Slwklgat Sbj wnssm Het komende seizoen van K. en 0. Scherp Willem II Bravo DONDERDAG 5 SEPTEMBER 1957 tik T.F/mKK courant PAGINA 2 v jt f* Vüfj, TWEEDE LUSTRUM „PEERKE DONDERS" A.s. zondag 8 september gaat de afd. Leiden van de Kath. Nat. Bond voor E.H.B.O. „Peerke Donders" op feestelijke wijze het tweede lustrum gedenken. De dag wordt begonnen met een gezongen H. Mis voor de le den in de kapel van het r.k. lyceum aan de Mariënpoelstraat, welke ge volgd wordt door een gemeenschap pelijk ontbijt. Van 121 uur is er receptie in de aula van de r.k. tech nische school aan de Boerhaavelaan, alwaar om 2 uur de grote E.H.B.O.- lustrumwedstrijden plaatsvinden waaraan 16 ploegen deelnemen. Des avonds wordt het feest besloten met een feestavond in de Stadsgehoor zaal, waarbij opgevoerd wordt het „Schandaal in de Groene Kaketoe" door „De Spelers van St. Vincent". Na afloop gezellig samenzijn o.l.v. Evert Castelein m.m.v. „The Rythme Club". Kaarten voor deze avond zijn tot en met zaterdagavond verkrijg baar op de adressen: Tulpenstraat 7, Da Costastraat 7, Melchior Treub- iaan 30, Irenestraat 27 en Maresin- gel 43a. Plaatsbespreken zaterdag middag van 35 uur aan de Stads gehoorzaal. Bevolkingsonderzoek tuberculose Wij willen er nog even de aandacht op vestigen, dat er nog een laatste kans bestaat tot t.b.-onderzoek, en wel rtiorgen, vrijdag 6 september van 14.0016.30 uur en van 19.00 21.30 uur in een lokaal van het Bejaarden van Haag wegk warder een dagje uit De ouden van dagen en invaliden van het Haagwegkwartier, in totaal 130 personen, hebben gisteren een uitstapje gemaakt met zes luxe wa gens en twee grote autobussen. Om streeks half één ging het in de rich ting Amsterdam, terwijl men geruime tijd voor de pont richting Volendam moest wachten, werden de dames en heren verwend met bonbons en si garen. Eindelijk werd Volendam be reikt, waar in de uitspanning café Amvos een uitgebreide lunch onder genot van een kopje koffie werd ge bruikt. Na bezichtiging van Volerk- dam werd de terugreis aanvaard. Via Amsterdam en Haarlem be reikte men om half negen Leiden en ging men naar het clubhuis van de speeltuinver. „Westerkwartier", waar koffie met versnaperingen klaar stonden. De voorzitter van het Haagweg kwartier, de heer J. Schroder, heette alle dames en heren harteliik wel kom en sprak een dankwoord tot al len, die de tocht door het beschik bar «-tellen ven hun auto's mogelijk hadden gemaakt. Vooral de heer Kok. die een mal- leur met een wagen had, maar toch zorgde voor twee auto's. Jammer was het, dat twee waeens hadden afge schreven i.v.m. ziekte. Het gezelschap Gebr. Beij en Chauffeur had een leuk programma in elkaar gezet „Lach en vergeet". De bejaarden hebben genoten en werden aangenaam bezig gehouden. Een der bejaarden dankte ten slot te namens de ouden van dagen, het bestuur van het Haagwegkwartier voor deze zeer prettige dag. Dient nog vermeld, dat de firma Beuk twee chauffeurs had laten rijden, die de oudjes volop vermaakten; één roep was er: deze moeten meer mee gaan! POTLOOD en GEEST No 530. Horizontaal: 1. een soort van grove tarwe, 6. bid (Lat.), 7. vlies, vel, 8. hond, 9. voorzetsel, 10. stap. Verticaal; 2. smeerstof, bestaande uit pijpaarde, loodwit en lijnolie, 3. 't N. deel van Skandinavië, bewoond door een Mongoolse stam, 4. uit of betreffende Noorwegen, 5. rijzig. Oplossing morgenavond. Oplossing No 528. Horizontaal: 1. nota, 5. amen, 8. palster, 11. kroes, 13. desem, 15. toe, 17. o.l., 18. Ems, 20. de, 21. Ria, 23. ieder, 25. Segre, 27. negeren, 29. Nero, 30. ende. Verticaal: 2. op, 3. taks, 4. alree, 5. Ate, 6. mest, 7. er, 9. sommige, 10. Adorp, 12. Weert, 14. Eli, 16. ode, 19. serre, 22. Aser, 24. Deen, 26. ego, 27. Ne, 28. n.d. Weeshuis, Hoogl. Kerkgracht 17. Op het belang van dit onderzoek be hoeven wij wellicht niet meer te wyzen. Medisch Kleuterdagverblijf „Margriet" Van 16 tot en met 20 september a.s. zal er een huis-aan-huis-collecte ge houden worden ten bate van de Leidse kleuters, die een verpleging in „Margriet" zo dringend nodig heb ben. Op 21 september vindt de straatcollecte plaats. Collectanten voor dit goede doel kunnen zich op geven bij de directrice van „Mar griet", Boerhaavelaan 4 te Leiden. Mededelingen G.S.S. Aan de cursisten van de G.S.S. wordt medegedeeld, dat de cursus avond niet hedenavond, doch vrij dagavond 6 september wordt gege ven. Aanvang 7.30 n.m. gebouw Christelijke Belangen. De cursisten van de kopklas der G.S.S. wordten op vrijdag 13 septem ber verwacht om 8 uur n.m. Ook in gebouw Christelijke Belangen, Oude Singel 236. Beëdiging Onze stadgenoot J. A. v. d. Ouwee- len is hedenmiddag te Den Helder beëdigd als officier bij de zeedienst 3e klasse. Rectificatie Gymn.-ver. „Victorie" Dinsdag j.l. is abusievelijk vermeld dat de gehuwde dames zaterdag van 910 uur turnen hebben in de gym nastiekzaal van de Schuttersveld- school. Dit moet donderdagavond (dus hedenavond) zijn. BRIDGECLUB „OMNIA OMNIBUS". De gisteravond in café-restaurant „Royal" gehouden ledenvergadering van de bridgeclub „Omnia Omnibus" was goed bezocht. Door de voorzitter werd allen een welkom toegeroepen, waarna notulen en jaarverslagen werden goedgekeurd. De aftredende penningmeester werd herkozen en als commissaris werd gekozen de heer v. Leeuwen, in de plaats van de heer v. Zijl, die niet herkiesbaar was. Bij bespreking van het seizoen programma werden de leden door de voorzitter aangespoord om te trach ten, door uitbreiding van het leden tal, een betere competitie-indeling mogelijk te maken. A.s. woensdag zal het speelseizoen worden geopend met een drive, waarop alle bridgers, die in het a.s. seizoen in „O. O." clubverband wil len spelen worden uitgenodigd. Op gave voor deelname bij de secretares se, mej. C Bik, Witte Singel 92, te lefoon 22602. „Ons Belang" afd. Leiden zestig jaar Jubileum gevierd met autorit De afd. Leiden van de Ned. Bond van Broodslijters „Ons Belang" her dacht gisteren haar 60-jarig bestaan met een autotocht. Om 7 uur vertrok het gezelschap van de Beestenmarkt. Als eerste pleisterplaats deed men Zevenberg- sehoek aan, alwaar de koffie werd gebruikt. Hier nam de voorzitter de heer B. Woudwijk he twoord en liet het wel en wee der afdeling de revue passe ren. In het bijzonder de opheffing der binding van de broodslijter aan zijn leverancier was een groot suc ces voor de slijters en heeft him so- siale positie aanmerkelijk verbeterd. Vervolgens huldigde hij de pen ningmeester der afdeling, de heer P. v. Berge Henegouwen, met diens 60- jarig lidmaatschap. Hij stelde de ju bilaris als voorbeeld voor velen door zijn plichtsgevoel en aktiviteit. Tot slot overhandigde spreker de heer v. Berge Henegouwen een fraaie ets. De heer v. Berge Henegouwen dankte hierna met enkele toepasselijke woorden. Hierna ging de tocht verder en werden achtereenvolgens Den Bosch en Nijmegen aangedaan, waarna in Leers sum een diner werd aangebo den. Tot slot was er in Harmeien eeii gezellig samenzijn, waar de slijters lieten zien, dat zij Dehalve goede ver kopersook goede feestvierders zijn. Burgerlijke Stand Gèb.: Joke dr v. D. Sietses en M. Scheerman; Johanna Emerentia Ma ria dr v. F. W. van Dijk en A. M. J. Hogervorst; Cathanna Antonia Maria dr. v. A. C. Philippi en C. M. van Berkel; Adriana Helena dr v. A. Kloots en H. S. Romanesko. Louise dr v. M. Nolles en L. de Graaf. Overl.: J. T. van Es 84 jr, man; C. Homberg, 78 jr, man; A. G. M. Lan- gebroek, 1 dag, zoon. Getr.: J. C. Lucas en C. C. Deches- ne; G. A. W. Baudoin en M. B. Dou- wes. 10 stuks <2.- Na 18 maanden weer verkrijg baar bij: v.h. H. Walenkamp en Zonen PRINSESSEKADE 1 LEIDEN TEL. 21126 De Leidse Jeugd Tour Rolhockeytournooi hoofdschotet De derde avond van het rolschaats- festijn was van heel andere aard dan de voorafgaande avonden. De jongens en één dapper meisje verschenen met stokken, ijzeren pij pen, echte sticks en takken om te rol- schaatshockeyen. Dit gaf eerst een keuring van materiaal, waarbij enkele stukken te zwaar geschut van het veld verdwenen. Eerst traden de ploegen van de Frans v. Mierisstraat en de Oranje- buurt in het veld. De Frans v. Mie risstraat maakte al in de eerste mi nuut, met een goed gemikt schot een doelpunt. Ondanks het dappere ten strijde trekken van de Oranjebuurt na dit doelpunt, konden zij toch niet verhinderen dat W. Burgij al spoedig de voorsprong van zijn ploeg tot 20 opvoerde. Even kwam de Oranjeploeg weer fel opzetten, wat dan ook een verdiend tegenpunt opleverde. Toch bleek de Fr. v. Mierisstraat overwe gend sterker en won deze wedstrijd verdiend met 51, na nog enkele goede doelpunten in de tweede helft te hebben gescoord. Bij de tweede wedstrijd tussen de Maredijk en „De Watertoren" ging het gelijk op. De Maredijk ging erg hard van stapel, hetgeen dan ook in een minimum van tijd twee goals op leverde. De veel kleinere jongens van „De Watertoren" gaven de moed niet op. Sjefke Gussenhoven, de 'kleinste man van het veld, werd door het pu bliek flink aangemoedigd. En na lang zwoegen gelukte het deze klein tjes om vlak voor de rust een tegen doelpunt te scoren. De Maredijk trok nu zijn beste man terug in de verde diging en er ontspon zich een hevig duel om de gelijkmaker. Wat de wa tertoren ook probeerde, er was geen doorkomen aan. Door deze overwin ning plaatste de Maredijk zich in de finale tezamen met de Frans van Mierisstraat. Deze wedstrijd wordt vrijdagavond bij de „De Watertoren" Tussen de twee wedstrijden in, re den de laatste meisjes voor het kunst rijden hun figuren. Bij deze laatsten bleken verscheidene goede rijdsters te zijn. L. Bodrij verbeterde de pres tatie van S. Vermond en behaalde 35 punten. Ook het meisje van Ger- ritse kwam er boven en staat nu met 32 1/2 p. op de 2e plaats. Bep Bellaert, die deze avond in Dordrecht moest rijden, werd uitstekend vervangen door A. Kouwenberg, die deze avond voor het eerst aanwezig was. De jury heeft weer punten gege ven aan de grote Leidse meisjes en aan A. Kouwenberg. Laastgenoemde verzamelde 37 p., K. v. Kempen 35 en L. Mank 33 1/2 pnt. Van deze laat ste twee was dit weer hoger dan de voorafgaande avonden. De jongelui hebben zich deze avond weer keurig gedragen, wat veel heeft bijgedragen rot de goede garg van zaken. Dat doen we vanavond op „Ooster kwartier" natuurlijk weer, wart hier hebben jullie ets goed te maxen De belangstelling in het „Mors- kwartier" was niet zo groot als op de andere avonden. Dit kwam waar schijnlijk door de afstand. De stand bij het schoonrijden voor de meisjes is nu: L. Bodrij 35 p., Ger- ritse 32 /2 p., S. Vermond 32 p., M Koet 30 p. en M. v. Venetiën ook met 3 pnt. Deze vijf rijden v/ijdag een extra rit om de prijzen van het schoonrij den te betwisten. Nieuwe evenementen Een van de symptomen van het le ven is, een voortdurend streven naar het betere, een pogen om te komen tot groter vervolmaking. Het is, aan het begin van het dertiende winter seizoen van de Leidse Volksuniver siteit K. O., verheugend te con stateren, dat het initiatief van de stichting na twaalf jaren van wel vaart, nog intens lééft. Dat blijkt uit de vele wijzigingen (verbeteringen) en nieuwe evenementen, die in het programma voor het komende jaar zijn opgenomen. Publiceerden wij enige tijd gele den reeds enkele reorganisaties met betrekking tot het muziek- en to neelprogramma voor het komende jaar, thans vragen we ook de aan dacht voor enkele nieuwtjes in het film-, ontwikkelings-, en „groene kaart"-werk. Vrees voor verstarring, aldus de directie van K. O., heeft ertoe ge leid, dat de filmvertoningen dit jaar niet meer in het Casinotheater maar in Luxor zullen plaatsvinden, waar thans ééns in de veertieA dagen, steeds zaterdagsmiddags om drie uur, K. O.-films gedraaid worden. Films en lezingen. Met betrekking tot de opzet van het filmwerk vernamen wij, dat daar. van ook het karakter geheel verschil lend is van dat in het vorig seizoen. Men gaat nu niet meer films zien, die in geen enkel verband iets met elkaar te maken hebben, maar men kan geheel vrijblijvend een se rie films genieten, die alle hetzelfde onderwerp behandelen. De eerste se rie, ingeleid door de bekende film journaliste mevr. Wielek-Berg uit Amsterdam draagt als titel „Zwart en Wit, zwart op wit" en handelt over het rassenvraagstuk. In deze eerste cyclus draaien vermaarde rol prenten als: „Lost Boundaries", „Tranen over Johannesburg" en „Pennywhistle Blues". De „Filmliga" die films vertoont, die onlangs hun artistieke of historische waarde, om hun inhoud of strekking soms niet voor openbare vertoning in ons land in aanmerking komen, heeft eveneens het Cakinotheater vaarwel gezegd. Dit betekent, dat de liga in het ver volg over eigen tijd en plaats kan beschikken. Interessant is het,te vernemen dat naast de filmseries door de ontwikkelingssectie eveneens series lezingen gehouden worden. Een van de eerste series, welke door zeer vooraanstaande sprekers wordt be handeld, gaat eveneens over ,het ras senvraagstuk, een nog steeds zeer actueel probleem. Het werk van de ontwikkelingssectie in deze staat ge heel los van dat van de filmafdeling. De Luistercursussen. Op het gebied van de filmlezingen, die in de foyer gehouden blij ven- worden belooft het programma veel interessants. Iets geheel nieuws biedt de serie „Ltiistercursussen", waarin de heer H. Quispel, leraar aan het Haags Conservatorium een musicologische cursus verzorgt, die door zijn opera- klas in oude costuums gekleed wordt geïlustreerd. De cursus wordt gegeven in de historische „Grote Pers" van de Lakenhal. In de talencursussen blijkt grote interesse te bestaan voor Spaans en Italiaans. Over het algemeen geno men, is er voor deze cursussen zo veel belangstelling, dat sinds het vo rig seizoen het aantal klassen met zes is toegenomen tot 34. Elke klas heeft een gemiddeld aantal leerlingen van 14, welk klein aantal leerlingen de grootste resultaten blijkt te waar borgen. Hetzelfde geldt voor de werk. cursussen, die de cursisten de ver schillende handvaardigheden bijbren gen. Het verheugt het bestuur van de Volksuniversiteit; dathet in toene mende mate de hulp en steun mag ge- Win te^-show Ter gelegenheid van de opening van Couture Riël werd gistermiddag een winter-show gehouden. Nadat de directeur, de heer A. Immink, gister morgen gerecipieerd had voor be vriende relaties verwelkomde hij 's middags een klein gezelschap ge nodigden in zijn voor deze speciale gelegenheid tot een aantrekkelijke salon ingerichte nieuwe zaak, die met de prachtigste bloemstukken was versierd. De geëtaleerde kledingstukken hadden al een vermoeden gewekt in welke richting Couture R'ê. wenst te gaan op het terrein van de rr.ode, en tijdens de show werd dit vermoeden bewaarheid. De firma brengt het duurdere genre dameskleding, zowel in het sportieve als in het gexlede. Steeds meer overheerst de coupe en daarnaast net raffinement waar mee men de kleuren combineert. Voor deze winter zal men er copieën van de Parijse modekonin gen kunnen vinden, zoals van Jac ques Heim, Dior, en ook enkele crea ties in de Londen-stijl waarin we coctailtoiletten zagen. Deze laatsten zijn romantisch en vooral ook jeug dig, maar overtreffen toch de mode scheppingen van de Seinestad in elegance nooit. De geliefde ruit, thans in „shadow- dessin", is voor het komend seizoen uitgevoerd in blauw en groen, of in blauw en bruin. Camelkleur is weer in zwang, en ook veel mos- en gif groen. Kardinaalrood wordt zelfs ge bracht in tweed. Zwart is natuurlijk ook in de wintercollectie weer aan wezig, vooral ook voor cocktail- en namidagjaponnen. Voorts konings blauw, een weinig tabaksbruin en grijs. Voor japonnen brengt Couture Riël veel tweed, dikwijls in pied-de poule ruitje in de kleuren zwart-rood, zwart-wit, groen-blauw en groen bruin. Voorts voor de middag wol met zijde en nog een enkel jersey model. De avondjaponnen zijn van zware zijde en ook wel van satijn. Soms wol met zijde, gegarneerd met plissésatijn. De mantels zijn van lamé een zeer mooie, langharige kwaliteit. De pakjes, dikwijls eveneens ge ruit, vertoonden bijna zonder uit zondering korte schootjes, variërend van tien tot vijftien centimeter. Bij de kostuums met wijde plooirokken waren de jasjes meestal hooggeslo ten met een plat kraagje, dat een jeugdig effect geeft aan de draagster. De japonnen waren glad aan de hals, met hier en daar een knoopgarne- ring, voor zover 't de gewone japon nen betrof, de geklede japonnen en het cocktailtoillet waren bootvormig uitgesneden en vertoonden soms een v-vormig décolleté op de rug. De hoeden van Messcher waren baret- vormig of geïnspireerd op de zuid wester. De avondjapon was voor kor ter als achter. Ook het voetvrije avondtoillet was in de collectie aan wezig. Op het gebied van bont werd geen nieuws gebracht. Ook vorig jaar zagen we al bontkragen op mantels. De bontjasjes waren smaakvol en goed draagbaar. Eén détail willen we u niet onthouden: de garnering van bont aan de korte, aangeknipte mouwtjes van geklede japonnen. Van een duidelijke lijn was geen sprake. Men zou kunnen zeggen dat de floulijn overheerst. Dat wil in dit geval zeggen dat de vrouw in de taille en het torso voldoende bewe gingsvrijheid heeft, maar soms niet wat de rokken betreft, die hoe ele gant zeer nauwe rokken kunnen staan, toch wel een zekere training in het lopen vragen. Maar daarnaast welfden ook een vrij groot aantal japonnen met wijde rok geshowd, be staande uit losse stolpplooien, die on geveer tien centimeter zijn ingenaaid nieten van de Rijksuniversiteit, voor namelijk waar het betreft de keuze van de docenten. Bijzondere voorstellingen zijn die van het Salzburger Marionettenthea ter, dat op vier en vijf november a.s. in Leiden komt o.a. met een voor stelling van „Faust". In januari treedt het Nederlands ballet op en in februari wordt het cabaret van Wim Zonneveld ver wacht. In mei besluit het programma met een opera in het Gebouw voor Kunsten en Wetenschappen in Den Haag. De „Groene kaarten". Voor het Groene Kaartwerk, het werk voor de werknemers in de ver schillende Leidse bedrijven, zijn de vier voornaamste Nederlandse To neelgezelschappen geëngageerd. Aan vier populair-klassieke con certen zal medewerking worden ver leend door de violist Herman Kreb- bers, Wim Stenz, de hoornist Piet Schijf en door de Franse pianiste An nie d'Arco. Behalve het Salzburger Marionettentheater treedt in deze sector van het Volksuniversiteitswerk nog op Toon Hermans in zijn een mans-show. Als speciale stunt ten slotte is een bezoek gepland aan de Weense ijsre- vue, op 21 februari op de HOKIJ- baan te Den Haag, waarheen de K. O.-leden gebracht worden met bus sen, die van verschillende plaatsen in Leiden vertrekken. Leidse Agenda (Kath. verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad van Maatsch. en Cult. Overleg, W. J Kriek, Hooigracht 12. tel 20018). DONDERDAG, 5 SEPTEMBER K.A.B.O. Vergadering. Gebouw Ohr. Soc. Belangen, Oude Singel 236, 8 uur nam. VRIJDAG, 6 SEPTEMBER Kon. Ned. Natuurhist. Ver, Bijeen komst in Natuurhist. Museum Kai- serstraat, 8 uur nam. ZATERDAG, 7 SEPTEMBER Centrale Volksbond. Zitting, Pie- terskerkkoorsteag 23, 78 uur nam. ZONDAG 8 SEPTEMBER. R.K.-E.H.B.O. „Peerke Donders" Viering tweede lustrum, Receptie in r.k. techn. „Don Bosco", Boerhaave laan. 121 uur. Feestavond. Opvoe ring van „Schandaal in de Groene Kakatoe", Stadsgehoorzaal, 8 uur nam. Potasch en Perlemoer.in textiel. (1500ste opvoering) Schouwburg 8 uur nam. Kon. Ned. Natuurhist. Ver. Strard- excursie. Stationsplein, 10.15 uur v.m. Ver. Fokkers Herdershonden. „Fok kersdag" De Burcht. (Keuring 11 uur v.m.). De avond- en nachtdienst van 1e apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waargenomen door' Aootheek Boekwijt, Breestraat 74, tel 2J552 Apotheek Haven Haven 18, tel 20U85. Apotheek Oegstgeest, Wilhe.'minapark 8, Oegstgeest tel. 26274. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1 Tentoonstel ling geologie van Nederland Op werkdagen van 1012 en 24 uur Zon- en feestdagen 2--4 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „De mens in minia tuur; de wereld van het poppenspel" (Tot l okt Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling Japanse prenten Op werkdagen 10——5 uur, op zondag 1 5 uur (Tot 1 oktober), BIOSCOPEN Trianon: „Der Bettelstudent" (a.l.) Luxor: „Kitty in de grote wereld' (reprise) (a.l.) Lido: „Het verdachte huis' (18 jaar) Casino: „Het trottoir" (18 jaar). Jeugdvoorstelling: „John en Julie (a.l.) Rex: „Geen plaats voor wilde dieren" (reprise) (a.l.) Donderdagcyclus (5 sept.): „Bittere Rijst" (strikt volw.) Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 5 September 1857. Door het bestuur van de Dier gaarde te Rotterdam waren de kinderen der weeshuizen en der diaconie- en armenscholen al daar uitgenodigd, gedurende de week na de kermis de diergaar de te komen bezigtigen Dit ge tal bedroeg p.m. 4700 De kin deren zijn bij lie gelegenheid tevens onthaald op wafelen en bier, waartoe het bestuur was in staat gesteld door welwillen de bijdragen van de leden en de medewerking van 2 Reeren Bierbrouwers. Laatste Berichten HET NIEUWE BURGERLIJK WETBOEK. De Tweede Kamer heeft heden middag de artikelsgewijze behande- j ling van de beide wetsontwerpen tot i vaststelling van boek 1 van het nieu we Burgerlijk Wetboek voortgezet. Allereerst wordt gestemd over het amendement van de beer van Rijcke- vorsel (K.V.P.) strekkende tot in voeging van een nieuw artikel 10a, al dus luidende: „Een pei'soon, die bij rechterlijk vonnis ^an overspel is t overtuigd, mag nimmer meer met de medeplichtige aan dat overspel in het I huwelijk treden". Het amendement wordt verworpen met 78 tegen 38 stemmen. I Vóór hebben gestemd, de KVP en van de CH de heer Schmal. Tegen: P. v. d. A. A.R., C.H. ^behalve de heer Schmal), V.V.D., S 3, en C P.N. Aan de orde komt vervolgens de stemming over het amendement van de heer v. Rijckevorsel (K.V.P.), dat beoogt een verbod van huwelijk van oom en nicht, tante en neef en van een zwager en zijn schoonzuster, indien de zuster met wie hij gehuwd was, nog in leven is. Dit amendement wordt bij zitten en opstaan verworpen door: K.V.P., A.R. en van de C.H. de heer Schmal. Het artikel wordt z.h.s. keurd. In de afgelopen weken hebben zich op negentien plaatsen in mili taire kazernes en kampementen ge vallen van Aziatische griep voorge daan. De ziekte verloopt goedaardig. In de week van 27 augustus tot 2 september waren er 863 gevallen. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uui (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen dan trachten U alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE SASSENHEIM Gevaarlijk kruispunt. Het kruis punt Sassenheim-Noord is een ge vaarlijk kruispunt. Dit bleek weer eens de laatste twee dagen. Maandagmorgen omstreeks kwart voor tien reden twee vrachtwagens, één komende uit Lisse, de andere komende van de v. Pallandtlaan te gen elkaar op, doordat de vrachtwa gen van de v. Pallandtlaan geen voorrang verleende. Het gevolg was dat de vrachtwagei die de aanrij ding veroorzaakte geraakt werd aan de laadbak, daardoor een lantaarn paal omver reed en vervolgens op de linkerzijde van de weg terecht kwam. Beide wagens werden zwaar beschadigd en moesten met kraan- wagens worden weggesleept. Dinsdagmiddag omstreeks een uur JIarathon- ^IEUWTJES Berichten, opgenomen na tips van lezers aan onze redactie worden gelde lijk beloond. Oe tipgevers dingen bovendien mee In onze nieuws-marathon waarvoor elke maand ide komende drie maanden' een prijs van 25 van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. BEEST BLEEK NEST VAN HOUTWESPEN. Enigszins geschokken trok de ar beider Jac. de Wolf, Waardgracht 163 alhier, zijn handen terug, toen hij gistermiddag tijdens werkzaam heden aan een luchtkoker in het Bo tanisch T laboratorium aan de Non nensteeg iets zag, „veren of zo" dat hem deed denken aan een beest, dat in die luchtkoker lag. Het bleek het nest te zijn van hooutwespen en de heer De Wolf mag daaror.i van geluk spreken, dat het niet bewoond was! Volgens dr. W. K. H. Karstens, die spoedig ter plaatse was, om zich van de vondst op de hoogte te stellen is het nest misschien ai twintig jaar niet meer bewoond. Niettemin was het nog helemaal gaaf en het werd daarom erg voorzichtig verwijderd. Het nest bestaat geheel uit fijngekouwd hout, dat door tal van kleine takjes bijeen gehouden wordt. Het heeft iets weg van een groep „Elfenbankzwammetjes", de honingraten liggen gedeeltelijk bloot en er zijn verschillende dode hout wespen in het nest achtergebleven. Dr. Karstens is voornemens het nest naar het Museum voor Natuur lijke Historie te laten overbrengen. gebeurde een zelfde ongeluk, nu om dat een personenauto komende van de v. Pallandtlaan geen voorrang gaf aan een vrachtauto uit Lisse. Beide wagens werden zwaar beschadigd. Persoonlijke ongelukken deden zich in beide gevallen niet voor. Auto over de kop geslagen. Om streeks kwart over zes gisteravond is op de Rijksweg A'damDen Haag ter hoogte van het viaduct aan de Menneweg een ongeval gebeurd wat zeer goed is afgelopen. Een vracht wagen die met een snelheid van plm. 50 km reed werd ingehaald door een personenwagen met een snelheid van plm. 100 km juist toen de beide voertuigen naast elkaar waren ramde de personenauto de vrachtwagen aan de linker zijkant, ter hoogte van het portier. Gevolg was dat de vrachtwa gen slingerend over de weg ging en even verder tot stilstand kwam. De personenauto een volkswagen is over de kop geslagen en zeer zwaar beschadigd. De inzittenden een chauffeur en twee lifters kwamen wonder boven wonder met de schrik vrij.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2