Jllet de tem de taan uit Haagse ideeën over satellietstad Wijzigingen Wegenverkeerswet ZATERDAG 7 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT Mini&tei Mant halt antuing een caCCega Najaarsnufje uit Frankfort voor Teen-agers" Z. E. Minister Mansholt heeft vrijdag op zijn kabinet de minister van Landbouw van San Salvador ontvan gen. We zien op deze foto minister dr Mansholt, de mi nister uit San Salvador., Z.E. Frederico Garcia Prieto en de consul-generaal van San Salvador in ons land, de heer P. van Eek. Delfts-burgemeester: geen bewondering De wijze waarop de gemeente den Haag haar ruimteprobleem wil op heffen, n.l. door de stichting van de satellietstad Wilsveen, kan niet de bewondering wegdragen voor de bur gemeester van Delft, de heer D. de Loor. Hij acht het Delftse plan voor een dubbelstad Pijnacker voor 140.000 inwoners veel geschikter om het ruimteprobleem in het westen van ons land op te lossen. Het Haagse plan, aldus vertelde de burgemeester van Delft ons in een onderhoud, kan wellicht een oplos sing zijn voor de agglomeratie den Haag, maar in het gebied van Zuid- Holland, dat zich uitstrekt achter de lijn LeidenDordrecht, zullen om streeks 1980 een miljoen mensen meer gehuisvest moeten worden. Burgemeester De Loor herinnerde er aan, dat de plannen van Delft voor de grenswijziging in de richting Schipluiden en de suggestie van een dubbelstad Pijnacker al in een rap port waren verwerkt, toen bij den Haag nog steeds het plan leefde voor een gedeeltelijke annexatie van Voor burg, Rijswijk en Wassenaar. In ok tober 1956 trok den Haag zijn plan nen in, maar stelde er geen ander plan voor in de plaats. Twee dagen echter nadat Delft zijn plannen had gepubliceerd, in januari j.l., kwam den Haag met de idee van Wilsveen. Wanneer goedkeuring van het PRIJS EN GEWICIITSGRENZEN BACONVARKENS GEWIJZIGD. Op grond van de prijsontwikkeling op de varkensmarkt in binnen en buitenland heeft het bestuur van het produktschap voor vee en vlees be sloten, de prijs voor baconvarkens waarvan bij de berekening van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan met ingang van maan dag 9 september met 5 cent per kg. koud geslacht gewicht te verlagen. Tevens werd besloten de gewichts. grenzen voor baconvarkens te stel len op 63 t.m. 70 kg koud geslacht ge wicht. Met ingang van de bovengenoemde datum zal dus de prijs voor bacon varkens binnen de gewichtsgrengen '■an 63 t.m. 70 kg in de kwaliteits klasse 1 t.m. 4 respectievelijk 2.24, 2.20, 2.16 en 2.12 per kg koud geslacht gewicht bedragen. Haagse plan zou betekenen, dat de stichting van de dubbelstad Pijnacker niet kan doorgaan, zou dit, aldus de heer De Loor, wel zeer onverstan dig zijn. De Delftse dubbelstad zou bijzonder gunstig liggen t.o.v. den Haag zowel als van Rotterdam. Een groot nadeel van de plaats waar den Haag zijn satellietstad heeft gedacht noemde de burgemeester ten slotte het feit, dat zij deel uitmaakt van de groene strook welke als „de longen van Zuid-Holland" is te be schouwen. Op donderdag 26 september te 14.30 uur vindt in de aula maior van de R.K. Universiteit Wilhelminasingel 131 te Nijmegen de plechtige opening plaats van de faculteit der wis- en na tuurkunde. Tijdens deze plechtigheid draagt Mgr. B. J. Alfrink, voorzitter van het bestuur van de St. Radboud- stichting, het z.g. provisorium ten be hoeve van deze faculteit over aan het college van curatoren. Om 16.30 uur zal in het prekli nisch instituut van de medische fa culteit (Kapitelweg 40) worden gere cipieerd, waarna gelegenheid bestaat het provisorium te bezichtigen. De regering heeft bij de Tweede Kamer een wetsontwerp ingediend, waarbij voorgesteld wordt de wegen verkeerswet op enkele punten te wij zigen. De voorstellen houden het vol gende in: 1. Bij het nemen van maatregelen op het gebied van het wegverkeer hoeft voortaan niet meer altijd over leg te worden gepleegd met de col leges van Ged. Staten. Dit werkt na melijk vaak zeer vertragend. In geval van regionale maatregelen blijft de minister bevoegd overleg te plegen met Ged. Staten. 2. De mogelijkheid wordt ge opend, dat bij gerechtelijke intrek king van het rijbewijs de tijd, dat het rijbewijs al hangende de zaak in be slag was genomen, wordt afgetrok ken. De minister wil hier een analo ge toestand bereiken met de aftrek van voorarrest. 3. Voor het houden van wedstrij den met bepaalde voertuigen op de weg is thans rijkstoestemming nodig. Voorgesteld wordt, alleen rijkstoe stemming noodzakelijk te stellen in geval rijkswegen in het parcours zijn opgenomen. In de andere gevallen wordt dan volstaan met toestemming van provincie of gemeentebestuur. 4. Behalve het rijden na gebruik van alcohol wil de minister nu ook het rijden na gebruik van „andere OPENBAAR ONDERZOEK NAAR SPOORWEGRAMP BIJ WOENSEL. De spoorwegongevallenraad heeft stoffen, waardoor de rijvaardigheid kan worden verminderd" strafbaar stellen. Weliswaar kan thans in zo'n geval een veroordeling worden uit gesproken op grond van het algeme ne veiligheidsartikel, doch de sanc ties daarop zijn veel minder zwaar dan op het rijden onder invloed. Deze discrepantie wil de minister wegne men. NATIONALE VEEBEO ORDELINGS WED STRIJD TE WOERDEN. Woensdag 11 september hoopt de C.J.B.T.B. in Woerden voor de twee de maal een nationale veebeoorde- lingswedstrijd te houden. Ter voor bereiding van deze nationale wed strijd zijn in alle provincies, provin ciale wedstrijden gehouden. De bes ten uit deze wedstrijden zullen el kaar in Woerden bekampen. Het gaat er om wie het best een koe kan be oordelen en zijn oordeel zowel schrif telijk als mondeling kan verdedigen. Ruim vijftig jongeren zullen drie veeslagen moeten beoordelen en drie deskundige jury's zullen de presta ties beoordelen. STOPZETTING EXPORT BLOEMKOOL EPSLGIë EN LUXEMBURG. België en Luxemburg hebben be sloten dat zij de invoer van bloem kool uit Nederland zsullen stop zet ten met ingang van maandag 9 sept. Deze maatregel is genomen op grond van de prijsontwikkeling voor bloem- beginsel besloten tot het instel- kool op de markt in deze landen. Hoe len van een openbaar onderzoek naar lang het exportverbod voor dit pro- de spoorwegramp bij Woensel. Een duet zal gelden valt niet te zeggen, datum voor dit onderzoek is nog niet Het is in hoge mate afhankelijk van vastgesteld. de verdere prijsontwikkeling. Ditmaal richten wij onze blikken op markante punten in andere re gionen van Leiden en omstreken. Wat u hier ziet is inderdaad een park. Destijds heeft een vooruit ziend gemeentebestuur dit terrein opgekocht en het resultaat was een pracht park en bovendien grond voor de woningbouw. Maar dit is al lang geleden. Het zal wel geen moeilijke opgave zijn deze week. Gaat uw gang maar weer. De vorige week Dat de opvallende woning met de witte muren en het groenig- zwarte dak beslist alombekend is, bleek wel uit de stapel goede op lossingen. Het is de slagerswinkel met woonhuis, bewoond door de heer Jac. Klein. Het ligt tegenover het raadhuis te Nieuwkoop. De winnaar werd D. v d. Haak, Dorpsstraat 149 Nieuwkoop. Hij ontvangt de waardebon van vijf gulden. Wat U moet doen Schrfjft O gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puztlere- dactie van onze coorant welk plekje (I in deze foto meent te herkennen. En. vergeet O vooral niet Cw brief In te storen onder het motto: „Met de lens de laan alt" Het 6paart de redactie moeilijkhe den en behoedt O zelf voor de teleurstelling dat ow Inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a.s. in bezit van de redactie zijn. u DE AZALEA in dit jaargetijde Een Azalea is een ideale kamer plant, maar ze vraagt wel enige verzorging. De overgehouden azalea is veel al in mei buiten gebracht, maar daar kan ze niet blijven staan na tuurlijk. September is de aange wezen maand om de plant uit de grond te halen, haar in een be hoorlijk passende pot te plaatsen waarna ze een plaatsje krijgt in een 's winters vorstvrije kamer. Met dat oppotten moet men voor zichtig te werk gaan. Wanneer de kluit te groot is geworden, moet ze zoveel mogelijk in elkaar gedrukt jH Uit de keuken geklapt m MENU VAN DE WEEK. Pompoen, een grote meloenach- tige vrucht, die men nu weer in de groentewinkels ziet uitgestald, wordt door de meesten uitsluitend als siervrucht beschouwd. Men weet dikwijls niet. dat van de eetbare soorten heerlijke gerechten te ma- ken zijn, zoals b.v. gebakken of ge- stoofde pompoen. =H Wanneer pompoenvlees in vruch- tensla verwerkt wordt, kan de uit- H! geholde schil prachtig worden ge- bruikt om de vruchtensla daarin f=! op te dienen. Een origineel gezicht, vooral wanneer de rand wordt ver ijl sierd met stukjes vruchtvlees en slagroom. ZONDAG: kop bouillon met toast met kaasboter, kalfsfricandeau, H| gestoofde pompoen, aardappelen, |H druiven. hH MAANDAG: bloemkoolsoep, rest koud vlees, pronkbonen, gebak- I|§ ken aardappelen. DINSDAG: gebakken kaasplak, an- dijvie, aardappelen, sinaasappel- vla. WOENSDAG: koolrolletjes met ge- hakt, aardappelpurée, tomaten, yoghurt met geraspte appel (bo- nen in de week zetten). DONDERDAG: witte bonen met tomatensaus, hard gekookt ei, aardappelen, perencompóte. H§ VRIJDAG: kop wittebonensoep, schelvisragout, rijst, sla, ïtrenten- ==l pannekoekjes. ZATERDAG: vissoep, citroenrijst. Recept: Gestoofde pompoen. =1 1 kg pompoen, 4 dl water, 50 gr roomboter, 30 gr bloem, zout, pe- per, citroenrasp. De pompoen schillen, wassen en H| 10 min. in zoveel water met iets zout koken, dat hij half onder staat. Daarna het vruchtvlees in dobbel- steentjes verdelen. Van de roombo- ter, bloem en het kooknat een glad- de saus maken. Deze afmaken met fHÊ zout, peper en de citroenrasp. De pompoenstukjes hieraan toevoegen jH§ en nog even warm laten worden. Recept: Koolrolletjes met gehakt. 1 savoyekool, 400 gr gehakt, zout, geraspte ui, peper, noot, 50 gr H§ roomboter, 1 snee oud wittebrood, melk, paneermeel. De koolbladeren voorzichtig los- maken, even opkoken en op een vergiet uit laten lekken. Het gehakt s= vermengen met de ui, het geweekte §Hj witbrood en de kruiden, goed door- Hl kneden en in 8 porties verdelen. Van elk een rolletje maken, deze in pa- neermeel wikkelen en in de koeke- pan snel bruin bakken. De rolletjes uit de jus nemen en de jus afma al ken met water. De koolbladeren ook in 8 porties verdelen en deze om het rolletje gehakt wikkelen. De rolletjes in een vuurvaste Bebo st tel leggen, met jus overgieten, met paneermeel bestrooien en in de Hf oven een bruin korstje geven. illllillHIIIIIIIIIIH worden en men snij de dus niet te veel van de kluit af, want daar door snijdt men ook de wortels er af en dat is sterk af te raden. Heeft de plant aldus een plaatsje gekregen, dan zorgen we er voor dat ze zoveel mogelijk van de zon kan genieten. Regelmatig moet er gegoten worden en eveneens is sproeien aan te bevelen. De meeste azalea's komen niet tot hun recht omdat ze te vroeg warm gezet worden, waardoor de knoppen bruin worden en tenslotte verdrogen. Men lette dus goed op. Bespeu ren we werking in de knoppen, dan sproeien we niet meer en gaat de plant naar de verwarmde huis kamer, echter zover mogelijk ver wijderd van de kachel. Dan is de tijd ook aangebroken dat regelmatig water gegeven moet worden en eveneens om de veer tien dagen mest. Bespeuren we, zo dra de plant bloeit, lichtgroene scheutjes, dan knijpen we deze da delijk er uit, want laten we deze „diefjes" zitten, dan onttrekt men veel kracht aan de plant. Bovendien heeft dit knijpen nog het voordeel, dat er later uit een genepen scheut, twee nieuwe ge vormd worden. Zodra de plant in volle bloei staat, mag er niets meer worden weggenomen, want de scheuten moeten er dan voor zor gen, dat er volgend seizoen nieuwe Op de Najaarsbeurs in Frankfort is dit moderne divanbed te zien, dat zeker het enthousiasme van ieder jong meisje kan opwekken. Het is uitgevoerd in schuimrubber en heeft een bekleding in felle kleuren: het middenstuk helblauw, de rand wit. Een geel kussen com pleteert het geheel. De pootjes zijn van metaal. De ontwerper is prof. Stotz uit Wuppertal. bloemknoppen gevormd kunnen worden. Van veel belang is ook, de uit gebloeide bloemen direct te ver wijderen. Laten we ze zitten, dan ontsiert men niet alleen de plant, maar men voorkomt daardoor ook uitputting. Is de bloei dan weer afgelopen, dan moeten alle bloemresten zorg vuldig verwijderd worden, waarna zij een plaatsje krijgt in een onver warmde kamer, echter wel vorst- vrij. Half mei kan ze dan weer naar buiten gebracht worden, waar ze een plaatsje krijgt waar ze kan ge nieten van de zon, hoewel op het heetst van de dag zij tegen de felle zonnestralen beschermd moet wor den. Voordat de plant in de grond ge zet wordt, vullen we dit gat zoveel mogelijk met gelijke delen oude koemest en vochtig turfmolm, waar na men er in de zomermaanden weinig anders aan hoeft te doen dan regelmatig gieten en veel sproeien, terwijl toediening af en toe van vloeimest niet overbodig genoemd mag worden. Tweed voor de komende frisse dagen m NU HET NAJAAR met rasse schreden nadert en wij reke ning moeten gaan houden met da ling van de temperatuur, wordt het zaak onze warmere kleding in orde te maken.Het najaar heeft zo zijn eigen bekoring, zowel in de na tuur met haar gouden pracht als in de mode. Najaarskleding heeft iets aparts. Zij heeft niet dat massieve van de winter en niet het speels vrolijke van de zomer en lente. Neen, zij heeft iets bij uitstek gedistingeerds. Wij vinden dat inderdaad in alle collecties voor het najaar, w: Een stof die zich bizonder leent voor najaarskleding is wel tweed. Ze kan zwaar zyn, maar ook licht. We behoeven maar te denken aan de tweedmantelpakjes. Deze stof geeft iets behagelijks zonder als lood te drukken en daarom is ze zo geschikt voor de najaarskleding, die zowel bij mooi weer als bij minder goed weer gedragen moet worden. Onze illustratie toont een fraaie mantel van tweed vervaardigd. Het is een ruim vallend, prettig zittend model, dat de draagster de nodige ruimte biedt en haar elegant kleedt. Bij deze mantel is weer de een voud betracht, die kenmerk van het ware is. Het kraagje van zwart fluweel geeft een aardige onder breking. Zwarte hoed, handschoe nen en pumps completeren het ge heel. Zo kunt u het najaar met een gerust hart tegemoet treden. (Nadruk verboden). U kunt niet alles weten Heeft men geen centimeter bij de hand, neem dan een gewone luci fer. Deze is meestal 5 centimeter lang. Micaruitjes kan men goed schoon maken met water en azijn of alleen met azjjn, als ze erg vuil zijn. Bladluizen en rupsen verwijdert men door begieting met een sterke oplossing van 80 gram aluin in ko kend water, verdund met twee em mers water. Pasgeverfde keukenplanken moet men afnemen met water en azijn, ter voorkoming van vastkleven van papier. Hard geworden schoenen kunnen weer soepel gemaakt worden met wonderolie.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12