m MAGGI Gemeenteraad van Sassenheim richt veel hartelijke woorden tot wethouder Schrama zó bestaat er geen tweede! „Meester" J.W.A. Floor 25 jaar bij het onderwijs te Lisse EEN RECORDJAAR VOOR DE IJSBERGEN VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 DB LEIDSE COURANT PAGINA S Gisteravond vergaderde de ge meenteraad van Sassenheim onder presidium van wethouder Vogelaar, daar de burgemeester buitenlands vertoeft De heren Bergman en Weierling waren met kennisgeving afwezig. De traditie getrouw werden aller eerst enige onderwijskwesties be handeld. Allereerst de voorlopige vaststel ling van de kosten per leerling aan de openbare school over 1956. De werkelijke kosten over 1956 be droegen 2.551.25 hetgeen neerkomt op 40.39 per leerling. Er was ge raamd 36.zodat 4.30 meer werd uitgegeven. De heer Verschoor informeerde de reden van deze verhoging. Volgens de voorzitter waren het normale kos ten. Men moet niet vergeten dat een kleine school duurder is in de exploi tatie dan een grotere. De vergoeding per leerling werd tenslotte vast ge steld op 40.39. In aansluiting op het bovenstaande ging men over tot voorlopige vast stelling der vergoedingen aan de bij zondere scholen. Hierbij bleek, dat verschillende scholen een batig saldo hadden, hetgeen voor de heer Ver schoor aanleiding was, om te consta teren, dat er ook hier steeds hogere bedragen moesten worden gegeven. Hoe kon het nu komen dat de ene school een groot tekort heeft en de andere school een overschot? De heer Schrama meende, dat men zulks niet moet zien per jaar doch in een reeks van jaren. Een volgend jaar zijn er weer andere scholen die een tekort vertonen. Aan de R. K. Lagere Tuinbouw school te Noordwijkerhout werd voor het jaar 1956 een subsidie verleend van 73.15 per leerling. In dat jaar waren 3 leerlingen uit onze gemeente op die school. In verband met de stijging der exploitatiekosten van de Mater Ama- bilisschool te Lisse moest de subsi die per leerling verhoogd worden van 12.tot 18.82. Dit komt ook doordat de provincie haar subsidie verlaagd heeft van 20% tot 15% der kosten. De heer Beye achtte het niet juist dat de gemeente de hogere kosten voor haar rekening neemt, nu de provincie de subsidie verlaagt. De heer Van Breda was van mening, dat waar de overheid het voorbeeld geeft in bezuinigingen, de gemeenten niet achter mogen blijven. Voor de toe komst diende hiermede rekening te worden gehouden. Niettemin werd de verhoging aanvaard. Aan de Vis- serschool werd medewerking ver leend tot het aanschaffen van leer middelen. GEEN WAAKHOND MEER NODIG Een bezwaarschrift omtrent hon denbelasting werd door de raad af gewezen. Het ging om een geval waar de hond vtroeger als waakhond be kend stond en nu wordt aangemerkt als normale (luxg) hond. Er is nu voldoende bebouwing aanwezig, zo dat geen waakhond meer nodig is. In dit verband wees de voorzitter er op, dat binnenkort door de politie krachtig zal worden opgetreden tegen loslopende honden, tegen beta ling van een boete kan men het dier terugbekomen. Is de hond binnen drie dagen niet afgehaald, dan wordt het dier elders ondergebracht. CREDIET VERHOOGT TOT 4 TON In verband niet de voor financie ring van de woningen is het nood zakelijk dat het maximum bedrag aan vlottende schulden te verhogen van 500.900 tot 1.000.000.—In aansluiting hierop dient het maxi mum crediet in rekening courant te worden verhoogd. De Bank van Ned. Gemeenten is bereid dit maximum tot 400.000 te verhogen. Hiermede ging men accoord. De rekening over 1956 van het Burgerlijk Armbestuur werd goedgekeurd. Er zou een subsidie nodig zijn van 106.350,65 (in 1955 93.067,50 en '54 75.720,44). Er was reeds een voorschot ver strekt van. 107.500 zodat de rekening sluit met een batig saldo van 114.935. DE BESTEDINGSBEPERKING. In verband met de bestedingsbe perking moeten ook in onze gemeen te verschillende kapitaalswerken worden opgeschort. Het voornaamste is wel de verbetering van de War- m onder dam. Dit gaat het college wel het meest aan het hart. Reeds 2 H jaar is men bezig ge weest of het Ryk de verbetering wilde overnemen. Toen dit niet lukte ging men het zelf doen. Nu is het afgeketst. De voorzitter deelde mede, dat de verbetering in ieder geval op de be groting voor 1958 komt te staan. Na gegaan zal worden of een parkeer verbod geen voorlopige verbetering kan brengen. Mede door nog andere beperkin gen daalde het nadelig begrotings saldo met 39.498.23 tot 27.201,67. Hiervoor hoopt men een uitkering van het Rijk te ontvangen. De zittende leden van de woon- ruimtewet 1947 werden voor het ko mende jaar allen herkozen. Wethouder Schrama toegesproken Voordat de voorzitter de vergade ring sloot richtte hij het woord tot wethouder J. C. Schrama. Vandaag 6 september is het n.l. 30 jaar geleden dat de heer Schrama als lid van de Raad werd geïnstal leerd. In al die jaren heeft hij de gemeente gediend waarvan 4 jaar als wethouder. De heer Schrama was met vele idealen bezield. Verschillende wer den in de loop der jaren verwezen lijkt. Een der deugden van hem was dat hij nooit op de voorgrond trad. Spreker wenste de heer Schrama rog vele jaren als wethouder en lid van de gemeenteraad. Namens de raadsleden sprak de heer K. W. v. Breda. Hij memoreer de de tijd dat de heer Schrama nog raadslid was en hij moest constate ren dat er toch wel wat in hem was veranderd. Het werk van de raad had echter steeds zijn volle belang stelling. Ook de heer Van Breda wenste de heer Schrama geluk met dit jubileum. Tenslotte dankte de heer Schrama voor de vriendelijke woorden. Met groot genoegen denkt hij terug aan vroegere tijden toen hij met andere leden der raad veel conservatisme doch ook liberalisme moest overwin nen. Tegenwoordig is het zeer pret tig werken, hetgeen hij nog lang hoopt vol te houden. DAMES DER SASSENHEIMSE KAV GINGEN UIT. Om precies 8 uur kwam de bus voor het gemeentehuis gereden en om kwart over acht konden de da mes na het bidden van het reisge- bed starten met als eerste bestem ming Leerdam, waar zij om 10 uur verwacht werden voor het bezichti gen van het Glasmuseum. Na gebruik van een heerlijk kopje koffie en on der het genot van een stralende zon werd koers gezet naar Zeist. In „het Jagershuis" werd de lunch gebruikt om daarna de reis te vervolgen met als doel het „Muiderslot". De rond gang door het slot, onder leiding van de gids, die de dames op aan gename wijze op de hoogte bracht van de vele bezienswaardigheden, was bijzonder interessant. De tijd verliep snel en zy moesten helaas weer opbreken om tijdig de thee te kunnen gebruiken in Oud-Valkeveen. Na een aangename, doch voor ve len te korte verpozing, stapten zij weer in de bus met Alphen aan den Rijn als bestemming. In Hotel Toor wachtte de dames 'n heerlijk en pri ma verzorgd diner, wat zij zich dan ook goed lieten smaken Daarna op naar Café ,,'t Witte Huis", waar nog een paar uurtjes in een gezellige sfeer de benen van de vloer gingen. Om circa half elf moest de thuisreis worden aanvaard om tijdig in Sas senheim te kunnen zijn. De dag was onder goede stemming bijzonder aangenaam verlopen, terwijl het weer het zyne er toe heeft bijge dragen, zodat de dames op een zeer geslaagde dag kunnen terugzien. ZO ZUIVER ALS GOUD Slechts 28 cent per doosje met dubbel-teblet INSTUIF-VOETBAL. Tussen de Instuifafdelingen Noord- wy kerhout en Sassenheim bestaat 'n gezonde rivaliteit. De puzzlefietstocht in juli werd een groot Noordwijker- houts succes. Woensdagavond toon den de Sassenheimers zich de sterk- sten by het voetballen. Beide elftallen speelden uitstekend voetbal in een sportieve geest. Noordwijkerhout opende de score uit een vrije trap. De gastheren hier door geprikkeld, zetten het vijande lijk doel onder grote druk en het was J. van Rijn die een goede com binatie afrondde (11). Th. Elstgeest gaf Sassenheim zelfs de leiding, waarna T. Hubers er voor zorgde, dat met een voorsprong van 31 kon worden gerust. Na de thee zette Noord wij kerhout alles op de aanval. De Sassenheimer verdediging hield echter stand. De score werd zelfs nog opgevoerd door een uitstekend doelpunt van T. Hu bers, die een Lenstra-pass van J. van Rijn vakkundig afwerkte (4—1). Kort vóór het einde wisten dc gas ten de achterstand nog te verkleinen. Sassenheim won volkomen verdiend met 42. Oranjefeesten. Op de eerste dag van de Oranjefeesten, 18 sept. a.s. zal er wederom een puzzlerit voor auto's worden georganiseerd, om de Twent se Bank wisselbeker. Op 19 september is er een puzzle rit voor bromfietsen om de fa. L. Kuiper en Zn Beker. Voor beiden puzzleritten kan men zioh a.s. zaterdag 7 sept. laten in schrijven en wel 's avonds van 7-9 uur in Hotel Het Bruine Paard. Inleg- geld voor automobilisten 2.50, voor bromfietsers 1. Inschrijving voor andere spelen staat ook open n.l. voor tonknuppelen (inleggeld 0.50). en voor touwtrekken voor ploegen van 4 personen van firma's, sportvereni gingen of particulieren. Ie prijs 100. 2de prijs 75. 3de prijs 50, 4de prijs 25. Donderdag 19 september zal ook weer een wielerwedstrijd worden ge houden voor nieuwelingen amateurs en onafhankelijken. Veelzijdige werkzaamheid Maandag 9 september gaan de leerlingen van de r.-k. Mulo-school aan de Oranjelaan een van haar on derwijzers in het zonnetje zetten. De heer J. A. W. Floor is dan 25 jaar aan het onderwijs te Lisse verbon den. Zo'n gelegenheid gaat niet on opgemerkt voorbij, vooral als de ju bilaris zich een grote vriendenkring verworven heeft, zoals de heer Floor dit door zijn joviaal en correct op treden gedaan heeft. Als de heer Floor 's avonds de schooldeuren achter zich sluit en de avondlessen zyn tijd niet opeisten, is het met zijn activiteit voor de ge meenschap nog niet gedaan. Hy werkt in tal van verenigingen en in stellingen op politiek, sociaal of on derwijsgebied, waarin hy belangrijke bestuursposities bekleedt Zo is hij b.v. vice-voorzitter van „Gezinshulp", voorzitter van de K.V.P. afd. Lisse-dorp. Ook de r.-k. onderwijzersvereniging „St. Augus- tinus", afd. Hillegora en omgeving heeft in de heer Floor een bekwame president. Verder hanteert hij de voorzittershamer van de r.-k. Mulo kring „Haarlem" en is hij president van het college van collectanten in de St. Agatha-parochie en daarbij ook nog lid van de St. Vincentius- vereniging. Hij levert ook nog een werkzaam deel als examinator bij de r.-k. Mu lo-examens. De laatste jaren fun geert hij als secretaris van diverse examencommissies. De jubilaris die vijfentwintig jaar geleden als jong onderwijzer met de akten Frans L.O. I en Engels L.O. in de zak naar Lisse kwam, heeft hieraan nog toegevoegd, de akten Handelskennis en Engels M.O. Het jubileum wordt maandag op de school gevierd. De oud-leerlingen, ouders der kinderen, vrienden en bekenden, kunnen de jubilaris maan dagavond de hand drukken op een bijeenkomst die in bet schoolgebouw belegd wordt. Deze receptie vangt om acht uur aan. Bouw Huishoudschool gegund. Door het architektenbureau van ar- chitekt W. de Jonge te Lisse, is na mens het bestuur van de stichting voor Christelijk onderwijs, het bou wen van een Christelijke huishoud school met turnzaal voor meisjes op een terrein gelegen aan de Hyacin- thenstraat te Lisse gegund aan Se- bregt's Bouwbedrijf te Bloemendaal voor 610.500. Nieuwe wachtmeester. In plaats van de heer Marchand, die naar Hil- legom is overgeplaatst is per 1 sept, benoemd wachtmeester A. G. Slag boom, uit Eersel (bij Eindhoven). R.K.V.V. Lisse. Het eerste elf tal dat bij LFC in Leiden op bezoek gaat in de strijd om 'de KNVB-beker ziet er als volgt uit: doel: Joop Baak; achter: Joop van Kesteren en Theo Castien; midden: Piet Wassenaar, Jaap van der Poel en Aad van Diest; voor: Henk van der Voort, Arie Bon, Aad van der Zwet, Kees van der Zwet en Frans Arrachart. Aanvang 2.30 uur. Het tweede elftal speelt de eerste competitiewedstrijd tegen Wassenaar 2 uit. Aanvang 12 uur. Het verdere programma: Lisse 5 Concordia 4, 2.30 uur; Lisse 6Con cordia 5, 2.30 uur. Solexclub De Bollenstreek. De Solexclub De Bollenstreek organi seert op 7 september a.s. een oriën- tatierit. Zoals gewoonlijk vindt de start plaats op het HBG-plein om drie uur. Aan deze rit, die 37 km lang is, kunnen naast Solexrijd^rs ook snel- brommers en wielrijders deelnemen. Er worden weer aantrekkelijke prij zen beschikbaar gesteld. Medische dienst. Dr J. M. van Dijk, Achterweg 6, telefoon 3134, neemt dit week-end praktijk waar. Geboren: Anna Maria Gijsberta Adriana, dr van n. E. G. Slootbeek en A. A. Meijer; Klazina Johanna Eliza beth, dr van G. J. van Steijn en G. M. J. Teunissen. Ondertrouwd: H. C. J. Kozijn en C. P. v. d. Meer; J. A. Augustinus en M. J. Broekhof. Gehuwd: G. J. G. I. v. Leeuwen en A. M. Warmerdam; G. Tolen en A. M. v. d. Linden; W. A. A. v. d. Ham en M. W. de Haas. LEIDSCHENDAM Krantenjongen beroofd De 12-jarige P. G. die couranten rondbracht en tevens het abonne mentsgeld incasseerde, is op de Noordheylaan overvallen. De dader, de 21-jarige P. A. de J. uit Raams- donk, was de jongen gevolgd nadat hij hem gevraagd had een tientje te wisselen wat de jongen weigerde. Toen de krantenjongen de Noord heylaan opging, had De J. zich ver dekt opgesteld en toen de jongen langs kwam, greep De J. de geldtas weg en verdween met een gedeelte van de inhoud. Het hulpgeroep van de jongen werd gehoord en met vereende krachten werd een klopjacht naar De J. in gezet die oververschillende tuinen de vlucht had genomen. Toen hij in de val gelopen was, passeerde juist een wachtmeester van de rijkspolitie die hem meenam naar het bureau waar De J. als m*tlef opgaf dat hij geld nodig had om naar huis te kunnen gaan. Harmonie St. Cecilia. In een gisteravond gehouden 'buitengewone vergadering heeft de heer H. Teu- I nissen wegens zijn vertrek naar Limburg afscheid genomen als voor zitter van „St. Cecilia", hoewel dit afscheid zwaar viel, omdat vooral de laatste tyd gebleken is dat de har monie met succes doende is haar door de burgerij gewaardeerde plaats te hernemen. Spr hoopte dat de mu zikale prestaties van de harmonie steeds crescendo zullen gaan en weer spoedig in de ere-afdeling kan opge treden worden Als blijvend aandenken aan Leid- schendam werd de heer Teunissen een cadeau aangeboden. De verkie zing van eennieuwe voorzitter had tot gevolg, dat de heer Jac. van der Kraan voor deze functie werd aan gewezen, die alles in het werk zal stellen om voort te gaan op de door zijn voorganger ingeslagen weg. In verband met het streven om de har monie los te maken van de K.A.B., waarvan zii nog steeds een onderdeel is, deelde de voorzitter mede. dat de onderhandelingen met de K.A.B. niet vlot gaan omdat van de 'iide van het hoofdbestuur var de K.A.B. be zwaren zfjn gekomen. Wat betreft het voornemen om de katholieke harmonie om te zetten in een „neutrale" vereniging, deelde het bestuur mede dat thans ook niet- katholieken werkend lid kunnen worden, mits zii zowel op muzikaal als ander gebied de belangen van de harmonie zullen dienen en begrip zullen hebben voor eikaars godsdien stige en politieke standpunten. Geboren: Corstianus N. zn van C. J. de Koning en A. M. T. Kaptein; Johanna P. L., dr van P. W. v. Haas ter en A. T. M. Verhagen; Marianne, dr van J. Veldwisch en C. P. Riiling; Everardus A., zn van H. M. Over- gauw en M. T. van Winden; Gerda, F. dr van J. Blom en G. J. van Wijger- den; Joannes A. M. zn v. C. A. Groe- newegen en C. J. M. v. d. Helm. Ondertrouwd: Hendrik Westerman en Anneke van Wijgerden. Getrouwd: Th. J. L. Noorlander en J. J. Berrier; C. L. C. Verlaan en J. J. A. M. v. Mierlo; P. Ammerlaan en G. J. Granneman. Overleden: Ida Radja Namoeda 71 jr wed. van A. L. Luijks; Adriana Pe ters 85 jr echtg. van J. G. de Heer. VOORSCHOTEN GOUDEN HUWELIJKSFEEST. De heer en mevr. Beets-Mulle- meister, die gisteren hun 50-jarig huwelijksfeest vierden, heeft het niet aan belangstelling ontbroken De ge hele buurt was zo vriendelijk ter ere van dit gouden bruidspaar te vlag gen, hetgeen aan de Willem de Zwij gerlaan een feestelijke aanblik gaf. Bovendien verraste de buurt het bruidspaar met een groot gezamenlijk cadeau, 's Middags werd een recep tie gehouden, waar zeer velen kolo nel Beets en zijn echtgenote kwamen feliciteren, terwijl 's avonds om pl.m. 7 uur Benvenuto, voorafgegaan door de drumband, een serenade kwam brengen. Ook daarvoor bestond veel belangstelling. Het huis van het gou den bruidspaar was in een bloemen tuin herschapen. Aanrijding. Gistermiddag vond nabij de Haagse Schouw een aanrij ding plaats tussen twee personen auto's. E. van C. uit Hilversum zag te laat dat een personenauto bestuurd door Van S uit Heemstede, stond te wachten voordat de baan veilig was De beide bestuurders kwamen met de schrik vrij, maar de beide wagens werden flink beschadigd Gistermiddag stak een wielrij der Van W. uit Voorschoten de Leid- seweg over om zich naar de Bad huisstraat te begeven. Stellig lette zij niet voldoende op het naderend ver keer, zodat zij bij het oversteken ge grepen werd door een personenauto bestuurd door Van D. uit Den Haag. De wielrijdster werd tegen de grond gesmakt, brak daarbij haar sleutel been en liep inwendige verwondin gen op. Het werd nodig geoordeeld, dat zij naar een ziekenhuis in Leiden werd vervoerd. De beide voertuigen werden flink beschadigd. Ziekendag. Op woensdag 18 september a.s. zal de jaarlijkse zie kendag gehouden worden in de Sint- Laurentiusparochiekerk. Zij die me nen wegens ziekte of ouderdom hier voor in aanmerking te komen ge lieven zich voor 9 sept. a.s. schrifte lijk op te geven aan de pastorie. Loco-burgemeester. De loco burgemeester, wethouder G. Schra ma, houdt vrijdag 6 september des middags van half vier tot half vyf spreekuur. Dam-nieuws. Woensdagavond opende DES het damseizoen met het spelen van een onderlinge groeps wedstrijd. Door de afwezigheid van enige „noorderlingen" kon de tradi tionele noord-zuid wedstrijd helaas niet doorgaan De uitslagen van de nu gespeelde partijen luiden: v. d. MeijOostergo 11; B. v. Bemmelen Zitman 20; WeggenBuskens 2 0; Knolv. d. Vlekkert 20; Staut- hamerWesterbeek 20; de Bruin Oosterom 20; v. d. MeerJo van Bemmelen 11. 11 Sept. beginnen de onderlinge borden wedstrijden welke tevens gel den voor het kampioenschap van Voorschoten, terwijl 26 sept. wordt 0v.start met de competitie van de L. D.D.B. Zondagsdienst. De dienst der doktoren wordt gedurende dit week einde voor spoedgevallen waargeno men door de dokter F. J. M. Tonino, Voorstraat no. 23, tel. 2493; voor wijk verpleegster: Gezondheidscentrum, tel. 2177. WARMOND COLLECTE KON. WIi^HELMINA- FONDS. Morgen wordt in Warmond een collecte gehouden ten bate van het Koningin Wilhelminafonds (Kanker bestrijding). Het comité doet hierbij gaarne een beroep op de milddadig heid der ingezetenen en hoopt dat de ze collecte een prachtig resultaat zal RIJNSBURG Ingekomen: Adriana E. Ouds hoorn 27 jr zonder beroep e. v. M. Kluijver van Katwijk naar Voorhou- terweg. Geb.: Simon Franck z. v. S. C. H. Leenheer en J. de Visser. Overl.: Cornelis van der Vijver, 81 jr, weduwn. v. J. Huisman. Getr.: J. van Egmond 24 jr en D. C. van Delft 20 jr. Ondertr.: G. van Wijngaarden 25 jr en A. C. Koot 21 jr; A. Vletter 28 jr en J. van Zuijlen 21 jr; A. Vletter 27 jr en J. C. H. v. d. Gugten; G. van Klaveren 29 jr en A. Heemskerk 26 jr. W. Visscher 23 jr en G. van den Eykel 23 jr. Scheepsberichten AAGTEKERK 5 sept. v. Singapore n. Bo Ilo; ABBEKERK 7 sept. v. Dairen te Kobe verw.; AMERSKERK 5 sept. te Port Elizabeth verw.; BILLITON 6 sept. v. Tandjong Priok n. Semarang; CAL- LISTO pass. 5 sept. Lizard n. Baltimore; DUIVENDRECHT (t.) 5 sept. v Man chester n. Rotterdam; ESSO ROTTER DAM (t.) 5 sept. v. Antwerpen naar Rastanjura; HECTOR V te Lissabon; HEEMSKERK 4 «ept. v. Kobe n Shang hai: KERMIA (t.) 5 sept. v. Miri naar Rotterdam; MAAS V te Hamburg; MA- COMA ft.) 5 sept. v. Calcutta n. Aba- dan; MAPI A 5 sept. te Vizagapatnam; MARNELLOYD 5 sept. v. Port Swet- tenham n. Belawan; MERWELLOYD 5 sept. d.w. Perim van Suez n. Belawan; MODJOKERTO 7 sept. te Rotterdam verw.; MUSILLOYD 6 sept. van Se marang te Tandjong Prlok; MYON1A (t.) 5 sept v. Balikpapan n. Surabaja, 7 sept. te Surabaja verw.; OUWER- KERK 5 sept. v. Port Said n. Messina: PRINS FREDERIK HENDRIK pass. 5 sept. Porthmouth n. Glasgow; PRINS WILLEM VAN ORANJE 5 sept. v. Ply mouth n. Montreal; RIOUW 5 sept. te Beyrouth: RIJNDAM pass. 5 sept. Anti- costi-eilanden n. Montreal: SAROENA ft.) 6 sept. te Singapore; SIRRAH (t.) 6 sept. te Aden; STAD ARNHEM 5 sept. v. Narvik n. Westhartepool: STAD HAARLEM 5 sept. 190 mill n. Trond- heim n. Mlddlesborough; STAD SCHIE DAM 5 sept. te Gibraltar verw., naar Rotterdam; STRAAT MADURA 6 sept. te Colombo; TABINTA 6 sept. v Ma kassar te Balik Papan; WILLEM RUYS 5 sept. van Tandjong Priok n. Singa pore. Wilt U iets weten? RECTIFICATIE. Men maakt ons terecht er opmerk zaam op, dat de vraag omtrent de opleiding van Soekarno (in ons num mer van gisteren) enige rectificatie behoeft. Soekarno genoot zijn oplei ding ook gedeeltelijk in Leiden, waar hy 2 jaar Indisch recht studeerde. Groenland is de leverancier Deze beveiligers van de scheep vaart die met schepen en vliegtuigen de Atlantische Oceaan afzoeken naar de zo gevaarlijke witte kolossen heb ben hun werk in juli niet kunnen sta ken. Andere jaren was dit wel het ge val, doch dit jaar zijn reeds meer dan 460 ysbergen de 48ste breedtegraad gepasseerd tegen 't vorig jaar slechts 80, zodat de uiterste waakzaamheid op de drukke scheepvaartroutes ge boden blijft. Een lijnschip dat op de Noord Atlantische route tijdens zijn reis van Amerika naar Europa vyf ijsbergen ontmoet, is dit jaar dan ook geen uitzondering. Het aantal ijsbergen dat jaarlijks op de Noord Atlantic uit de Poolstre ken wordt losgelaten bédraagt onge veer 9000. Vooral de Westkust van Groenland is Ue grote ijsbergleveran cier. Gelukkig blijven er ca. 2300 van deze enorme ijsklompen in de omge ving van dit enorme eiland en van de overigen bereiken er slechts ca. 400 de Noord Atlantische scheepvaart routes. Dit jaar is het gemiddelde dus reeds overschreden en ?r is zelfs kans dat het recordjaar 1929 wordt over troffen, toer 1351 ijsbergen zo ver zuidelijk kwamen. De internationale ijsbergpatrouilles beschikken sedert enige jaren over vliegtuigen, die de „moeders" van de ysbergen, de gletsjers, in de poolstre ken fotograferen. Door nauwkeurige observatie kan men de gedragingen van de gletsjers vaststellen en zelfs Bodemschatten van Nieuw Guinea Geologische onderzoekingen hebben op Radja Ampat, een groep eilanden aan de westkust van Nieuw-Guinea, de aanwezigheid aangetoond van nik kel en kobalt. In Nederland is men thans bezig een analyse te trekken uit 2500 mon sters. De analyses uit de eerste honderd monsters tonen aan, dat het gehalte nikkel en kobalt hoger is dan by het Cycloopgebergte in de buurt van Hol- landia, waar verleden jaar nikkel- en kobaltlagen werden ontdekt. Van Amerikaanse zijde bestaat voor deze nikkel- en kobaltvondsten op Nederlands Nieuw-Guinea grote belangstelling. Voorts is ook gebleken, dat de grond niet altijd even onvruchtbaar is als men op het eerste gezicht zou menen. Bij het zoeken naar gronden voor een uitbreiding van het mechanische rijstbedrijf in de proefpolders bij Me- rauke, zijn mensen van het agrarisch proefstation van Holandia gestuit op zeer vruchtbare grond met een opper vlakte van tot dusverre 5800 ha. Het is best mogelijk, dat het niet bij de ontdekte 5800 ha zal blijven, en dat van de aaneengesloten kustvlak te een gebied van 10.000 ha uit zeer vruchtbare grond zal blijken te be staan. (VAAR DE 'JSBERGEN GEBOREN W0R0EN Ca.6/7v.d. ijs berg steekfori' der water berekenen hoeveel ysbergen men het komende jaar kan verwachten. Het is zelfs mogelijk van tevoren te bepa len welke routes de ijsmassa's zullen nemen, hetgeen een belangrijke stap voorwaarts is in de beveiliging van de scheepvaart. Practisch iedere ijs berg die zuidelijk genoeg komt om de scheepvaart te bedreigen, wordt nauwkeurig geobserveerd De ramp van de Titanic zal zich, gezien de in tense patrouillevaart, niet spoedig kunnen herhalen. De grootste ijsbergen en vooral die genen die het gevaarlijkste onder wateroppervlakte hebben, krijgen, in dien zij te ver zuidelijk komen zo spoedig mogelijk een schip van de ijsbergenpatrouille naast zich, die het gevaarte begeleiden tot het afge brokkeld is tot een ongevaarlijk brok ijs, dat geen schaoe meer zal kunnen aanrichten. Tijdens dit .ijsbergencon- vooi" wordt de scheepvaart in de om geving herhaaldelrk gewaarschuwd, zodat via koerswijzigingen de vele duizenden passagier ongestoord en gevaarloos over de oceaan kunnen worden geloodst. Het geheim van de conducteur Gisteren is conducteur Stan Hen dra van de Britse spoorwegen, na 45 jaar trouwe dienst met pensioen ge gaan. Op de gebruikelijke vraag naar zijn meest bijzondere belevenis in die 45 jaar onthulde hij zijn grote ge heim: In begin 1944 enige maanden voor dat de invasie ir Normandië plaats vond, had hij in een 1ste klasse coupé een enveloppe gevonden, Jie de vol ledige invasieplannen bevatteOp de buitenkant van de envelop stond het woord „geheim". De stationschef in Penzance had de envelop opengemaakt en terstond daarna het leger gewaarschuwd. Hendra was er nooit achter geko men, wie de envelop had verloren.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5