Tweede Kamer aanvaardt eerste deel van nieuw B.W. De §noi*i*ende Snot* Vrijwel ongewijzigd ontwerp en met algemene stemmen Lawaai in de lucht Arbeider door trein gedood KAAS Acht maanden geëist tegen driftige auto bestuurder Zeer fraaie show van duizenden bloemen Eén kwam er dicht bij, maar..... jj Prijzenpot van f 2070.59 o bleef staan 5 VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 nrc T/rcm^F cdttpant PAGINA 8 Meeste amendementen verworpen De eerste steen voor de opbouw van het nieuwe Burgerlijk Wetboek is gisteren door de Tweede Kamer gelegd: het eerste deel van het B. W. is met algemene stemmen goedgekeurd. Van de negentien amendementen werden er acht verworpen, waarvan drie van mr. Van Rijckevorsel (KVP), vier van mr. Berkhouwer (VVD), een van mej. Zeelenberg (Arb.). Aangenomen werden 2 amendementen-Zee- lenberg en 1 amendement-Berkhouwer. Mej. Zeelenberg trok 7 amende menten in en mr Berkhouwer 1. De A.-R. woordvoerder mr Versteeg bracht de regering ertoe op enkele juridisch-technlsche punten nota's van wijzi ging aan te brengen. voor ouders, kinderen, schoonouders en stiefouders. Deze verplichting be staat slechts wanneer één van hen in behoeftige omstandigheden komt te verkeren. HUWELIJKSRECHT. Het eerste amendement-Van Rijc kevorsel, dat gistermiddag in stem ming kwam, was het voorstel om ar tikel 89 van het huidige B.W. in het nieuwe B.W. te handhaven, dat een huwelijksverbod bij overspel bevat. Het werd zoals gisteren reeds ge meld verworpen met 78 stemmen tegen en 38 stemmen voor. Het amendement van mr. Van Rijc kevorsel, om het huwelijksverbod uit het huidige B.W. ten aanzien van zwager en schoonzuster alsmede van oom en nicht of van tante en neef te handhaven, werd bij zitten en op staan verworpen. Onderhoudsplicht. Een amendement van mr Berkhou wer (WD) wilde aan de door de re gering voorgestelde bepaling, dat echtgenoten verplicht zijn elkander het nodige te verschaffen, toevoegen: „volgens staat, inkomen en vermo gen". Mr. Berkhouwer vond het begrip „het nodige" te vaag. De wet dient bepaalde criteria te bevatten. De koninklijke commissaris prof. Drion wees erop, dat het nieuwe B.W. de rechter de volledige vrijheid wil verschaffen. Daarom is juist gewild, dat de rechter niet gebonden wordt aan criteria voor het vaststellen van de alimentatie voor behoeftige fami lieleden. Prof. Drion ontraadde het amendement, dat daarop met zitten en opstaan werd verworpen. Mr Berkhouwer en mej Zeelenberg hadden elk een amendement op de bepalingen inzake de onderhouds plicht ingediend. Beide amendemen ten werden verworpen. In het nieu we B. W. wordt bepaald de verplich ting tot levensonderhoud te stelli Aetherklanken ZATERDAG TELEVISIEPROGRAMMA Internationaal Voor de kin- NTS: 13.3916.30 Concours Hippique. AVRO: 17.00—17.» deren. NTS: 20.00 Journaal en weerover- zicht VARA: 20.15 Zeven liedjes. 20.50 Film verzoek programma. 21.15 Vraag- en antwoordspel. HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuwe. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.95 Gram. (9.359.40 Water standen). 10.00 Tijdelijk uitgescha keld, caus. 10.06 Morgenwijding. 10.20 Zigeunerorkest. 10.50 Buitenl. week overzicht. 11.05 Promenade-orfcest. 11.35 Viool en piano. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- varia. 13.20 Roemeens orkest. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Gram. 14.25 Voor de jeugd. 15.00 OrgelspeL 15.25 Maat schappelijke problemen in Amerika, caus. 15.40 Omroeporkest en solist, 16.15 Gram. 17.00 Lichte muziek. 17.30 Actualiteiten. 18.00 Nieuws en commentaar. 18.20 Lichte muziek. 18.45 Regeringsuitzending: Atlantisch Allerlei. Een en ander over de 15 landen aangesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Artistieke Staalkaart 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gods dienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Gevarieerd programma. 21.00 Caba ret. 21.45 Socialistisch commentaar. 22.00 Lichte muziek. 22.30 Gram. 22.40 Politie patrouilles, klankbeeld. 23.00 Nieuws en S.O.S.-berichten. 23.15 Dansmuziek. 23.4024.90 Gram. HILVERSUM H. 298 m. 7.09—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muziek. 7.45 Morgengebed en liturgische kalender. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Voor de kleuters 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middag klok-noodklok. 12.93 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gr. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en katholiek nieuws. 13.20 Amusements muziek. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Ballroomorkest. 14.40 Boekbespreking. 14.50 Koorzang. 15.1015.10 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.35 Gram. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Musette orkest en solist. 17.40 Lichte muziek. 17.25 Amusements muziek. 18.15 Journalis tiek weekoverzicht. 18.25 Gram. 18.40 Jazzmuziek. 19.00 Nieuws 19.10 Gram. 19.15 Lichtbaken, caus. 19.30 Edin burgh Festival: Concertgebouworkest (In de pauze: plm. 20.2620.40 Actua liteiten). 21.30 „Roulette". 21.55 Gr. 22.35 Wij luiden de zondag in. Aan sluitend. Avondgebed en liturgische kalender. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. De grote leugen. By de behandeling van de hoofd stukken (titels) betreffende de rege len inzake de echtscheiding maakte prof. Gerbrandy (a.-r.) de opmerking, dat de minister van Justitie de zede lijke plicht heeft om de rotte plek in de echtscheidingswetgeving n.l. arti kel 263, dat men ontduikt met grote leugen" uit te snijden. Art 263 verbiedt nL een echtschei ding louter op grond van wederzijds goedvinden. In de practijk ontduikt men die regel door één der partijen van „overspel" te beschuldigen, op welke beschuldiging de wederpartij Aanemers verweren zich tegen „opzetj'es"-clausule Ongeveer twintig aannemers heb ben in het gemeentehuis van West- zaan geweigerd hun inschrijvingsbil jetten voor de bouw van een gemeen telijke openbare kleuterschool te de poneren. Namens hen maakte de heer J. H. Keyzer uit Den Helder bezwaar te gen een clausule in de voorwaarden, waarin de aannemer verklaart dat in zyn inschrijvingssom geen bedrag is begrepen dat aan anderen ten goede zou komen. Het gemeentebestuur van Westzaan wenste dus zwart op wit te zien dat de aannemers geen opzetgelden zou den calculeren. Toen op de afgespro ken tijd burgemeester R. Bakker d< bus opende kwam er geen enkel bil jet uit „Voorlopig zal de school wel niet worden gebouwd. Men zal vermoede lijk tot een heraanbesteding moeten overgaan", aldus gemeentesecretaris Groothand van Westzaan, „al dan niet met of zonder clausule". Op 10, 11 en 12 september zullen er als onderdeel van de luchtverdedi ging van Nederland, op beperkte schaal, overdag oefeningen worden gehouden. De aandacht wordt er op gevestigd dat rekening zal moeten worden gehouden met het lawaai ver oorzaakt door laagvliegende vliegtui gen. Teneinde de burgerbevolking zo min mogelijk te hinderen met het la waai van laagvliegende straalvlieg tuigen, is voor Nederland een mini mumhoogte vastgesteld van 300 me ter, terwijl verder opdracht is gege ven bewoonde oorden zoveel mogelijk te vermijden. Toch zal rekening moe ten worden gehouden met het feit, dat snelvliegende straalvliegtuigen, zelfs al is de minimum vlieghoogte 300 meter, veel lawaai veroorzaken. Aan de oefening wordt deelgeno men door Britse, Belgische en Neder landse squadrons. Woensdagavond ongeveer half elf is een bus van het reisbureau „De Valk" (firma Gebrs. Kol) te Hoorn, waarin 28 personeelsleden van een oliefabriek te Koog aan de Zaan wa ren gezeten, in een sloot langs de provinciale weg in de Wijde Wor- mer terecht gekomen. Geen der 28 inzittenden liep enig letsel op. De bus werd, vrij ernstig beschadigd, gistermorgen zeven uur op het droge leept. De politie is op zoek naar bestuurder van een personenwa gen, die een verkeersfout moet heb ben gemaakt, waarop de buschauffeur onmiddellijk reageerde met het ge noemde, nog wonderlijk gunstig ge volg. De zestigjarige c. H. Kool uit Utrecht, werkzaam bij het spoorweg- bouwbedrijf, is bij Nieuwersluis door de trein AmsterdamMaastricht ge grepen en gedood. De heer Kool was, op 1.20 meter afstand van de rails aan het werk. Hoewel hy gewaarschuwd was voor de naderende trein bleef hij zitten. Hij werd door de trein in de rug ge grepen en meegesleurd over de nabij- poorbrug ov niet antwoordt. Men past dan het principe toe „wie zwijgt stemt toe" en op die grond wordt dan de echtschei ding uitgesproken. Deze practijk staat in de rechtspraak bekend als „de grote leugen". Daar er in de Kamer geen eenstem migheid bestaat over dit punt raadde prof. Gerbrandy de minister aan een kleine staatscommissie te benoemen om over dit vraagstuk te adviseren. De minister van Justitie, prof. Sam- kalden, verzekerde prof. Gerbrandy, dat hij zich de zedelijke plicht, waar over deze sprak zeer wel bewust is. Daarom had hij „het gesprek op hoog niveau" georganiseerd, dat nog gehou den moet vorden. Het is wellicht be ter zorgvuldig en geleidelijk te werk te gaan dan overhaast. Mr Berkhouwer (WD) zag nog een ander amendement van hem ten onder gaan, dat betrekking had op de alimentatieplicht bij echtscheiding. Hij wilde de „schuldige" echtgenoot bevrijden van deze alimentatieplicht bij hertrouwen van de echtgenoot, die recht op onderhoud heeft. Het amendement werd met 50 stem men voor en 58 stemmen tegen ver worpen. Voor stemden de meeste so cialisten. Tegen de KVP, a.-r., en c.h. en zeven socialisten. Tenslotte heeft de Tweede Kamer het eerste deel van het Wetboek met algemene stemmen aanvaard. De mi nister, prof. Drion en de voorzitter van de Tweede Kamer wensten el kaar geluk met deze historische ge beurtenis. FLAMINGO NAM DE VLEUGELS Een van de Zuidamerikaanse Fla mingo's, die .men in Artis te Am sterdam met een speciaal dieet van groen grasmeel fraai rood had weten te kleuren, is de dierentuin ont vlucht. Het dier heeft wat men noemt de vleugels genomen. In de omgeving van Muiden is de vogel enige malen langs de IJselmeerdyk gesignaleerd. Het is niet onmogelijk, dat de vogel tussen het riet langs de dijk een tijdelijke verblijfplaats heeft gevon den. Een Venezolaans vliegtuig met negen mensen aan boord wordt op een binnenlandse vlucht van Mai- quetia naar Barinas sinds woensdag vermist. riemppr doe^meer met Kaas bij 't ontbijt De officier van justitie bij de Haar lemse rechtbank heeft tegen de 26-ja- rige koopman K. S. uit Haarlem, be schuldigd van poging tot doodslag, een gevangenistraf van acht maar. den geëist. In de avond van 7 mei reed ver dachte met zijn verloofde in een auto op de Bloemendaalseweg te Over- veen. Een agent gaf een teken met een rode lantaarn om te stoppen, omdat hij de papieren wilde contro leren, maar de bestuurder reed door. Hij zou de agent en de lantaarn niet hebben gezien. De agent begaf zich naar het in de nabijheid gelegen bu- reau.van politie en met een brigadier werd per auto een achtervolging in gesteld. Op een parkeerinham op de Zeeweg zagen de politie-beambten de auto staan. De bestuurder deelde na een ontkenning mee, degene te zijn die op de Bloemendaalseweg gereden had. Nadat hij zijn rijbewijs had af gegeven en met zijn verloofde was uitgestapt nam hij een vijandige hou ding aan tegenover de politie. Er ont stond een vechtpartij tussen de agent en de bestuurder en nadat de Haar lemmer met zijn vehloofde in de auto was gestapt reed hij volgens de dagvaarding op de brigadier Door opzij te springen werd erger voorkomen. Toen de politiemannen op het bureau waren teruggekeerd meldde de autobestuurder zich. Hy wilde zijn rijbewijs terug hebben. Het meisje had hij inmiddels naar huis gebracht. De Haarlemmer was in overspannen toestand en sloeg in het wachtlokaal een tafel kapot en ruit jes van een deur. Hij verliet het bu reau en keerde kort daarop opnieuw terug, want hij wilde zijn rijbewijs hebben. Daarna was hij in een cel in gesloten. i De verdediger, mr. Silvain Groen, deelde mee, dat verdachte een druk ke werkkring hal van des morgens vier tot des avonds. Daardoor was hij prikkelbaar en is hij mnder correct opgetreden. Pleiter drong aan op het opleggen van een voorwaardelijke straf Verdachte is enige weken in het huis van bewaring ingesloten ge weest, waarna het gerechtehof gevan genhouding heeft opgeheven. Internationale Dahliatentoonstelling geopend Vanmiddag om half één was het dan zo ver Nadat de Dahliakwekers een belangrijk deel van de nacht hadden be steed aan het volsteken der vazen en het arrangeren der stands, en de vuile boel die onvermijdelijk aan de voorbereiding van een bloemententoonstel ling vastzit, was opgeruimd kot Hillegoms eerste burger, jhr mr dr O. F. A. H. van Nispen tot Pannerden het startschot lossen voor de grote dahlia tentoonstelling in „Treslong". En om maar direct met de deur in huis te vallen: men heeft daar in Hillegom een zeer fraaie expositie gecreërd, waarin naast de vakmensen ook de liefhebbers tal van mooie variëteiten voor het voetlicht brengen. Om met de liefhebbers te beginnen: I al was het alleen maar de rode tientallen verschillende zaailingen uit Bacchus. Pomponnen kan men er ook tientallen verschillende plaatsen van in een zeer groot sortiment zien: van 0Oil Oil Oil Oil Oil OII Oil Oil Oil Oil Oil OIIOII Oil Oil Oil OIU Volgende keer kans op het dubbe'e, is f 4141.18 0 Eén puzzelaar heeft deze week 0 de gehele prijzenpot, inhoudende 2070,59 voor het grijpen ge- 0 had, maar (helaas) gemist. Hij maakte namelijk twee betreu renswaardige foutjes, die elkaar ophieven, zodat zijn diagram wel het juiste totaal der totalen ver meldde, maar niet klopte op de subtotalen. Deze inzender was nota bene één der weinigen, die wist wat een utremifasollariër was, nl. niet alleen een zanger, maar ook benedictijner monnik. Er kwam blijkens herhaalde controle geen enkele winnaar uit de postzakken te voorschijn en zo blyft de volledige prijzen pot dus overstaan tot volgende week. Grote potten trekken meer liefhebbers, dus bestaat er grote kans dat we dan nog vér boven het dubbele bedrag van nu zul len kunnen uitkeren. Haalt u maar vast nieuwe briefkaarten en postzegels in huis! 0 r EeJ°tale teoenwaarde van alle ingekomen briefkaarten bedroeg - f 2556,28. Na aftrek van omzetbelasting, incasso- en andere kosten - rj resteert een bedrag van 2070,59 dat in de prijzenpot wordt ge- r w stort en derhalve geteld zal worden by de totale netto-opbrengst 0 q van de prijsvraag, die 13 september a.s. verschijnt. Let goed op die volgende opgave, want de prijsvragen verschij- (J nen van die datum af wekelijks en zullen bovendien in een aan- n trekkelijker jasje gestoken worden. En wel zo, dat iedere abonnee Q en elk lid van zijn gezin door logisch denken en zonder hulp van woordenboeken en andere naslagwerken de juiste antwoorden kun- 0 nen vinden. Wij hopen er dan een échte gezinsprijsvraag van te - maken en zullen daarom geregeld extra diagrammen afdrukken. 0 gelegen spoorbrug over de Angstel Aan de overkant van deze rivier kwam hy op het bruggehoofd terecht. Hy was op slag dood. het land en zelfs uit het buitenland. Er zijn leden van een dahlia vereni ging uit Blerick, die vertellen dat ze s nachts om drie uur uit hun bed zyn gekomen omdat het zo begon te stor men en ze bang waren dat hun ten toonstellingsexemplaren zouden ver waaien. Per trein waren ze naar Haarlem gekomen en hadden vervol gens een taxi gecharterd om de bloe men in goede staat in Hillegom te krijgen. Gisteravond om tien uur wa ren ze ,nog druk bezig met het ar rangeren van hun groepje en het ia stellig ver na middernacht geworden voor het daar in de liefhebbersafde ling, die men in de keuringszaal een plaats heeft gegeven, allemaal voor elkaar was. Er waren trouwens meer mensen die het deze week met weinig slaap moesten doen. De groep van een Aalsmeerse kweker werd voor een belangryk deel opgesteld door Aalsmeerse schonen van twintig lentes. Ze waren eerst bezig geweest aan de opbouw van de corsowagens het Aalsmeerse corso rijdt a.s. zaterdag vervolgens wa ren ze er tussenuit gebroken om even een nachtje in Hillegom te werken, daarna wachtte het werk in Aals meer weer en vannacht zou er van slapen ook wel niet veel komen. Om het even over de show zelf te hebben: de keuringszaal is dus het domein der amateurs, maar in de gro te beurszaal zwaaien de vaderlandse kwekers de scepter. Vele duizenden bloemen staan daar opgesteld in de ruime zaal. Men ziet daar van de elegante semicactussen o.m. de fraaie rose Mrs. de Ruyter's Memory en de zalmkleurige Kathleen Ferrier naast de oranje Priscilla, de fantastische oranje Universe met stengels als jonge eiken, de voorna me witte Hoek's White met de grote volle bloemen en daarnaast de meer styve decoratieven, waarvan de vry oude purperen „Voorzitter Dix" nog altyd „in the running" is, zoals we trouwens nog meer oudere variëteiten zagen, die er nog altyd zyn mogen, De zuid-Slavische regering heeft donderdag de invoer en verspreiding in Zuid-Slavië van het boek „De nieuwe klasse" van Milovan Djilas, de voormalige communistische leider die op het ogenblik gevangen zit, ver boden. Het verbod treft ook alle kranten en tijdschriften waarin ge deelten van het boek zyn de haast zwarte Tam Tam tot de no dige witte variëteiten. En dan verder nog de halskraagdahlia's, de anemoon- bloemigen, de miniatuurdahlia's Top- mix, de bizarre cactusdahlia's met de purperen Caroussel als uitblinker, die met de grillige bloemvorming wel wat op een veelarmige Octopus ge lijkt, de anemoonbloemige variëteiten, kortom: te veel om op te noemen, te mooi om ze zelf niet te gaan bekij ken. De show is geopend tot 's avonds tien uur en de organisatoren twyfe- len er niet aan of een grote stroom bezoekers zal dezer dagen langs de U l. loketten gaan om de kleurenpracht in ogenschouw te gaan nemen. Temeer 0 daar men een bezoek aan de show voor hetzelfde geld kan koppelen aan 0 een wandeling door de voor „Tres long" gelegen demonstratietuin, waar in tientallen variëteiten staan opge plant. Deze tuin is 's avonds ver- n licht. LAAT ALLE GEZINSLEDEN DAN MEEDOEN AAN DE NIEUWE P.P. EN DIT IS DAN DE VOLLEDIGE OPLOSSING. A. Een viool is een muziekinstrument (1) en een bloem (2), buiten dat is het een der vele bijnamen voor de gevange nis (4). Het flesje heet echter fiool met een f. Totaal 7 B. Deelnemers aan de stierengevechten zijn: de torero (6), de stierenvechter, de picador (7) die de stier met een lans moet tergen; de matador (9), degene die de stier afmaakt; en de banderillero (10), de man die de stier met een banderilla (met een vaantje gesierde stok) tergt. Totaal 32 C. Een minstreel is een muzikant (11) en een zanger (12), maar ook de potsenmaker of nar (14) en de liederendichter (15). Maar géén troubadour, want dat was een Frans pro- vencaals zanger en wy vroegen naar de minstreel aan het Nederlandse hof. Totaal 52 D. Een jager is iemand die jaagt (16), een vissersvaartuig en een torpedobootjager dus een schip (17), een soldaat (18) van het regiment Jagers en een zeil (20), nl. het bijzeil van een zeilboot. Het is daarentegen geen schipper van de trek- schut, maar de begeleider van het trekpaard. De jager was dus de knecht, de schipper stond altijd aan het roer. t, TT Totaal 71 E. Het woord twist kan betekenen ruzie (21); onenigheid (22); een drank (23) bestaande uit brandewijn, bier en eieren; tweedracht (24) en een soort garen (25), nl. machinaal ge sponnen katoengaren. Totaal 115 F. Een koe herkauwt gemiddeld 4 tot 8 uur per dag (27). Totaal 27 G. Een mulat is een kind van een neger en een blanke (34). TT Totaal 34 H. De piaster is of was een Turks geldstuk (37) en een Spaan se munt (39), dat maakt totaal 76 I. Hoe doden slangen hun prooi? Dat wist u wel, maar wij schreven: „de meeste slangen" en aangezien van alle soor ten slangen slechts een gering deel gifslangen zijn, komen de giftanden niet in aanmerking. Het zelfde geldt voor wor gen, worgslangen zijn er maar weinig. Doodbijten doet een slang niet. Het dier gebruikt zijn tanden alleen om de prooi met ritmische bewegingen naar binnen te werken. Het zo genaamde hypnotiseren veroorzaakt de dood van de prooi niet. De dood is het gevolg van het inslikken (44). Totaal 44 K. Kanaan was een land (46) en een zoon van Cham (49). Totaal 95 Are de Triomphe is de titel van een boek van E. M. Re marque (51) en een monument in Parijs (53). Totaal 104 En die utrernirasollariër? Ja, een zanger (59) volgens de toonladder ut, re, mi, fa, sol, la, si van Guido Aretinus, een benedictijner monnik (60), die zijn orde deze diatonische klankladder schonk. Totaal 119 HET TOTAAL DER TOTALEN WERD DITMAAL 776 Q 10110110110110110110110110110110110110110* vaann ge- afgedrukt

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8