Zonnige en ruime schooi werd gebouwd aan de Timorstraat OPENING OP 2 SEPTEMBER A.S. Nog géén bestedingsbeperking voor HET DAGELIJKS BROOD Onenigheid mode-ontwerpsters ZATERDAG 24 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA in ZONDAG: maiskolven met room boter, runderlappen, snijbonen, aardappelen, meloenplakken. MAANDAG: haché, rode kool, aardappelpuree, wentelteefjes. DINSDAG: eiergehakt, tomatensla, aardappelen in peterseliesaus, chocoladevla. WOENSDAG: risotto met andijvie- sla, fruit. DONDERDAG: stoofschotel' van stukjes rundvlees, aardappelen, worteltjes en sperciebonen, yoghurtpudding. VRIJDAG: cantharellen in room saus, sla en aardappelen, gort met rozijnen. ZATERDAG: Russische komkom mersoep, appelpudding. Recept: Meloenplakken Een meloen in dikke plakken snijden. Het zachte middengedeelte verwijderen. Iedere plak beleggen met zeer fijn gesneden natte gem ber en bestrooien met poedersuiker. De plakken garneren met gecon- fijte vruchtjes of bessen en stijf- geslagei* room. Recept: Russische komkommersoep y2 rundernier, 1 komkommer, 1 prei, y pond wortelen, 25 gram parelgort, 1 liter water. De nier wassen en met koud wa ter opzetten. Zodra 't water kookt, dit weggieten, de nier goed afspoe len en met 1 liter water weer op zetten en in pl.m. 1 uur gaar ko ken. De nier uit de bouillon nemen en in kleine blokjes snijden. De komkommer, wortelen en prei schoonmaken, in kleine stukjes snij den en in de bouillon goed gaar koken. De groente dan zeven en met de bouillon weer aan de kook brengen. De geweekte gort nu toe voegen en in de soep laten koken tot ze goed gaar is (pl.m. V/$ uur). De soep op smaak afmaken met zout en peper en de stukjes nier er aan toevoegen. Tijdens een persconferentie te Rome heeft de Italiaanse mode ontwerpster Clara Centinaro uit Bologne bekend gemaakt dat de laatste modelijn en de naam voor de creatie „Spindle" van de Pa- rijse mode-ontwerper Christian Dior identiek waren aan haar mo dellen JWEej. Centinaro voelt zich hierdoor benadeeld omdat zowel zij als Dior ateliers in Caracas hebben en haar prestige op de markt van Venezuela wordt geschaad. Op de foto ziet men mej. Centinaro met een van haar modellen uit de collectie, die reeds in april van dit jaar openbaar werd gemaakt. UI Verkeersplein voor de jeugd Een zonnige hal-school is ver rezen aan de grens van de stad. Aan de ene kant hebben de leer lingen van deze katholieke lage re school straks het uitzicht over de terreinen in Leiden Noord, die nog braak liggen, tot de bouwplannen van dit stadsdeel verwezenlijkt zijn, aan de andere zijde ziet het gebouw uit op de Timorstraat. Deze katholieke lagere school die de Alphons Ariëns-school ge noemd zal worden, biedt onder dak aan ruim tweehonderd vijf tig leerlingen, die tot voor de vakanties over verschillende klassen in de stad verdeeld wa- ren. Er is dus door het R. K. schoolbe stuur, dank zij het ontwikkelen van] deze plannen wel in een dringende behoefte voorzien. Wij behoeven u er niet aan te her inneten, dat de scholennood bij het katholieke onderwijs te Leiden zeer hoog is. Het is dus een gelukkig feit, dat straks deze school, in gebruik ge nomen kan worden. Óp 2 september a.s. zal zoals wij gisteren reeds meldden de deken van Leiden het nieuwe gebouw inzegenen. Nog niet dl te zuinig. Het feit is des te gelukkiger, omdat dit gebouw werd ontworpen en opge trokken in een tijd, waarin van be stedingsbeperking nog geen sprake was. Nu zouden de schoolbesturen zeker geep toestemming meer krijgen een school te bouwen waarin op zes klassen twee vaklokalen geprojec teerd zijn, terwijl zij bovendien een ruime hal of aula bezit. Nu zijn del hal-scholen taboe, niet alleen bij de minister van financiën, maar ook bij zijn ambtgenoot van O. K. en W., die noodgedwongen beiden het spoor van de bezuiniging volgen. Veel leerlingen. Deze school krijgt dus ongeveer 250 leerlingen, de gemiddelde bezet ting van de klassen wordt 44 leerlin gen. Het is met het immer stijgende getal leerlingen in de stad niet zeker of men ook' niet een van de werk lokalen als klaslokaal moet inrichten. Indien dit niet het geval is, zal één lokaal worden ingericht als hand werklokaal voor de meisjes en één als ruimte voor de handenarbeid van de jongens. Zoals bekend zullen de klassen van deze school door jongens én meisjes bevolkt worden. Verkeersplein. Een aardige bijzonderheid bij dé inrichting van deze school is, dat tus sen de kolommen van de hal vitrines geplaatst worden, waarin een perma nente tentoonstelling van het werk van de kinderen wordt gehouden; een aardig idee, dat ongetwijfeld de werklust van de leerlingen zal stimu leren. Op de speelplaats heeft men een tegeltableau aangebracht, dat nuttige diensten kan verlenen bij het verkeers-onderwijs aan de kin deren. Verkeerssituaties kunnen in de praktijk geillustreerd worden op de „straten en pleinen" van dit plein, dat bovendien in tweeën gedeeld zal worden om de oudere en jongere kin deren hun eigen spel te laten. Tot Leiderdorp. De 250 leerlingen van deze school komen uit een gebied, dat begrensd wordt door de Kooilaan, de Oude Sin gel en De Zijl. Ook kinderen, die aan de overzijde van de Zijl wonen in de gemeente Leiderdorp dus zul len deze school bezoeken. I Het is de bedoeling, dat aan deze I school ook een gymnastiekzaal wordt gebouwd; de bouw van een kleuter- school staat eveneens op het pro gramma. Voor de gym-zaal heeft de Leidse raad zijn medewerking toe gezegd, de urgentieverklaring voor de kleuterschool is in het bezit van het R. K. schoolbestuur, de raad zal spoedig beslissen over de aanvraag, die reeds in zijn bezit is. Achterzijde van de Alphons Ariëns- school. Op de voorgrond fietsenstal ling en speelplaats met tegelpaden, waarop verkeersonderwijs gegeven kan worden. (Foto's de Leidse Courant). WELK SOORT IS HET BESTE M VOOR ONZE GEZONDHEID? H DIJ TALLOZE VOLKEN heeft al 1 I' van de oudste tijden af brood het voornaamste bestanddeel van |g de voeding uitgemaakt. De aard ig appel is in Europa pas later het, IÜ brood concurrentie komen aandoen, sg Van veel belang voor de gezond-. =1= heid is het natuurlijk, dat het voor broodbakken gebezigde graan van' s| goede kwaliteit is en geen onzuiver- heden bevat. Het is nog maar eeyi jaar of vijf geleden, dat we werdeeji Hf opgeschrikt door berichten ufct Frankrijk, waar zich gevallen vein vergiftiging door brood hadditjn Hf voorgedaan. Vroeger kwam zoiejts gH overal en vaker voor, dikwijls wjas het graan dan verontreinigd rriet |H zogenaamd moederkoren, dat eien H= zeer giftige stof bevat. |H - Over het algemeen behoeven fvij in ons land niet bevreesd te aftjn voor een dergelijk gevaar, want/'er wordt nauwkeurig op gelet wejlke grondstoffen voor het bereiden Tan =g brood worden gebruikt. In dit jop- zicht brengt het eten van bnq-od |H geen problemen voor de gezowd- heid mee. Ill Is brood goed voor iedereei#? HH Normale mensen doen er goed aan elke dag wat brood te feten. Dat geldt voor volwassenen, maar ook voor grote en kleine kindleren. Kleuters die omstreeks een i jaar oud zijn, mogen hun boterhapn al in kleine blokjes gesneden vaiorge- füf zet krijgen, het zogenaamd „we- Ül ken" is dan niet nodig me»r en §H§ zelfs niet gewenst. H| Brood is deugdelijk voedsel.' voor alle gezonden. Dat betekent nigt, dat het andere spijzen geheel mag ver- dringen! De warme maaltijd, die sü altijd groenten behoort te befvatten |H en daarnaast nog wat meelkjost in de vorm van aardappelen, evejntueel rijst of macaroni-achtige rierech- ten, is even onmisbaar als hét ont- bijt en de koffietafel, die \*oorna- melijk uit brood bestaan. K Uit de keuken geklapt §j| TOOR ZONDAG staat er als iü v voorgerecht mais op het menu, =g een groente, die zeker ni|et overal verkrijgbaar zal zijn, maqtr waar ze er is, toch zeker het risico van het proberen ten volle waarfl is. Mais kolven zijn de jong, nqg niet ge heel rijpe kolven van de suiker- mais, waarvan men allerlei smake lijke gerechten kan bereiden. De eenvoudigste en meest; gangbare wijze is wel om de kojlven, na de bladeren en de haren verwijderd en de stronk afgesneden te hebben, in z'n geheel te koken in ruim wa ter totdat de korrels gemakkelijk loslaten (na pl.m. 3D. min.). De kolven worden dan in de hand ge nomen, rijkelijk met boter bestre ken en zo afgeknabbeld. Beslist een allergezelligste en lekkere bezig heid. Bovendien is brood eten niet erg geschikt voor mensen die aanleg voor dik-worden hebben: het meel op zichzelf is al dikmakend, maar als er nu ook op het brood nog boter of margarine wordt gesmeerd en het wordt belegd met vette kaas en met jam of suiker, dan doet dat de omvang al gauw heel erg toe- i kleur: wit, bruin en Voor de gezondheid is het niet geheel onverschillig welk soort brood men eet. In normale om standigheden doet het er niet zo veel toe, althans niet voor vol wassen mensen. Lusten die werke lijk graag wit brood en hebben ze het land aan bruin, zeur dan maar' niet aan hun hoofd over het vita mine, dat aanwezig is in de onge broken graankorrel. Een beetje an ders wordt het al' voor aanstaande moeders, want die hebben een gro tere behoefte aan vitamines dan anderen. Bovendien werkt bruin brood, doordat het veel „ballaststoffen" bevat, prikkelend op de darm, het gaat daardoor verstopping tegen. Wie daar dikwijls last van heeft, zal er dikwijls al mee gebaat zijn als hij van wit brood overgaat op bruin, een eenvoudig middel! Om die reden is bruin brood dikwijls voor kinderen erg geschikt en verder nog omdat het beter is voor hun tanden en kiezen dan het witte brood. Hoe staat het nu met roggebrood? De laxerende werking daarvan is bekend. Daarvan kan zeer zeker door velen gebruik worden ge maakt. Het bekomt echter ieder een niet goed, want enkele men sen ligt het te zwaar op de maag. In dat geval kan het wenselijk zijn het gebruik van roggebrood te be perken tot één sneetje per dag en verder ander brood te eten. Roggebrood heeft voor dikke mensen nog meer voordelen dan bruinbrood, want het laxeert krach tiger en er blijft nu nog minder dikmakend meel in het lichaam over. Bij verschillende ziekten, bij voorbeeld diabetes, maagkwalen en verhoogde bloeddruk, moet natuur lijk aan de behandelende arts wor den overgelaten of er brood mag worden-gebruikt en zo ja hoeveel en welk soort. Dr. H. W. SCALONGNE (Nadruk verboden). U kunt niet weten alles DE WEREID VAN DE VROUWEN l Door een beetje boter op het wa ter te leggen, voorkomt men over koken van aardappelen. Strooi wat zout op de bodem van de bakoven jen u hebt vrijwel geen last van aanbranden tijdens het bakken. Gebak, dat nog vers is, snijdt men gemakkelijker met een warm mes. Lathyrus moet altijd in een klein beetje water gezet worden, ze blijft dan langer goed. Geel geworden bloemkool kookt men met iets melk, dan zal deze groente weer wit worden. Een petroleumtoestel zal niet „stinken", als u de pit goed schoon houdt. Wilt u het toestel doven, dan niet uitblazen, maar de pit om laag draaien. Appelen en peren kunt u bewa ren in de kelder, men moet ze met de steel naar boven leggen. Is een emaillepan droog gekookt dan direct de pan vol warm water zetten. Niet op een koude aanrecht of vloer plaatsen om springen te voorkomen. Rustig laten afkoelen, eventuele spijzen laten weken en deze verwijderen met warm water. toen vrouwen door de wel in diverse landen ten achter qeslelt} bij de man. ln 15 landen vrouwen geen stemrecht In 3 landen 'i^ een vrouw nel staatshoofd Tn 33 landen is d"é minu* mum leeflijd om te mo gen trouwen v.d vrouwen lager gesteld dan v.dmannen In de streek van Mala bat" wen af 2^30e" df Vr0U~ reld is i.d. gelegenheid gebruik re maKen vd moderne techniek Ldyorm van wasmachines De vrouw met de meesle echtgenoten is de Koningin Kaheena v een Berberstam lij bezit gOO mannen hbofd '200 echtgenoten LAATSTE LUCHTBEDEVAART NAAR LOURDES. De vereniging voor Nederlandse bedevaarten organiseert van 24 tot 27 september voor de laatste maal van dit jaar een vliegtocht voor zie ken naar Lourdes. Het vertrek is be paald op dinsdag te twaalf uur vanaf het vliegveld te Rotterdam. Een aal moezenier, een dokter, en enige ver pleegsters zullen de zieken vergezel len. Gezien de korte tijd en het be perkt aantal plaatsen, diene men zich spoedig op te geven bij het bu reau ziekenverpleging der V.N.B., Zuid-Willemsvaart 123, te Den Bosch. Voor 1058 worden eveneens een aantal vliegtochten geprojecteerd, welke naast de gewone bedevaarten per trein zieken naar Lourdes zullen brengen. Het program hiervan wordt tijdig bekend gemaakt. PAKISTAANSE KRUISER BINNENGELOPEN. Vanmorgen te 8.35 uur is de Paki staanse kruiser „Babur" die een drie daags onofficieel bezoek aan ons land brengt, te Hoek van Holand binnen gelopen. Tevoren had de kruiser met de kustbatterij van Hoek van Holland groeten gewisseld door het afvuren van 21 saluutschoten. Op de kade stond een sectie mariniers opgesteld die de kruiser eerbewijzen bracht. (De „Babur" stoomt nu op naar Rot terdam en zal daar aan de Parkkade ligplaats kiezen. AUTO TE WATER Moeder en kind verdronken De 35-jarige mevrouw G. G. Bui gel-Mulder is gistermiddag omstreeks drie uur met haar auto, waarin ook haar 3-jarig zoontje zat,'1 ih het Ros- winkeler kanaal gereden. Beiden zijn verdronken. Mevrouw Buigel was op weg naar hét land om thee te brengen aan haar man en het personeel. Zij moest voor een haar tegemoet komende wielrij der op de smalle, weg uitwijken en kwam daarbij vermoedelijk in de rulle zandiberm terecht en slipte. Bij haar poging om weer op het wegdek te komen heeft zij waarschijnlijk te veel naar links uitgehaald, waardoor de wagen over de weg heen het ka naal in sdhoot. Hoewel haar man en anderen snel ter plaatse waren, slaag, den zij er niet in de vrouw en het kind uit de gezonken auto te 'bevrij den. o OUDSTE HOUTEN HUIS VAN NEDERLAND GERESTAUREERD. Amsterdam bezit, nu het uit de 15e eeuw stammende perceel Begijn hof 34 is gerestaureerd^ het oudste houten huis van Nederland, Omtrent de datering van het huis bestonden reeds lang vermoedens, die wezen op een zeer oude herkomst. Bij een aan de restauratie voorafgaand onder zoek kwam echter een fragment aan het licht van een gotische schilde ring, die Maria met de eenhoorn voorstelt. Deze schildering was aan gebracht op een schotwerk, dat reeds van de oorsprong af in het gebouiw aanwezig moet zijn geweest en der halve niet van elders in het huis kan zijn gébracht. Het huis moet ouder zijn dan deze wandversiering, die vol gens deskundigen uit omstreeks 1500 stamt. Twee jaar zijn gemoeid geweest met de restauratie. Over drie weken in die tijd zal het huis te bezich tigen zijn zullen zes Vrouwen van Nazareth, 'n lekencongregatie die zich bezig houdt met het geven van lei ding aan r.k. maatschappelijke orga nisaties, er definitief haar intrek ne men. De première van „Taptoe Delft", die gisteren werd opgevoerd heeft ondanks de regen, die gedurende de eerste helft gestadig neerviel, zeer veel publiek getrokken. Men was na afloop zeer tevreden en gaf verschil lende „open doekjes". Er waren vele hoge burgerlijke en militaire autori teiten onder de bezoekers.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12