4 „„GEKLOPT.... De Snowende Snap Nederlandse heren na 8 ronden op de eerste plaats visie op televisie Mt lib 1 -Jj.i 1>L LEIDSE C'OUKAM faghna i Europees bridgekampioenschap Dames doen het minder Te Wenen is zaterdagmorgen de tweede zitting van de zesde ronde van het toernooi om het open bridge, kampioenschap van Europa gespeeld. Nederland, dat reeds na de eerste zitting een ruime voorsprong had, won van Noorwegen en behield daar door de tweede plaats vóór Italië, dat relatief evenwel gunstiger stond. In de zevende ronde zorgde het team van IJsland voor de verrassing door de leider Oostenrijk te verslaan. De uitslagen waren: Finland speelt gelijk tegen Spanje (59 tegen 61 matchpunten); Italië wint van Ier land (69 tegen 24 matchpunten; Li banon wint van België (60 tegen 48 matchpunten); Noorwegen wint van Duitsland (84 tegen 26 matchpun ten), Nederland wint van Zweden (44 tegen 37 matchpunten); Groot- Brittannië speelt gelijk met Polen (67 tegen 63 punten); IJsland wint van Oostenrijk (56 tegen 50 match punten); Frankrijk wint van Zwit serland (66 tegen 52 matchpunten). Stand na de 9de ronde: acht ron den gespeeld (achtste nog niet be ëindigd): 1. Nederland 15; 2. Italië 14 (uit 7); 3. Oostenrijk 14; 4. En geland 13; 5. Frankrijk 12; 6. Noor wegen 8; 7. België 8; 8. Libanon 8; 9. IJsland 7 (uit 7); 10. Finland 6 (uit 7); 11. Denemarken 5 (uit 7); 12. Duitsland 5; 13. Zwitserland 4 (uit 7); 14. Spanje 3 (uit 7); 15. Zweden 2; 16. Polen 2 (uit 7); 17. Ierland 2. In de vierde ronde van het toer nooi om het Europese bridgekam pioenschap voor dames heeft Neder land vrijdagavond een zeer kleine overwinning behaald op Duitsland. WANDELSPORT WANDELSPORTVERENIGING Zaterdag en zondag organiseerde de wandelsportvereniging „Zwieten" uit Zoeterwoude grote nationale Rijn streek wandeltochten over 10, 15 en 25 km en het dient gezegd, dat deze nog jonge vereniging alles heeft ge daan het de wandelaars zo aange naam mogelijk te maken. In de prachtige omgeving van de thee- en speeltuin ,,'t Witte Huis" waar alles tot in de puntjes verzorgd Het verschil was zes matchpunten (5044). Juist voldoende voor de zege. Na de eerste zitting hadden de Nederlandse dames nog een voor sprong van 15 matchpunten. De grote verrassing in deze ronde was de eerste nederlaag van de Brit se dames. Zij verloren met aanmer kelijk verschil van Noorwegen, dat tot dusverre nog geen enkele over winning had behaald (slechts twee gelijke spelen). Na de vijfde ronde hebben Enge land, Ierland en Denemarken de lei ding met 8 winstpunten uit lo wed strijden. Daarna volgen België en Noorwegen met 6 winstpnten uit 10 wedstrijden, Finland, Oostenrijk, Zwitserland, Nederland en Duits land met elk 4 winstpunten uit 10 wedstrijden en Zweden en Frankrijk met elk 2 winstpunten en 10 wed strijden. AUTOMOBILISME. DE WEST NEDERLAND RIT ZOMERAVONDCOMPETITIE. Vrijdag werd de tweede wedstrijd gespeeld van de zomeravond korfbal competitie tussen Leidse bedrijven en L.K.C. „Fluks". De Belastingkan toren gingen in een aantrekkelijke en in het begin zelfs spannende strijd eervol ten onder tegen een sterke Fluks-combinatie. De Belas tingmensen namen zelfs met 20 de leiding door goede doelpunten van mejuffrouw Onvlee en De la Rie. De volgende opstellingen waren echter voor de Belastingen niet 'gunstig en zo kwamen ze met 25 achter, waar na weer De la Rie voor een tegen- punt voor de Belastingen zorgde. En hoewel de Belastingen in het dage lijks .leven meestal aan het langste eind trekken, moesten ze nu tenslotte tooh het loodje leggen: het werd 38 voor Fluks. Het verdere programma is enigs zins gewijzigd en het luidt nu: dins dag 27 augustus: RotogravureFluks 6.30 uur, Zoeterw, Singel; donder dag 29 augustus: Constructie Werkp.- Fluks, 6.30 uur, 't Prof je. CRICKET. HAARLEM—V.O.C. De cricketwedstrijd tussen Haarlem en V.O.C. gespeeld voor de eerste klasse A van de competitie van de N.C.B. is gewonnen door Haarlem met 3 wickets. Haarlem scoorde 76 voor het verlies van De negende West-Nederland rit, geor ganiseerd door de RAC-West, wordt op 13 en 14 september a.s. gehouden. De 7 wickets. V.O.C. scoorde 75 all out. wedstrijd in klasse A telt mee voor het VOETBAL RIJPWETERING—GDS 7—4. In een doelpuntrijke wedstrijd heeft G1W3 tegen „De Rippers" een nederlaag te incasseren geinregen. Ge durende de eerste helft speelde GDS tegen de harde wind in doch het spel ging vrijwel gelijk op en neer, hoe- moeten vertrekken. De finish van het wel de gastheren iets sneller waren, tweede traject ligt eveneens te AlphenNa 7 minuten namen zij de leiding aan den Rijn, waar de wagens zaterdag door 'n hard schot var verre afstand, in de ochtenduren worden verwacht. 11q. Enkele minuten later was de De inschrijving voor deze rit staat lst(md gelyk toen v Fuipen u;t een goed door Wognum aangegeven bal inschoot 11. De harde wind Deze rit, een kaartleesrit, is verdeeld over twee trajecten met een totale leng te voor klasse A van ongeveer 450 km. De start vindt vrijdagavond plaats te Alphen aan den Rijn. Na het eerste tra ject zullen de deelnemers een uur rust hebben, voor zij voor het tweede deel open voor individuele deelneming klasse A en B (niet geldend voor het j KNAC kampioenschap) en club- en i - „„un merkteams van drie tot 5 wagens in bei- ™?kt« goed spel niet goed mogelijk de klassen. 'doch het plaatsen van GDS was toch minder goed verzorgd dan bij Rijp- Alle bestuurders en kaartlezers, die de rit uitrijden, zullen de WNR 1957 autoplaquette ontvangen. MOSS VERBETERT VIJF SNELHEIDSRECORDS Stirling Moss heeft vijf snelheidsre cords in de internationale F-klasse ver beterd met een Britse MG ex-181 wa gen op de zoutvlakten van Bonneville. De records welke door Moss werden verbeterd zijn: 1 km. 245.64 mijl/uur (nieuw record) 204,3 mijl/uur (oud re- was, was het bij de start gezellig druk-) cord); 1 mijl 245.11 mijl/uur 203,9 mijl/ en ondanks het nogal stormachtigeuurj 5 mijl/uur 200,6 mijl; weer waren op beide dagen zeker een 700 tippelaars aanwezig om langs het fraaie parcours van de Oude Rijn ge zellig te wandelen. Zaterdag waren naast de vele indi- viduelen niet minder dan 12 groepen aanwezig o.a. De Zwervers uit Voor schoten met 3 groepen, de Stalen Band, Leiden, de Kieviten, Hazers- woude, B.S.V., Zoeterwoude, Boskoop met 2 groepen, Amacitia, Katwijk Zee, fa. Mulder, Boskoop en W.O.W., Oude-Wetering. Zondag werfd deelgenomen door 9 groepen, o.a. T.O.P., Den Haag met 2 groepen; de Jolige Tippelaars, Delft; D.V.V., Den Haag, met 2 groepen; D.V.O., Hillegom, 2 groepen; Vrij en Blij, Den Haag, met natuurlijk Zwie ten als organiserende vereniging in geheel nieuw wandelcostuum Ook de oudjes deden het weer best en de drie opa's, Beekman (821 Met batrekking tot de formule, die iaarl De Wekker i6S iaari en Dezal Selden ls nog geen beslissing geno- i V' Too v I .f men. Men gelooft evenwel dat de „Mille Ruiter (62 jaar) lieten de jeugd zien,Miglia" in 1958 op een afgesloten circuit, hoe er gewandeld kan worden. jn driehoek Brescia-CremoneMan- Extra-prijzen verkregen: 1. Bos- j tua zal worden gehouden. De beslissing koop (beker door de burgemeester van de organisatoren hangt af van de van Zoeterwoude geschonken), 2. houding die de Italiaanse autoriteiten D.V.O., Hillegom; 3. de Zwervers, zullen aannemen ten aanzien van auto- uur; 5 mijl 245,69 mijl/uur 189,5 mijl/ uur; 10 km. 224,7 mijl uur 182,8 mijl/ uur. De oude records stonden op naam van de Brit E.T. Gardner en werden in En geland en Duitsland gemaakt. Op 13 augustus verbeterden Britse ex-179 wagens het 12 uursrecord in de G-klasse met een gemiddelde snelheid van 118,128 mijl per uur. Het oude re cord van 105.89 mijl/uur was gemaakt door een Italiaanse Fiat-abarth. De automobielclub van Brescia zal via de Italiaanse autosportbond een ver zoek tot de Fia (de internationale auto mobiel federatie) richten, om op de in ternationale autorensportkalender van 1958 een datum voor de „Mille Miglia" te reserveren. Voorschoten; 4. Mulder, Boskoop, D.V.V., Den Haag. 10 km: 1. D.V.O., Hillegom- 2. de Zwervers, Voorschoten; 3. D.V.V., Den Haag; 4. T.O.P. Den Haag, 5. Vrij en Blij, Den Haag. 25 km: 1. de Jolige Tippelaars Delft. MOTORSPORT. FRITZ HILLEBRAND VERONGELUKT Fritz Hillebrand, de wereldkampioen in de zijspanklasse, is zaterdag te Bil bao verongelukt. De Duitse motorren ner trainde voor de wedstrijd om de grote prijs van Bilbao die gisteren is gehouden, toen hij de macht over het stuur van zijn BMW verloor. Hillebrand won dit jaar o.m. de zij- spanraces van de grote prijs van Duits land, de Engelse TT op het eiland Man, en de TT van Assen. races op de weg. HONKBAL. UITSLAGEN COMPETITIE K.N.H.B. De uitslagen van de in dit weekeinde gespeelde wedstrijden voor de compe titie van de K.N.H.B. luiden: Eerste klasse A: EHSBlauw Wit 6-1; HHCTYBB 20-1 (HHC kamp.);WBA TIW 6-0 (TIW degr.). Tweede klasse A: TOG—TIW 3 8-11 (o.p.v. TOG). Tweede klasse C: PSVLaakkwartier 26-9; SchiedamDe Hazenkamp 2 13-11. Tweede klasse D: De Spartaan2Ani mo 13-2. wetering. Na 20 minuten liet de GDS achterhoede de gastheren rustig spe len waardoor de stand 21 werd. Even later was het weer gelijk toen Wognum met een vliegend schot de keeper passeerde. 22. Het spel van GDS bleef enigszins mat en nog voor de rust werd de stand op 3=-2 ge bracht. Na de hervatting had GDS het voordeel van de wind doch zij wisten hier geen gebruik van te ma ken. Geruime tijd ging het spel snel heen en weer en het duurde tot de 25e n^inuut in de tweede helft voor de gastheren de score konden verho gen. 42. Het wilde bij GDS niet meer vlotten en toen vijf minuten la ter de score op 52 werd gebracht had GDS het antwoord klaar want vanaf de aftrap nam zij de bal mee en het was 53. Hiermede was blijk baar bet kruit verschoten, het spel peil zakte zienderogen en zo had Rijpwetering weinig moeite meer om de stand op 63 te brengen. Toen bij een ver schot van Wognum de kee per de bal door zijn handen liet glip pen werd het toch nog 64. Kort voor het einde scoorden de gastheren ech ter nogmaals zodat het einde kwam met een 74 overwinning voor de gastheren. Ook het tweede, dat met meerdere invallers verscheen, kon het niet tot winst brengen en verloor met 64. BOSKOOP—GOUDA 1—3. De thuisclub was voor deze ontmoe ting als verliezer gedoodverfd doch dat de score zo laag zou blijven had niemand verwacht. Gedurende de eerste helf speelde Boskoop tegen de harde wind in doch het bleek al vlug dat zij haar huid zo duur mogelijk wilde verkopen. Met vinnig spel wer den de aanvallen ondernomen, waar door Gouda zich terdege moest in spannen on. deze onschadelijk te ma ken. Na 35 minuten nam de thuisclub zelfs de leiding toen v. d. Tooren de bal uit een voorzet van Blanken keu rig inkoote. 10. Gouda verhoogde het tempo doch de Boskoop-defensie was er deze middag goed in terwijl midhalf v. d. Velde menige Gouda- aanval wist te onderbreken. Kort voor de rust maakte Gouda gelijk toen doelman Straver een van de lat terugspringende bal liet glippen waardoor Verkaik de stand gelijk wist te maken. 11. Na de hervatting trachtte Boskoop het windvoordeel te T5 benutten doch de bal werd enkele overgangsklasse B: HHC 2 malen tegen de paal geschoten. Ook de corners welke de bezoekers weg moeten geven leverden geen re sultaat op terwijl een schot van Loef net over de lat zoefde. Tot 6 minuten plaats /in RFClO-1 (HHC 2 drgr.) Promotie wedstrijden naar de tweede klasse: Sparta 3Base Runners 19-5 (Sparta prom.); Schoten 3Tjikalong 0-5 (Tjikalong prom.). (75) voor het einde wist Boskoop zich te handhaven doch toen de Vos van Steenwijk uit een vrije trap inschoot waardoor de stand 12 werd was het pleit beslecht. Dat Verkaik in de laat ste minuut de stand op 13 bracht, bracht geen verandering meer in de nederlaag van de thuisclub, die door deze zeer eervolle nederlaag is uitge- bekerd. Sport in 't kort Te Milaan zijn zondag in tegen woordigheid van 6000 belangstellenden „Olympische spelen voor doofstom men" geopend. Achthonderd atleten marcheerden voor de openingsplechtig heid het stadion jDinnen. Zowel de toe schouwers als de atleten onderhielden zich met elkaar door gebarentaal. Het internationaal concours hip- pique van Het Zoute (België) is zondag beëindigd met „de grote prijs der na ties". Dit internationale springnummer dat uit 2 manches bestaat en waarbij de drie beste van de vier resultaten per landenéquipe gelden, is gewonnen door Zwitserland met 19 fouten. Nederland en België, elk 20 fouten, deelden de tweede plaats. Groot Brittannië moest tevreden zijn met de vierde en laatste plaats (27 fouten). De Internationale zwemwedstrijden, de zogenaamde „doortocht van Bredene" bij Oostende over 4500 m. is bij de da mes gewonnen door onze landgenote Jans Koster (Gooi) in 1 uur 7 min. en 22 sec. Haar clubgenote Corrie Schim mel eindigde als tweede in 1.15.09 en Willy Lambour (Gooi) bezette de derde plaats (1.16.17.). (Van onze t.v.-mede werker). Toen Z. H. de Paus zondag zich in onze taal wendde tot de Neder landse deelnemers en deelneemsters aan het wereldcongres van de katho lieke arbeidersjeugd in Rome, zullen ook de Eurovisie-kijkers van ontroe ring vervuld zijn geweest. Dat was een verrukkelijk ogenblik, en de re- 'e op het immens gevulde Sint Pietersplein was dan ook overweldi gend, niet slechts uit de hoek, waar de deelnemers stonden opgesteld, maar telkens daar, waar jonge man nen en vrouwen stonden uit die lan den en werelddelen, in welker taal de Heilige Vader had gesproken. De eigenlijke rede van ruim een half uur was in het Frans; toen volgde een korte toespraak in het Italiaans, het Engels, Duits en het Spaans. El ders in dit nummer kan men lezen, wat Z. H. de Paus van de jonge ka tholieke werkers verlangt; wij kun nen daaraan toevoegen, dat het beeld van de Pontifex zeer overtuigend was, zowel in taal als in uitdruk king. En terwijl het pauselijk woord klonk, dwaalden de t.v.-camera's over het reusachtige plein, waar de menigte stond opeengepakt, en ook langs de lynen van de kerk en ge bouwen, die de pauselijke troon als het ware omarmden. Het was een ontroerende plechtigheid. De KRO had zaterdag een nieu we rubriek: „Mensen die U niet kent....", waarbij Jacques Idserda onbekende Nederlanders interviewt. Als eersteling had hij mr C. J. F. Koefsamt, burgemeester van Ballin gen, op bezoek. Nu en dan stokte het gesprek en veel zinnen waren nodig om te verklaren, waarom Ballingen ingedijkt ligt. Het verlengstuk van dit vraaggesprek Was de vertoning van het t.v.-spel „Duel om Barbara waarin de bedijking van Ballingen mee aan de orde was gesteld. Tom van Maaren had het spel geschre ven, maar naar onze smaak niet overtuigend genoeg om te kunnen boeien. De verschillende rollen wer den in tweevoud uitgevoerd: de ac teur en de zanger, hetgeen de scherp toeziende kijker spoedig kon opmer ken. De muziek was van Guus Jan sen en leverde aangenaam geluid, compleet met Rock 'n Roll. Onbetwist hoogtepunt van de avond was de Taptoe te Delft, door de KRO nu reeds voor de derde keer op het scherm gebracht. We hebben uiter aard het fantastische kleurenspel van de rijke uniformen moeten missen, maar de knappe t.v.-regie van Jan Castelijns heeft voor de thuisblijvers veel vergoed. Behalve van knappe militaire regie hebben we kunnen genieten van historische scènes, waarbij ouderwetse tenues werden gedragen. En dan waren er mari niers in de moeilijk herkregen uit monstering bij de strijd om Rotter dam in de droeve meidagen'van 1940. Voor de kijkers spectaculair was het gezamenlijke optreden van de drie grote militaire muziekcorpsen, maar vooral van het exercitie-peloton, dat in volkomen stilte en toch gelijk op de raadselachtige manier gegeven or ders uitvoerde. Guus Weitzel, die het moeilijke commentaar verzorgde, be wees zijn vakmanschap als vanouds. Men mag niet verzuimen te kij ken en te luisteren naar het program ma over tandverzorging en hetgeen zich rondom de zorg voor het gebit afspeelt; dat is vanavond bij de NCRV. Dinsdag geeft de NTS een vrolijke Engelse filmcomedie: „Vlug, veilig, voordelig". We zullen het ver haal niet bij voorbaat verraden, maar kunnen verzekeren, dat deze geestige rolprent steunt op een goed gevon den idee, uitgewerkt in de bekende Engelse comediestijl. De parodie op Britse toestanden en hebbelijkheden en de typering van de optredende personen is bijzonder aardig, hoewel deze film in haar geheel wat mager aandoet. „The Titfield Thunderwolt" (aldus de oorspronkelijke titel) biedt genoeglijke ontspanning voor perso nen van ie4ere leeftijd. DOOR TREIN OVERREDEN. De bromfietser P. G. Huigen uit Culemborg is gisteravond om zeven uur op de onbewaakte overweg tus sen Beesd en Geldermalsen overre den door de trein in de richting Gel dermalsen. De man was op slag dood. Het treinverkeer op het baanvak Dordrecht-Geldermalsen was een half uur gestremd. DODELIJK ONGELUK OP STATION TE SITTARD. Op het station van Sittard is zon dagavond een dodelijk ongeluk ge beurd. De 75-jarige B. uit Heerlen werd er door de stoptrein uit Maas tricht, die om 22.55 het station bin nenreed, gegrepen en op slag gedood. Aetherklanken DINSDAG HILVERSUM I. 402 m. 7.00 AVRO; 7.50 VPRO; 8.00—24.00 AVRO. 7.00 Nieuws. 7.10' Gym. 7.20 Gram. 7.50 Dagopening. 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram. 9.15 Wat zullen wij vandaag eens gaan doen in Hilversum. 9.35 Waterstanden. 9,40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Militaire kapel. 11.25 Leven en betekenis, caus. 11.40 Sopraan en piano. 12.00 Lichte muziek. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Twee piano's. 13.00 Nieuws. 13.16 Meded. of gram. 13.20 Promenade orkest. 13.56 Beursberichten. 14.00 Sopraan en piano. 14.30 Moeilijke ouders, caus. 14.45 Kinderkoor. 15.00 Land voor de boeg, klankbeeld. 15.40 Gram. 16.00 Pianorecital. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Westindisch orkest. 17.30 Amus.muz. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 De dierenwereld en wij, caus. 18.40 Lichte muz. 18.55 Gr. 19.00 Amateursprogramma. 19.45 Ritm. muziek. 20,00 Nieuws. 20.05 Ge varieerd programma. 22.00 Actuali teiten. 22.10 Lichte muziek 22.30 Pianorecital. 23.00 Nieuws. 23.15 Koersen. 23.16 Actualiteiten1 of gram. 23.25—24.00 Gram. HILVERSUM H 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerbericht. 8.15 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.40 Liohtbaken, caus. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middag klok-noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouw meded. 12.33 Gr. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Dansmuziek. 13.50 Gram. 14.00 Idem. 14.30 Voor de plattelandsvrouwen. 14.40 Mil. orkest. 15.10 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz.: Rijksdelen Overzee: Frank Mar tin us: Romankunst in de Nederlandse An tillen. 18.00 Spaanse liederen. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Metropole orkest en solist. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Uit het boek der boeken. 19.30 Europese Roeikampioenschappen. 19.35 Gram. 20.30 Act. 20.45 Fluit en haxp. 21.15 Manhattan is nog altijd van ons, klankb. 21.35 Hol land Festival: Kamerorkest, koor en solist. 22.35 Gram. 22.45 Avondge bed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Nieuwe gram. TELEVISIEPROGRAMMA'S NTS: 20.30 Journaal en weerover- zicht. 20.4522.05 Filmprogramma. :r werd door J. P. SAEBROOKE 43) U en ik weten beiden, dat na men weinig zeggen. Het is even ge makkelijk een andere naam aan te nemen, als een schone boord om te doen en soms gebeurt dat om de zelfde reden, namelijk omdat men niet wil laten zien, dat er een vlek op kleeft. Ik zal het er daarom op wa gen en aannemen, dat u degene bent, die ik hebben moet. Ik kom u dan vertellen, meneer Eltinge, dat een zekere vriend of vertrouweling van u onontkoombaar in New York vastge houden wordt en zich onmogelijk met u in verbinding stellen kan. Een zekere vriendeen ver trouweling?, vroeg Eltinge geschrok ken: U bedoelt toch niet Ik denk, dat u weet, wie ik be doel. Een kleine, vlugge schurk, die het in een gevecht met .een panter zelfs zou winnen. Hij is in een zeker huis aan de Lexington Avenue gear resteerd, kort nadat u zo wonderlijk snel er vandoor gegaan waart. Het gelaat van Eltinge scheen door een grauw floers overdekt tè woiucn, doch hij wist zich terstond te her stellen. Tooker zal niets zeggen, mom pelde hij zachtjes met de intentie, dat Clyde hem niet verstaan zou. Hij was totaal perplex. Maar Hollingsworth heeft op gebeld Mis, meneer Eltinge. Een stem is op zo'n afstand moeilijk te her kennen. Degene, die u opgebeld heeft en zich voor Hollingsworth uitgege ven heeft, was iemand, die vreesde, dat de afwezigheid van Tooker u zou waarschuwen en dat u dientengevol ge dingen zoudt doen, die met zijn eigen plannen niet strookten. Ja, dat is waar ook, Hollingsworth heeft van middag ook pech gehad. Ook hij zit achter de tralies en kan dus niet weg. Eltinge kromp ineen, alsof, iemand hem een slag gegeven had, doch was zichzelf weer terstond meester. Nog wat anders?, vroeg hij. Heb ik u nog niet genoeg ver teld?, vroeg Clyde, die heel goed be greep, dat Eltinge graag nog iets an ders weten wilde. Maar de detective had er zijn reden voor, om daarover nog te zwijgen. En hoe staat het met die j.onge dame?, vroeg Eltinge eindelijk. Clyde trok in goed geveinsde ver bazing zijn wenkbrauwen .omhoog Een jonge dame? Ik begrijp u niet goed, mijnheer Eltinge. De oude man keek hem lang en strak aan en scheen tenslotte over tuigd van de oprechtheid van zijn be zoeker. Het komt er eigenlijk ook niet veel opaan, zei hij: Ik ben er eigen lijk alleen benieuwd naar, wie u bent en wie u die boodschap meegegeven hebt. Clyde grinnikte zachtjes. We hadden het zoeven over na men. Toen erkende u, dat een naam niet veel zegt. Ik meende dus, dat we het daarover eens zijn. En verder is het voor u ook weinig van belang, te weten, wie me hierheen gestuurd heeft. U zoudt er, met uw gewone vernuftigheid, wel eens naar kunnen raden. Clyde ging op een hoek van de tafel zitten. Hij had de eerste tonde gewonnen. Eltinge verkeerde in een staat van volkomen onzekerheid. Ter- wijl deze de kamer op en neer liep, nam Clyde een potlood van tafel en begon er op verstrooide wijze mee op een stuk papier te krabbelen. Nu en dan nam Eltinge hem scherp op. De volkomen onverschilligheid van zijn bezoeker voor het pistool, dat hij nog steeds in de hand had, scheen hem meer dan iets anders te over bluffen. De wind was aangewakkerd en het slaan van het loshangende luik werd steeds duidelijker hoor baar. Eltinge bleef voor de haard staan en wierp er een paar nieuwe houtblokken op. Daarna begon hij weer te ijsberen en elke keer, als het luik dichtsloeg, scheen hij even op te schrikken. Tooker beloofde me, het in orde te maken en nu heeft hij het nie'; gedaan, mompelde de oude man bin nensmonds. Plotseling bleef hij tegenover Clyde staan en keek hem over de tafel heen woedend aan. Wie bent u? vroeg hij nors be velend. Clyde haalde de schouders op en ging door met zijn gekrabbel. Eltinge kwam naar hem toe en keek op het papier. Wat voert u daar toch uit?, vroeg hij, Och, ik maak maar een deel sommet je, antwoordde Clyde achte loos opkijkend; Ik heb juist gevonden dat zes miljoen, gedeeld door drie honderd vijf en zestig, als quotient oplevert zestienhonderd een en veer tig en nog een minimale breuk. Clyde keek de man nog steeds on verschillig aan. Het scheen, als had een onzichtbare hand plotseling alle kleur uit het gelaat van de ander weggeveegd. Het was asgrauw. De ogen gloeiden. Zijn tanden klapper den. Heel even vertrokken Clyde's lippen: een zijner vermoedens was weer bevestigd. Wel, wat scheelt eraan?, vroeg hij onnozel: U kijkt, of u een spook gezien hebt, inplaats van een stelletje cijfers. Eltinge wees met bevende vinger op het papier. Waarom.... waarom doet u dat? Och, zo maar voor de aardig heid. Wat betekenen die cijfers voor u? Gaat u eens zitten, meneer El tinge. Het is eigenaardig, hoe onze denkprocessen zich soms in de be wegingen onzer handen uiten. Hoe dikwyls hebt u al goed, wit papier verknoeid door een reeks telefoon nummers op te schrijven, terwijl u op een verbinding wachtte? O, ik heb het zelf ook gedaan, ontelbare malen zel|s. Het is niet meer dan natuurlijk1 dat iemand die zijn gedachten in spant, ook zijn vingers bezigheid wil geven. Dat was, vermoed ik, ook het geval met u, die keer, toen u dit zelfde sommetje op een velletje post papier maakte. Er klonk een vreemd gekreun van Eltinge's lippen. In zijn grijze, knip perende ogen kwam een trek van vastbeslotenheid. Wat weet u van dat velletje pa pier af? vroeg hij half verstikt. Dat is gevonden in een taxi, naast het lijk van Andrew Black. U hebt het probleem overdreven moei lijk gemaakt, meneer Eltinge. En on getwijfeld bent u later tot het besef gekomen, dat het lang zo moeilijk niet was, als het op het eerste gezicht leek. Doch toentertijd was uw geest aan het dwalen. U waart met slechts de helft uwer gedachten bij dat pro bleem. Het feitelijke quotient was naar verhouding van weinig betekenis, slechts een fractie van zes miljoen. Eltinge knikte onwillekeurig en weer werd een vermoeden van Clyde zekerheid. Hij scheurde het papier stuk en wierp het In het vuur. Eltinge schrok geweldig toen een zware windvlaag het luik deed heen en weer slaan. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7