J/£i^iCtóC(^U^CI/llt Suwa°sTre Ontwapeningsbesprekingen voor onbepaalde tijd afgebroken Op geen enkel punt overeenstemming DRUK-OP-DE- KNOP LEGER 's Lands wijs(s lands hoed Nieuw incident in Tunesisch grensgebied Verzekeringsmaatschappij liet oude tijd herleven f m A ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 f J 0 I vLm 48stc JAARGANG No. 14203 Directeur: C. M. v. HAMERS VEID. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN j volmaakt oneens J Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. BUREAUX: PAPENGRACHT 32 „„.i.-r— Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., 2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties': 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50 Zorin vond westerse voorstellen nutteloos De V.N.-subcommissie voor ontwapening heeft vrijdag haar besprekingen voor onbepaalde tijd verdaagd, na aanvaarding van het verslag van haar beraadslagingen aan de Algemene Vergadering der Ver. Naties. De Russische vertegenwoordiger, Zorin, heeft gisteren, naar uit Britse bron verrluidt, weer verklaard, dat men onmogelijk een datum of plaats kon vaststellen voor een nieuwe bijeenkomst van de subcommissie, waarin de Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en Canada zitting hebben. De subcommissie was haar beraadslagingen in Londen op 18 maart be gonnen. Zij is in het slop geraakt door Russische kritiek op westelijke voor stellen voor een gedeeltelijk ontwapeningsplan, die op 29 augustus inge diend zijn, doch die volgens Zorin „niets van waarde" bevatten. over hervatting van de onderhande lingen op een zo vroeg mogelijk ge schikt tijdstip. De westelijke voorstellen omvat ten: beperking van de strijdkrachten, m°gonventionele bewapening en de en liaire begrotingen van de grote van andheden, inspectie op de grond va^ uchtverkenningen ter voorkoming j. verassingsaanvallen, schorsing de kernproeven voor de duur twee jaar en toezicht daarop, Overeenstemming voor stopzetting van de produktie van splijtbaar ma teriaal voor kernwapens. De Amerikaan Stassen heeft in de subcommissie gezegd, dat de groot ste hinderpaal voor een overeenkomst de ongenegenheid van de Sowjet- Unie is geweest, een vermindering van de produktie van splijtbaar ma teriaal voor militaire doeleinden te aanvaarden. GEEN PLAATS OF DATUM. De westelijke afgevaardigden ver klaarden donderdag, dat de subcom missie op 1 oktober of na het al gemene debat in de Algemene Ver gadering van de Ver. Naties als dat langer zou duren in New York, bijeen zou moeten komen, doch Rus land vond, dat men geen plaats of datum voor hervatting van de be sprekingen diende vast te stellen. Een Britse zegsman zei vrijdag, $at de vier westelijke afgevaardigden vrijdag him spijt erover uitspraken, dat er geen overeenstemming bestaat L generaal van de Verenigde Naties, heeft de suggestie gedaan, dat de As semblee van de Verenigde Naties eens haar gedachten moest laten gaan over de instelling van een permanent Uno-leger, in de trant van het inci denteel uit de grond gestampte leger tje, dat momenteel in Egypte gesta tioneerd is. Hammerskjoeld ziet grote mogelijk heden voor zo'n Uno-leger en met recht, want in het Midden-Oosten is z'n bruikbaarheid wel bewezen. Het moet een „druk-op-de- 0 knop-leger" worden, een poli tiemacht, waarover de Ver. Na ties de beschikking hebben, zodra het nodig mocht zijn. Ook zou het per manente Uno-leger groter moeten zijn dan het handjevol in Egypte, dat nu wel uitstekende diensten heeft bewezen op een klein gebied, maar dat in het niet zou verzinken, als het zou moeten optreden langs grotere grenzen. Het prettige van zo'n „wereld macht" is, dat deze soldaten slechts zeer summier bewapend behoeven te zijn. Atoombommen en interconti nentale raketten komen er niet aan te pas; zij hebben voldoende aan wa pens ter noodzakelijke zelfverdedi ging. Zij zijn dan ook niet bedoeld als oorlogvoerders, maar als vrede stichters. Natuurlijk kan zo'n Uno-leger gesteld, dat de Assemblée er iets voor voelt een eventuele wereldoorlog niet tegen houden; als twee groot machten zoals Rusland en Amerika bijv. op elkander zouden gaan los branden, zou een legertje van 'n 50 a 60.000 man weinig kunnen uitrich ten. Maar om locale conflicten in te dammen en kleinere brandhaarden uit te trappen zou het zeer nuttig zijn. Men moet niet vergeten, dat kleine conflicten kunnen uitdijen tot een groot volkenconflict, als niet tij dig wordt ingegrepen- Meen niet, dat zo'n klein Uno-leger machteloos is te gen een sterker bewapende en gro tere strijdmacht. Zij zijn gewapend met het morele gezag van een we reldorganisatie, waarmee geen en kele mogendheid het gaarne aan de stok wil krijgen. Bovendien kan het bestaan van zo'n legertje preventief werken; het kan dezelfde functie in de wereld vervullen als de politie in een staat of stad. De aanwezigheid van één po litieman is vaak al voldoende om veel ongerechtigheden te voorkomen. Wanneer een dergelijk politieleger algemeen aanvaard zou worden, zou daardoor de gedachte aan een oorlog als middel om politieke oogmerken door te zetten, sterk op de achter grond worden gedrongen. Langzamer hand zal er een groter gevoel van vei ligheid over de wereld komen en dat is toch de eerste voorwaarde voor een bewapeningsvermindering, welke mogelijk tot algehele ontwa pening zou kunnen leiden. Een dergelijk toekomstbeeld moge nu misschien nog utopistisch lijken, maar is heel wat reëler dan de ont wapeningsbesprekingen zoals men ze in Londen heeft gehouden. Londen heeft eens te meer aangetoond, dat er van gehele of zelfs maar gedeelte lijke ontwapening niets terecht kan komen als men al of niet terecht elkaar blijft wantrouwen. Wij hebben een ogenblik gedacht, dat het idee van de wederzijdse luchtinspec- tie het begin zou kunnen zijn, dat de algemene argwaan vermocht te verminderen het idee van een behoorlijk uitgerust en te allen tijde gereedstaand politie-leger is heel wat beter en reëler. Amerikaans optimisme. In Londen is vrijdagavond in wel ingelichte Amerikaanse kringen ge zegd, dat de Amerikaanse delegatie er nog steeds van overtuigd is, dat er overeenstemming over een eerste ontwapeningsfase zal komen, omdat de druk in die richting en de weder- zijdsche belangstelling voor 't vraag stuk zo groot is. Het was evenwel moeilijk te zeggen, wanneer de nog bestaahde kloof gedicht zou zijn. Hongaarse priesters geen parlementslid Het Vaticaan heeft katholieke pries ters in Hongarije verboden, lid van het parlement te worden. Zij die lid zijn, moeten binnen een maand hun functie neerleggen. Het desbetreffende decreet van de Congregatie van het Concilie, een van de „ministeries" van het centrale bestuur van de Kerk, draagt als da tum 16 juli, maar is eerst .vrijdag avond in de Vaticaanse staatscourant, de „Acta apostolicae sedis", gepubli ceerd. Krachtens het decreet zullen wei gerachtige priesters zich aan excom municatie blootstellen. In niet-officiële Vaticaanse kringen neemt men aan, dat het aantal pries ters, waarvoor het decreet geldt, ge ring is. Het. Vaticaan heeft sedert de op stand in Hongarije twee decreten voor Hongaarse priesters uitgevaardigd. Het eerste hield in, dat alle priesters, die functies van de burgerlijke auto riteiten hadden aanvaard zonder de uitdrukkelijke goedkeuring van hun kerkelijke superieuren, deze functies moesten opgeven en naar hun diocees moesten terugkeren. NATUURLIJK DE SCHULD VAN HET WESTEN! De Russische afgevaardigde bij de ontwapeningsbesprekingen te Lon den, Zorin, heeft vrijdagavond de jongste westelijke ontwapeningsvoor stellen nogmaals „nutteloos" ge noemd. Zorin zei dit tegen journalisten, na de verdaging van de bijeenkomsten van de subcommissie. Hij leverde ook kritiek op de samenstelling van de subcommissie. De vier westelijke le den hiervan de V.S., Frankrijk, En geland en Canada waren vooraan staande leden van de Navo, die een politiek voerde gericht op voortzet ting van de bewapeningswedloop. Volgens Zorin zouden landen uit Azië, Latijns-Amerika en Afrika eveneens in de subcommissie ver tegenwoordigd moeten zijn. In mei had hij gedacht, dat het Westen wellicht bereid zou zijn zich te verenigen met het Russische stand punt, dat opschorting van de proeven met kernwapens niet met andere kwesties verbonden moet worden. Volgens Zorin heeft de subcommis sie over geen enkele van de haar door de Algemene Vergadering ter behan deling toevertrouwde vraagstukken overeenstemming kunnen bereiken. De hoofdreden zou zijn, dat de weste lijke mogendheden niet van plan zijn de weg naar werkelijke ontwapening in te slaan. „Osservatore" veroordeelt rassenscheiding Naar aanleiding van de jongste ge- gebeurtenissen de Amerikaanse j staat Arkansas, waar aan jonge ne- gers de toelating tot het lyceum is ontzegd, heeft gisteren de „Osserva tore Romano" stelling genomen te- I gen de rassendiscriminatie. De „Osservatore" is van mening, dat iedereen, die de beginselen van de rassenscheiding aanhangt, verde- gigt of toepast onder welk voor wendsel dan ook van de uitoefe ning van zijn politieke rechten dient te worden uitgesloten. Er is maar één radicaal middel te gen de rassendiscriminatie, aldus de „Osservatore Romano", n.l. de schul digen het kiesrecht en het recht tot het bekleden van openbare ambten te ontnemen, m.a.w. het plegen van rassendiscriminatie gelijk te stellen met de ergste misdaad. Nagy in Boedapest? Volgens de Hongaarse schrijver George Paloczy-Horwath, die deel neemt aan het PEN-congres te Tokio, is oud-premier Imre Nagy van Hon garije naar Boedapest overgebracht, waar de politie bezig zou zijn hem be kentenissen en mededelingen af te persen over het ontstaan van de op stand. De gezondheidstoestand van Nagy zou zeer slecht zijn. Hij had verschei dene hartaanvallen gehad. Het „poli tieke testament" van Nagy was uit Hongarije gesmokkeld en zou weldra in verschillende talen worden gepu bliceerd. gerië Tunesië zijn binnengedrongen en een operatie begonnen zijn in het gebied van Ain Draham. Drie Tune* siërs waren hierbij gedood. De Franse ambassade te Tunis zei, dat zij een onderzoek instelt naar het gemelde incident, dat het tweede zou zijn sedert de Franse militairen in Algerië een week geleden bevel kre gen Algerijnse opstandelingen tot in Tunesië te achterhalen, indien dit noodzakelijk is. In Tunesische kringen zei men, dat de Franse troepen een operatie be gonnen bij een centrum voor Alge onderkomen te verschaffen. Volgens een officieel Tunesisch com- vangenen gemaakt. Het was vrijdagavond muniue zyn elementen van het Fran- Cienfuegos. De winkels waren weer se leger in het gebied van Ain Dra- 0pen en het verkeer was normaal. Al- ham, Sjeichat en Cheriria op Tune- jeen waren 0p verschillende plaatsen sisch grondgebied doorgedrongen. Zy tanks opgesteld. Na twee uur in de nacht van don- doodden twee Tunesiërs en verwond den verscheidene. De doden zijn jon ge herders, aldus 't communiqué, dat er aan toevoegt, dat er geen gevecht tussen Fransen en Algerijnen is gele verd, maar alleen een operatie werd uitgevoerd, welke uitsluitend tegen de Tunesische bevolking was gericht. Het bureau van de Franse opperbe velhebber in Algerië, generaal Salan, heeft vrijdag bekend gemaakt, dat een Franse afdeling infanterie in het dorp El Hamman bij de Tunesische grens het vuur heeft geopend op een man, die vanuit een boom de omge- in Houston, na de voltooiing van de eerste K.L.M.-vlucht Amsterdam Houston. Op het internationale vliegveld van Houston zetten mej. Natthea Evers (1.) en mej. Anne Wempe (r.) de president-directeur charmant glim lachend plotseLhig een meer dan levensgrote echte Texaanse cowboy-hoed op, waarvan deze opname een beeld geeft. r T,.n* n«A<.AofDOftt Iving verkende. De boom stond op Al- lliflis protesteert gerijns grondgebied. De man stortte In Tunesische kringen is verklaard naar beneden en vrouwen droegen Een leuke verrassing wachtte Ir A. Aler, president-directeur van de K.L.M. dat Franse militairen vrijdag uit A1-' hem over de grens. Het is niet bekend - - of hy dood of gewond was. In een weg dichtbij de boom von den de soldaten ben mijn, die vanaf een afstand tot ontplofifng kon wor den gebracht, aldus de Franse be kendmaking. Opstand eiste nog 100 doden Volgens officieuze schattingen zijn bij de opstand te Cienfuegos op Cuba ow een honderdtal mensen omgekomen, rijnse vluchtelingen in Tunesië, datvan wie vijftien, die niet aan de strijd een k.m. van de grens ligt. De Fran- hebben deelgenomen. Het Cubaanse sen hadden de Tunesiërs ervan be- leger verloor twaalf man aan doden schuldigd Algerijnse opstandelingen en dertien gewonden. Er zijn geen ge- BREESTR.I73*TEL.233371 (Advertentie) Luchtbrug naar Jordanië De Amerikaanse luchtmacht heeft vrijdag te Wasington bekend ge maakt, dat acht grote transportvlieg derdag op vrijdag is er niet meer ge- tuigen van het type „Globemaster" streden. Nog weerstand. In de Cubaanse marinebasis Cien fuegos zouden volgens een persbe richt uit Miami (V.S.) nog verschei dene rebellen zich verschanst hebben en op daken van gebouwen in de stad stand houden. Ook op een eilandje op 3 km van de stad zouden nog een honderdtal rebellerende zeelui met luchtdoelgeschut een verbeten strijd tegen regeringsvliegtuigen voeren. koufront passeren wat met niet veel regen gepaard gaat. Daarna komt iets minder warme lucht door, waarin op klaringen voorkomen. De wind blijft in de zuidwesthoek en neemt iets in kracht af. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's maandag wapens naar Jordanë zullen brengen. Vijf van deze toestellen zullen op een vliegveld bij Tripolis in Libië worden geladen; de overige drie ver trekken van Athene. De route van de vliegtuigen is niet bekend. Om niet over Syrisch of Is raëlisch grondgebied behoeven te vliegen, zullen zij waarschijnlijk via Turkije en Irak of misschien over Saoedi-Arabisch gebied naar Jorda nië vliegen. weer (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.: 5 l uur). NU DE LIBANON? VERANDERLIJK. Aanvankelijk veel bewolking I Smet plaatselijk enige regen, later opklaringen. Krachtige tot mati- S ge zuidwestelijke wind. Iets la- j gere middagtemperaturen. 8 Sept. zon op 6.04; onder 19.14; maan op 18.32; onder 5.23. Sept. zon op 6.06; onder 19.12; De Libanon wordt wellicht het vol gende slachtoffer van Moskou in het maan op 18.53; onder 6.! Midden-Oosten. De „Isvestia", de I 05.55 V.M. krant van de Russische regering, schreef gisteren dat de tijd nu rijp is voor versterking van de vriend schapsbanden tussen de Sowjet-Unie en de Libanon. „Er is alle reden om aan te nemen, dat de Libanon niet minder verlangt naar de ontwikke ling van de Russisch—Libanese be trekkingen dan de Sowjet-Unie", schreef het blad. I „Isvestia" houdt blijkbaar rekening STOCKHOLM zwaar bew. met het feit, dat de Libanon een vanOSLO geh. bew. de meest pro-Westerse Arabische lan- COPENHAGEN zwaar bew. den is: er zijn echter, bepaalde i ABERDEEN licht bew. groepen in de Libanon, die niet heb- JONDEN ben begrepen, hoe zeer de Sowjet-1 Unie gebrand is op verbetering van de d a£ttc betrekkingen tussen de twee landen". Hoogwaterstan 'en 8 Sept. v.m. 3.n.m. C.20. 9 Sept. v.m. 3.35; n.m. 3.55. Het weer in Europa Opklaringen Een Amsterdamse verzekeringsmaatschappij, die vrijdag haar 150-jarig bestaan vierde, heeft dit heugelijke feit o.m. herdacht met een rijtoer van een diligence in de trant vah 1807 door de hoofdstad. De Herengracht leefde jop en verandert slechts weinig van PARUS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLUN FRANKFORT Gisteravond nam de bewolking toe MüNCHEN op de nadering van een warmtefront, ZURICH dat daarna zonder noemenswaardige GENèVE regen (alleen in de noordelijke pro- LOCARNO vincies) passeerde. De wind nam toe WENEN uit richtingen tussen zuid en zuid- INNSBRUCK west en voerde achter het front war- ROME me lucht uit Noojd-Frankrijk aan. AJACCIO Het koufront van de depressie bevond MALLORCA zich zaterdagmorgen boven Zuidoost- Engeland. Beide fronten behoren bij een zeer diepe depressie, die de Schot se kust nadert. Deze vertoont een luchtdruk in de kern van ongeveer 965 mb. De depressie vult langzaam vrijdag weer even honderdvijftig jaar geleden, toen de reizigers de fraaie koets bestegen. j plaats. De komende 24 uur zal het lichte motregen 19 half bew. 19 mist 18 mist 20 1 mist 26 onbew. 26 onbew. 24 licht bew. 21 mist 23 onbew. 21 mist 23 onbew. 23 onbew. 24 onbew. 23 mist 23 onbew. 29 onbew. 24 onbew. 28 Korreltje Ik aanbid in alles de wil van God, wat Hij ook over mij mag be '->■ cn. (J. B. de la Salie).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1