Na de vacantie kan verzuim nog hersteld worden Pitmanscliool jüarathon- jVjeüwtjes Scherp N„r HUIBERS weeckêlykse CRonycke ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 ntr i t?Tr*Qir r-r»rroAMT PAGINA 2 Bevolkingsonderzoek tuberculose Van het bevolkingsonderzoek op tuberculose, dat plaats vond van 1 maart t/m juli 1957 zijn thans de voorlopige resultaten bekend. In die periode zijn 53647 personen doorge licht; hierin zijn begrepen de groeps- onderzoeken van alle scholen en ver schillende bedrijven. Nadere verde ling zal, wanneer het eindverslag ont vangen is, tz.t. worden meegedeeld. Het aantal gevonden actieve tb.c. gevallen was 17, inactieve t.b.c. 380 en geringe resten 254. De 17 actieve t.b.c. gevallen, bete kenen mindei dan 1 patiënt op 2500 onderzochten; dit is een gunstig re sultaat. Behalve deze tuberculose gevallen, werden nog andere longaandoeningen van ernstige aard en een paar hon derd andere afwijkingen van allerlei andere aard gevonden (afwijkingen aan middenrif, skelet, hart en bloed vaten). Voor leken heeft het weinig zin hierover thans nadere specificatie en toelichting te geven. Misschien zal bij het eindverslag hierop nader worden ingegaan. Van de gevonden afwijkingen zijn de huisartsen van patiënten in ken nis gesteld, zodat de eventueel nodige behandeling plaats vindt. De belangrijkheid van het onder zoek spreekt uit het bovenstaande voor zichzelf. Het onderzoek werd op 2 juli voor lopig beëindigd. Zoals reeds eerder werd gepubliceerd zou er begin sep tember nog gelegenheid worden ge boden, verzuim te herstellen. Er zijn er namelijk nog velen die zich voor het onderzoek hebben aangemeld, Burgerlijke Stand Geboren: Gonda Elisabeth Alida dr van B. W. Belt en E. A. Kok. Dirk Jan zn van J. E. Zweers en M. A. van der Laan. Cornelis zn van J. A. de Konink en J. M. Verhaar. Jeanne Sophia Cecilia dr van T. A. van Rij- singe en J. S. Jansen. Petronella dr van H. J. van Wijk en P. Klock. Ma ria Christina Johanna dr van J. T. Bilderbeek en M. C. J. Verplancke. Ida Nicoline dr van N. P. J. Hermans en I. de Jong. Jacob zn van D. Hoek en A. Vlieland. Virginie Christina Maria dr van J. P. Rozemeijer en C. M. van den Berg. Jan Bartholomeus zn van J. W. Snellen en L. de Bruijn. Overleden: W. Docter 23 jr dr. J. E. T. Knoop 46 jr, vrouw. P. M. Schellingerhout 71 jr. echtgenote van P. van der Linden. E. Kloots 54 jr, echtgenote van A. Weiland. Ondertrouwd: F. Ouwerkerk en J. C. van de Belt. J. Wanninkhof en A. C. M. Vreem. F. C. Haverman en M. A E. van 't Hoff. H. Nieuwenburg en E. H. de Langen. J. Teske en E. J. Robbers. J. Bekooij en A. Smit. J. v. der Hoek en H. Bijlsma. W. F. J. Wolters en M. C. S. Stuart. K. J. van Fruchten en G. Kooien. H. W. Hamaker en D. de Vos. J. E. G. C. Dibbits en M. Noordhoek Hegt. F. W. Linnemann en S. C. H. Strankinga. W. C. L. Hulsman en C. de Knegt. Berichten, opgenomen na tips van lezers aan onze redactie worden gelde lijk beloond De tipgevers dingen bovendien mee In onze nieuws-maratbon. waarvoor elke maand (de komende drie maanden) een prU* van 25. van 10 en van 5 golden beschikbaar wordt gesteld. TRACTOR IN TWERëN. Gisteravond omstreeks half acht reed de landarbeider T. R. te Abbe- nes, gezeten op een tractor, niets ver moedend de smalle Dokter He;'ebrug op. Plotseling kwam er van tegenge stelde richting een scooterrijder aan, waardoor R. een snelle zwenking naar rechts moest maken. Hierbij lette hij niet voldoende op de afstand tussen het achterwiel en de brug leuning. Daar de verlengde as van het ach terwiel de leuning raakte, verloor de chauffeur de macht over het stuur. In het gevecht tussen brugleuning en tractor dolf de laatste het onderspit. De trekker brak bij de stuurinrich ting in tweeën. De bestuurder kwam er alleen met de schrik af. De scoo terrijder kon normaal passeren. Ingezonden door Jan Zwetsloot, Dr. Heyelaan 48, Abbenes. POTLOOD en GEEST Oplossing No. 525. Horizontaal: 1. krontjong, 8. rib, 9. toe, 10. Aa, 11. kop, 13. en, 14. Regen, 16. haat, 17. door, 18. tegel, 20. E.K., 22. lol, 23. et, 24. non, 26. rei, 27. sluitrede. Verticaal: 1. krachtens, 2. Ria, 3. Ob, 4. toog, 5. Ot, 6. Noë, 7. gene ratie, 11. ketel, 12. pedel, 14. rat, 15. nol, 19. goot, 21. kol, 23. eed, 25. nu, 26. re. maar niet verschenen zijn, hetzij door ziekte, vacantie of andere oorzaak en misschien ook wel door slordig heid. Deze kunnen dus nog terecht. Ook zij, die zich niet voor onder zoek hebben omgegeven, maar alsnog willen deelnemen, kunnen nog wor den onderzocht. Het onderzoek l:an nog plaats vin den op donderdag, 5 september van 9.00—12.00 en 14.00—16.30 uur en vrijdag, 6 september van 14.0016.30 en 19.0021.30 uur in een lokaal van het Weeshuis, Hooglandse Kerkgracht Dit is de laatste gelegenheid. Laat ieder deze benutten. Winkelgalerij in Leiden Zuidwest nadert voltooiing Tegen het einde van dit jaar zal het grote winkel, en wooncentrum in Leiden Zuid-West, aan de 5 Meilaan vrijwel gereed zijn. Dit winkelcen trum aan het 5 Meiplein wordt de kern van een woonwijk, die vijftien duizend mensen zal herbergen. Er komen dertig winkels met ma gazijn en garage en tien winkels met alleen dagverblijf en magazijn. Daarboven komen in totaal 104 woningen. Daarvan bevatten er veer tig drie kamers, 52 flats omvatten vier kamers en tenslotte zijn er twaalf vijfkamerflats. Nationaal Grondbezit N.V. bouwt de huizen en winkels, die door de in Leiden lang zamerhand bekende architect Groos- man uit Rotterdam zijn ontworpen. Voor de winkels blijkt al grote be langstelling te bestaan, voor een zaak in dit dynamische stadsdeel. Voor de flats heeft de bouwmaat schappij 'n financierings-regeling op gesteld, die een nieuwtje is voor Ne derland. Men kan de woningen in huurkoop krijgen. De eerste aanbeta ling is ongeveer drieduizend gulden, daarna betaalt men maandelijks een bedrag van 120 tot 140. Men moet evenwel toestemming van de afde ling huisvesting van de gemeente hebben om de flat te betrekken. In elk geval zit ei schot in de ont wikkeling van het zuidwestelijk stadsdeel van Leiden en dat is zeer verheugend. Afscheid van L. Waasdorp Aan het tijdschrift „P.T.T. Bedrijfs- banden" is het volgende ontleend omtrent het afscheid van de heer L. Waasdorp, Leidenaar van geboorte: Tussen het tijdschrift PTT-Be- drijfsbanden en de heer L. Waas dorp hebben de laatste jaren nauwe betrekkingen bestaan, aangezien de Centrale Ideeënbus, die een vaste plaats in dit tijdschrift inneemt, van meet af aan onder zijn leiding werd geplaatst. De heer Waasdorp, die per 31 juli het Staatsbedrijf heeft verlaten, ving zijn loopbaan in 1911 aan bij de Ko ninklijke Marine. In oktober 1915 vertrok hij naar de „Oost" en repa trieerde in 1919 als officier van de Marine Stoomvaartdienst. Van 1922 tot '24 studeerde hij aan de Technische Hogeschool te Ban doeng en behaalde er de graad van zwakstroom-ingenieur. In mei 1924 werd hij benoemd tot ingenieur 3e klasse bij de Indische PTT, bij welke dienst hij de rang bereikte van hoofd ingenieur. In 1938 werd hij gekozen tot lid van het college van Gedepu teerden van de provincie West-Java. Nadat Java door de Japanners was bezet werd hij met vele andere re geringsautoriteiten geïnterneerd in een gevangenis nabij Bandoeng. Na vele wederwaardigheden kon hij in maart 1946 de reis naar het moeder- i land aanvaarden, waar de hereniging met echtgenote en kinderen een heuglijk feit werd. Op 16 juli 1946 trad de heer Waas dorp in dienst als conservator voor de elektro-techniek bij het Neder lands Postmuseum. Velen zullen zich de tentoonstelling „De weg van het woord" herinneren, die in Tenruari 1947 in de „Bijenkorf" te Den Haag werd geopend. De heer Waasdorp had hierin een groot aandeel en een deel van het behaalde succes mag op zijn conto worden geboekt. Toen in 1951 alom een ernstig papiergebrek dreigde, werd 'n Papierbezuinigings- commissie ingesteld en de heer Waas dorp als voorzitter benoemd. De grote belangstelling, die het personeel aan de dag legde, deed de dienstleiding besluiten een Centrale Ideeënb as in te stellen, met de leiding waarvan de heer Waasdorp werd be last. Het is hier de juiste plaats om te getuigen, welk een succes dit insti tuut voor het bedrijf is geworden Door de vele bemoeiingen met de formulieren kwam per 1 januari van dit jaar onder ziin leiding het For mulierenbureau (Fobii) tot stand en er zullen maar weinigen in het be drijf zijn, die met deze jonge ink ling (nog) geen contact hetzij di rect of indirect hebben gehad. Ongetwijfeld zullen zich velen gaarne aansluiten bij de ens,_ dat de heer Waasdom met ziin familie in goede gezondheid var zijn nensioen zal kunnen genieten. Door zijn een voud en sterk gevoel voor humor, maar bovenal door ziin innig mede leven met de mensen om hem heen, is de heer Waasdorp in de 11 jaren, die hij de Nederlandse PTT heeft gediend, een zeer gewaardeerde fi guur in het bedrijf geworden, die met een onverwoestbare vitaliteit zeer veel heeft weten te bereiken. Haarlemmerstraat 1 23, Leider Gehoorteaankondiginger DE GEWESTELIJKE SOCIALE SCHOOL VAN DE K.A.B. TE LEIDEN. Men schrijft ons: „Het is genoegzaam bekend wat het doel is van de gewestelijke So ciale School van de K.A.B. te Leiden. Diegenen, die wat meer wensen te weten over de K.A.B.school zijn in de gelegenheid om op maandagavond 2 september a.s. in 't gebouw voor Christelijke Belangen, Oude Singel 236, alles over het doel, de werk wijze te vernemen. De school beoogt onze arbeiders en arbeidsters te vormen op velerlei gebied zowel sociaal, economisch, godsdienstig enz. enz. In deze tijd waarin veel gevraagd wordt van onze mensen in het hele maatschappelijke leven is het brood nodig dat iedereen op de hoogte is van de hedendaagse problemen. Zeg nu niet; ..Dat gaat mij niet aan. Ik maak mij geen problemen". Dit is struisvogelpolitiek. Wij als mensen, begiftigd met gaven van geest en hart dienen deze gaven dienstbaar te maken aan het alge meen welzijn. Deze gaven nu worden ontwikkeld op onze school. Mensen verstaat uw tijd, laat niet van ons katholieken eens gezegd hoeven te worden; „Gij hebt uw tijd van genade miskend". Helpt allen mee om een echt chris telijk bolwerk te vormen tegen het opdringende heidendom in de vorm van het „alleen materialisme". God, Die ons mensen uitverkoren heeft om Zijn schepping te vervolma ken, verwacht veel, ja alles van ons". Alle leden van de K.A.B. en K.A.V, boven de 18 iaar worden uit genodigd tot het bijwonen van de openbare les. waarmede de geweste lijke sociale school op maandag a.s. haar nieuwe cursusjaar aanvangt in het gebouw voor Christelijke Sociale Belangen aan de Oude Singel 236. De les vangt aan om 8 uur nam. GEVEILDE PERCELEN. Ten overstaan van Notaris N. W. Holtkamp te Leiden: Pakhuis met afz. bovenwoning en opslagruimte Narmstraat 23/23a in bod 14.200.koper T Beeuwkes q.a. te Leiden voor ƒ15.200. Te Leiderdorpwoonhuis en erf Dwarsweterinekade 3 in bod 1.300, koper J. van Benten te Leiden voor ƒ1.300.—. Woonhuis en erf Dwarswetering- kade 6 in bod 1.200.koner A. de Jong te Leiden voor 1.200. Woonhuizen en erven Dwarswete- ringkade 7 en 8 tezamen na afmijning in bod 2.900.koner J. 'Marks q.q. te Leiden voor 2.902. Woonhuizen en erven Dwarswete- rmgkade 9 en 10 tezamen na afmij ning in bod 2.600.kooer J. Marks q.o. te Leiden voor 2.602. Woonhuizen Dwarsweterinokade 4 en 5 resp. in bod 1.225.en 1200.zijn niet gegund. BIOSCOPEN Trianon: „Der Bettelstudent" (a.l.) Luxor: „Kitty in de grote wereld" (reprise) (a.l.). Lido: „Het verdachte huis" (18 jaar). Casino: „Het trottoir" (18 jaar). Jeugdvoorstelling: „John en Julie (a.l.). Rex: „Geen plaats voor wilde dieren" (reprise) (a.l.). Donderdagcyclus (5 sept.): „Bittere Rijst" (strikt volw.) Leidse Agenda (Kath. verenigingen kunnen zich bij het vaststellen van data van bijeenkomsten laten voorlichten door het secretariaat van de Raad \fan Maatsch. en Cult. Overleg, W. J. Kriek, Hooigracht 12. tel. 20018). ZONDAG, 1 SEPTEMBER. Club de Limetz. Gezamenlijk ontbijt en bijeenKomst voor uitwisselen foto's en ophalen reisherinneringen in ,,'t Profje". Aanvang na afloop van de H. Mis in het Lidwinahuis. MAANDAG, 2 SEPTEMBER. Gewestelijke Sociale School KAB- Leiden. Eerste (en openbare) les in het nieuwe seizoen. Gebouw Chr. Soc. Belangen. Oude Singel 236. Aan vang 8 uur nam. R.K. scholen te Leiden. Opening r.k. school Timorstraat. Half vier nam. DINSDAG, 3 SEPTEMBER. WOENSDAG, 4 SEPTEMBER. Werkverband Kath. Amateurtoneel. Ledenvergadering. De Kleine Burcht, Nieuwe Rijn 19, 8 uur nam. Bridgeclub R.K. „O. O.". Ledenver gadering. „Royal", Doezastraat, 8 uur nam. TENTOONSTELLINGEN. Rijksmuseum Geologie en Minera logie v. d. Werffpark 1. Tentoonstel ling geologie van Nederland. Op werkdagen van 10—12 en 24 uur Zon- en feestdagen 24 uur. Rijksmuseum voor Volkenkunde: Tentoonstelling „De mens in minia tuur; de wereld van het poppenspel" (Tot 1 okt.). Rijksmuseum voor Volkenkunde Tentoonstelling Japanse prenten. Op werkdagen 105 uur, op zondag 1 5 uur (Tot 1 oktober). Zondagsdienst der Huisartsen te Leiden. A.s. weekend 31 aug.1 sept. zal de dienst worden waargeno men door: dr. Jasperse, Stoffen; Wij- dicks; van Aiphen; Mastenbroek. Dienst der apotheken. Zaterdag 31 augustus zijn geopend des mid dags, ,'s avonds en 's nachts voor het klaarmaken van spoedrecepten: Apotheek Boekwijt, Breestraat 74, tel. 20552; Apotheek Haven, Haven 18, tel. 20085; Apotheek Oegstgeest, Wilhedminapark 8, Oegstgeesit, tel. 26274. Zondag 1 september zijn geo pend van 's morgens 8 uur tot des avonds 12 uur Apotheek Boekwytj Apotheek Oegstgeest. NIET BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve D te lefonisch te reclameren alleen num mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur) Wij kunnen daD trachten O alsnog een exemplaar te doen toekomen. DE ADMINISTRATIE 13-JARIGE SCHOLIER OVERREDEN Op het Rijs wij kse Plein te Den Haag is gistermiddag een 13-jarige scholier om het leven gekomen. De jongen manoeuvreerde met zijn rij wiel tussen de voor een verkeers agent wachtende voertuigen door. Hij raakte zijn evenwicht kwijt en viel op het ogenblik dat de agent het ver keer vrijgaf en de stoet zich in bewe ging zette. De scholier kwam terecht voor de wielen van een zv. are vrachtauto. Hij werd overreden en vrijwel op slag gedood. 't AUas deese weeck een tyd van gaen voor meenigh jonghe capelaen en dus een weeck van scheyden. Dat weggaen viel hen soms wat swaer, een afscheyd is nu eenmaef naer. Afscheyd doet altyd lyden. Veel mooye woorden vloghen rond uyt meenigh herderlycke mond en van veel p'rochiaenen. Geschencken waeren soms daerby, want met cadeaux syn altyd bly die jonghe capelaenen. In SOETERWOUDE, in het huys 1 der paeters van het heiligh kruys, daer gingh men jubileeren. Twee paeters vierden er hun feest, een quart-eeuw langh paeter geweest en sonder te manquereen was de parochie weer present en wie dat Soeterwoude kent die weet dat het dan goed is. Geen feest of er syn paeters by (al wereken en al bidden sy) wyl vrolyck hun gemoed is. Qu BOODEGRAEVENS steedschen grond een driequart eeuw de kaesmarekt stond, dat suit U togh wel weeten. Die Boodegaevers syn niet mis, die hebben van de handel wis al jaeren kaes gegeeten. Dat feyt moest waerlyck wel herdacht want winst in Boodegraeven bracht en die boerenkaesen. Dies moest er weer worden gefeest wyl soo langh kaesstad is geweest. Dat magh ons niet verbaesen. C*n dan nogh LEYDEN by de kop. Daer hinghen se een kransjen op by roemryeke Piet Paeltjens. Studenten ginghen daer alweer op Leydens Hoogewoerd te keer met spreucken en verhaeltjens. WILLEM VAN HORSTENDAEL. In de Belgische pers is een heftige discussie ontstaan over de „zaak- Kande", een kwestie die geleid heeft tot een voorlopig verschijningsver bod van de beide Kongelese weekbla den „Quinze" en „Congo". Deze zaak waardoor de persvrij heid in het geding is gebracht, is be gonnen met een serie artikelen van de negerjournalist Jean Jacques Kan- de in „Quinze" over het roken van Marihuana-sigaretten in de inboor- lingenwijk van Leopoldville. Kande, die zelf marihuana-sigaretten heeft gerookt om de gevolgen hiervan te bestuderen, kwam tot de conclusie dat het roken van deze siearetten niet leidt tot vergiftiging, doch integen deel de scheppingskracht en de le vensvreugde opvoert. Het roken ver hoogt de eetlust en laat de inboor ling de onaangenaamheden van het leven vergeten. Kande werd na publikatie van zijn artikelen gearresteerd en grondig verhoord. Hij weigerde echter de na men van andere marihuan. -gebrui kers te noemen. Leidende figuren uit de negerkringen in Leopoldville pro testeerden tegen de arrestatie van Kande. Zij schreven een op. n brief in weekblad „Congo" aan de Belgi sche gouverneur-generaal. In de brief wordt aangenomen dat het openbaar ministerie enige inboorlingen heeft laten verdwijnen. (Reeds geplaatst in een deel van vorige oplage). Het Italiaanse ministerie van bin nenlandse zaken heeft vrijdag be kendgemaakt. dat het stoffelijk over schot van Mussolini ter beschikking van zijn weduwe, Rachele, is gesteld. De stoffelijke resten waren tot dus ver op een geheime plaats bijgezet om fascistische betogingen te voor komen. Zoals bekend werd de fascistische dictator in april 1945 bij de Zwitser se grens door communistische parti- sanen doodgeschoten. Het stoffelijk overschot zal worden bijgezet in het familiegraf van de Mussolini's te Predappio, in he1 noor den van Midden-Italië. De kist werd in de kapel, behorend bij het familiegraf, geplaatst. Alleen de weduwe van de dictator was hier bij tegenwoordig. De bewaker van de begraafplaats, die een goede vriend van Mussolini was Mussolini was in Predappio geboren bedekte de kist met de Italiaanse vlag. Aan weerskanten stond een vaas met bloe men. Een twintigtal Carabinieri be trok de wacht in de omgeving van het kerkhof. Later bewees een vijf tiental personen de laatste eer aan Mussolini. Zaterdagochtend zal het stoffelijk overschot worden begraven, nadat er een Mis zal zijn opgedragen. Het stoffelijk overschot van Mus solini is in de afgelopen tien jaar verborgen geweest in een Kapucij nenklooster, dat tachtig kilometer van Milaan is gelegen. Het bevond zich in een kist, met het opschrift „stukken van het provinciaal be stuur", die was opgeslagen in een kleine, weinig gebruikte kamer op de eerste verdieping van net kloos ter. Geen der kloosterlingen wist, wat zich in de kist bevond. Woensdagavond kwam een hoge geestelijke van de orde in het kloos ter aan. Hij liet de kist overhandigen aan inspecteur-generaal A6nesina van het ministerie van binnenlandse zaken, die de stoffelijke resten van „il duce" aan zijn weduwe, donna Rachele, overdroeg. Inspecteur-generaal Agnesina ver klaarde tegenover verslaggevers dat hij de kist met de stoffelijke resten van de indertijd zonder vorm van proces door communistische verzets lieden doodgeschoten Italiaanse dic tator, tien jaar geleden naar het Kapucijnenklooster had doen over brengen. Op dat tijdstip wisten de Italiaanse autoriteiten de hand te leg gen op de kist. die zich toen in han den van aanhangers der nieuw-fas- cistische beweging bevond. KORTE golf Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 31 Augustus 1857. Berlijn. Onze Vice-consul bij de republiek van St. Salvador schrijft aan de Köln. Zeitung, dat de twee zoogenaamde Azteken, waarmede men Europa rondgaat (zij werden ook in Leiden ver toond) kinderen zijn van een In- diaansche vrouw. Een inwoner van Nicaragua heeft die kinde ren van de moeder ontstolen en aan een andere persoon ver kocht, die ze in 1851 in New York ten toon stelde. Er moeten reeds herhaaldelijk pogingen aangewend zijn nm die ongeluk kige wezens' in vrijheid te krij gen, maar zonder goed gevolg. Na drie uur dreggen heeft men gistermiddag het lijkje opgehaald van het 4-jarig zoontje van de fami lie Groen te Haastrecht Het kind was tijdens het spelen in de Hollandse IJsel geraakt. Een 66-jarige wielrijder, de heer R. Potze, is gistermiddag op de Hoofdstraat te Ter Apel gegrepen door een juist passerende auto toen hij onverhoeds de weg wilde over steken. Hij werd op slag gedood. Mari Andriessen heeft in op dracht van het gemeentebestuur van Haarlem beeldjes gemaakt van de graven Willem II en Flores V, die geplaatst zullen worden in nissen boven de Pandpoort aan de Koning straat, behorende tot het stadhuis van Haarlem. Zaterdagmorgen 7 sep. tember zal burgemeester mr. O. P. F. M. Cremers de beeldjes onthullen. De 22-jarige Deense matroos H. J. Nielsen uit Kopenhagen is bij het dichtmaken van de luiken op het Noorse ss „Feggen". dat in de Waal haven ligt, misgestapt en in een ne gen meter diep ruim gevallen. Hij overleed kort daarna aan de ver wondingen. Bij het overstappen van de ene boot op de andere is de 42-jarige G. van Valen uit Rotterdam misgestapt en tussen de twee vaartuigen in de Waalhaven terecht gekomen. Eerst na een half uur dreggen heeft men hem opgehaald. De levensgeesten waren echter reeds geweken. Bij een inhaalmanoeuvre is gis teravond de 49-jarige heer A. Pels uit Culemborg met een bestelwagen tegen een boom gereden en later aan de gevolgen overleden. Hij was in zijn wagen bekneld geraakt. PLANTSOEN 65 TEL. 26558 Aanvang lessen 2 SEPT. a.s. Typen Steno in 4 talen Boekhouden Middenst. opleiding Duits Engels Frans Nederlands Spaans Privé-Secretaresse Caryl Chesmann, de terdoodver- oordeelde auteur van drie in de ge vangenis geschreven romans, die er negen jaar lang in geslaagd is zijn terechtstelling te voorkomen, heeft een nieuwe juridische overwinning behaald. Zijn zaak is terugverwezen naar het oppergerechtshof van Los Angeles, dat hem in 1948 voor het eerst heeft berecht. Vliegtuig haalt 2 Britten van de Matterhorn Met een vliegtuig op ski's en een helikopter zijn gisteren twee zwaar gewonde Britse bergbeklimmers, John C. Reid en David Goodchild, uit hun benarde positie op de Dent Blanche, een meer dan 4300 meter hoge top in het Matterhorn-massief, nabij de Zwitèerse plaats Sion be vrijd. Het vliegtuig werd bestuurd door de bekende Zwitserse piloot Geiger. De beide Engelsen zijn, naar aan genomen wordt, uitgegleden toen zij nabij de top van de Dent Blanche waren; zij zijn honderden meters over de harde sneeuw naar beneden gegleden. Twee andere Britten, Robertson en Warwick, die in hun gezelschap waren, moesten twee uur dalen vóór zij bij hun makkers konden komen. De twee slachtoffers zijn in een ziekenhuis te Sion opgenomen. Een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht heeft vrij dag de laatste acht van de groep Noorse zeelieden gered, die zes da gen geleden op een ijsschots in de Noordelijke Poolzee stradden. Marktberichten LEEUWARDEN 30 aug. Kaas. Gouda volvet ƒ2.022.03, Edammer 40 plus 1.831.84, broodkaas 40 plus 1.851 86. Stemming redelijk. KATWIJK a. d. RIJN, 30 augustus. Groente. Waspeen A 10- 22, Waspeen B 17.5022 50, Waspeen fijn 17.50, Bloemkool A 1525, id. B 10 13, Bospeen 2637, Peterselie 3.10 5.20, Selderie 3.904.70», Prinsesse- bonen 3085, Pronkbonen 2035, Snijbonen 5761, Sla 4—-10, Uien per 100 kg. 13.5016 50, Kroten per kist 1.201.30, Groene kool 10 -32, Kervel 3.80—4.60, Sjalotten 21 50 -22, Tomaten "*146, Komkommers 12—26, Postelein 1421, Stoksnijbonen 67 71,—. ROELOFAFENDSVEEN, 30 aug. Bloemen. Asters 2241; Montbre- thia 1015; Anemonen 3236; Gla diolen 2634; Fresia 37—57; Cycla men 8095; Dahlia 2536; Scabiosa 2024 Troschrysanthen: Chats worth 4067; September geel 4865; De light full 5055, per bos. Idem Ge plozen. Delight full 813; Migoli 12 —17; Daydream 1015; Silvia 10 13; Millersdale 16—21; Gift 15—20; Champion 1821; Summer Snow 20 23; Rayonanten 2832; Ornithoga. lum 1015; Am. Anjers 817 per stuk. Groente. Aardbeien 130—133 per doosje; Tomaten A. 41.0051.00; Idem B. 40.00—54.00; Idem C. 26 00 —38.00; Kropsla I. 13 00—18.00; Idem II 5.00—12 00; Andijvie 10.00—13.00; Pronkbonen 21.0—28.00; Dubb. stam- bonen 58.0073.00; Stokprinsenbonen 64.00—79.00; Snijbonen 25.00—73 00; Augurken A. 91.00: Idem C. 62 00; Idem DA 48.00; Idem D. 40.00; ^dem E. 19.00; Idem CD 36.00 per 100 kg. VINKEVEEN, 30 aug Groente. Andijvie 1419, Postelein 8—12, Ra barber 1012, Pronkbonen 1533, Snijbonen I 5888, id. II 2558, Stambonen I 5063, id. II 27—54, Stokprinsen I 6074, id. II 4456, Tomaten I 3856, id. II 2246 per kg, Bleekselderie 1823, Komkommers 8 —27, Sla 414 per stuk Bospeen 19 —27, Peterselie 3—13, Selderie 812 per bos.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2