m De stichting van nieuwe stad in Wilsveen op grens gebied van gemeenten Leidschendam en Zoetermeer Ontwerp van een disfrictsbestuur met ver-gaande bevoegdheden De nieuwe brug over de Rijn gesloten IVOROL Verlies en winst bij de grens wijzigingen tussen Rijn en Gouwe DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 DE LEIDSE COURANT PAGl.N^ B. en w. van de gemeenten 's Gravenhage, Voorburg, Rijswijk, Leidschen dam en Nootdorp hebben zich met een schrijven tot het college van gede puteerde staten van Zuid-Holland gewend waarin zij verklaren tot de overtuiging gekomen te zijn dat ten aanzien van de plannen tot stichting van een nieuwe stad, ter oplossing van het ruimteprobleem, het belang der Haagse agglomeratie vereist dat het project „Wilsveen" en niet het plan „Pijnacker" wordt verwezenlijkt Ten nauwste met het ruimteprobleem verbonden is het bestuursprobleem, zo heet het verder in dit schrijven, aangezien de stichting van een nieuwe stad vraagstukken van ruimtelijke ordening, huisvesting, onteigening en grondpolitiek zal opwerpen. Om deze redenen bevelen b. en w. van genoemde gemeenten aan de belangen van de agglomeratie op te dragen aan een nieuw orgaan, een district, dat zij als een nieuwe territoriale publiekrechtelijke rechtspersoon in ons staats recht zouden willen zien geïntroduceerd en waaraan bij de wet een eigen, beperkte, nochtans voor een doeltreffende taakvervulling toereikende, be- stuursopdracht zou moeten worden verleend. Geen instemming bij Wassenaar en Zoetermeer B. en w. van Wassenaar hadden het college van b. en w. van den Haag doen weten, dat, gezien het eigen karakter van de gemeente, aan een medewerking overwegende bezwa ren verbonden waren. B. en w. van Wassenaar blijven evenwel tot voort gezet contact bereid. Ook b. en w. van Zoetermeer hadden geantwoord dat zij het schrijven aan gedeputeer de staten niet konden ondertekenen, daar zij niet konden instemmen met de aanhangige plannen. DE BESTUURS-INRICHTING. In een nota behorende bij de brief van b. en w. der gemeenten 's Gra venhage, Voorburg, Rijswijk, Leid schendam en Nootdorp aan gedepu teerde staten van Zuid-Holland wordt o.a. gezegd dat bij de inrichting van het hierboven genoemde district de volgende punten in overweging wor den genomen: 1. Het bestuur van het district bestaat uit een districtsraad, een col lege van gecommitteerde raden en een districtscommissaris. 2. De districtsraad telt een door de wet te bepalen aantal (b.v. 30) le den, benevens een adviserend lid voor elke gemeente, die in het district is gelegen. De leden zouden althans in een aanloopperiode kunnen worden gekozen door de leden van de raden der in het district gelegen gemeenten, daartoe in gecombineer de vergadering verenigd. Dit in hoofdzaak naar het voorbeeld van de in de kieswet gegeven regeling ten aanzien van de verkiezing van de leden der Eerste Kamer van de Sta- ten-Generaal door de leden van de Provinciale Staten. Adviserende le den zijn de burgemeesters van de in het district gelegen gemeenten. 3. Het college van gecommitteer de raden bestaat uit de districts commissaris en ten minste 3 gecom mitteerde raden. Het aantal dezer laatsten wordt door de districtsraad, onder goedkeuring van gedeputeerde staten, bepaald. De gecommitteerde raden worden door de districtsraad al dan niet uit zijn midden gekozen. Zij moeten ingezetenen van het dis trict zijn. 4. De districtscommissaris wordt door de Kroon benoemd. Hij is even wel een orgaan van het district, zoals de burgemeester een orgaan der ge meente is. Hij maakt deel uit van het college van gecommitteerde raden, welks voorzitter hij is. In de districts raad, die hij eveneens voorzit, heeft hij een adviserende stem. Hij verte genwoordigt het district in en bui ten rechten. Hij is belast met de uit voering der besluiten en beslissin gen van de districtsraad en gecom mitteerde raden. Voorts dient hij toe- zich t> houden op de verrichtingen der overige organen van het districts- bestuur. DE TAAK VAN HET DISTRICT. 5. De taak van het district dient nauwkeurig in de wet te worden om schreven. Deze taak zal in de eerste phase van het bestaan van het dis trict van bescheiden omvang moe ten zijn. In de toekomst kan de wenselijk heid blijken om andere belangen dan die, welke aanvankelijk in de dis trictsregeling zijn opgenomen, in de werkkring van het district te betrek ken, zo heet het verder in de nota. Onder andere kan hierbij worden ge dacht aan sociaal-economische belan gen, welke echter voor het heden nog niet in deze beschouwingen worden betrokken. Men zou zich kunnen voorstellen, dat de taak van het district, in een veel latere phase der ontwikkeling zou uitgroeien tot het regelen (zij het ook voor elke phase op nader duidelijk in concreto aan te wijzen manier) van de belangen, welker be hartiging met het oog op de nood zakelijkheid van een harmonische ruimtelijke, economische en sociale ontwikkeling en van een doelmatig bestuursbeleid binnen het district, beter aan een ander orgaan kan wor den opgedragen dan aan de bestu ren van de verschillende in het dis trict g.elegen gemeenten. Voor de eerste phase der ontwik keling kan echter slechts aan een betrekkelijk beperkte groep van be langen worden gedacht. Het district blijft deel uitmaken ken van de provincie en de besluiten van het districtsbestuur zijn op over eenkomstige wijze aan de goedkeu ring van gedeputeerde staten onder worpen, als dit het geval is met de besluiten der gemeentebesturen. Naast een voorschrift, overeenko mende met art. 18" der gemeentewet, zal de nieuwe wet een bepaling moe ten bevatten, krachtens welke elke in het district gelegen gemeente be voegd is de Kroon te verzoeken een besluit van het districtsbestuur te vernietigen op grond van de omstan digheid, dat door dit besluit de be langen der gemeente op ontoelaat bare wijze worden geschaad. Door dit laatste voorschrift wordt een extra vooorzorgsmaatregel getroffen, ten einde met name te voorkomen, dat kleine gemeenten in het district door de grote zouden worden overvleu geld. RUIMTELIJKE ORDENING EN BOUWNIJVERHEID. De eerste taak, welke aan het dis trict worde opgedragen, zij dus een taak van ruimelijke ordening. De ge dachte hierbij is, dat de districtsraad de bevoegdheid verkrijgt tot het vast stellen van een districtsuitbreidings plan, dat de hoofdpunten voor de ontwikkeling op stedebouwkundig ge bied van het gezamenlijke territoir der gemeenten aangeeft en dat re kening zal moeten houden met een eventueel streekplan. Zulks evenwel met dien verstande, dat de gemeenten haar wettelijke be voegdheid behouden tot het vaststel len en wijzigen van haar plaatselijke plannen, zij het met inachtneming van het districtsuitbreidingsplan. Een en ander uiteraard onder de nor male goedkeuring van gedeputeerde staten. De wet zou aanstonds aan de dis- strictsraad de plicht moeten opleg gen om binnen een nader te bepalen termijn voor het gehele district een werk- of uitvoeringsplan vast te stellen, onder goedkeuring van ge deputeerde staten. Dit plan zal moe ten aangeven de belangrijkste wer ken, welke voor de ontwikkeling van de gehele agglomeratie van belang zijn en die voor rekening van het district worden uitgevoerd. De dis trictsraad zal bevoegd moeten zijn om aan de hand van dit werkplan, dat o.m. in de ut-gentie-volgorde voorziet, aan de gemeentebesturen de uitvoering van werken voor reke ning van het district op te dragen, binnen te stellen termijnen. Bij na latigheid zal de districtsraad hierin moeten kunnen doen voorzien. Ook zullen de gemeenten, welke niet over voldoende uitvoerend apparaat be schikken, aanstonds de medewerking van het district kunnen inroepen voor de uitvoering. De districtsraad zal dan op zijn beurt eventueel een be roep moeten kunnen doen op daartoe wel geoutilleerde diensten van an dere tot het district behorende ge meenten. Er zal dus moeten zijn een dis- trictsdienst voor ruimtelijke ordening en bouwnijverheid. De grondpolitiek zou mede tot de taak van het district moeten gaan behoren, in die zin, dat, met behoud voor zo ver mogelijk van de gemeen telijke taak ten deze, de districtsraad de bevoegdheid krijgt, te bevorderen, dat de gemeente, voor rekening van het district, bepaalde grond-transac ties verricht, welke nodig zijn voor de verwezenlijking van de door het districtsbestuur vastgestelde plannen. Het huisvestingsbeleid blijve aan de gemeentebesturen voorbehouden. Echter krijgt het districtsbestuur de bevoegdheid voorschriften te stellen tot verzekering van een goede coör dinatie van dat beleid in de onder scheiden gemeenten. DE FINANCïëN VAN HET DISTRICT. 6. Wat de financiën van het dis trict betreft, hiervoor zijn verschil lende regelingen denkbaar, aldus de nota. Met name de stichting van een nieuwe stad zal zeer hoge uitga ven vergen. Of deze via de in het district gelegen gemeenten zullen worden gedekt, of wel rechtstreeks door het Rijk, zal nader moeten wor den onderzocht. Voor de meer nor male uitgaven van het district gelde het beginsel, dat de districtsraad jaar. lijks de begrotingen van inkomsten en uitgaven vaststelt voor het dis trict en voor de eventuele districts diensten en -bedrijven. De kosten van het district worden over de gemeenten, in het district gelegen, omgeslagen volgens bij de wet te stellen regelen en met zo veel mogelijk in achtneming van de finan ciële draagkracht der gemeenten. Naast de hierboven aangegeven taak van het district op het gebied van de ruimtelijke ordening in het algemeen, krijgt het bij de wet nog een bijzondere taak ofi dit zelfde ge bied, nl. de stichting van een nieuwe stad. Het is duidelijk, dat voor deze stichting, welke zich volgens het plan „Wilsveen" over het territoir van meer dan één gemeente uitstrekt, niet volstaan kan worden met het verstrekken van algemene directie ven door het districtsbestuur. Ten aanzien van het territoir der nieuwe stad worden aan het districtsbestuur verdergaande bevoegdheden gegeven. Voor deze bijzondere taak dienen de bevoegdheden en verplichtingen, welke de woningwet aan de gemeen Woensdag is de nieuwe brug over de Rijn bij Rhenen gesloten. Hoewel de eerste stappen erover reeds gezet zijn door de burgemeesters van vier gemeenten zal het toch nog wel tot eind oktober duren, voordat het verkeer over de brug mogelijk is. tebesturen verleent, resp. oplegt, over te gaan op het districtsbestuur. Voorts worden in dit verband nog genoemd: de uitvoering van de woon. ruimtewet, art. 79 van de onteige ningswet en art. 18 van de wet hou dende voorlopige regeling inzake het nationale plan en streekplannen en in het algemeen die wettelijke voor schriften, welke de stichting ener nieuwe stad op zo doeltreffend mo gelijke wijze kunnen bevorderen. De onteigeningen, welke ten behoeve van de stichting der nieuwe stad plaats vinden, geschieden ten name van het district. De wet bepale, dat de hier genoem de bijzondere bevoegdheden van het district een einde nemen op een na der door de Kroon te bepalen tijd stip, wanneer de stichting ener nieu we stad naar het oordeel der Kroon zal zijn voltooid. De beantwoording van de vraag uiteraard door de wetgever of de nieuwe stad zal blijven deel uitma ken van de gemeenten op wier ter ritoir zij is gebouwd, dan wel of zij in haar geheel aan het territoir van een dier gemeenten zal worden toe gevoegd, dan wel of zij een nieuwe gemeente zal vormen, kan gevoegelijk tot bedoeld tijdstip worden uitgesteld. Op dat tijdstip zal de feitelijke ont wikkeling een belangrijke bijdrage kunnen schenken tot de bepaling van de ten deze meest aangewezen oplos sing. Een afschrift van brief en nota werd gezonden aan de Minister van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. en aan de Minister van Volkshuisvesting en Bouwnijverheid. ri als briljanten Advertentie AANBESTEDING VERBETERING EN WIJZIGING VAN DE VERHARDING DER RIJKSWEG HAAGSE SCHOUW—LEIDEN— BODEGRAVEN ONDER DE GEMEENTE ZOETERWOUDE. Door de Rijkswaterstaat te 's-Gra- venhage is gisteren onderhands aan besteed: de verbetering en wijziging v.d. verharding, van de Rijksweg Haagse SchouwLeidenBodegra ven tussen km. paal 1965 en 20650 met bijkomende werken. De inschrij vingen waren van hoog naar laag als volgt. fa. Versloot, Bodegraven 140.000; Oudenes en Turkenburg Alp-hen aan den Rijn 139.500; P. Stigter Ammerstol, 135.000; fa. wed. K. van Driel, Koudekerk aan den Rijn. 132.500; fa. Rienstra, Nieu- werkerk aan den LJsel 131.200; C. Langeveld, Alphen aan den Rijn 129.900; J. Stam, Voorschoten 128.900; A. Ui. Stuifzand. Leiden 116.000; G. van Ark el, Nieuwerkerk aan den IJsel 112 000; K. Barneveld Zeist 111.860; N.V. van Splunder's Aann. Mij. Ridderkerk 110.800; fa. v. d. Steen, Nieuwebrug aan den Rijn 109.800; Aannemers bedrijf Gebr. Schouls N.V. Kanaal weg te Leiden 106.500. Het werk is aan Gebr. Schouls te Leiden gegund. BACONPRIJS VERLAAGD. Het Produktschap voor Vee en Vlees heeft besloten de prijs van ba con met 5 cent te verlagen tot 2.20 en de gewichtsgrenzen te verruimen van 6380 tot 70 kg. Verder is uitvoerig gesproken over de situatie op de schapenmarkt, waar een moeilijke situatie ontstaan is door de betalingsmoeilijkheden met de ex port naar Frankrijk. Onze schapenstapel is van 178000 in 1956 verhoogd tot 202.000 in 1957, ter wijl het aantal fokschapen is oegeno- men met 25.000. Door het stopzetten van de vrije export naar Frankrijk zyn er in mei en Juni 2.500 schapen minder uit gevoerd dan vorig jaar en is door de achterstand in leveringen de schapen- markt overvoerd, met prijsdaling als gevolg. Wel gaat de uitvoer naar België op dezelfde voet voo -t, maar deze export is veel geringere in 1956 gingen 137.000 schapen naar Frank rijk en 24.000 naar België. MAASTRICHTSE RAAD GELAST ONDERZOEK NAAR BELEID VAN OUD-DIRECTEUR. De gemeenteraard van Maastricht heeft dinsdagavond aan wethouder mr. W. Kom opdracht verleend om een onderzoek in te stellen naar de bezwaren van ir. Cl. Driessen, oud- directeur van het gemeentelijke gas- en waterleidingbedrijf te Maastricht. Deze had gelegenheid gevraagd tot openbare verdediging van zijn beleid tegen de aantijgingen, die de wet houder van openbare werken vorig jaar in de raad tegen zijn beleid had geuit. Ir. Driessen was toen opder meer verweten nalatig te zijn geweest in het op de hoogte stellen van burge meester en wethouders inzake de toestand, waarin de waterleiding- en gasbuizen in Maastricht verkeerden. Na een briefwisseling van meer dan een jaar hadden b. en w. thans aan de raad voorgesteld, het verzoek van ir. Driessen af te wijzen. De raad vond dit echter niet juist. Gala voor Haagse bereden politie Het algemeen Haags comité zal de bereden brigade van de Haagse politie op woensdagmiddag 11 september een gala-uniform aanbieden. Bij deze plechtigheid, welke zal plaatsvinden voor het oude stadhuis van Den Haag aan de Groenmarkt, zal de burgemeester van de residentie, als hoofd van de politie, de uniform officieel in ontvangst nemen. De uniform zal voor het eerst officieel worden gedragen op 17 september a.s. ter gelegenheid van „Prinsjesdag". Deze foto laat zi^n hoe de leden van de bereden brigade er op die dag uit zullen zien. Onderstaand staatje geeft een overzicht van de verlies en winstcijfers van grondgebeid en bewoners, welke teweeg worden gebracht door de door gedeputeerde staten voorgestelde grenswijzigingen van een twintig ge meenten in het midden van Zuid-Holland. Hieruit blijkt duidelijk, dat de steden Gouda en Woerden en de dorpen Bodegraven en Boskoop het meeste profijt van de herzieningen trekken. En voorts, dat de gemeenten Zwammerdam, Rietveld en Barwoutswaarder, door opheffing, de grootste verbezen lijden, terwijl de gemeenten Heken dorp, Lange-Ruige-Weide, Papekop en Waarder, als naamvoerende gemeen ten, van de kaart gaan maar als gemeenten onder de nieuwe naam Drie- bruggen worden samengevoegd. Alphen aan den Rijn staat ca 465 ha. grondgebied met 570 bewoners af aan Boskoop, maar ontvangt ca. 270 ha. met 1030 bewoners van Zwammer dam en ca. 60 ha. met 50 bewoners van Bodegraven, alzo een verlies aan grondge!>f d van 135 ha. en een winst aan zielen van 510. Bodegraven ontvangt ca. 550 ha. met 1270 bewoners van Zwammerdam en een grondgebied van ca. 1238 ha. met ongev. 2326 bewoners van de ge meenten Lange-Ruige-Weide, Barwoutswaarder en Rietveld, terwijl het 60 ha met 50 bewoners afstaat aan Alphen aan den Rijn alzo een niet geringe winst van 1728 ha. en 3546 bewoners. Boskoop handelt niet minder voordelig. Deze gemeente ontvangt ca. 465 ha. met 570 bewoners van Alphen aan den Rijn, ca. 195 ha. met 130 bewo ners van Reeuwijk, ca. 145 ha. met 40 bewoners van Zwammerdam en ca. 8 ha met 70 bewoners van Hazerswoude, in totaal 813 ha. met 810 bewoners en behoeft niets tegen te stellen. Driebruggen zal de nieuwe gemeente heten, die samengesteld zal worden van de grootste delen van Hekendorp, Papekop, Lange-Ruige-Weide en Waarder en een klein deel van Woerden, tot een totaal aantal inwoners van plm. 2900. Gouda ontvangt 450 ha. grondgebied met 630 bewoners van Waddinxvcen 3 ha. met. 107 bewoners van Stolwijk, 64 ha. met 286 bewoners van Goude rak, 64 ha. met 300 bewoners van Haastrecht, 32 ha. met 19 bewoners van Moordrecht en 31 ha. met 1070 bewoners van Reeuwijk, in totaal 644 ha. met 2412 bewoners. Ook deze gemeente staat niets af. Haast'/dit wordt ca. 64 ha. en 300 bewoners kleiner door afstand aan Gouda, maar ontvangt ca. 400 ha. en 340 bewoners terug van Reeuwijk, zodat Haastrecht een winst boekt van 336 ha. en 40 bewoners. Hazerswoude zal zijn verlies wel kunnen dragen: 8 ha. met 70 zielen (aan Boskoop). Krijgt er niets voor in de plaats. Lange-Ruige-Weide staat een deel af aan Reeuwijk, de rest gaat deels naar Bodegraven, deels naar Woerden (zie aldaar). Oudewater ontvangt ca. 80 ha. het z.g. Klein Hekendorp van Hè- kendorp en de kleine buurtschap Tappersheul met ca. 30 bewoners van Papekop en behoeft niets af te staan. Reeuwijk verliest ca. 31 ha. met 1070 bewoners aan Gouda, ca. 400 ha. met 340 bewoners aan Haastrecht en ca. 195 ha. met 130 bewoners aan Boskoop, alzo een totaal verlies van 626 ha. en 1540 bewoners. Maar deze gemeente ontvangt ca. 805 ha. grondgebied met 430 bewoners terug van de op te hef fen gen nte Zwammerdam, alzo een winst van 179 ha. oppervlakte en een verlies in 1110 zielen. Voorts ontvangt Reeuwijk het polderdeel Oukoop van Hf^.-ndorp en een deel van Lange-Ruige-Weide. Waddinxveen verliest ca. 450 ha. grondgebied met 630 bewoners aan Gouda en krijgt er niets voor terug. WoerrV i ontvangt ca. 900 ha. met 1050 bewoners van de gemeenten Lan- ge-Ruige-Weide, Waarder, Barwoutswaarder en Rietveld en staat een klein grondgebied af aan de te vormen nieuwe gemeente Driebruggen. Zwammerdam verliest ca. 145 ha. met 40 bewoners aan Boskoop, ca. 550 ba. met 1270 bewoners aan Bodegraven, ca. 805 ha. met 430 bewoners aan Reeuwijk en ca. 270 ha. met 1030 bewoners aan Alphen aan den Rijn en hiermede verliest Zwammerdam haar bestaansrecht. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De dbta, waarop de corr. uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het schip vermeld. Argentinië: ss „Uruquay" 9 sept., Australië: via Engeland 14 sept. Bra zilië: ss „Uruguay" 9 sept en ms „Prins Willem 5" 10 sept., Canada: ss „Kinderdijk" 12 sept. en ss „Groote Beer" 14 sept., Ohili: via New York, 12 sept., Indonesië: ss „Roebiah" 12 sept., Ned. Antillen: ss „Triton" 12 sept., Nieuw Zeeland: via Engeland 14 sept., Suriname: ms. „Cottica" 11 sept., Brits-Oost-Afrika: via Frank rijk, 14 sept Inlichtingen betreffende de ver- zendingsdata' van postpakkettten ge ven de postkantoren. VADER EN DRIE BROERS AAN HET ALTAAR Pater Leo Bakker SJ zal zondag om 10 uur in de St. Petrus Canisius- kerk te Nijmegen zijn plechtige eerste H. Mis opdragen. Zijn vader de weleer w. heer G. Bakker die op latere leeftijd de H Priesterwijding heeft ontvangen is presbyter-assis- tens, terwijl zijn broeir pater Rob Bakker SJ diaken is en een andere broer pater Piet Baker SJ sub-dia ken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7