Hulp van de communistische landen aan Syrië Sloep van marinefregat „Van Ewyck" omgeslagen ONTWIKKELING IN HET MIDDEN-OOSTEN Onderhandelingen in Moskou Diplomatieke activiteit in TURKIJE Verhoudingen spitsen zich toe Scherp Gomu'ka naar Tito? Het textiel- koffie- conflict Dode en vier gewonden Wordt aanval op Jordanië voorbereid? iuAG 26 AUGUSTUS 1957 PAGINA 2 De Syrische minister van defensie, Chaled Azem, en zijn ambtgenoot van buitenlandse zaken, Salah Bittar, hebben in een zaterdag gepubliceerd vraaggesprek met een verslaggever van een Libanees blad gezegd, dat Sy rië zich om economische hulp tot de Sowjet-Unie heeft gewend om het hoofd te kunnen bieden aan de boycot van de imperialisten, die, aldus de ministers, Syrië hebben ingesloten en het trachten te verstikken. Azem zei, dat Syrië en de Sowjet-Unie geen verdrag of akkoord hebben gesloten. De twee landen hebben alleen maar een gemeenschappelijke ver klaring geparafeerd, waarin melding wordt gemaakt van de besprekingen over Russische steun aan de Syrische economie. Dinsdag zullen Russen en Syriers elkaar in Moskou ontmoeten ter bespreking van een toekomstig akkoord. Azem heeft geen antwoord willen geven op de vraag of het juist is, dat de Sowjet-Unie militair materieel tegen zeer lage prijs aan Syrië heeft ge leverd. Deze minister zei, dat de Sowjet-Unie geen ander belang heeft dan de verdediging van de onafhankelijkheid van Syrië. Westersen hulp was onaanvaardbaar De Syrische minister van weder opbouw, Facher Kayyall, heeft zater dag op een persconferentie te Da mascus gezegd, dat de westelijke landen en de internationale bank voor wederopbouw en ontwikkeling getracht hebben Syrië leningen te verstrekken op voorwaarden, die voor de Syrische regering onaan vaardbaar waren. Kayyali zei, dat hij in de Sowjet-unie en Tsjecho-Slowa kije volledig begrip heeft aangetrof fen voor de economische moeilijk heden van Syrië. Alle hulp, die Syrië heeft gevraagd, is door deze landen toegezegd, aldus Kayyali. Drie vertegenwoordigers van de Syrische regering zullen in de eerstko mende dagen naar Moskou vliegen om de uitvoering van de tussen Rus land en Syrië gesloten overeenkomsten te bespreken, aldus is zaterdag in Damascus meegedeeld. De Syrische minister van openbare werken, Fahkel el Kayyali, die vrij dag van een bezoek aan Rusland en andere Europese landen naar Damas cus is teruggekeerd, verklaarde zaterdag op een persconferentie, dat Syrië erin heeft toegestemd om graan aan Rusland te verkopen. De Russen zul len dit graan voor de helft betalen in vreemde valuta en voor de andere helft in goederen. Ook is overeengekomen dat de Russen installaties en uitrustingstukken zullen leveren voor ontwikkelingsprojecten tegen kredieten op lange ter mijnen 2Vi procent rente, aldus Kayyali. Deze projecten omvatten de aanleg van een spoorwegnet, een dam In de Tigris, Artesische putten en nieuwe industrieën waaronder een fabriek voor de bereiding van kunstmest lang chemische weg. Minister Kayyali verklaarde dat Syrië iets moest doen voor de econo mische toestand van het land, die gestadig slechter werd, en daarom hebben wij ons tot de Russen ge wend, aldus Kayyali. Hij deelde voorts mee dat Tsjecho- Slowakye een olie-raffinaderij zal bouwen onder leiding van Russische deskundigen, die hun werk zullen doen tegen een honorarium, dat on geveer ligt tussen de 370.000 en 420.000 gulden. Voorts zei hij dat een Belgische firma, waarvan hij de naam niet noemde, aangeboden heeft voor 1 miljoen Syrische ponden het toezicht te houden op dit project. Een Nederlandse firma, die hij evenmin bij name noemde, zou het werk niet hebben willen aannemen, „vanwege de druk van de westelijke mogendheden". President Koewatli van Syrië is zondag uit Cairo naar Damascus teruggekeerd. Hij was in de ochtend uit Alexandrië, waar hij behandeld werd voor een maagkwaal, naar Cairo gekomen. Daar had hij bespre kingen met president Nasser, de secretaris-generaal van de Arabische Liga, Hassoena, en me.t de Jemeni- tische gezant Aboe Talem. TER DOOD VEROORDEELDE HONGAARSE PRIESTER NOG IN LEVEN. Het Hongaarse persbureau MTI heeft zaterdagavond meegedeeld, dat de priester Laszlo Mindszenti nog steeds in leven is. Kortgeleden was in het buitenland bekend gemaakt dat hij geexecuteerd zou zijn. Volgens MTI is de priester door een volksrechtbank ter dood veroordeeld, omdat nij een actieve rol zou hebben gespeeld in een beweging, die ten doel had de staatsorde te veranderen en op beschuldiging van onwettig wa penbezit. Het persbureau merkt hierbij op dat het vonnis niet definitief is en dat de gevangene in hoger beroep is Leidende functionarissen van de Amerikaanse missies voor militaire hulp aan het Midden-Oosten, zullen vandaag in Teheran voor een bespre king bijeenkomen. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van defensie verklaarde dat dit een ge< wone jaarlijkse conferentie is, die niets van doen heeft met het huidige bezoek van Loy Henderson aan An kara. De Egyptische pers heeft 'auge ar tikelen gewijd aan de besprekingen te Stamboel, waar op het ogenblik ko ning Hoessein van Jordanië, diens neef koning I eisal van Irak en Loy Henderson de deskundige van het „Stilte depaumci t' voor kvvesties be treffende het Midden-Oosten verblij ven. Volgens de Egyptische bladen be reiden „de officiële Amerikaanse kringen" een aanval op Syrië voor, omdat dit land z.g. een satelliet van Moskou zou zijn geworden. Hoessein, Feisai en Henderson Koning Hoessein van Jordanië en kaandse ambasadeur in Turkije, Flet- koning Feisai van Irak hebben zater- cher Warren. dag te Stamboel tweemaal geconfe reerd met de Turkse president Cecal Bayar en de premier van Turkije Da- nan Menderes. Zij besparken de ge spannen toestand in he* Midden-Oos ten. Er zijn nog geen bijzonderheden over deze besprekingen bekend ge maakt. Intussen pleegde de Ameri kaanse deskundige voor vraagstuk ken inzake het Midden-Oosten, Loy Henderson, overleg met de Ameri- asser en Koewatli wél ol niet naar Üaoed? Het Libanese blad „Al Spassa" weet te berichten dat Koning Saoed president Nasser van Egypte en pres. Koewatli van Syrië heeft uitgenodigd naar Riad, de hoofdstad van Saoedi- Arabië te komen teneinde de kwestie „Syrië" te bespreken. Dit bericht, dat afkomstig bleek te zijn van Radio-Moskou is echter door betrouwbare Egyptische zijde tegen gesproken. Syrische autoriteiten hebben zaterdagavond bekend gemaakt, dat er in Syrië drie Jordaniërs zijn gearresteerd. Volgens een militaire woordvoer der zouden zij door bepaalde officiële Jordaanse persoonlijkheden zijn op gestookt om „bepaalde persoonlijkheden in Syrië te vermoorden". De woordvoerder verklaarde dat de drie Jordaniërs, die ook opdracht zouden hebben gehad om „te spioneren en ondermijnende actie te voeren", getracht hebben om het kantoor van het Syrische blad „Alef Baa" in Da mascus in brand te steken. „Alef Baa" is het blad, dat kortgeleden krachtige aanvallen heeft gedaan op koning Hoessein van Jordanië en diens regering. De woordvoerder zei voorts dat de beschuldigingen tegen de drie mannen behandeld zullen worden door een militaire rechtbank. LIBANON BESCHULDIGD. De opperbevelhebber van het Syri sche leger, ganeraal Afif el Bizri, ISRAEL BESCHULDIGT jORDANÏë Radio-Jeruzalem heeft een verkla ring van een woordvoerder van het Israëlische leger uitgezonden, waarinL Hj e deze meedeelt dat uit Jordanië geko- heeft zaterdagavond Libanon beschul- men Arabieren zaterdagmorgen ten j digd van „aansporing tot misdadige zuidwesten van Jeruzalem twee Isra- en ondermijnende activiteit in Syrië", elische Druzzen hebben vermoord. 1 j)e beschuldiging van generaal De radio maakte bekend dat dit de Bizri volgde direct op berichten uit tweede daad van agressie is die Jor- Beiroet, dat Syrische soldaten bezig danië in de afgelopen week tegen Is- zjjn zich in te graven in stellingen rael heeft gepleegd. aftreden van kadar TEGENGESPROKEN. Het Hongaarse ministerie van Bui tenlandse Zaken heeft de berichten dat premier Janos Kadar op het punt zou staan zijn functie neer te leggen en zich uitsluitend te wijden aan zijn plichten als eerst* secretaris van de communistische f rtij tegengespro ken. POTLOOD en GEEST No. 519. Horizontaal: 1. korte tijd, 4. landman, 8. voorvoegsel, 10. tover godin, 11. spil van een wiel, 12. mak, 14. voornaamwoord, 15. Europeanen, 17. mening, 19. in elkaar gevlochten ring van bloemen, 21. aardrijkskundi ge aanduiding, 23. bastaarduitgang, 24. muzieknoot, 25. soort van hert, 27. voorzetsel, 28. vreemde munt, 29. uur werk. Verticaal: 1. tweetal, 2. gewicht, 3. jongensnaam, 5. voegwoord, 6. water in Utrecht, 7. hoepel, 9. barbaars kunstverwoester, 12. aarde, grond, 13. gemeenschappelijke weide, 15. plaats voor schepen, 16. landtong, 18. model, 20. tuin- en landbouwgereedschap, 22. vrouw van Jacob, 24. jongensnaam, 26. bijwoord, 27. meervoud (afk. Lat.). aan de grens tussen Syrië en Liba non. Generaal Bizri zei in een vraagge sprek met Libanese journalisten dat de regering van Libanon blijkbaar vastbesloten is om de politiek van tweedracht voort te zetten. Hij verklaarde dat Syrië de activi teit van Libanon met verdraagzaam heid beziet en niets zal doen om de integriteit van Libanon in gevaar te brengen. Generaal Bizri verklaarde voorts dat niet het communisme, maar het zionisme de integriteit van Syrië in gevaar brengt. Hij zei verder dat de politiek van Syrië erop gericht is om het land zo wel buiten het communistische als het kapitalistische kamp te houden. Volgens Bizri is het Syrische leger niet tussenbeide gekomen in Van welingelichte zijde wordt uit Warschau vernomen, dat in beginsel overeenstemming is bereikt over een ontmoeting tussen pres. Tito van Joego-Slavië en Gomulka, leider van de Poolse communistische partij. De ze ontmoeting zal waarschijnlijk in oktober plaats hebben. Volgens „Yougopress" zal Joego- Slavië in de komende maanden, be halve met Polen, ook handelsbespre kingen met de andere landen achter het IJzeren gordijn hebben. Dit schijnt een onderdeel te zijn van een plan tot het vestigen van een betere verstandhouding met deze landen en een gevolg van de geheime besprekingen tussen Tito en Kroest- sjef, enkele weken geleden in Roe menië gevoerd. FRANSE BOEREN VERMOORD IN ALGERIë. In de nacht van zondag op maan dag zijn zeven Franse boeren te Cour bet, vijftig kilometer ten oosten van Algiers, door opstandelingen ver moord. 1 regeringszaken, zoals beweerd is. Het leger ontvangt bevelen van de con stitutionele regering, die dit land re geert, aldus Bizri. Militaire voorbereidingen door Syrié? Volgens een Libanèes blad brengt het Syrische leger veldartillerie en luchtdoelgeschut naar de grens met Libanon. Ook worden er in de buurt van de grens loopgraven aangelegd. Het blad meldt verder, dat Syrië soortgelijke maatregelen neemt aan zijn grenzen met Irak, Turkije en Jordanië. Henderson was zaterdag te Stam boel aangekomen voor overleg met Turkse autoriteiten ovei de ontwikke lingen in Syrië en de rest van het Midden-Oosten. Een ambtenaar van het Turkse mi nisterie van buitenlandse zaken zei, dat onder meer gesproken zou wor den over het gevolg van de gebeurte nissen in Syrië voor de veiligheid van Turkije. Een militaire maatregel te gen Syrië kan niet het onderwerp van de besprekingen zijn, aldus deze Turk. MODERNE AMERIKAANSE ARMADA GEREED OM UIT TE ZWERMEN. Een machtige Amerikaanse vloot van 188 eenheden ligt in de havens aan de Atlantische Oceaan gereed om te vertrekken naar de Europese wa teren. Er zijn twee slagschepen bij en twee grote vliegdekschepen, die vliegtuigen met atoomwapens aan boord hebben. Ook landingsschepen en contingenten mariniers maken deel uit van deze armada. Het geheel wordt bestempeld als de Amerikaanse bijdrage tot de ma noeuvres van de Atlantische zee- strijdkrachten, maar de omvang er van heeft zowel in Washington zelf als in de hoofdsteden van de andere Landen van ftet Noordatlantische pact enige verbazing gewekt Wanneer de ze armada uitvaart naar Europa, zul len zich in de wateren van West en Zuid-Europa 230 Amerikaanse oor logsbodems bevinden. De schepen zullen niet als één groot eskader uit varen naar één bepaald punt in Euro pa, maar verspreid worden over een zeer groot gebied, dat reikt van Groenland tot Turkije. Alle verband tussen deze giganti sche vlootbeweging en de toestand in het Midden Oosten wordt ontkend, maar Washington gaf, desgevraagd, toe, dat „wanneer men nu eenmaal een sterke vloot heeft, het geen kwaad kan, om die af en toe ook eens aan de wereld te tonen". De Nederlandse katholieke kruide. niersbond ziet een oplossing van het conflict tussen textielhandel en de kruideniers, dat ontstaan is door het cadeaustelsel, dat de kruideniers toe passen. De bond stelt voor de tex tielhandel in te schakelen bij het ca deaustelsel. De textiel-detaillist zou de lakens, slopen, handdoeken etc. moeten leveren. Men meent,, dat kruideniers noch textieldetaillisten bezwaar zullen maken tegen een der gelijke regeling. De bond schetste de actie, die de textielhandelaren nu ontwikkeld heb ben met het verkopen van koffie als waardeloos. De actie biedt geen uit zicht op een oplossing. Zy heeft het overleg alléén maar bemoeilijkt. Overigens merkte de zegsman van de katholieke kruideniersbond, die over dit onderwerp in het weekblad van de bond een artikel schreef, op, dat het kruideniersbedrijf de laatste restanten van het cadeau-stelsel on mogelijk kan prijsgeven. Bij auto-ongeluk Op de rijksweg van Culemborg naar 's-Hertogenbosch onder de ge meente Beesd is zaterdagmiddag een verkeersongeluk gebeurd, dat aan een persoon het lever heeft gekost en waarbij viei personen werden ge wond, van wie één ernstig. Een stationcar, bestuurd door de heer J. P. van Amelsvoort uit Voort huizen, verliet een in de richting Den Bosch rydende file auto's zonder dat de bestuurder opmerkte, dat uit de richting Den Bosch een personenauto naderde. De twee auto's botsten op el kaar en werden totaal vernield. Een inzittende dame van de personenauto, mevrouw Heinsius uit Amsterdam, werd gedood. Haar man J. P. Hein sius, bestuurder van de auto, werd zwaar gewond. De bestuurder van de stationcar en twee inzittende dames van de personenauto, de dames An- dré en Mühlen uit Aken, familie van mevrouw H., werden gewond. De gewonden zijn opgenomen in het t. Barbaraziekenhuis te Culem borg. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Maandag 26 Augustus. Uit Haarlem wordt gemeld, dat in de vorige week de vrouw van den banketbakker M., op het Verwulft, nog iets in de keuken te verrigten hebbende, zich, na dat reeds het geheele huisgezin te bed lag, naar benedon begaf, en daar tot haar niet geringe ontsteltenis, licht en gloed door de reten van een turfhok in de keuken ontdekte. Bij onderzoek vond men, dat er geglommen ko len waren neergelegd by de turf, waarover eene zeef met spaan ders, enz. zodat er geen twijfel omtrent boos opzet overbleef. Het bleek dan ook, dat de twee dienstmeiden, uit wraak over on genoegen, hetwelk zij dien dag met hare meesteres gehad had den, alles in brand hadden wil len steken De beide schuldigen, zijnde zusters, werden in verze kerde bewaring gebragt. Benoeming Bisdom Haarlem Mgr J. P. Huibers, Bisschop van Haarlem, heeft aan de zeereerw. heer P. A. J. Geven, tot dusver kapelaan te Amsterdam (Parochie O. L. Vr. Roz.) opdracht gegeven, de stich ting van een nieuwe parochie voor te bereiden in Amstelveen-Zuld •(Keizer-Karelpark) en hem tevens benoemd tot kapelaan te Bovenkerk. In overleg met de bisschop van Rotterdam heeft de bisschop van Haarlem benoemd tot leraar aan het kleine seminarie Hageveld de zeer eerw. zeergel. heer dr A. M. Coe- bergh van den Braak. MEISJE OVERLEDEN NA VAL UIT RAAM. De 7-jarige Elisabeth van de Craats te Voorthuizen is vrijdagavond van de bovenverdieping van haar ouder lijke woning uit het raam gevallen. Ernstig gewond werd zy naar het zie kenhuis De Lichtenberg te Amers foort overgebracht. Zaterdag werd zij van Amersfoort naar het Stads en Academisch Ziekenhuis te Utrecht vervoerd. Tijdens dit vervoer is zij overleden. (Alg. Dagblad). In totaal 65 toeristen, onder wie 45 buitenlanders, zijn sedert 1 mei bij het beklimmen van bergen in Oostenrijk om het leven gekomen. Ongeveer 100 personen, onder wie ruim 60 buitenlanders, hebben in de zelfde periode verwondingen opge lopen, aldus blijkt uit cijfers die door de reddingsdiens' voor de Oosten rijkse alpen gepubliceerd zijn. Plannen voor opstand zouden gereed zijn Elf opvarenden gered Een motorsloep van Hr. Ms. fregat schip „Van Ewijck" is zaterdagmid dag voor de kust van het Engelse kanaaleiland Jersey, toen het elf le den der bemanning naar land voer, omgeslagen en gezonken. Alle opva renden werden gered doch de ma troos H. Joosten liep een ernstige shock op en de hofmeester P. Bakker een lichte. Beide patiënten die bui ten gevaar zijn, werden opgenomen in het ziekenhuis van Saint Heiier, de haven van Jersey. Nader wordt bericht dat de dren kelingen, nadat de sloep door nog De „Telegraaf" van hedenmorgen bevat een bericht uit Londen, afkom stig van de eigen nieuwsdienst, dat generaal Iwan Serov, het hoofd van de Russische Staatspolitie, persoon lijk de leiding op zich genomen heeft van een plan om Jordanië via Syrië aan te vallen. Het staat thans vast, aldus het blad, dat Serov, kort voordat de communis ten zich meester maakten van de sleutelposities in het Syrische leger, naar Damascus gevlogen is om kolo nel Sarraj en communistische leiders uit Jordanië gedetailleerde bevelen te verstrekken voor de volgende ac ties. 1. Het organiseren van gewapen de opstanden door geheel Jordanië, met behulp van in Syrië geoefende „fedayeen"-eenheden. 2. De arrestatie of vermoording van koning Hoessein. JEEP VIEL UIT DE LUCHT In München is gistermiddag een jeep uit de lucht komen vallen. De auto kwam met een verschrikkelijke klap terecht in een gemeenschappe lijke tuin van een flatgebouw. München stond voor een raadsel, tot een woordvoerder van het Ameri kaanse leger in de loop van de mid dag toegaf, dat het een vergissing was. De jeep had zachtjes aan een parachute moeten dalen, maar de pa rachute ging niet open. Deze kleine onregelmatigheid veranderde het voertuig in een suizend projectiel, dat als een granaat insloeg. (U. P.). Kroestsjef. opwaartse herziening van de wissel j koers van de Deutsche Mark van alle grond zijn ontbloot. Een woordvoer- der der regering heeft op een pers- I conferentie medegedeeld, dat de West- J duitse regering de internationale va luta-situatie heeft besproken in aan- 3. Het omverwerpen der Jordaan- I weeheid van vooraanstaande func- Se regering *'Anar,CSAn van u'pcirluikp Mn. 4. De vernietiging van Jordanië's pas gevestigde relaties met Irak, Saoedie-Arabië en het Westen. GELD IS ER. Naar verluidt heeft Serov Sarraj ongeveer 2,5 piiljoen gulden ter hand gesteld voor de financiering van de eerste stadia van de opstand. De eerste groepen van Serovs samen zweerders zouden zich reeds in het geheim in Jordanië bevinden. Serov arriveerde eind vorige maand in Damascus, vergezeld door adviseurs van het Sovjet-comité voor staatsveiligheid, dat nauw samen werkt met Kroestsjef. Allereerst had hij een ontmoeting met Sarraj, die als hoofd van de in lichtingendiensten van het Syrische leger is opgetreden als Ruslands voornaamste agent. Het was Serov, die Sarraj tijdens het gehele verloop der Syrische staatsgreep van advies diende. Daarna volgden er besprekingen tussen Serov, Sarraj en twee Jor daanse communistenleiders: Foead Nassar en Abdoellah Rimawi. Serov zette de Russische voorstellen voor verhoogde communistische activiteit door het hele Midden-Oosten uiteen, De grote lijn hiervan is de Syriërs niet vreemd meer, want reeds eerder hebben Khalid Bikdash, de „Lenin van het Midden-Oosten" en Khaled- Al-Azam, de minister van Defensie, in Moskou besprekingen gevoerd met onbekende oorzaak was gezonken, zich drijvende konden, houden met behulp van een tweetal rubbervlot- ten. Zij werden opgepikt door de loodsboot van St. Heiier en door een particulier jacht. Door bemiddeling van de Nederlandse vice-consul, de heer C. A. H. du Feu, zijn de elf mannen van droge kleding voorzien. 24 Opvarenden waren reeds met andere sloepen aan land gegaan. Door de storm konden zij niet naar boord terug en hebben twee nachten, tezamen met de drenkelingen op het politiebureau overnacht. ZEEMAN TE ROTTERDAM VERDRONKEN. Kort na middernacht is de 30-jari ge timmerman van het in de Maas haven liggende Britse s.s. „Romney", J. T. Wocherty, afkomstig uit Glas gow, aan de Maashaven van een steiger afgelopen en te water ge raakt. Er kwam direct hulp opdagen en men slaagde erin de man op het droge te brengen. Meteen werd ge tracht de levensgeesten met kunst matige ademhaling weer op te wek ken, maar helaas zonder resultaat. D.A.F. Nadat de DAF zich op de West- Europese markt een vaste plaats heeft veroverd op het gebied van commerciële en militaire vrachtwa gens, is de Eindhovense auto-indus trie overgegaan, een kleine perso nenwagen te vervaardigen, die als de tekenen niet bedriegen, wel eens In een later uitgegeven verklaring ^"f"ouele toekomst zou kun" wordt gezegd, dat de externe waarde van de Deutsche Mark evenals dit' De wa«en. d«P»te ge- voor de andere valuta's het geval Ls,1 helm we,rd verfcardigd maakt thans werd vastgesteld in verhouding tot de z'Jn .ee.rst« Proefr tten buiten het fa- Amerikaanse dollar en dat er geen bnetaterrein. Volgens informatie is behoefte bestaat voor enige wijziging et nleuwe Produkt kleme *wee- in deze verhonding. J»™ d'!,ae" ole" De positie van de Mark Verklaring der West-Duitse regering De Westduitse regering heeft ver- - klaard, dat alle geruchten over een ™atlge ademhaling weer op te wek- i verhouding. Op de vraag of het niet van bete kenis moet wordefi geacht dat in deze verklaring alleen wordt gesproken over de verhouding van de mark tot dollar en niet over de verhoging tot andere valuta's, zei de woordvoerder der regering, dat dit een aangelegen heid is voor andere landen waarop de Westduitse regering geen toezicht kan uitoefenen. De woordvoerder der regering zei voorts, dat het bèsluit van de rege ring met algemene stemmen werd ge nomen. Op de vraag of andere maat regelen waren besproken vooi het in evenwicht brengen van de West duitse buitenlandse betalingsbalans werd meegedeeld, dat hierover niet is gesproken Op de vraag of nog an dere maatregelen waren te verwach ten werd eenzelfde antwoord gege ven. De tot dusver genomen maat regelen houden onder meer in de ver vroegde aflossing van termijnen der Westduitse na-oorlogse schulden aan Engeland, het volledige storten van de Westduitse bijdrage in het kapi taal van de wereldbank en verlagin gen van invoerrechten. Op de vraag of de Westduitse rege ring een heffing op exporten over weegt werd onomwonden „neen" ge antwoord. gante en solide indruk maakt. Een 17 pk luchtgekoelde motor stelt het wagentje in staat een top snelheid van 90 en een kruissnelheid van zeventig kilometer te halen. Het; meest spectaculaire is wel de prijs, die even beneden de vierduizend gulden komt te liggen. Bij Osterwald in Bentheim (West- Duitsland) heeft zich zondag met grote kracht aardgas een weg naar de aardoppervlakte gebaand. Huizenho ge fonteinen van water, zand en mod der, gemengd met aardolie, werden in de lucht gespoten. Reeds zaterdag waren er aanwij zingen, dat er aardgas zou gaan ont snappen, zodat alle voorzorgsmaatre gelen konden worden genomen. Deskundigen van de mijnbouwkun- dige dienst te Meppen zjjn van oor deel, dat de uitbarstingen nog weken lang kunnen duren, indien de gas druk niet wordt verminderd door het doen van boringen tengevolge waar van gas langs een andere weg kan ontsnappen of door aardgas- en aard- oliebronnen in de omgeving zo inten sief mogelijk te doen werken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2