De wegenbouw staat voor een ernstige catastrofe Machines staan stil, personeel wordt ontslagen Prinses Irene kreeg oorkonde van haar eigen regiment Hollandse tulpenambassadrice naar Amerika Feestelijke opening van 't oester- en mosselseizoen Op versnelde bromfiets tegen de lamp Ontbreken van huis verhindert hoogleraarschap VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 TV? T rmcv prtTTPAMT PAGINA 7 Veertig procent van de in ons land aanwezige asfaltinstallaties, zestig tot vijf en zestig procent van de betonmolens staan momenteel buiten bedrijf. Grote aantallen geschoolde arbeiders in de wegenbouw zijn ontslagen, men spreekt zelfs van 75 Wegensproeibedrijven hebben tientallen chauffeurs gedetacheerd naar o.m. het personenvervoer. Steenbakkerijen en fabrieken van betonwaren zitten met grote voorraden die door de wegenbouw niet meer worden afgenomen. Dit is het weinig opwekkende beeld dat ir. H. D. Prins, voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Wegenbouwers ophing over de situatie in het Nederlandse wegenbouwbedrijf. En dat alles als gevolg van de bestedings beperking. Rijk schrapt voor 118 miljoen De toestand is zeer slecht en dreigt catastrofaal te worden; volgens ir. Prins zal het bedrijf niet meer of minder dan voor een bankroet staan en hij voegde aan zijn bewering nog toe dat de regering tot een bedrag van 38 miljoen gulden haar goedkeu ring aan wegwerken heeft onthouden. Daarmee heeft de overheid een schrap gehaald door een rekening van de Nederlandse wegenbouw die 118 mil joen waard was. Door gebrek aan middelen kunnen provincies en gemeenten niet over gaan tot het uitvoeren van werken tot een bedrag van 80 miljoen gulden, hoewel voor deze werken vergunning werd verleend. De verwachting is dat in het gunstigste geval slechts de helft van het aantal opdrachten die voor 1957 waren gepland tot uitvoe ring zal komen. De gevolgen, aldus ir. Prins, zijn nog niet te overzien. Waar men het in 1956 niet bij kon werken staat men in het wegenbouwbedrijf nu reeds voor de genoemde feiten. Bij dat alles is nu ook reeds te mer ken de achteruitgang in de straten aanleg voor de woningbouw in tal van Nederlandse gemeenten die fi nancieel geen uitweg meer weten en daarom van veel realiseerbare plan nen op het gebied van wegen- en stratenaanleg of -verbetering moeten afzien. De leden van de Nederlandse Ver eniging van wegenbouwers zullen maandag in openbare vergadering te Scheveningen bijeenkomen teneinde thans gegroeide toestand te bespre ken. Zij hebben inmiddels reeds ge- De huurcommissie van de Amster damse tuinstad Slotermeer, waarin leden van alle kerkelijke en politieke groeperingen die ons land telt zijn opgenomen, heeft mede in opdracht van de huurcommissie Geuzenveld en Slotervaart een delegatie gestuurd naar de vaste Tweede Kamercommis sie van volkshuisvesting en bouwnij- r .x verheid, die gisteren in eerste zitting tans binnenlandse zaken bezits- te Den Haag bijeen is geweest. e.n publiekrechtelijke be- Naar de leider van de delegatie, de1 drijfcorganisatie was er op aanje- heer J. F. van Duyl, na afloop mede-drongen, oa. de eis, dat gedu- deelde, waren de leden van de vaste rende een aantal jaren praktisch in dacht in de richting van een auto noom wegenfonds zoals dat ook in België bestaat. Ir. Prins besloot zijn opmerkingen met te zeggen dat voor het ogenblik de toestand in het wegenbouwbedrijf Den Haag telde op 1 juli van dit jaar 606.054 inwoners; dat betekent sinds januari een achteruitgang 674. Er was wel een geboorteoverschot in dit eerste halfjaar van 2722 personen, doch 3378 personen verlieten Den Haag als woonstad. Het vrouwenoverschot is nog steeds vrij aanzienlijk en bedraagt niet min der dan 32.030 stuks. Voorts werd nog medegedeeld dat de dichtstbevolkte wijk van de residentie Spoorwijk- Laakkwartier is met 62.094 bewoners, de minstbevolkte het Zuiderpark met slechts 37 Hagenaars. „MOTEL AMSTERDAM" MAG ZIJN NAAM HANDHAVEN. Het Amsterdamse gerechtshof heeft in hoger beroep het vonnis van de president van de rechtbank bevestigd, die in zijn uitspraak van een kort ge ding in april j.l. had bepaald, dat er geen blijvende verwarring zou ont staan tussen de naam van het on langs gereedgekomen „Motel Amster dam" en het bestaande „Hotel .'Am sterdam". Dit laatste achtte zich door de naamsovereenkomst geschaad en ..w- was van het vonnis van de president zeer slecht is. „Bij langer aanhouden I van de rechtbank bij het hof in appèl van deze toestand zal gesproken moe- gegaan. Het hof veroordeelde appel ten worden van een catastrofe." I lant tot de kosten van het geding. Prinses Irene heeft gisteren een be zoek gebracht aan het garderegiment fuseliers te Vught, dat naar haar is genoemd. Het regiment Prinses Irene werd in 1946 opgericht en werd in 1948 verheven tot garderegiment. De prinses kwam om tien uur aan bij de FredeTik Hendrik kazerne, waar zij werd begroet door luitenant kolonel B. F. M. Wijtenburg, de com mandant van het regiment. De vijf jarige Irene Land, het dochtertje van kapitein A. E. Land, bood haar bloe men aan. Om half elf hield zij de ceremoniële inspektie. Aan het défilé werd deel genomen door het tamboerskorps van het regiment, door de Koninklijke militaire kapel, een vaandelwacht van de voortgezette opleiding van het gar deregiment fuseliers, een compag nie fuseliers voortgezette opleiding en een compagnie fuseliers basisoplei ding. Na de inspektie kreeg de Prinses een oorkonde, vervat in een originele granaathuls, bewerkt met Nassau- blauw. Aan het deksel van de huls hangt het invasiekoord van de Ko ninklijke Nederlandse brigade Prin ses Irene. Vervolgens heropentfé prinses Ire ne het museum van het garderegi- „PRAKTIJK GEEN VOORWAARDE VOOR ERKENNING DOOR PRODUKTSCHAPPEN? Het bestuur van het produktschap voor granen, zaden en peulvruchten heeft gisteren op zijn openbare ver gadering besloten het belangrijkste punt van de aanpassing van de er- kenningsregelen aan het stelsel van de vestigingswet bedrijven 1954 aan te houden tot de volgende vergade ring. In een brief van de staatssecre commissie de mening toegedaan, dat de huren van de nieuwbouw en spe ciaal in Amsterdam in vele gevallen te hoog zijn. Intussen gaat de huurcommissie er mee voort nauwer contact te zoeken met soortgelijke commissies uit ande re steden teneinde ook deze te kun nen vertegenwoordigen. Zij acht het nl. nodig minister Witte met nog meer kracht er van te overtuigen, dat voor vele arbeiders de nieuwe woningwet woningen onbetaalbaar zijn gewor den. de branche werkzaam moet zijn ge weest, uit de erkenningsregelingen te schrappen. Dit heeft wat het pro duktschap voor granen, zaden en ment. Dat museum is na de eerste an derhalf jaar van zijn bestaan uitge breid en opnieuw ingericht. De Prin ses liet zich in het museum voorlich ten over de uitgebreide collectie uni formen, wapens en werktuigen, foto's, een jeep en zelfs een kampharmo nium uit de eerste tijd van het regi ment in Engeland. Aan het eind van het bezoek zette zij haar handteke ning in het bezoekersregister. Tenslotte werden nog enkele lessen met nieuwe wapens gedemonstreerd. Na in de officiersmess de koffie te hebben gebruikt verliet de Prinses de kazerne. De tienjarige G. Kasius uit Kame- rik bij Woerden is dinsdag bij een aanrijding ernstig gewond en woensdag in het ziekenhuis overle den. De knaap was per rijwiel op weg van Woerden waar hij 'n B.L.O.- school bezoekt, naar Kamerik. Op ze ker ogenblik raakte hij met de trap per van zijn fiets in het voorwiel van de fiets van zijn vriendje. Hij maak te daardoor een plotselinge zwenking naar links en werd gegrepen door een juist passerende auto, bestuurd door J. B. uit Wilnis. Voorlichting aan Amerikaans publiek De heer Philip Young, ambassa deur der Verenigde Staten van Noord-Amerika, nam gisteravond af scheid van mejuffrouw Augusta Jo hanna de Zoete, die als speciale af- gezante van de Nederlandse bloem bollenkwekers naar de V.S. vertrekt. Dit Hollands tulpenmeisje zal daar als „Tulip queen" een uitgebreide „Tulip town tour" maken. Het afscheid vond plaats tijdens peulvruchten betreft betrekking op een ontvangst in de salons van het wederverkopers van bakkersartike len en op binnenlandse handelaren in importbloem. Een beslissing over dit punt werd aangehouden. Wel keurde het bestuur een aantal wijzigingen van erkenningsreglemen ten goed, die op andere punten aan passing daarvan beogen aan de ves tigingswet bedrijven 1954. Haagse hotel Wittebrug onder grote belangstelling van Nederlandse en Amerikaanse vooraanstaande figuren. Middelpunt van dit feestelijk sa menzijn was mejuffrouw De Zoete, een blonde Hollandse jongedame van 23 jaar, die onlangs door een com missie uit het centraal bloembollen- In het Zeeuwse stadje Ierseke, sinds jaar en dag het centrum van de Nederlandse oestercultuur, is donder dag met feestelijk vertoon het oester- en mosselseizoen 1957 geopend in aanwezigheid van de Nederlandse mi nister van landbouw, visserij en voedselvoorziening, de heer S. L. Mansholt en de commissaris der koningin in Zeeland, jhr. mr. A. F. C. de Casembroot. De foto laat zien hoe de zesjarige Nelleke v. d. Endt, gestoken in Zuid-Bevelands kostuum, mosselen in het zuur aanbood aan minister Mansholt (links) en jhr. De Casembroot comité te Haarlem uit 17 meisjes werd gekozen om de hoofdrol te spe len in een „tulip town tour". Deze heeft de bedoeling in twaalf Ame rikaanse steden de aandacht op de Nederlandse bloembollen te vesti gen. Zij gaat op pad om op zo on gezocht en plezierig mogelijke ma nier zodanige voorlichting over planten en kweken van bloembollen te geven, dat het Amerikaanse pu bliek er zijn voordeel mee zal kun nen doen. Tevens hoort het tot haar taak, het publiek iets te vertellen over de eeuwenoude kunst der Nederlandse bollenkwekers, hun verfijnde vak manschap en de moderne, weten schappelijke methodes, die zij toe passen om hun produkten en varië teiten op niet ge-evenaard, zeer ge zond peil te houden. Tot de representatieve taken van Guusje de Zoete in Amerika en Ca nada behoort het plechtige aanbieden en planten van duizendtallen bloem bollen in diverse steden. In Rocshester zal zij door de „oogstkoningin" van het vliegveld worden gehaald, waarna in optocht naar het stadhuis zal worden gere den. Na het overhandigen van het geschenk zal een „herfst-plantweek" worden ingeluid. In Cleveland zullen 14.000 leden van de tuiniersclub voor de jeugd „de Groene Duim" (green thumb garden club) bij de feestelijk heden worden ingeschakeld. De gouverneur van de staat Iowa zal een „herfst plant week" uitroe pen. Mej. De Zoete biedt hem een speciale collectie tulpen aan, die in de vorm van een oog, het wapen van de staat Iowa, in de tuin van het regeringsgebouw zullen worden ge plant. Een dergelijke week zal in Mil waukee worden ingeluid. In St. Louis zullen de 1000 tulpebollen, die door mej. De Zoete worden aangeboden, in de „jewel box", hét juwelenkistje, een plantsoen met de mooist denk bare bloemen, worden geplant. OUD-GEDEPUTEERDE P. DE BRUIN OVERLEDE.N In het gemeenteziekenhuis te Schiedam is gisteren op de leeftijd van 77 jaar overleden de heer P. de Bruin, oud-lid van het college van gedeputeerde staten van Zuid-Hol land. De heer De Bruin is van 1917 tot 1932 wethouder van onderwijs ge weest te Schiedam, waar hij in de gemeenteraad zitting had voor de S.D.A.P. In 1932 werd hij lid van ge deputeerde staten, hetgeen hij bleef tot de oorlog. Na de oorlog is de heer De Bruin enige tijd opgetreden als waarnemend commissaris der konin gin in Zuid-Holland. Hij was ridder in de orde van de Nederlandse Leeuw en ere-burger van Katwijk. Hoge Raad moet beslissen Is autorijles onderwijs of niet? De Hoge Raad zal binnenkort moe ten uitmaken, of het geven van auto rijles onderwijs is in de zin der wet of niet. Op dinsdag 1 oktober zal de Raad in cassatie de zaak behandelen van de Amstelveense autorijschool- houder, die in Gouda een autorij school had gevestigd zonder daartoe vergunning te hebben van b. en w. van Gouda. De autorijschoolhouder, de heer J. A. H. uit Amstelveen had een proefproces hierover uitgelokt op verzoek van de minister van ver keer en waterstaat, die een uitspraak van de Hoge Raad wenst in verband j met een wetsontwerp dat hij over de ze materie aan het voorbereiden is. in dit proefproces is de heer H. door de kantonrechter te Gouda veroor deeld, conform de eis, tot een boete van een gulden subsidiair een dag hechtenis. De Goudse politieverordening bevat de bepaling, dat voor het vestigen van een autorijschool vergunning van b. en w. nodig is. De heer H. achtte dit in strijd met artikel 208, tweede lid, var de grondwet, dat, de vrijheid van onderwijs waarborgt. De kan tonrechter sprak uit, dat het autorij- onderricht niet is begrepen in het grondwettelijke artikel, zodat dit on derricht niet in rijkswetten is gere geld. Daarom kan aan de politie-ver- ordening geen bindende kracht wor den ontzegd. Op deze grond werd de heer H. veroordeeld. In overleg met de officier van justitie te Haarlem haeft de Zaan- damse politie bromfietsen in beslag genomen van twee 18-jarigen, een 17- jarige en een 19-jarige Zaandammer, die in het centrum van de stad met een vaart van 70 km. rondreden.Eni- ge van deze jongens hadden bij een Zaandammer iets aan de bromfiets laten veranderen, zodat zij hogere snelheden konden bereiken. Tegen her. is proces-verbaal opgemaakt. MONTEUR GEDOOD DOOR ELEKTRISCHE STROOM. Te Nieuw Wierdinge (Drente) is gistermiddag de gehuwde monteur R. Meens uit Emmen, doordat hij in aan raking kwam met elektrische stroom op slag gedood. Hij was bezig met werkzaamheden in een woning aan het Wierdingerkanaal en gebruikte daarbij een elektrische lamp waarvan hij het snoer in de hand had. Ik ga nou emigreren naar Canada. Maar ik moet nog zien, of ze daar een even lekkere Virginia hebben als Essex filterMij bevalt die tenminste opper best! Voor 'n keurig-getikte brief èn voor 'n lek kere sigaret kunt U by my terecht. Ik heb altyd een doosje Essex filter by de hand. Die vind ik de lekkerste! Vroeger rookte ik nooit filter-sigaretten Tot iemand my een Essex presenteerde... Nu is Essex filter mijn vaste merk. En dat biyft 't ook. Ik probeerde altyd nieuw merk, maar rook ik uitsluitend Essex filter. Die geeft me altyd wat ik van een echte Virginia ver lang. •s 2857 Guusje gaat in Amerika goodwill kweken Tijdens, een receptie in hotel „De Wittebrug" in Den Haag hebben de Amerikaanse ambassadeur in Nederland, de heer Philip Young, en zijn landbouwattache, de heer Walter C. Reed, afscheid genomen van mej. Guus je de Zoete, die op een „Tulip town Tour" onder auspiciën van het Centraal Bloembollen comité, de goodwill voor de Nederlandse bloembollen in de V.S. gaat bevorderen. De foto laat zien hoe de ambassadeur afscheid nam van mej. De Zoete. Apeldoornse wethoudeiskwestie Wethouder wil niet heengaan De Apeldoornse wethouder van ge meentewerken, de heer S. Ruiter, heeft geen gevolg gegeven aan het verzoek van zijn partijfractie (Pv.d. A.) en bestuur om als wethouder heen te gaan en plaats te maken voor zijn partijgenoot de heer J. de Groot. Wethouder Ruiter is indertijd eerSt tijdelijk en later definitief als wet houder van Apeldoorn gekozen om dat de heer De Groot deze functie wegens ziekte niet langer kon ver vullen. Hij schijnt toen echter de toe zegging te hebben gedaan, plaats te zullen maken voor de heer De Groot, wanneer deze weer hersteld zou zijn. In de gisteren gehouden raadsver gadering deelde de heer Ruiter me de, niet te zullen heengaan omdat hij dit zo kort voor de verkiezingen van de nieuwe gemeenteraad niet in het belang van de gemeente en de partij acht. De fracties van de V.V.D., C.H.U. en de A.-R. hadden namelijk laten weten, een kandidatuur van de heer De Groot niet te zullen steunen, zodat zijn verkiezing zeer twijfelach tig zou zijn. Alleen wanneer er ze kerheid omtrent zijn verkiezing be staat, aldus de heer Ruiter, zal ik heengaan. De fractievoorzitter van de P.v.d.A., de heer H. H. Götte, deelde mede, dat de heer Ruiter zich niet aan zijn woord had gehouden, en daarom voor de P.v.d.A.-fractie onaanvaardbaar was geworden. De K.V.P. liet bij monde van de heer C. J. Hoffman weten, dat men een kandidatuur van de heer De Groot uit menselijke en christelijke principes had willen steu nen. In de burgermaatschappij, aldus de heer Hoffman, is het toch ook zo, dat iemand die ziek wordt na zijn herstel, zijn vroegere functie terug krijgt. In de derde schilderijenzaal van het Panorama Mesdag aan de Zee straat in Den Haag is, tengevolge van de bouwwerkzaamheden in de omge ving (aan het nieuwe PTT-kantoor en het nieuwe gebouw van de Cana dese ambassade) een verzakking op getreden. Deze zaal, de laatste voor de toegang naar het eigenlijke pano rama, zal van nieuwe muren en fun damenten moeten worden voorzien. Het herstelwerk is vandaag gegund aan de fa. Gebrs. Proper te Oegst- geest. Van de achttiende tot en met de 21ste september zal het hele museum voor het publiek gesloten zijn. In die vier dagen zal een houten tunnel door de derde zaal worden gebouwd, zodat het publiek tijdens de verbou wing ongehinderd van de voorste twee schilderijenzalen het panorama kan bereiken. De hele verbouwing zal waarschijnlijk tot half februari duren. Aan de Utrechtse Rijksuniversiteit is benoemd tot hoogleraar in de fa culteit der wis- en natuurkunde dr. G. Diemer, wetenschsappelijk medewer ker aan het natuurkundig laborato rium van de Philipsfabrieken te Eind hoven. Dr. Diemer heeft evenwel aan het college van curatoren van de uni versiteit medegedeeld, dat hij van deze benoeming zeer tot zijn spijt zal moeten afzien omdat er in Utrecht geen woonhuis voor hem beschikbaar is. Dr. Diemer bleek bereid te zijn voorlopig drie maanden op en neer te reizen. Maar ook binnen deze tijd kan de gemeente Utrecht hem geen huis in het vooruitzicht stellen. Omdat dr. Diemer, wetenschappelijk medewer- niet behoorlijk gehuisvest kan wor den heeft hij voor de hoogleraars- stoel moeten bedanken. ANTIEKBEURS TE DELFT GEOPEND. Het stedelijk museum „Het Prin senhof" te Delft huisvest voor ze ventien dagen weer de oude kunst en antiekbeurs, welke dit jaar voor de negende maal door de vereniging van Handelaren in Oude Kunst in Nederland werd georganiseerd. Gis teravond is zij officieel geopend door de heer A. J. de Lorm, directeur van het gemeentemuseum te Arnhem.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7