CM CckiaeSoti/to/n X De scheepsramp In Argentinië Nieuw westelijk plan voor gedeeltelijke ontwapening? Gaan B. K. nog dit jaar naar Damascus? De ontwapeningsconferentie in Londen Stassen voor overleg naar Washington KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DONDERDAG 29 AUGUbiUa 1957 48ste JAARGANG No. 14195 EN LONDEN j gaat MAAR DOOR j Directeur* C M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie, Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ1.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 11 et. p. m.m. Telefoontjes 1.50. De Russische afgevaardigde op de staking van de produktie van kern- Londense ontwapeningsconferentie, wapens en als deel van een overeen- Valerian Zorin, heeft de weste'ijke komst over een gedeeltelijke ontwa- afgevaardigden meegedeeld, dat zijn pening. delegatie het westelijke voorstel van 21 augustus, tot staking van de kern- Verwacht wordt, dat het westen proeven geen basis voor overeenstem- heden officieel zijn plan voor een westen had geen opbouwende voor- ming acht, doch aan het begin van 1 gedeeltelijke ontwapening ter tafel j stellen gedaan en de Russische voor zal brengen. Voor radio-Moskou is gezegd dat de toestand op de ontwapeningscon ferentie er „in het huidige stadium niet erg hoopvol uitziet" en dat de impasse is veroorzaakt door de hou ding van de westelijke landen. Het de bijeenkomst van gisteren, slechts 25 minuten duurde, zei de Amerikaan Stassen dat de hoofdlij nen van een succesvolle afsluiting van de onderhandelingen over een gedeeltelijke ontwapening zich nu duidelijk begonnen af te tekenen. Hij was van mening dat het weste lijke voorstel van 21 augustus een akkoord mogelijk maakte. De Westelijke landen stelden op 21 augustus een voorwaardelijke sta king van de kernproeven gedurende twee jaar voor, gekoppeld aan een DE VUURPROEF I stellen alle verworpen. De woordvoerder van het Ameri- gang hebben geboekt bij de ontwik- kaanse ministerie van buitenlandse keling van de middelen diejverwpres- zaken heeft gisteren bekendgemaakt, dat Harold Stassen, de Amerikaanse afgevaardigde naar 't ontwapenings- overleg te Londen, in het komende weekeinde voor korte tijd naar Was hington zal terugkeren, waar hij, naar men venvacht, een bespreking zal hebben met minister Dulles. De Russische raket kan H-bom vervoeren Generaal-majoor Pokrofski, een Russische technisch deskundige, heeft woensdag in het Moskouse blad „Sowjetskaya Aviata" geschreven, dat het Russische intercontinentale ballistische projectiel een hoogte van duizend km heeft bereikt in een ka rakteristieke ballistische baan en met een onvoorstelbare snelheid tot 25.000 km per uur naar beneden ging naar zijn doel. Het heeft een zeer grote nauwkeurigheid met een maximale afwijking van tien tot twintig km. „Daar de raket 'n water stofbom kan vervoeren, garandeert deze nauwkeurigheid de vernietiging van elk gewenst doel". Pokrofski schrijft voorts, dat het projectiel van een kleine en gemak kelijk te camoufleren plaats kan wor den afgeschoten. Deze plaats kan ook gemakkelijk voor het afschieten wor den gereed gemaakt. Het projectiel kan ieder deel van de aarde bereiken, aldus het artikel, dat in te Berlijn ting op grote schaal veroorzaken in j ontvangen persberichten wordt aan- elk deel van de wereld. gehaald. De eerste aanleiding tot deze reis was, volgens de woordvoerder, het tikel over de Londensv. ontwape- huwelijk van Stassens zoon dat za- ningsconferentie signaleerden, is nu terdag te Charlottesville in Virginia wel zeer scherp tot uiting gekomen zaj- ..w°rden gesloten, maar waar in het beruchte woordje „Njet", het schijnlijk zou Stassen echter ook pre- „Neen" van de Russische afgevaar- S1£lent Eisenhower bezoeken. In dit digde Zorin. Hiermee brachten de verband sprak de woordvoerder over Russen de conferentie op zo goed als de J°ngste ontwikkelingen van de dood spoor want het lijkt ons nau-ontwapeningsbesprekingen, zoals de welijks denkbaar dat de Westerse mo-verklaring van de Sowj et-vertegen - gendheden nog tot verder reikendewoordiger Zorin op dinsdag. Hij concessies als zij reeds hebben ge- dacht, dat de su-bcommissie te Lon- daan, bereid zullen zijn om daarmee den na vrijdag weer op dinsdag a.s. te trachten de ontwapeningsconferen tie uit de put te helpen. De Rus Zorin liet daarenboven zijn onderhandelingspartner in het onze kere wat hij wèl wilde en zelfs of Rusland nog wel bereid zou zijn zijn vroegere voorstellen te handhaven. In dit verband is de verklaring dat zijn „neen" het resultaat is van „in structies uit Moskou" opmerkelijk zal vergaderen. Vermoedelijk zou Stassen dan weer in de Britse hoofd stad zijn. Verklaring van Eisenhower President Eisenhower heeft giste- omdat daardoor de onderhandelings- ren verklaard dat het „tragisch" zou bevoegdheid van de afgevaardigde zijn als de Russen de belangrijke uitdrukkelijk is teruggevoerd op het westelijke voorstellen voor het eer- Kremlin zelf. ste stadium van de ontwapening zou- den verwerpen voordat deze gron- EEN ander punt dat de aandacht dig bestudeerd volledig zijn ingediend waard is, is 't feit dat Zorins „neen" „Een dergelijke houding van de Sow- kwam bijna op hetzelfde ogenblik dat jet-Unie zou de mensheid veroorde- Tass het bericht de wereld inzond van len tot een onbepaalde toekomst vol de geslaagde proefneming met een z.g. onmetelijke gevaren, aldus Eisenho- interkontinentale raket, een aanvals- wer. Deze uitlatingen waren vervat wapen dat in staat is de hele aarde te in een verkraring, uitgegeven door omspannen. het Witte Huis na een conferentie Nog is het niet duidelijk óf en in 1 tussen Eisenhower en de Ameri- hoeverre deze berichten tendentieus kaanse minister van buitenlandse za- zijn. De commentaren van Ameri- j ken, Foster Dulles, kaanse, Engelse en Franse zijde hou den woordelijk twijfel in aan de juist- Eisenhower zegt in de verkla- heid maar in al die verklaringen is ring dat het opmerkelijk is dat de tussen de woorden door toch de be-aanval van de Russen op de weste- De Syrische kwestie Maarschalk Boelganin en partijsecretaris Kroestsjef zullen voor het einde van dit jaar een bezoek aan Syrië brengen, aldus is van officiële zijde te Damascus vernomen. Een hoofdambtenaar van het Syrische ministerie van Buitenlandse Zaken deelde mee, dat Boelganin en Kroestsjef een uitnodiging van de Syrische minister van Defensie, Khalid el Azin, om een bezoek aan Syrië te brengen, hadden aanvaard. De datum was nog niet bekend, maar „zij komen beslist voor het einde van het jaar", aldus de Syrische zegsman. Minister El Azin heeft onlangs een bezoek aan de Sowjet-Unie gebracht. Naar aanleiding van dit bericht heeft het Russische persbureau Tass ech ter verklaard, geen enkele mededeling over een dergelijke reis te hebben. Ook is een Syrische economische delegatie onder leiding van de minis ter van landbouw woensdag na een bezoek aan Moskou in Warschau aan gekomen. K.AJ. heeft zich best vermaakt in Rome duchtheid te beluisteren dat het in derdaad juist kan zijn. Hoe pertinent die twijfel in de Wes terse commentaren ook luidt, de vrees wordt er nauwelijks door ver borgen. ER zijn dus twee mogelijkheden, of eigenlijk drie. Ten eerste kan het (nog) puur verzinsel zijn dat Rus land de interkontinentale raket be zit (de proeven met een Amerikaan se zijn onlangs mislukt), doch ten tweede kan het inderdaad juist zijn met daarnaast als derde mogelijk heid dat het ten dele juist is. Wij achten het uitgesloten dat al les puur verzinsel is, hetgeen inhou den kan dat Rusland werkelijk zo ver is als Tass beweert. Dan doet een gehele of gedeeltelijke juistheid van die beweringen aan de feitelijke toestand niet veel af, het betekent in elk geval op zijn minst dat Rusland het Westen, waarvan in het bijzonder Amerika, ook met dit wapen dicht op de hielen zit. En we weten nu een maal dat bij de stand van de huidige techniek en wetenschap de stap v n het kennen ener theorie naar de prac- tische uitvoerbaarheid daarvan niet groot meer is. Het meest gewettigd lijkt ons de veronderstelling dat van enige voor sprong, noch van de Amerikanen noch van de Russen, op het gebied van dit nieuwste wapen reeds sprake is, maar wèl dat zij beiden even ver zijn. WAT zal er nu gaan gebeuren? Rus land zal zich wel, voorlopig al thans, bewust gaan voordoen als dè sterke man en dienovereenkomstig handelen, zij het dan alleen door het doen van -etten op het diplomatieke schaakbord die voor het Westen pijnlijk kunnen zijn en die de verbon denen sterk in het defensief kunnen dringen. Daarbij komt dat ook in het Mid den-Oosten de toestand nog lang niet is verhelderd en Rusland bezig is zich daar een zeer sterk bewapend steun punt te vestigen. Bij dat alles is het zaak de hoof den koel te houden en dat een sterk en eensgezind westelijk front zonder nationaal-politieke vertroebehng zich tegenover de onmiskenbare dreiging zal weten te stellen. Het Westen on dergaat een vuurproef waarvan de uitslag wel eens beslissend kan zijn voor haar toekomst. lijke voorstellen samenvalt met hun blufferige verklaring dat zij vooruit- Handelsbesprekingen te Moskou en Warschau Voorts werd van officiële zijde te Damascus vernomen, dat president Koewatli wellicht toch nog een ont moeting met president Nasser en ko ning Saoed zal hebben voor het be spreken' van kwesties van wederzijds belang. Over twee of drie dagen zou hierover worden beslist. Berichten over een dergelijke con ferentie zijn echter herhaaldelijk te gen gesproken. In Moskou is woensdagavond een Syrische economische missie aange komen voor besprekingen over de Russische hulp aan Syrië. De missie staat onder leiding van de voorzitter van de Syrische plancommissie, Ni- bara. Men verwacht, dat de Russen ma chinerieën en technische hulp tot een bedrag van 500 miljoen gulden zullen leveren. Twee beelden van het eerste wereldcongres van Katholieke Jonge Arbei ders in Rome. Boven: jongeren in klederdrachten welke de verschillende Het Poolse persbureau P,A.P. meldt, I Europese landen vertegenwoordigen, paraderen op een podium opgericht dat de delegatie inleidende besprekin-rondom de obelisk midden op het St Pietersplein. Onder: op hetzelfde po gen zal voeren in verband met een uitbreiding van het handelsverkeer. De Syriërs hebben in het bijzonder belangstelling voor landbouwmachi nes waarvoor zij katoen in ruil aan bieden. Beweging Zesde vloot De machtige Amerikaanse zesde r%mtt vloot heeft zich thans verspreid over revên**ta"NVdVrlMid.S'Öik'worden'er het centrale deel van de Middelland- lezingen en filmvoorstellingen gehou- se Zee. Dit betekent, dat thans ook den. de toegang tot de Adriatische Zee en Onder aupiciën van de Nederland- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's se ambassade in Madrid is gisteren in La Coruna een Nederlandse week geopend. Er is een tentoonstelling van foto's en reproducties van gravures over het de Albaanse havens, waar binnenkort Russisch vlagvertoon zal komen, wordt bewaakt. Wat de „nieuwe bevelen" van de WORDT VROUWELIJKE GIDS VERVOLGD? Volgens de „Neuer Kurier" zal de 24-jarige Elsa Mekus uit Dortmund De Kasbah in Algiers werd uitgekamd ^arschijniyk gerechtelijk worden U?r Si*1' SS Ieïeng3ÏJfti iHe de Turkse kust zullen deelnemen. I alpen van Tauern (Oostenrijk). Tij- Een Engels smaldeel brengt mo- I dens een sneeuwstorm op zondag j.l. menteel een bezoek aan de Italiaan- zijn de jongelui bijna omgekomen op haven Triest. (Tel.). j 3.000 meter hoogte. Dag van nationale rouw afgekondigd 94 Opvarenden vermist Zwaarbewapende Franse parachutisten en zouaven ziet men op deze foto terwijl zij de wacht houden in een smal straatje van de Kasbah, de in heemse wijk van Algiers, nadat zij daar een razzia hebben uitgevoerd tegen verdachte elementen. De militairen vernietigden een versterkt huis, dat dienst deed als hoofdkwartier voor de opstandelingen en doodden drie Mos- In Buenos Aires is officieel bekend gemaakt, dat 94 mensen vermist wor den na het vergaan van het Argen tijnse schip „Ciudad Buenos Aires", dat gisteren op de Rij de Plata is gezonken na een aanvaring met een Amerikaans schip. 71 Van de vermisten zijn passagiers. De anderen zijn bemanningsleden. Een overlevende heeft verklaard, dat de Davids van de sloepen defect waren, zodat geen der sloepen van het zinkende schip naar beneden ge laten kon worden. Veel opvarenden sprongen in hun wanhoop overboord, toen de Ciudad Buenos Aires slagzij ging maken. Het water was bedekt met een dikke laag stookolie. Een aantal drenkelingen werd door de sterke stroom tegen dc romp van het schip geslagen. Het Amerikaanse schip zette direct sloepen uit om de mensen, die wanhopig tegen de stroom opworstelden te redden. 87 Passagiers en 66 bemanningsle den hebben deze grootste scheeps ramp in de geschiedenis van de Rio de la Plata overleefd. In Argentinië zal een dag van na Droog weer (Geldig van Donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ZONNIGE PERIODEN. Zonnige perioden en bijna over al droog weer, Zwakke tot mati ge wind uit westelijke richtin gen; koude nacht met hier en daar mist. Morgen ov3rdag iets hogere temperaturen dan van- Het boven Scandinavië gelegen de pressiegebied is sinds gisteren be langrijk in betekenis afgenomen. In de onstabiele lucht, die rond dit ge bied naar onze omgeving stroon de, Tn„„„nT kwamen ook de afgelopen nacht nog octA buien tot ontwikkeling, maar ze wa- SmwiJAorv ren minder zwaar en minder freq ent dan de voorgaande nacht. Deze ver- r betering van het weer is mede toe WJJSKLaw te schrijven aan de stabiliserende in- vloed, die door een uit het westen ko- naVnc mende gebied van hoge druk wordt uitgeoefend. Dit hogedrukgebied ont- stond gisteren ten westen van Ier- mt^p land, daarna het zich in snel tempo over het vasteland van West-Europa begon uit te breiden. Het zwaarte- punt ervan lag vanochtend nabij N Zuidwest Engeland. i ZuRIGH Morgen zal het weer in Neder- land geheel door het hogedrukgebied worden beheerst. De kans op buien is daarom uiterst klein en de tempe- ratuur zal iets hoger worden dan van- daag. AJACCIO Een depressie, die langs IJsland MALLORCA trekt, beweegt zich in de richting van Zuid-Scandinavië. Ze zal bij ons geen weersverslechtering kunnen 30 Aug. zon op 5.50; onder 19.34; maan op 12.31; onder 21.47. Hoogwaterstan .!en 30 Aug. v.m. 6.25; n.m 6.50. liet weer in Europa De weerrapporten van he*'enmor en 7 uur luiden: weer temp. zwaai bew. 21 C. licht bew. 20 regenbui 17 half bew. 16 half bew. 19 regenbui 17 mist 15 mist 17 zwaar bew. 21 half bew. 21 licht bew. 24 zwaar bew. 18 licht bew. 18 zwaar bew. 14 mist 16 onbew. 19 half bew. 24 licht bew. 20 nevel 15 licht bew. 26 half bew. 26 zwaar bew. 30 Ad Int. lim-leiders. tionale rouw worden afgekondigd, i brengen. Een andere storing die ten De gezagvoerder van het Argen- zuidwesten van Ierland ligt, beweegt tijnse schip heeft later op het eiland zich in de richting van de golf van Martin Garicia zelfmoord gepleegd. Biscaye. Korreltje Alle kracht berust op deemoed. (Augustinus).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1