DIP Nederland kan zich tegen sterke bnitenlandders niet handhaven DIP! Duitsers boekten op de eerste dag sensationele overwinningen Voor Televisie en Radio L. VAN GEELE Nederland veroverde nog geen finaleplaats Italië onbedreigd open-bridge- kampioen van Europa 10e Internationale concours hipp que te Rotterdam „Hazerswoude Koudekerk" KUNSTfiEBUEN ENIGE HULPARBEIDERS ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE CUUKAhi PAGINA 11 De Europese roeikampioenschappen te Duisburg Nereus-vier als tweede De Nederlandse deelnemers aan de Europese roeikampioenschappen zijn er op de eerste dag: niet in geslaagd finale plaatsen te veroveren. De vier met stuurman van Nereus eindigde in de heat op de tweede plaats achter Duitsland, sklffeur Etedelé van de Dordtse bracht het in de eerste Amsterdammers zich De Deen Berge Schwarz heeft vrijdag de vijfde race om het Europees kam pioenschap eenmanszwaardboten, wel ke in de Finnjollenklasse wordt gezeild, gewonnen. De Italiaan Adelchi Pelle- schier werd tweede. Hans Larcher (Zwitserl.) derde, de Oostduitser Jürgen Vögler vierde en onze landgenoot Hans Sleeswljk vijfde. De zesde race leverde een overwin ning op voor de Belg André Melis. De Nederlander Han? Sleeswijk eindigde als Europees bridgekampioenschap Nederland heeft kansen niet gebruikt nog altijd de derde plaats. En toen kwam de teleurstelling. De Amsterdammers zakten af en eindigden tenslotte op de vijfde plaats met ruim verschil voor Frankrijk, dat veruit de plaate opgewerkt, direct gevolgd door zwakste ploeg had. De tijden in deze Zweden en Denemarken. Het verschil1 heat waren veel sneller dan in de eer- tussen deze drie was bijzonder klein en bleef dat ook. Kort voor de finish had den de Zweden zich weer achter Duits land genesteld, maar een vinnige eind spurt van 37 slagen leverde de Neder- AUTOMOBILISME LUIK—ROME—LUIK De Marathon van de weg Na het eerste traject door Italië. nhU;e „na wh tv?r7oed de eerste voorwedstrijd een finaleplaats r„n noo R7 ir, - had veroverd ten koste van Duitsland. 117 Dw,pn Sni-n d!t ïl landers een duidelijke tweede plaats op titelhouder Tsjechoslowakije, Zuidslavië. I Jh<5ne strafdunten 1 i f Jt Tot h* en de hoop, dat zij zich vandaag in de 1 Roemenië en België De tijd van Nereus£3* X 4™ in P J finale zullen roeien. min on o -„if., a 1 1 hoorde de Nederlandse equipe Gatsoni- e voor- *ra(^e- gehele seizoen hebben de 1 Toch moeten de Amsterdammers zich wedstrijd niet verder dan een vierde An?sterdammers.steeds in de eerste 1000 maar geen illusies maken voor de her- SÏÏriEhï,K«°,r"a en F.! v°5r"n ,5* veld gelegen om ksnsingen, want. zowel de Tsjechen en rencz, de twee zonder stuurman van 't Spaarne werd eveneens vierde na Oostenrijk, Engeland en Denemarken en de acht van Nereus moest Italië, Hon garije. Denemarken en Zweden laten voorgaan. De grote winnaars van deze eerste dag waren de Duitsers, die vijf over winningen boekten, waaronder een bij zonder sensationele van de sklffeur Von Fersen op titelhouder Iwanov. Er werd trouwens toch met reputaties gekegeld In de twee zonder stuurman zullen de Russen Victor Ivanov en Bul- dakov het vandaag nog eens moeten pro beren, want zij werden door de Roe menen geklopt. En de vier zonder stuur man van de Verenigde Staten, vorig jaar tweede prijswinnaar in Melbourne, moest het afleggen tegen de ook in Ne derland bekende ploeg van Etuf Essen. In hetzelfde nummer verloren de Rus sen verrassend van Roemenië Bij de achten slaagde titelhouder Tsjechoslowa kije er niet in zich direct te plaatsen. Het werd zelfs een dubbele nederlaag voor de Tsiechen want behalve Rusland moesten zij ook Duitsland voor laten gaan. Deze resultaten wijzen uit, dat men zondag in de finales bijzonder span nende wedstrijden kan verwachten. Lex Redelé had in de eerste heat geen kans gehad en het was duidelijk, dat hij zich evenals de andere Nederlandse ploegen niet ten volle gaf om krachten te sparen voor de herkansingen. Het gevecht ging hier tussen de Pool Ko- cerka en de Oostenrijker Rabeder met Redelé van het begin af op de vierde plaats achter Ferencz. Zoals het Ivanov verging, verging het ook de Russische twee zonder stuurman. Zij hadden een achterstand van 1 leng te, na 1500 meter, op Roemenië met een moordend tempo vrijwel teniet gedaan en leken te gaan winnen. Ook hier wreekte de inspanning zich 50 meter voor het einde en gingen de Roemenen zegevierend door de finish, omdat de daarna af te zakken. En zo was het de Zuidslaven als de Roemenen, hadden ook nu weer. Na 500 meter lagen de zich niet meer ingespannen toen het hun sterke Italiaanse Motoguzzi acht, Hon- duidelijk werd. dat Rusland de voor- garije en Nederland gelijk op kop. Op wedstrijd ging winnen. Soepelheid en elegance Gistermiddag is een internationaal springconcours gehouden om de prijs van de Rotterdamse Jockeyclub. De deelnemers waren in twee groepen ver deeld: groep B bevatte de ruiters die ingeschreven zijn voor het Europees kampioenschap springruiters en in groep A waren de overige deelnemers. Elke deelnemer moest het parcours tweemaal afleggen, telkens met een an der paard. De klassering werd verkre gen door optelling van het aantal fou ten en de tijden in beide ritten gemaakt. De lengte van het parcours bedroeg 760 meter Er waren 15 hindernissen opgesteld, waarvan 3 dubbelsprongen. De maximaal toegestane rijtijd bedroeg 131 sec. De Prijs van Kralingen een nationaal springconcours over een parcours van 870 meter lengte met een maximum toe gestane rijtijd van 150 sec. met 14 hin dernissen van 1.20 meter (max.) hoof'e Tïinö* nitcrprn«»lH en totaal 16 sprongen, is gewonnen door Huss.sche ploeg volkomen uitgeroeid j van Tle] A^ardasm me, ,Heid. was. De twee van 't Spaarne speelde slechts een ondergeschikte rol in de andere heat. De strijd voltrok zich voornamelijk tussen de Henley-winnaars Davidge en Leadly en de Oostenrijkers Sageder en Kloimstein, een duel, dat door de Oos tenrijkers met een halve lengte werd gewonnen. Van Huystee en Britzei lagen van het begin tot eind op de vierde plaats en maakten een tijd 7 min 33,8 sec. die, gezien de geringe wind, er op duidt, dat ook zij zich spaarden. Goede Nereus-vier Het was een aangename verrassing voor de grote Nederlandse kolonie toen de vier met stuurman van Nereus zich in de heat zo uitstekend weerde. Na 500 meter had Duitsland reeds de leiding genomen met anderhalve lengte voor sprong op Denemarken, Nederland en Zweden. Roemenië had zich terugge trokken. Maar halverwege hadden de grafin" Er waren 14 deelnemers. Tien dagen lang zullen op het terrein van de Sociëteit gevestigd in de Rot terdamse manege de paardenhoeven trappelen. Tien dagen lang zullen ook enkele van de beste ruiters uit Europa tegen elkaar uitkomen in een strijd om de zegepalm. Reeds op de eerste dan van dit jaarlijkse concours-hippique, dat ditmaal een extra tintje heeft gekregen doordat het Europees kampioenschap voor springruiters voor de eerste maal in de hippische historie wordt gehou den, werd sport van hoog gehalte ge boden. Het belangrijkste nummer van de dag, internationaal gezien, was on getwijfeld het springnummer om de prijs van de Rotterdamse Jockeyciub Ruiters van wereldfaam zoals de Olym pische kampioen Hans Guenther Wink ler, de Franse militaire ruiters kapteiin Lefrant en De Fombelle, de Italiaanse markies De Medici en de Britse amazo nes Dawn Palethorpe en Jean Harper toonden stuk voor stuk hoe parcoursen dienen te worden gereden Ook ditmaal was het verschil in rijwijze van genoem de ruiters en amazones onderling duide lijk te zien De Fransen met hun felle ruinen nemen de wendingen geweldig kort. Het razend snelle tempo waarin de paarden over de hindernissen sprin gen wordt door de andere deelnemers nauwelijks benaderd. De parcoursen die de Duitse ruiters lieten zien waren van een geheel ander soort Beheerster, dikwijls ruime spron gen Vooral de stijl van Winkler is van sunerklasse De combinatie Winkler- Halla is ongetwijfeld een van de beste ter wereld Met enorm grote sprongen bracht de OlvmDisrhe kamn'oen de 12- iarige bruine merrie over de hinder nissen. het paard scheen er zelf ook bijzonder veel plezier in te hebben, want Zoet het sprong met een soepelhe'd en een élóoanPe die bewondering afdwong Wat de Britse deelnemers en deel neemsters betreft ook dpze hebhen reeds voonufgaande jaren duidelijk blijk gegeven dat zij tot de ernstige concur renten dienen te worden gerekend Maar ook in de Nederlandse gelederen zag men enkele uitstekende combinaties Tonnv Timmer weer op het groene ta pijt verscheen met de 16-iarige Ierse „Master" en Hendrickx met ..Bvou" bleven zeker niet beneden de verwach tingen. Winnaar werd in groep A de Duitser Alfonds Luetke- Westhues die zowel met •Ala" als met ..Flagrant' tweemaal zon der fouten rondkwam. In deze afdeling hij de enige ruiter die het zover bracht In de afdeling B evenwel, bij de meer geroutineerde ruiters, waren het drie combinaties die met een totaal van nul fouten uit de ring kwamen Bovenaan stond de Franse kapitein Guy Lefrant die met ..Caballero" er met I Etendard" respectievelijk 88,4 sec en 91.6 sec liet afdrukken De snelste tij den van de drie. De parcoursen gereden door Lefrant waren zeer snel. maar hier en daar wat slordig Hans Guenther Winkler reed met ..Halla" en „Sonnen- glanz" voortreffelijk. Maar de tijden die voor Winkler werd genoteerd, waren langer dan voor de Fransman, nl. 99,8 équipe Gatsoni h. De Nederlan ders KoksGorris bezetten met 11 an deren de 39e plaats ex aequo Zij had den met hun Porsche 4 strafpunten op gelopen. De Nederlandse Porsche-ploeg Dassen—Hertzdahl stond in Tolmezzo op de 86e. dus voorlaatste plaats met S strafpunten. SCHAKEN OOSTEUROPESE SCHAAKSTERS GEARRIVEERD Vrijdagavond zijn de Russische- en Tsjechische schaaksters. die te Emmen zullen deelnemen aan het tournooi om het wereldkampioenschap landenteams (dames), met het toestel uit Praag op Schiphol gearriveerd. De schaaksters (wereldkampioene Ol- ga Rubstova, Kira Zvorykina, beiden Russinnen de Tsjechische dames Nina Hruskova en Koeta Eretova. vergezeld van kampioen Bedrich Thelen), werden o.m hartelijk begroet door de Roemeen se deelneemsters, die reeds eerder wa ren aangekomen De commissie van ontvangst heeft te vergeefs gewacht op de Hongaarse deel neemsters Men verwacht nu. dat zij evenals de Poolse schaaksters, vanavond zullen aankomen Zeker is. dat de Hon gaarsen visa zijn verleend. WIELRENNEN De uitslag van de 34 km. recordrit luidt als volgt: P Hooijman 53 18. Verdegaal 54 18. A. v d Kaay 54.14. B G de Jong 54.30. H Grimbergen 5513. B Slingerland 55.35, A v. Kem pen 58.40. D-klasse: 17 km.: H Kasteel 26.28. B iet 26 46, A. J de Roo 27 52 De laat- I ste rit van de avondcompetitie gaf als uitslag: 1. H van Gent 34 km in 52 min. 10 sec.; 2. C. Verdegaal; 3. A v d. KaaiJ; 4 P Otto; 5 P Kooyman D-klasse: 1. B Zoet. 2. N Kooien 3 K Kasteel. 4 P. van Went. Zondag wordt er een clubtocht ge houden naar Gouda, waar de Federatie van Wielerclubs in Zuid-Holland het clubkampioenschap laat verrijden Ver trek 10 uur vanaf het Stadhuisplein Dinsdagavond laatste recordrit. Start 6.30 uur aan de Zijl. en 118 sec., zodat de Duitse ruiter als tweede eindigde. De prijs voor het beste paard ging naar de elfjarige vosruin „Caballero" De beste Nederlandse combinatie was die van Anton Ebben met de paarden .Harmonieuse" en „Fleur d'Oranger" Met het eerstgenoemde paard noteerde hij 8 fouten en met het tweede 4. zodat zijn totaal op 12 kwam Tonny Timmer legde met ..Master" een zeer goed par koers af. vooral wanneer men in aan merking neemt dat dit paard maanden lang op stal heeft gestaan Acht: fouter was het resultaat, met „Roxane" was het minder gunstig. Vijftien fouten bracht Timmers totaal op 23 en scha kelde ook hem uit voor de prijzen. Door in de 16e en voorlaatste ronde gelijk te spelen tegen Engeland, heeft Italië vrijdag het open-bridgekampioen schap van Europa behaald. Het heeft 27 winstpunten uit 15 wedstrijden, een aan tal. dat door Oostenrijk nog geëvenaard kan worden. Italië heeft evenwel zulk een grote voorsprong In matchpunten dat het de titel niet meer kan ontgaan Nederland heeft de kansen om, naast Engeland, de derde plaats te bereiken, niet gebruikt. Onze landgenoten speelde gelijk tegen België (48 tegen 50 match- punten). nadat zij na de eerste zitting nog een achterstand van 12 matchpnt. hadden. De uitslagen uit de 16e ronde waren: België speelt gelijk tegen Nederland: 50 tegen 48 matchpunten: Italië speelt gelijk tegen Engeland: 57 tegen 55; Spanje verliest van Oostenrijk met 36 ERE-WEDSTRIJD S.H.S.—U.V.8, De opstelling der beide elftallen is als volgt: S.H.S.: doel: Van Wijngaarden; ach ter: W Onink en J Mommers; midden: A Zuidgeest. B Zwarts en A. de Wit; voor: Knolman. B Dekker. J. van Geen, W Zwarts en J. Huntink. U.V-S.: doel: Th. Michielse; achter: .1 de Wolf en Sj van Leeuwen: midden: H. de Haas, A. Hak en Fr. Phlllppo; voor: J. Mathcewisse. C. v. d. Zeeuw, J. Verhoecks, H. Bekkering en C. Ver hoogt. Als scheidsrechter fungeert de heer Formenoy. Vóór deze wedstrijd spelen de adspi- ranten van LFC en GONA (Den H5ag) tegen elkaar Aanvang 115 uur. Ir. HOPSTER: GEEN CONFLICT K.N.V.B.N.K.S. Naar aanleiding van publicaties in en kele dagbladen, volgens welke een ern stig conflict zou zijn ontstaan tussen de Nederlandse Katholieke Sportbond en de KNVB (de NKS had gevraagd een gedeelte van de poolgelden te mogen ge bruiken voor werk op ideëel terrein) stelt de voorzitter van de KNVB. ir H F Hopster. er prijs op nadrukkelijk me de te delen dat er in geen enkel op zicht sprake is van een conflict tussen beide organisaties. In de laatste weken, aldus ir. H Hopster. zijn inderdaad een aantal vraagpunten tussen de KNVB en de NKS behandeld De besprekingen wer den evenwel in een zeer prettige sfeer gehouden Tussen de inzichten van belde partijen ziin geen belangrijke princi piële verschillen. ZWEMMEN JAPANSE PLOEG NAAR LEIDEN Van 9 tot en met 14 september zal een sterke Japanse zwem. en poloploeg bestaande uit studenten van de Nihon universiteit een tournee maken door ons land Op 9 september zijn zij de gasten AZ en PC te Arnhem Leiden ont vangt 'de Japanners de dag daarna en op 11 september zwemmen zij In Gouda bij GZC RZC Rotterdam ontvangt de studenten op 12 september en op 14 september treedt als gastheer op de Meeuwen uit Amsterdam-Oost. Te Arnhem zullen in het sportfond- senbad de beste Nederlandse zwemmers als tegenstanders fungeren, terwijl de Kikvorsen de strijd zullen aanbinden tegen het Japanse zevental Het zwem- programma wordt aangevuld met een aantal nationale nummers waarbij1 ook de Robben- en 't Gooizwemsters ver tegenwoordigd zijn. Jegen 47; Finland verliest van Zwitser land met 42 tegen 49; Ierland wint van IJsland met 54 tegen 43; Libanon ver van Polen met 38 tegen 58; Noor wegen verliest van Zweden met 50 te gen 56 matchpunten. In de 10de ronde van het tournooi om het Europese bridgekampioenschap voor dames verloor Nederland de over gespeelde wedstrijd tegen Engeland met een verschil van 45 matchpunten. Da uitslag was: 83 tegen 38 matchpunten. Engeland staat nu op de 2de plaats met 15 winstpunten: Denemarken is eerste met 17 winstpunten. Nederland, Frankrijk en Finland delen de laatste •plaats met elk 5 winstpunten. ATLETIEK „De Bataven" organiseren morgen in Leidse Hout I Regionale atletiekwedstrijden Morgen, zondag dus, organiseert de katholieke atletiekvereniging „De Bata ven" op de sintelbaan in de Leidse Hout een regionale atletiekwedstrijd waarvoor van de zijde der atleten uit Zuid-Hol land. Noord-Holland. Utrecht. Zeeland en Noord-Brabant een grote belangstel ling bestaat Voor bet omvangrijke pro gramma dat om half één aanvangt en dat om half vijf afgelopen moet zijn. schreven zich maar liefst 360 atleten en atletes in, een aantal dat we hier op de Leidse sintelbaan nog maar ze'den in actie zagen. Van de 21 deelnemende verenigingen noemen we o.a de Nederlandse Club- kamDioen het Haagse Vlug en Lenig, verder LDA (Den Haag). Celebes 'Den Haag) Estafette (Amsterdam). Holland (Haarlem) en Holland (Leiden), AAV '36 (Alpben aan den Rijn). Slomo (Den Haag) Minerva (Rotterdam). Hermes (Utrecht). Trekvogels (Den HnagV WIK (Wassenaar) en Snel en Lenig uit Was- Bil de Jongens A zijn verschillende zeer sterk bezette nummers bijv. de 200 meter met de jeugd-international oaap Noordenbos en de Leidenaar Kees Smit, verder de 800 meter waarop nsast onze filaatsgenoten Henk Rljsbergen (Hol- and) en Piet de Jong (Batde Rot terdammer Van Aalst (goed voor eon tijd rond de twee minuten) aan de start komt. Een grote trekpleister tussen de oudste junioren vormt ongetwijfeld de hoog springer Rob Pommee. de Leidse en Zu'dhollandse kampioen op dit nummer en winnaar van het Nederland kam pioenschap 1956 en 1957. Bij de meisjes A, een categorie die dit Jaar ook in Leiden heel sterk is samengesteld, wordt winnares Wil'.ie Kapel van Celebes uit Den Haag (dat ook met een respectabel aantal estafette ploegen verschijnt), vóór Ineke Vrijburg (WTK) en TJIts de Vries (Nieuw Brun- hilde), die een zeer spannend gevecht om de tweede en derde plaats gaan leveren. Twee interessante, maar totaal ver schillende onderdelen bij de heren zijn de 5 km. en het polsstokhoogspringen. Met de Leldenaars Albert van der Lin den (Holl Bart Kraan (Bat de Was senaarder Peter van Proosdij (WIK) en de Haarlem-atleet Kortekaas kan hier voor een spannende strijd gezorgd wor den waarvan we Van der Linden als de winnaar aanwijzen met Kortekaas en Van Proosdij op de volgende plaatsen. Reeds vóór de wedstrijd moet ons een compliment van het hart voor de vete raan Arie Slappendel (Olympia, Reeu- wijk), die met zijn 54 jaren toch nog dapper zijn 5 kilometertjes mee sjouwt, al zal de Jury dan wel enige tijd op de man uit Reeuwijk moeten wachten. Voor de atletiekliefhebbers staat een aantrekkelijke sportschotel ge reed! HAARLEMMERSTRAAT 55 - Dag-en avondservice - Telefoon 20593-20231 - LEIDEN DESGEWENST PRETTIGE BETALINGSMOGELIJKHEDEN De tijd technisch vér voorultl ZONODIG EIGEN FINANCIERING „SHELL" BRANDSTOF OLIE voor oliekachel of oliehaard OUDE RIJN 91 GEREGELDE BEZORGING. PRIMA SERVICE „Shell" P K (petroleum-kwaliteit) is éérste kwaliteit! Coöp. Boerenleenbank RENTEVERGOEDING THANS: SPAARBANK:Voor alle bedragen: 3% DEPOSITO'S in rekening-courant, (direct opvraagbaar): 2% Het blijvende plastic stijfsel Hoera! Na honderdduizenden huis vrouwen over de gehele wereld te hebben veroverd, komt DIP nu ook naar Nederland om U te helpen. -> Praktisch! Éénmaal Dippen is voldoende voor 5 tot 10 wasbeurten In tegenstelling tot gewoon zetmeelstüfsel verdwijnt DIP niet uit Uw wasgoed bü de eerste wasbeurt. Uw wasgoed blijft 5 tot 10 wasbeurten gesteven! Wat een winst aan tijd, moeite en geld. DIP een werkelijk modern stijfsel I De koude en droge hardheid van gewoon stijfsel be hoort tot het verleden. Een ge-DIP-te stof bekoort het oog door zijn elegante soepelheid; eenvoudig opstrijken en de stof ziet er weer.als nieuw uit! Economisch I DIP houdt Uw wasgoed jongl DIP omhult elke vezel met een onzichtbaar plasticlaagje. Zo beschermt DIP de stof tegen de vernielende inwerking van vuil en tegen slijtage door het wassen. Alles wat vroeger gesteven werd, kunt U i Dippen": ondergoed, linnengoed, linnen (zelfs gekleurd!). mp.: J. de Loos Zoon c.v„ Rotterdam ST Automobielen zonder chauffeur Volkswagen Ford Consul en Taunus Billliike prijzen. Onze wa gens zijn: All Risk verze kerd, Beter onderhouden Aangesloten bii de Wegen wacht. Autoverhuurbe driif „Souplesse". Veurse- weg 14. tel. 0 1717—2631. Voorschoten. 'S Kinderrijwielen f25.— goedkoper Door aankoop van enorme partii kinder riiwielen. jongens en meisjes met remnaaf in 5 kleuren Volle garantie Thans f 56.— alleen con tant. Fa Dusoswa» Turf markt 2 Leiden; Kerkstr 48. Nooröwiik; Zeeweg 1. Katwijk/Zee. 3T Meisjes gevraagd van 15 jaar en ouder. Carton- nage-industrie Verhage en v. d. Meulen. Middelste gracht 125. "S? Garage Hol. Hoge Rijn- diik 27 tel. 20939 Leiden. Verhuur van auto*' met en zonder chauffeur Garage bedrijf en Taxibedrijf. REPARATIES AAN voor de buitengemeen ten s morgens met bode mee 's middags retour Inrichting voor moderne tandtechniek GANGETJE 1 - LEIDEN (hoek Breestraat) Telef 24334 'bgg 20234) Luxe autoverhuurbedrijf I. A. van Berge Henegouwen Uitsluitend nieuw mate riaal Luxe wagens en busies van 9 personén ADVERTEERT IN DIT BLAD N.V. KON. NED. GROFSMEDERIJ. LEIDEN. Voor vast werk in de gieterij worden gevraagd voor dagdienst. Bruto-weekloon ca. f 76. Leeftijd ca. 40 jaar. Inlichtingen kunnen worden verkregen bij de Personeelsafdeling Zuidsingel 66—68, Leiden. dagelijks van 8.30 tot 17.00 uur.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9