S)e&2idi£<2otifiowX Veel schade aan de dijk werken van hét Deltaplan STORM Machtige demonstratie op het Sint Pietersplein te Rome De kerk heeft jonge arbeiders nodig Paus sprak 30*000 Kajotters toe KAJ hield Nederlandse dag in Rome Benoemingen Bisdom Rotterdam Het spookte langs de Noordzee Schepen kwamen in moeilijkheden MAANDAG 26 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14192 aan de kust Directeur: C M v HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen. Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., f7.50 p.kwart Franco p.p. f8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50. Tot slot van een machtige demonstratie der internationale KAJ, de groot ste, die Rome in jaren gezien heeft, heeft de H. Vader de duizenden kajot ters en kajotsters op het St. Pietersplein toegesproken. Zijn rede, die in het Frans werd gehouden en die herhaalde malen door toejuichingen werd on derbroken besloot de Paus met in het kort in verschillende talen als Ita liaans, Frans, Duits, Engels, Spaans, Portugees en Nederlands aan te kon digen dat hij de zegen zou geven. De pauselijke toespraak was in drie delen verdeeld. Het eerste deel, han delend over het thema „gij zfjt jong", opende de H. Vader met een beeld uit de openbaringen van Joannes: „Zoals de menigte, welke de apostel Jo annes aanschouwde in het profetische visoen van Patmos: een grote menig te, die niemand kon tellen, uit alle naties, volkeren en talen, zijt gij kajot ters, bekleed met het kleed der onschuld,der heiligmakende genade, die uw fierheid en kracht is, en gij staat tegenover een wereld, die de heilige wer kelijkheden vergeet of veracht. H. Vader letterlijk, die de KAJ ab soluut uit de v/ereld wil helpen. Daarom zocht zij allereerst het chris telijk begrip van de arbeid in al zijn adel en waardigheid te herstellen. Aan het einde van dl' tweede deel Valse profeten Maar achter uw rijen zien wij de honderdduizenden jonge arbeiders en arbeidsters uit alle werelddelen, die u naar Rome hebben afgevaardigd en die u opgedragen hebben te getuigen van de trouw en apostolische werk zaamheid, die zij in eigen omgeving vervullen. En wij ontwaren ook de menigte dergenen, die zij willen ver overen en terug voeren naar God. Na te hebben uitgeweid over de na tuurlijke drang der jongeren om vooruit te komen in de wereld, wees de H. Vader erop, dat de tegenwoor dige tijdsomstandigheden de jongeren grote hinderpalen in de weg leggen. Behalve de stoffelijke noden zijn er nog de valse profeten die haat zaaien en paaien met beloften, die luchtkas telen blijken. Men vergrijpt zich zelfs aan de waardigheid van het huwelijk en het gezin. De economische en maatschap pelijke moeilijkheden, voortkomende uit de groei der wereldbevolking, uit de ongelijke verdeling der natuurlij, ke hulpbronnen en uit een tekort aan ontwikkeling in sommige gebieden, maken menigeen wantrouwend en pessimistisch. De jongeren daarentegen koesteren de vaste overtuiging, dat hoe groot de moeilijkheden ook zijn, zij door sa menwerking en goede -il kunnen en moeten worden opgelost. Wanneer men ertoe besluit deze problemen aan te pakken, de gege vens ernstig te bestuderen en gevolg te geven aan wat het christelijke ge weten voorschrijft, dan zal geen en kele situatie, hoe ernstig zij ook mag schijnen, behoeven voort te bestaan. Men meent soms ten onrecht, zo ging de H. Vader vóórt, dat de jonge christenen met argwaan de toekomst tegemoet zien. De KAJ heeft nu dui delijk aangetoond, hoe onwaar dit is. Na een vurige aansporing tot beïn vloeding van de mede-arbeiders door eigen geestelijk leven, ging de H. Va der over tot het volgende deel van zijn rede: Gij zijt arbeider. Hij wees crop, dat de jonge arbei der vol moed de wereld van de arbeid binnen gaat. maar al spoedig ontgoo cheld wordt door het harde leven, door onbegrip en door slechte voor beelden. Dat is de ellende, zo zei de wens uit, dat de contacten tussen de meer en minder ontwikkelde gebie den in de wereld og megen toene men, vooral de persoonlijke contac ten. Hier juist kunnen de kajotters en kajotsters dis zonen en dochters van de kerk een grootsz taak verrichten door aan ande*en het heil te brengen, dat zijzelf reeds hebben ontvangen. - Katholiek. In het derde deel van zijn rede zei de Paus, dai de Kerk de jonge arbei ders no "ig heeft om een wereld op te bouwen, zoals God die wil: een broe dergemeenschap, waar in het lijden van de geringsten en nederigsten door allen meegevoelc wordt. Millioenen jongeren worden gevan gen gehouden in ketenen, die erger zijn dan die van de dood, de ketenen van de ellende, van de dwaling, van het zedelijk bederf. Gij moet er u niet toe bepalen alleen maar te wenen ovej hen. Zoals Jezus bij het graf van La zarus zich er niet tor bepaalde slechts te wenen maar Lazarus uit de dood opwekte. Christus Jezus is in u en het is Zij.i macht, die de vijand weet der rede sprak de H. Vader als zijn terug te dringen. De uitdrukkelijke pauselijke op dracht aan de 60.000 kajotters en ka jotsters (30.000 uit Italië en nogmaals .000 uit andere danden) op het Sint Pietersplein om als leken-apostelen naar huis terug te keren, was onbe twist het hoogtepunt van de manifes tatie van trouw en hulde, die de in- ternationale KAJ zondag in de late namiddag a*.n de H. Vader bracht. De pausrede was tevens het onverge telijke sluitstuk van een massaspel rond de obelisk. Dit spel was een uit beelding in zang en dans van het da gelijks bestaan van de christelijke ar beidersjeugd. De zondag der internationale K,AJ- begon met een pontificale H. Mis, ge celebreerd in de St. Piete- door kar dinaal /isserant, deken van het col lege van kardi.ialen. Tegen vier uur in de namiddag zou het grote spel op het St. Pietersplein beginnen, doch het werd ongeveer vijf uur. Het plein was stampvol niet alleen met kajotters maar ook met talrijke Romeinen en touristen, die zich een plaats hadden weten te ver overen. Onder de hoge gasten bevonden zich de curie-kardinalen en de kardi nalen de Barros Camara uit Zuid Amerika en Lienart uit Frankrijk. Tegen vijf uur arriveerde onder luide toejuichingen de H. Vader, die door kajotters tussc de menigte door werd gedragen naar de troon, die op het bordes van de St. Pieter stond opge steld. Toen het spel ten einde was, be groette de TI. Vader mgr J. Cardijn, stichter en president der internatio nale K.A.J. Deze stelde de voorzitters en voorzitsters van de nationale or ganisaties aan de H. Vader voor, die zich niet om tijd bekommerde maar met - waden en een goudpi kelk, waarop de emblemen van de kaj. Ruim een kwartier te laat begon de H. Vader zijn rede. Deze zondag sloot logisch aan op de Nederlandse dag te Rome, die zater dag in de kerk „Gesu" te Rome werd ingezet en wa mgr dr B. J. Alfrink, aartsbisschop van Utrecht een ponti ficale H. M' celebreerde, geassis teerd door de aalmoezeniers Jansen uit Den Bosch en Kimmel uit Breda en door de hoofdaalmoezenier Huy- boom. Gisterenmiddag heeft mgr Alfrink in het Angelicum een rede gehouden, waarbij mgr C. van Lierde, sacrista van Z. H. de Paus, aanwezig was. Mgr Alfrink zeide namens het episcopaat te willen getuigen van zijn blijde in stemming met en de algehele goed keuring van het vierjarenplan der KAJ. Stad met twee gezichten. Rome is als een stad met twee ge zichten, een werelds en een gewijd gezicht, zo vervolgde mgi Alfrink zijn rede. Rome is een stad, bij uitstek geschikt om u van uw taak bewust te doen worden. Graaft in Rome in de zwarte grond en gij zult ontelbare getuigenissen vinden van het geloof, aldus mgr. Alfrink. Tijdens de avonduren van zater dag verzamelden zich de tienduizen den kajotters in 18 kerken van Rome voor een avondwake, een boetetocht door de oude straten rond de Latijn se heuvel en het bidden van de kruis weg in het colosseum. Hieraan namen vier kardinalen, en 54 bisschoppen deel. Tienduizenden Romeinen en touristen schaarden zich langs de we gen, toen de kajotters en kajotsters met brandende fak *els zich van de achttien kerken door de donkere straten naar het colosseum begaven De kijkers ongen en baden ten leste even vurig als het legioen der tien duizenden. Afgevaardigden uit zestien landen droegen kruisen, veertien bestemd voor de staties, een voor de landen, die de KAJ nog niet kermen, en een voor Hongarije. De staties werden in verschillende talen voorgelezen, het slotgebed in het Nederlands. Na afloop van deze samenkomst waarbij de deelhemers zich in stilte naar hun logementen begaven, was het verkeer in Rome's binnenstad op verscheidene punten gestremd. Mgr M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, heeft benoemd tot kape laan te Kethel, met de opdracht de oprichting van een nieuwe parochie aldaar voor te bereiden de w.e. heer M. J. M. Wuyster; Tot kapelaan te Delft (St. Hippo- lytus) G. F. J. Kapteijn; te Zoeter- woude (H. Joannes Onthoofding) G. W. M. Wilmink (neomist); tot kapelaan te Alphen aan den Rijn (St. Bonifatius) met de opdracht de oprichting van een nieuwe paro chie aldaar voor te bereiden de w.e. heer A. Groen; tot kapelaan te Rot terdam (H. Elisabeth) P. M. Olst- hoorn; Lisse (H. Agatha) H. J. M. Hofstede (neomist). Tot diocesaan aalmoezenier van het jeugdwerk voor jongens en meis jes beneden 17 jaar, van de K. J. B., van de Nederl. Gidsen- beweging en van het katholieke meis. jesgilde en tevens tot bisschoppelijk gedelegeerde voor bijzonder gezins- werk en jeugdzorg in't bisdom Rotter dam de w.e. heer A. M. Vulsma; tot kapelaan te den Haag (H. Hart van Jezus) N. P. Landsman, te Wassenaar tot moderator-godsdienstleraar van het Adelbert-college en assistent van de parochie de Goede Herder te Was senaar C. J. Schut; tot kapelaan te Rotterdam (H. Hil. degardis) J. C. Van Roode; Alkemade F. J. van Zeeland (neomist); Kwints. heul R. M. Kuypers (neomist); Loos duinen J. A. Duivesteijn (neomist); Den Haag (H. Agnes) M. A. Hekker; Rotterdam (Petrus Banden) Fr. M. van der Zon; Oegstgeest (St. Willi- brord) F. J M. Pinxter; Rotterdam (H. Paulus) E. van Diepen, die kape laan was te Den Haag (H. Agnes). Te Hillegoro (H. Jozef) N. A. M. van der Waart; Waddinxveen A. J. Simonis (neomist); Delft (H. Pastoor van Ars) C. A. Paardekooper; Mid- delharnis A. A. Th. Berrevoets (neo mist); Stompwiik G. A. van den Bulk (neomist); Voorburg (O. L. Vr. De vrees, die de ingenieurs en aannemers van de Deltawerken in het Ha ringvliet zoals uit de berichten van zaterdag bleek koesterden, dat de najaarsstormen zware schade zouden veroorzaken aan de dijken van de grote bouwput voor de kust van Rockanje, blijkt niet ongegrond. Afgaand op de weersverwachting was men vrijdagmiddag laat nog koorts achtig bezig met het aanbrengen van een asfaltlaag op de meest bedreigde plekken van de lange dijk. Vooral de Noordwestelijke hoek van het bouwwerk was het, zoals te ver wachten was, die de zwaarste klappen heeft moeten opvangen. Zaterdag middag reeds bleken grote stukken van de daar aangebrachte asphaltlaag te zijn weggeslagen maar in de daaropvolgende nacht werd wel de groot ste schade aangericht. Dftfp. I daag verwacht werd, zal de golfslag LSi iv uuucii jn Haringvliet nog doen toenemen 1 omdat de elementen dan recht het De schade aan de dijk van klei en zeegat ingestuwd zouden worden, zand, die al een flink eind vooruit- gebouwd was, kon men nog niet op maken, maar de wind nam tijdens de inspectie nog steeds toe. De golven fzqnderlyk sprak Onder u toen tot het hoogste punt ^■Vb«eVr°?den <J?k0BelP,H,eJs-6.e van de westelijke dijk. Dat betekent (VJC.A.J.) en W. G. Bakel (Kap). ^ot meter boven N.A.P., tot welke Geschenken. Talrijke geschenken werden de H. Vader aangeboden, voornamelijk be stemd voor de eredienst, zoals misge- hoogte de dijk met bitumen bekleed is. Meermalen liepen de golven pas dood in het zand, dat daar nog boven uit stak. De ruimende wind, die voor van- Jtaemenië u-'eide fteuxifdUig. met utapenuattaafi Roemenië heeft de dertiende verjaardag van zijn bevrijding met fors vertoon van wapenen gevierd. Deze foto laat zien hoe een dreigende groep Russische T 34 tanks voorbij de eretribune in de Stalin Allee van Boe karest dreunde. Na de militaire parade defileerden dui zenden arbeiders langs de autoriteiten op de eretribune. Er is niemand bij de leiding van Rijkswaterstaat, die vreest dat de nieuwe dijkwerken het onder de hui dige weersomstandigheden zullen be geven maar men is er wel van over tuigd, dat er snel en hard zal moe ten worden aangepakt om de schade te herstellen en de dijk te verstevigen voor hij stormen van nog zwaarder kaliber zal moeten doorstaan. Dijkbreuk en watersnood. Door het opgestuwde water van het Spui is omstreeks vijf uur van morgen een gat in een damwand in de Schuddebeursdiik in Hekelingen (op het eiland Putten) geslagen. Hierdoor is de polder „Schuddebeurs" geheel onder water gelopen. Het ach ter deze dijk gelegen watergemaal, de „Volharding", is door het water buiten werking gesteld. Vanmorgen vroeg zijn de sluizen van de polder „Brabant" en „Nieuw-Schuddebeurs" opengezet. De stoomgemalen „De leeuw van Putten" uit Spijkenisse en de „Biersum" uit Piert draaien thans op volle toeren om het overtollige water te lozen. Verschillende percelen land, waar op landbouwgewassen staan, zijn on der water gelopen. Omtrent de groot te van het geslagen gat is niets be kend. De gehele bevolking van He kelingen is opgeroepen het water te bestrijden. Met zandzakken, die van uit Hekelingen worden aangevoerd, wordt getracht het gat te dempen. Vanmorgen vroeg omstreeks zes uur is in de Biesbosch door wind en getij werking 200 ha bouwland en 100 ha weiland onder water gelopen. De stand van het water was 2.65 boven N.A.P., normaal is 1.30 boven N.A.P. De boerderijen in dit land, dat wel meer onder deze omstandigheden on der water loopt omdat het tot vloed- kom dient, staan droog, omdat zij hoger liggen. Op 40 ha van het bouwland staat graan, dat nog geoogst mo^t wor den; 13 ha is beplant met bieten. Drie doden. Het was niet alleen materiële schade, die de eerste herfststorm van dit jaar heeft veroorzaakt. Het nood weer van het afgelopen weekend heeft drie mensenlevens geëist. Twee zeeverkenners uit Haarlem die van Stavoren met een vergrote BM over het IJsselmeer naar Amsterdam on derweg waren, zijn des nachts door storm overvallen en zijn verdronken. Het scheepje werd zaterdag ten zui den van Hoorn gevonden door schip per J. Tol uit Volendam. De 50-jarige landbouwer H. El- ting uit Stuifzand (gemeente Rui nen) is zaterdag, toen hij van het melken op weg naar huis was. door de bliksem getroffen en op slag ge dood. Hij was gehuwd en had drie kinderen. Hemelvaart) N. van Paaschen; Rot terdam (H. Ant. Abt) C. G. van der Kroft; Zoe term eer H. A. C. Banning (neomist); Sassenheim W. M. van der Veer (neomist); Leidsehendam (H.H. Petrus en Paulus) A. H. A. Kester (neomist). Te Alphen aan den Rijn M. J. A. Huiberts; Rotterdam (H. Liduina) P. de Lange; Rijswijk (H. Bonifatius) S. M. M. Steur; Rotterdam (H. Nico- laas) W. J. Wortel; Den Haag (H. Je roen) A. H. Schrama; Leiden (O. L. Vrouw Hemelvaart en H. Joseph) A. A. M. Wentholt; Voorburg (H. Mar- tinius) M. M. Rozenstraten; Rotter dam (H. Franciscus) L^ C. van Paas- sen;Wassenaar (H. Jozef) J. M. A. Hilgersom (neomist); Leiden (H. Lo- dewijk) C. A. J. Netten; De Zilk J. Th. M. van Baardewijk (neomist); Rotterdam (H. Willibrordus) C. J. P. Zondag; Boskoop F. C. Kempen (neomist); Rijswijk (H. Bonifatius) A. G. J. Verkleij; Schoonhoven P. Th. M. van Rijn (neomist); Den Haae (O. L. Vr. van Goede Raad) B. J. F. Ro- zestraten; Katwi'k aan den Rijn J. G. M. van Breugel (neomist). Dil nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer 5 (Geldig van maandagavond tot 5 dinsdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). Veranderlijke bewolking met S plaatselijk enkele buren. Matige, tijdelijk zwakke wind in hoofd- t zaak tussen west en zuid. Iets ho- gere middagtemperaturen. 27 Aug. zon op 5.25; onder 19.41; maan op 8.33; onder 20.11. Hoogwaterstanden 27 Aug. v.m. 4.20; n.m. 4.45. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: OSLO KOPivNHAGEI ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN De Engelse veerboten van Har wich naar Hoek van Holland hebben zondag veel overlast van de storm ondervonden en kwamen met zes tot INNSBRUCK negen uur vertraging aan. De Britse 1 boot „Amsterdam" (5092 ton) was maLLORCA door de zware zeeën zo zwaar be- schadigd, dat zij een dag uit de dienst moet worden genomen* Het Noorse vrachtschip „Hoyan- ger" (4612 brt.), dat voor de rede van Vlissingen lag, is zondag van zijn ankers geslagen en heeft deze ver- verspeeld. Het schip is naar Antwer pen teruggevaren. Zondagmorgen is het 7134 brt metende Liberiaanse s.s. „Maria The resa", dat in de Waalhaven te Rot terdam aan de boeien lag, door de sterke westenwind losgeslagen. Het schip dreef af en maakte van twee binnenschepen de trossen kapot. Zelf verspeelde de Liberiaan zes trossen en een staaldraad. Er moesten vijf sleepboten aan te pas komen om het schip weer op zijn plaats te krijgen. Het Turkse s.s. „Neviye" 2337 ton heeft gisteravond omstreeks tien minuten over elf geseind dat het voor de Nederlandse kust, 3 mijl west van Hoek van Holland, in moei lijkheden verkeerde, de sleepboort „Noordzee" van L. Smit en Co's in ternationale sleepdienst is uitgevaren en heeft vastgemaakt. De „Neviye" vaart voor de rederij Hilmi Daregenli te Istanboel. Korte tijd later is het Turkse schip vlot de Nieuwe Waterweg op gevaren, achter de „Noordzee" aan, die niet had hoeven vast te maken. Vakantiegangers gevangen. Op Texel zijn verscheidene kam- peertenten door de storm vernield. De gedupeerden kwamen veilig on derdak zoeken bij de beheerder van het kampeerterrein te De Koog. Tal van kampeerders hebben hun vakan tie ontijdig moeten afbreken. 1 weer temp. zwaar bewolkt 17 C. Sf regen 16 zwaar oew. 16 zwaar bew. 18 regenbui 17 regenbui 16 zwaar bew. 20 zwaar bew. 23 zwaar bew. 22 onbewolkt 24 zwaar bew. 21 regenbui 21 licht bewolkt 21 licht bewolkt 21 licht bew. 21 licht bew. 23 regen 23 regen 26 half bewolkt 27 onbewolkt 26 zwaar bew. 30 Verc'c afn?mende wind Gedurende het weekeinde heben randstoringen van een depi^ssiege- bied bij Schotland het weer in West- Europa een onstuimig karakter ge geven. Langs onze kust wakkerde de wind tijdens het passeren van de laatste van de serie randstoringen in de nacht van zondag op maandag bij na overal tijdelijk tot volle storm aan. Het weer had bovendien een sterk buiig karakter, waarbij regen-, hagel- en onweersbuien voorkwa men. Er deden zich daarbij windstoten voor tot omstreeks 30 meier per se conde. Maandagmorgen was de de pressiekern de Noordzee gepasseerd en begon boven Denemarken in ver sneld tempo op te vullen waardoor de windkrachten op het zuidelijk deel van de Noordzee snel afnamen. De kern wordt gevolgd door een be langrijke rug van hoge luchtdruk, welke de komende 24 uur over ons land zal trekken. Op de Oceaan even wel naderen vervolgens nog enkele weinig betekenende storingsgebie- den, die hun invloed morgen over de Britse eilanden naar het oosten zul len gaan uitbreiden. Korreltje Een korreltje hoogmoed is genoeg om een hele berg van heiligheid om te stoten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1