De $noi*t*ende Koningin en prinses Beatrix bezochten Landbouwtentoonstelling „Gouden Aren" Verhoging luisterbijdrage in juli 1958 Wereldfederalisten op bezoek bij de Koningin DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 En het spel „Naar de eenheid" Vandaag heeft Koningin Juliana, vergezeld van Prinses Beatrix een be zoek gebracht aan Markelo, en daar bij de herdenkingsbijeenkomst ter ge legenheid van het tienjarig bestaan van de plattelandsjongerengemeen- schap, de landbouwtentoonstelling „Gouden Are*"" en het spel „Naar t# Eenheid" bijgewoond. De Koningin en de Prinses arri veerden 's morgens om kwart over elf met hun gevolg bij het feestter rein aan de rijksweg MarkeloHol ten. By hun aankomst kregen Ko ningin Juliana en Prinses Beatrix bloemen aangeboden; de Koningin door de driejarige Inez, dochter van de burgemeester van Markèlo, en Prinses Beatrix door de 9-jarige Dinie Wink. De Koningin begaf zich na een be groeting door verschillende autoritei ten onder een boog van korenaren, gedragen door een 30-tal meisjes in klederdracht, naar de grote jubileum tent, waar reeds ongeveer 7000 leden van de P. J. G. N. hadden plaats ge nomen. Verscheidene functionarissen van de P. J. G. N. en van de stich ting „Gorden Aren" werden aan Hare Majesteit voorgesteld. Omstreeks kwart voor twaalf hield dr. Mansholt een korte toespraak, die werd ge volgd door een rede van dr. J. van der Grient, inspecteur van het gevan geniswezen, over het onderwerp: „De toekomst is reeds begonnen. Welke? De Koningin en de Prinses vertrok ken om half een naar de landbouw- huishoudschool „De Whemekamp" te Markelo, waar ze de koffiemaaltijd gebruikten. Omstreeks half drie kwamen de Koningin en de Prinses aan bij de landbouwtentoonstelling, waar zij begeleid door de voorzitter en de se cretaris van „Gouden Aren" een rondwandeling over het terrein maakten. Zij bezichtigden hierbij de bazar, die is opgezet door een groot aantal sociaal-charitatieve instellin gen, de stands van de rijkspolitie, landbouwwerktuigen, middenstand en industrie, pluimvee, stamboekvee, coöperatieve landbouworganisaties, honing- en bijenteelt, fruit, bloemen en groenten ert de paardenkeuring. Omstreeks half vier begaven Konin gin en Prinses zich naar de tribune om de opvoering van het spel „Naar de Eenheid" bij te wonen. Het spel is samengesteld en wordt geregisseerd door de heer J. van der Bijl, en wordt uitgevoerd onder auspiciën van de fe deratie van folkloristische groepen in Nederland. In het spel dansen folk loristische groepen uit België, Duits land, Estland, Frankrijk, Ierland, Ita- Schipper stak jas in brand en redde zich het leven Een heer uit Dintelsas heeft zijn le ven te danken aan zijn jas en zijn pet. Toen hij namelijk gisteren een motorvlet zou overbrengen van St. Philipsland naar Dintelsas, sloeg de motor op een wat ongelegen ogen blik af, tengevolge waarvan hij om hoog liep op een zandplaat. Wat hij al probeerde, niets hielp en de situatie werd zelfs zeer be nard, toen de vloed opkwam. Schreeuwen naar de wal baatte niet. De onfortuinlijke schipper kreeg een helder idee. Hij nam zijn jas en zijn pet, overgoot ze met benzine en stak ze aan. Dat trok de aandacht van de politie, die onmiddellijk de rivierpolitie van Dordrecht en een Bruinisser visser waarschuwde. Het lukte de Bruinisser schipper zijn ongelukkige collega wie het water tot de lippen steeg op te sporen en veilig aan boord te ne men. lië, Letland, Spanje, Wales, Zweden, Zwitserland en Nederland. Na afloop van het spel vormden de 300 leden van de internationale folk loristische groepen een ere-haag van de tribune naar de Leusman weg, waarlangs Koningin Juliana en Piin- ses Beatrix zich naar de auto's bega ven. De voorz. van „Gouden Aren" bood hier tot afscheid de Koningin een roodkoperen „koffiesmore" aan en de voorzitter van de P.J.G.N. over handigde Prinses Beatrix een minia tuur eikenhouten „tuugkiste". Drie leden van de kindergroep van de folk loristische vereniging „Markelo" ga ven de koninklijke gasten een drietal „koffiesmorretjes" voor de Prinsessen Irene, Margriet en Marijke mee. Het ligt in het voornemen van H.M. de Koningin om het 10e Aalsmeerse bloemencorso „Bloem en Operette" bij te wonen op aterdagmiddag 7 sep tember in het Olympisch Stadion te Amsterdam. Modelboerderij op „Schiphol" Opening op 18 september Naar wij vernemen zal minister, dr S. L. Mansholt op 18 september de nieuwe modelboerderij op Schiphol openen. De modelboerderij staat in de zuid hoek van Schiphol. Met de bouw er van werd op 23 juli 1956 begonnen. De boerderij heeft een oppervlakte van 6300 m2, waarvan ongeveer 3000 m2 onoverdekte loopruimte, verdeeld in twee grote loopruimten voor het melkvee, drie kleinere voor het jong vee en nog een aparte loopruimte voor de tochtige koeien. Deze loop ruimten voorzien van een betonnen vloer, sluiten aan op de overdekte lig plaatsen voor het vee. Het groenvoer wordt door wagens en trekkers aan gebracht. Groen- en wintervoer zal pachter J. Helsloot, die het veehou- dersbedrijf op de boerderij „Dank baarheid" eveneens op Schiphol ge legen, heeft uitgeoefend, winnen van 86 ha grasland, gelegen aan beide zijden van startbaan 19. Behalve over dit grasland heeft de pachter ook de beschikking over 14 ha bouwland voor de teelt van akkerbouwproduk- ten. In nauw overleg met de afdeling boerderij enbouw van het departe ment van wederopbouw en volkshuis vesting, de rijksluchtvaartdienst (in verband met de luchtverkeersveilig- heid), de rijkslandbouwhogeschool te Wageningen en het landbouw econo misch instituut heeft de luchthaven directie dit plan van een modelboer derij ontwikkeld, naar het voorbeeld van een „loose house systeem", een Amerikaanse vorm van de open loop stal. Bij dit modelbedrijf is ook een mo dern woonhuis gebouwd, waar het gezin Helsloot, bestaande uit man, vrouw, drie zoons en een dochter, is ondergebracht. De melkproduktie van pachter Helsloot bedroeg tot nu toe, zomer en winter praktisch gelijk, on geveer 160.000 kg melk per jaar. De bedoeling is, dat in de toekomst het aantal koeien zal worden uitgebreid, zodat de melkproduktie dan verder zal worden verhoogd. Vrienden van de beiaard Met het doel om op de St. Agatlha- kerk te Beverwijk een carillon te doen plaatsen is aldaar in het leven geroepen „de stichting vrienden van de beiaard" Het bestuur is samenge steld uit vertegenwoordigers van de burgerij. Beschermheren van de stichting zijn ir. A. H. Ingen Hoisz, president-directeur van de konink lijke Nederlandse Hoogovens en Staalfabrieken n.v. en J. G. S. Bruisma, burgemeester van Bever wijk. Produktschappen Openbaarheid kan gevaarlijk zijn In de vergadering van het Produkt- schap voor Vis en Visprodukten is van exporteurszijde bezwaar gemaakt tegen te duidelijke of algemene open bare toelichtingen op uitvoerveror- deningen. De buitenlandse concur rentie kan hier voordelen uit trek ken, zo meende men. De voorzitter wees op de wens van de staatssecretaris voor Binnenlandse Zaken, P.B.O. en Bezitsvorming, dat zo groot mogelijke openbaarheid ge geven wordt aan de werkzaamheden der publiekrechtelijke organen. De vertegenwoordiger van de staatssecretaris zei onder meer, dat de wet op de P.B.O. geen openbaar heid gebiedt, wanneer bedrijfs- of algemene belangen in gevaar komen. Een vertegenwoordiger der werkne mers zei, dat openbaarheid een pu bliek belang is, speciaal ook voor de consument maar dat men niet kan verlangen, dat deze openbaarheid tot schade voor het bedrijfsleven zal lei den. Het bestuur gaf de voorzitter op dracht de nodige omzichtigheid met toelichtingen op ontwerpverordenin gen te betrachten, indien genoemde gevaren zich zouden kunnen vooe- doen. Middeneuropese tijd blijft De regering meent, dat de Mid deneuropese tijd als wettelijke tijd gehandhaafd moet blijven en ziet verschillende bezwaren tegen weder invoering van de middelbare zonne tijd van Amsterdam en de aparte zo mertijd, zoals ons land die voor de oorlog kende. In 1946 is bij de wet bepaald dat de Middeneuropese tijd, die in de oorlog door de bezetter was inge voerd, tot een nader te bepalen tijd stip zou blijven gelden. Nu deze tij delijke regeling door een definitief voorschrift moet worden vervangen, is bij de Tweede Kamer een wetsont werp ingediend, dat beoogt aan de Middeneuropese tijd definitief vast te houden. Deze tijd, zo deelt de minister van Binnenlandse Zaken in zijn memorie van toelichting mee, geldt in alle Westeuropese landen, met uitzonde ring van Engeland en Portugal, zodat een afwijkende tijdregeling in Neder land grote nadelen zou opleveren, onder meer voor de Spoorwegen, de KLM en het internationale telegraaf- en telefoonverkeer. Voor het agrarische bedrijf bete kent bestendiging van de Midden- Eiuropese tijd, waaraan men thans gewend is, handhaving van een aan vaardbaar compromis. Wanneer bo vendien het economische voordeel (besparing van elektrische energie) in aanmerking wordt genomen, kan handhaving van de Middeneuropese tijd alleszins gemotiveerd worden ge noemd, aldus de minister. Melkverbruik is 5 pet gedaald Het vert>ruik van drinkmelk en melkprodukten is sedert de prijsver hoging van 1 juli met een procent of vijf gedaald in vergelijking met juli- augustus 1956. Dit kan geconcludeerd worden, zoals in het Produktschap Zuivel is meegedeeld, uit steekproe ven in een 2o-tal bedrijven. Definitieve cijfers zijn nog niet voorhanden. Wel is er in ieder geval enige verschuiving van flessemelk naar losse melk. Men verwacht dat de relatieve teruggang van het ver bruik een tijdelijk karakter heeft, zoals ook bij vorige prijsverhogingen het geval was. De verkoop van de Duitse röntgen- apparaten, die bij nader onderzoek een grotere stralingsdosis doorlieten dan was toegestaan, is in Nederland gestaakt. De Nederlandse firma, die zich in ons land met de verkoop be lastte, heeft van de Duitse fabrikant bericht ontvangen, dat het keurings certificaat op de apparaten door het Westduitse instituut voor fysischtech- nisch onderzoek is ingetrokken. De firma heeft zich tevens bereid verklaard de apparaten, die op proef bij een aantal schoenwinkeliers staan, terug te nemen. Bovendien heeft zij, na juridisch advies te heb ben ingewonnen, de relaties met de Duitse fabrikant verbroken. „AMAZONE-ZIT" VEROORDEELD. De ANWB heeft de minister ge vraagd de z.g. dwarszit van duopas sagiers op bromfietsen, scooters en motorrijwielen te verbieden. Bij deze z.g. „amazone-zit", waarbij de passa gier dus beide benen aan één zijde van het voertuig heeft, wordt het evenwicht van passagier en voertuig in gevaar gebracht. Deze wijze van vervoer op bromfietsen levert bo vendien gevaar op voor de andere weggebruikers op smalle fietspaden, aldus de ANWB. De bond is er dan ook van over tuigd dat het schrijlings zitten van duopassagiers te allen tijde de voor keur verdient, en wil dit dan ook gaarne wettelijk voorgeschreven Zonder teken te geven stak gis termiddag op de Van Alkemadelaan in Den Haag een 67-jarige boekhou der op zijn rijwiel de weg over. Hij werd aangereden door een auto en liep zulke zware verwondingen op, dat hij enige tijd later is overleden. Van twaalf op vijftien gulden Bij de Tweede Kamer is thans in gediend het wetsontwerp tot verho ging van de luisterbijdrage tot maxi maal 15 per jaar. De regering wil de verhoging doen ingaan op 1 juli 1958. In de toelichting op dit wetsont werp wordt er op gewezen dat de verhouding tussen uitgaven en ont vangsten bij de radio-omroep zich zo ongunstig ontwikkeld heeft dat het- jaar 1957 een tekort zal opleveren opbrengst luisterbijdrage 31.000 000; gulden; uitgaven inclusief inningskos- ten en een normale reservering 34.000.000). Als kostenverhogende factoren worden genoemd de gestegen-salaris sen, de oprichting van het F.M.-zen- dernet en de uitbreiding en de ver nieuwing van het zenderpark van de Wereldomroep. Voor de dekking van het tekort waren er drie mogelijkheden: 1. Ver hoging van de luisterbijdrage; 2. af schaffing van deze heffing en finan ciering van de radio uit 's rijks alge mene middelen, waardoor een belang rijk bedrag aan innings- en controle- kosten zou vervallen, welk bedrag I aan de omroep „ten goede" zou ko- I men; 3. financiering van de wereld- J omroep door het rijk. De regering is tot de conclusie ge komen, dat de financiering van de Wereldomroep primair een staatstaak is doch zij meent dat een definitieve beslissing hierover principieel bij de behandeling van het ontwerp-üm- roepwet dient te worden genomen. De regering acht het onjuist daarop vooruit te lopen en in het huidige overgangsbestel de financiering van het radiowezen principieel te wijzi gen. Het zou volgens de regering wel licht mogelijk zijn voorlopig te vol staan met een gedeeltelijke verho ging tot 13.80 per jaar, later ge volgd door een verdere verhoging tot 15. Tegen deze etapsgewijze verho ging bestaat echter het bezwaar van de aanzienlijke administratiekosten.. By een verhoging van de luisterbij drage zullen ongeveer twee jaar ge moeid zijn met het ondervangen van alle moeilijkheden. Woensdagochtend heeft H.M. Koningin Juliana op Huis Ten Bosch in Den Haag een delegatie van het tiende congres van wereldfederalisten ontvangen. Gelijk met deze delegatie werd de bekende Parijse priester Abbe Pierre ontvangen. Op de foto ziet men H.M. de Koningin, de president van de „World Association of World Federalists, de Engelsman Lord Boyd Orr (links), de voorzitter van de Unie van Parlementariërs voor We- reldfederalisme, de Noor generaal-majoor H. Riisserlarsen (rechts) en Abbe Pierre (rechts achter de Koningin) Slagers kunnen vet niet kwijt In het bedrijfschap voor het sla- gersbedryf is gesproken over de moeilijkheden bij de afzet van het vet. Het is van groot belang of de slagers het vet en de nevenproduk- ten goed kunnen afzetten; dat beïn vloedt de prijs, die de consument voor het vlees moet oetalen. De Nederlandse huisvrouw blijkt geen grote belangstelling voor het vet te hebben. Er zijn onderzoekin gen gedaan en men heeft in ons land contact opgenomen met enige fabri kanten om na te gaan of men kan -komen tot de vervaardiging van mar garine uit plantaardige produkten met een groot percentage vet. Dit zou een oplossing voor het „vetprobleem" van de slagerij kunnen zijn. De zaak is nog steeds in onderzoek. In Zwitserland en Duitsland heeft met hetzelfde probleem: in Duitsland zijn de slagers met een grote firma in zee gegaan, die het vet koopt en verwerkt. Om toch enige geleidelijkheid te betrachten is als datum van ingang gekozen 1 juli 1958. De inkomsten in 1958 zullen daardoor naar schat ting met ongeveer 4.100.000 stijgen, die in 1959 met ruim 8.200.000. Zorg voor begroeiing recreatieterreinen Een der zorgwekkende aspecten van de steeds toenemende stroom van recreatiezoekenden is de „slijtage" van recreatieterreinen, in het bijzon der van kampeerterreinen op weide- of heideland. Tal van terreinen zijn aan het eind van een seizoen veran derd in dorre, woeste vlakten, die niet in één winter en voorjaar her steld kunnen worden. De bodem-begroeiing dezer terrei nen is een zodanig vraagstuk gewor den, dat de ANWB een commissie van deskundigen heeft aangezocht dit te bestuderen en richtlijnen te geven vdor behoud of herstel der begroeiing. Deze studie is thans reeds aan de gang. Men heeft proefvelden aange legd maar definitieve resultaten zul len pas over een --ia* jaar bekend zijn. Teneinde echter het verlies door intensief gebruik van gras- en heide velden zo gering mogelijk te houden, heeft deze commissie een voorlopig rapport uitgebracht. Op grond van dit rapport, dat aan alle exploitanten van ANWB-kampeerterreinen is ge stuurd, kan men reeds maatregelen voor behoud of vernieuwing nemen. In het bijzonder wordt aangedrongen op juiste behandeling van heide, die slechts in een arme, zure laag wil groeien. Deze laag mag niet worden verstoord en zeker niet worden be mest. Bovendien heeft de commissie indicaties gegeven voor de samenstel ling van recreatie-grasvelden op di verse grondsoorten, bemestingstech niek en dergelijke. De recreatie-slij- tage beperkt zich echter niet alleen tot kampeerterreinen. De gevaren voor begroeiing en bodem, waarop niet „geleefd wordt in tenten" e.d., zijn echter minder groot. De ANWB-commissie raadt de be heerders van alle recreatieterreinen aan, de situatie van begroeiing en bo demgesteldheid danig in de gaten te houden om niet voor onaangename verrassingen gesteld te worden. Bo vendien verdient het aanbeveling, het weerstandsvermogen van de bo dembegroeiing zoveel mogelijk te ver groten. In de commissie va deskundigen werken tal van deskundigen samen. Vreemde gast Het is wel een zeer vreemd ver haal, maar zo werd het toch door tie Delftse politie verteld. Een restauranthouder van de Markt te Delft lag om een uur of tien nog op bed, omdat het de vorige avond nogal laat was geworden. Plotseling kwam een man zijn ka mer binnen. Toen hem gevraagd werd wat hij zocht, verdween hij en begaf zich naar een ander vertrek, waar hij de kasten doorzocht. Nadat hij ook daar was verjaagd ging hij naar het restaurant en vroeg een daar aanwezige kelmer hoeveel hij schuldig was voor de gebruikte con sumptie. Na te hebben afgerekend vroeg hij naar de dichtstbijzijnde tramhalte en vertrokper fiets. En of de politie nu maar wil uit zoeken wie die man is geweest Abbé Pierre in Amsterdam Abbé Pierre heeft gisteravond in een der zalen van Bellevue te Am sterdam een vurig beroep gedaan op de mensen om de in ellende en ar moede verkerende mensheid de hel pende hand te bieden. Hij hield een redevoering op de jeugdbijeenkomst die in verband met het 10e interna tionale congres van het Verbond van Wereldfederalisten werd gehouden. Onder zijn geestdriftig gehoor be vonden zich echter vele volwassenen, die hem stormachtig toejuichten. Abbé Pierre sprak over de grote explosies t.w. de wetenschappelijke explosie, en de explosie van het le ven. Er zijn mensen die in weelde baden maar wier ogen gesloten zijn voor de armoede van vele mensen. Het middel om de ellende daadwer kelijk- te bestrijden is het zich ge- zamenlijk verzetten tegen oorlog. „Geef er een of twee jaar van uw leven voor en offer alles op om de lijdende mensheid te helpen", zo zei spreker. Voordat abbé Pierre het podium besteeg, richtte eerst de heer Cle ment Davies, lid van het Engelse parlement, zich tot de aanwezigen. Tot slot werd nog het woord ge voerd door de heer Finn Alnaes uit Noorwegen, secretaris van de Young World Federalists, en mevrouw E. van de Sluis Fintelman uit Amster dam. WONINGHUUR EN ONDERHOUD. Bij het Staatsdrukkerij- en Uitge verijbedrijf is verschenen een bro chure „Huurprijzen en onderhoud van woningen en bedrijfsruimten na de huurverhoging van 1957". De bro chure bevat een korte uiteenzetting van de belangrijkste bepalingen ten aanzien van de huurverhoging de onderhoudsverplichtingen en de blok kering van een deel van de huurop brengst. Behalve in de boekhandel zal het boekje van 30 augustus af ook op de postkantoren kunnen worden ge kocht. Om een ieder in staat te stel len zjch deze uitgave aan te schaffen is de prijs daarvan gesteld op 25 cent. Dierenmishandeling voor de rechter Het viel niet mee Een ergelijk geval van dierenmis handeling is gisteren voor het kan tongerecht te Delft berecht. De ver dachten waren twee elektriciëns uit Den Haag. Blijkens de dagvaarding hadden zij, toen zij in mei jl. werkzaam wa ren aan de spoorlijn in de Lage- landspolder onder Nootdorp, in het schaftuur naar jonge eendjes ge gooid. De diertjes konden nog niet vlie gen en een was er door de stenen dodelijk getroffen. Een ander eendje was door een der mannen de kop afgerukt. De kantonrechter kon zich een dergelijke mentaliteit van twee vol wassen mannen niet voorstellen en vroeg of zij in het schaftuur niets beters te doen hadden. De verdach ten bekenden hun spijt over wat zij gedaan hadden. De officier vond blijkbaar dat dit wel wat laat kwam en vorderde voor het gooien met stenen 50.of 20 dagen en voor de dierenmishande ling een week princioale hechtenis voor elk der verdachten. De kantonrechter vonniste con form voor het eerste feit en voor het andere geval met 100.subs, een maand hechtenis, benevens een week hechtenis voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Bij het verhoor had een der ver dachten verklaard, dat hij de indruk had gekregen dat het „voor het ge recht nog wel los zou lopen". Naar aanleiding daarvan zei de kanton rechter, dat er tegenwoordig door politie en marechaussee te vaak tegen geverbaliseerden wordt ge zegd, dat het wel mee zal vallen. „Er wordt op die manier afbreuk gedaan aan het gezag van de rech- terliike macht, meende de kanton rechter. (78)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8