WAARHEID De^Qehetme Kamers van Engeland dan dikwijls boeiender meeslepende roman Schuilhoeken voor vervolgde priesters REISBELEVINGEN VAN EEN LEIDEN AAR een zonnig eiland Verrassende ontmoeting op heIe DE LEIDSE COURANT PAGINA Ieder kind in Engeland, dat in» de buurt van een oud huis woont, heeft er wel eens gezocht naar ge heime kamers. Ook volwassenen kun nen vaak niet nalaten panelen te kloppen, achterdochtig dikke muren op te meten of de ramen te tellen, in de hoop er een te vinden die niet bij de bestaande kamers behoort, want er gaat een bijzondere beko ring uit van schuilplaatsen uit het verleden en de geheimen die ze ver bergen. Ontelbare verhalen en ge schiedkundige boeken hebben ge zorgd voor de onsterfelijkheid der verhalen over voortvluchtige prinsen en priesters, ridders of Jacobieten die verborgen werden gehouden in een nauwe ruimte, terwijl de vervol gers vergeefs het huis doorzochten. Verzinsels verdoezelen vaak de waarheid en vele bezoekers aan Groot-Brittannië vertrekken weer, zonder zich gerealiseerd te hebben, dat er nog steeds een groot aantal geheime kamers bestaan in oude kas. telen en landhuizen, die bezichtigd kunnen worden, door hen die zich hiervoor interesseren. Waar men ze vindt? In bijna ieder graafschap in Engeland. Granville Squiers, die 20 jaar ge leden een uitgebreide studie maakte van schuilplaatsen, maakte een eind aan de onwerkelijkheid, waarmee ze cmgeven worden. De meeste „gehei me gangen" die ontdekt werden on der oude buizen waren, zo zei hij, niet romantischer dan oude gewelfde riolen, want de uitgravingen die voor zo'n gang gedaan moesten worden, zouden spoedig het geheim verraden hebben! Soms echter, werd een on gebruikt riool omgevormd als nood uitgang. Als echter de eindeloze reëks ge ruchten overboord wordt gezet, blijft de waarheid over, die boeien der is dan de meeslependste roman. De meeste schuilplaatsen werden oor spronkelijk gemaakt voor priesters en dateren uit de regeringsperiode van Koningin Elisabeth I of van kort na die periode. De vervolging der Protestanten ten tijde van Koningin Mary, duurde niet lang en voor hen waren weinig speciale schuilplaatsen nodig, doch toen Elisabeth I een fel Protestantisme tot het leven terug riep, richtten de Jezuïeten een be langrijke organisatie op om priesters incognito naar afgescheiden Katho lieke families te brengen, die trouw waren gebleven aan hun oude geloof. Beroemde priesters, zoals Father Gernet en Father John Gerard, be ter bekend als „Long John of the Little Beard", reisden vermomd door het land en stelden hun leven in de waagschaal en door hèn werden de geheime kamers aangelegd in de grote huizen der katholieken vaan meerdere kamers in een huis. Het meeste werk hiervoor werd gedaan door één man, een lekebroe- der der Jeziuïeteïi, Nicholas Owen genaamd een genie in zijn vak. Het geheime werk werd 's nachts door hem verricht en overdag ver richtte hij (in hetzelfde huis) gewo ne arbeid als een voorwensel. Hij stierf tenslotte onder folteringen in de Tower of Londen, zonder echter een van zijn ontelbare geheimen te hebben verraden. Later werden de zelfde kamers vaak gebruikt door ontsnapte Royalisten in de Burger oorlog van 16421648 en nog later door de Jacobieten tijdens de opstan den van 1715 en 1745. Charles II heeft zich verborgen ge houden in bijna evenveel huizen als waarin Elisabeth I heeft geslapen. In de eerste plaats in Boscobel House, gelegen in de buurt v an het dorp Tong, in Shropshire, waar hij zich verborgen hield op 6 september 1651; overdag in de beroemde Boscobel eik 's nachts in het huis. Hier kan men nog steeds verschillende schuilplaat sen bezichtigen, een enge ruimte on der een kast, een donker hol onder aan de schoorsteen en een klein ka mertje dat, naar men zegt gebruikt werd door de Koning en dat men kan bereiken door een luik boven aan de zoldertrap. Een zeer bekende vinding is het schilderij dat, als men het uit de lijst neemt toegang geeft tot de met panelen voorziene salon van Lyme Park te Disley in Cheshire, Het is echter niet de enige toegang tot de kamer en daar het schilderij dateert uit het begin van de 18e eeuw, is het nogal twijfelachtig of het oorspron kelijk wel een geheime ingang was. Een van de merkwaardigste huizen voorzien van schuilplaatsen is Har- vington Hall in Worcestershire. Dit huis is een typische met grachten omgeven herenboerderij en vanaf 1667 huisde er gedurende elf jaar een Franciscaner priester, de laatste die gevangen genomen werd en opge hangen. Hier bevinden zich acht be kende schuilplaatsen en het huis, nu het bezit van de Katholieke Aarts- Het Holyrood-kasteel in Edinbnrg, waar Maria Stuart verblijf hield. bisschop van Birmingham, kan zich beroepen op een indrukwekkende geschiedenis uit de zeventiende eeuw, in de dagen van de jacht op geeste lijken. Een ander prachtig oud huis in hetzelfde graafschap is Birtsmorton Court, een door grachten omgeven, middeleeuws landgoed, dat 'n schuil plaats heeft, in de van panelen voor ziene vergaderzaal, die groot genoeg is om zes personen te verbergen. Men veronderstelt dat deze kamer ge bruikt werd door Sir John Oldcastle, de leider der Lollards, en later door Margaret van Anjou gedurende de Rozenoorlogen. In 4e grote bloeiende stad Birming ham verwacht men geen geheime ka mers, doch in de mooie oude Aston Hall, thans museum, is een kamer, 1.80x3 m. groot, welke men kan be treden door een geheime deur, ach ter een oude gebeeldhouwde draag stoel. Het huis was ten tijde van de Burgeroorlog het eigendom van een Royalisten familie en Charles I werd er ontvangen in 1642. Een skelet, dat in een ander deel van het huis werd gevonden, werd een tijdlang in de geheime kamer bewaard, maar werd later verwijderd toen een dame flauwviel, nadat haar de schedel werd overhandigd door een grappi ge bewaker. Te Coughton Court in Warwick shire, het huis van de familie Throck morton, vergaderden de „Gunpow der Plot" toen het nieuws hen bereik te van de mislukte poging om de „Houses of parliament" op te bla- i. In dit huis bevindt zich een schuilplaats in een torenmuur, een diepe schacht die, toen ze in de 19e eeuw werd ontdekt, een opvouwbaar altaar en overblijfselen van wand- bekleding en beddegoed bevatte. Dan is er nog een tweede schuilplaats in een van panelen voorziene kamer op de benedenverdieping en onge twijfeld is van beide ruimten nuttig gebruik gemaakt. Thrumpton Hall in Nottingham heeft een geheime trap, verborgen achter panelen en onder deze trap is nog een geheime kamer, waar schijnlijk gebouwd door de beroem de Owen. In Oxburgh Hall bij Swaffham in Norfolk is een schuilplaats „Dun geon" genoemd. Deze bevindt zich in een torentje dat men kan bereiken van,uit de grote toren en de ingang is een deel van de betegelde vloer, die omhoog komt als men er op trapt. De kleine L-vormige kamer die dan zichtbaar wordt, was waarschijnlijk bedoeld als gevangenis, vóór ze werd gebruikt voor het verbergen van priesters en men neemt aan dat het huis op zijn minst nog een schuil plaats moet bevatten. Sawston Hall in Cambridgeshire be vat een van de meest perfecte schuil plaatsen, die men bereikt door de vloer van de overloop bovenaan de trap, die naar de toren leidt. Men veronderstelt dat dit eveneens het werk is van Nicolaas Owen en het huis is sinds 400 jaar het eigendom van de familie Huddleston. Het King's Head Hotel in Aylesbury in het graafschap Buckinghamshire, een mooi half-houten 15e eeuws ge bouw, was vroeger een klooster. Het heeft een schuilplaats voor priesters, die men vanaf de trap kan bezichti gen. Chastleton Hall in het Cotswolds district werd eens bewoond door Ro bert Catesby, die het verkocht om gelden bijeen te krijgen voor de „Gunpowder Plot" en hier werd de schuilplaats later gebruikt om een ridder te verbergen, omdat hij ont snapt was aan de vervolging der Roundheads na de slag van Worces ter. Men kan de kamer nog steeds bezichtigen doch de ingang is niet langer een geheim. Dunster Castle, aan de rand van Exmoor in Somerset, is sinds 600 jaar het bezit van de familie Luttrell en dit gebouw heeft een geheime gang achter de muur van de „Prince Char les's Room". Charles II verbleef hier toen hij vijftien jaar oud was, maar men kan niet bewijzen of hij de schuilplaats heeft gebruikt. Deze werd waarschijnlijk gebruikt voor vervolgingen van godsdienstige aard. Er bestaan nog steeds een groot aantal valse legenden over geheime verblijfplaatsen, welke voor het pu bliek te bezichtigen zijn, en gege vens ontrent openingsdagen en tij den worden verstrekt door de British Travel and Holidays Association, 64.65 St. James' Street, Londen, S.W. 1. in de Baai aan Atadeiia nZwaar bewolkt, met hier en daar een regenbui. Matige wind tussen west en noord-west. Lagere temperaturen Duizenden mensen lezen dagelijks het weerbericht en vooral op zater dagen staat de weersverwachting in het brandpunt van de belangstelling. Men houdt er terdege rekening mede voor de komende zondag, kortom menig uitstapje staat of valt ermee. Maar er zijn landen waar men niet naar het weerbericht luistert. Men trekt zich van een meteorologisch instituut niets aan. Daarvoor moeten we echter naar het zuiden, waar het weer praktisch altijd zonnig en mooi is. Het zuiden, dat vooral in de vakantietijd een grote trekpleister is voor vele toeristen. Eén plaats op onze, dikwijls woelige, aardbol, waar men intens van de zon én de bloemenpracht kan genieten is het meestbezongen „droomeiland" Madeira, gelegen in de Atlantische Oceaan, op 920 .kilometer ten westen van de Afrikaanse havenstad Casablanca. Schip komt nader maar vooral zilver en nikkelgeld in het water te deponeren. Nu zijn er echter de matrozen die altijd op een grapje belust zijn en daarom wel eens een koperen muntstukje in zil verpapier gewikkeld over boord goooien. In zo'n geval laat de duiker zijn vriendelijkheid onmiddellijk ya- ren en stort een stroom van woorden over de dader uit die men in geen enkel Spaans woordenboek tegen komt. Op de wal. Hoog in het gebergte klinkt een kanonschot. De slag wordt door de echo's langs de bergwanden verveel voudigd en dreunt ver na over het eiland Madeira en zijn hoofdstad Fuchall. De bewoners horen het en ze weten dat over ongeveer een goed uur hun eiland bezocht zal worden door een touristenschip. De winke liers van de hoofdplaats komen actie want om goede zaken te doen zujlen ze Zb goed mogelijk voor de dag moeten komen. Aan de horizon beginnen de con touren zich af te tekenen van een majestueus schip, dat snel naderbij komt. Op de bak (het voorschip) heèrst reeds een grote bedrijvigheid. De „ankerrol" is op post gekomen. De passagiers hangen enthousiast over de railing om toch maar vooral niets te missen van de machtige aan blik, die het, tot op 2000 meter hoog uit zee oprijzende, gebergte biedt. De telegrafen rinkelen. Een tril ling vaart door het schip en de mach tige scheepsschroeven brengen het kristalheldere oceaanwater plotseling in heftige beroering. „Volle kracht achteruit, laat vallen het anker", klinkt een eenvoudig bevel vanaf de navigatiebrug. Een machtig brok staal „slaat" zieh naast het schip door het wateroppervlak, de ketting ratelt woest over het dek en door het kluisgat. De roeiers. Nog maar nauwelijks is deze ma noeuvre achter de rug of de „wal" komt in beweging. Vanachter het havenhoofd van Fuchall, de stad die vanaf het schip een zeer schilderach tige aanblik biedt met zijn wit- crême, licht-blauw en rose gepleis terde huizen, komen tientallen roei bootjes te voorschijn. Het is net als of iemand zo juist het startschot ge lost heeft voor een grootse roeiwed- strijd. De roeiers begluren elkaar naar stig en doen hun uiterste best om toch maar vooral als eerste bij het schip aan te komen. Het is een bont schouwspel al die vaartuigjes met dubbeltjesduikers, souvenirverkopers en wat dies meer zij. De Madeiranen weten hoé geld te verdienen Het regent zilveren munt stukjes in het water. Met grote be hendigheid wordt alles wat blinkt opgedoken. Ja alléén alles wat blinkt, want koperen en bronzen munten worden niet de moeite van een duik waard geacht. Met de meest zonder linge gebarentaal wordt de passa giers dan ook duidelij-k gemaakt toch Honderd duikers zwermen om een schip gfkzrzrr H= welke op de schouders rust van twee Als u van huis uit een hekel heeft aan trappen lopen of klimmen, dan kunt u met de bus een tochtje ma ken het gebergte in. Deze tocht voert langs vele adembenemende hair-pin bochten, de prachtigste bloementui nen, uitgestrekte bananenplantages en langs plaatsen waar de orchi deeën, zo maar voor het plukken, langs de weg groeien. Op twaalf honderd meter is een weg uit de steile rotswanden gehakt, vanwaar de mooiste panorama's zich voor uw ogen ontrollen. Een van Madeira's indrukwekkendste plaatsen is een platform, vanwaar men een uitzicht heeft over het maar liefst 1250 me ter diepe dal, de Curral das Freiras. Men moet bepaald geen last van hoogtevrees hebben, want de wan den van dit dal bestaan uit zeer stei le, bijna loodrechte bazaltblokken. Het is één van de punten waar de Engelse staatsman Winston Churchill gedurende zijn vakanties graag kwam om er të schilderen. De eilandbewoners hebben, even als in Portugal waartoe Madeira be hoort, een zeer grote verering voor de H. Maagd. Hiervan getuigd een metershoog Mariabeeld, dat staat opgesteld op een vooruitstekende rotspunt. Elke Madeiraan zal u vast en zeker met eerbied in zijn stem vertellen dat Maria de „Patrona" van het eiland is. Kindergeschrei. Het kan gebeuren dat als een toe rist een van die bergkerkjes bin nenstapt, er net een nieuwe wereld burger ten doop wordt gehouden. Dat hij plotseling kindergeschrei hoort temidden van de stilte der ber gen. Het zal hem in die van leven bruisende natuur als muziek in de oren klinken en hij zal op staande voet van dit land gaan houden. Dat kunnen momenten zijn waarop men plots scherp ziet hoe oneindig veel goeds en schoons er nog op de wereld kan zijn. Maar er is ook op dit uitbundig zonnige eiland een keerzijde aan de medaille, en dat is de grote armoe de die er heerst. Het eiland brengt niet voldoende op voor de bevol king in de bergen en in de stad Het is waar, er zijn grote bananenplan tages, de wijn is wereldberoemd, er zijn veel sinaasappelen en citroe nen die uitgevoerd kunnen worden, maar grote vruchtbare landerijen zoals ons land die kent, zijn er daar niet. Er moet veel voedsel ingevoerd worden. Men ziet vele oude mensjes wat hout sprokkelen om hun schamele potje te koken, terwijl de jeugd in de stad wat tracht te verdienen aan het toerisme, waarbij velen jammer genoeg tot minder laakbare praktij ken zijn vervallen. Iets waar de toe rist rekening mee dient te houden en wat hij niet uit het oog mag ver liezen. Nederlanders worden niet voor niets de „Chinezen van het Westen" genoemd en natuurlijk zal de Hol landse bezoeker op Madeira altijd wel een Hollander aantreffen. Er is in Fuchall een groot sana torium en de rectoi daarvan is een rasechteVoxendammer. „Mag ik mij even voorstellen, pa ter Jan Karregat. ee spreek maar geen Engels, want Hollands versta ik altijd nog het beste Deze pater Lazarist, een grote fors gebouwde man, woont al dertig jaar op het eiland en kan u er alles over vertellen. Maar Volendam is hij toch nog niet vergeten en waarschijnlijk ook niet die honderd marinemensen van onze kruiser Hr Ms. „De Ruy- ter'. Ja, die "narinemensen, die met hun schip in 1954 dat zonnige eiland bezochten en er in de kapel van het sanatorium, of liever gezegd Hospi- cio" de H. Mis zo „.gloedvol en be zielend" hebben gezongen. „Het zal voor mij altijd een onver getelijk moment blijven", heeft pa ter Karregat gezegd. De bezoeken aan het eiland zijn meestal maar van korte duur en in de avonduren wordt het anker al weer opgehaald. Langzaam en statig verdwijnt het schip, verder gaat het op zijn „cruise". De rust keert terug op Madeira, maar niet voor lang, want vele kanon schoten zullen de bewoners nog her inneren aan evenzovele schepen die het eiland nóóit over zullen slaan op hun trip. TON KOCH. We zullen eens de wal opgaan voor een kort bezoekje. De toerist staat in dit geval héél wat te wachten. Nauwelijks heeft hij de sloep verla ten en enige passen op de pier gezet, welke vanaf de boulevard van Fuchall een 100 tal meters de zee inloopt, of hij wordt bestormd door bananenventers, souveniersverko- pers, schoenpoetsers, fotografen, be delaars en last but not least de „jochies" van het eiland. Van die kleine, schijnbaar onnozele ventjes van een jaar of vijf, zes, die hele einden met de toerist meelopen en maar niets anders vragen dan: „Ci- garet, mister, only one". Ze doen hun uiterste best, ze hongeren en dorsten naar Lucky-strikes, Cap stan, Players en andere merken van formaat. Enfin noem maa rop, het kan soms heel gek gaan, want om de bezoeker te vermurwen wenden ze zelfs invaliditeit voor. Maar stelt u het zich eens voor. Voor u staat een klein, bruin ventje met een prachtig, zwart krullen- kopje. Hij is wat schamel gekleed en kijkt u doordringend aan met zijn heldere, vragende oogjes. Zoudt u hem kunnen weigeren? Er was een toerist, die dat niet over zijn hart kon verkrijgen. Met een breed gebaar haalde ook hij zijn pakje sigaretten te voorschijn en gaf er eentje aan het knaapje. Deze trok 'n verheerlijkt gezicht en brabbel de „Thank you, for papa". Dit kleine gebaar, was voor de, doorgaans, ïijke toerist maar een kleinigheid. Een kleinigheid echter die aan de rest van de straatjeugd niet onopvallend voorbijgegaan was. Zij bestormden de goede gever let terlijk van alle kanten. Ze riepen allemaal doorelkaar tot zijn oren er var, tuitten: „Smoky, smoky, sir". „Cigaret, sir, don't forget a poor boy" „Haye, mister, sigarette, give me one too" Zo gaat dat daar. Heeft de toe rist eindelijk kans gezien om met moed, beleid en trouw hieraan te ontkomen, dan staat hij plots voor een barricade van mensen die hem allemaal willen brengen, naar de „beste", „goedkoopste" en „grootste" zaak van het hele eiland, waar ach- tex de schermen de prijskaartjes elk half uur veranderd worden. Maar heeft hij eindelijk ook dit doorworsteld zonder nadelige gevol gen, ja dan valt er geweldig veel te genieten. Zovéél, dat hij in zijn verdere leven altijd met een zeker heimwee aan dit eiland zal terugdenken. Sledevaart. De beste manier om eens nader kennis te maken met de hoofdstad is het maken van een sledevaart. De mooie brede lanen en straten zijn geplaveid met een zeer gladde steensoort, waarover men zich geze ten in luxieus uitziende slede, com pleet met gordijntjes tegen het felle zonlicht, door twee luie ossen voort kan laten trekken. Wilt u het zich nog gemakkelijker maken en er bij liggen? Dat kan ook. U «kunt zich neervleien in een hangmap welke bevestigd is aan een stevige paal

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12