3)e £aicbe6oti/fcci/nt De raket geeft Rusland geen overwicht En toch zijn wij sterker Stassen over de ontwapeningsbesprekingen Molotof ver uit de buurt gewerkt Federatieve staat Malakka onafhankelijk KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 31 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14197 Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur- L C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. pr m.m. Telefoontjes ƒ1.50. PRINSES WILHLEM1NA \7ANDAAG viert Prinses Wilhel- mina haar 77ste verjaardag. Teruggetrokken uit het openbare leven, leeft zy niet in vergetelheid bij en temidden van het Nederlandse volk. Er zijn geen feestelijkheden meer op deze dag, geen parades en ander koninklijk eerbetoon. Voor die uiterlijkheden hoe wel gemeend deze ook waren is in de plaats getreden de innerlijke verheu genis van een dankbaar volk. Bizonder op deze dag herdenkt het Nederlandse volk zijn vroegere Vorstin. Zij behield een plaats in ieders hart en elke rechtgeaarde Nederlan der wenst Haar vandaag in stilte ge luk met haar stille geboortedag. VERJAARDAG PRINSES WILHELMINA. Ter gelegenheid van de 77ste ver jaardag van prinses Wilhelmina zal jhr mr A. W. L. Tjarda van Starken- borgh Stachouwer in het nationaal programma van de NTS vanavond om 21.00 uur een korte gelukwens uit spreken. „Nog nimmer zó dicht bij akkoord geweest" Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde naar het ontwapenings- overleg te Londen, heeft vrijdag te New York verklaard, dat de westelij ke mogendheden en de Sowjet-Unie nooit in de afgelopen twaalf jaar dichter bij een akkoord over een eer ste stap tot ontwapening zijn geweest dan thans. De krachtige aanval, wel ke de Rus Zorin donderdag op de jongste voorstellen van het westen heeft gedaan, noemde Stassen „slechts een onderdeel van vinnige onderhan delingen." Zorin had weliswaar „eni ge negatieve commentaren" geleverd, maar dat was te verwachten. Op de vraag, hoe het kwam dat hij zo optimistisch was, antwoordde Stas sen, dat hij nooit een optimistisch, maar steeds een realistisch standpunt had ingenomen. Hij ze: er van over tuigd te zijn, dat de westelijke voor stellen te Moskou op hoog niveau zul len worden bestudeerd. Hoewel de V.S. en de Sowjet-Unie „over onge veer elk onderwerp zeer verschillend denken", hebben zij beide belang bij vrede. Daarom was Stassen van me ning dat men geduld moest hebben. Over de jongste westelijke voorstel len zei hij, dat de westelijke mogend- NORSTAD: Navo-landen zijn duidelijk sterker De opperbevelhebber van de NAVO-strijdkrachten, generaal Norstad heeft gisteren in een te Parijs uitgegeven verklaring gezegd, dat ondanks de Russische proef met een intercontinentaal projectiel het overwicht on omstotelijk bij de NAVO-landen ligt en zal blijven liggen omdat deze lan den duidelijk sterker zijn, wat betreft bemande vliegtuigen. Bovendien werkt het westen ook aan lange-afstandsraketten. Generaal Norstad zei geen reden te hebben eraan te twijfelen, dat de Sowjet-Unie een proef heeft genomen .met een dergelijk ballistisch projec tiel, maar van een operationeel wapen met de voorgenomen reikwijdte moeten de Russen nog ver verwijderd zijn. Er is, zo was het oordeel van generaal Norstad, geen reden tot ongerust heid m de NAVO-gemeenschap Hij herinnerde er aan, dat de Sowjet-Unie twee jaar geleden alle middelen tot vreesa an jaging, die haar ten dienste stonden, had gebruikt om te pogen te verhinderen dat de Duitse Bonds republiek lid werd van de NAVO. Een jaar geleden, aldus de generaal, spraken de Russen tegen Europa over een aanval met raketten. Bij beide gelegenheden bleef het bondgenootschap ongeschokt, het kwam er zelfs niet van onder de indruk. Dat zal ook nu weer zo zijn, aldus generaal Norstad. ken van de Russische prestaties. De Amerikaanse commissie voor atoom energie is in dit geval afgeweken van haar gebruikelijke politiek om een Russische kernontploffing dadelijk RUSSISCHE RAKETTEN. Uit goede bron wordt vernomen dat Amerikaanse deskundigen er zo goed als zeker van zijn, dat de Sow- jet-unie in de loop van de laatste drie maanden minstens vier en mis? schien zelfs wel zes ballistische lan- ge-afstandsraketten heeft beproefd in Noord-Rusland en Siberië. De pro jectielen zouden met een snelheid van zes a zevenduizend km. op een bepaald doel zijn afgeschoten. Het zouden prototypen zijn geweest en aan de produktie zou men nog lang niet toe zijn. De Amerikaanse inlich tingendienst wist al verscheidene we- LIBANESE REGERING KRIJGT VERTROUWENSVOTUM. De Libanese kamer van afgevaar digden heeft gisteren met 38 tegen zeventien stemmen zijn vertrouwen uitgesproken in de binnenlandse en de buitenlandse politiek van premier Sami el Solh. Charles Malik, de Libanese minister van buitenlandse zaken, verklaarde, dat Libanon, evenals alle andere lan den in de wereld, betrokken is in de grote strijd tussen de vrije wereld en de communistische. Libanon moet kiezen en daardoor zou het zich zo wel vrienden als vijanden maken. Onder 'deze omstandigheden diende Libanon een politiek te voeren waar door het zich zoveel mogelijk vrien den en zo weinig mogelijk vijanden verwerft. Het merendeel van de Ara bische landen onderhield vriend schappelijke betrekkingen met Liba non. Alleen de betrekkingen met Sy- Molotof is benoemd tot ambassa deur in Mongolië. Dit is vrijdagavond door het Russische persbureau Tass rië en Egypte lieten te wensen over. bekend gemaakt. bekend te maken, mogelijk omdat zij in ?e aiZel°P,en w,eeR y» van benieuwd wa< wélk ^litipk «pkrJS Amerikaanse zyde reeds onderhnge heden hier geheel achter staan, „evenals andere landen welke zijn geraadpleegd". Stassen zei niet, wel ke landen dit waren. Hij is voor het weekeinde naar de V.S. gekomen voor overleg. De Amerikaanse hulp aan het buitenland Thans ook goedkeuring van Huis van Afgevaardigden Het Amerikaanse Huis van afge vaardigden heeft gisteren zijn goed keuring gehecht aan het wetsvoor stel om aan het buitenland hulp ter waarde van hoogstens 3.435.810.000 dollar te verlenen in het belasting jaar, dat op een juli jl. is begonnen. Aangezien de senaat het voorstel al heeft aanvaard, moet het alleen nog door president Eisenhower worden getekend om kracht van wet te krij gen. Het bedrag is een miljard dollar minder dan president Eisenhower had gevraagd. Het wetsontwerp was een van de meest omstreden kwesties van deze zitting van het congres. Het Huis van afgevaardigden heeft hier mee zijn werkzaamheden beëindigd. De senaat en het Huis gaan 7 jan. op reces. Hongarije in de V. N. Radio-Boedapest heeft gisteravond omgeroepen dat de Hongaarse piinis- ter van buitenlandse zaken, Imre Horvath, de in september weer bijeen komende algemene vergadering der Verenigde Naties een in rood leer ge bonden boek zal overhandigen met de handtekening van 22.000 arbeiders van de reusachtige Csepel-staaifabrie- ken in Boedapest, waarin wordt ver klaard dat: 1. Deze arbeiders in de afgelopen herfst niet tegen de Sowjet-Russische troepen hebben gestreden. 2. Deze fabrieken niet door Sowjet- vliegtuigen zijn gebombardeerd en 3. Slechts „ontsnapte misdadigers en warhoofden" aan de Hongaarse opstand hebben deelgenomen. Voorbespreking voorgesteld De Amerikaanse permanente ver tegenwoordiger bij de Verenigde Na ties, Cabot Lodge, heeft een aantal V.N.-afgevaardigden uitgenodigd dins dag met hem besprekingen te voeren over een „gezamenlijk standpunt" ten aanzien van de Hongaarse kwes tie. In de afgelopen week zijn van benieuwd was welk politiek gebruik Rusland van zijn succes zou maken. Sinds de Russische bekendmaking heeft men in Amerika herhaaldelijk laten doorschemeren, dat men in dit land verder is met de ontwikkeling van lange-afstandsraketten dan het departement van defensie voorgeeft. Zo zou een Amerikaanse raket voor middelgrote afstand op het punt staan in produktie te worden geno men. „Thor" afgevuurd? Op het proefterrein voor raketten te Cape Canaveral in Florida is vrij dag een raket voor middelgrote af stand afgevuurd. Men gelooft dat het de „Thor" is. Als dit inderdaad zo is, is dit de eerste maal dat dit pro jectiel met succes is afgeschoten. besprekingen met vertegenwoordigers van andere landen gevoerd om steun te verwerven voor een ontwerpreso lutie over deze kwestie, die bij de al gemene vergadering der Verenigde Naties zou moeten worden ingediend. De Verenigde Staten willen onder steuning van het verslag der speciale V.N.-commissie voor Hongarije, dat de Sowjet-Unie verantwoordelijk stelt voor het neerslaan van de Hongaarse opstand in november van het vorige jaar. FRANSE BAKKERS GAAN IN STAKING. In geheel Frankrijk zullen de bak kerswinkels op elf en twaalf septem ber zijn gesloten als protest tegen de demaggogische politiek van de rege ring aangaande de broodprijs, zo heeft de voorzitter van de bakkers organisatie gisteren bekendgemaakt. Evenals zijn lotgenoten De verongelukte vliegers van ,De Kroonduif Tijdens een instructievlucht is de Twin Pioneer van de Nederlandse Nieuw Guinea Luchtvaartmaatschappij „Kroonduif", de PZ-PPX in de Straat van Japen, een deel van de Geelvinkbaai, verongelukt. Hierbij kwamen de beide vliegers, de heren J. Weekhout (rechts) en B. Gottschalk (links) 019 't leven, pagina. De benoeming is geschied door het presidium van de opperste Sowjet van de Sowjet-Unie. V. I. Pisaref, de huiidge ambassa deur bij de Mongoolse volksrepubliek, is benoemd tot raad en gevolmacht- tigd minister bij de Russische ambas sade in de Mongoolse volksrepubliek. Molotof, eertijds minister van bui tenlandse zaken, is vorige maand, te zamen met Malenkof en Kaganowitsj, uit zijn regerings- en partij functies gezet. Hij en Kaganowitsj waren eerste vice-premiers. Malenkof was vice-premier en minister van elektri sche energiebedrijven. Mongolië is in 1924 tot volksrepu bliek uitgeroepen. Met is eens een Chinese provincie geweest en stond van 1912 tot 1919 onder Russische be scherming. De hoofdstad, Oelan Bator, ligt ongeveer 4.800 km. van Moskou en ongeveer 1200 km. ten noorden van Peking. Molotof is de tweede van de af gezette Russische leiders die een nieuwe functie gekregen heeft. Ma lenkof werd vorige maand aangesteld als directeur van een energiebedrijf in Oost-Kazachstan, ruim 3000 km. van Moskou verwilderd. Kaganowitsj, de derde afgezette leider, zou de leiding gekregen heb ben van een cementfabriek in Swerdlowsk, 1.600 km. ten oosten van Moskou. Wat er van Sjepilof gewor den is, is nog niet bekend. Het regeringsblad „Iswestia" bracht het nieuws van Molotofs benoeming in een klein bericht op de achter' dak 3xene Gekaaide haat tykeuayA H.K.H. Prinses Irene, die deze week haar rijbewijs verwierf, arriveerde vrijdag in Rotterdam bij het interna tionale concours hippique met een keurige zwarte „Saab" die zij zelf chauffeerde. Bij uaar aankomst maakte onze fotograaf dit aardige plaatje van haar Wilde uitbarstingen van enthousiasme, doordringend gedreun van trom. men en hoog opvlammende vreugdevuren begeleidden de geboorte van de staat Malakka, die om twaalf uur in de afgelopen nacht zijn intrede deed als onafhankelijk lid van het Britse gemenebest. Toen het uur van twaalf was aangebroken daalde in de hoofdstad KoeaJa Loempoer de Britse Union Jack langzaam langs de mast op het voornaamste plein van de stad. Voor de laatste keer klonk het God save the Queen en even later barstte een me nigte van naar schatting 50.000 mensen in wild gejuich los. Het Merdeka (vrijheid) was niet van de lucht. Tot diep in de nacht duurde het onafhan- kelijkheidsfeest in de hoofdstad van de jonge staat voort. Gehele volk viert feest Zoals het was in Koeala Loempoer, zo was het in elke stad, in het klein ste gehucht op het schiereiland met zijn bontgeschakeerde bevolking van Chinezen, Indiërs en Maleiers. De minister-president /an Malakka, Toekoe Abdoel Rahman, kreeg een donderende ovatie van de menigte in de hoofdstad die het einde van het 170 jaar oude Britse gezag had aan schouwd. Nadat de vlag van het nieu we land omhoog was gegaan langs dezelfde mast waar even te voren de Britse kleuren nog hadden gewap perd, als symbool van het oude gezag, trad de premier naar voren om zijn volk toe te spreken. Een nieuwe ster verschijnt aan de oostelijke hemel, een ster van de vrij heid voor weer een nieuw volk in Azë, sprak hij. Kreten als „Vader, vader van de onafhankelijkheid", be letten de premier verder te spreken. Dol van vreugde renden jonge men sen op hem toe en omhingen hem met slingers exotische bloemen. Lid van Britse Gemenebest Malakka bestaat uit een federatie van negen staten; het eiland en de stad Singapore behoren er niet toe. Het is het tiende lid van" het Britse gemenebest en de tweede natie, die dit jaar is geboren. In het voorjaar trad de nieuwe staat Ghana tot de statenfamilie toe. Vandaag geschiedt de formele pro clamatie van de nieuwe staat door de hertog van Gloucester, die koningin Elizabeth vertegenwoordigt. De heer ser over de nieuwe staat, die hoog heid, of koning genoemd wordt, zal eveneens vandaag tijdens een kleurrijke ceremonie worden geïnstal leerd Hij draagt dezelfde naam als de premier, maar is geen familie van hem. Koning wordt Toeankoe (hoog heid) sir Abdoel Rahman. Het par lement van Malakka komt voor de eerste keer op 3 september bijeen. De geboorte van de nieuwe staat werd gisteren ingeluid met Moham medaanse religieuze plechtigheden. Reuter-A.P.). Spionage in de V. S. Twee voormalige genaturaliseerde Amerikanen, die thans Oostenrijkse burgers zijn, waren leden van een Russische spionagegroep in de Ver enigde Staten. Dit is vrijdag door de voorzitter van de commissie voor on Amerikaanse activiteit van het Huis van Afgevaardigden, Francis Walter, gezegd. Walter zei, dat de betrokkenen dr en mevrouw Spitz zijn, die thans in We nen wonen. Zij waren ontmaskerd door Boris Morros, een Amerikaanse contra-spion, die negen jaar zich als Russische spion heeft voorgedaan. Dr Spitz werd door de Sowjet-unie gebruikt voor spionage op het ge bied van de kernwetenschap. Hij kwam in 1939 naar de V.S. en ging in 1950 naar Wenen. MEVROUW ROOSEVELT NAAR DE SOWJET-UNIE. Mevrouw Roosevelt, de weduwe van president Roosevelt, is vrijdag uit New York naar de Sowjet-unie vertrokken. Zij reist als journaliste. ALTRINCHAM BLIJFT BIJ ZIJN STANDPUNT. Lord Altrincham, die onlangs veel opzien in Engeland baarde door pu- blikatie van zijn kritiek op het hof van koningin Elizabeth, heeft zater dag in zijn tijdschrift „The national and English review" verklaard, dat hij geen woord van zijn kritiek te rug neemt. Hij zegt, dat hij reeds vijf jaar geleden, toen koningin Elizabeth ge kroond werd, kritiek liet horen om dat de leden van het Britse hof steeds maar uit dezelfde enge kring geko zen worden. En er zijn helaas geen aanwirzingen, dat de aard van het hof ook maar in het minst gewijzigd is, zo voegt hij hieraan toe. Sommigen hebben lord Altrincham aangevallen, omdat hij kritiek heeft geleverd op de koningin terwijl hij wist dat zij hem niet van repliek kan dienen. In zijn nieuwe artikel ant woordt hij; dat „de ontheffing van de verplichting om een verklarend ant woord te geven op kritiek geen na deel is voor de koningin, maar een van haar grootste voorrechten". Zij kan die kritiek negeren of, als zij het tijdstip ervoor gekomen acht, haar maatregelen naar eigen goeddunken treffen, aldus lord Altrincham. Dit Dommer bestaat uit 12 pagina's IETS WARMER Boven Zuid-Zweden bevindt zich nu het restant van de depressie, die gisteren van IJsland is gekomen. Het koufront van deze depressie passeer de de afgelopen nacht het grootste deel van ons land en bracht op de meeste plaatsen enige regen. Geen van de waarnemingsstations meldde meer dan 4 mm. Om de depressie heen stroomt over de Noordzee po laire lucht naar het zuiden. Over Ier land naderen daarentegen warmere luchtmassa's die tussen een opvullen de bij Groenlang gèlegen depressie en een krachtig op de zuidelijke oce aan aanwezig hogedrukgebied door stromen. In de hogere delen van de atmosfeer zijn de temperatuurtegen- stellingen tussen de polaire en oce anische lucht groot. Dit gaf boven Noord Engeland vanochtend aanlei ding tot flinke regenval. Het regen- gebied verplaatst zich nadr het zuid oosten en zal waarschijnlijk vanavond of vannacht in hoofdzaak ook over Noord-Nederland trekken. Morgen overdag zijn de regenkan sen kleiner, daar het koufront van de Groenlandse depressie ons land hoogstwaarschijnlijk niet voor de avond zal bereiken. De wind gaat krimpen naar zuidwest en iets war mere lucht zal tot Nederland door dringen, zodat een kleine stijging van de temperatuur is te verwachten. HOE wordt het yeer (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond, opgemaakt te 11.15 j uur). 1 VEEL BEWOLKING Veel bewolking met plaatse- S lijk enige regen. Zwakke tot ma- i tige wind tussen noordwest en zuidwest. Dezelfde temperatu- j ren als vandaag, of iets hogere, 1 Sept. zon op 5.53; onder 19.30; maan op 14.41; onder 23.61. 05.34 E.K. 2 Sept. zon op 5.55; onder 19.28; maan op 15.33; onder Het weer in Europa STOCKHOLM licht bew. 18 C. OSLO. zwaar bew. 16 KOPENHAGEN half bew. 15 ABERDEEN zwaar bew. 16 LONDEN zwaar bew. 20 AMSTERDAM half bew. 17 LUXEMBURG zwaar bew. 18 PARIJS nevel 21 EORDEAUX on bew. 24 GRENOBLE zwaar bew. 21 NICE onbew. 23 BERLIJN zwaar bew. 17 FRANKFORT zwaar bew. 19 MüNCHEN zwaar bew. 17 ZüRICH mist 19 GENEVE nevel 21 LOCARNO licht bew 20 WENEN zwaar bew. 19 INNSBRUCK AJACCIO nevel 21 zwaar bew. 25 MALLORCA licht bew. Korreltje Elk wiedt zijn hof, en ik de mijne Dan zal het onkruid dra verdwijnen

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1