4.„GEKLOPT.... K.V.O.B. aanvaardt prijsregeling met voorbehoud Huisvrouwen en melkhandel komen elkaar tegemoet OVERPEINZING ZATEk^.. AUGUSTUS 1957 rre LETDSE COURANT PAGINA Geen inkrimping van teeltrecht gewenst Vrijdagmiddag kwamen de leden van de Katholieke vereniging van On dernemers in het Bloembollenbedrijf (K.V.O.B.) in hotel De Leeuwerik te Haarlem bijeen, teneinde zich te beraden over een tweetal zaken die door het Produktschap voor Siergewassen (P.V.S.) aanhangig zijn gemaakt en waarover dit het advies van verschillende organisaties heeeft gevraagd. Op de eerste plaats betrof het een schema van de nieuwe prijsregeling, voor het binnenland te stellen op 90 van de door het LEI berekende pro ductiekosten en voor de export hetzelfde bedrag, verhoogd met een bruto winstmarge van 55 alles te gelden als minimumprijzen. Het tweede advies dat gevraagd werd betrof het teeltrecht. Het P.V.S. heeft een voorlopige inkrimp van 10% voorgesteld doch de vergadering was van mening dat dit niet nodig was en sprak zich met grote meerder heid uit voor handhaving van het teeltrecht op het bestaande niveau. Abbé Pierre voor de radio Voorzitter A. Nijssen van Sant poort had deze middag geen gemak kelijke taak. De discussies over de voorgestelde prijsregeling waren vrij verward. Het was inderdaad niet ge makkelijk, want in het schema van het P.S.V. school (volgens de kwe kers) een addertje in het gras. Het voorstel houdt n.l. in het loslaten van de individuele prijsvaststelling ten gunste van een algemene, waar ieder een zich gaarne mee verenigde, doch voor enkele z.g.n. massasoorten werd een uitzondering voorgesteld en hier aan wilde men niet. Eer het zover was dat de voorzitter tot stemming kon overgaan werd de aangelegenheid door een groot aan tal sprekers van vele zijden bekeken. Het hoofdbestuur had in een prae- advies voorgesteld het gehele schema te aanvaarden doch onder voorbe houd dat het hoofdbestuur bij het nadere beraad over die uitzonderings regeling zou worden betrokken. Na hyacinthen een eerste stemming bleek dat de vergadering zich met 651 tegen 49 stemmen wel met het principe van de nieuwe regeling kon verenigen Het prae-advies van het hoofdbestuur kwam met de hakken over de sloot, 351 stemmen waren er voor doch niet minder dan 336 tegen. TEELTRECHT GEHANDHAAFD. Het tweede punt bracht minder dis cussie. Een overgrote meerderheid wenste het teeltrecht te handhaven op 100%, en wel 971 stemmen. 351 Stemmen bleken voor een tussenop lossing te voelen n.l. 95% en slechts 115 stemmen verklaarden zich ac- coord met het voorstel van het P.V.S. het teeltrecht te brengen op van het bestaande areaal. Deze stemmenaantallen gelden voor het gezamenlijk teeltrecht hyacin then, tulpen en narcissen Gesplitst per artikel lagen de stemmenverhou dingen aldus: tulpen narcissen totaal Bij de rondvraag gingen tenslotte I maal. Het hoofdbestuur zal deze ma- veel stemmen op voer afschaffing terie nader onder de loep nemen, van inlevering van het z.gn. abnor- 1 Bij Vlaardingen begint de victorie Saneringscommissie heeft gecapituleerd De melkoorlog, die heviger dan in andere steden, ook in Vlaardingen woedt, is daar (een ogenblik) geluwd, doordat melkhandelaren en huisvrou wen het op een accoord hebben ge gooid. Zij willen de gulden midden weg bewandelen en zijn overeenge komen dat de melkhandel zal plaats vinden op de tweede étage van alle hoogbouwflats. Dit is het gevolg van een actie die door een buurtcommissie in een van de nieuwe hoogbouwwijken werd be gonnen, toen de melkboeren ver klaarden, dat ze in de toekomst de verdiepingen van de hoge flats links zouden laten liggen en dat de huis moeders maar naar beneden moesten komen als ze melk wilden hebben. Het comité, van mening uat bedie ning aan de buitendeur grote bezwa ren oplevert voor vrouwen met kin deren eil voor gehandicapté vrouwen, weigerde de maatregel, die door de saneringscommissie geheel eenzydig werd ingevoerd, te accepteren. Bijval. De bewoners kregen de raad, zo veel mogelijk melk en melkproduk- ten uit de winkel te betrekken. Pro test-brieven werden gericht aan de gemeenteraad en aan de Nederlandse Consumentenbond en ruim 95 procent van de flatbewoners plaatste een handtekening als blyk van adhesie aan de actie. Een gezamenlijk overleg tussen pro testcomité en saneringscommissie le verde geen resultaat op. De ene slij ter na de andere evenwel, zwichtte voor de tegenstand van de door het comité geleidde vrouwen. Het gevolg daarvan was, dat de saneringscommissie op zijn besluit te rugkwam en het voorstel van de „ge deelde trap" deed. Het voorstel werd donderdagavond aanvaard. Het Idee was overigens al door ver schillende melkbezorgers in practijk gebracht en het bleek goed te voldoen. Nu zijn alle bezorgers er toe over gegaan en Is de rust althans voorlo pig weergekeerd. Voorlopig want de saneringscommissie acht de „gedeel de trap" op den duur niet houdbaar en peinst reeds over een ander" oplos sing: bezorgingskastjes bijv., in de kelder of in het benedenportiek. Onschuldige twee dagen arrest Een bijzonder toevallige omstandig heid heeft er toe geleid, dat de re cherche van het bureau Warmoes straat te Amsterdam een inwoner van de binnenstad heeft gearresteerd, verdacht van moord op „Zwarte Jos- sie". Men herinnert zich de geruchtma kende moordzaak van 11 augustus, waarbij een bewoonster van de Oude Zijds Voorburgwal door worging om het leven is gebracht. Woensdag arresteerde de politie de dertigjarige chauffeur W. J.t die een portefeuille in zyn bezit had, welke aan het slachtoffer heeft toebehoord. De recherche verhoorde de man uitvoerig, maar na enige dagen bleek aldus „Trouw" dat de man vol komen onschuldig was. Het bleek, dat hij de portefeuille reeds twee maan den in zijn bezit had. De politie heeft de man inmiddels op vrije voeten ge steld. Abbé Pierre zal hedenavond 19.30 over de zender Hilversum I een en ander vertellen over het Wereld- federalisme en over het Wereldcon gres der Wereldfederalisten te Sche- veningen, waaraan hy heeft deelge nomen. Dr. E. Spelberg zal een inlei dend woord spreken. Het voor de ge noemde tijd in de radiobladen aange kondigde programma vervalt. AALSMEERS BLOEMENCORSO EN STADIONSPEL. Voor de tiende maal zal zaterdag 7 september het Aalsmeers bloemen corso worden gehouden, dat dit jaar zo wordt beloofd - grootser van opzet zal zijn dan in de voorafgaan de jaren. Als motto voor dit spe acu- laire festijn, naar een ontwerp van Toon Noyons, heeft men „Bloem en Operette" gekozen. Vier en twintig versierde wagens nullen de hoofdmo tieven van bekende operettes uitbeel den. Vanaf Aalsmeer begeeft de stoet zich rechtstreeks naar het Sta dion zonder zoals vroeger voor af door een deel van de hoofdstad te trekken. Koningin Juliana zal in het Stadion het schouwspel bijwonen. Men heeft er naar gestreefd om met deze twee de lustrumtocht de bloei van Aals meer als bloemencentrum te accen tueren. Ongeveer een derde deel van de bevolking van deze gemeente is bij de voorbereidii.gen ingeschakeld. Sinds het eerste corso heeft de ont wikkeling van dit bloemenfeest zich in stijgende lijn voortgezet. De kosten van het eerste bloemen corso bedroegen totaal ruim 2000, dit jaar zal elke wagen afzonderlijk meer kosten. Voor de Stadion-bloemenshow van Coen Nauta is een keuze gedaan uit vijf operettes. Na de proloog, waarin het accent zal zijn gelegd op de ont wikkeling van het bloemencorso in de afgelopen jaren, worden vijf scè nes operettes uitgebeeld in com binaties van bloemen en muziek: thans Hans en Grietje, Czar und Zim- mermann, Die Geisha. Die Puppenfee en Der Vogelhandler. Duizend school kinderen zullen aan de fleurige de monstratie meewerken, De uittocht van het drie km. lange bloemencorso uit het Stadion vormt de finale van het feest. Koninklijke familie bij Taptoe Delft Koningin Juliana, Prins Bernhard en de Prinsessen Beatrix en Irene hebben gisteravond op de markt te Delft de voorstelling van het militaire muziekfestijn Taptoe Delft bijge woond. Zij werden om negen uui bij de ingang van het stadhuis ontvangen door de burgemeester, de heer D. de Loor, en vervolgens in de hal begroet door de ninister voor defensie ir. C. Staf en de commissaris der Konin gin in de provincie Zuid-Holland, mr. J Klaasesz. Onmiddellijk na de ontvangst begaf het koninklijk gezelschap zich naar de ere-tribune. Toen de vorstelijke fami lie op de tribune verscheen, werd zij hartelijk toegejuicht door de bijna 6000 mensen, die de tribunes op het marktplein bezetten. Bezuiniging bij O. K. en W. Subsidie voor vrije jeugdvorming wordt verminderd De toestand van 's lands financiën heeft de regering genoopt met ingang van 1 januari 1958 nogmaals een ver mindering te brengen in de subsidies voor de organisaties voor de Vrije Jeugdvorming. Deze vermindering houdt in, dat ten behoeve van de ledenactiviteiten geep toeslag meer zal worden gege ven op de basis-subsidie. Tevens zal de sinds kort gehalveerde toeslag voor de personeelslasten van regionale en plaatselijke functionarissen vervallen. Deze verlaging van de subsidie zal de jeugdorganisaties voot niet te on derschatten moeilijkheden brengen. Zij zullen hoogstwaarschijnlijk bezui nigingen moeten doorvoeren, hun ac tiviteiten beperken en trachten hun inkomsten te verhogen. Op het terrein van de Heinekens brouwerij aan de le Van der Helst- straat te Amsterdam is vanmiddag d 31-jarige chauffeur W. F. van In- gen door een trekker aangereden. De man werd met inwendige kneu zingen naar het Weesperplein-zie- kenhuis overgebracht waar hij later is overleden. (VOOR UE ZONDAG) WAT ZAG DE KONING NOOIT? Liet uitverkoren volk der Roomsen gaat morgen weer ter Kerke. Evenals het uitverkoren volk der Joden, waa-*van zij de recht matige erfgenamen zijn, hebben de Roomsen niet altijd dóór hoe uitverkoren zij wel door het leven wandelen. En toch: „Vele koningen hebben willen zien, wat gij ziet en zij hebben het niet gezien, en verlangd te horen, wat gij hoort en zij hebben het niet gehoord" (Evangelie). Wat kan een katholiek, zo hij wil, iedere dag zien en hebben vele koningen nooit gezien, hoe gaarne zij ook wilden?: Jezus! Men behoeft niet sentimenteel te zijn, om toch telkens bij het naar de kerk gaan ervan onder de indruk te komen: ik ga Jezus zien! Dat is al iets hoogst merkwaardigs. Jezus, die 2000 jaar geleden gekruisigd werd (en 2000 jaar is een hele tijd!) komt temidden van ons tegenwoordig als de eeuwig-voortgezette offergave van Zich zelf, en blijft ook in de vorm van geofferd brood aanwezig. Het gaat heel gewoon: je stapt de kerk binnen, geeft een morgen knikje naar deze of gene kennis en plompverloren kniel je tegen over: Jezus! En je kunt verbaasd zeggen: grote God!, want ook dat is waar. Het is niet nodig van de weeromstuit overdreven vroom te gaan doen. Jezus is in de kerk, ii iedere katholieke kerk over de hele we reld, op geheimzinnige wyze aanwezig in zijn menselijkheid. Zijn heerlijkheid is diep.verborgen om ons niet af te schrikken. Hoe noodzakelijk dat is, daaraan herinnert het epistel: toen Mo- zes op de Sinaï de majesteit Gods nabij geweest was, was alleen al de weerkaatsing van die heerlijkheid zo groot, dat Mozes zijn ge laat met een sluier moest bedekken, om de Joden niet af te schrikken. Het is dus maar goed, dat Jezus zich in zijn mens-zijn openbaart. Anders zouden w^» bezwijmen. Nu kunnen we gerust tot Hem gaan en ons met Hem op wonder volle wijze verenigen, omdat Hij, volgens eigen zeggen, niet de rechtvaardigen komt zoeken maar de zondaars. Maar welk een uit verkiezing! Kleuter in de val Angstig avontuur bij spel op zolder Hoewel op een zolder doorgaans al leen maar muizenvallen staan om de ilegale medebewonertjes het leven zuur te maken, geraakte gisteren in Beverwijk een jongetje als een rat in een val, groot genoeg om hem hele maal te verbergen. De vader van het knaapje had na melijk een anti-motkist getimmerd en had die op de zolder van de woning gezet. Zoonlief, vermoedend, dat de kist Nuchter. De dokter werd 's avonds opgebeld: „Kunt u direct komen?", vroeg een stem, „mijn zoontje heeft een potlood ingeslikt". „Ik kom direct", antwoordde de dokter. „Wat doet u in die tyd?" ,0, ik gebruik zolang mijn vulpen wel", was het antwoord. Hij had gelijk. Een oude boer luisterde aandachtig naar een lezing over de hoge kosten van het levensonderhoud. „Meneer", zei hij, toen de spreker was uitgesproken, „kijk eens om u heen. De hoge kosten van het levens onderhoud zijn niet het ergste. Het ergste zyn de kosten van hen, die te hoog leven". „Wat zie ik? Drinkt u bier? Ik dacht dat u lid van een geheelont houdersvereniging was". ,,Ja, das was ook zo, maar ik kon de contributie niet meer betalen". Succes verzekerd. ten Londenaar beminde een Schots meisje en ging bij haar vader het jawoord halen. Hij kreeg onmiddel lijk zyn zin, want hij begon met: .Meneer Mc. Intosh, ik heb een manier bedacht, waarop u geld kunt uitsparen Uit de kindermond. De lieve oude dame wachtte ge duldig in de banketbakkerij op haar beurt en lachte vriendelijk tegen het dochtertje van de eigenaar. ,Je bent een net opgevoed kind", zei de oude dame tot het meisje. „Kom je nooit eens in de verleiding van al die lekkere taartjes te snoe pen?" „O nee", antwoordde het kind zelf bewust, „ze hebben me geleerd, dat ik nooit een taartje mag opeten. Ik lik er alleen maar aan". Gecompenseerd. „Verschrikkelijk!" meende de vader toen hy het rapport van zijn zoon in handen kreeg. „Latijn onvoldoende. Frans onvoldoende; Rekenen, net te gen het kantje aan voldoende. Ge drag en Vlijt, voldoende 't Is niet veel bijzonders, vind je wel?", vroeg hij aan zijn zoon. Deze antwoordde: ,,'t Kon inderdaad veel beter, paps. Maar u heeft één ding vergeten. Kijk hier maar eens: Gezondheid, uitste kend. Dat maakt toch weer een hele boel goed hè? Dat heeft niet ieder een!" „Uw hart slaat heel onregelmatig. Drinkt u feitelijk?". ,..Ja dokter, maar heel regelmatig". Aan de opera aangepast. Gounod woonde met een vriend een voorstelling bij van zijn opera „Joseph". De tenor zong: „Zij gooi den mij in een vochtige en donkere, koude kelder". „Als je 't mij vraagt" zei Gounod, „heeft hij daar al veel te lang gelegen". Leg maar vast neer. „Portier, wilt u deze bloemen bij O' Neill afgeven?" „Het spijt mij meneer, er is geen O' Neill in dit ziekenhuis". „Dat weet ik. Hij komt pas van avond. Ik ben zijn tegenstander in de bokswedstrijd". Modieuze artsen. Twee Amerikaanse dokters beke ken een röntgenfoto van een jonge dame. „Mooie foto", zei de een. „Inderdaad, maar de linker long staat er wel een beetje geflatteerd op", merkte de ander op. een prachtig onderwerp voor zijn spel zou kunnen rijn, klom naar de zolder en ging spelen Zijn vermoeden bleek juist totdat.de met zink beslagen deksel van "de kist dichtviel. Het kind iron de zware deksel niet open krijgen en riep om z'nouders. Die hoorden hem niet en daar zij pas waren thuisgekomen, misten ze de dreumes ook niet. „Hij zal wel buiten spelen", dachten ze. Na enige tijd hoorden ze toevallig een zwak geroep. Hoe ze ook zochten, het geroep hield aan en het kind bleef onvindbaar. Totdat ze ook de zolder doorzochten. Daar klonk het geroep veel duidelijker. Toen ze daarop de kist openden, troffen ze hun zoon in een deerniswekkende toestand aan. Hij was de uitputting nabij maar een ijlings ontboden dokter kon ge lukkig mededelen, dat de redding precies op tijd gekomen was. Wim van Est had weer geluk Eén dode bij verkeersongeval Een onverwacht overstekende wiel rijder heeft vrijdagavond omstreeks zes uur op de Tote verkeersweg WoensdrechtRilland een verkeers ongeval veroorzaakt, waarbij de be kende wielrenner Wim van Est met zijn auto over de kop sloeg. Van Est kwam uit de .ichting Ber gen op Zoom, toen plotseling uit een zijweg de wielrijder de weg overstak. De chauffeur remde uit alle macht doch kon een aanrijding niet voorko men. Tengevolfe van het sterke '•em- men vloog de auto over de kop en be landde in een sloot. Wim van Est bleef ongedeerd. De wielrijder was le vensgevaarlijk gewona en overleed enige ogenblikken na de aanrijding. Diefstal vakantiebonnen Drie Hagenaars in arrest Twee inwoners van 's-Gravenhage Z. en B., en de echtgenote van B. zijn gearresteerd, verdacht an de diefstal van de vakantiebonnen ter waarde van 270.000 gulden, die in de nacht van 12 op 13 augustus j 1. uit de wo ning van de heer P. de Vries aan de Glaslaan te Eindhoven, correspon dent van het sociaal fonds voor de bouwnijverheid werden ontvreemd. De arrestatie geschiedde in samen werking tussen de recherche te 's-Gravenhage en Eindhoven. Het grootste deel van de vakantiebonnen heeft de politie kunnen achterhalen. Het onderzoek wordt lortgezet. Er werd door J. P. SAEBROOKE 48) En nu, zei Madran scherp, zul je me misschien eindelyk wel eens willen vertellen, wat dat plan van Eltinge was. Zeker, inspecteur. Ik had er al een poosje geleden enig vermoeden van, doch gisterenavond kreeg ik pas zekerheid. We mo.ten daarvoor terug keren naar de avond, waarop Eltinge en Tooker in de zitkamer van „De Populieren' zaten en zichzelf geluk wensten met hun ontsnapping aan de onzichtbare vijand. Je kunt je de ge voelens voorstellen van Eltinge, toen hij, na verscheidene weken rust en veiligheid, opnieuw dat afschuwelijke viermaal kloppen hoorde en de laatste dreigbrief las, waarin de datum van zijn dood stond aange geven. Je moet wel bedenken, dat hij er geen flauw begrip van had, wie zijn vyand eigenlijk was. Hij vermoedde wel, dat het iemand was, die hem goed kende. Want dat was de enige verklaring van het gemak, waarmee die man hem van de ene plaats naar de andere volgde. Een tijdlang verdacht hy zelfs zyn getrouwe Tooker. Eltinge werd wan hopig en tenslotte bereid „iedere mis daad te begaan", om zich van zijn vijand te bevrijden. Als het doenlijk was geweest, zou hij iedereen, met wie hij min of meer bekend was. hebben vermoord, om de kans te heb ben, dat zijn vijand zich onder hen bevond. Doch toen hij dat ging uit rekenen, kwam hy tot de slotsom, dat hy ongeveer tweehonderd en vijftig personen kende, en ieder hun ner kon de man zijn, die hem uit de weg wilde ruimen. Dat was een te zwaar karwei en dus gaf hij het op. Doch het briefje, dat hij die avond in Seagrove ontving, bracht hem op een idee. Bedenk even, dat al de vorige briefjes min of meer vaag ge steld waren en niets bepaalden om trent de tijd, waarop zijn ongeziene vyand hem wilde treffen. Dit ene was scherper omschreven. Ik vond het tussen de papieren van Eltinge, toen ik gisteravond zijn buitenhuis be zocht Wil je het zien? Madran stak gretig de hand uit naar het verfrommelde briefje, dat Clyde hem overreikte. Hij las het hardop* Nog enkele weken Eltinge. Ik heb de zestiende november uitgekozen. Het zal een passende manier zijn om mijn verjaardag te vieren. De inspecteur schrok, toen hij de laatste regel las. Een trek van vaag begrijpen verscheen op zijn gelaat. Ik veronderstel, dat je het nu begrijpt. Madran, zei Clyde: Het was natuurlijk niet meer dan een gril van Dillinghast, dat hij zijn eigen ver jaardag uitkoos als de dag van zyn wraak op Eltinge. Hij heeft nimmer vermoed, wat de gevolgen zouden zijn, toen hij dat briefje tikte. Doch Eltinge, die er lang over zat te pie keren, zag eindelyk een licht opgaan. Het vernauwde de kring, waarin hij zijn vyand zoeken moest. Hy be hoefde geen tweehonderdvyftig of meer mensen te doden om die ene uit de weg te ruimen. Hij had niet anders te doen, dan mensen uit te kiezen, die op zestien november ge boren waren. Dan zou hij vrijwel zeker zijn vijand treffen. Doch het vraagstuk scheen niet zo eenvoudig, als op het eerste gezicht leek. In het begin overschatte El tinge de verhoudingen te veel. Zijn eerste gedachte was, dat er in New York heel veel mensen moesten zijn, die op zestien november geboren wa ren. Hy hield zich zelfs ermee bezig berekeningen te maken volgens de wet der gemiddelden, om achter het aantal te komen. Hij deelde het aan tal inwoners van New York door het aantal dagen van het jaar en vond. dat, als die wet der gemiddelden juist was, er onder elke zestienhon derd een en veertig inwoners één op zestien november geboren was. Dat getal overweldigde hem natuurlijk maar al spoedig zag hy het duide lijker in Hij behoefde niet de gehele bevolking van New York als basis zijner berekeningen te maken. Hij behoefde alleen rekening te houden met de personen, met wie hij meer of minder, al was het dan ook verwij derd, in contact kwam. Hy maakte een lijst van hun na men. Daarna begon hij de bibliothe ken af te zoeken, biografische gege vens over die personen te verzame len, statistieken na te slaan en zo meer In vele gevallen vroeg hij hen zelf ernaar. Twee weken aan één stuk werkte hij razend hard en ein delijk was zijn lijst klaar. Zoals je weet, is de wet der gemiddelden geen ijzeren wet. Eltinge ontdekte, dat de geboortedagen niet gelijkmatig over de dagen van het jaar verdeeld zijn. Het bleek tenslotte, dat onder de personen op zijn lijst er zes waren, wier verjaardag op zestien november viel. Zes moorden schenen hem geen onoverkomelijke taak toe, als hij die dan nog met Tooker deelde. Ze zouden desnoods het dubbele aantal bedreven hebben, om van hun vijand bevrijd te worden. Theoretisch was het idee van Eltinge dus vrij juist. Doch praktisch zat er een grote fout in. De man, die hij eigenlijk heb ben moest, was naar zijn mening ge storven. Hij stond niet op de lijst van Eltinge's bekenden en zo kwam het, dat hij ongedeerd bleef. Had hij die man dan niet ge makkelijker kunnen vinden, door na te gaan, welke mensen enige wrok tegen hem koesteren over een on recht, dat hij hun in het verleden aangedaan had? Clyde schudde het hoofd. Dat ging lastig, Eltinge had te veel mensen in zijn misdadig leven onrecht aangedaan. Hoe dan ook, in dit geval zou het niets uitgehaald hebben. Hij zou nooit op het idee zijn gekomen, naar iemand te zoeken, die als dood beschouwd werd. En de Black, hoe paste die in dat plan van Eltinge? Juffrouw Marsh heeft me ver teld, dat hij indertijd met Eltinge in een verdacht zaakje betrokken is geweest. Eltinge bedroog hem, naar het schijnt, en toen is Black heel gauw een verlopen sujet geworden. Hij kwam nu en dan by Eltinge en vroeg hem dan een beetje geld te leen. Vermoedelijk gaf Eltinge het om hem de mond te snoeren. Eltinge wist, dat hij die man onrecht aange daan had en dacht vermoedelijk, dat er wel kans kon zyn, dat Black zijn geheime vijand was. Hij heeft hem waarschijnlijk zelf naar zijn verjaar dag gevraagdWat ik nog vra gen wou, heeft Tooker al iets losge laten? Hy heeft zelfs geen kik gege ven, zei Madran met tegenzin: Maar we zullen hem wel klein krijgen „als Eltinge maar eerst bekend heeft, het geen hij, naar mijn mening, ongetwij feld zal doen. En, Clyde, vervolgde Madran met een verlegen lachje: ik moet jou alle eer van dit zaakje ge ven. Ik wil bekennen, dat ik er geen raad mee wist, toen jij recht op je doel afging en Clyde legde hem met een gebaar het zwijgen op. Alsjeblieft geen complimentjes, Madran. Ik waardeer je openhartig heid ten zeerste, maar je moet het niet zo zwaar tillen. Jij zoudt dat zaakje zelf heel best hebben opge knapt, als dat motief maar niet zo verborgen was geweest. Dat heeft ons beiden van het begin af dwars gezeten. Weet je, Madran, er is in dit geval één ding, dat ik nooit vergeten zal. Dat zal me tot mijn laatste dag toe bijblijven. En wat is dat? Er kwam een vreemde trek, als door een afschuwelijke herinnering veroorzaakt op het gelaat van Clyde verschenen. Hij hield het hoofd wat achterover, alsof hy ergens naar luis terde. Zijn ogen keken dromerig voor zich uit en schenen een sombere be tovering in hun diepten te verber gen. Dit, zeide hij en zich wat voor overbuigend, klopte hij viermaal krachtig op de oude lessenaar van Madran EINDE

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8