In de stilte van de abdij— Leven Voor anderen: zijn zending Hoe worden de nieuwe deelhuren berekend? ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 DE LEI USE OOUHAN' w/aar men zich dicht bij God voelt LEEFT DE TRAPPIST WANNEER MEN VERTELT: „Ik ben bij Trappisten op bezoek geweest", dan is de reactie gewoonlijk een opmerking als: „O, ja, die paters van het bier!" en de glimlach van een verfijnd kenner begeleidt dan de verze kering, dat de aangesprokene weet, wat Trappisten zijn. Hoe weinigen we ten echter meer van de Cisterciensers van de strikte observantie, dan dat zjj het bekende bier brouwen. Toch is het niet moeilijk om zich in deze beter te oriënteren want Neder land telt vijf trappistenabdijen (Tilburg, Zundert, Tegelen, Diepenveen en Echt), waar zij, die enkele dagen in de eenzaamheid willen verblijven, har telijke gastvrijheid zullen ondervinden. Voer ons bezoek aan een Trappistenklooster belandden wij niettemin in Rochefort in België. In^overgave aan de strengste wet De ontvangst was, alsof men een vriend verwachtte: de broeder-por tier nodigde ons uit om binnen te komen en, daar het middaguur zo juist verstreken was, vroeg hij ons direct, of wij niets wilden gebrui ken. Die eerste indruk deed bij ons reeds alle lugubere sprookjes teniet, die de ronde doen over de monniken" van la Grande Trappe. En het inge togen zwijgen van de monniken, die we later op de dag in de kloosterhof ontmoetten, was in regelrechte te genstelling tot de geruchten als zou den de Trappisten elkaar in het voorbijgaan begroeten met de ma cabere phrase: „Broeder, gij zult sterven!" Allemaal verzinsels! De werkelijk heid ondergaan we, tijdens ons be zoek, wanneer een der paters ons toont, wat Trappisten zijn, wat ze doen, hoe ze leven en als hij tracht ons te doen inzien, waarom ze dat leven gekozen hebben. De uiterste consequenties. De monniken, volgelingen van de oude kluizenaars, leven volgent de regels van Sint Benedictus en Ci- teaux. Hun leven is een antwoord op de eerste vraag van de katechismus. Beseffend, dat de enige reden van ons aards bestaan is, God te dienen om daardoor hier en hiernamaals ge lukkig te zijn, streven ze naar een zo dicht mogelijk contact met God. In dit pogen zonderen zij zich ge heel af van de buitenwereld, om zich niet door de invloeden van comfort en gemakzucht van Hun Doel te la ten afleiden. Want volgens Tho mas aKempis „Zo dikwijls als ik mij onder de mensen begaf, kwam ik als minder mens terug". De vrijheid van de overgave aan hun roeping voerde hen tot de uiter ste consequenties. Voor hen waar borgt de strengste wet de grootste vrijheid. Hun wet is streng maar zij zijn diep gelukkig in de overgave aan God, Die hun stuwende kracht is, de bron van evenwichtigheid, vreugde en gezondheid. De monniken blijven mensen, die De poort van de abdij staat fi guurlijk altijd en voor iedereen open. uit van de wijze,.waarop de monni ken Onze Lieve Vrouw groeten en zich aan haar toevertrouwen voor zij zich ter ruste begeven. Eten; een noodzaak. Het naar onze begrippen vroe ge uur, waarop ze hun harde brits opzoeken, is de enige compensatie voor het vroege opstaan na een dag gebreide service-verlening, is er aan leiding voor de service in de beta lingsverplichting van de kamerhuur der een vergoeding op te nemen, welke tevens een redelbk inkomen aan de kamerverhuurder verzekert. Naar de mening van de Minister kan geen bezwaar worden gemaakt tegen de daaruit voortvloeiende conse- De kloosterkerk, het hart van de Abdij. niet misprijzend neerzien op hen, die in de wereld gebleven zyn. Ze heb ben de ij delheid begrepen van de waarden, waaraan wij ons te dikwijls verbinden en zijn bezield door het ideaal, te leven voor God alleen En de abdij waarin zij dat ideaal na streven is door zijn stilte een heer lijke plaats waar men zich. wel dicht bij God moet voelen. Dq. abdij is een oord van stilte en stilte brengt tot God. Naar Hem al leen is het leven en streven van de monnik gericht. Dagindeling. Om kwart over drie des morgens, wanneer de wereld- nog slaapt, of met dikke ogen aan de bar hangt te doezelen bij zwoele muziek, staat de monnik op, want om half vier moet hij present zijn in het nachtelijk koorgebed, dat gevolgd wordt door een half uur van meditatie, waarna de Lauden plaats hebben. Vanaf 'half zes dragen de paters hun H. Mis op, aan een van de vele altaren. Van zes uur tot kwart over zeven is er lezing en studie. Om kwart over zeven komen op werk dagen alle paters bijeen om de primen te zingen, die gevolgd wor den door gebed en conferenties of in structies. Op zon- e - feestdagen ne men hieraan ook de broeders deel Tot negen uur is ei weer tijd voor persoonlijk gebed, lezing en studie Van negen tot tien uur wordt er elke dag een hoogmis opgedragen, waarin alle paters aanwezig zijn Na afloop daarvan beee^ft iedereen zich weer aan het werk, dat .hem is op gedragen, handwerk of hoofdarbeid Tegen het middaguur worden de sexten gezongen, waarna dt monni ken hun sobere middagmaal gebrui- ken. En weer volgt gebed, lezing en studie. Van half drie tot half vijf wijdt de Trappist zich aan zijn ar beid en van half vijf tot zes uur be reidt hij zich door gebed en studie voor op de Vespers Tussen de ves pers en het avondmaal werdt er ge mediteerd en na het eten blijft er tijd voor persoönliike bezipheder tot aan de completen, waarna de dag be sloten wordt met het zingen van het Salve Regina. Als de zon de einder reeds bereikt en het duister in de abdijkerk lang zaam dichter wordt staat dan het Mariabeeld boven het hoofdaltaar gevangen in een zachte lichtbundel. Er gaat een bijzondere ontroering van studie, meditatie, gebed en ar beid. Nu we zoveel gehoord hebben, wil len we steeds meer weten en nieuws gierigheid doet dan al gauw vragen, waaruit de maaltijden bestaan Op het menu, dat niet zeer afwisselend en zeer sober is, komt nooit vlees voor Als ontbijt is er een stuk droog brood en een kom zwarte koffie. Des middags- soep. aardappelen en groen te en koffie of tafelbier Des avonds eet men brood met kaas, salade of bonen Op Pasen en grote feestda gen komen daarbij vis of eieren en eer glas bier van betere kwaliteit Zijn verjaardag of naamfeest gaat de monnik niet ongemerkt voorbij: aan het ontbijt krijgt hij een kleine aanvulling en 's middags is er voor hem een kleine verrassing in de vorm van een paar ei ren en een fles goed bier. Voor alles moet gezegd worden, dat de jongste leden van het con vent, maar ook de hoog-bejaarden, de zieken en zij, die zware arbeid moeten verrichten, eveneens een aanvulling op het rantsoen krijgen De maaltijden zijn voor de mon- De kapittelzaal, centrum van gees telijk leven. nik, die het eten slechts beschouwt als een middel om te blijven be staan, voldoende. Ze zija zó samen gesteld, dat de Trappist er zich wèl bij voelt. Er zijn binnen de klooster muren in verhouding waarschijnlijk minder maag- en andere kwalen dan daarbuiten Hun roeping. Wat het slapen betreft: op de dor- toir de slaapzaal heeft elke Trappist een eigen apartementje, waarin een strozak, en een kruis beeldje de enige meubilering vor men. Er is geen verwarming en de monnik slaapt er in zijn habijt. Het werk, dat de studie en het ge bed afwisselt, vindt de bewoner van Een hoekje van de kloosterhof. Alleen de huren van zelfstandige oude woningen zijn op 1 augustus jl automatisch met 25% verhoogd, dus niet de huren van woningdelen. De nieuwe huur van een woninggedeelte wordt van de nieuwe huur van de gehele woning afgeleid. Gemaks halve zullen wij verdei spreken var deelhuur en hoofdhuur De deelhuur staat tot de hoofdhuur als het ge bruiksgenot van het woningdeel tot dat van de gehele woning De deel huur is dus een evenredig deel van de hoofdhuur naar de maatstaf van het gebruiksgenot Indien de ver huurder van het woningdeel in het zelfde huis woont, wordt de deel huur met 20% daarvan verhoogd >ye gens het ongerief van de inwoning Bedoelde vergoeding van 20% komt toe aan elke hoofdbewoner om het even of hij eigenaar van het huis if dan wel huurder, tevens onderver huurder Deze vergoeding blijft na tuurlijk achterwege, indien de ver huurder rechtstreeks aan verschil lende personen elk een deel van het huis heeft verhuurd, doch zelfs elders woont. Puntenstelsel. De bepaling van de grootte van het gebruiksgenot is altijd min of meer wi'-ekeurig. De een geeft de voor keur aan een rustige achterkamer, de ander aan een voorkamer. In de praktijk behelpen de Huuradvies commissies zich met een puntenstel sel. Elk vertrek kent men een aantal punten toe, een grote kamer b.v. 6 punten en een kabinetje b.v. 2 pun ten. De verhouding van het gebruiks genot wordt dan bepaald door het aantal punten van het woningdeel en dat van de gehele woning. Voorbeeld. Aan de gehele woning zyn 48 pun ten toegekend en aan het woning deel 16 punten. De hoofdhuur be draagt 60.per maand. De deel huur bedraagt nu 16/48 X f 60.— 20.per maand. Als de verhuur der van het woningdeel in hetzelfde huis woont, wordt het bedrag van 20.met 20% of 4.verhoogd. In dit geval wordt .de. deelhuur dus 24.—. de abdij op de grote boerderij en in de bedrijfjes, die daar nauw aan ver want zijn zoals smederij en timmer - winkel. En dan is er natuurlijk de brou werij, die bijna geheel het Walen land van „trappiste" voorziet. Het ingewikkelde en nauwkeurige proces eist een aanzienlijk aantal arbeids krachten. De rol, die de monniken in de Kerk, het Mystieke Lichaam van Christus vervullen, is, te bidden en boete te doen voor hen, die daar voor in de drukte van het leven bui. ten de abdijmuren „geen tijd" heb ben Maar ook zij, die actief werken aan het beil der zielen, zullen profi teren van de verdiensten, die de zwijgende monniken voor hen ver werven. En dat is hun zending. De Trappist is iemand, die leeft voor het enig noodzakelijke, voor en met de Ene die Is. Zijn opgaan in God is een preek zonder woorden, genade iii onze tijd. Bijkomende vergoedingen. Wat wij hierboven schreven, geldi alleen voor de zogenaamde kaïe huurprijs, dat is de prijs voor het enkele gebruik van het onroerend goed zonder stoffering, meubilering, schoonhouden, verwarming, gas. elektriciteit, water enz. enz.. Voor water, gas, elektriciteit of andere energie, b.v verwarming mag niet meer worden herekend dan de werkelijke kosten of de naar redel-kheid geschatte kosten. Voor het gebruik van meubelen ot stoffering is een bedrag verschul digd berekend naar 20% 's-jaars van de verkoopwaarde op het ogenblik van ingebruikgeving. Voor het medegebruik van meu- beien en stoffering is een evenredig deel van het bedrag verschuldigd dat voor uitsluitend gebruik ver schuldigd zoü zijn. Telkens wanneer het gebruik of mede-gebruik van meubelen of stof fering vijf jaren heeft geduurd, moet de verkoopwaarde opnieuw worden getaxeerd. De vergoeding wordt dan berekend naar de verkoopwaarde op het ogenblik van taxatie. Personele belasting. De wetgever stelt de verhuurder van gemeubileerde kamers aanspra kelijk voor de betaling van de per sonele belasting De Hoge Raad he^ft evenwel beslist, dat deze belasting op de kamerhuur mag worden vei- haald. Diensten. 1 Voor het verrichten van diensten, b.v. schoonhouden, mag een ver goeding in rekening worden ge bracht, welke hiervoor als „redelijk" is aan te merken. Voor de toepassing van deze regel heeft de Minister van Volkshuisves ting en Bouwnijverheid de Huur adviescommissie verzocht bij het ver strekken van haar adviezen rekening te houden met de volgende richt lijnen. Indien sprake is van bona fide be roepsmatige kamerverhuur met uit- quentie, dat kamerbewoners in een bona fide goed functionnerend be drijf méér betalen dan bij inciden tele, zogenaamde „wilde" onderver huur Volgens de Min-ster kan de vergoeding voor bedoelde uitgebrei de service worden' gesteld op 60% van de kale huurprijs van de kamer. Hieraan kan aldus de Minister nog een ondernemers1 oon worden toegevoegd naar gelang van het aan tal verhuurbare kamers In een be drijf met 5. 6, 7. 8, 9. 10, 11, 12 of 13 verhuurbare kamers stelt de Minis ter het ondernemersloon op resp. ƒ1.500. 1 750 f 2.000. f2.500, 750, ƒ3.250, ƒ3.700, 4.150 of ƒ4.600 In een bedrijf niet meer dan 13 kamers wordt laatstgenoemd bedrag voor elke kamer verhoogd met f87,50. Het te betalen ondernemersloon wordt over de verschillende onder huurders verdeeld aan de hand van het door ieder gehuurde gedeelte. Berekening der nieuwe deel huren. De berekening van de nieuwe deel huur zullen wii met het volgende voorbeeld duidelijk trachten te ma ken. Op 31 juli 1957 bedraagt de hoofdhuur 90.per maand, waar onder een bedrag van f 6 is op genomen wegens door de eigenaar aaneebrachte verbeteringen Het ge bruiksgenot van het onderverhuurde woningdeel is gelijk aan het derde deel van het gebruiksgerot van het gehele huis. De kale deelhuur be draagt derhalve op 31 juli 1957 X 90.e= 30.verhoogd met 2C% of 6.dus in totaal 36.per maand. Hierbij komen de naar redeliikheid geschatte kosten van water, gas en elektriciteit, zijnde f 15 per maand. De verkoopwaarde van de in ge bruik gegeven stoffering en meube len bedroeg op het ogenblik van ingebruikgeving ƒ600 De onder huurder heeft nog het mede-gebriJik van gang en tranloners. waarvan de verkoopwaarde f48 bedroeg Hier. voor betaalt hü V7 v 70/100 X ƒ48 is f 4 80 per iaar of f 0 40 per maand. Voor het schoonhouden door de onderverhuurder van de toegangs wegen (trappen en gangen) bptealt de onderhuurder f5 - ner maand. Tenslotte is de onderhuurder voor de personele hela<-ting een. vergoe ding verschuldigd van 2.50 per maand. De totale beta lings vernlmMing van de onderhuurder bedraagt dus op 31 iuü 1957 f68 90. Voor de berekening van de nieuwe deelhuur gaan wii eerst na. hoe hoog de nieuwe hoofdhuur wordt Van de oude hoofdhuur van f 90 trekken wij 16.— (aangebrachte verbeterin gen) af Blijft over f84Dit ne- drag verhogen wjj met ''5% of '2! Wii komen dan op f105.waarbij wii weer f6./aangebrachte ver beteringen) onip'Vn. De nieuwe hoofdhuur wordt dus ƒ111.per maand. De nieuwe kale deelhuur bedraagt thans x Hl._ f 37 te ver hogen met 20% of f7 40 derhalve in totaal ƒ44 40 per maand Hierbij tel len wii weer de biikomende kosten op (ƒ15— -f- ƒ10— 4- f 0.40 -f- f5 -f ƒ2 50 f32 90) De nieuwe hetalings vemliehtine van de onder huurder wordt dus in totaal ƒ77.30. In bovenstaand voorbeeld hebben wij duidelijkheidshalve alle factoren als bekend verondersteld. In de prak tijk zijn die factoren niet altijd be kend. De vaststelling van de ver houding van het gebruiksgenot levert fdikwiils moeilijkheden op. Soms weet de deelhuurder niet hoe hoog de hoofdhuur is en hoe deze samen gesteld is. Als de verhuurder van een woningdeel tevens eigenaar van de woning is. moet de deelhuur wor den afgeleid van de denkbeeldige hoofdhuur. De deelhuurder kan voor de spot prijs van 2.50 zijn betalingsver plichting haarfijn door de Huurad viescommissie laten uitrekenen. Doch vaak wil hij daartoe niet overgaan uit vrees voor verstori. g van de goede harmonie. Een goede verstand houding is in deze tijd van langdurige gedwongen samenwoning van on schatbare waarde. In vele gevallen kan een bevredigende oplossing wor den gevonden door ie verhoging van de hoofdhuur eenvoudig te verdelen tussen de hoofdbewoner en de on derhuurder naar evenredieheid van de grootte van hun woningdelen. Mr. C. A. Baron BENTINCK. 1

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7