruiters optre den van 7 tot 12 jaar uit de ponny- club van Zevenhuizen. Een unicum zal zijn de wedstrijd om het kam pioenschap paardenvoetbal, tussen de Maasruiters uit Maasland en de Giesenruiters uit Giesen-Nieuwkerk. Tussen de verschillende nummers van het programma zullen korte tableaux worden gegeven van diverse aard met paarden, die door veel ge duld en dressuur tot bijzondere pres taties in staat zijn. De inschrijving heeft alle verwachting overtroffen. Brandweerfestijn. Zaterdagmid dag zullen 10 brandweercorpsen uit gemeenten rond Bodegraven 'n grote oefening houden op de Oude Markt Het doel hiervan is, mede door het wedstrijdelement dat de corpsen met het modernste materiaal uitgerust, blijk zullen geven van hun geoefend heid en paraatheid. De wedstrijden vangen aan om kwart over twee met een groot défilé voor het gemeente bestuur. De prijsuitreiking zal plaats hebben om circa 6 uur in hotel van Haaften. Zilveren Jubilé. De heer G. Slappendel, vertegenwoordiger bij N. V. Turkenburg's zaadhandel trad 25 jaar geleden bij deze firma in dienst. Directie en personeel ontving de jubilaris en zijn gezin in de ver sierde recreatiezaal van het bedrijf. De directeur, ir. M. v. Ede prees de voortdurende arbeidzaamheid van de jubilaris en zijn correctheid. Hij bood hem een geschenk aan onder couvert. Ook mevr. Slappendel deel de in de hulde. De heer Broker sprak namens het personeel en overhan digde een cadeau. Een levensloop op rijm werd aangeboden door de heer M. Schouten. Met een vlot woord dankte de jubilaris tenslotte voor de hulde en de geschenken. Afscheid bij Tante Pos.De heer T. Zekveld, die 47 jaar bij de P.T.T. werkzaam is geweest, nam in tegen woordigheid van het voltallige perso neel afscheid van de P.T.T. in ver band met het bei-eiken van de pen sioengerechtigde leeftijd. De direc teur de heer D. Versluis, tekende de heer Zekveld als iemand van de oude garde met een enorme kennis van het postwezen. Spr. over handigde namens het hoofdbestuur de beleende bedrijfskalender en de afscheidspenning in brons. De heer de Jong bood een rookstandaard aan namens het personeel en dankte de heer Zekveld voor de hulp aan jonge ren gegeven. Esto. Esto zal de eerste wed strijden van de nieuwe competitie op verzoek „uit" spelen. Zo is voor a.s. zondag vastgesteld Bergambacht— Esto. Hoewel de ploeg spelèrsverlies heeft geleden, is de geest uitmuntend en beloven de zomerwedstrijden wel licht succes. Esto 2 opent met een uitwedstrijd tegen Oudewater 3. Doktersdienst. Voor 't komende weekeinde zal de medische dienst worden waargenomen door dr. D. Ragay, Noordstraat, tel. 2030 en Zr. Conradi, Prins Bernhardstr. tel. 2086. Door nog onbekende oorzaak slipte hij naar links en kwam in botsing tegen een bromfietser uit Alphen. Beiden vielen. De man met het hond je viel zodanig, dat hij een flinke hoofdwonde opliep. De E.H.B.O. en dr Blauwendraad waren spoedig ter plaatse. Nadat hij verbonden was werd er proces-verbaal opgemaakt, vooral omdat de bromfietsberijder met het hondje goed beschonken was. De bromfietsen waren niet meer in staat om bereden te worden. LEIDERDORP Ondertr.: G. van Vliet 22 jaar te Rijnsburg en J. Jong 21 jaar; Th. H. Wisse 25 jr. te Leiden en M. S. E. Stuifzand 25 jr. Getr.: H. Middelkoop en D. A. K. J. de Vos en M. C. Corts. Overl.: L. Noordervliet, 38 jr. man. LEIMUIDEN Gemeenteraad De Raad van Leimuiden kwam donderdagavond in openbare verga dering bijeen in aanwezigheid van alle zeven raadsleden, hetgeen de voorzitter, burgemeester B. Kam- menga, genoegen deed. Op een verzoek om subsidie van het Humanistisch Thuisfront werd op voorstel van b. en w. afwijzend be schikt. De heer P. Noordermeer wil de graag weten of b. en w. hierover een principiële opvatting hebben, waarop de voorzitter antwoordde, dat de opvatting van het Humanistisch Thuisfront afwijkt van de belangen der gemeentenaren. De begroting 1957 van het woning bedrijf werd door Ged. Staten goed gekeurd. De begroting Dienst 1957 werd met enkele posten gewijzigd o.a. zal aan de veehouder J. W. de Jong een vergoeding worden verleend van 300.als tegemoetkoming in de verplaatsingskosten van een veevoe dersilo van het tuindorp naar het erf van deze veehouder. Deze verplaat sing geschiedt op verzoek van de be woners nabij de huidige silo. Voor ondersteuning van woonwa gen- en woonschuit-bewoners werd 3500.gereserveerd, waarvan weer 75% va nhet Rijk wordt terugontvan gen. De Raad verzocht er goed op toe te zien, dat hiervan door dergelijke geen misbruik wordt gemaakt. Op voorstel van b. en w. ging de Raad er mede akkoord om aan de heer C. Th. Beuk 2 percelen bouw grond te verkopen, elk metende 326 vierkante meter en 42j^ vierkante meter sloot voor tesamen ƒ4252.50, gelegen in 't Tuindorp. Op voorstel van b. en w. kon de Raad zich ook verenigen met ver koop van een perceel grond, gelegen aan de Dorpsstraat tegenover café J. Keyzer, aan de heer C. J. Hooger- vorst voor 5800. In de Commissie Woonruimtewet werden de zittende leden Ph. Muys, J. v. d. Meer, B. Loosbroek, P. L. Noordemeer en W. Vonk wederom benoemd, bij schriftelijke stemming. Op voorstel van b. en w. zal aan de heer Den Hollander wegens krot opruiming een subsidie groot 1500. worden verleend, waarvan de helft weer wordt terugontvangen uit de Staatskas. Op voorstel van b. en w. werd de huurprijs van de nieuwe woningen de Lijsterbeslaan en aan de Bil- derdam vastgesteld op 8.75 per week, exclusief waterverbruik, waarvoor 1.25 per week in rekening wordt gebracht. Gezien de hogere rentestand was de Raad het met de zienswijze van b. en w. eens. NIEUWE-WETERING Gouden bruidspaar Dinsdag 10 sept. a.s. hoopt het bruids paar Cornelis Bontje en Adriana Bon tjeVan Vliet het gouden huwelijks feest te vieren. De bruid, die thans 75 lentes telt, is geboren te Hazerswoude, terwijl de bruidegom vanaf zijn boorte dus dat is 77 jaren gewoond heeft op de boerderij Veender en Lij kerpolder 1. Beiden genieten een goe de gezondheid, waarbij de bruidegom alhoewel hij zijn bedrijf aan zijn beide zoons heeft overgedaan al tijd nog vol belangstelling is voor de diverse werkzaamheden. Zo kan men hem ook iedere midag te half vier 't land in zien gaan om de koeien op te halen voor het melken. De bruid wil hier niet voor onder doen, want ze doet nog graag haar huishoudentje zelf, terwijl ze veel liefhebberij heeft in de bloementuin en met veel plezier haar planten in huis verzorgt. Uit het huwelijk zijn 6 kinderen nl. 3 zoons en 3 dochters geboren, ter wijl het nageslacht thans ook nog 28 kleinkinderen telt. Dinsdag 9 sept. begint de feestdag te 9.30 uur met een gezongen H. Mis uit dankbaarheid in de parochiekerk „Maria Presentatie" Er is receptie van 2—3.30 uur in hotel Heemskerk. R0EL0FARENDSVEEN Schaakclub „Utile Dulci". Onder voorzitterschap van de heer Th. J. Olijerhoek kwam de schaakclub „Uti le Dulci" in de St. Pancratiuszaal voor haar jaarvergadering by een. In zijn welkomstwoord sprak voorz. Olijer hoek zijn voldoening uit over het feit, dat zovele leden ter vergadering ge komen waren. Zonder op- of aanmer kingen werden de notulen goedge keurd, waarna de kascommissie bij monde van de heer H. Bakker, de ver gadering meedeelde, dat de beschei den van de penningmeester in vol maakte orde waren aangetroffen, als ook dat er dit jaar weer een batig saldo was. Uit het jaarverslag van det secretaris, de heer P. Seip, bleek, dat er in het afgelopen seizoen goed en met animo is geschaakt, alsmede dat het ledental stationair bleef. In plaats van het aftredende lid der kascommis sie, de heer H. Bakker, werd gekozen de heer H. W. van Someren uit Rijp wetering. Vervolgens deelde de voorz. mede, dat o.a. door het aanschalfer. van enige schaakklokken, het nood zakelijk is gebleken het speelmate riaal tegen een hoger bedrag voor brand te doen verzekeren. In zijn slui tingswoord vroeg voorz. de aandacht voor de onderlinge competitie, wel ke dinsdag a.s. weer zal beginnen, en sprak de wens uit dat nu elk lid vol gende week één nieuw lid mee zou brengen. Ook zelf zou hij hiervoor zijn best doen, want dit schone denkspel moet in zo'n groot plaats toch door meer liefhebbers beoefend worden. Hierna werd nog 'n fel partijtje schaak ge speeld. Veilingdagen. Met ingang van volgende week zal er, behalve op dinsdag, dagelijks bloemenveiling worden gehouden. Groentenveiling op maandag woensdag en vrijdag en augurkenveiling op dinsdag, donder dag en zaterdag. l_Jet dorp DE KWAECKEL is ditmael de oopeningh van ons verhael. Daer is de borghervaeder veertich jaeren aen 't bewind en yeder is hem goed ffesind, heel 't Kwaeckeldorp tegaeder. Des borghemeesters naem is Koot (syn naem is kleyn, syn daeden groot) vol werreckvuur van binnen. Als 'k syn portret sie in de crant dan lyckt het nogh een jonghe quant die pas schynt te beginnen. Van burghemeester naer een ael dat lyckt wat mal maer heelemael past 't in de geest van dees' cronycke. In NIEUWKOOP woont een visserman die van het vissen wel wat kan soals dees weeck mocht blycken. Een paelingh van wel seven pond bracht hy daer op de drooghe grond sonder de fuyck te breecken. Hy kreegh een plaetje in de crant en yeder in het Rhynsche land die heyt het trotsch bekeecken. In LEYDEN was het L.F.C. dat deese weeck aen feesten dee en oock gingh jubileeren. En ghants de sport die vierde mee dit gedenckwaerdigh jubilee en quam complimenteeren. Nogh eeven vlugh naer SOETERWOU. Daer kreegh een man van groote trouw een paus'lyck eerbetoon en Vaneman, die viermael gaf een soon als Godes priester af eerd' als een van syne trouwste soonen. Tot slot het vleck NOORDWY CKERHOUT waer Opoe Nieuwendyck (só oud, wel meer dan honderd jaeren) vierde haer honderd-eerste feest. - Het isser weer heel schoon geweest soals U suit begrijpen. WILLEM VAN HORSTENDAAL. DE BOLLENHANDEL BOSKOOP Puzzel-rit. Door de afdeling Boskoop van het verbond voor Vei lig Verkeer wordt op zaterdag 14 sep tember a.s. een puzzelrit gehouden voor automobilisten, motorrijders en bromfietsrijders. Voor deze laatsten is het de eerste maal dat zy de puz zelrit van Veilig Verkeer kunnen mederijden en het bestuur rekent dan ook op een massale deelname. Het parcours is ditmaal zo uitgezet dat ook degenen die nog nimmer aan een dergelijke rit hebben deelgenomen deze zonder „dwalen" kunnen uitrij den en kans kunnen maken op één der fraaie prijzen. Na afloop wordt nu geen verkeersexamen afgenomen doch in deze rit is een nuttige ver- keersles geweven Houdt dus deze middag vrij. HAZERSWOUDE (Cr.) BROMFIETSERS BOTSTEN. Donderdagmiddag 4.30 uur zijn ter hoogte van Scheepjeskerk 2 bromfiet sers tegen elkaar gereden. Uit de richting Leiden kwam een bromfiet ser met voorop zijn fiets een hondje. De drukte in de bollenstreek be gint nu langzaam maar zeker weg te ebben. De grote orders voor Ame rika, waar altijd het meeste haast bij is, zijn de deur uit en er zijn flinke hoeveelheden naar de andere landen verscheept. Dat wil niet zeg gen, dat men momenteel in de streek met zijn vrije tijd geen raad weet. Integendeel. Maar de berichten over de kermissen en de harddraverijen gaan weer opduiken, en dat is een te ken, dat het eind van de drukke pe riode in zicht komt. Het aanbod op de veilingen is ech ter nog lang niet klein te noemen. Voor de kwekers was er echter wei nig reden tot juichen. Er kwam maar heel weinig verandering in het prij- zenbeeld. Dat wil dus zeggen: van de hyacinten alleen de witte variëteiten flink in trek en de rest rond de mi nimumprijs. Van de tulpen: tegenval lende noteringen bij de dubbele vroege, wat vlottere markt voor ver schillende soorten enkele vroege en wat de late tulpen aangaat: er zijn tè veel soorten die de minimumprijs of daar maar iets boven opbrengen. Slechts enkele soorten liepen er flink uit: Lustige Witwe, Overdale, Top- GEGSTGEEST De Brandweergarage Omdat de bouw van een brandweergarage op het terrein, dat het gemeentebestuur daarvoor heeft gereserveerd, binnen korte tyd geen doorgang zal kunnen vinden, zoeken B. en W. naar een op lossing en meenden die gevonden te hebben door huur van garageruimte in de Geversstraat. In de vorige raadsvergadering echter is dit voor stel teruggenomen. Gedacht werd om een noodoplossing bij het politiebu reau. Als voordeel werd daarbij ge noemd, dat alarmering en uitrukking op één plaats komen, zodat de politie de brandweer op het moment van uitrukken nog kan bereiken. B. en W. hebben dit plan nader laten uit werken. De tekening van de achter het politiebureau te bouwen garage ligt gereed. De kosten zijn geraamd op 16.000. Aan de raad 'wordt ge vraagd dit krediet beschikbaar te stellen. score, Olga, Dreaming Mand en nog 'n paar variëteiten. Bij de narcissen was het ook niet „wild", alleen de op brengsten van Golden Harvest lie pen er sterk uit. Extra mooie „enen" brachten soms f 18.en nog hoger per 100 op. Inmiddels is men ook weer met het planten der bollen begonnen. De narcissenkwekers hebben er al een begin mee gemaakt. Voor de gladio- lenkwekers is daarentegen de tijd van rooien zo langzamerhand weer aan gebroken en zo staat het werk in dit dynamische vak vrijwel nooit stil. Intussen staat men voor belangrij ke beslissingen. In de afdelingsver gaderingen, die de afgelopen dagen gehouden zijn, is wel gebleken, dat het maandag, als men de algemene ledenvergadering in Haarlem houdt, geen bijeenkomst zal worden, waar in men zich bijzonder meegaand met het hoofdbestuur zal tonen. Daar voor is in de afdelingen te veel ver zet tegen het voorstel dat een wijzi ging van de minimumexportpry zen, de binnenlandse minimumprijs, enz. behelst. Er zijn tekenen die er op wijzen dat het hoofdbestuur zijn zin niet krijgt en dan rijst onmiddellijk de vraag: wat dan? Enfin: de tijd zal ook dat wel leren. VOORSCHOTEN BELANGRIJK BOUWPLAN BEGONNEN. Gistermiddag om vier uur werd op het bouwterrein aan de Prins Bern- hardlaan te Voorschoten in aanwezig heid van loco-burgemeester G. Schra ma, gemeente-secretaris de heer J. de Bres, de directeur van de Dienst van Openbare Werken, de heer C. Ver- hey, de architect van het bouwplan de heer K. Landers uit Rotterdam en de heren aannemers van de Bouw combinatie Nieuw-Voorschoten de eerste heipaal geslagen voor een voor de gemeente Voorschoten be langrijk bouwplan, omvattende 48 middenstandsflats, 18 eensgezinswo ningen en 7 winkels met bovenwonin gen. Het heiblok was voor deze gele genheid versierd en ook de eerste paal was met hei omwoeld. Aan de werkzaamheden van dit grootse en moderne bouwplan wordt dus begon- Zoals reeds gemeld, heeft de heer H. G. de Boer te Noordwijk zijn voor zitterschap van de Internationale Federatie van Kath. Onderwijzers neer gelegd. Hem is niet alleen het ere-voorzitterschap verleend, maar boven dien is de heer H. G. de Boer benoemd tot Commandeur in de Orde van de H. Gregorius de Grote. De eretekenen van deze hoge onderscheiding werden hem overhandigd, tijdens het Weense Wereldcongres van Onderwijzers, door mgr Di Pasque, bisschop van San Luis in Argentinië. De heer De Boer was reeds ridder in de Orde van Oranje-Nassau, ridder in de Orde van de H. Gregorius de Grote en drager van het erekruis „Pro Ecclesia". Dahliatentoonstelling te Hillegom Gistermiddag om kwart voor twee de opening van de nationale dah liatentoonstelling te Hillegom had toen reeds lang plaats gevonden had men de punten van de juryleden dan eindeljjk geteld en kon men aan de openbaarheid prijs geven, dat de fa L. A- Hoek uit Den Haag de wis selbeker voor de beste Nederlandse grootbloemige aanwinst van 1957 had gewonnen met de forse Hoek's White, een fraaie witte semicactus, waarop we in de beschouwingen over de we kelijkse keuring al enkele malen de aandacht hebben gevestigd. De be ker voor de beste middelgrote aan winst werd toegekend aan de oran- nen. Ongunstige factoren buiten ge sloten zal dit complex onge/eer medio 1958 geheel voltooid zijn. Het voor malige Rouwkoopterrein is dan in zijn geheel bebouwd. Postduivenwedvlucht. De post duivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude en jonge dui ven (navluchten) vanaf Roosendaal, afstand ongeveer 66 km. In concours 235 duiven, gelost 11.25 uur met z.w. wind. Aankomst eers.- duif 12.20.58 uur, snelheid 11.69.25 me ter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 12.42.37 uur, snelheid 846.15 meter per mi nuut. De prijzen werden als volgt be haald: A. de Graaf 1, 34; D. M. Kloos terman 2, 4, 7; J. P. v. d. Assem 3, 5, 25, 35, 38, 40, 41; Fr. Hendriks 6, 13. 15, 24, 26, 27, 44, 46; J. N. van Wissen 8, 12, 21, 28, 37, 47; C. Zwaan 9, 18; P. van Klaveren 10, 17, 42, 45; G. L. Schrijvers 11, 19, 20. 23, 43; H. v. d. Wal 14, 33; H. Verhoork 16, 22, 36; F. C. van Heusden 29, 31, 39; P. d'Haens 30, 32. E.H.B.O. De Ned Ver. E.H.B.O, afdeling Voorschoten opende het nieuwe seizoen met een gezellige avond. Op deze avond werden de eenheidsdiploma's uitgereiktd door dr. M. v. d. Stoel aan de dames Acht- hoven, Sint en de Nes en tevens aan de heren ds. van Helsdingen, D. van Veen, N. Zonneveld, J. Non- kes en P. J. Hildering. Aan de docent dr. Vermeulen werd door Dven namens de.dames- cursisten een boekenbon aangeboden De instructeur de heer B. L. den Boef en zijn helpers ontvingen uit handen van ds. van Helsdingen allen een rokertje, hen aangeboden door de hereneürsisten De voorzitter bood namens het bestuur van de E.H.B.O. aan de dokter Vermeulen en de heer den Boef een presentje aan. Na het offici-ële gedeelte vertoonde dr. van der Stoel een aantal dia's van zyn reis naar Egypte en Israël en tevens enkele fraaie dia's van enige mooie plekjes van Voorschoten. De heer de Water wekte de leden op de brigade-avonden trouw te bezoeken en bedankte dr. v. d. Stoel voor zyn medewerking. j erode s.c. Pinnacle van de fa Maarse uit Aalsmeer, de fa Ludwig uit Hil legom veroverde de wisselbeker voor de beste pompon met de kloeke witte Baseball en de fa Bruidegom uit Baarn won de trofee voor de beste kleinbloemige dahlia met de witte s.c. Frank Soeten. De beste buitenlandse dahlia was de voorname, grote gele decoratieve First Lady van Ballego Zn. uit Lei den en verwierf een wisselbeker. Voor het overige werd er een paar gros medailles in alle formaten be schikbaar gesteld. De opening. De officiële opening van de dahlia tentoonstelling vond om half één plaats. Vele vooraanstaande figur-en uit de bollenwereld waren daarbij tegenwoordig. Eerst sprak de heer J. Bijl van Duivenbode van de Ned. Mij. v. Tuinbouw en Plantkunde een inleidend woord en vervolgens schetste de voorzitter van de Ned. Dahliavereniging, de heer J. F. Ch. Dix, in korte trekken de ontwikke ling der cultuur. Hillegoms burge meester, jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden, zei in zijn openingswoord, dat de show in Tres long ook voor de amateur zeer aah- trekkelijk is, daar men nu een be zoek aan de show met een wande ling door de demonstratietuin kon combineren. Deze gelegenheid is uniek om de liefhebberij voor de dah liateelt door amateurs te stimuleren. Spr. hoopte, dat men ook in de stads. plantsoenen steeds meer dahlia's zou gaan gebruiken, daar de dahlia reeds jaren niet meer de zgn. „boeren- bloem" is. Met de wens dat deze show zou bijdragen tot het uitbreiden van de markt voor dahlia's verklaarde jhr. Van Nispen de tentoonstelling voor geopend. Aanrijdingen met nare gevolgen. Toen gisteravond om ongeveer zeven uur een monteur zijn auto, die de fect was, bezig was te controleren wekte dit de nieuwsgierigheid van de jeugd uit de Brouwerslaan, waar de auto stond. Ook de 8-jarige Cor Brouwer snelde toe. Ongelukkig ge noeg naderde toen juist de 12-jarigê H. B. van Loon op zijn rijwiel en reed het kind aan. Dr. Versluys consta teerde een breuk van het linker on derbeen en het slachtoffer werd naar het Diaconessen zieken huis te Haar lem vervoerd. Om ongeveer dezelfde tijd liep mevr. de N.H. wonende aan de Leidsestraat alhier ln de Hoofdstraat, terwijl zij de Haven overstak. De bromfietser K. v. E. kwam vanuit de r joh ting dorp en reed de Haven op. Daarbij reed hy juist tegen mevr. de N.—H. op. Deze kreeg daarbij in wendige kneuzingen en een lichte hersenschudding en werd ook ver voerd naar het Diaconessenhuls te Haarlem.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5