Scheep „Ik was nooit communist'' Elsa Maxwell in de boot DONDERDAG 29 AUGUSTUS 1957 r>F i .mnw ruraiNn' PAGINA 2 De Amerikaanse hulp aan het buitenand Een gemeenschappelijke commissie van de Amerikaanse senaat en het huis van afgevaardigden heeft woens dagavond een compromis aangaande de hulp aan het buitenland bereikt. Zij stelde het bedrag vast op 3.435.810.000 dollar. Dit houdt ongeveer het midden tus sen de aanvankelijke 3.692.710.000 dol ler van de senaat en het door het huls goedgekeurde bedrag ,dat 500.900.000 dollar lager lag. Het huis en de senaar moeten zich thans definitief over het bedrag uit spreken, alvorens het wetsontwerp, dat de hulp aan het buitenland re gelt, aan president Eisenhower ter goedkeuring en tekening wordt voor gelegd. Amerikaanse tanks voor Jordanië Uit kringen van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken is gisteren vernomen, dat de. Verenigde Staten er in toegestemd hebben, een aantal middelzware tanks van het type „Patton" naar Jordanië te zen den, op grond van het nieuwe mili taire steunprogram voor Jordanië waarvoor tien niljoen dollar beschik baar is gesteld. De Verenigde Staten zouden de tanks willen leveren in de hoop, dat de aanwezigheid van de tanks de rust ln het Midden-Oosten zal bevorde ren. De reis van Henderson Van Libanese zijde is gisteren ver nomen, dat de toestand in Syrië het voornaamste onderwerp is geweest van besprekingen, die de deskundige voor het Midden-Oosten van het Amerikaanse ministerie van buiten landse zaken, Henderson, met Libane se leiders heeft gevoerd. Vandaag zou Damascus telefonisch van het door Henderson uiteengezet te Amerikaanse standpunt op de Hoog te gesteld worden. Behalve met de Libanese leiders zal Henderson in Beiroet ook confereren met drie Amerikaanse ambassadeurs in het Midden-Oosten, aldus deelt een woordvoerder van het „State depart ment" mee. De drie Amerikaanse ambassadeurs zijn Donald Heath (am bassadeur in Libanon), Waldemar Gallman (ambassadeur in Irak) en Lester Mallory (ambassadeur in Jor danië). Gailman is woensdag uit Bagdad vertrokken. De woordvoerder zei dat Hend^-son waarschijnlijk rechtstreeks van Beiroet naar Washinton zal te rugkeren. VERZOEK VAN „DE REPUBLIEK DER ZUID-MOLUKKEN" AAN VEILIGHEIDSRAAD. Een woordvoerder van „De repu bliek der Zuid-iViolukken", K. Nikijoe- loew, heeft woensdag medegedeeld, in een brief aan de voorzitter van de veiligheidsraad het verzoek te hebben gedaan, dat het gebied van de repu bliek der Molukken door de strijd krachten van de Indonesische repu bliek wordt ontruimd. De „Republiek van de Molukken" staat op het standpunt, dat zij vier maanden voor de vestiging van de Republiek Indonesië reeds soeverei niteit en onafhanklijkheid heeft ver worven. Voorts, dat zij door Indone sische troepen werd bezet en dat reeds zeven jaar een staat van oorlog tussen de republiek der Molukken en de Indonesische republiek bestaat zonder dat de wereld ervan af weet. De vertegenwoordigers van de Zuid- Molukken heeft tot dusver zonder succes gepoogd de steun te verkrij gen van een lid van de Verenigde Na ties dat de kwestie bij de Veiligheids raad of een ander orgaan van de Verenigde Naties aanhangig zou kun nen maken. Geen Westduits ultimatum aan Moskou Bij de te Moskou gevoerde onder handelingen (nissen West-Duitsland en de Sowjet-Unie is van West-Duitse zijde geen enkel ultimatum gesteld, aldus heeft een woordvoerder van het West-Duitse ministerie van bui tenlandse zaken gisteren in Bonn meegedeeld. De woordvoerder zei dat de West- duitse ambassadeur Lahr, na zijn te rugkeer in Moskou, de plaatsvervan gend minister van buitenlandse za- i ken van de Sowjet-Unie, Samiohof, I een nieuwe nota van de West-Duitse regering betreffende het vraagstuk van de repatriëring van Duitsers in de Sowjet-Unie heeft overhandigd. Hierin wordt het West-Duitse stand punt met betrekking tot dit vraag stuk nogmaals uiteengezet en de Russische regering verzocht haar standpunt hieromtrent nogmaals in overweging te nemen. Dit verzoek van West-Duitse zijde ging gepaard met de suggestie de on- 1 derhandelint,en voor een korte tijd j te onderbreken teneinde beide rege ringen de gelegenheid te geven dit I vraagstuk nogmaals onder de loep te I nemen. De Russsche regering heeft nog niet geantwoord op de West-Duit se nota, aldus de woordvoerder. DUITSE SAMENWERKING MET INDONESIë Indonesië en West-Duitsland heb- ben vandaag een overeenkomst ge- tekend voor economische en techni sche samenwerking. Onder de bepalingen van deze over- eenkomst zullen Duitse deskundigen naar Indonesië komen voor een on derzoek naar de mogelijkheden van economische ontwikkeling en zullen I Indonesiërs naar West:Duitsland gaan voor opleidingen. POTLOOD en GEF.ST No. 522. Horizontaal: 1. koor van zangers, 4. zeehond, 6. kubieke meter, 7. algemeen kiesrecht (afk.), 9. in houdsmaat (afk.), 10. gem. ia Z.-H., 15. jongensnaam, 16. bu'tenhaven, '7. dorp in België ten N. van Haselt waar dorp in België ten N. v. Hasselt waar versloeg, 20. voorzetsel, 21. oude Egyptische zonnegoed, 22. bedelaar, 24. kleefmiddel, 25. bloeiwijze. Verticaal: 1. voorlichting, 2. vervoe ging van een hulpwerkwoord, 3. pluim van een vogel, 4. muzieknoot, 5. ashoop, 8. zuil, 9. gejuich (Eng.), 11. hond, 12. huwelijksgift. 13. tijdre kening, 14. afgesloten hokje, 17. tegen stelling van laag, 18. metalen hoofd deksel, 19. akelig, 22. lengtemaat (afk.), 13. welaan. Oplossing morgenavond. OPLOSSING No. 521. Horizontaal: 1. do, 3. eik, 6. os, 7. passief, 11. stelt, 13. An, 15.- To, 16. roos, 17. slee, 18. i.e„ 20. N.S., 21. rei ne, 25. mastiek, 27. sa, 28. pek, 29. al. Verticaal: 2. op, 3. Est, 4. Iser, 5. kil, 6. of, 8. as, 9. et, 10. karig, 12. roest, 14. Noë, 15. ten, 19. rite, 21. ra, 22. 5gp, 23. nik, 24. Ee, 25, ma, 26. ka. CONFERENTIE VAN KROESTSJEF MET TITO, MAO TSE TOENG EN GOMULKA? Een Russische ambtenaar in Oost- Berlijn heeft gisteren in een gesprek een conferentie van de leiders van de Sowjet-Unie, China, Tito en Gomul- ka, „mogelijk en nuttig" genoemd. Of er voorbereidingen voor een derge lijke conferentie werden getroffen, kon echter vanuit Oost-Berlijn niet met zekerheid gezegd worden. De ambtenaar zei een en ander naar aanleiding van persberichten, dat een bijeenkomst in Moskou van de vier communistische leiders voor november op het program zou staan. In de Verenigde Staten gaat men in de herfst van dit jaar vier kleine kunstmanen de ruimte inzenden die de voorlopers zullen zijn van de zes grotere Amerikaanse kunstmanen die men tijdens het Internationale Geofy sische Jaar in een baan om de aarde wil brengen. De kleine kunstmanen hebben een doorsnede van ruim 16 centimeter. Zij zullen elk twee kleine radiozen ders bevatten die gegevens over de dichtheid van de lucht op zeer grote hoogte en andere gegevens' naar de aarde moeten seinen. Waarnemingen in lapan van interkontinentale raket Japanse weerkundigen hebben van dag in Tokio verklaard, dat zij rede nen hebben om aan te nemen, dat een kernwapenontploffing, die 22 dezer op So wj et-Russisch gebied plaats vond, veroorzaakt werd door het op zeer grote hoogte meer dan 27.000 meter tot ontploffing brengen van een ballistische raket. Op deze datum zijn op drie plaatsen in Japan gedurende tien minuten luchtstoten waargenomen. De waarnemingen waren niet po sitief genoeg om met onomstotelijke zekerheid te kunnen vaststellen, dat hier sprake is geweest van een kern wapenontploffing, doch zij vijzen wel in de richting van de mogelijkheid dat de Russen een projectiel hebben laten ontploffen, in welks kop een atoombom was aangebracht. De krachtige wind, die op 22 en 23 augustus boven de waarnemings plaatsen woei, maakt het niet moge lijk definitieve conclusies te trekken. De Amerikaanse commissie voor de kernenergie heeft verleden week in Washington medegedeeld dat de Sow- jet- Unie in Siberië was begonnen met nieuwe proefnemingen met kern wapens en dat op 22 augustus een krachtig wapen tot ontploffing is ge bracht. INDONESIë GAAT SCHADELOOS STELLING VRAGEN AAN NEDERLAND De Indonesische minister voor oudstrijders-aangelegenheden, Chai- rul Saleh, heeft donderdag in het parlement verklaard, dat de Indone sische regering van plan is schade loosstelling te eisen van Nederland voor de verliezen, die het Indonesi sche volk tijdens de strijd voor de onafhankelijkheid heeft geleden. Saleh zeide tijdens de behandeling van een wetsontwerp, waarin de kwestie van de oudstrijders wordt geregeld, dat deze verliezen zijn ont staan „tijdens de Nederlandse agres sie". Naar hij mededeelde is de Indone sische regering van mening, dat in de wet de periode van de strijd voor de onafhankelijkheid dient te worden gesteld van 17 augustus 1945 tot 27 december 1949, de dag van de over dracht van de souvereiniteit. Bij de debatten merkte het Mas- jumi-lid Rasjid Fakih echter op, dat naar zijn mening het onjuist is te spreken van 27 december als einde van de strijd, „daar de strijd tegen de Nederlandse handlangers daarna nog moest worden voortgezet". Een hefschroefvliegtuig van de Amerikaanse luchtmacht is gisteren begonnen met de redding van de 30 opvarenden van het 292 ton metende Noorse schip Polarbjoern, dat aan de oostkust van Groenland in het pakijs vastzit. De helicopter, die drie tot vier man kan vervoeren, brengt de schipbreu kelingen naar Mestersvig. OVERSTE SUMUAL IN DJAKARTA I Overste Ventje Sumual, de voor- i malige commandant van Oost-Indo- I nesië die twee maanden geleden de I autonome provincie Noord-Celebps uitriep, is donderdag in Djakarta aangekomen. Hij zeide ontboden te I zijn door minister-president Djuanda I die tevens optreedt als minister van defensie. I Hij verklaarde te verwachten, dat de oproep verband houdt met de voorgenomen inter-Indonesische ron- de-tafelconferentie. Uit Palembamg I wordt inmiddels gemeld, dat de ,,Garuda-raad" van Zuid-Sumatra het initiatief heeft genomen tot het hou den van een conferentie van revo- j lutionaire raden in geheel Indonesië, die vooraf zou moeten gaan aan de bijeenkomst in Djakarta, Uitgenodigd zijn de Gadjah-raad in Noord-Suma- tra, de Banteng-raad in Midden-Su matra, de Manguni-raad in Noord- Celebes, en de raden in Borneo, Ma kassar, alsmede het Soendanese jeugdfront in Bandung. ONRUST IN ZUID-SUMATRA? Een militaire woordvoerder in Pa- lembang heeft donderdag medege deeld, dat een „zekere groepering" in de provincie Zuid-Sumatra systema- i tisch het bestuur omver wenst te wer pen door het verstoren van de eco nomische toestand. Hü verklaarde, dat de laatste dagen „ongezonde te kenen" zijn opgemerkt, die zouden kunnen leiden tot onregelmatighe den op grote schaal. De woordvoerder maakte niet be kend, wie tot deze zekere groep be horen. Wel herinnerde hij aan de zo genaamde „30 maart affaire", toen pogingen zouden zijn gedaan het mi litaire commando van overste Bar- lian te verdrijven. Volgens hem heeft de groep ook een illegale gewagende beweging in het leven geroepen. Op economisch terrein zijn de nodige maatregelen al getroffen, zeide hij, met inbegrip van de invoer van rijst. De woordvoerder deelde voorts mede, dat zondag j.l. een groep van negentig leden van het door overste Barlian opgerichte vrijwilligerscorps de kazerne in Palembang heeft ver laten en ontsnapt is in de richting van Djambi. Zij gaven zich de vol gende dag over aan militaren, die een achtervolging hadden ingezet. Overste Barlian heeft inmiddels medegedeeld, dat dagelijks soldij aan de 3.000 vrijwilligers van het corps zal worden uitgekeerd. Zij zullen voorts een militaire opleiding krij gen. Amerikaanse admiraal in Turkije Admiraal H. M. Briggs, bevelhebber van de Amerikaanse strijdkrachten in het Midden-Oosten, is gisteren in Istanbul aangekomen. Hij gaat don- I derdag naar Ankara. Het onverwachte bezoek van Briggs I aan Turkije, na het bezoek van Loy j Henderson, de deskundige van het Amerikaanse ministerie van buiten- I Iandse zaken voor het Midden-Oosten, i heeft de belangstelling van Turkse j waarnemers gewekt. GEN. MAJOOR BIZRI ZEGT: Generaal-majoor Afifi Bizri, die onlangs tot stafchef van het Syrische le- gex is benoemd, heeft woensdag berichten dat hij communist is, tegenge sproken. „Ik ben nooit communist geweest en ik ben er ook thans geen", verklaarde hij in een vraaggesprek op zijn hoofdkwartier te Damascus. Hij zei, dat het westen een dergelijke opvatting van het communisme heeft, dat zelfs vurige nationalisten tot de communisten worden gerekend. „De Indische premier, Nehroe, zelf is er door het westen eens van beschul digd, communist te zijn". De leden van het Syrische leger mogen zich bij geen enkele politieke partij aansluiten. Op een vraag, of het leger door pro-communistische offi cieren wordt beheerst, antwoordde hij ontkennend. „Ik zelf ken geen en kele communistische officier in het leger. Mogelijk waren enigen commu- nist voordat zij in dienst traden, maar wanneer men eenmaal van het leger I deel uitmaakt moet men alle banden met welke politieke partij ook verbre ken". wapens gevraagd, maar de Amerika nen hadden hier steeds voorwaarden aan verbonden, zoals toetreding tot verdragen en bondgenootschappen. Naar aanleiding van de bewegi-.gcn van de Ame:ikaanse zesde vloot zei generaal Bizri, dat de V.S. het kleine Syrië natuurlijk in een oorlog zou kunnen verslaan, maar de Amerika nen zouden het land niet geheel kun nen bezetten, omdat „iedere Syriër tot de laatste druppel bloed zou vech ten om de aanvallers te verdrijven". Birzi sprak ook tegen, dat het le ger de macht heeft over de regering. „Ons leger aanvaardt orders van de regering en voert deze uit". Aangaande berichten, dat er thans ten minste 6.500 Russische technici en militaire deskundigen in Syrië zijn, verklaarde hij: „Wij hebben hier geen duizenden, geen honderden en zelfs geen twintig- j tallen Russische deskundigen. „Indien u genoeg tijd hebt en er belang in stelt kunt u het land doorreizen", al dus de 43-jarige „sterke man" van Syrië. Aangaande de vervreemding van de V.S. zei hij, dat Syrië zeker Ameii- kaanse -'apens zou aanvaarden, in dien er geen voorwaarden aan een dergelijk aanbod verbonden zijn. Sy rië had de V.S. reeds redert 1945 om Nieuwe raketproeven in Ver. Staten Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft gisteravond meege deeld, dat van de basis in Florida een I projectiel is afgeschoten. De woord- j voerder van het ministerie wilde ech ter niet het type bekend maken. Doch waarnemers te Cape Carna- veral hebben gezegd, dat het projec tiel een „Jupiter" is geweest, j* Een dergelijk projectiel is reeds I eerder met goed gevolg afgeschoten. Te Cape Carnaveral ging voorts het gerucht, dat vrijdag een „Thor"-raket, jdie eenzelfde draagwijdte heeft als de i„Jupiter", zal worden afgevuurd, j De „Jupiter" werd afgeschoten van het proefcentrum der strijdkrachten in Cape Canaveral in Florida van waaruit in juni het ballistische pro jectiel „Atlas", dat een middelgrote reikwijdte heeft, werd afgeschoten. De „Atlas" bleek echter tijdens de vlucht fouten te vertonen en werd via de controletoestellen op de grond Vernietigd. De woordvoerder van het ministe rie wilde geen commentaar leveren, toen een verslaggever hem vroeg, of het lanceren van het huidige projec tiel een antwoord betekent op de Russische mededeling van Maandag, dat met succes in de Sowjet-Unie een intercontinentale raket is afgeschoten. TREIN IN CANADA OVERVALLEN. Drie gemaskerde en met pistolen gewapende mannen hebben een over val gedaan op het postrijtuig van een Canadese trein de buurt van Wood stock in de provincie Ontario. Zij zijn ontsnapt met een onbekend bedrag, uit de postzakken gestolen. Waarschijnlijk hebben zij zich, ver momd als spoorwegarbeiders, ergens onderweg in de trein verborgen. Plotseling doken zij op in het postrij tuig, met maskers voor en een pistool in de hand. Zij dwongen de postbe ambten, zich te laten opsluiten op het toilet en sneden toen op goed geluk enige postzakken open. Pas bij een volgend station, uren later, werd de diefstal bemerkt. Van de daders is geen spoor gevonden. IN VLIEGTUIG UITGEWEKEN TSJECHEN HADDEN NOG NOOIT ALLEEN GEVLOGEN. De twintigjarige Tsjechische smid Pavel Turek en zijn negentienjarige landgenoot Jaromir Wesely, vracht autobestuurder van beroep, die maandag j.l. met een vliegtuig naar Oostenrijk zijn uitgeweken, hadden nooit zonder instructeur gevlogen. Niettemin maakten zij met hun klei ne sportvliegtuigje een volmaakte landing. De twee uitgeweken Tsjechen hadden in hun land, in het kader van een militaire vooropleiding, vliegles sen gehad, Zij zijn met een toestel van hun vliegclub naar Oostenrijk uitgëweken, en hebben de Oosten rijkse autoriteiten, als gemeld, om 'n verblijfsvergunning als politieke vluchtelingen gevraagd. Op 1 september a.s. gaan in de Duitse Bondsrepubliek wederom al gemene maximumsnelheidsbepalingen gelden. De K.N.A.C. vestigt er nog eens de aandacht op, dat na die da- fwm in ^est-Duitsland binnen de be bouwde kommen niet harder mag worden gereden dan 50 km. per uur. De grenzen der bebouwde kommen worden aangegeven met plaatsnaam- borden (geel bord met zwart op schrift). Alleen wanneer speciale maximumsnelheidsborden een hoge re snelheidsgrens aangeven, mag bin nen de bebouwde kommen de 50 km- limiet worden overschreden. Buiten de bebouwde kommen wordt een maximum-snelheid van 80 km per uur ingevoerd, voor alle voertuigen en op alle wegen, ook op de autobanen. Op de autobanen komt er een verplichte snelheidsbeperking tot 60 km per uur voor sommige zware voertuigen met een of meer aanhangers. Op alle andere wegen mogen alleen personen- en combi natiewagens, vrachtauto's, trekkers en speciale voertuigen, die niet zwaarder zijn dan 7500 kg, met of zonder aanhanger een snelheid van maximaal 80 km per uur rijden. Voor alle overige verkeer is de snel heidsgrens daar 60 km per uur. MOTORRIJDER NA SLIPPARTIJ OVERREDEN In de Ursulakliniek te Wassenaar is gisteravond de 20-jarige C. T. wo nende aan de Hoefkade te Den Haag, overleden aan de gevolgen van een verkeersongeval. T. reed op een mo tor op de Nieuwe Parklaan. Hij slip te en kwam te vallen, waardoor hij een hersenschudding opliep. Na aan komst in het ziekenhuis is hij overle den. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van 29 Augustus 1857. Uit Hellevoetsluis wordt ge meld dat Maandagavond 11. voor het zeegat aldaar een treffend ongeluk plaats had. Eene loods boot is in aanzeiling gekomen met een Hannoversch Kofschip waardoor laatstgemelde is ge zonken. Bij dit ongeval zijn ver dronken de stuurman en de zee- loods van die gemeente C. de Neef, de laatste nalatende eene hoog zwangere weduwe met zes kinderen. JiARATHON- jVlEUWTJES Berichten, opgenomen na tips van. lezers aan onze redactie worden gelde lijk beloond De tipgevers dingen bovendien mee in onze nieows-marathop. waarvoor elke maand (de komende drie maanden) een prU* van 25. van 10 en van 5 gulden beschikbaar wordt gesteld. JONGEN REED TE WATER. Gistermiddag omstreeks twee uur raakte op de Apothekersdijk( voor het Volkshuis door onbekende oorzaak de 8-jarige Tonnie v. Delft, wonend aan de Langebrug, met zijn fiets te water. De heer J. Devilee, ambtenaar bij 's Rijks Belastingen, die op weg naar kantoor het ongeval zag gebeuren sprong de jonge drenkeling na, zon der zelfs zijn colbertjasje uit te trek ken, daar hij de indruk kreeg, dat de jongen die niet direct aan de oppervlakte verscheen aan zijn rijwiel was blijven haken. De doortastende ambtenaar slaag de er in, de jongen op het droge te brengen, waarna hij huiswaarts is gekeerd om zich van droge kleding te voorzien. De drenkeling onder vond geen schadelijke gevolgen van zijn duik. Ingezonden door de heer A. EOTING, Bernhardkade 9a, Leiden. HULDIGING PIET PAALTJENS. Gistermiddag omstreeks 3 uur, I werd de anders meestal zo rustige Hogewoerd uit haar gebruikelijke, middagslaapje opgeschrikt door een! groepje studenten dat, na een rond- j gang door de stad gemaakt te heb-, ben, een krans ophing bij de gedenk steen van Piet Paaltjens. De verklaring voor de op het lint geschreven jaartallen, te weten 1257- 1867-1957, werd gegeven door een van de betrokken studenten, die in een rede van ongeveer tien minuten de reden uiteenzette van de „Feeste lijke gebeurtenis". Hij deelde mede, dat er twee jubilea te vieren waren, welke verklaring, evenals de vol gende, door hoorngeschal onder steund werd. Allereerst was het 90 3/73e jaar geleden, dat Piet Paal tjens op 13 aug. 1867 het voorwoord voor zijn „Snikken en Grimlachjes" voltooide, en vervolgens had 700 jaar geleden, in 1257 dus, het af scheidsmaal van Jan van Zutphen plaats gevonden, dat in dezelfde „Snikken en Grimlachjes" op zo'n Katwijkse baby te Leiden bezweken De twee en een half jaar oude baby Margaretha v. d. Meyden uit Katwijk, die logerend bij een tante in de De Mey van Streefkerkstraat te Leiden, op 13 augustus j.l. in een teil met kokend water viel, is dins dagmiddag in het Academisch Zie kenhuis aan de bekomen brandwon den bezweken. roerende wijze was beschreven. In het begin van zijn toespraak had spr. nog de tegenwoordigheid van geest om minzaam terug te wuiven naar een trambestuurder, die wat lang zamer ging rijden om het gevalletje eens af te kijken, maar toen spr. zich rechtstreeks tot Piet Paaltjens ging wenden, werd hij volkomen door zijn ontroering meegesleept. Hij be sloot met de belofte, dat men nu een reconstructie zou geven van het feestmaal, met de belofte, tijdens die maaltijd terug te keren naar de hei lige plaats, welke mededeling de in stemming van de paar honderd toe schouwers volledig scheen te ver krijgen; doch men werd bitter ont goocheld door de toevoeging, dat deze terugkeer slechts in de geest zou plaats vinden. Met een geestdriftig gereciteerd Io vivat werd de plech tigheid besloten. De huidebrengers trokken zich tactisch terug, en lang zamerhand sloten zich ramen en deuren en verspreidde zich de me nigte op straat. Ingezonden door H. MAAT, Hogewoerd 50, Leiden. Als U haar nog niet meteen herkend mocht hebben, de in badjas gehulde dame, die op deze foto zo verbeten aan de riemen hangt, is Elsa Maxwell, de Amerikaanse journaliste, die veel bekendheid verwierf door haar feest jes, die zij organiseert voor filmgrootheden e.d. De foto werd gemaakt bü het Lido van de Italiaanse stad Venetië, waar Elsa is heengetogen voor het bijwonen van het achttiende filmfestival. Veel kans dat zij in het water zou vallen was er overigens niet zij „roeide" nl. terwille van het plaatje in een boot welke op het strand lag. Vanmorgen zijn zeven oud-misdie naars van mgr. M. A. Jansen op de fiets gestapt om de bisschop bij ge legenheid van diens verjaardag (van daag) hun gelukwensen en die van hun collegaatjes aan te bieden. Als stoffelijke gave hebben zij een kist sigaren achterop gebonden om die aan mgr. te overhandigen. En nu maar hopen dat de rokertjes heel huids overkomen Kinder-Alma Materkoor Gedachtig de zegswijze „Jong ge leerd, oud gedaan" is het Alma Ma terkoor er toe overgegaan een kin derkoor op te richten. Onder bekwa me leiding van de heer Simon Dek ker zal a.s. woensdag 4 september met de lessen een aanvang worden genomen. Als leslokaal, in het cen trum van de stad, is hiervoor de gym zaal van de Maria-school Haarlem merstraat, ingang Ursulasteeg, geko zen. De lessen worden op woensdag middag gegeven. Er komen groepen van 30 leerlingen, jongens en meis jes, de eerste twee zijn reeds voltal lig, de derde groep biedt nog plaats voor hoogstens 10 kinderen. Ouders die hun kind tussen 8 en 10 jaar hier voor alsnog willen opgeven, kunnen zich bij de volgende adressen, liefst schriftelijk, melden: de heer H Buis, Sieboldstraat 46; mevr. R. van Woer- kom, Nieuwe Rijn 68a; mej. E. Aal- ders, Mare 25. Met ingang van lsept. 1957 zijn de volgende leerkrachten benoemd aan de Toonkunstmuziekschool te Leiden: Iskar Aribo, hoofdleraar piano; Wim Serlie, leraar piano; Pauline Zondag, lerares viool; Gerard van Ast, leraar cello; Lenie StevensRidderhof, hoofdlerares solozang; Hannie Lems, hoofdlerares methodisch spreken en stemvorming; Gerda Vermeulen, le rares dwarsfluit; Anton Ram, hoofd leraar fagot; Wim Heesen, hoofdle raar slagwerk, Gladys Ligthart, le rares gitaar; Frederika Botermans en Miep Vermeulen, lerares blokfluit; Lenie StevensRidderhof, lerares Algemeen Vormend Muziekonder wijs. Training Crescendo. Vrijdagavond is de training nog als vanouds op de speeltuin „Noor derkwartier" De adspiranten worden vanaf half zeven verwacht op ons nieuwe veld aan de Montgomery- straat. Tevens worden hiermede alle belangstellenden uitgenodigd voor de wedstrijd tussen Crescendo I en Crescendo II, zondag a.s. om 12 uur op het nieuwe veld. De kampioen der 2e klasse Crescendo 2 heeft n.l. Cres cendo 1 uitgenodigd.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2