Amerika zendt met spoed wapens naar Jordanië Ontwapeningsgesprek zo dood als een pier Hammarskjoeld over V. N.- polilieleger LUCHTBRUG VOOR KONING J HOESSEIN Luchtbrug van Amerika naar Amman Eisenhower mengt zich in de rassenkwestie Prinses Irene bezoekt „haar" garde-regiment Directeur: C. M. v. HAMERS VEI X). Hoofdredacteur: L. C. J. ROOZEN. VRIJDAG 6 SEPTEMBER 1957 48ste JAARGANG No. 14202 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonn., Drukkerij 20935; Redactie 25594 en 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 pjnnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50 De Verenigde Staten van Amerika zijn zeer verontrust over de toestand in het Midden-Oosten. Dat blijkt uit het besluit om in het begin van de volgende week per vliegtuig een grote hoeveelheid wapens en militaire uitrustingsstukken naar Jordanië over te brengen, ter ondersteuning van koning Hoessein. Deze actie, waarvoor een rechtstreekse luchtbrug tussen de V.S. en Amman zal worden ingesteld, zou op opzienbarende wijze een campagne inluiden om in versnelde mate militaire hulp aan de buurlanden van Syrië te verlenen. Spectaculaire hulp om indruk te maken PATTON-TANKS. In Washington is bekend gemaakt, dat het geen kwestie is van geweren en andere kleine wapens. Het zijn zware wapens, maar de aard van de zendingen blijft voorlopig geheim. Het staat echter vast, dat er tanks van het type Patton bij zijn. Vorige week is namelijk bekend gemaakt, dat koning Hoessein ver zocht had om een „opvallende uiting" van het Amerikaanse verlangen om Syriës anti-communistische buursta ten te helpen. Toen is in Washington het besluit genomen, ook tanks te zenden. Loy Henderson, de Amerikaanse diplomaat, die de afgelopen weken bezoeken heeft gebracht aan enkele landen in het Midden-Oosten, heeft het State Department de raad gege ven, de wapens per vliegtuig te ver- GERUISLOZE ANNEXATIE heeft een persconferentie ge houden over de stichting van een dis trict den Haag voor de bouw van nieuwe buiten-steden, waarbij Ook de satelliet-burgemeesters van Rijs wijk, Voorburg, Leidschendam en Nootdorp aanwezig waren. Op deze persconferentie deelde de Haagse burgemeester mede, waarom het aanvankelijk gekoesterde plan- Pijnacker, waarover reeds eerder in de pers mededelingen zijn versche nen, in opgegeven. Aan het plan-Wilsveen werd de voorkeur gegeven zowel ten aanzien van de financiering als stedebouw kundig. „Als wij een satellietstad in de om geving van Delft bouwden", aldus de burgemeester, „zou niet te voorko men zijn dat ook de inwoners van Rotterdam zich daar zouden vestigen. Pijnacker bood dus niet de beste op lossing voor ons". Deze uitlating verraadt hoe dorps- bekrompen „den Haag" denkt, wan neer het om zijn eigen belangen gaat. Het denkt daarentegen verbazend grootsteeds als het over de belangen van andere gemeenten gaat. „Wij ho pen, dat Zoetermeer in de toekomst ons standpunt alsnog zal kunnen de len. In het andere geval zou de re gering een beslissing moeten nemen". Uit de voorkeur van Wilsveen bo ven Pijnacker zou men opmaken, dat gestreefd wordt naar een „geruis loze" Haagse annexatie op groot- zenden omdat een dergelijk gebaar de meeste indruk zou maken zowel in Syrië als in de buurstaten van dat land. Henderson, die dezer dagen van een reis naar het Midden-Oosten te Washington is teruggekeèrd, is in zijn rapport aan minister Dulles tot de slotsom gekomen, dat het Westen weinig meer kan doen om de pro- Russische stroming in Syrië om te buigen. Wel bepleitte hij met kracht het onmiddellijk sturen van wapens naar Jordanië en hij gaf als zjjn me ning te kennen, dat het verlenen van militaire bijstand in de spectaculaire vorm van een luchtbrug wezenlijk betekenis zou geven aan Washingtons campagne om een uitbreiding van de Russische invloed in het Midden- Oosten tegen te gaan. In strijd met de gewoonte spreken functionarissen te Washington vrijuit over dit geval van militaire hulp aan het buiten land. Diamanten in Rusland In de Oeral zouden nieuwe belang rijke diamantlagen ontdekt zijn, aldus wordt uit Moskou vernomen. Voorts zou in noordoost-Siberië be gonnen zijn aan de exploitatie van een diamantmijn in een gebied, waar zo beweert men wel eens de helft van de tegenwoordige wereld- produktie gedolven zou kunnen wor den. De hoeveelheid diamant zou daar buitengewoon groot zijn. Rusland kan diamant best gebrui ken. Het land heeft een uitgesproken tekort aan industriediamant. Ook persvrijheid in gedrang President Eisenhower heeft gou verneur Faubus van de staat Arkan sas een telegram gezonden, waarin hij zegt: „Ik zal de federale grond wet doen eerbiedigen met alle mid delen die te mijner beschikking staan". De president, die met vakantie is, zal zaterdag naar Washington terug keren om met de minister van justi tie overleg te plegen over de maat- Onenigheid over de begraienis De gedelegeerden van de Sowjet- Unie, de Verenigde Staten, Canada, Groot-Brittannië en Frankrijk, die te zamen de subcommissie voor de ont wapening van de Verenigde Naties vormen, zijn het er gisteren over eens geworden, dat de ontwapeningsbe sprekingen afgebroken dienen te wor den. Maar zij konden het met geen mo gelijkheid eens worden over het tijd- daagd tot vrijdag. Men hoopt het dan eens te kunnen worden over de da tum van beëindiging van de bespre kingen en over het tijdstip en de plaats, waar men opnieuw bijeen zal komen. MALAKKA BU DE V.N. De Veiligheidsraad der V.N. heeft donderdag eenstemmig besloten de Algemene Vergadering aan te beve- nieuwe onafhankelijke federa- !t|l'L^TK'.r.n.de.^'!?"^in-gC,n.T van Malakka als 82ste lid van de schorsen noch over de vraag, wanneer wereldorganisatie toe te laten. regelen die er tegen gouverneur Fau bus genomen kunnen worden. De strijd over de vrijheid van de negers om hun kinderen naar de scholen van hun eigen keuze te zen den kreeg gisteren een nieuw onaan genaam aspect, toen ook de vrijheid van de pers, in Amerika meestal diep geëerbiedigd, in het geding werd ge bracht. Een verslaggever van de New York Times, die een poging deed om te Little Rock in de schreeuwende menigte enkele lieden te vragen, waarom zij zich eigenlijk verzetten tegen de toelating van negers tot de school, werd door het cordon van troepen weggejaagd met de mede deling, dat hij zich niet met ander mans zaken^ moest bemoeien. De acht of negen negerkinderen die naar school hadden moeten gaan, maar daarvan weerhouden werden doordat de gouverneur van de staat Arkansas een cordon van militie troepen om de school legerde, ver sterkt met tanks, zijn nog steeds niet komen opdagen. Zij hebben het ge laten bij één poging die doodliep op de onverzettelijke soldaten en de tierende menigte van vijfhonderd volwassen blanken. De burgemeester van Little Rock heeft gisteren zijn afschuw te kennen gegeven ovei; het optreden van gou verneur Faubus en zijn troepen. ,Door zijn manier van optreden zijn er spanningen in mijn stad in het leven geroepen, die er voorheen niet waren", klaagde hij. „Als er werke lijk moeilijkheden komen over de rassenkwestie, is het alleen aan de gouverneur te danken". „Druk op de knop" secretaris-generaal der Ver. Het gevolg is dan ook, dat de afge vaardigden vandaag opnieuw bijeen moeten komen om voor deze twee vragen een oplossing te zoeken. Gisteren is men twee uur lang aan het twisten geweest en de vooruit- ziften voor de zitting van vandaag zijn nauwelijks gunstiger. Allan Nobel, de Britse digde, had het initiatief genomen. Hij stelde voor de bijeenkomsten te staken tot na de bijeenkomst van de Naties, Hammarskjoeld, heeft don- Algemene Vergadering van de Ver-1 derdag op een persconferentie in New enig e aties. York verklaard, n.a.v. vragen over De Rus Zonn was het eens met het' y.N.-politieleger dat men zijn schorsen van de vergaderingen, maar p 6 J vond, dat er geen tijdstip moest wor- gedachten eens moet laten gaan over den bepaald om opnieuw bijeen te de instelling van een plooibare troe- komen. I penmacht van de Ver. Naties, die met Daarop hield hij een rede van een g€n druk op de knop" opgeroepen uur, waarin hij nog eens alles ver-1 wierp, wat de Westelijken in de loopjzou kunnen worden, van de laatste maanden aan ontwa peningsvoorstellen ter tafel hebben I Een commissie van zijn secretariaat gebracht. bestudeert de ervaringen, die zijn op- Daar het duidelijk was, dat men op gedaan met het V.N.-politieleger in deze manier tot geen enkele oplossing Egypte en bespreekt hoe de organi- steedse schaal met dorpse motleven, zou komen, werd de bijeenkomst ver- satie van een V.N.-leger, als de Al- Zweedse bloemenfee bezoekt Nederland Met het K.L.M.-vliegtuig uit Malmö via Kopenhagen arriveerde donder dagmiddag op Schiphol de Zweedse bloemenfee Gunilla Knutsson, een ze ventien-jarige studente uit Ystad in de Zweedse provincie Skane, die een 5-daags bezoek aan Nederland zal brengen. Het fleurige koninginnetje zal zaterdag as. in het Olympisch Stadion te Amsterdam het Aalsmeerse bloe mencorso met haar charmante aanwezigheid luister bijzetten. De foto laat zien hoe mej. Annie Hazenberg, dochter van de propaganda-Ieider van het Aalsmeerse bloemencorso, de heer S. C. Hazenberg (rechts) de Zweedse gaste bij haar aankomst op Schiphol bloemen aanbood. Concessies aan Franse boeren HO Prinses Irene heeft donderdag een bezoek gebracht aan het garde-regiment fuseliers, dat haar naam draagt. Na haar aankomst in de Frederik Hendrik-kazerne in Vught, inspecteerde de prinses de opgestelde ere wacht. gemene Vergadering daartoe zou be sluiten, het best kan worden aange pakt. Om onduidelijkheid zoals vorig jaar bij de organisatie van het politie- leger voor Egypte te voorkomen, zou men een „boekje" met een volledig stelsel van overeenkomsten, juridi sche bepalingen en regelingen voor vervoer moeten opstellen, zodat in geval van nood in korte tijd een troe penmacht op de been gebracht kan worden. Het secretariaat van de Ver. Naties zou dan slechts „op de knop" hoeven drukken en de V.N.-leden on der verwijzing naar het „boekje" vra gen: „Wilt u dit of dat doen", aldus Hammarskjoeld. Niet alleen politie-acties. De taken van een V.N.-leger zou den niet per se tot politie-acties be perkt hoeven te blijven. Hammarskjoeld wees er op, dat dit zijn eigen gedachten zijn en dat de Algemene Vergadering dergelijke denkbeelden, al of niet gewijzigd of uitgebreid, Worm zal moeten geven. Over andere kwesties verklaarde Hammarskjoeld: dat hij op de vraag, of hij een tweede ambtstermijn als secretaris generaal zal aanvaarden zijn ambtstermijn loopt begin volgend jaar afpas zal antwoorden als de Veiligheidsraad haar stelt; dat hij geen commentaar wil leve ren op de Hongaarse kwestie, aange zien de Algemene Vergadering de kwestie zal bespreken; f dat er nog besprekingen gaande zijn over „verscheidene punten" van de Suez-kwestie, waaronder „prakti sche kwesties" zoals schadeloosstal ling van de aandeelhouders der oude Suez-kanaalmaatschappij dat het voer hem „nog te vroeg" is om iets te zeggen over de botsing van Amerikaanse en Russische be langen in Syrië. Hij gaf ?r de voor keur aan te wachten tot het „water v/at minder trcebel was geworden voor hij ging leren vissen". Te Londen heeft een onderne ming, die radio- en televisieonderde len maakt, een substantie weten te fabriceren, die de voorwerpen welke ermee worden ingesmeerd, .onzicht baar" voor radar zouden maken. Deze stof zou de radar-golven vol ledig absorberen zonder ze terug te kaïatsen. De samenstelling van de stof is niét bekendgemaakt, doch het lijkt op rubber. De Franse premier Bourgès-Mau- noury, en de minister van Financiën Gaillard, hebben gisteren vele uren onderhandeld met vertegenwoordi gers van de 104 boeren en onafhan- kelijken in de Assemblée. Het ging. erom de steun van deze groep te ver krijgen wanneer in de volksvertegen woordiging het landbouwbeleid van de Franse regering ter sprake komt. Naar verluidt heeft Bourgès-Mau- noury de conservatieve oppositie, en via deze de Franse boeren, een tege moetkoming voorgesteld die de vorm heeft van een compromis. De benzi ne voor de landbouwtrekkers zou goedkoper blijven, het regeringssub sidie op de aankoop van landbouw werktuigen (15 procent) wordt in ere hersteld, de melkprijs mag wor den verhoogd en de graanprijzen worden gesubsidieerd. Dat zijn vier punten, door de boeren als eisen ge steld. De boeren hadden nog een eis gesteld maar welke die is kon men in Parijs gisteravond nog niet ver nemen. Opstand op Cuba Regeringsvliegtuigen hebben don derdag de vlootbasis te Cienfuegos, in Midden-Cuba, aangevallen, waar in de vroege ochtend aanhangers van de opstandelingenleider Fidel Castro tot een gewapende actie waren over gegaan. De opstandelingen, die ge steund werden door vijftig leden van het personeel van de vlootbasis en j twaalf leden van de afdeling zeepoli-1 tie, maakten zich meester van het po litiebureau van Cienfuegos nadat de politie geweigerd had, zich bij hen aan te sluiten. Cienfuegos, waar de op één na grootste vlootbasis van Cuba is ge vestigd, ligt ongeveer 225 km ten oos ten van Havanna. Het leger, dat president Batista steunt, heeft uit Havanna en uit San ta Clara, de hoofdplaats van de pro vincie, waarin Cienfuegos ligt, ver sterkingen gezonden om de opstand neer te slaan. De minister-president van Cuba, Andres Rivero Aguero, heeft donder dagavond meegedeeld, dat de op stand is neergeslagen. Vernomen wordt, dat de rege ringstroepen te Cienfuegos en in de omgeving van deze stad zuiverings operaties uitvoeren. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's (Geldig van vrijdagavond tot za- terdagvond. Opgemaakt tot 11.15 uur). TIJDELIJK WAT REGEN. Aanvankelijk enige regen of motregen, morgen opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Matige, later krach- tige wind tussen zuid en zuid- west. Dezelfde temperaturen als vandaag, of iets lagere. MEER WIND EN REGEN In de nacht van donderdag op vrij dag passeerde een zwakke rug van hoge druk ons land, waardoor de wind afnam en plaatselijk mist ont stond. De rug van hogedruk wordt gevolgd door een diepe depressie, waarvan het centrum met een waar de van ongeveer 975 m.b. in de rich ting van Schotland koerst. Vooral aan de westelijke zijde van de de pressie heeft zich een stormveld ont wikkeld. Het front van de depressie naderde vrijdagmorgen de Britse eilanden, terwijl de regenzone zich over Zuidwest-Engeland en Ierland uitbreidde. Het front zal de komen de 24 uur ons land passeren, terwijl de wind tot krachtig en langs de kust mogelijk tot hard zal aanwakkeren uit richtingen tussen zuid en zuid west. Het weer behoudt dus een wis selvallig karakter. 7 Sept. zon op 6.03; onder 19.16; maan op 18.11; onder 4.19. Hoogwaterstanden 7 Sept. v.m. 2.25; n.m. 2.45. Het weer in Europa STOCKHOLM onbew. 16 C. KOPENHAGEN onbewolkt 17 ABERDEEN licht bew. 14 LONDEN mist 20 OSLO zwaar bew. 12 AMSTERDAM mist 18 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARUS geheel bew. 23 BORDEAUX mist 22 GRENOBLE windstil 24 NICE licht bew. 24 BERLIJN mist 19 FRANKFORT geheel bew. 19 MüNCHEN zwaar bew. 20 ZURICH zwaar bew. 23 GENEVE licht bew. 23 LOCARNO licht bew. 24 WENEN zwaar bew. 20 INNSBRUCK zwaar bew. 21 ROME onbew. 28 AJACCIO onbew. 27 MALLORCA licht bew. 28 Korreltje Die zichzelven voor wijs acht, dien achten God en de mensen dwaas.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1