Echtscheidingsrecht en alimentatieplicht f 500.000.000,- aan bouwplannen wacht nog op vergunning Personen- en familierecht van het nieuwe B.W. Tweede Kamer voor belangrijke beslissingen Huwelijksbeletselen Bestedingsbeperking verlamt Haagse woningbouw Koningin Juliana verricht opening Benzinestations nemen maatregelen tegen overvallen Mislukte poging te Den Haag Veevervoer met landbouwaanhangwagens Politic had nog postje openstaan DE DODENRIT DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 DE LETOSE COURANT PAGINA S Hedenmiddag zal de Tweede Ka mer een beslissing nemen over eni ge afdelingen van het nieuwe Bur gerlijk Wetboek, waarover de me ningen zowel in de Kamer als in het maatschappelijk leven nogal ver deeld zijn. Het gaat over het perso nen- en familie-recht en wel in het bijzonder over de huwelijksbeletse len en de alimentatieplicht. Gisteren heeft de Kamer o.m. ge debatteerd over een amendement van de katholieke afgevaardigde mr v. Rijckevorsel, die het art. 89 van het huidige Burgerlijk Wetboek, dat de regering voorstelt te schrappen, wil gehandhaafd zien. Dit artikel luidt: „Een persoon, die bij rechterlijk vonnis van overspel is overtuigd, mag nimmer met de mede plichtige aan dat overspel in het hu welijk treden". De minister en prof. Drion stelden, dat de rechtspraak de ze rechtsregel tot een dode letter heeft gemaakt, dat daardoor het concubinaat wordt bevorderd en dat alleen maar kinderen, uit overspel geboren, de slachtoffers zijn, omdat dezen niet gewettigd kunnen wor den. Aetherklanken VRIJDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO 21.00 VARA. 22.40 VPRO. 23.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Water standen). 10.00 „Thuis", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleu ters. 10.40 Lichte muz. 11.05 Gram. 11.40 Viool en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport en prognose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. en gram. 13.30 Cabaret. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Voordr. 14.50 Gram. 15.05 Idem. 15.15 Lichte muz. 16.00 Muzikale caus. 16.40 Klankb. v. d. jeugd. 17.05 Instr. trio. 17.20 Gram. 17.40 Instr. kwint. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Lichte muz. 18.50 De pun tjes op de i, caus. 19.00 Voor Qe kin deren. 19.10 Orgelspel en omr. koor. 19.30 Leven in Nederland, caus. 19.45 Op bezoek bij anderen, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.20 Sopr. en gitaar. 20.35 De Verenigde Naties v/eer bijeen, caus. 20.45 Een flitslicht op het Nabije Oosten, caus. 21.00 Gram. 21-55 Buitenl. weekoverz. 22.10 Volksmuz. 22.40 Zorg om de mens, caus. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en liturg, kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 10.00 Gram. 10.30 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.40 Gram. 12.00 Middagklok noodklok 12.03 Amus. muz. 12.30,Land- en tuinb. meded. 12.33 Ballroomork. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.45 Voor de vrouw. 14.00 Gram. 14.30 Orgelspel. 15.00 Gram. 15.30 Metropole ork. 16.00 Voor de zieken. 17.00 Voor de jeugd. 17.15 Kinderkoor. 17.40 Beurs berichten. 17.45 Jazzmuz. 18.05 Lich te muziek. 18.30 Vragenbeantw. 18.45 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Gram 19.15 Regeringsuitz.: Rubriek „Ver klaring en toelichting". Het schrifte lijk onderwijs, door E. A. Schütten- helm. 19.25 Regeringsuitz.: Emigra tierubriek: Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.35 Gram. 20.30 Act. 20.45 De gewone man. 20.50 De springplank. 21.15 Utopia, hoorspel. 22.05 Gram. 22 45 Avondgebed ent was het resultaat van een door ge liturg, kal. 23.00 Nieuws. 23.1524.00 I noemde commisie, die eind 1953 werd Gram. I ingesteld, gehouden enquête. Mr v. Rijckevorsel wil althans de zedelijke norm, welke art. 89 bevat, uitgesproken handhaven. Z.i. is deze rechtsregel geen dode letter. Vervolgens heeft mr v. Rijckevorsel een amendement ingediend om de bepaling te handhaven, dat een oom niet mag trouwen met zijn nicht (be halve na een koninklijk fiat) en dat iemand niet mag trouwen (ook be houdens koninklijk fiat) met zijn schoonzusje als haar zuster, met wie hij getrouwd was, nog leeft. De regering meent, dat ook deze bepalingen geschrapt kunnen wor den omdat de koninklijke dispensa tie toch bijna altijd verleend wordt. Alimentatieplicht. Een ander principieel punt, waar over verschil van mening bestaat is de omvang van de alimentatie-plicht. Sommigen stellen als regel, dat kin deren verplicht zijn hun ouders en grootouders te onderhouden als de zen in behoeftige omstandigheden verkeren. De wens van freule Wttewaal van Stoetwegen (C.-H.), mr Bachg (K.V. P.), mr Meulink (A.-R.) en mr Ber- kouwer (V.V.D.) om de wederzijdse onderhoudsplicht voor grootouders en kleinkinderen te handhaven in het B.W. bestreed minister Samkalden uitvoerig. De maatschappelijke ontwikkeling heeft ertoe geleid, dat de mensen met „de smalle beurs" door handhaving van de alimentatieplicht in een con flict van plichtei. geraken. Vroeger gingen 12-jarige kinderen van school af om voor hun ouders te^gaan wer ken. Thans gaan zij een school be zoeken. De maatschappelijke ontwik keling leidt ertoe, dat de alimentatie plicht moet worden beperkt. De bewindsman verklaarde zich echter tegen het amendement-Zee- lenberg (Arb.), dat voorstelt de ali mentatieplicht tussen ouders en meerderjarige kinderen af te schaf fen,omdat naar zijn oordeel de rechts, overtuiging van de meerderheid van het Nederlandse volk een zodanige afschaffing niet zou kunnen dragen. Een amendement van mej Zeelen- berg werd door de minister overge nomen. Daarin werd voorgesteld de volgende bepaling uit het huidige B.W. te handhaven: De man kan te gelijkertijd slecht? met één vrouw, de vrouw slechts met één man door het huwelijk verbonden zijn. In het nieuwe B.W. werd voorgesteld: hij die gehuwd is, mag geen nieuw hu welijk aangaan. Men vond de redactie van het oude artikel toch beter. De gehuwde vrouw. Minister Samkalden deelde giste ren nog het volgende mede: Bij de uitvoering van de wet tot opheffing van de handelingsonbe kwaamheid van de gehuwde vrouw doen zich moeilijkheden voor. Er zal een studiecommissie in het leven ge roepen worden, waarin figuren als oud-minister prof mr J. C. van Oven en het liberale Eerste Kamerlid prof. mr G. de Grooth zitting hebben. Nogmaals zal dc bewindsman zich met minister J. G. Suurhoff beraden over het vraagstuk der kunstmatige inseminatie. De minister zal overwe gen een commissie bestaande uit me dici, juristen en moraaltheologen in te stellen. Deze zal de regering ad vies uitbrengen over eventueel te ne men wettelijke maatregelen. De bewindsman ontried een amen dement van de liberale afgevaardigde mr C. Berkhouwer tot wettelijke re geling van het bezoekrecht voor de kinderen bij echtscheiding. Hij vrees de daarvan een toespitsing van de tegenstellingen tussen de ouders. De T. H. van Eindhoven De komst van H.M. de Koningin naar Eindhoven op 19 september voor de opening van de technische hoge school betekent haar eerste officiële bezoek aan de gemeente Eindhoven, De vorstin zal 's morgens te 10.15 per auto aan de grens tussen Best en Eindhoven arriveren en daar wor den begroet door burgemeester m. dr. J. M. A. van Rooy. De festiviteiten rondom de ope ning van de T H. beginnen 's mor gens te 9 uur met een plechtige hoogmis in de dekenale kerk van st. Catharina. Te 14.30 begint in de Philips Schouwburg een pleohtige senaats zitting. die door koningin Juliana en prins Bernhard zal worden bijge woond. In een nevenzaal wordt het curaturlum der T.H. aan haar voor gesteld waarna zij zich naar d« schouwburgzaal begeeft. Tijdens de senaatszitting welke door het Bra bants Orkest met muziek wordt opge luisterd, zal het woord worden ge voerd door rector magnificus prof. dr. H. B. Dorgelo en de president- curator prof. dr. J. B. de Quay. Daar na hoi.c'1 de koningin een rede, waar in zij de T.H. voor geopend zal ver klaren. Te 17.15 uur vertrekken koningin en prins naar de vliegbasis om van daar per vliegtuig naar Soestdijk te rug te keren, terwijl het curatorium der T.H. in het paviljoen een receptie houdt. 's Avonds te 21.00 uur geeft het Brabants Orkest In de Philips Jubi- leumhal een feestconcert voor de Eindhovense burgerij. Dit wordt gevolgd door een fakkeloptocht der studenten vanaf de jubileumhal door de binnenstad naar het Stationsplein, curatorium en senaat zullen in lan dauers in de stoet meegaan. Tot be sluit der feestelijkheden volgt dan om 23.00 uur vuurwerk op een terrein langs de Stationsweg. In totaal 875 bouwwerken tot een bedrag van ƒ524 miljoen liggen nog ten departemente van Volkshuisves ting en bouwnijverheid te wachten op de rijksgoedkeuring. Onder dit aantal zijn begrepen 332 scholen. 261 handelsgebouwen, 98 overheidsgebouwen, 55 bouwwerken op het gebied van de gezondheids zorg en 129 van andere aard. Dit heeft minister ir. H. B. J. Witte aan de Tweede Kamer medegedeeld. Teneinde het hoofd te kunen bie den aan de toenemende financiële moeilijkheden zal de gemeente Den Haag rond 27 miljoen gulden moeten gaan bezuinigen op de investeringen en ruim 2 miljoen gulden op de lopende uitgaven. Met deze bezuini- Alleenstaanden als woningzoekenden Een comissie gevormd door de Ne derlandse Bond van Vrouwen werk zaam in bedrijf en beroep en de Ne derlandse Vereniging voor Vrouwen- belangen enz. heeft een aantal wen sen geformuleerd met betrekking tot het woningprobleem der z.g.n. alleen staanden. Deze wensen komen in grote lijnen op het volgende neer: Alleenstaanden moeten als woning zoekenden bij de gemeentelijke huis- vestingsbureaux worden ingeschre ven: de overheid dient passende woongelegenheid voor de grote groep van alleenstaanden te bevorderen; bij de toewijzing van bouwvolume aan de gemeenten dient ook reke ning met de groep van alleenstaan den te worden gehouden. Deze wensen zijn geformuleerd in een rapport van de commissie aan minister Witte waarvan afschriften zijn gezonden aan de leden der Eer ste en Tweede Kamer. Dit rapport ging zal het tekort op de gemeente begroting 1957 nog niet zijn gedekt. Daarbij komt nog dat de vooruit zichten voor 1958 een allersomberst beeld vertonen en nog ongunstiger zijn dan voor de eerstkomende maan den. De zwaarste terugslag hiervan zal de woningbouw ondervinden die, volgens een mededeling van B. en W. in een nota over de bestedings- en investeringsbeperking, indien de hui dige maatregelen niet zullen worden veranderd, in 1958 vrijwel zal ko men stil te liggen. De investeringsbeperking zal voor namelijk worden gevonden in de uitvoering van werken aan straten en Talloze Rbeamatleklljders vonden baat bi] 'n bloedzuiverende kuur met Krnscben Salts. En 't betekent als het ware een her wonnen leven, als ge, bevTijd van Uw Rheumatische Pijnen, weer monter en vief uit de voeten kunt, bevrijd van stijfheid en stramme pijn. Begin morgen zonder verwijl met Kruschen Salts; U zult al gauw zelf ervaren, hoe goed ge er U bij voelt. (Advertentie) NIEUWE VOORZITTER INTERN. KATH. ONDERWIJZERSFEDERATIE Tot voorzitter van de Intern. Fede ratie van Katholieke Onderwijzers verenigingen en opvolger van de heer de Boer uit Noordwijk is ge kozen de heer Albert van den Ber- ghe, uit België. Dit geschiedde tijdens het congres te Wenen, dat dezer da gen gehouden is. Het Congres heeft ook besloten nauwer contact te leg gen met de overige internationale katholieke organisaties, teneinde de wegen terwijl de aankoop van wo- samenwerking zoveel mogelijk te be ningen in te saneren gebieden zal vorderen. In verband hiermede zijn moeten worden stopgezet. een aantal resoluties aangenomen. De drie overvallen op benzinestations de laatste twee maanden, hebben óe benzinemaatschappijen genoopt tot het nemen van maatregelen om her halingen te voorkomen. Ook de particuliere stations is geadviseerd voorzor gen van dezelfde aard te treffen. Er wordt thans voor gezorgd, dat er 's nachts slechts het hoogst noodzake lijke geld op de tankstations aanwezig is. Wisselgeld en de ontvangsten van de dag worden 's avonds afgedragen. Bij verscheidene stations zal zelfs een kluis worden aangebracht. De pompbediende kan daar het overtollige geld deponeren zonder de safe zelf daarna te kunnen openen. Indien mo gelijk zullen de benzinestations tijdens de nacht door twee bedienden wor den bemand. Tevens zal m vele stations een alarmsysteem worden aange legd. Inmiddels blijven de tankstations hun aantrekkingskracht op bepaalde personen behouden. Want ook Den Haag heeft gistermorgen zijn overval op een station gehad. Deze tankplaats, vlak bij Houtrust, is 's nachts geslo ten. De pompbediende, die 's morgens het station geopend had, verraste in het kantoortje, dat hij even onbewaakt had achtergelaten, een onbekende man, die daar aan het rondsnuffelen was. De indringer maakte dat hij weg kwam. Er wordt niets vermist. Op vragen van de heer Van der Weijden in verband met het veever voer met landbouwaanhangwagens heeft de heer Algera, minister van Verkeer en Waterstaat, mede na mens de heer Mansholt, minister van Landbouw, Visserij en Voedselvoor ziening geantwoord: Sinds de inwerkingtreding van de beschikking van 5 november, waar bij werd vastgesteld dat het bepaalde in het wegenverkeersreglement om trent banden, laadvloer, laadruimte, de bevestigingsorganen en wielkas ten ook van toepassing is op land bouwaanhangwagens, werd nog een te beperkt aantal keuringsrapporten omtrent dergelijke voertuigen ont vangen om een oordeel te kunnen uitspreken over de vraag in hoeverre een aanzienlijk deel van deze voer tuigen niet zou voldoen aan de in verband met het gebruik voor het vervoer van vee te stellen eisen. Het desbetreffende besluit werd niet genomen in overleg met de geor ganiseerde landbouw, die ook niet naar zijn standpunt is gevraagd. De by de genoemde beschikking aange brachte wijziging is tot stand geko men op verzoek van de Nederland se vereniging tot bescherming van dieren, nadat gebleken was, dat te gen het vervoer van vee met niet gekeurde aanhangwagens, voortbe wogen door landbouwtrekkers zon der kenteken, geen vervolging werd ingesteld, en omdat het uit een oog punt van dierenbescherming juist werd geacht ook aan door landbouw trekkers voortbewogen aanhangwa gens, waarmede vee wordt vervoerd, eisen te stellen. Het gevolg van genoemde beschik king, dat landbouwtrekkers zowel met als zonder kenteken op de weg komen, is inderdaad niet geheel be vredigend. Het ligt in het voorne men ter ondervanging van dit be zwaar een wijziging van het wegen verkeersreglement te bevorderen, als gevolg waarvan de eisen voor vee- vervoer niet langer in het kenteken bewijs zullen worden vermeld, doch op een afzonderlijk document De NIEUW STATION VOOR ROTTERDAM-ZUID. De Nederlandse Spoorwegen zijn reeds begonnen met de bouw van een nieuw station voor Roterdam-Zuid, dat het oude houten gebouw*Je aan de Tweede Rosestraat zal vervangen. Eigenlijk is het zo, dat er aan beide zijden van de spoorbaan, dus ook aan de kant van de Oraniuboomstraat, een station komt. De twee gebouwen worden dan door het reeds bestaande tunneltje met elkaar verbonden. Aan de frontzijde, die in de Tweede Rose;, straat is gedacht, is voorzien in een stalling voor ongeveer zeshonderd rij wielen. Beide gebouwen zullen een wachtkamer krygen. Een wonderlijk geval van politio nele vrije-tijdsbesteding was dinsdag nacht in Apeldoorn mee te maken. Een Apeldoorner, T. de W., vertr efde in Amersfoort en miste prompt zijn laatste trein. Om zijn vrouw met in ongerustheid te laten zitten leek hem 't best, de politie in te schakelen. Hij belde dus de Apeldoornse politie op met het verzoek, zijn vrouw te willen inlichten; dan wist ze tenmin ste waar hij was. De politie blee* vol komen bereid haar medewerkmg te verlenen en voldeed aan het verzoek Maar er was nu iets losgebroken op de wacht. De slaap was verdwenen en men vond het prettig, weer aan het werk te kunnen gaan, al was het midden in de nacht. Toen de poiitie zich zo bezig hield met de echtgenote van De W. gerust te stellen, kwam het in de hoofden op om eens dieper op de dingen in te gaan. Na enig speurwerk ontdekte men, dat er in het kasboek nog een post openstond. Ja hoor.zeven gulden.te be talen door de heer De W. De heer De W. had de boete voor een kleine overtreding nog niet voldaan. En dat kon zo maar niet. Inmiddels was de Apeldoorn om twee uur in de nacht in zijn woonplaats aangekomen met een goederentrein, de Spoorwe gen hadden hem hiertoe in staat ge steld. En wie stond De W. bij het sta tion te Apeldoorn op te wachten? Niet zijn vrouw, maar de politie met de rekening van zeven gulden. De W betaalde contant. noodzaak tot het voeren van een ken teken door landbouw-tractoren met aanhangwagens, waarmede vee wordt vervoerd, kan dan komen te ver vallen. De verplichtstelling van het ken teken had inderdaad mede tot ge volg, dat de ontsmettingsvoorschrif- fen voor veevervoer ook van toepas sing werden op veevervoer met een landbouwtrekker en aanhangwagen. Het was echter n*et de bedoeling dit vervoer, voor zover het eig«*n vee betreft, onder die voorschriften te doen vallen. In de inmiddels tot stand gek cm en nieuwe ontsmettingsregeling is dan ook een desbetreffende uitzon- derinp opgenomen. Getracht zal worden de ten behoe ve van de dierenbescherming aan het vervoer van vee te stellen eisen te vereenvoudigen.Hieromtrent zal over leg worden gepleegd met het land bouwschap en de Nederlandsche Ver eniging tot Bescherming van dieren. Het ligt in het voornemen, in afwach ting van het resultaat daarvan, de in de beschikking genoemde uitzon dering voor landbouwvoertuigen, waarmede vee wordt vervoerd, te doen vervallen. SPORT WIELRENNEN WAGTMANS EN DE GROOT UIT RONDE VAN CATALONIE De zesde étappe van de Ronde van Catalonië. van Val d'Uxo naar Tortosa over 147 km., heeft zich gekenmerkt door het uitvallen van de Nederlanders Wagt- mans en De Groot en de Fransman Buchonnet. Tussen Castellon de la Plana en Benicarlo geraakten de drie coureurs, die zeer veel last van de hitte hadden, zover op het peloton achter, dat zij er ten slotte de brui aan gaven. Kort na Benicarlo (96 km.) demar reerde de Spanjaard Zabaleta, maar bij Vinaroz (103 km.) maakte de Belg Couvreur zich los uit de hoofdmacht, begon een solo-jacht op de vluchteling, passeerde deze en kwam met ruime voorsprong als eerste over de finish. In de zesde étappe hebben zich ook de Nederlanders Michel Stolker en Leo van der Pluym onderscheiden Stolker klasseerde zich als 2de met een ach terstand van 33 seconden op de winnaar Couvreur (België) en Van der Pluym werd derde, voor de Sponjaard Jarque, die onmiddellijk na hem over de eind streep flitste Hun achterstand op Cou vreur was 1 min. en 8 sec. Het peloton volgde op anderhalve minuut. Behalve Wagtmans. De Groot en Bu chonnet (Fr staakten In deze étappe ook Sorgeloos (België). Willy Schroe- ders (idem) en Amigo de strijd. De Spanjaard Bahomontes behield de leiding in het algemeen klassement. HIJ heeft een voorsprong van een halve mi nuut op Lorono De bestgeklasseerde Nederlander is Michel Stolker (29ste), met een achterstand van bijna 9 min. Van der Sluys staat op de 45ste plaats (op 26 min en Van der Pluym is 48ste (op 28 minuten). SCHAKEN WERELDKAMPIOENSCHAP VOOR DAMES Te Emmen zijn de schaakwedstrijden om het wereldkampioenschap voor da mes-landenteams voortgezet. De uitsla gen van de tweede ronde luiden: Groep A: Nederlan d—Frankrijk XAV) Plus 1 afgebr. partij: Fenny Heemskerkmevr. Chaude de Silans V>C. Ath. Roodzantmevr. Choko afgebrokenTsjechoslowakijeIerland V?—V-> Plus 1 afgebr. partij; Finland Roemenië 1'^. De stand ln groep A: Nederland 2'4 punt «één afgebr.). Roemenië 2'/, punt. Rusland 2 punten, Tsjechoslowakije l\4 punt (één afgebr.), Frankrijk x4 punt (één afgebr.), Ierland A punt (één afgebr.), Finland x/, punt. Groep B: BulgarijeOostenrijk 20, LuxemburgHongarije 01 (één afg.), Ver. StatenSchotland 20. Stand: Bul garije 3l4 punt. Amerika 2 punten, Oost-Duitsland 2 punten. Hongarije 1'/$ punt (één afgebr Schotland Wi punt, Luxemburg V, punt (één afgebr.), Oos tenrijk 0 pnt. Groep C: Noorwegen—Denemarken, beide partijen afgebroken, BelgiëEn geland 02. Polen—Zuidslavlë 02. Stand: Engeland 4 punten, Zuidslavië 4 punten. West-Duitsland 2 punten, Dene marken (2 afgebr Noorwegen (Idem), Polen 0 pnt., België 0 pnt. In de afgelopen nacht is te Amster dam de heer Heemskerk overleden, de vader van de Nederlandse schaakkam pioene. die aan de schaakolympiade te Emmen deelneemt. Mevr Fenny Heems kerk zal na dit smartelijk verlies niet meer in het tournooi uitkomen. De tournooldlrectie deelt ons naar aanleiding hiervan het volgende mede: In overleg met de captains van de ploe gen uit de groep, waarin Nederland is ingedeeld (groep A) en de leden van de arbitragecommissie, zal de plaats van mevrouw Heemskerk worden renomen door mevr. A. van der Veen-Baas uit Amsterdam. door RIE VOLLEBREGT 4) Niet dapper dus maar gesteund en aangevuurd door een groot ver antwoordelijkheidsbesef en 'n sterke wil, deden zij hun illegaal werk met wegcijfering van eigen angsten. Verder behoeven wij over hen niet veel bijzonders te vertellen. Wij zet ten de klok enkele uren terug en be vinden ons weer in de woonwagen, waar de agent met een van schrik opengevallen mond de laatste woor den van de eigenaar van de doden- baan had gehoord. Agent Vader deed zijn naam alle eer aan. Hij was een model huis vader, die evenzeer een vaderlijk agent was; vriendelijk kleine kin deren en oude dames door het druk ke verkeer hielp en dronken mannen met een zacht lijntje naar het bureau wist te brengen. Verder gingen zijn aspiraties niet en eerlijk gezegd, had hij de dood gezien aan het zien van doden. Dood?, vroeg hij stupide. Ja, na een rit in mijn tent, ver klaarde de eigenaar. Ondanks zijn onaangename situa tie, zag Vader iets humoristisch in de samenloop van omstandigheden en meesmuilend merkte hij op Pracht reclame voor uw dodenbaan! De eigenaar vond dit grapje ech ter bijzonder onaangenaam. Tja, wat moeten we nu doen?, vroeg Vader ernstiger na een blik op de dode te hebben geworpen. Dat wilde ik juist aan u vra gen, antwoordde de eigenaar, die het meervoudig „we" van de agent aller minst prettig vond: Ik zou zo zeggen, dat dit een zaak voor de politie was, dusvoor u. Hum ja, gaf Vader toe, hoewel met merkbare tegenzin; Waaraan is die man gestorven? Weet ik niet. Ik denk hartver lamming. Hum! zei Vader weer eens, als of deze mededeling uiterst verdacht was: Is er een dokter gewaarschuwd? Ja, mijn knecht is er op uit. Even vóór u hier binenkwam ging hij weg. Hij zal dadelijk wel terug komen. Goed. Het lijkt my het beste, dat ik een rapportje over dit. ehongeval opstel en bij myn inspecteur inlever. Waarom is dat nodig? schrok de eigenaar, die blijkbaar bang was voor nodeloze rompslomp en ver wikkelingen. Iets vertrouwelijker bromde Vader nu: Ach de inspec teurs zijn na de oorlog zo lastig. Als ik het niet doe en ze vragen erom, dan krijg ik standjes. Kwestie van formaliteit, anders niet. En wy kun nen dan ook een eensluidend bericht aan de verschillende plaatselijke kranten afgeven. Weer schrok de eigenaar: Kran ten? Maar man, begrijp toch, dat ik daardoor een geweldige strop zal lijden. Geen mens uit heel deze stad zal meer in mijn tent willen. En de staanprijzen zijn zo hoog en Vader onderbrak de klaagliederen van de wanhopige man: onzin, beste kerel. Iemand kan toch overal een hartverlamming krygen. Oók in de kerk of in de trein en wilde je soms beweren dat de mensen ook daar niet meer inkomen na zo'n. ongeluk, ja, ongeluk, anders kan ik het moeilijk noemen. En verbeeld je nu eens, dat er iets uitlekt. Dan gaan de persmuskieten fantaseren en de hemel weet, wat je dan voor verha len in de krant krijgt. Of die lui vallen je de hele dag lastig om je, desnoods per ongeluk, maar te laten bevestigen wat ze al lang op hun blocnote hebben staan. Ik ken ze. besloot Vader geheimzinnig zijn ver haal. Dit „ik ken ze1' was op zijn minst een zeer sterke overdrijving, want. Vader had nog nooit persmensen-in- functie meegemaakt, maar had al zijn wijsheid omtrent deze eerzame lieden vergaard uit Amerikaanse sensatie-verhalen. De sterk aange dikte, opdringerige brutaliteit van de niets-ontziende Amerikaanse nieuws, jagers uit deze boeken paste goed in zijn voorstellingswereld en vandaar dus zijn laatdunkende „Ik ken ze". De eigenaar betaalde zyn tribuut aan de indrukwekkende en zelfver zekerde uitspraak van de man der wet en koos eieren voor zyn geld. Hij zuchtte: Vooruit dan maar! bedoelend, dat hy zich, zij het node verzoende met het rapport en pers communiqué. De agent haalde omslachtig zijn zakboekje te voorschijn en likte het puntje van zijn tong blauw aan het stompje inktpotlood, dat hij uit zijn zak opdiepte. Daarna begon hij de gewone routinevragen te stellen. Naam, geboortedatum en adres? Weet ik dat? antwoordde de eigenaar onwillig: ik heb de man nog nooit van mijn leven gezien, laat staan dat ik Agent Vader was er helemaal „in" en abrupt onderbrak hij de spreker ik bedoel natuurlijk van u zelf Wat heb ik er mee te maken? Niels maar het is gewoonte verklaarde Vader. Jan Akkerman, geboren Januari 1901 te Antwerpen. Belg? Nederlander! Wy, kermisgasten, trekken van de ene plaats naar de andere en De agent vond nadere uitleg over bodig en knikte. Adres? Domicilie, verbeterde de onder vraagde en noemde dit. Vader was nog bezig het op te schrijven toen de deur werd open gegooid en de dokter binnentrad, ge volgd door Dirk, de knecht. Vader kende de dokter en wilde de zaak uitleggen, hoewel hij zelf niet precies wist hoe deze zich had toe gedragen. De dokter luisterde echter niet, doch boog zich over het bed, waarop de onbekende man was neer gelegd. Hij voelde de pols. Dood, zei hij kortaf Hartverlamming? vroeg de eigenaar gretig. Is mogelijk, antwoordde de dok ter. Kan dat... tengevolge van de schrik gebeurd zijn? De dokter antwoordde op deze vraag met een schouderophalen. Neen, maar we hebben zijn zak ken nog niet nagekeken. Tenminste ik niet, zei de agent en zich tot de eigenaar wendend vervolgde hij na een blik in zijn zakboekje te hebben geworpen: Maar ik geloof dat mijnheer Akkerman toen ik binnen kwam juist. Neen, neen. haastte de eigenaar zich te zeggen, alsof hij een ernstige beschuldiging van de hand wees: Ik wilde hemik voelde zijn hart slag maar. die was er al niet meer, vulde de dokter aan; Nu, agent het lijkt me het beste, dat u de man naar het ziekenhuis laat vervoeren. Ik zal hem daar morgen met de dokter van de geneeskundige Dienst nog wel eens nader onderzoeken Op 't ogen blik is er voor mij hier niets meer te doen. De dokter mompelde een groet en verdween. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5