S)(j£cid6e6oii4atit „NEEN" en in gebreke onzekere Rusland zegt stelt Westen Zwin laai alpaartligilen In liet De nieuwe Russische raket Internationale commentaren Vliegen is toch voordeliger dan u denkt WOENSDAG 28 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14194 De Rus zei „N E E N" Directeur- CM» HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L C J ROOZEN KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACH1 32 in Londen Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.mnd„ 7^50 pJswart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. De ontwapeningsconferentie op een dood spoor Zorin, de Russische afgevaardigde op de ontwapeningsconferentie te Lon den, heeft het westelijke voorstel betreffende inspectie uit de lucht en op de grond, ter voorkoming van plotselinge aanvallen, afgekeurd. Het is onmogelijk, verklaarde hij, het westelijke voorstel tot inspectie- vluchten boven het gehele gebied van de Verenigde Staten, Canada en de Sowjet-Unie anders te zien dan een valstrik om de aandacht af te leiden van de dringende problemen bij de ontwapening en om volledige vrijheid van handelen te krijgen bij de luchtverkenning in het belang van de voor bereiding van agressie. Ook het westelijke voorstel om de poolgebieden voor luchtinspectie te openen kan volgens de Russische afgevaardigde nauwelijks ernstig worden genomen. Het inspecteren van deze gebieden kan volgens Zorin geen nut hebben voor deontwapening of voor het voorkomen van een plotselinge aanval. Zorin leidde uit een en ander af, dat het westen geen ontwape ningsakkoord wenst. Ongelijke positie", zegt Zorin Zorin noemde het merkwaardig, dat de westelijke voorstellen niet voorzagen in luchtinspectie van een aantal landen die weliswaar geen lid van de Navo zijn, maar waarin toch NAVO-bases gelegen zijn. Hierdoor zouden de Sowjet-Unie en haar bon genoten in het verdrag van War schau, waarvan het grondgebied voor luchtinspectie zou worden openge steld, in een ongelijke positie komen. Hij zei voorts dat de Sowjet-Unie uiteraard ook aanzienlijke bedragen aan de defensie besteedde. Zij moest dat wel doen omdat naar zijn zeggen de militaire leiders in het Westen hun plannen voor een aanval op de Sow jet-Unie niet verhelen. Hij laakte de „negatieve houding" die het Westen had aangenomen ten aanzien van de Russische ontwapeningsvoorstellen van 18 maart en 30 april. „HET WESTEN IN GEBRFKE". De feitelijke ontwapening, en niet de controle daarop, is volgens de Rus- TE LATE STUDIE T\e verkiezingen komen in zicht, U en daarmede de politieke stunts. Een voorproef daarvan wordt ons aangeboden door het N.V.V., de trouwe gezellin van de P.v.d.A. Het heeft een omvangrijk boekdeel samengesteld over de nationale inko mens- en vermogensverdeling, onder de titel „Wenkend Perspectief". Een goed-bedachte titel, maar wat er wenkt in het het door het N.V.V. geopende perspectief is ons uit de mondelinge toelichting niet duidelijk geworden. Meer belastingverhogingen voor bepaalde groepen van de bevolking, kan men voor de opbouw van de na tionale economie eer destructief dan constructief noemen. Wanneer het N.V.V., zij het „met enige reserves" positief staat tegen over het particulier eigendomsrecht moet dit recht, binnen de perken van het algemeen belang, ook geëerbie digd worden, wil men het onderne mers-initiatief niet doodslaan. Het lange tijd door de P.v.d.A. ge koesterde denkbeeld van collectieve winstdeling „is losgelaten", maar wat komt ervoor in de plaats? „Een van de grootste bezwaren te gen de wijze, waarop bepaalde poli tieke groeperingen de bezitsvorming aanpakken, is het fragmentarische, geïsoleerde karakter daarvan; een zelfde opmerking geldt voor de winstdeling. Met „Wenkend Perspec tief" heeft het N.V.V. dieper willen graven en de problematiek funda menteler willen aanpakken" aldus de mondelinge toelichting. Dat is weer een van die grootspra kerige opmerkingen, waarin het N.V.V. en ook de P.v.d.A. uitblinken. Pas zijn nog de K.A.B.-studiedagen in Voorhout gehouden over de bezits vorming voor de arbeiders en daar is nogmaals uiteengezet, wat reeds lang gemeengoed was van de katho lieke sociologie. Er is door de inlei ders principieel zo diep gegraven en het fundament zo hecht gelegd, dat diepèr graven overbodige moeite mag heten. Maar tevens heeft staatssecre taris Schmelzer een practische toe passing aan de hand gedaan van deze beeinselen. Iedereen weet ook,.hoe de K.V.P. zich vóór, tijdens en na de kabinets formatie de bevordering der bezits vorming op het voorste plan heeft ge steld. Iedereen weet dat, omdat de P.v.d.A. die aandacht van de K.V.P. voor bezitsvorming wijd en zijd be lachelijk heeft gemaakt. En nu komt het N.V.V. niet met een plan maar met een „studie" over een onderwerp van groot formaat voor onze samenleving, dat reeds lang in de sfeer van de actuele politiek is getrokken. Over de bezitsvorming en hoe de „industriële democratie veroverd moet worden" (dr. Schmelzer) zal nog wel flink gedokterd dienen te worden, maar om nu met een „stu die" te komen, lijkt ons rijkelijk laat. De K.V.P. heeft reeds lang gestu deerd en wenst daden. sische afgevaardigde het voornaamste punt. Zorin is van mening, dat de resolutie tot verbod van oorlogspropaganda, die in 1947 door de algemene vergade ring van de V.N. is aangenomen, poor het Westen niet is uitgevoerd. Alleen de Sowjet-Unie en een paar andere landen hadden wetten tegen oorlogs propaganda aangenomen. Ook het ver bod van kernwapens, een aanzienlijke vermindering van strijdkrachten en bewapening en het opheffen van bui tenlandse bases noemde Zorin als middelen ter vermindering van de in ternationale spamiing. Op die mani -- zou men tot vriend schappelijke samenwerking kunnen komen en de moeilijkheden die een wederzijdse luchtinspectie in de ge hele Sowjet-Unie, de Ver. Staten en de andere landen van de NAVO, de ZOAVO, het verdrag van Bagdad en het verdrag van Warschau in de weg staan, zouden dan automatisch ver dwijnen. Zorin vindt de samenstelling, van de ontwapenings-subcommissie te be perkt. Er zouden ook vertégenwoordi- gers van Azië, Afrika en Latijns- Amerika in moeten worden opgeno men. Zorin zei dat zijn regering nog steeds bereid is te onderhandelen over gedeeltelijke maatregelen. Zij stelt in de eerste plaats hetzij een onmiddel lijk en onvoorwaardelijk verbod van atoomproeven, hetzij een tijdelijk sta ken daarvan gedurende twee tot drie jaar, onvoorwaardelijk, voor. STASSEN VRAAGT. De Amerikaanse afgevaardigde Stas- sen vroeg of kon worden aangenomen, dat de Sowjet-regering het Westelijk voorstel van 21 augustus voor een tij delijk staken van de kernproeven nog steeds in overweging heeft. Voorts, of de conclusie mocht worden getrok ken dat het Westelijke voorstel tot luchtinspectie boven het gehele ge bied van de Verenigde Staten, Cana da en de Sowjet-Unie is verworpen en dat het door het Westen voorge stelde kleinere inspectiegebied nog steeds in overweging is. Kan verder worden aangenomen, zo vroeg Stassen, dat de Sowjetrege- ring haar voorstellen tot een gedeel telijke ontwapening niet heeft inge trokken en dat zij bereid is eventuele nieuwe westelijke 'voorstellen in ont vangst te nemen? Stassen zei dat de Westelijke landen aan hun voorstellen blijven werken. Staking van produktia kernwapens „onaanvaardbaar" Aan het einde van de bijeenkomst zei Zorin, dat de zorgvuldige bestu dering van zijn verklaring de Weste lijke afgevaardigden de door hen ge wenste antwoorden zou verschaffen. Hij legde er de nadruk op, dat hij ge sproken had op instructie van zijn re gering. Zoals bekend, wil het Westen aan een staken van de kernproeven de voorwaarde verbinden, dat ook de produktie van kernwapens wordt ge staakt. De Russen achten dit onaan vaardbaar. De Britse afgevaarigde Allan No ble, verwijzend naar de Russische mededeling over de nieuwe raket en de nieuwe reeks kernproeven,, zei dat het nu meer dan ooit nodig was tot een akkoord te komen. Hij was te leurgesteld over toon en inhoud van Zorins verklaring. Deze bood naar zijn mening niets opbouwends. Hij hoopte echter dat het niet Ruslands laatste woord was. Ook de vertegenwoordigers van Frankrijk en Canada toonden zich te leurgesteld. Vandaag wordt de verga dering voortgezet. Hollands gastmaal voor Perzische verkenners Minister Dulles heeft dinsdag op zijn wekelijkse persconferentie ver klaard, dat de bekendmaking van Moskou, dat er in de Sowjet-Unie met succes proeven zijn genomen met een intercontinentaal ballistisch projec tiel, voor het ogenblik niet van invloed is op het militaire evenwicht tussen oost en west. In de V.S. was men niet van mening, dat de strategische luchtmachten verouderd worden door de ontwikkelingen op het gebied van dc raketwapens. Hij zei geen bijzondere reden te hebben om aan de waar' heid van de Russische mededeling te twijfelen, doch deze was in zeer zorg vuldig gekozen bewoordingen opgesteld, die veel of weinig konden beteke nen. Dulles voegde hieraan toe, dat de bekendmaking door de Amerikaanse geheime dienst wordt bestudeerd om vast te stellen, in hoeverre de Russen in werkelijkheid zijn gevorderd. Hij achtte het twijfelachtig, dat de Sowjet- Unie plotseling een sprong vooruit zou hebben gemaakt op het gebied van raketwapens. ingen in het program voor hulp aan het buitenland ongedaan te maken. Hij achtte de ontwikkelingen in Syrië een sterker argument om ziulks te doen. In aansluiting op zijn opmerking over de vage bewoordingen van de Russische bekendmaking, zei Dulles dat er wordt gezegd, dat het Sowjet- projectiel „in het doelgebied is te- i rechtgekomen". De vraag was echter j hoe groot dat gebied was geweest. Op de vraag, of de Sowjet-Unie I naar zijn mening de V.S. op het ge- bied van de lange-afstandsprojectie- len vooruit is, zei de minister niet te kunnen antwoorden. Dergelijke vra gen moesten z.i. tot het ministerie van defensie worden gericht. Verklaring van Dulles Dulles zei dat de Sowjet-medede- i ling op dit tijdstip zeker in vele op zichten een politieke bedoeling heeft. In dit verband wees hij op de lopen- j de ontwapeningsbesprekingen, de toestand in Syrië en de komende zit ting van de algemene vergadering der VJN. Ook herinnerde de minister aan het Amerikaanse voorstel, ge daan op de ontwapeningsbesprekin gen te Londen, om het gebruik van de ruimte voor militaire doeleinde^ te voorkomen. De Russische -afge vaardigde had echter tot dusver niet hierop geantwoord. V.S. GEPLAATST VOOR GROTE BEDREIGING Minister Dulles was van oordeel, dat de bekendmaking over me uwe Russische wapens, maar meer nog de gebeurtenissen in Syrië, aantonen dat de V.S. zich geplaatst zien voor een grote bedreiging, waardoor de nadruk valt op het belang van een voldoende wederzijdse verdediging. Volgens hem zijn de meningen sterk verdeeld over de vraag, of in de toe komst een intercontinentaal ballis tisch projectiel even doeltroffend kan zijn als een strategische luchtmacht. Er mocht echter geen meningsver schil zijn over de noodzaak om een stelsel voor wederzijdse veiligheid en de noodzaak om overzeese basis, waarvan de V.S. afhankelijk blijven, te handhaven. De minister zei dit naar aanleiding van een vraag, of het Amerikaanse congres er z.i. door de Sowjet be kendmaking over nieuwe wapens toe bewogen zal worden om de besnoei- STAGNATIE IN V.S. Intussen heeft de democratische senator Henry Jackson in de senaat verklaard, dat er een aanzienlijke stagnatie is opgetreden bij de ont wikkeling van ballistische projectie len in de V.S., niettegenstaande de grote voorrang, die aan dit werk wordt gegeven. Deze stagnatie was volgens de senator een gevolg van 'n algemene besnoeiing in de defensie- programs, Jackson hoopte, dat 't mi nisterie van defensie er door de Rus sische bekendmaking toe zal worden gebracht, weer alle vereiste aan dacht te besteden aan het program voor ballistische projectielen. De Amerikaanse minister van de fensie, Quarles verklaarde dins ag in Washington, dat de russen zeker aanzienlijke vorderingen op het ge bied van ballistische raketten hebben gemaakt, maar hij betwijfelde of zij er eerder dan de Ver. Staten in zul len slagen een intercontinentale ra ket te ontwikkelen die voor mili taire operaties kan worden gebruikt. 118 Perzische padvinders, die de jamboree in Engeland hebben bijgewoond, zijn dinsdag voor een tweedaags bezoek aangekomen in het conferentieoord „Teylingerbos" te Vogelenzang. Zij zullen diverse Nederlandse steden be zoeken. De Perzische gasten die op hun boottocht van Dover naar Oostende veel vertraging opliepen, hadden begrijpelijkerwijze veel interesse voor de Hollandse warme maaltijd, die bij hun verlate aankomst op hen wachtte. Men ziet hen (boven) paraat in de keuken en (onder) terwijl zij de Hol landse keuken eer bewezen. SRENSGEBtED SYRIË Wij geven In deze kaart een overzicht van het gebied waar Jordanië, Israël, Syrië en de Libanon aan elkaar gren zen. Gezien de huidige ontwikkeling in Syrië is dit gebied momenteel het critieke punt van het nog steeds niet tot rust gekomen Midden-Oosten. Dit nummer bestaat nit 10 pagina's HOE wordt het /eer? (Geldig van woensdagavond tot donderdavond. Opgemaakt 11.15 uur). OPKLARINGEN. Opklaringen maar voornamelijk i vannacht in de kustprovincies ook nog enkele buien. Koude nacht met hier en daar mist. Over het algemeen iets hogere i middagtemperaturen. Aanvanke- lijk zwakke tot matige noordwes- telijke wind, later weinig wind. Op de top van een berg in Telemark (Midden Noorwe gen) is men bezig een radio-versterkerstation te bou wen. Tonnen en tonnen materiaal moeten naar een hoo gte van 1884 meter gebracht worden. Dit zou haast een onmogelijk karwei zijn, ware het niet dat men zich kon verzekeren van de hulp van een drietal helicopters van het lie helicopter transportcommando uit Stuttgart, een onderdeel van de Amerikaanse luchtmacht. Het vliegen van de machines is in dit gebergte geen sinecure: valwin 1en eisen al het kunnen van de piloten, die daardoor geen oog kunnen hebben voor de wilde schoonheid van de omgeving. De Woenselse treinramp Zevende dode Het aantal doden als gevolg van de op 12 augustus bij Woensel ge beurde treinramp is gestegen tot ze- ven. Vanochtend vroeg is in het r.k. Binnenziekenhuis te Eindhoven de 60-jarige heer A. Weydeven uit Eind hoven, die by het ongeluk ernstig werd gewond, overleden. De heer Weydeven was hoofdconducteur van de trein uit Eindhoven naar 's-Her- togenbosch. Op het ogenblik verblijven nog altijd twintig personen, die bij het ongeluk werden gewond, in zieken huizen te Eindhoven. Achttien hun ner liggen in het r.k. Binnenzieken huis en twee in het Diaconessenhuis. Geen hunner verkeert meer in le vens gevaar. 29 Aug. zon op F 48; onder 19.37; maan op 11.16* onder 21.11. Hoogwaterstan :Ien 29 Aug. v.m. 5.45; n.m. 6.10. Het weer in Europa De weerrapDOrten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. zwaar bew. 15 C. zwaar bew. 16 licht bew. 17 regenbui 15 zwaar bew. 19 regenbui 18 regen 11 zwaar bew. 16 mist 22 zwaar bew. 22 half bew. 23 nevel 18 mist 14 regenbui 15 zwaar bew. 15 half bew. 19 STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDFAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO nevel 15 onbewolkt 21 nevel 13 licht bew. 27 onbewolkt 24 Korreltje Zijtje wijs of zijtje sot Hebt geen koffer sonder slot.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1